Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2012., 16:46   #101
Što sa starim godišnjim, ako ga zbog bolovanja nisi iskoristio, a bolovanje potraje i poslije 30.06.? Je l ga imaš pravo koristiti po povratku s bolovanja ili...?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 17:07   #102
Quote:
BUFFET kaže: Pogledaj post
Dakle pitanje je kako dokazati, ili kako provjeriti sumnju u lažno bolovanje?
Komu to prijaviti?
Kakve su procedure?
Kako se zaštititi od toga?
Čim sumnjaš da je bolovanje lažno vjerojatno imaš i razloga za to.
Obično upali da se nazove doktora koji je izdao bolovanje i popriča s njim.
Doktor, često, ne želi o tome razgovarati jer je to kao tajna. Najčešće je rezultat da se dan nakon tog razgovora prekida bolovanje.
Ukoliko nije došlo do prekida bolovanja a ti i dalje sumnjaš, postoji služba, neka interna kontrola pri HZZO-u kojoj prijaviš svoju sumnju i oni u kratkom roku odlaze kod rečenog doktora i provjeravaju o čemu se radi.
Kod nas je uvijek bilo dovoljno nazvati doktora. On obično zna da ćeš poslati kontrolu pa odmah prekida bolovanje.
BANANAFISH is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 18:08   #103
Quote:
BUFFET kaže: Pogledaj post
Dakle pitanje je kako dokazati, ili kako provjeriti sumnju u lažno bolovanje?
Komu to prijaviti?
Kakve su procedure?
Kako se zaštititi od toga?

Vidi Pravilnik o kontroli bolovanja

http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/44_01.pdf


Quote:
deceiverOfFools kaže: Pogledaj post
da li je plaća u bolovanju ista za svaki mjesec u kunu, ili se razlikuje po broju dana u mjesecu
Razlikuje se ovisno o broju radnih sati u mjesecu.
Isti je iznos u slučaju minimalne ili maksimalne naknade.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 17:33   #104
Bio sam na bolovanju 3 tjedna zbog bolova u leđima koji još nisu prošli, ali mi je komisija za bolovanja rekla da se moram vratit na posao u ponedjeljak. Isto mi je rekao i moj liječnik: "pa šta vi hoćete više"? A mene i dalje boli i ne mogu sjedit a radim kancelarijski 8-satni posao. Kome se požalit da bi opet dobio bolovanje?
RedskinFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 18:23   #105
Osiguranik koji je nezadovoljan odlukom liječničkog povjerenstva/ocjenom izabranog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite o pravu na korištenje ima pravo uložiti prigovor HZZO-u.

HZZO je obvezan u roku od 15 dana od dana podnošenja navedenog prigovora izdati osiguraniku obavijest u pisanom obliku o načinu i postupku ostvarivanja prava po prigovoru.

Osiguranik koji nije zadovoljan obaviješću može pokrenuti upravni spor.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:12   #106
Quote:
BANANAFISH kaže: Pogledaj post
Čim sumnjaš da je bolovanje lažno vjerojatno imaš i razloga za to.
Obično upali da se nazove doktora koji je izdao bolovanje i popriča s njim.
Doktor, često, ne želi o tome razgovarati jer je to kao tajna. Najčešće je rezultat da se dan nakon tog razgovora prekida bolovanje.
Ukoliko nije došlo do prekida bolovanja a ti i dalje sumnjaš, postoji služba, neka interna kontrola pri HZZO-u kojoj prijaviš svoju sumnju i oni u kratkom roku odlaze kod rečenog doktora i provjeravaju o čemu se radi.
Kod nas je uvijek bilo dovoljno nazvati doktora. On obično zna da ćeš poslati kontrolu pa odmah prekida bolovanje.
Osobno poznajem nekoliko ljudi koji su bolovanju malo duže vrijeme(čak preko godinu-dvije)i lijepo rade na crno,svakih nekoliko mjeseci neka terapija malo se pustiš bolestan i zaradiš za 3 mjeseca koliko u firmi čitavu godinu.
prdik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:54   #107
Quote:
RedskinFan kaže: Pogledaj post
Bio sam na bolovanju 3 tjedna zbog bolova u leđima koji još nisu prošli, ali mi je komisija za bolovanja rekla da se moram vratit na posao u ponedjeljak. Isto mi je rekao i moj liječnik: "pa šta vi hoćete više"? A mene i dalje boli i ne mogu sjedit a radim kancelarijski 8-satni posao. Kome se požalit da bi opet dobio bolovanje?
To bi se lako moglo riješiti: moraš piti veliku dozu tableta protiv bolova. Ako te na to obavezuje lječnik, to se ne može odbiti. Nikog nije briga što ti sebe truješ.
Ali uvijek se možeš žaliti.

