Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2004., 16:54   #21
Je, to je ta knjiga, ne znam ima li je na njemačkom, ja sam je isto naručila s Amazona i na engleskom je.

Andras Torok je, inače, imao i web stranice, ja sam mu bila slala i mail i pitala ga ze neke hotele koje sam gledala i vrlo mi je ljubazno odgovorio

Zamka je u tome što su to mjesta za turiste - znači, skupa su a hrana nije bogznašto, osim toga ciganski bandovi koji tamo sviraju nisu baš autentični - sve u svemu, to je 'za turiste'.
(Torok je u knjizi imao i popis ovih mjesta - uključujući i popularnu Matyas Pincu)

Ova kartica se zvala Budapest Card i nije baš bila jeftina (isto 'za tursite' ), puno je jeftinije svaki puta plaćati promet - ali sa karticom je zaista neusporedivo jednostavnije. S karticom su davali i popust u nekim dućanima.

Dodajem - mislila sam da sinagoga baš i nije za voditi bebu jer ima i muzej holokausta koji je jako dojmljiv
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 21:14   #22
Winona, odlično riješenje!

Budimpešta prikazuje najljepše lice u kolovozu. Vrijeme je lijepo (u kolovozu obično bez kiša cca. do 22-23.), mnogo kulturnih i sportskih događaja (Formula 1), državni praznik (Svetog Stjepana, 20. kolovoza, s procesijom na ulicama Pešte), fantastičan monumentalan vatromet nad Dunavom 20. kolovoza s početkom u 21 sat (oko 1,2 milijuna ljudi na kejovima Dunava, među njima 250.000 stranaca /poglavito Nijemci, Talijanci, Nizozemci, Japanci, Amerikanci, Finci/), „Sziget Fesztivál” /Otočni festival/ (od 4. do 11. kolovoza u otoku „Óbudai” - budimpeštanski „Woodstock” /200.000 studenata, i mnogo Hrvata/).

Dakle je povoljno vrijeme: od 10. do 21. kolovoza.

Glavne znamenitosti (konkretno):
U Budimu:
- Tvrđava i kraljevska palača, i ”tvrđavska četvrt”
- Ribarska tvrđava
- Crkva kralja Matijaša
- Citadela
- Aquincum (iz rimskog doba)
- brdo „Gellért”
- ”Gellért” banja (1.) i (2.)
U Pešti:
- Parlament (1.) i (2.)
- Trg Heroja
- Bazilika Svetog Stjepana
- Zoološki vrt (1.) i (2.) i (3.)
- ”Szépművészeti Múzeum” /Muzej „of fine arts”/
- Poljoprivredni muzej
- „Városliget” (Gradski park) i tvrđava „Vajdahunyad” i (vožnja čamcem na jezeru)
- Nacionalni muzej
- Koncertna dvorana
- ulica „Váci” i trg „Vörösmarty”
- ulica „Andrássy” i muzej terrora
- stadion „Puskás” i ”Budapest Aréna”
- Operno kazalište (1.) i (2.) i (3.)
- Nacionalno kazalište
- Glazbena akademija
- Glavni trgovački centri: „Mammut”, „Pólus”, West End City Center”, „MOM Park”
- Slastičarnica „Gerbeaud”
- Metro
kod Dunava:
- ”Margitsziget” (otok Margit)
- mostovi: ”Lánc”, ”Erzsébet”, „Margit”, ”Szabadság”, „Árpád”, „Petőfi”, „Lágymányosi” itd.

Na kraju 2 karte za centar Budimpešte: Budim i Pešta

O restoranima (ako želiš) kasnije...
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 22:44   #23
Quote:
Winona, odlicno riješenje
zasto?

sto se tice "turistickih" restorana tako je bilo i u pragu, pitali smo decka na recepciji gdje se moze fino pojesti a da nije skupo, dao nam je par dobrih adresa, cuvam ih ko zlato u ladici s dokumentima, bilo ej par ulica dalje od centra ali puno jeftinije i sve oko nas domaci gosti sjedili, mi bili jedini turisti.

