Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2009., 00:53   #61
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Kao što mogu vidjeti forumaš aaston koji je bio u Iranu i posjetio nekoliko gradova u toj zemlji dao ti je sugestiju da malo pogledaš o tome na forumu budući da se o toj temi nešto već pisalo.

Što se tiče ženskih posjetitelja Irana, tu nema nikakvih problema. Iran možeš posjetiti samostalno pridržavajući se određenih načela, primarno u odijevanju (potražuje se konzervativno odijevanje sa rupcem preko kose). No, ne mislim da je to nešto neizvedivo. Čak se i muškarci trebaju odijevati konzervativnije. Smiješno mi je bilo kada je aaston naveo kako su mu svi gledali u noge jer je imao 3/4 hlače, a kada je odjenuo standardne, tada je bio na miru. Dakle, to odijevanje je nešto čega se treba pridržavati, a i činjenica je da bi ti, budući da si žensko, bilo vrlo vjerojatno ugodnije putovati u društvu poznanice, a pri tome ne podrazumijevam da bi bila sigurnija ili bilo što, već bi ti jednostavno bilo ugodnije kretati se po toj zemlji i njenim gradovima.

Dakle, osobno ti kažem, pođi tamo, po mogućnosti u društvu, a ne govorim ti to bez razloga budući da je i meni osobno ta zemlja toliko zanimljiva da sam već utanačio i datum odlaska ! U svakom slučaju, Iran bi bio i daleko popularnije odredište da nije tolike medijske halabuke koja je inicirana isključivo političkim razlozima. Ukoliko ti nešto treba za pripremu puta, neki savjet ili prijedlog, samo se javi, ja sam to, što zahvaljujući forumašima, što zahvaljujući osobnoj pretrazi već unaprijed solidno apsolvirao !

pogledati ću i starije teme, ali imam nekoliko pitanja.

koliko ste otprilike potrošili za tri tjedna? sa avionom, taksama, vizom...?
arheološka nalazišta su mi već dugo na piku, možda bi mogla skupiti lovu i nagovoriti frendicu

što se tiče žena i putovanja tamo - kako gledaju na turistkinje kad zapitkuju za smjer, ulaze same u taxi, dućane, upuštaju se u razgovor, odlasci u restorane, džamije?

iz druge ruke sam čula da je cura bila prije mjesec dana tamo sa agencijom i da je za žene osim odjeće do poda nepoželjno biti ljubazan prema vodiču, gledati dulje prema njima, hodati same, zapitkivati i upuštati se u razgovor. zanima me u kojoj mjeri je to točno? ok je poštivati pravila odijevenja, plaže itd, ali nekako mi nevjerojatno zvuči da ne smiješ gledati muškarce u oči niti pitati kaj te zanima


inače odlični su mi ovi putopisi, dojmovi i savjeti. već sa njima kao da sam dijelom otputovala tamo

Zadnje uređivanje vall : 12.02.2009. at 00:54. Reason: ah noć i pisanje...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 09:27   #62
flumen -day, hvala ti puno na informacijama, eto ja sam stupila u kontakt s jednom irankom iz esfahana i lijepo mi je rekla u biti isto sto i ti, cak da je i sama putovala po iranu. isto sam ju pitala recimo za to do koliko sati je recimo navecer primjereno za zenu da ostane vani (pod tim nisam mislila na zabavu, nego opcenito), rekla je da nije problem ali kao da preporuca da se s ulica maknes isto kad i ostali svijet.
ja planiram nesto za deveti mjesec da bi isla. zanima me preko koga si rezervirao karte i koliko je doslo ako smijem znati.
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 19:19   #63
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
pogledati ću i starije teme, ali imam nekoliko pitanja.

koliko ste otprilike potrošili za tri tjedna? sa avionom, taksama, vizom...?
arheološka nalazišta su mi već dugo na piku, možda bi mogla skupiti lovu i nagovoriti frendicu

