Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2003., 18:12   #41
Quote:
praktikanti kaže:
Vojky, ti bi kao pravnik ipak trebao bolje poznavati cinjenicu da u kapitalizmu radnicki savjeti itekako postoje. Snaga jednog Betriebsrata u firmama u Njemackoj ili Austriji je jako velika.
Inace se najcesce slazem s tvojim razmisljanjima, ali ovdje si falio.
tocno tako. Svaka firma koja ima vise od 5 radnika ima taj Betriebsrat a firma s manje uposlenika ima jednu osobu koja onda predstavlja taj Br. u malom.

Osim toga ima kod burze besplatni odvjetnik za sve probleme sto se radnog odnosa tice. Besplatan za sve porezne obveznike .
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 20:55   #42
Quote:
praktikanti kaže:
Vojky, ti bi kao pravnik ipak trebao bolje poznavati cinjenicu da u kapitalizmu radnicki savjeti itekako postoje. Snaga jednog Betriebsrata u firmama u Njemackoj ili Austriji je jako velika.
Inace se najcesce slazem s tvojim razmisljanjima, ali ovdje si falio.
Nesporazum... Pod pojmom "radnički savjet" mislio sam na isključivo instituciju samoupravnog socijalizma, jer mi za ovo što gore navodiš imamo zakonski pojam "radničko vijeće".

Inače, kad već govorimo o ovim temama, podržao bih i stajalište da u svim društvima koje imaju Nadzorni odbor, a ne samo onima državnima i onima koji imaju preko 200 radnika, jedno mjesto treba pripasti predstavniku radnika.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 21:03   #43
osim terminologije sto je jos razlicito kod radnickom savjeta i vijeca ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 21:19   #44
Quote:
Winona kaže:
osim terminologije sto je jos razlicito kod radnickom savjeta i vijeca ?
Pa, to su ti za pravnike tzv. rezervirani termini. Jezično znače isto, ali suštinski su dva instituta dva različita pravna sustava. Isto kao da kažeš "zajedničke službe" i "radna zajednica", ovo drugo je termin samoupravne terminologije, mada su funkcionalno približno isti...

Inače, mogao bi i danas društvenim ugovorom podijeliti veću firmu na radnu zajednicu i OOUR-e, malo bi te blijedo gledali na trgovačkom sudu, ali prošlo bi vjerojatno...

Mada, bilo bi zanimljivo... SOUR cipela d.d. koji se dijeli na radnu zajednicu i OOUR-e lijeva cipela i desna cipela...

Zadnje uređivanje Vojky : 19.09.2003. at 23:21.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 21:27   #45
Quote:
ali suštinski su dva instituta dva razlicita pravna sustava.
to je i bilo moje pitanje. Sto cini jedan a sto drugi za radnika ?

Obicno se iza pravnicke terminologije nalaze zapravo jednostavnim jezikom lako objasnjive stvari.

Ja mogu za Betriebsrat napisati 2 -3 kartice teksta a mogu i u jednoj recenici nekome koga zanima objasniti fukciju istoga.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 21:59   #46
Quote:
Winona kaže:
to je i bilo moje pitanje. Sto cini jedan a sto drugi za radnika ?
A, kad baš inzistiraš...

Ustav Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije iz 1974.:

Član 99. st. 1.:

U osnovnoj i drugim organizacijama udruženog rada osniva se radnički savjet kao organ upravljanja radom i poslovanjem organizacije odnosno njemu po položaju i funkciji odgovarajući organ upravljnja.

Član 100. st. 1.:

Radnički savjet u obavljanju funkcija upravljanja radom i poslovanjem organizacije udruženog rada utvrđuje prijedlog statuta i donosi druge opće akte, utvrđuje poslovnu politiku i donosi plan i program rada i razvoja, utvrđuje mjere za provođenje poslovne politike i plana i programa rada i razvoja, bira, imenuje i razrješava izvršni i poslovni organ odnosno članove tih organa, brine o obavještavanju radnika i obavlja druge poslove utvrđene samoupravnim sporazumom, stututom i drugim samoupraevnim aktima organizacije.