Inace muzev sef koji to i organizira je bio vec vise puta tam ali njemu nije skupo platiti jednokrevetu sobu 250 € noc pa mi njegovi savjeti nisu prakticni (ovo je spojen jedan poslovni put, s malo uzitka, mog vise nego muzevog, on mora raditi )

Narucila sam knjigu, vjerujem preporuci a narucila sam i od u.eca kako putovati sa lososom, saljivu novelu...navika mi je uzeti na putovanje neko stivo

sad se idem posvetiti Magor-ovom postu
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 22:52   #24
Magor sve sam pregledala i

Ribarska tvrdjava mi je posebno

Zanima me i o restoranima, kako da ne, akot i se da, svakako napisi

Hvala puno
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 23:47   #25
Quote:
Magor kaže:
Winona, odlično riješenje!

Budimpešta prikazuje najljepše lice u kolovozu. Vrijeme je lijepo (u kolovozu obično bez kiša cca. do 22-23.), mnogo kulturnih i sportskih događaja (Formula 1), državni praznik (Svetog Stjepana, 20. kolovoza, s procesijom na ulicama Pešte), fantastičan monumentalan vatromet nad Dunavom 20. kolovoza s početkom u 21 sat (oko 1,2 milijuna ljudi na kejovima Dunava, među njima 250.000 stranaca /poglavito Nijemci, Talijanci, Nizozemci, Japanci, Amerikanci, Finci/), „Sziget Fesztivál” /Otočni festival/ (od 4. do 11. kolovoza u otoku „Óbudai” - budimpeštanski „Woodstock” /200.000 studenata, i mnogo Hrvata/).

Dakle je povoljno vrijeme: od 10. do 21. kolovoza.

Glavne znamenitosti (konkretno):
U Budimu:
- Tvrđava i kraljevska palača, i ”tvrđavska četvrt”
- Ribarska tvrđava
- Crkva kralja Matijaša
- Citadela
- Aquincum (iz rimskog doba)
- brdo „Gellért”
- ”Gellért” banja (1.) i (2.)
U Pešti:
- Parlament (1.) i (2.)
- Trg Heroja
- Bazilika Svetog Stjepana
- Zoološki vrt (1.) i (2.) i (3.)
- ”Szépművészeti Múzeum” /Muzej „of fine arts”/
- Poljoprivredni muzej
- „Városliget” (Gradski park) i tvrđava „Vajdahunyad” i (vožnja čamcem na jezeru)
- Nacionalni muzej
- Koncertna dvorana
- ulica „Váci” i trg „Vörösmarty”
- ulica „Andrássy” i muzej terrora
- stadion „Puskás” i ”Budapest Aréna”
- Operno kazalište (1.) i (2.) i (3.)
- Nacionalno kazalište
- Glazbena akademija
- Glavni trgovački centri: „Mammut”, „Pólus”, West End City Center”, „MOM Park”
- Slastičarnica „Gerbeaud”
- Metro
kod Dunava:
- ”Margitsziget” (otok Margit)
- mostovi: ”Lánc”, ”Erzsébet”, „Margit”, ”Szabadság”, „Árpád”, „Petőfi”, „Lágymányosi” itd.

Na kraju 2 karte za centar Budimpešte: Budim i Pešta

O restoranima (ako želiš) kasnije...
Winona, najbolje informacije si dobila od Magora koji živi u Mađarskoj i njegove su najpotpunije. Kada sam ja bila proljetos u Mađarskoj u Budimpešti, isto me je vodila prijateljica, koja studira već tamo 3 godine. Svaka mu čast što se potrudio dati linkove za zanimljiva mjesta. I većinu toga sam vidjela i mogu ti reći da je Budimpešta prekrasna. Imaš obići dva dijela, Budim i Peštu. Meni je Budimpešta prekrasna, a nadam se da će se svidjeti i tvojoj bebi. Imaju prekrasno uređene parkove, krasan zoološki vrt. Ma uživati će te vas dvoje. Ja sam Budimpeštom ostala oduševljena i ponovno bi se vratila. Super odabir za Budimpeštu i dobar vam je mjesec. Sretno.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 00:32   #26
budapest...