što se tiče žena i putovanja tamo - kako gledaju na turistkinje kad zapitkuju za smjer, ulaze same u taxi, dućane, upuštaju se u razgovor, odlasci u restorane, džamije?

iz druge ruke sam čula da je cura bila prije mjesec dana tamo sa agencijom i da je za žene osim odjeće do poda nepoželjno biti ljubazan prema vodiču, gledati dulje prema njima, hodati same, zapitkivati i upuštati se u razgovor. zanima me u kojoj mjeri je to točno? ok je poštivati pravila odijevenja, plaže itd, ali nekako mi nevjerojatno zvuči da ne smiješ gledati muškarce u oči niti pitati kaj te zanima


inače odlični su mi ovi putopisi, dojmovi i savjeti. već sa njima kao da sam dijelom otputovala tamo
Poštovana vall, ja još uvijek nisam otišao za Iran, ali karte sam kupio i idem na tri tjedna s polaskom iz Zagreba 02.05. Avionska karta me, preko Aeroflota na liniji Zagreb-Teheran-Zagreb (preko Moskve tj. Aeroflotom) došla prihvatljivih, točno 461,77 eura i ni centa više. To je sa svim taksama i pripadajućim dadžbinama. U Moskvi se na odlasku za Teheran čeka neka 2,5 sata, a na povratku oko 4, što smatram i više nego prihvatljivim. Odlična veza, po meni super cijena, krećeš iz Zagreba i ne moraš se zafrkavati sa nekim dodatnim prijevoznim sredstvima. Istina, ja sam iz Rijeke, no nećeš ti nekog problema doći iz Rijeke do zagrebačkog aerodroma.

Prije nego što sam se definitivno odlučio, dobro sam razmotrio svoje odredište, poragovarao sa forumašima, informirao se na sve strane i donio zaključak kako se radi o odličnom odredištu, prepunom zanimljivih detalja.

Viza također nije neki osobiti problem. Nisam sada siguran, ali mislim da košta oko 40 ili 45 eura, a može se ishodovati u iranskom veleposlanstvu u Zagrebu. Ne mora se prilikom predavanja zahtjeva otići tamo osobno već se sve može riješiti telefonskim pozivom, uplatom dadžbe za vizu i poštanskim slanjem potrebite dokumnetacije. Ništa posebno, vjeruj mi.

Ukoliko te zanimaju arheološka nalazišta, a gdje ćeš nego u Iran, jednu od ključnih kolijevka svjetske civilizacije. Tu je Persepolis, dolina rijeke Alamut (blizu grada Qazvina) sa utvrdama Hasasina, citadela u gradu Bamu koja se obnavlja nakon razornog potresa od prije nekoliko godina i sl. U svakom slučaju i vjeruj mi da i osobno želim obići ta fantastična odredišta, a za to sam i odvojio puna tri tjedna. Želim doživiti Iran kako treba, bez pretjerane žurbe, ali opet sa pravilnim rasporedom vremena kako bi ipak vidio što više.

Što se turistkinja tiče, nema bitne razlike u odnosu na muškarce. Činjenica jest da se i jedni i drugi trebaju pridržavati određenih pravila odijevanja i ponašanja i to je to. Iran jest konzervativna islamska zemlja, no to nipošto ne znači da je ženi bilo što zabranjeno, od odlaska na izlete, džamije, arheološka nalazišta, restorane, taksije i sl., no da će lokalna populacija na ženu obratiti više pozornosti, to računaj da hoće. Ukoliko budeš išla sama, nećeš biti prva, a ni zadnja žena koja to čini, a ako imaš neko društvo, tada je to još bolje. Evo, ja idem sa mojim vjenčanim kumom. Uvijek se bolje osjećam u društvu i to ne zato jer me strah već zato jer dvije glave uvijek pametnije razmišljaju od jedne .

