Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2014., 09:10   #161
Alergovita

Pozdrav svima!

Da li netko od vas ima iskustva sa poliklinikom Alergovita iz Zagreba odnosno sa dr. Tamarom Voskresensky Baričić koja tamo radi?

http://www.alergovita.hr/cms/index.p...id=160&lang=hr
eewo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 15:30   #162
Dijete alergično na ribu. isprobano 3 puta (sa 9mj, 14 mj, 2god) kad bi dobila crvene fleke po licu i povraćala. Jučer probali 4.put (sa 3,5g) kad ono gušenje, pravac ambulanta. još gore od njenog stanja bilo je šta je dr bio zatečen i nije znao šta da radi, nije se usudio dati onu neku injekciju(antihistaminik neki valjda) jer je za odrasle a povraća/povratila je taj jedan zalogaj, stoji gleda čeka da dođe muž koji je otrčao do apoteke sa claritine sirupom, pa računa na glas koliko kila koliko mg, dal da joj šusne, MENE PITA dal da joj da. Pa reko da pogledate koliko je grlo stisuto?! Diše,da, al teško..grči se sva, drapa noktima po cijelom tijelu povraća gustu ljepljivu sluz, koma.

Ugl nakon klaritina nako 2-3min sve je bilo ok. dao nam je uputu da naredna 3 dana pije taj sirup. Mene čudi dal zaista to treba piti par dana ? Ocito mi je bilo samo da ne zna šta da radi. nit je pedijatar, nit je hitna nit ima iskustva (ful mlad dr), nije mu uopće bilo svejedno . Pa ne zanima kao "drugo mišljenje" makar na forumu jer nemam koga zvrcnut (njenu pedicu koja je na go). Ima li ikakva smisla piti klaritine danima nakon te gadne al.reakcije?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 00:07   #163
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Dijete alergično na ribu. isprobano 3 puta (sa 9mj, 14 mj, 2god) kad bi dobila crvene fleke po licu i povraćala. Jučer probali 4.put (sa 3,5g) kad ono gušenje, pravac ambulanta. još gore od njenog stanja bilo je šta je dr bio zatečen i nije znao šta da radi, nije se usudio dati onu neku injekciju(antihistaminik neki valjda) jer je za odrasle a povraća/povratila je taj jedan zalogaj, stoji gleda čeka da dođe muž koji je otrčao do apoteke sa claritine sirupom, pa računa na glas koliko kila koliko mg, dal da joj šusne, MENE PITA dal da joj da. Pa reko da pogledate koliko je grlo stisuto?! Diše,da, al teško..grči se sva, drapa noktima po cijelom tijelu povraća gustu ljepljivu sluz, koma.

Ugl nakon klaritina nako 2-3min sve je bilo ok. dao nam je uputu da naredna 3 dana pije taj sirup. Mene čudi dal zaista to treba piti par dana ? Ocito mi je bilo samo da ne zna šta da radi. nit je pedijatar, nit je hitna nit ima iskustva (ful mlad dr), nije mu uopće bilo svejedno . Pa ne zanima kao "drugo mišljenje" makar na forumu jer nemam koga zvrcnut (njenu pedicu koja je na go). Ima li ikakva smisla piti klaritine danima nakon te gadne al.reakcije?
Nemam iskustva s claritine sirupom, ali koliko se sjećam, treba se piti nekoliko dana. U uputama ne piše niš korisno?
Što se ribe tiče, ja ne bih više isprobavala na taj način je li alergija prošla. Dobro da je sve dobro završilo.
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 09:06   #164
Niti ja ti ne mogu pomoći oko sirupa, jer mi pijemo fenistil kapi u slučaju reakcije.
Ali kod vas se radi o viskom stupnju alergije i to jako opasnom. Moja cura ima isto najviši stupanjealergije ,ali na jaja i mlijeko. Mi to sve kontroliramo u Klaićevoj bolnici i sa 2 godine je išla na test provokacije mlijekom u bolnicu, što zanči da pod nadzorom doktora dijete proba određenu namirnicu na koju je alergično. Iako su kod nas nalazi testova bili malo bolji nego prethodni, stvarna reakcija je bila opet jaka ,pa su doktori odmah reagirali...Ja se ne bih usudila davati tako ništa na svoju ruku.. A zovi bilo koju bolnicu, u zg pa pitaj..Ne moraš reći da tražiš drugo mišljenja, već da si joj dala to na svoju ruku jer nisi mogla doći do pedijatrice,pa sad nisi sigurna za dalje...
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 00:53   #165
pozdrav, imam 2 curic-3,5 i 10 mj. dermatitis starija ima od 3 mjeseca zivota, a mlada je prije par dana se osipala. obadvije sam hranila nan mlijekom jer kazu najslicnije je majcinom. a isto tako obe imaju zelene stolice sto me jako smeta jer doista mislim da su te zelene stolice neki od prvih znakova da ce imati dermatiis. da li netko ima slicno iskustvo.
lera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 22:44   #166
Quote:
aannjaa kaže: Pogledaj post
Nemam iskustva s claritine sirupom, ali koliko se sjećam, treba se piti nekoliko dana. U uputama ne piše niš korisno?
Što se ribe tiče, ja ne bih više isprobavala na taj način je li alergija prošla. Dobro da je sve dobro završilo.