Dakle radnički savjet je glumio i skupštinu i nadzorni odbor, pa čak i dijelom upravu... Potpuno druga uloga i funkcija od sadašnjeg radničkog vijeća trgovačkom društvu.

A sad se idem isprašit, možeš zamislit iz kojih sam arhiva mora iskopat Ustav SFRJ...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 23:06   #47
Talking

Ajde sad malo s druge strane ogledala, tj, od poslodavca

Ja imam malu privat firmicu i radimo s nekim pedesetak privatnih firmi velicine od 10-500 ljudi + desetak drzavnih ustanova. Koliko ja vidim sve ove firme se drze pravila igre "by the book" prema radnicima. Je da se radi dosta vise nego u ustanovama i drzavnim firmama, ali su place dosta solidne. I koliko znam ( a znam dobro jer sve one vrte obracun placa na nasem software-u ) doprinosi se placaju na puni iznos place, redovno se placa prijevoz, dosta njih ima organiziran rucak/gablec u lokalnom resticu za sitne nofce, normalno se ide na bolovanje kad je netko bolestan i sefovi se i te kako brinu pri tome za radnike, dobivaju se slobodni dani po potrebi, dobiva se bozicnica, dobiva se regres, lova i poklon za klince za Bozic, ide se na porodiljski i cesto firme znaju pomoci i preko zakonske obaveze, fluktuacija ljudi je vrlo mala u njima, placaju se prekovremeni, pred firmama je relativno pristojan vozni park zaposlenih i nema puno jamranja. Odnosno, ima puno manje jamranja nego sto ga slusam u drzavnim ustanovama gdje su nezadovoljni vise manje svime osim sigurnosti posla.

Naravno da ima poslodavaca koji su lijepo opisani u prethodnim postovima, ali oni su :

a) manjina
b) uglavnom prilicno neuspjesni
c) izumiru

Prije 5-6 godina situacija je bila puno losija, ali u medjuvremenu su se stvari sredile. Ima jos smeca, ali oni su manjina i bice ih sve manje. Jednostavno ce im fluktuacija ljudi biti prevelika da bi bili uspjesni. Jedina vrijednost neke firme su njeni ljudi, ostalo je beznacajno.
Danas je PUNO veci problem naci dobrog radnika i zadrzati ga, nego naci dobrog poslodavca. Radnici koji hoce i znaju raditi a da su na trzistu su rijedji od dijamanata :-))
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2003., 20:38   #48
Quote:
Tigrica kaže:

Definitivno tocno!!
strijelcˇic@ ni za zivu glavu kod privatnika! Naravno govorim iz iskustva, ima takve gamadi privatnika. Prije sam radila u drzavnoj i vjeruj da bi se sada tamo vratila, bez obzira na manju placu, a bome i ova sada placa je za nekih 700- tinjak kn samo veca, a dugorocno gledano rad u drzavnoj firmi se isplati bez obzira na manju placu, zamisli samo kakve pogodnosti drzavna firma nosi, za razliku od privatne!! razmisli!
Hvala na savjetu, možda si u pravu.
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 10:17   #49
Quote:
Juraj kaže:

Naravno da ima poslodavaca koji su lijepo opisani u prethodnim postovima, ali oni su :

a) manjina
b) uglavnom prilicno neuspjesni
c) izumiru

Prije 5-6 godina situacija je bila puno losija, ali u medjuvremenu su se stvari sredile. Ima jos smeca, ali oni su manjina i bice ih sve manje. Jednostavno ce im fluktuacija ljudi biti prevelika da bi bili uspjesni. Jedina vrijednost neke firme su njeni ljudi, ostalo je beznacajno.
Danas je PUNO veci problem naci dobrog radnika i zadrzati ga, nego naci dobrog poslodavca. Radnici koji hoce i znaju raditi a da su na trzistu su rijedji od dijamanata :-))
Ne bih bas rekla da izumiru. Kod nas je uglavnom uvjerenje kod poslodavaca da na zavodu ima 400 000 nezaposlenih ako ti neces ima tisuce drugih za tvoje mjesto. Ne shvataju da firmu cine ljudi njihovo znanje i angazman. Mnogi poslodavcima su firme pale s neba pa su im radnici uglavnom teret.
Privatnici si uglavnom dozvoljavaju da raspolazu tvojim i radnim i privatnim vremenom. - place su razno razne i to se stvarno ne moze porediti.