Što se tiče komunikacije s muškarcima, nije točno da sa istima ne smiješ komunicirati. Neki od konzervativnijih muškaraca će možda izbjegavati tvoj pogled i gledati će te se riješiti na brzinu sa izgovorom da npr. ne znaju engleski jezik ili sl., ali opet ti kažem, to je za očekivati i neka te to ne brine. Važno je da ti možeš potražiti i dobiti svaku uslugu što se prijevoza, izleta, vodiča, prehrane i svega ostalog tiče. Moraš imati na umu da postoji mogućnost da te neki muškarci izbjegavaju, ali kada unaprijed ideš s tom spoznajom, tada ti to neće smetati jer ćeš unaprijed biti pripremljena za takvo što.

Dalje, nije točno da moraš imati nekakvu odjeću "do poda". Naravno, u Iranu nećeš odjenuti suknju, a bome niti kratke hlače ili bermude. Opet kažem, to je islamska konzervativna zemlja i ja već sada znam da ću tijekom svojeg cjelokupnog posjeta nositi duge hlače. To je tako i ja to unaprijed znam i ne iznenađuje me što je tako. Žena poput tebe može odjenuti isto tako hlače koje neće isticati tjelesne crte i na nogama možeš imati sandale odnosno neku vrstu poluotvorenih cipela. Baš kao što će to biti slučaj sa mnom. Jedina razlika između tebe i mene je što ćeš ti morati nositi na glavi rubac odnosno maramu, makar na nonšalantan način ili neku kapu (npr. šiltericu). Ja je načelno ne moram nositi, ali kako mi kosa baš i nije prebujna, a u Iranu sam u svibnju, šilterica mi ne gine, bilo tamo konzervativno ili liberalno ozračje. U ekstra liberalnom Tajlandu sam je nosio jer bi inače pokupio sunčanicu samo tako !

Pitati možeš uvijek, bilo koga i svugdje, ali opet kažem, postoji mogućnost da ti netko utekne zbog toga, a i općenito je u Iranu činjenica da većina stanovništva govori vrlo slabo ili nikako engleski jezik.

Quote:
Čačkalica kaže: Pogledaj post
flumen -day, hvala ti puno na informacijama, eto ja sam stupila u kontakt s jednom irankom iz esfahana i lijepo mi je rekla u biti isto sto i ti, cak da je i sama putovala po iranu. isto sam ju pitala recimo za to do koliko sati je recimo navecer primjereno za zenu da ostane vani (pod tim nisam mislila na zabavu, nego opcenito), rekla je da nije problem ali kao da preporuca da se s ulica maknes isto kad i ostali svijet.
ja planiram nesto za deveti mjesec da bi isla. zanima me preko koga si rezervirao karte i koliko je doslo ako smijem znati.
Evo, otprilike komentari koje sam napisao forumašici vall vrijede i za tvoje upite. Jasno, u Iranu koji je stvarno konzervativna zemlja, no ne u rangu poput nekih arapskih (Saudijska Arabija, dijelovi UAE i sl.). Boravak vani, na ulici, u gradu, u pravilu je istovjetno definiran i za žene i za muškarce budući da se tamo ne upražnjavaju zabave i tulumi zapadnog tipa ili tipa kakve susrećemo na drugim odredištima tipa Tajlanda i sl. I muškarci i žene odlaze otprilike u isto vrijeme sa ulica u svoje domove/hotelske sobe, no to nipošto ne znači da ti to moraš učiniti. To je samo preporuka budući da se Iranci ponašaju na takav način.

Dobro je da si stupila u vezu sa Irankom koja ti je vjerojatno ustupila svoja osobna iskustva, a budući da je iz Esfahana, nisi mogla naći atraktivnije odredište !