Quote:
Amelie12 kaže: Pogledaj post
Niti ja ti ne mogu pomoći oko sirupa, jer mi pijemo fenistil kapi u slučaju reakcije.
Ali kod vas se radi o viskom stupnju alergije i to jako opasnom. Moja cura ima isto najviši stupanjealergije ,ali na jaja i mlijeko. Mi to sve kontroliramo u Klaićevoj bolnici i sa 2 godine je išla na test provokacije mlijekom u bolnicu, što zanči da pod nadzorom doktora dijete proba određenu namirnicu na koju je alergično. Iako su kod nas nalazi testova bili malo bolji nego prethodni, stvarna reakcija je bila opet jaka ,pa su doktori odmah reagirali...

niš korisno u uputama a prema vašim odgovorima i onom što je dr rekao, svakako smo joj dali ta 3 dana. mislila sam da je to on bubnuo bezveze, "za svaki slučaj", kako oni to već znaju..
a to da probamo "svako toliko" nam je savjetovala pedica, prvo tad sa tih 9-10mj (čak nismo bili ziher da je povraćanje bilo baš zbog ribe al smo sumnjali da joj nije dobro sjela. a možda nije friška..)

pa je poslije nakon drugog isprobavanja rekla da napravimo dulju pauzu i da se alergije spontano povlače nakon 3 godine pa je bilo logično da probamo, jel.

vezano uz boldano, da, svjesna sam tog. pa se sve mislim da bi možda o tom trebala nešto više znati i više računa povesti.

tipa upoznavanje šire okoline (uža, naravno zna) sa tim pa da nikom nikad ne padne na pamet ni slučajno nuditi ništa iz mora, rijeke, jezera, uzgajališta, lokve jer nekima je to skroz apstraktno (ko što je moj stari nakon što sam mu opisala što se dogodilo rekao: može, samo u umjerenoj količini ).

ne znam ništa ni o samom mehanizmu reakcije. ta sluz gusta, mislim, što je to uopće? što bi bilo da nije uspjela povratiti taj jedan minijaturni zalogaj u 5 navrata i da je to nešto ušlo u krvotok? kome di šta kako? jel to automatski smrt or vot?
kako progutati klaritin kad je grlo stisnuto?

ić ćemo pedici svakako. al neću udaviti ženu sa ovakvim pitanjima.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 09:04   #167
Bože Katjes, dijete ti je već 3 puta imalo dosta jake reakcije i opet sami na svoju ruku ruku isprobavate. :nezna: Pisali su ti i na RID-u da je ovo jaki alergen i da nije za zajebanciju, nemojte joj više davati na svoju ruku ni slučajno (makar ti to i doktori rekli). Fino traži uputnicu za imunologiju i nek joj u bolnici testiraju dal je i koliko i na šta je alergična a ne ovako.

A roditeljima reci da ćeš ih osobno zadaviti rukama ako joj se usude samo pomisliti dati ribu, a kamoli ako joj daju.

