Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2005., 18:30   #41
Gotov nalaz:
- sa krvi sve uredu
- urin i stolica jedino što ne kužim:
leukociti 2-3
bakterija: nešto
sluzi: mnogo

Ali boli i mućnina i dalje, više neznam jel od glada ili ...
parzg13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 22:01   #42
Quote:
Tatsha kaže:
ma ja sam radila kolono prije mjesec dana- užasno je, al ne gladuje se 3 dana, već oko 24 sata- u biti i manje. ručaš, pa oko 15h popiješ gorku sol, pa dvije l vode do 17h, onda opet čaša gorke soli pa 2 l vode- uz to trčkaš u wc (ja sam imala proljev, pa je to brzo išlo van, oko 16 je krenulo). Sve se smiri do 22, pa moš mirno spavati. Ujutro (ja sam ležala u bolnici) su me probudili oko 6 i dobila neku sol za pranje crijeva- dvije vrećice u 1.5l vode i tako tri ture- ja sam popila oko 2l vode i bilo je dovoljno. gledaš da ide voda iz tebe i to je to. onda slijedi pregled- a poslije toga nemreš vjerovati da je sve završilo i ponosan si na sebe što si izdržao javi kak je bilo
Meni je medicinska sestra, kad me naručivala za rektoskopiju, rekla da moram biti bez hrane 3 dana. Slovima: tri dana

Radi se o KBC-u Rijeka.
Ne znam da li je tako jer na kraju nisam obavila taj pregled već sam otišla privatno na kontrolu i tamo je ustvrdjeno da mi ne treba rektoskopija već da imam pilonidalni sinus...

Razlika izmedju rektoskopije i kolonoskopiju je, ako se ne varam, samo u duljini cijevi i dubini pregleda.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 12:29   #43
Ja sam na kolonoskopiji bio već 3 puta , i to prvi put kod privatnika (koji mi nije htio dati anesteziju), druga 2 puta u bolnici (gdje su mi je dali , ali tamo sam je i tražio). Kada sam išao kod privatnika je bilo 3 dana nejedenja, s obzirom da sam "pražnjenje" obavljao doma, dok je u bolnici bilo oko 24 sata nejedenja. Što se tiče neugodnosti, što manje razmišljaš o njoj to će pregled lakše proči.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 00:26   #44
Moj bivši je bio na kolonoskopiji par puta. Neugodno i bolno, ali ovisi koliko uspiješ isprazniti crijeva, a ovisi i o osobi koja pregled radi.
Ja sam bila na rektoskopiji, kratko traje, ali užasno boli, doktor je bio grub, još sam se i rasplakala (istina, ja sam malo osjetljivija), ali nakon pola sata sam sve zaboravila. Osim da jako boli. I da to više ne mislim ići raditi samo zato jer neko misli da bi trebala, nego kad bude postojao jako jako opravdani razlog.

Što se mora, mora se. Samo hrabno. Nije to najgore što ti se može dogoditi.

U svakom slučaj, zar ti ne bi bilo drago da se problem riješi? Ili će se ustanoviti da je sve u redu, pa će ti odmah biti lakše, ili će se barem vidjeti što nije u redu, pa ćeš moći konkretno nešto poduzeti.

Sretno!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 14:31   #45
Sta je to velika stvar imati kolenoskopiju ...nista, pripremis se 18 sati prije bez jela i popijes tekucinu koja te pocisti....ujutro se odvezes na pregled i to je to....mozes i pratiti ako zelis vidis kako izgleda crijeva iznutra isto i ako uzimaju biopsy malo osjetis bola, ili ako prerezu koju cistu ili je malo povucu....

Nije da je za uzivati ,ali normalna osoba ce podnijesti, obadva pregleda bez mnogo problema.

A sa kolenoskopi se veoma cesto nadje ako je potreban proslijedni pregled...a da i ne govorimo o kanceru.

Kakovi bolovi ...mora da ste svi preosjetljivi...ja sam imao isti dan endoskopy i kolenoskopi ,jedno za drugim....bilo je bolova ...ali poslije pregleda crijeva i stomak se napuni sa zrakom ...pa treba da se otvore vjetrovi...jednom kada to pocme sve je u redu.

Inace mnoge osobe imaju probleme sa zivcima /na nervnoj bazi
problem sa trbuhom ili oesphagus.