Opet ću ponoviti ono što sam rekao forumašivci vall. Ja sam kartu na relaciji Zagreb-Teheran-Zagreb (preko Moskve, dakle Aeroflotom) platio 461,77 eura i to podrazumijeva sve troškove vezane uz taj segment putovanja. Po mojem mišljenju, to je sasvim prihvatljiva cijena, daleko bolja od onih koje nude Austrian, Lufthansa pa čak i Turkish. Kartu sam kupio izravno tj. online preko Aeroflotovog site-a. Vrlo jednostavna procedura, čak bi rekao - banalna.

Osobno sam već napravio maršrutu putovanja, a ona će obuhvatiti nekoliko područja Irana. Dakle od Teherana, preko Rashta (tamo je Masuleh i Kaspijsko jezero), preko Qazvina (dolina rijeke Alamut sa utvrdama Hasasina), preko Hamadana (jedna od svjetski najvećih vodenih špilja), Qoma (svetog iranskog grada), Esfahana (dragulja), Shiraza (blizina Persepolisa), Yazda (obilazak zoroastrijanskih svetišta, primarno Chah-Chaka) i Masshada (najsvetijeg iranskog grada). Poprilično "nabildan" itinerar, ali nadam se da ću ga uspjeti realizirati u potpunosti.

Budući da ja idem prije vas dvije, po povratku ću imati svježe informacije pa pitanja mogu biti svakovrsna, a odgovori onako - iz prve ruke !
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 19:49   #64
flumen - day wow! Vec dugo nisam dobila takav savrsen odgovor na moja pitanja. hvala za ovo za avionsku kartu, to mi je puno znacilo. nego ovaj, bas gledam slike od iranke, cura lijepo nosi traperice, tricetvrtinske rukave i majcu do koljena (malo bed, al to cu ju jos pitati dal je bas pod moras), a maramu ima ko da ju nema. tako da, s obzirom na to koliko su konzervativni, jos se cure i dobro nose s tim :-)
Flumen, bilo bi lijepo kad bi nekud stavio slike, posebice iz esfahana (njegovih mostova) i doline alamuta. i ako ti se da igrati istrazivaca, dok ces biti tamo, pitaj dal je stvarno postojala neosvojiva utvrda Alamut. Lijepo se provedi i izvjesti nas o bas svemu. I jos jedanput napominjem, bilo bi super, kad bi podijelio par slika s nama...


Pitanje za vall: S kim mislis ici i kada i kako si sve to zamislila i isplanirala?
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 19:59   #65
Quote:
vall kaže: Pogledaj post

iz druge ruke sam čula da je cura bila prije mjesec dana tamo sa agencijom i da je za žene osim odjeće do poda nepoželjno biti ljubazan prema vodiču, gledati dulje prema njima, hodati same, zapitkivati i upuštati se u razgovor. zanima me u kojoj mjeri je to točno? ok je poštivati pravila odijevenja, plaže itd, ali nekako mi nevjerojatno zvuči da ne smiješ gledati muškarce u oči niti pitati kaj te zanima
Jedino šta trebaš raditi je normalno se ponašati. Nemoj da te pere nepotrebna paranoja jer ćeš nositi nepotreban teret

Naravno, nećeš biti toliko bedasta da ideš potpuno sama u neke šetnje po prirodi gdje nema skoro nikoga ili van uobičajenih turističkih ruta. Ali to ne bi trebala raditi nigdje
Kad se vratiš bit će ti jasno kako je ta zemlja bezveze sotnizirana preko mjere sa strane medija.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 11:00   #66
flumen-day - hvala na tako opširnom odgovoru! dobro se provedi, i ako ćeš imati volje po povratku podijeli sa nama utiske i fotke sad sam još više zagrijana za ovu ideju.

aaston - također hvala na inf! mislim da se većinom ponašam prihvatljivo, ali često sam znatiželjna više nego treba, pa odem za nosom sama posvuda. fotkam sve i svakaj, upadam u mračne uličice, tuđa dvorišta... ponese me zato pitam svašta, da bolje shvatim njihove običaje i zakone, pa ne izvodim nekaj kaj nije baš prihvatljivo tamo. i ja se zgrozim kad vidim razuzdane engleske klince koji dođu na našu obalu i rade sr...