ovo "vaci"... budimpeštanski vaci

najlipši, najromantičniji grad na svitu...

odi na www.virtualtourist.com i možeš saznat sve šta te zanima

metro liniju od trga heroja pa doli do centra (mislim da je to žuta ) moraš proć - prekrasno...

ostale su obične - uzmi kartu, mene je jednom zaustavilo (baš taj put kupila)

a cijene... pa tko zna sad točno, od prije 2 miseca tamo vlada euro, zar ne?
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 09:57   #27
Evo još upozorenja o zamkama za turiste - nas je npr. u hotelu dočekala reklama za 'krasan' događaj - vožnja po Dunavu sa šampanjcem i koncertom gudačkog kvarteta koji svira mađarsku glazbu - cijena, prava sitnica. Kasnije smo na Glazbenoj akademiji gledali raspored koncerata i cijene karata za koncerte u Budimpešti koje su bile valjda deset puta niže. (nažalost nije bilo nikakvog zanimljivog koncerta za vrijeme našeg boravka)

Što se tiče shoppinga u Budmpešti je za kupiti bilo svega, a sad sigurno ima još i više, ali ja uopće ne volim shoppingirati kad putujem negdje, osim 'suvenira' - mi smo nakupovali dosta CD-a mađarskih kompozitora, pa CD-ove pravog ciganskog banda po imenu Kaly Jag (Torok), knjige su bile jeftine a ima dosta mađarskih autora na engleskom, a najbolji shopping je vino - u Torokovoj knjizi imaju dobre preporuke i za vrste i za dućane. Meni je od puta u Budimpeštu slatki Tokay nešto najfinije što postoji , a najbolji smo probali u 'ispostavi' čuvenog restorana Gundel (koji je jako skup, ali ova 'ispostava' je super a ne tako skupa) - tamo smo pili njihov kućni Tokay, opili se dobro i teturali oko zoološkog vrta
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 11:40   #28
Quote:
vaci kaže:
budapest...

ovo "vaci"... budimpeštanski vaci

najlipši, najromantičniji grad na svitu...

odi na www.virtualtourist.com i možeš saznat sve šta te zanima

metro liniju od trga heroja pa doli do centra (mislim da je to žuta ) moraš proć - prekrasno...

ostale su obične - uzmi kartu, mene je jednom zaustavilo (baš taj put kupila)

a cijene... pa tko zna sad točno, od prije 2 miseca tamo vlada euro, zar ne?
Ovo za cijene nije istina da vlada kod njih euro prije 2. mjeseca. Iako su ušli u EU- ne znači da su i odmah promijenili valutu. Kod njih još uvijek vladaju forinte i vladati će još otprilike godinu dana, jer će se sa 1. 1. 2006 mislim početi uvađati euro. Znači, to su mađarske forinte. I još uvijek su jeftiniji od Hrvatske.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 17:57   #29
Nakon mnogo pohvala dolikuje da dodam još nekoliko riječi.
Dakle „Magor" Turistička Agencija (MTA) o restoranima i ostalima:

Odgovarajući restorani za turista (s karakterističnim cijenama):
- „Új Sipos Halászkert" (Uj Šipoš Halaskert) /Budimpešta (Óbuda /Stari Budim/), Fő tér (Glavni trg) 6./
Kvalitetna riblja čorba, jela od ribe, živine, odlična mađarska vina, Gösser pivo, osrednje cijene, lijepa okolina.
Klasa II.
Juhe: 7-24 kn, glavna jela: 28-71 kn, deserti: 9-16 kn. (svakim danom 12-24 sata)

- „Gundel" /Budimpešta, Állatkerti út (ul. Zoološki vrt) 2./
Jela od guščije jetre, „gundel"-specialiteti, jela bez mesa, skupe cijene.
Klasa I.
Juhe: 28 kn, glavna jela: 83-200 kn, deserti: 26-48 kn. (svakim danom 18.30-24 sata)

- „Mátyás" (Matjaš) /Budimpešta, Bánkút út (ul. Bankut) 55-57./
Šumske gljive, jestivi cvijeti (nije šala!), jela koja se kuhaju kod stolova, niže cijene.
Klasa II.
Juhe: 9-20 kn, glavna jela: 23-120 kn, deserti: 10-28 kn. (svakim danom 12-24 sata)

