Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2011., 20:36   #41
acheron
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 20:48   #42
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Šteta kaj ti se na drugoj fotki tresao fotić tokom ekspozicije. Kaj su to bili udari vjetra?
Vjerovatno, slikano je kod jedne kućice u planinama gdje je puhalo na momente pa je moguće da je malo poremetilo fotku...
Dobra stvar je što je temperatura bila dosta ispod nule pa je vjerovatno to pomoglo da ne bude previše šuma s obzirom na 20 min eksp. - koliko sam uspio primjetit po ljeti na ovakvim fotkama bude puno više šuma kojeg je teško naknadno ispeglat...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 22:04   #43
kako pogodite točno u sjevernjaču ??
da bude u sredini ?
Pecep is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 22:07   #44
Quote:
Acheron kaže: Pogledaj post
Bemti mali svijet, ja sam prije jedno mjesec dana prolazio importanom i čudio se koji to bogec čuči i fotka na istom mjestu s kojeg je fotkana i tvoja slika
Možda sam na slici
Ali si se bojao javiti jer sam imao Olympusa, jel?

Ajd se javi kad budeš išao negdje van grada opet fotkati nebo


Pecep Nemaš tu što gađati
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 23:01   #45
evo da ne bude da samo slikam male curice za fejsbuk



propala budala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 23:01   #46
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Vjerovatno, slikano je kod jedne kućice u planinama gdje je puhalo na momente pa je moguće da je malo poremetilo fotku...
Dobra stvar je što je temperatura bila dosta ispod nule pa je vjerovatno to pomoglo da ne bude previše šuma s obzirom na 20 min eksp. - koliko sam uspio primjetit po ljeti na ovakvim fotkama bude puno više šuma kojeg je teško naknadno ispeglat...
Poslije svake fotke snimi dark frame iste dužine ekspozicije i postavkama za ISO i onda taj dark frame oduzmi u programu tipa Deep Sky Stacker (đaba je, da se skinuti s neta). Možeš kombinirati i više dark frameova iste eksponaže pa ćeš dobiti još manje šuma. Npr, iskombiniraš 4 darka od 20min ekspozicije, napraviti od njega u Deepsky stackeru jedan Master Dark i oduzeti od fotke. Iznenadit ćeš se

Usporedi moje star trailse prije oduzimanja darka

Star trails by Vedran Vrhovac, on Flickr
i poslije oduzimanja

Startrails by Vedran Vrhovac, on Flickr


Evpo još jedna na kojoj prijatelj i ja teleskopđijamo iz dvorišta. Ono sjajno je Mjesec. Prije snimanja fotke sam se izvikao na frenda da se ne mrda i frajer je bio kao ukopan 30 sekundi Fulao sam fokus, nakrivio sve, prva noćna fotka s šircem

Friend and Telescope by Vedran Vrhovac, on Flickr
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci

Zadnje uređivanje Acheron : 04.03.2011. at 23:09.
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 23:07   #47
Quote:
Pecep kaže: Pogledaj post
kako pogodite točno u sjevernjaču ??
da bude u sredini ?
Znaš koja je zvijezda Sjevernjača i jednostavno je utjeraš u središte kadra
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 02:22   #48
Acheron hvala na savjetu, probat ću nešto slično napravit kad slijedeći put budem išao u planine i kad bude ovako vedro nebo... Inače ova tvoja mi izgleda super i prije oduzimanja dark frame-a a poslije...

Pecep probaj na netu nać neke karte neba pa ćeš nekako nać i sjevernjaču, ona ti je u vrhu (kraku) malog medvjeda... Njega je malo teže nać ali se veliki medvjed jako dobro vidi pa se orjentiraj pema njemu (blizu njega je i mali medvjed)
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 02:23   #49
Ne kužim, koja je razlika kad fotić sam napravi dark frame substraction i kad se koristi zaseban program...?
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 02:56   #50
Dupli post
Pecep is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 02:57   #51
Oh momci. Pa tko nezna nac sjevernjacu je zasluzio da umre gol, gladan i zedan u sred new yorka
zadnje dvije zvjezde od razmjera zadnjih stranica malih kola puta pet i eto te na sjeveru
bilo bi fora na sjevernom polu s nekim extra fisheyem napravit takvu fotku od po sat-dva ekspozicije.
Tako da se vidi horizont i sjevernjaca u zenitu.
Pecep is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 09:02   #52
A da u Google ubaciš: Kako pronaći Sjevernjaču?
Milto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 10:08   #53
Quote:
Pecep kaže: Pogledaj post
kako pogodite točno u sjevernjaču ??
da bude u sredini ?
To je nemoguće, jer Sjevernjača niti nije točno na sjevernom nebeskom polu. Zato na dugim ekspozicijama nije točka nego nekakvo malo slovo C.