čačkalica - za sada mi je to samo ideja, nagovorila bi neku od frendica koje zanimaju iste stvari kao ja, ili ako ne uspijem, tražila suputnika ovako negdje na forumu. trebam još neko vrijeme raditi i štediti, ali kroz to vrijeme mislim planirati. najranije bi to bila jesen ili kasnije, jer i fax treba privoditi kraju
plan još nemam, ovdje ima sjajnih ideja pa mislim ukombinirati ih sa onime što ću još kroz neko vrijeme čitati o iranu.
sa kim ti ideš? u 9. mj?
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 15:50   #67
Quote:
vall kaže: Pogledaj post

čačkalica - za sada mi je to samo ideja, nagovorila bi neku od frendica koje zanimaju iste stvari kao ja, ili ako ne uspijem, tražila suputnika ovako negdje na forumu. trebam još neko vrijeme raditi i štediti, ali kroz to vrijeme mislim planirati. najranije bi to bila jesen ili kasnije, jer i fax treba privoditi kraju
plan još nemam, ovdje ima sjajnih ideja pa mislim ukombinirati ih sa onime što ću još kroz neko vrijeme čitati o iranu.
sa kim ti ideš? u 9. mj?
Ovaj tvoj post ti je ujedno i moj odgovor na tvoje pitanje s kim idem i dal u devetom mjesecu
isto lova, studiranje, frendicu nagovaram a ak ne, trazit cu po forumu, 9 mjesec mi se cinio okej i otprilike za tada sam planirala. Nista jos ne znam al znam da idem i to je sto posto sigurno.
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 21:38   #68
Quote:
Čačkalica kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj post ti je ujedno i moj odgovor na tvoje pitanje s kim idem i dal u devetom mjesecu
isto lova, studiranje, frendicu nagovaram a ak ne, trazit cu po forumu, 9 mjesec mi se cinio okej i otprilike za tada sam planirala. Nista jos ne znam al znam da idem i to je sto posto sigurno.
onda ako ćemo do ljeta biti i dalje zagrijane za to, a bez frendica za put, ili i sa njima, možemo se naći ovdje na forumu, možda i na kavi, pa eventualno udružiti na putu, ako si kliknemo sa planovima
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 22:32   #69
Djevojke, toplo vam preporučujem da idete sa Iranskim kulturnim centrom, prvenstveno zbog cijene, koja vas dođe 350 eura 15 dana.Jedina stvar koja je skupa u cijeloj priči, bar meni bila, je avionska karta, koja je došla 650 eura, ali kao što flumen-day reče, ima i jeftinijih.
Uglavnom, za točno 1000 eura sam mogao provesti tih 15 dana, bez da nosim eura u džepu jer je SVE, apsolutno SVE bilo plaćeno, puni pansion, jedete i pijete do besvijesti ( a i napravite par tisuća kilometara po Iranu ).Dakako potrošio sam ja još novaca, na suvenire, taksije, i to je to, ali sve u svemu, ne previše.
Već sam napisao par poruka o Iranu na ovoj temi, pa pročitajte.Uglavnom, nema nikakvih problema da idete same, za paranojom stvarno nema potrebe ( to su mediji krivi ).Žene su tamo zaštićene ( ironično zar ne ), više nego drugdje na svijetu.Recimo u metrou, ako vam se ne da voziti u miješanom vagonu, možete otići u vagon namijenjen samo ženama.
Ne znam šta da više napišem, ako vas šta zanima pitajte.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 09:25   #70
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
onda ako ćemo do ljeta biti i dalje zagrijane za to, a bez frendica za put, ili i sa njima, možemo se naći ovdje na forumu, možda i na kavi, pa eventualno udružiti na putu, ako si kliknemo sa planovima
Ja sam za, bas sam ti to htjela i predloziti u sljedecem postu. Ajde super onda, sad sam bas sretna.
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 09:27   #71
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Djevojke, toplo vam preporučujem da idete sa Iranskim kulturnim centrom, prvenstveno zbog cijene, koja vas dođe 350 eura 15 dana.Jedina stvar koja je skupa u cijeloj priči, bar meni bila, je avionska karta, koja je došla 650 eura, ali kao što flumen-day reče, ima i jeftinijih.
Uglavnom, za točno 1000 eura sam mogao provesti tih 15 dana, bez da nosim eura u džepu jer je SVE, apsolutno SVE bilo plaćeno, puni pansion, jedete i pijete do besvijesti ( a i napravite par tisuća kilometara po Iranu ).Dakako potrošio sam ja još novaca, na suvenire, taksije, i to je to, ali sve u svemu, ne previše.
Već sam napisao par poruka o Iranu na ovoj temi, pa pročitajte.Uglavnom, nema nikakvih problema da idete same, za paranojom stvarno nema potrebe ( to su mediji krivi ).Žene su tamo zaštićene ( ironično zar ne ), više nego drugdje na svijetu.Recimo u metrou, ako vam se ne da voziti u miješanom vagonu, možete otići u vagon namijenjen samo ženama.
Ne znam šta da više napišem, ako vas šta zanima pitajte.