Quote:
prdik kaže: Pogledaj post
Osobno poznajem nekoliko ljudi koji su bolovanju malo duže vrijeme(čak preko godinu-dvije)i lijepo rade na crno,svakih nekoliko mjeseci neka terapija malo se pustiš bolestan i zaradiš za 3 mjeseca koliko u firmi čitavu godinu.
Moj je radni kolega dobio 1995. godine premještaj na stroj jer na pakiranju nije bilo dovoljno posla. On je drugi dan otvorio bolovanje i bio cijelu godinu na bolovanju. I nitko nije provjeravao koliko je stvarno bolestan. Ako je glumac jako uporan, može se jako dugo vući po bolovanjima.
Rješenje je izgleda u tome da poslodavac angažira privatnog istražitelja, pa da ga ovaj snimi video-kamerom kako radi u fušu. Ali bi to koštalo više negoli 3 godine bolovanja.

Zadnje uređivanje krena : 05.06.2012. at 14:01.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 13:30   #108
Bok, trenutno sam na bolovanju - ozljeda na radu,
isprika ako u predhodnim postovima piše odgovor na sljedeće pitanje:
(usmjerena sam na ovu temu od strane moderatora)

1. u slučaju isteka ugovora, a ne produži se, imam li pravo na naknadu s burze? neprekidni staž točno 9mj.
2. ako sam na bolovanju do isteka ugovora, koji se ne produži, što je sa GO?
- ako prelazim kod dr. poslodavca, mora/može li mi ga dat da ga iskoristim?
- čula sam da ga sadašnji poslodavac isplaćuje? koliko po mj.? imam 24 dana u god.

...ikakav odg, mnogo hvala
angelina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 11:34   #109
evo ovako malo komlicirana situacija.
ima sam povredu koljena u prvom mjesecu gdje je dijagnoza bila synovitis genus dex ( doktor mi je reka voda u koljenu) i to je to. ok. u trecem mjesecu na poslu ozljeda koljena pukli prednji križni i meniskus. i tako svi formulari za ozljedu na radu, šefovi sve potpisali oni priznaju da mi je to bilo na poslu. hzzo odbio. žalba na njihovu odluku i oni odbijaju uz objašnjenje kako mi je ozljeda u trećem mjesecu nastupila kao posljedica pogoršanja ozljede iz prvog mjeseca.
e sad mene zanima pošto mi se i ozljeda iz prvog mjeseca dogodila na poslu (imam svjedoka više nego dovoljno), ali je nisam prijavljivao zbog dijagnoze (synovitis) i uvjeravanja doktora da mi nije ništa. da li ja mogu sa izjavama svjedoka uz sve potrebne formulare ispunjene od strane poslodavca priložiti na upravni spor i da mi priznaju i to kao ozljedu na radu. jer ozljeda iz prvog mjeseca nije bila ozbiljna po dijagnozi. znači bez ikakve operacije.

dijagnoza 1 mjesec: synovitis genus dex,
3 mjesec: ruptura synovitis et tenditis spontanea.


hvala
aquile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 19:21   #110
Za prvu ozljedu možeš pokrenuti priznavanje ozljede na radu, znači isti postupak kao i za odbijenu ozljedu.
Ne prilažeš dokumentaciji odbijene ozljede (za upravni spor), nego dostavljaš obrazac Prijava ozljede na radu s medicinskom dokumentacijom u HZZO, jer je to poseban predmet.