IBS symptomps su najcesca dijagnoza poslije, gornjih pregleda ako je sve u redu.IBS=Irritable Bowel Syndrome.

Obicno se uzima Celese,Colofac...antispasmotic tablete isto kao i lijeci se Stres ili depresion ili anxiety.

Zacudili bi se koliko pacijenta imaju te dijagnoze.

Zato ne plasite se poslije prvog iskustva naci cete da je poslije nista...nego malo neugodnosti.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2005., 15:51   #46
Re: kolonoskopija
Autor: Dr. sc. Neven Ljubičić ()
Datum: 09.09.02 19:30

Kolonoskopija je endoskopski pregled debelog crijeva (ponekad i segmenta tankog crijeva, tzv. ileoskopija) koji se sastoji u pregledu crijeva tankim, fleksibilnim instrumentom koji na vrhu ima žaruljice tako da je moguće, putem fiberoptičkih niti, izravno vidjeti sluznicu crijeva. U većine pacijenata pregled nije jako bolan. Poučen iskustvom, pregled je češće otežan (bolan) u mladih, asteničnih osoba. Manometrija je mjerenje tlakova, a ukoliko se radi o anusu i rektumu odnosi se na analni sfinkter. Pretraga je jednostavna i u pravilu nije bolna.


IBS

"It's drastic. The symptoms are sometimes constant. There's diarrhea and abdominal pain or constipation and bloating. I can't commit to anything too far in advance or anything that is regularly occurring. It greatly affects my life and I'm grateful that there is someone to turn to for support and information."

"We also hear a lot from the irritable bowel syndrome community... an authentic community include(s) both genuine bonds of affection and shared moral values..." (Washington Post)

http://www.plivazdravlje.hr/?section...&id=256&show=1


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 12:17   #47
Quote:
VILKO kaže:
Re: kolonoskopija
Autor: Dr. sc. Neven Ljubičić ()
Datum: 09.09.02 19:30

U većine pacijenata pregled nije jako bolan. Poučen iskustvom, pregled je češće otežan (bolan) u mladih, asteničnih osoba.
pa autor topića ima 26, a također i ja, mogu reći da je meni bilo bolan i suze su mi same išle- imala sam upalu crijeva i nemoguće je da ti je bezbolno ak ti neko prolazi kroz upaljeno područje i napiruje ga. ak si diraš upaljeni prištić bolno je, a kamo crijeva!!!
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 13:58   #48
Svaka osoba ima razlicito podnasanje bolova, inace bolovi se mjere od 1-10...ja sam kronican pacijent sa 35 godina bolova,
moji bolovi su svakodnevni i po spavanje oko 4-6, sa micanjem i hodanjem i sagibanjem dodju do 7-9.
Ja sam imao dvije teze operacije na kicmi Laminectomi L5/S1,
L4-L5 i L4-L3 i Stenosise na tom levelu.

Prosao sam tri klinike za bolove, i mnoga predavanja kao i sve Narkotike, nema nista da mi smiri bol...tako da znadem sta je bol....mnogi ljudi pokazu kod zubara ili zene kada radjaju kako je ko na bol.

Nema dvije osobe iste....i moze se podnesti mnogo bola.....pogotovo kada ze znade da je samo kratkog vrijemena.

Moj otac je prije 55 godina odrezao prste na lijevoj ruci/radio je kao ortopedski nadglednik/pokupio ih i mirno isao u kancelariju za pomoc ...par osoba koja su to vidjela su pala u nesvjest...to mi je kazala moja sestra/koja je radila sa njime/....samo nisu mu uspjeli staviti natrag kako je mislio....jos je bilo prerano, nije se onda jos radilo sa uspjehom.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 16:02   #49
Quote:
Tatsha kaže:
pa autor topića ima 26, a također i ja, mogu reći da je meni bilo bolan i suze su mi same išle- imala sam upalu crijeva i nemoguće je da ti je bezbolno ak ti neko prolazi kroz upaljeno područje i napiruje ga. ak si diraš upaljeni prištić bolno je, a kamo crijeva!!!
Zato to treba obaviti u punoj anesteziji. Mene su uspavali, i probudili kad je sve bilo gotovo. Pojma nemam što su radili, i to je najbolje, a poslije me ništa nije boljelo. Sve skupa je koštalo oko 1800 kn, ali vrijedilo je svaku lipu!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 12:08   #50
Quote:
BBlue kaže:
Zato to treba obaviti u punoj anesteziji. Mene su uspavali, i probudili kad je sve bilo gotovo. Pojma nemam što su radili, i to je najbolje, a poslije me ništa nije boljelo. Sve skupa je koštalo oko 1800 kn, ali vrijedilo je svaku lipu!