Cini mi se ok ovo preko Iranskog kulturnog centra, samo ne znam, mislim da bih se, kad je riječ o Iranu, rađe odlucila ici sama. A gdje je taj centar, ako se predomislim?
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 10:43   #72
adresa je tuškanac 8 (ako dobro pamtim)
uglavnom, imaju lijepe stranice na www.iran.hr

sad, svakako bih se raspitala kakav je njihov plan puta, ako bi se slagao sa mojim idejama, odlično, ako ne, sama. a za to još malo treba proučavati, i iran i okolicu
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 14:16   #73
Quote:
Čačkalica kaže: Pogledaj post
Cini mi se ok ovo preko Iranskog kulturnog centra, samo ne znam, mislim da bih se, kad je riječ o Iranu, rađe odlucila ici sama. A gdje je taj centar, ako se predomislim?
Adresu si dobila.Ako misliš da si ti vezana za njih, nisi.Što se toga tiče, ti možeš samo prespavati u hotelu, nisi obavezna ići gdje se ide.Kad sam ja bio, bilo ti je svakakvih kombinacija, npr. neki ljudi su se našli s grupom tek u Esfahanu, neki su odletili avionom već iz Yazda, ja sam putovao vlakom natrag za Teheran.

Quote:
vall kaže: Pogledaj post
adresa je tuškanac 8 (ako dobro pamtim)
uglavnom, imaju lijepe stranice na www.iran.hr

sad, svakako bih se raspitala kakav je njihov plan puta, ako bi se slagao sa mojim idejama, odlično, ako ne, sama. a za to još malo treba proučavati, i iran i okolicu
Evo gore sam odgovorio Čačkalici.Uglavnom, kada sam ja bio, ti nisi dužna njih pratiti, dakako bilo bi u redu da se javiš kako bi ti išla, čisto da ljudi znaju da li da te čekaju negdje ili ne, ako im se planiraš uključiti.Uglavnom, da skratim, nisi vezana uz njih, tako je bilo kada sam ja bio.
Najbolje ti je otići kod njih osobno i provjeriti, tamo će ti sve lijepo objasniti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 21:24   #74
Poštovani forumaši... Nekada tako biva u životu, ali nažalost sam morao odgoditi svoj svibanjski put u Iran. Kao alternativa mi je iskočila Indija, tako da ću u cca isto vrijeme umjesto u Iranu biti nešto istočnije i južnije od planiranog odredišta.