Nisam doktor, ali koliko znam pije se po 10 dana (barem sam ja do sada sve te antihistaminke tako pila). Ako je jaka alergija dobivaju se i par dana injekcije kortića domk se ne krene smirivati. Jel joj još uvijek grlo stisnuto? Idite na hitnu i nek joj daju injekciju.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 14:40   #168
Hmm ne znam jesi me s nekim pobrkala? Pisali su mi na ridu?
Napisala sam kako je bilo. Mogu i ponoviti.
Nije bila 3 put jaka reakcija nego je:
1. povratila sasvim malo i zaflekavila se crvenim mrljama oko usta (9mj),
2. pa povratila malo više (pa smo tek tad bili sigurni da joj riba ne paše sa cca 14-15mj).
3. pa nakon podulje pauze po savjetu pedice probali oko 2.godine kad nije povratila od 1 žlice riblje juhe nego se zaflekavila oko usta. Nije bilo nikakva govora o testiranju jer je "za to prerano, možda se povuće", nit je reakcija bila zabrinjavajuća.

Osim toga, u vrtiću je jednom zabunom dobila riblje štapiće (iako smo naveli da je alergična) u dobi od 3god. Teta mi je rekla što se dogodilo i kako su se isprepadali kad su skužili da su joj dali (bila je neka druga teta na zamjeni, nije se dobro iskomuniciralo), ali srećom nije uopće nikako reagirala. To mi je ostao totalni misterij. Kakvi su to riblji štapići, kakva je to riba? Da li je to ona uopće jela?

Apsolutno da mi ne pada na pamet davati joj išta prije detaljnih testova, čak ni kozice koje su prije uspješno prolazile. U vrtiću također alarmirati da stave 3 crvena uskličnika.
Primjeti datum kad sam onaj post pisala. Početkom kolovoza! Čim je popila claritine bila je ko nova. Počeo je djelovati u roku par minuta.
Ako se pitam koje mjere opreza treba provesti i koji je mehanizam reakcije i što se događa u organizmu, ne znači da joj planiram davati ribu, zaboga.
Nego baš suprotno: došlo mi do mozga da je to valjda po život opasno. I da nije za bit ležerni.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 14:52   #169
Nisam te pobrkala. Na nekoj temi ti je zrnce soli (a ona je doktorica ili je studentica medicine, dakle stručna je) napisala da riba spada pod prilično jake alergene i da se to tako ne isprobava.

Mene zapravo najviše čudi ta vaša pedijatrica. Ok, alergije se povlače kod male djece, ne bi bila ni prvo ni zadnje dijete kojemu se smanjila alergija ili povukla, ali pobogu savjetovati roditeljima da sami isprobavaju (a nikad ne znaš kako će taj puta tijelo izreagirati) umjesto da dijete pošalje na pretrage. Jel ona ikad malenu poslala na alergološko testiranje? I dal vas je slala imunologu/alergologu?

Ma pitanje je koliko su ti riblji štapići vidjeli uopće ribe, Ja ribu baš ne volim jesti, ali uredno jedem riblje štapiće, onda znaš koliko je sati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 15:04   #170
ne sjećam se uopće toga.
napisala sam da nas nije nikad nigdje slala nego je konstatirala da nema smisla još. šta bi trebalo slati svakog 1ipol godišnjaka koji se zaflekavi od nečeg? jednom se moja zaflekavila i od slanutka al je to očito bilo od pesticida jer drugi slanuci su prolazili ok.
znam da u tim štapićima ima 15-17 ajd recimo 20% ribe.. al čuj..nek je i zalogaj probala, trebalo je biti reakcije. jer je odreagirala na jedan zalogaj riže kuhane na vodi i prelivene jednom jušnom žlicom juhe od bakalara -jedna žlica na cijeli tanjur riže.
ovo zadnje je bio isto užasno malen zalogajčić orade, veličine haribo bombona.

daj zamisli kako je onima sa djetetom sa jakim al.reakcijama na mlijeko i jaja
kakav je to oprez. ja bi joj na čelo istetovirala upozorenje.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 16:00   #171
Ne znam, moja nećakinja je imala možda godinu dana i nešto sitno kad su je slali na testiranje i ispalo je da je alergična na nekoliko stvari. Ona čak i nema klasične alergijske reakcije u vidu osipa i sl. osim ako ne pojede veće koncentracije, ali njoj to sve lupa na probavni sustav i slali su je na obradu i pije fensitil već podosta dugo. Sad je malo veća i trebala bi ponoviti testiranje.

Jel tvoja malena ima alergijske reakcije kad jede nešto iz rinfuze u trg. centrima? Znam da je na gastronomiji netko bio otvorio takvu temu (i znam da sam baš bila sa svojima komentirala kako izgleda s nečime tretiraju to sve i da ne uzimamo više ništa iz rinfuze), ne znam jesam pomiješala tebe s nekim. Ako je to tvoja malena, očito je sklona alergijama i trebalo bi joj napraviti obradu da se vidi šta joj sve smeta.