svasta puna anestezija????

lokalni anestetik i tranquilizer je samo dan ako je zahtjevan, a osoba moze biti i budna ili ne zavisi o osobi koliko je strasljiva i koliku kolicinu dobi tranquilizer
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 23:55   #51
Pokretaču topica iskreno preporučam hitan odlazak na pretragu. Simptomi koje ima podsjećaju na upalnu bolest crijeva np Crohnova bolest i ulcerozni kolitis. Kolonoskopija je svakako neugodan, a ponekad i bolan pregled (bolnost ovisi o oštečenju crijeva). Ja ga radim pod anestezijom, ali ja imam aktivni Ulcerozni kolitis s jakom upalom i grozno mi je bolno. Nisam kukavica i dobro podnosim bol. Kako god bilo hitno otiđi na pregled jer simptomi koje imaš nisu nimalo bezazleni i bitno je da ti što prije otkriju dijagnozu i da počneš uzimati ljekove. U mom potpisu ti je adresa foruma na kojem možeš pročitati iskustva oboljelih od upalnih bolesti crijeva. Uvjerit ćeš se da su to vrlo ozbiljne bolesti koje nelječene mogu dovesti do karcinoma. Iskreno ti želim da to na kraju bude nešto bezazleno
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 11:52   #52
Kolonoskopija

ovako, mama mi je presla 50 godina, i trebala bi napravit kolonoskopiju posto se u njenoj obitelji generacijski pojavljuje rak debelog crijeva...
sad, moja je mama jako tvrdoglava kao ona se osjeca super, i vec godinu i pol je natjeravamo da ode napravit to. problem je sto kolko smo culi kod nas to rade na zivo i to jako boli i zato nece ona ic.
znam da je u drugim (da ne kazem razvijenijim ) drzavama nepojmljivo taj postupak radit bez lokalne anestezije. pa jel se to negdje kod nas radi lokalnom anestezijom? il se moze trazit od doktora da daju lokalnu anesteziju.

zahvaljujem..
mayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 12:22   #53
Koliko ja znam na vaš zahtjev,svugdje će vam taj pregled napraviti pod lokalnom ili općom anestezijom,uz naravno neke pretrage koje su potrebne za
anesteziju.Sretno!
tetida is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 12:27   #54
Nema lokalne anestezije za kolonoskopiju jer kolonokopom prolaziš metar-dva crijeva unutar tijela - gdje tu možeš dati nešto lokalno - jednostavno je tehnički i logički nemoguće.
Ono što se radi u dogovoru s anesteziologom je kratkotrajna opća anestezija - 10-15 minuta spavanac, malo mamurnosti poslije i go home. Obavezna je dakle nazočnost anesteziološkog tima sa popratnom aparaturom i lijekovima.
Mada neki endoskopičari ne vole opću anesteziju - navodno nezgodno im je tako raditi jer bolesnik "ne može surađivati", što je po meni prilično blesav izgovor.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 13:48   #55
Quote:
trebor kaže:
Nema lokalne anestezije za kolonoskopiju jer kolonokopom prolaziš metar-dva crijeva unutar tijela - gdje tu možeš dati nešto lokalno - jednostavno je tehnički i logički nemoguće.
kako su mene ucili....
lokalna se anestezija moze dati povrsinski (sluznica,rane), injekcijski, ciljano (na oredjeni zivac, spinalno, epiruralno...)
ok,da budem preciznija "regionalna anestezija" moze ic drugo i trece.
koliko ja znam (but i may be wrong) daje se intravenski sedativi (koji uspavaju) sa ili bez regionalne anestezije...ne znam kako je kod nas.
mayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 16:00   #56
Pogledaj oglase u Večernjaku - većina privatnih internističkih ordinacija u Zgb. nudi opću anesteziju za kolonoskopiju - cijena zahvata i anestezije je od 1500 do 1800 kuna.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 00:47   #57
Eto 1800Kn i stvar rijesena.Ili ako je to previse onda u drzavnoj bolnici vuc za rukav i trazit opcu anesteziju koju opisuje Trebor. Mozda moze i spinalna?
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:14   #58
@mayah