- „Megyeri Csárda" (Medjeri Čarda) /Budimpešta, Külső Váci út (ul. Kilše Vaci) 102./
Prava mađarska „čarda" od (oko) 1700. Guljaš, riblja čorba (kuhaju se u vrtu pred gostima), super cijene, folklor.
Klasa II.
Juhe: 12-19 kn, glavna jela: 27-54 kn, deserti: 16 kn. (svakim danom 12-24 sata, ali nedjeljom 12-18 sata)
Moj tip: Megyeri Csárda.

Nekoliko jela, koja treba kušati u Mađarskoj:
Halászlé (Mađarska riblja čorba)
Túrós csusza („Turoš" tijesto)
Marhapörkölt (Perkelt iz govedine)
Rétes /túrós-, káposztás-, mákos-, almás- itd./ (Savijača /"turoš", od kupusa, od maka, od jabuka itd./)
Tejfeles csirkepaprikás (Pileći paprikaš s kiselim vrhnjem)
Balatoni fogas (Smuđ na balatonski način)
Töltött káposzta (Punjeni kupus)
Somlói galuska („Šomloi" galuška)
Hortobágyi húsos palacsinta (Palačinke na „Hortobadji" način)

Najpoznatija vina:
Tokaji aszú (Tokajski samotok) /za žene/
Tokaji furmint (Tokajski furmint)
Badacsonyi szürkebarát (Siv fratar iz Badačonja)
Egri bikavér (Krv bika iz Egera)
Egri leányka (Djevojčica iz Egera)
Soproni kékfrankos („Kekfrankoš" iz Šoprona) /za muškaraca/
Villányi cabernet (Cabernet iz Villanja)
Ali svake vrste vina su u restoranima odlične. I jeftinija vina su odlična (muškat ottonel, chardonnay, rizling, traminac, kadarka /specijalno mađarsko crveno vino/ itd.)
Ako kupuješ vino u dućanu: niže od 7 kn/lit. samo „pokvareno vino", više od 7 kn/lit. „normalno vino".
Dobar tek!


Za Azaleju: Euro samo od 2009 ili 2010. Na žalost ili ne, tko zna?
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 18:42   #30
koliko sam ja upucena eura jos tam nema. Ima neki savjet koja mjesta za mjenjanje novca da izbjegavam?

Imam pitanje na koje cete sto posto okinuti od smijeha - pise obavezno vidjeti Budim i Pestu, jel su to dva vidljivo odvojena dijela?

Kaj je to "ispostava"?

Hvala za preporuku za vino a i htjela bi kupiti pravi ciganski CD.

Magor za preporuke za restorane i hranu, joj ja ne bum dva dana prije puta jela samo da mi cim vise tih delicija stane

Ima ovog Tokaj vina za kupiti u ducanima, mislim za uzeti sa sobom pri povratku?

Meni je malo preracunavanje u kune problematicno (izvan prakse sam, ne zivim u cro) znaci da ne kupujem vina u ducanu koja su ispod 2,00 € ?

Zvuci zaista logicno, ovdje (posto zivim u zemlji skupljoj od madjarske) ne kupujem nikako ona ispod 7,00 € barem (do ove odluke dosla empirijski )

Hvala svima puno!
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 19:20   #31
Da, Budim i Pešta su dva prilično jasno odvojena dijela.

'Ispostava' znači da je taj restoran u kojemu sam ja bila i pila Gundel kućno vino dio kompleksa Gundel restorana, ali to nije sami Gundel restoran (koji je dosta skup), nego manje ekskluzivan restoran, ali sa odličnom hranom (i još boljim vinom )

Vina za kupiti ima odličnih, imaš super preporuke u Torokovoj knjizi - i za odlične vinoteke. Nikako nemoj kupovati vina ispod 2 eura Vina nisu bila baš jako jeftina, nego normalnih cijena. Tokajaca ima raznih i ima ih za kupiti - samo ih ne kupuj po samoposlugama jer se svašta prodaje pod imenom Tokaj.