Ne moraš imati operaciju da bi ti se priznala ozljeda na radu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 10:14   #111
Doznake za bolovanje koje traje kroz dva mjeseca

U zadnje vrijeme u mojoj firmi traže da ukoliko budeš na bolovanju koje se proteže kroz dva mjeseca, se moraju donijeti doznake u dva dijela. Npr. ako sam bio od 20.3. - 5.4. onda bih kao trebao donijeti doznake za 20.3-31.3. te 1.4.-5.4
Problem je što mi je doktorica bila dala jednu doznaku za cijeli taj period, dakle npr. 20.3. - 5.4. na što mi je sekretarica rekla da će to predati u računovodstvo čisto da mi se može obračunati plaća ali da moram donijeti u dva dijela. Kada sam tražio doktoricu da ako može to ispravi u dva dijela me oprada da što oni hoće, da doznaka vrijedi za raspon do 3mj. i da nije njen problem što u mom računovodstvu ne žele/ne znaju knjižiti bolovanje s jednom doznakom

iskreno, meni se čini da je doktorica u pravu jer nebi bio prvi put da se nekome neda zbog lijenosti čak i fotokopirati ovu jednu doznaku i priložiti ju u dva mjeseca, no eto, molio bih da mi netko upućeniji objasni da li su u pravi u mojo firmi ili je doktorica u pravu, te da mi objasni zašto kako bih se mogao tako i postaviti prema onome tko u ovom slučaju ne radi svoj posao
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 11:25   #112
Doznaka za bolovanje se izdaje za kalendarski mjesec. Znači ako si na bolovanju npr. 15.5.-25.7. trebaš imati napisane doznake od strane izabranog doktora za slijedeća razdoblja:
1. 15.-31.5.
2. 1.-30.6.
3. 1--25.7.

Tvoj poslodavac je u pravu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 20:00   #113
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Doznaka za bolovanje se izdaje za kalendarski mjesec. Znači ako si na bolovanju npr. 15.5.-25.7. trebaš imati napisane doznake od strane izabranog doktora za slijedeća razdoblja:
1. 15.-31.5.
2. 1.-30.6.
3. 1--25.7.

Tvoj poslodavac je u pravu.
Poslodavac je u pravu, ali ja ako mi ljudi donesu takve doznake uzmem ih bez problema, to je samo za našu evidenciju.
Problem bi jedino bio ako tražiš refundaciju od zdravstva, onda mora biti sve tip top po mjesecima.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2012., 20:31   #114
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Doznaka za bolovanje se izdaje za kalendarski mjesec. Znači ako si na bolovanju npr. 15.5.-25.7. trebaš imati napisane doznake od strane izabranog doktora za slijedeća razdoblja:
1. 15.-31.5.
2. 1.-30.6.
3. 1--25.7.

Tvoj poslodavac je u pravu.
ali gdje je to propisano da se mora donositi doznaka za svaki kalendarski mjesec?
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 10:59   #115
Pravilnikom

http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_07.pdf

čl.101.

Kako ti se plaća obračunava svaki mjesec, tako se i bolovanje mora obračunavati svaki mjesec.

Doktorica ti je možda izdala Obavijest o trajanju bolovanja

http://www.hzzo-net.hr/dload/praviln...07_obrasci.pdf

ali ta obavijest nije temelj za obračun bolovanja, već samo doznaka, odnosno Izvješće o trajanju bolovanja.

U svakom slučaju, poslodavac je u pravu i njegova je dobra volja što su ti neispravan dokument podijelili na više mjeseci kako ti ne bi bio oštećen i dobio isplatu naknade plaće (bolovanja). Po pravilu ti nisu ni trebali isplatiti bolovanje dok ne doneseš ispravnu doznaku.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2012., 18:04   #116
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Pravilnikom

http://www.hzzo-net.hr/dload/pravilnici/01_07.pdf

čl.101.

Kako ti se plaća obračunava svaki mjesec, tako se i bolovanje mora obračunavati svaki mjesec.

Doktorica ti je možda izdala Obavijest o trajanju bolovanja

http://www.hzzo-net.hr/dload/praviln...07_obrasci.pdf

ali ta obavijest nije temelj za obračun bolovanja, već samo doznaka, odnosno Izvješće o trajanju bolovanja.