Žao mi je jer sam sve isplanirao, ali splet okolnosti mi je izdiktirao nužnost u promjeni plana.

Kako se ovaj upis nebi sveo samo na lamentaciju, imam za sve zaiinteresirane podataka koji zaista treba uloviti sada dok traje. Naime, austrijski zrakoplovni prijevoznik, Austrian, ima akciju za koju ne znam koliko će trajati, uglavnom za Iran možete putovati tom kompanijom iz Zagreba povratno sa svim taksama za stvarno superpovoljnih 295 eura. Iznos je skoro nevjerojatan, ali je istinit. Tko želi vidjeti Iran, neka sada grabi, tko zna kakve će cijene biti u idućem razdoblju:

http://www.aua.com/hr/eng
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 11:50   #75
Vidim da su rasprave i upiti što se Irana tiče malo zamrli, ali to mi je jasno. Malo medijske halabuke, malo stvaranja paranoje oko nesigurnosti i slično, no nadajmo se da oni koji su odlučili ići u tu zemlju neće nipošto odustajati!

Namjera mi je bila skrenuti pozornost budućim putnicima kako u Iranu postoje mjesta za koje nisam osobno znao kada sam svojevremeno planirao svoj nesuđeni put u tu zemlju. Pri tome imam na umu pregenijalno mjesto Kandovan, nekih 60 km južno od Tabriza, grada u sjeverozapadnom Iranu do kojeg se lako dolazi noćnim, vrlo udobnim vlakom, iz Teherana.

Kandovan je područje doslovno kao iz bajke, naselje nastalo stoljetnim dubljenjem nastambi u stijenama i to u stijenama najneobičnijih oblika. Nešto slično se može naći jedino u turskoj Kapadokiji, ali ovo je posebno iz razloga što ovdje ljudi žive do današnjeg dana bez prestanka. U Kandovanu postoje i izvrsne opcije za smještaj, pa ako netko planira put u Iran, neka porazmisli i o ovom mjestu. Nekoliko linkova:

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...dovan_iran.jpg
http://www.de-wall.nl/iran/kandovan_VIEW.jpg
http://studyrussian.com/seidenstrasse/pic/kandovan.jpg
http://www.tbzmed.ac.ir/Tabriz%20City/kandovan-2.jpg

Smještaj u Kandovanu:

http://www.irantravelingcenter.com/i...cave_iran2.jpg
http://www.irantravelingcenter.com/i...cave_iran4.jpg
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 02:13   #76
nakon dužeg vremena, ufatilo me napisati svoje putešestvije po Iranu, pa evo, ako pomogne bilo kome od budućih putnika, bit će mi drago:

http://voyagerhr.blogspot.com/2009/1...-prvi-dio.html
http://voyagerhr.blogspot.com/2009/1...drugi-dio.html
http://voyagerhr.blogspot.com/2009/1...treci-dio.html
http://voyagerhr.blogspot.com/2009/1...tvrti-dio.html
http://voyagerhr.blogspot.com/2010/0...-peti-dio.html
http://voyagerhr.blogspot.com/2010/0...sesti-dio.html
__________________
Gastić u Kazakhstanu
intrepidCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 23:11   #77
Pozz!