A zastita radnika i njihovih prava je stvarno nikakva. Ne moze se ocekivati od svakog radnika da pozna radno zakonodavstvo i da se za svaku nepravdu organizira strajk i blokada rada. Znam par slucejeva da su zenskice dobile otkaz zbog porodiljnog tuzile se par godina i sud je presudio u korist poslodavca.

Moje misljenje je da je kod nas kriza morala ( pocev od pretvorbe pa na dalje).
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 17:15   #50
Quote:
Vojky kaže:


Dakle radnički savjet je glumio i skupštinu i nadzorni odbor, pa čak i dijelom upravu... Potpuno druga uloga i funkcija od sadašnjeg radničkog vijeća trgovačkom društvu.

A sad se idem isprašit, možeš zamislit iz kojih sam arhiva mora iskopat Ustav SFRJ...
Ccc, Vojky, Vojky... posipas se prasinom umjesto pepelom


Btw, imam dojam da se u raspravi dosta poistovjecuju pojmovi drzavna = velika i privatna = mala firma.
Dakle, ja bih se orijentirao na veliku firmu, bez obzira na oblik vlasnistva.
I jos nesto, koliko vam je bitno da je firma u domacem ili stranom vlasnistvu? Preferirate li domace ili strane vlasnike (mozda je to tema zasebnog topica)
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 13:30   #51
mene zanima jedna druga stvar:

kako se zivi s placom do 2500 odnosno 3000 ? i zasto se podstice nerad u drzavnoj firmi. zato smo tu gdje jesmo...

znam da ce sad biti hajka, ali morala sam ...
Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 18:20   #52
Quote:
kako se zivi s placom do 2500 odnosno 3000 ?
vjerujem da oko tebe ima bezbroj primjera koji bi ti mogli odgovortiti na ovo pitanje. Pirmjecujes li ti te ljude oko sebe ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 09:42   #53
Quote:
Juraj kaže:
dosta njih ima organiziran rucak/gablec u lokalnom resticu za sitne nofce,
Eto, to je recimo tipičan primjer tržišnog razmišljanja poslodavca - ljudi ručaju za 15-20 kn, poslodavac obično sponzorira još desetak kuna i dogodi se da čovjek koji je ručao u 13 sati ne žuri kuću u 16:30, nego počesto ostane još raditi - a njegova satnica recimo u informatičkoj firmi je puno veća od 10 kuna, o produktivnosti najedenog i napojenog radnika da i ne govorim. Dakle, obostrani korisni interes, ali nažalost dosta rijedak van granica Županije zagrebačke.

Quote:
Naravno da ima poslodavaca koji su lijepo opisani u prethodnim postovima, ali oni su :

a) manjina
b) uglavnom prilicno neuspjesni
c) izumiru

Prije 5-6 godina situacija je bila puno losija, ali u medjuvremenu su se stvari sredile.
I sređuju se, jer poslodavci s velikom fluktuacijom radnika ne mogu održati kakvoću. To se dobro vidi kod nekih naših velikih prodajnih centara koji ne plaćaju ljude kako treba, pa onda naiđeš na prodavača koji ne zna ni osnovno opisati svoju robu. Tamo još to i toleriram jer je roba jefitinija - ali od nekog specijaliziranog dućana očekujem da mi vrlo dobro znaju reći koja tinta ide u koji printer i bez da donesem šifru s kutijice.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 09:52   #54
Quote:
Bubili kaže:

A zastita radnika i njihovih prava je stvarno nikakva. Ne moze se ocekivati od svakog radnika da pozna radno zakonodavstvo i da se za svaku nepravdu organizira strajk i blokada rada.
Pa i ne očekuje se, to je posao njihovog sindikata.

Otac mi je svojevremeno radio u firmi koja je bila povezana s pomorstvom i bio je član Sindikata pomoraca. Kada su mu iz poslovodstva išli namjestiti neku spačku, došlo je dvoje pravnika sindikata iz Rijeke u Split, samo radi njegovog slučaja.

Pomorci su ti tu dobar primjer - sindikat je u stanju zadržati i prodati bilo koji brod da bi se isplatile radnicima plaće!

