Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2020., 14:22   #1
Vojni Dalekozori/Dvogledi

Dobar dan, nisam uspio naći odgovarajuću temu na ovom podforumu, a na astrologiji su mi rekli da bi ovdje trebao potražiti odgovor... Dobio san u naslijeđe od dida stari sovjetski dalekozor/dvogled (7x50) kupljen prije 40-45 godina i sa njim su došla dva para filtera: jedan zelene boje i drugi žute, ako mi može neko reći čemu služe jedan i drugi msm imam neke pretpostavke ali bi opet volio znati baš točno...
Goksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 19:58   #2
Kao, možeš bolje vidjeti s nekim filterom, samo što nemožeš. S tim starinskim.

Staviš taj zeleni filter i sve je zeleno. I to je to - bezveze!
Kao vidiš bolje po noći, mo''š mislit. Ako si musliman, sve je super, zeleno :P

Kod dalekozora ti je bitno da imaju kvalitetno staklo i optičku stabilizaciju. Imaš od Canona takav dalekozor po povoljnoj cijeni oko 1000eur.
Ako stakla na optici nemaju premaze tj. infracrveni i ultraljubičasti cutoff filter, možeš ih koristiti za IR i UV, ali to većini ljudi netreba i žele kvalitetnu sliku u boji.
Za tu kvalitetnu sliku u boji trebaš kvalitetne premaze na optici, razna stakla od skupih materijala koja se zatim stručno kombiniraju sa običnim staklima na način da se ne pojavljuju razne frekvencije boja gdje netrebaju biti,... Što preciznija izrada, to bolje. Stabilizacija ti treba kod većih povećanja. Što će ti dalekozor koji povećava malo i slabo? Svrha mu je da povećava, da vidiš mrava na kilometar! Znači: Carl Zeiss, Leica, Nikon, Canon skuplji modeli i to je to.
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 20:32   #3
@kapitalist aj ne trolaj, covjek je pitao za informaciju ne za besplatnu reklamu.

Ako se ne varam, zeleni filter bi trebalo da se koristi u snjegu ili sneznoj pozadini. Pojacava kontrast kada je belo na belo narocito pri jakoj svetlosti, pa bi konture trebalo da se bolje raspoznaju.

Zuta se obicno koristi u magli ili pri slaboj svetlosti (sumrak ili cak i noc), barem tako ja koristim "stakla" na mojim cvikerima za hiking. Daje vise kontrasta pri slaboj vidljivosti. Nece nevidljivo da magicno postane vidljivo, ali ono sto vidis je jasnije.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 20:54   #4
U praksi - bezveze.
Trebaš novi hi tech dalekozor za pravi užitak i to je to.
https://geizhals.eu/?cat=fernglas&xf...ldstabilisator
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 21:06   #5
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post

Ako se ne varam, zeleni filter bi trebalo da se koristi u snjegu ili sneznoj pozadini. Pojacava kontrast kada je belo na belo narocito pri jakoj svetlosti, pa bi konture trebalo da se bolje raspoznaju.

Zuta se obicno koristi u magli ili pri slaboj svetlosti (sumrak ili cak i noc), barem tako ja koristim "stakla" na mojim cvikerima za hiking. Daje vise kontrasta pri slaboj vidljivosti. Nece nevidljivo da magicno postane vidljivo, ali ono sto vidis je jasnije.
Ne varaš se. Uz navedeno zeleni se koristi i pri jakom suncu.
Jednostavno ali efikasno rješenje.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2020., 21:32   #6
Svakome svoje veselje, meni su bezveze. Čak i kad sam imao savršeni vid, bezveze.