Možda se iznenadite. Ja znam da je mojoj nećakinji mlijeko koje joj očigledno smeta došlo negativno, al su joj zato jaja i soja došla pozitivna a to uredno jela bez tegoba.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 18:53   #172
Alergija na ribu je jedna od alergija koja se NE povlači, već traje cijeli život.
Rbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 09:13   #173
Mislim da se obično kaže da nema smisla raditi alergološko testiranje prije treće godine jer se do tada puno toga promijeni, javi, nestane. Ali postoje situacije kad je i ranije testiranje potrebno, primjerice kod jakog atopijskog dermatitisa za koji se nije uspio naći okidač bez testiranja. S obzirom da je ova alergijska reakcija prilično jasna (crveni flekovi oko usta su jasna i očekivana alergijska reakcija), mislim da prije nije bilo potrebe za "dokazivanjem" postojanja alergije. Ali za provjeru je li dijete i dalje alergično, svakako je bolji izbor od ponovnog davanja namirnice.
Katjes, spominjala si i atopijski dermatitis, kakvo je stanje po tom pitanju? Alergije i dermatitis su povezani, jel, zato pitam.
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 09:16   #174
Quote:
lera kaže: Pogledaj post
pozdrav, imam 2 curic-3,5 i 10 mj. dermatitis starija ima od 3 mjeseca zivota, a mlada je prije par dana se osipala. obadvije sam hranila nan mlijekom jer kazu najslicnije je majcinom. a isto tako obe imaju zelene stolice sto me jako smeta jer doista mislim da su te zelene stolice neki od prvih znakova da ce imati dermatiis. da li netko ima slicno iskustvo.
Zelene stolice nisu znak dermatitisa, ali mogu biti znak problema s probavom mlijeka koje piju. Jel netko predložio ona hipoalergena mlijeka, možda da s tim probate?
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 14:59   #175
Quote:
aannjaa kaže: Pogledaj post
Katjes, spominjala si i atopijski dermatitis, kakvo je stanje po tom pitanju? Alergije i dermatitis su povezani, jel, zato pitam.
jep. ima na ruci flekicu od lani, točno godinu dana traje. veličine 5kn. i ok..bukne svakih mjesec dana upala, 2 mazanja kortićem i prođe. ostale dane mažemo koječim.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jel tvoja malena ima alergijske reakcije kad jede nešto iz rinfuze u trg. centrima? Znam da je na gastronomiji netko bio otvorio takvu temu (i znam da sam baš bila sa svojima komentirala kako izgleda s nečime tretiraju to sve i da ne uzimamo više ništa iz rinfuze), ne znam jesam pomiješala tebe s nekim. Ako je to tvoja malena, očito je sklona alergijama i trebalo bi joj napraviti obradu da se vidi šta joj sve smeta.

Možda se iznenadite. Ja znam da je mojoj nećakinji mlijeko koje joj očigledno smeta došlo negativno, al su joj zato jaja i soja došla pozitivna a to uredno jela bez tegoba.
da, i na to je bila reagirala. marelice. nešto.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 16:46   #176
i najnovije..danas proveli 2h u klaićevoj (iako naručeni)..pregled i testiranje, da bi konstatirali da je- alergična na ribu. škampe ne.

onda pitam doka jekl to znači da mirne duše može jesti kozice i sve rakove? on veli da obzirom na tešku reakciju da on radije ne bi. (čemu test onda??)

nakon ovog pregleda i testiranja, slijedi krvni test gdje će istestirati na samo 2 vrste, doktor čak nije znao točno koje (skuša i srdela, nagađa). a za taj test treba doći natašte..

a ja se pitam čemu to sve uopće?? test, nalaz, kamo to vodi i čemu služi (osim u "više ciljeve": statistiku i nove spoznaje na području alergologije)?

jer sam očekivala da se može detaljno ispitati pa sa sigurnošću konstatirati da npr može jegulja, som, kozica i lignja, a nikako ne npr oslić orada tuna, školjke.

jer bi nam jedino tak nešto bila upotrebljiva informacija. i možda koji korisni savjet, naputak, dodaci prehrani..