Inače, u Budimpešti vlada pravi kult hrane, i jesti se, i to jako dobro može zaista posvuda. U valjda svakom kafiću ima i hrane.

Evo pronašla sam jednu praznu butelju Tokaja koji smo kupili u Budimpešti - zove se TOKAJI sweet Szamarodni a proizvođač je Chateau Dereszla.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 19:37   #32
hvala verice, valjda mi bu ovo za Budim i Pestu jasnije kad knjiga dodje (pretpostavljam ima neka okvirna karta unutra) a knjiga bi trebala kazu doci sutra, zasad mi je jos sve apstraktno

Zahvaljujuci vama ja necu uzeti u hoteli puni pansion, steta bi mi bilo propustiti to sve, ovak cu imati priliku svaki dan jesti u drugom restoranu.

Hvala za natpis sa butelje, zapisujem, ja sam muzu sinoc ponosno pokazala topic i hvalila se - gle kak su forumasi super, ja sam ti vec sve saznala, ajd reci gdje tog ima

Znavi vino kupovati u vinoteci, nikako samoposluga.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 21:08   #33
Winona kaže: "Imam pitanje na koje cete sto posto okinuti od smijeha - pise obavezno vidjeti Budim i Pestu, jel su to dva vidljivo odvojena dijela?"

Jednostavno.
Na prvo:
Rijeka Dunav dvoji Budim od Pešte.
Na drugo:
Budim: gotika i barok
Pešta: klasicizam i secesija (secesijski glavni grad u Europi uz Beč)
Po povijesti: u 1873. sjedinili se Budim, Stari Budim i Pešta.
Na treće:
Budim: brdovit
Pešta: ravan
Na 4.:
Budim: konzervativan, nacionalan
Pešta: liberalan, socijalan
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 21:14   #34
Magor a i brijala sam da rijeka ima neke veze s tim al me bilo strah bubnuti

Posebno volim gotiku, al sve se isplati pogledati.

Quote:
Budim: konzervativan, nacionalan
? nemaju istu upravu ili na koje podrucje se odnose ove karakteristike ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 21:28   #35
Verica kaže: „zove se TOKAJI sweet Szamarodni a proizvođač je Chateau Dereszla.

Pa da. Tipično „žensko" vino.

Winona: malo kasnije
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 22:01   #36
Po političkim izborima:
Budim: uvijek pobjeđuju „konzervativci i desničari"
Pešta: uvijek pobjeđuju „liberalci i socijalisti"
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2004., 23:33   #37
hvala, to bi mi i profesionalno moglo biti zanimljivo....ovih tjedan dana taman da se omamim a onda poslije lupim jos neko studijsko putovanje
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 13:54   #38
Bilo je zanimljivo čitati...pošto ću na dopust negdje oko balatona /zalakaros/ nešto se od svega ovoga dade primjeniti...ako ima neki dodatak na temu balaton bio bih zahvalan...
 
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 15:58   #39
Quote:
Sdrafac kaže:
Bilo je zanimljivo čitati...pošto ću na dopust negdje oko balatona /zalakaros/ nešto se od svega ovoga dade primjeniti...ako ima neki dodatak na temu balaton bio bih zahvalan...
evo dodatak -ne vidiš mu kraja...
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 19:51   #40
Sdrafac kaže: "Bilo je zanimljivo čitati...pošto ću na dopust negdje oko balatona /zalakaros/ nešto se od svega ovoga dade primjeniti...ako ima neki dodatak na temu balaton bio bih zahvalan..."

Zalakaroš je malo daleko od Balatona (35 km). Mali grad (1.200 stanovnika) sa termalnim banjama (mnogo bazena, apartmana, hotela itd.). Prije 35 godina još siromašno selo, a nakon otkrića ljekovite vode bogat grad.
Glavne znamenitosti okolina Zalakaroša:
- Rezervat za bivole u Kapolnapusti
- Ptičji rezervat kod Malog Balatona („Kányavári" otok)
- vinogradi
Službeni homepage (i s njemačkom verzijom)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.