Oko se samo prilagođava razini osvjetljenja.
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2020., 02:44   #7
Hvala vam na informaciji
Goksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2020., 07:45   #8
Kapitalist!
Pročitaj ponovo što je forumaš pitao!
Ne trkeljaj bez veze..............i nauči pisati!
Vjerojatno je taj stari dvogled bolji od većine današnjih koje si spomenuo!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2020., 00:46   #9
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je taj stari dvogled bolji od većine današnjih koje si spomenuo!
Za casual špijuniranje ekipe na cesti sa balkona, dušu dao. Baš sam nedavno jednog točno takvog vratio puncu.
__________________
Exorbitant Prices Must Diminish
narog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2020., 08:59   #10
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Svakome svoje veselje, meni su bezveze. Čak i kad sam imao savršeni vid, bezveze.

Oko se samo prilagođava razini osvjetljenja.
Tako je, zato i uopće ne postoji pojava koja se zove snježno sljepilo niti ti odbljesci sunca na moru kad npr. jedriš mogu smetati.

A da ne govorim da, ovisno o promjeru leće, dalekozor prikuplja znatno više svjetla od ljudskog oka (iz tog razloga npr. možeš po noći vidjeti dalekozorom puno više zvijezda nego golim okom) i ako gledaš u nešto što je toliko sjajno da ti bez dalekozora ne bi smetalo, s dalekozorom ti može oštetiti vid.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2020., 20:23   #11
Meni nije smetalo, drugima možda smeta. Nije svako oko isto. Osim toga, trebaš znati trenirati oči na optici.
kapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2020., 20:36   #12
Quote:
kapitalist kaže: Pogledaj post
Meni nije smetalo, drugima možda smeta. Nije svako oko isto. Osim toga, trebaš znati trenirati oči na optici.
Probaj onda i buljiti u sunce ako si tako siguran da se oko svemu prilagodi pa da vidimo kako će to proći.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2022., 20:43   #13
kupio sam u kauflandu čisto iz fore i zbog malo novaca neki no name dvogled kineski za nekih 120 kn i poprilično je zabavno gledati objekte i stvari u daljini, prokužiti kako ga kalibrirati itd.

ako ima nekoga na forumu ko se više kuži u te stvari... šta znače oznake na njemu "10 x 50" i ispod piše "120m/1000m"? taj dalekozor jednostavno ne može vidjeti objekte udaljene od 1000m? tj. te ugrađene leće nemaju mogućnost prikazati mom oku/mozgu udaljenije objekte? kakvi dvogledi još postoje? tipa - jel postoji neki koji vidi do 5 km ili 10 km udaljenosti? baš sam se sada zainteresirao oko toga, fora gadgeti
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2022., 21:05   #14
Google is your friend:

https://binoculars-world.com/all-abo...plication.html
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2022., 22:08   #15
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
kupio sam u kauflandu čisto iz fore i zbog malo novaca neki no name dvogled kineski za nekih 120 kn i poprilično je zabavno gledati objekte i stvari u daljini, prokužiti kako ga kalibrirati itd.

ako ima nekoga na forumu ko se više kuži u te stvari... šta znače oznake na njemu "10 x 50" i ispod piše "120m/1000m"? taj dalekozor jednostavno ne može vidjeti objekte udaljene od 1000m? tj. te ugrađene leće nemaju mogućnost prikazati mom oku/mozgu udaljenije objekte? kakvi dvogledi još postoje? tipa - jel postoji neki koji vidi do 5 km ili 10 km udaljenosti? baš sam se sada zainteresirao oko toga, fora gadgeti
..postoje dalekozori sa zoomom tj uvećavanjem ...a za veće udaljenosti po meni bolji su monokulari il još bolje nekakvi "anemični teleskopi"
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2022., 13:57   #16
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
..postoje dalekozori sa zoomom tj uvećavanjem ...a za veće udaljenosti po meni bolji su monokulari il još bolje nekakvi "anemični teleskopi"
Svarovsky iz drvenog sanduka od metra?

Gledao par puta za DR-a, prvi put mi nije bilo jasno što uopće gledam, dok me nisu uputili se trebam prvo dobro orijentirati pomoću onog malog pomoćnog okulara, i tek onda pogledati...k'o da si tamo, na 15-ak km.

Samo nema diranja dok gledaš, mali dodir i fališ državu, a ne objekt...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.