a kakav je to krvni test i da li je pouzdan?
šta ako opet bude rezultat da npr "može skušu ali ipak nemojte za svaki slučaj", fakat bi se osjećala ko budala što sam dolazila
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 16:36   #177
upadam padobranski, ali nemam baš vremena za isčitavanje

dakle, imam bebu od 4 i pol mj, počeli s dohranom i izreagirala je na jabuku, krušku i šljivu (kupovne kašice) sa urtikarijom na dijelu iznad uha, sljepoočnica u promjeru koje dvije kovanice od 5 kn, domaća skuhana jabuka nije pokazala takvu reakciju, već par sitnih crvnih točkica na licu, banana isto urtikarija

doktorica je mišljenja da je možda prerano za te namirnice i da ne trba alergo test pošto je mala i tamo će dobiti još svakakvih reagensa

druga stvar kad jede ad dobije isto dvije male točkice na licu a okolo očiju joj bude crveno ko da je plakala i to unazad kojih tjedan dana što ni nisam povezivala sa ad

a ranije je imala grčeve koje sad unazad možda povezujem sa reakcijom na laktozu

dobili smo uputnicu za onu ige krvnu pretragu, kaže dr da je na sv duhu najbolje obaviti, da li tko ima iskustva tamo i da li se naručuje? hvala
toka13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 11:20   #178
Toka13, ja bih rekla da ste debelo prerano krenuli s dohranom kad s 4 i pol mjeseci ima već toliko isprobanih namirnica. Možda su reakcije upravo zbog toga. Ja bih se na tvom mjestu vratila na isključivo dojenje/flašicu do 6 mjeseci i onda polako krenula s dohranom. Jedna po jedna namirnica nekoliko dana, kuhana jabuka, tikva, riža, mrkva, proso itd. Kod malih beba se obično ne rade alergo testovi, nego se izbjegavaju namirnice na koje se pokaže reakcija, ali stvarno bi bilo dobro prekinuti dohranu na neko vrijeme.
Edit: promaklo mi je ovo o ad. Možda se radi o alergiji na proteine kravljeg mlijeka, to bi svakako trebalo ispotati i eventualno promijeniti ad u neku hipoalergenu varijantu.
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 12:22   #179
Katjes, moram priznati da su mi tvoji postovi pomalo konfuzni Ne razumijem što zapravo hoćeš, koju informaciju želiš dobiti od nas Alergologija nije crno-bijela disciplina i jednostavno nećeš dobiti sve odgovore, jamstva i popisana pravila. Za neke stvari isto tako ti moraš donijeti odluku. Ja npr svom djetetu ne bih davala nijednu ribu niti morske plodove da je alergičan na "nešto" od toga. Moj malac ima atopijski i nema nijednu alergiju i svejedno sam oprezna kod uvođenja alergena i dalje. Sve su to srodne boleštine i ako ima jednu, veća je vjerojatnost da ima još nešto. Odnosno, veća je vjerojatnost da će još nešto razviti. Ne znam hoće li ti ovo pomoći
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 14:53   #180
Mali, 9 mjeseci, je atopičar. Prve ekceme na kozi je dobio sa kojih 5 mjeseci. Iz krvi mu je dokazana alergija na km i jaja. Kako ga dojim sam izbacila iz svoje prehrane sve mlijecno, te sam mu na preporuku homeopatice pocela davati i probiotike. Stanje je sada znatno bolje, iako on i dalje zna imati 'lose dane'. Ne mogu bas skuziti da li mu nesto od hrane smeta.

Kako bi trebali uvesti i treci obrok uskoro, sa cime da radim mlijecne obroke. Izdajanje ne dolazi u obzir jer se vec 1 dnevno izdajam, da mu mm da dok sam na poslu. Da li mu mogu dati tipa rizine ili griz sa kokosovim mlijekom? Probala sam mu praviti sa neocate ili allernovom koje smo dobili na recept (jednu kutiju za svaki slucaj ako mm-u zatreba dok sam na poslu), ali on to odbija piti. I sto mi je najcudnije nakon sto je popio malo tog hipoallergenog ad-a mu se stanje takoder pogorsalo. A kao namjenjeno je djeci koja su alergicna na km.
Odkada bebe mogu kozje mlijeko?

Dojiti namjeravam i dalje, samo mi je potrebna alternativa za mlijecnu kasicu.
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.