Međutim, dok se radnici ponašaju neorganizirano i nemaju svoju organizaciju, imati će velikih problema o realizaciji svoji prava. Recimo, zadnjom revizijom Zakona o trgovačkim društvima u društvima preko 200 radnika (i privatnim!) predstavnik radnika mora sjediti u Nadzornom odobru. Nisam vidio da nešto puno to radnici traže u našim velikim privatnim trgovačkim sustavima!

Ono gdje postoji istinski problem prava radnika to su male firmice s nekoliko zaposlenih (dućani i sl.) i razni obrti s par ljudi. Tu je jako teško osigurati primjenu radničkih prava. Tamo gdje postoji par desetaka ili stotina radnika oni predstavljaju respektabilnu snagu nasuprot poslodavcu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 10:01   #55
Quote:
praktikanti kaže:
Btw, imam dojam da se u raspravi dosta poistovjecuju pojmovi drzavna = velika i privatna = mala firma.
Dakle, ja bih se orijentirao na veliku firmu, bez obzira na oblik vlasnistva.
Naravno, male firme su dobre uglavnom ako je u pitanju neka specijalistička djelatnost: projektini biroi, informatika, sustavi kakvoće, ili neki obrti tipa zubarskog, odvjetničkog ili mesarskog...

Quote:
I jos nesto, koliko vam je bitno da je firma u domacem ili stranom vlasnistvu? Preferirate li domace ili strane vlasnike (mozda je to tema zasebnog topica)
Strani su problematični ako radiš kao neki middle management na račun znanja o tumačenju samoupravnih sporazuma... Naime, u dosta slučajeva "počistili" su prilično raznih srednjih šefovskih mjesta u firmama koje su preuzeli.

Ja bih recimo osobno preferirao stranog gazdu, jer je veća vjerojatnost da se iskažem i da me pokupi za rad u centrali.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 22:17   #56
Hm, evo pročitala sam sve ove postove i pomislim da li sam ja budala?

Radim sa VŠS kod privatnika za 3000 kn, bez ikakvih dodataka (prijevoz, božičnica ...). Sada mi je istekla moja prva godina rada, te se pitam da li bi mi trebala plaća bitnije porasti?
Šef naravno ništa ne govori.

Koliku plaću trebam očekivati?

Pozdrav
Petra001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 09:11   #57
ovisi što radiš i imaš li u prošloj godini rezultat koji možeš pokazati. Svakako ga pitaj za povišiciu ali ne zaboravi argumentirati svoje razloge...
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 21:51   #58
Quote:
ovisi što radiš i imaš li u prošloj godini rezultat koji možeš pokazati. Svakako ga pitaj za povišiciu ali ne zaboravi argumentirati svoje razloge...
Evo radim u maloj privatnoj IT firmi koja zaista dobro stoji. Novca za plaće ima uvijek.

A što se tiče mog posla, zaista imam lijepe rezultate. Posao je uvijek napravljen u roku i na najbolji mogući način, te šef ne krije zadovoljstvo.

Jedini je problem u meni. Pošto mi je ovo prvi posao ja zaista NEZNAM kako se traži povišica !?
Koje argumente bi ja trebala izložiti?
Što reći?
Koliku plaću bih ja sa višom u takvoj firmi trebala imati? (posla ima puno, učenje odnosno pripremanje druge osobe na taj posao trajalo bi oko 3 mjeseca)
Molim pomozite 3000 mi je zaista malo!
Petra001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 21:54   #59
Dobro, kog vraga radis: programiras, dajes suport korisnicima, glumis tajnicu, kuhas kavu ili sto. Mozda imas dobru placu, mozda je bijeda, nemrem ti reci dok ne kazes sto radis
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 22:07   #60
Quote:
Dobro, kog vraga radis: programiras, dajes suport korisnicima, glumis tajnicu, kuhas kavu ili sto. Mozda imas dobru placu, mozda je bijeda, nemrem ti reci dok ne kazes sto radis
Radim u firmi koja radi software za tehniču struku čiji sam ja ing.
Radim kao dio tima koji projektira software, te kao podrška korisnicima.
Petra001 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:46.