nemoguće je provesti bilo kakvu regionalnu ili lokalnu anesteziju za kolonoskopiju. Eventualno možeš Lidokain sprejem našpricati endoskop prije pretrage al slaba je korist od toga.
Da bi malo detaljnije to obrazložio, mora se razmisliti što je to što "boli" tijekom pretrage. Osim prolaska endoskopa kroz analni sfinkter što je više nelagodno nego bolno, bolnost nastupa jer se tijekom insercije instrumenta u crijevo upuhuje zrak i brzo i naglo ga nadima i širi. Prvo se dakle instrumentom uz upuhavanje zraka dolazi skroz do cekuma ( slijepog crijeva ) i terminalnog ileuma ( završnog dijela tankog crijeva ). Tek se tada, u povratku natrag, uz po potrebi ponovno upuhavanje zraka, pregledava crijevo, promatra sluznica ili uzima kakva biopsija. Kad se instrumentom izađe van, kratko se kroz anus postavi rektalna sonda pa se zrak izpusti van. Dakako ljudi mogu još satima pomalo "prduckati" ni krivi ni dužni...

Dakle, taj nesretni zrak koji se upuhava i crijevo koje se naglo širi uslijed toga je ono što boli tijekom pretrage.
Nemoguće je to obuhvatiti bilo kakvom lokalnom ili regionalnom anestezijom. Da ne kažem da su crijeva satkana od glatkog mišičja ( ne poprečnoprugastog ) i da su inervirana mahom nervusom vagusom - 10.-tim moždanim živcem.

@arslan
Ne. Nikakva spinalna ne dolazi u obzir. Omjer rizika i koristi za bolesnika u tom slučaju je debelo, debelo na strani ovog prvog. Osim toga, to bi ti bilo kao kad bi htio nadzučnim avionom otići u trgovinu udaljenu 100-tinjak metara od kuće.

Anestezija - kratkotrajna, opća - postavi se venska kanila, malo Diprivana ili Rapifena u venu, pripaziti disanje tijekom spavanaca, puls, tlak...i gotovo....par šamarčića za buđenje...gdje sam, šta sam....malo odležite, odsjedite ispred...doviđenja....ajmo dalje....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:52   #59
Quote:
trebor kaže:

Anestezija - kratkotrajna, opća - postavi se venska kanila, malo Diprivana ili Rapifena u venu, pripaziti disanje tijekom spavanaca, puls, tlak...i gotovo....par šamarčića za buđenje...gdje sam, šta sam....malo odležite, odsjedite ispred...doviđenja....ajmo dalje....

upravo tako - nemres voziti nakon toga jer si malo smotan (+ potpises da neces donositi vazne odluke u slijedeca 24 sata )

kakva je praksa sa bolnicama kod nas (znaci ne privatnik) i kratkotrajnom opcom za npr. kolonoskopiju i gastroskopiju ? moze / nemoze / dodatno platiti ili ovisno o trenutnom stanju ?

u DE bez problema daju kratkotrajnu opcu cak i za gastroskopiju ako trazis (pitam jer sam ja radila gastroskopiju bez icega, cak mi ni grlo nisu s onim pospricali - ajme uzas - nije me nis boljelo nego sam se gusila cijelo vrijeme )
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 20:46   #60
Quote:
blondie_30 kaže:

kakva je praksa sa bolnicama kod nas (znaci ne privatnik) i kratkotrajnom opcom za npr. kolonoskopiju i gastroskopiju ? moze / nemoze / dodatno platiti ili ovisno o trenutnom stanju ?
Praksa je takva da se prvenstvano moraš dogovoriti s nekim anesteziologom. Bilo da ga znaš pa ga zamoliš bilo da ponudiš kakvu "zahvalu" u nekom obliku. Endoskopičaru je uglavnom svejedno, neki će možda malo gunđati i mrnđati jer tako mora utrošiti više vremena za pretragu.
Opciju "čistog" plačanja bolnici za tvoju želju za anesteziju tijekom kolonoskopije ja ne poznajem niti sam čuo za nju. Barem ne u mojoj ustanovi.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.