U svakom slučaju, poslodavac je u pravu i njegova je dobra volja što su ti neispravan dokument podijelili na više mjeseci kako ti ne bi bio oštećen i dobio isplatu naknade plaće (bolovanja). Po pravilu ti nisu ni trebali isplatiti bolovanje dok ne doneseš ispravnu doznaku.
ne, izdala je baš Izvješće o trajanju bolovanja. ovo Obavijest o trajanju bolovanja sam donio čisto informativno no to me ne traže na poslu već isključivo Izvješće o trajanju bolovanja

i puno hvala za pravilnik i članke!

ma problem je u doktorici tj. sestri koja joj to ispunjava i koja je i inače "krasna i topla" ko groblje u zimu...

u svakom slučaju hvala jer sada imam pismeni dokaz za nju da me ne zaje... više s time već da mi izda pravilno
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 19:09   #117
@Zikomid, vlovrec
ipak je doktorica bila u pravu!

čl.101.
(1) Izvješće o bolovanju izdaje se:
1. kad bolovanje tereti sredstva pravne, odnosno fizičke osobe – poslodavca:
a) posljednjeg dana bolovanja, ako je bolovanje trajalo kraće od 7 odnosno 42
dana (članak 27. Zakona)
b) 7. odnosno 42. dana bolovanja ako bolovanje traje duže od 7 odnosno 42
dana

2. kad bolovanje tereti sredstva Zavoda:
a) posljednjeg dana bolovanja, ako je bolovanje prestalo prije posljednjeg dana
u mjesecu
b) posljednjeg dana u mjesecu ako bolovanje prelazi iz jednog mjeseca u
drugi.

dakle, na moj slučaj se odnosi stavka 1. jer tereti sredstva pravne, odnosno fizičke osobe – poslodavca jer je bolovanje trajalo kraće od 7 odnosno 42
dana, a ne stavka 2. kad bolovanje tereti sredstva Zavoda i kada bi se trebalo "posljednjeg dana u mjesecu ako bolovanje prelazi iz jednog mjeseca u
drugi"

evo i obrazca pa da objasnim:
http://img258.imagevenue.com/loc551/..._122_551lo.jpg

dakle, mene na poslu traže dva takva "izvješća o bolovanju" te ako se bolovanje proteže preko dva mjeseca kao u mom primjeru, dakle npr. od 20.3. - 5.4., onda traže da pod stavkom "1B PODATCI O BOLOVANJU" pod "Trajanje bolovanja" u prvom piše 20.3-31.3. a u drugom od 1.4-5.4.

no u stvari je potreban jedan obrazac i ispunjava se točno kako je doktorica ispunila:
- da pod stavkom "1B PODATCI O BOLOVANJU" pod "Trajanje bolovanja" piše 20.3. - 5.4.
- a onda si poslodavac ispunjava sam stavku "2. OBRAČUN NAKNADE PLAĆE OSIGURANIKU" gdje ima tri rubrike za max. bolovanje od 42. dana i gdje si upisuje u prvi red 20.3-31.3. a u drugi red od 1.4-5.4.

dakle bila je doktorica u pravu i ovo je čisto stvar lijenosti ovih u računovodstvu da možda to sami ispune pa traže da im doktorica da je dvije doznake...
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 19:47   #118
Nikad još nisam vidjela takvo ispunjavanje doznaka, ali glavno je da si ti riješio.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 12:12   #119
Imam jedno pitanje u vezi bolovanja. Ispricavam se ako je vec bilo ali pisem s mobitel pa mi je problem pretrazit prethodne postove. Zasad imam dijagnozu endometrioze i bila sam na operaciji. Predvidjeno bolovanje za to je 42 dana i ja bi trebala na posao 22.8. Medjutim prvi pregled nakon operacije je 28.8. i hzzo gin.kaze da bi trebala pricekat prvu kontrolu i dotad bit na bolovanju. A bolovanje vodi opca praksa. Kako sad za to bolovanje od 22. do 28.8.? Ide se to na komisiji i kako? Ili dr.moze sama produzit to? Nikad nisam bila na bolovanju pa se unapeijed ispricavam ako pitam gluposti
__________________
Velika misica ; Mala misica
mima29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 13:34   #120
na bolovanju sam vec jedno duze vrijeme (ozljeda na radu), i sad sam bolje, i trebao bi ici radit, ali nisam bio još na pregled (nakon sta sam napravio sve terapije) kod doktora koji me operirao, te me zanima moze li mi doktor zakljuciti bolovanje prije nego li idem jos na taj pregled?!

jer doktora mi nema ovaj tjedan, pa mogu tek drugi tjedan kod njega....
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.