najvjerovatnije ću ovo ljeto imat priliku posjetit iran. prije svega svaka čast svima na izvrsnim putopisima i preporukama. više manje su spomenuta sva mjesta koja vrijedi posjetit. Al mene osim toga zanima noćni život ... znam da on u biti ne postoji, al načuo sam da se u armenskim zajednicama striktno ne moraju držat zakona odnosno da se alkohol normalno toči i žene se ne moraju totalno prekrivat. Kolko je to točno ne znam jesu dozvoljeni privatni tulumi? i jel fakat kazna za pijanstvo 17 udaraca bičem il je kazna deportacija s obzirom da sam strani državljanin? aj neko ko zna neš više o tim stvarima neka me uputi, da ne bi bilo......
Šokre21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 17:14   #78
Pročitao sam zasad tri dijela putopisa i genijalan je, bravo!
(jedina mala primjedbica da bi recimo mene zanimale sve cijene kad ste nesto kupovali, al opet., s druge strane, kad je tekst prepun cijena i iznosa onda ga to malo poružni... )
Dakle bravo za putopis i bravo za snalažlljivost na putu. Očito ste imali jedan jako pozitivan stav prema zemlji i ljudima, kao što i treba biti, što je rezultiralo izvrsnim iskustvom; ne volim kad netko piše putopis, pa mu je smetalo ovo, pa ono, a ništa nije razumio o zemlji u koju je došao, dodju na Istok ili siromasnu zemlju i cude se kak su neke stvari drukcije i kak se ljudi u nekim segmentima ponasaju drukcije nego na Zapadu. )

PS: A i sto se tice same politike, Iran nije bas takav kako se trenutno gleda na Zapadu. Citav Zapad ukljucujuci i nas (jer i kopiramo sve od Zapada i pod njegovi smo utjecajem) gleda na ostatak svijet kroz jedne posebne naocale (citam recimo indijske novine i u njima se puno uravnotezenije i drugacije govori o svim tim problemima). Je da ta zemlja zaostaje po nekim nacelima i da bi se mnoge stvari mogle popraviti, ali kazem nije bas onako kako se iscitava iz zapadnih medija. Cak i predsjednik Ahmedinedzad, koji ima dakako mnogih mana (ali sto bi onda isto rekli za Busha, Berlusconija itd itd), citao sam neke njegove govore pred UN-om i bili su izvanredni i izvanredno miroljubivi, cak vizionarski, ali to se naravno ne prenosi u nasim medijima. A sto se tice nukl. oruzja odnosno nukl. energije u sl. Irana, Izrael je zemlja koja je prekrsila najvise rezolucija UN-a i non stop je u ratu, a ima nuklearno oruzje, iako to ne zeli priznati. Nekoliko desetaka zemalja raspolaže s razlicitim oružjem za masovno uništenje a višr od deset nuklearnim. To su jedna jako dvostruka mjerila koja vladaju u danasnjoj svjetskoj politici, a da toga nema i demokracija u Iranu bi se puno brze razvijala.

Zadnje uređivanje goranbo : 09.01.2010. at 17:29.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 15:08   #79
salam,

moja želja je, ukoliko skupim neku lovicu, zaputiti se na duži put, put istoka. do irana je lako.no, u iranu, te eventualno dalje, bih volio imati suputnika. nakon irana želio bih se "dotepsti" do nepala ne koristeći strojeve za teleportiranje (avione). zbog trenutne politčke situacije (irak, pakistan) odustao bih od tog dijela puta ukoliko ne bih imao suputnika, a možda i ne bi

kakgod, ukoliko nabavim minimalno potrebno novčeka za dulje bauljanje volio bih imati suputnika za navedene dionice pa od nepala dalje kud koji. krenuo bih, opet-ukoliko se trenutna situacija razvije tak da ću skupit lovu, krajem ove godine. ukoliko ima zainteresiranih nek se jave.

p.s. povremeno ću oživljavati ovaj topic,tj. vraćati ga na prve stranice
laobalama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 18:06   #80
daj dete ostvesti se malo...kakav saputnik pored tolko pohotnih Iranki tamo
a ako nemas tolko snage za pohotne Iranke pokupi neku strankinju koja jedva ceka da padne nekom na ledja da se ne bi blamirala kako je bez decka na putu
a i mozes nekog decka pokupiti pa kad ti dojadi sutnes ga...
da bi iso s nekim zajedno treba i da se dobro uklapas s njim....a o uklapanju s nekim sigurno neces saznati sretanjem tog nekog par puta u kaficu i pricajuci o zajednickom putovanju
superpera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.