Zašto želiš fotoaparatom gađati točno u pol? Kakve veze ima ako središte kadra gleda i par stupnjeva sa strane?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 10:22   #54
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Ne kužim, koja je razlika kad fotić sam napravi dark frame substraction i kad se koristi zaseban program...?
Pa za ovako jednu fotku nije problem, ali se u astrofotografiji za bolji S/N odnos često snima tucet, pa i više fotografija istog dijela neba, pa se od toga oduzimaju master darkovi. Kako je software u fotoaparatima preblesav, nije prilagođen i nema računalne snage za takve operacije onda se to radi na računalu koje je puno fleksibilniji. Osim toga, nitko ne garantira da će dark koji radi fotoaparat biti dobar, jer u pravilu, nakon duge ekspozicije trebalo bi pustiti senzor minutu dvije da mu padne temperatura pa onda snimati dark frame, jer s temperaturom ti raste šum, a onda ti dark ispadne šumovitiji od fotografije i dobiš đumbus pri oduzimanju.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 10:33   #55
a druga stvar je sto ces popizdit ak nakon svake 10 minutne fotke jos 10 minuta cekas da on napravi dark frame. ovak napravis jedan na pocetku i dok se uvjeti drasticno ne promijene si dobar
__________________
Human beings in a mob // What's a mob to a king? // What's a king to a god? // What's a god to a non-believer?
dnohla vopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 11:21   #56
Quote:
brda1986 kaže: Pogledaj post
meni automatika nikad nije dala dobre rezultate, kad stavim na automatski slike su mi podeksponirane, reci mi molim te kako je za bulb, je aparat sam odredi ekspoziciju ili to radis napamet?
Mogu samo ponoviti, vecina fotoaparata automatski izracuna ekspoziciju po faktoru filtera do 30 s, na primjer Nikon D300. To ne moze napraviti svaki fotoaparat. Tvoj fotoaparat, na primjer, ima podeksponiranu sliku i ne mozes se osloniti na automatski rad fotoaparata, nego moras sam namjestiti ekspoziciju po faktoru filtera. To mnogi i rade.

Za razliku od tebe, ja ne trebam izracunati ekspoziciju po faktoru filtera, nego namjestim samo kadar, stavim filter ND 10 i okinuti. Snimak potom provjerim na histogramu. Vec sam se navikao da svaku fotografiju provjerim na histogramu. Ako nisam zadovoljan rezultatom, onda snimak ponovim sa promjenjenim parametrima koje namjestim prema histogramu.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 11:46   #57
Inače, nas digitalce sve popiša moj frend koji fotka uglavnom na film

Petrova Gora StarTrails by Astrobobo, on Flickr
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 12:30   #58
Quote:
Frodo. kaže: Pogledaj post
Mogu samo ponoviti, vecina fotoaparata automatski izracuna ekspoziciju po faktoru filtera do 30 s, na primjer Nikon D300. To ne moze napraviti svaki fotoaparat. Tvoj fotoaparat, na primjer, ima podeksponiranu sliku i ne mozes se osloniti na automatski rad fotoaparata, nego moras sam namjestiti ekspoziciju po faktoru filtera. To mnogi i rade.

Za razliku od tebe, ja ne trebam izracunati ekspoziciju po faktoru filtera, nego namjestim samo kadar, stavim filter ND 10 i okinuti. Snimak potom provjerim na histogramu. Vec sam se navikao da svaku fotografiju provjerim na histogramu. Ako nisam zadovoljan rezultatom, onda snimak ponovim sa promjenjenim parametrima koje namjestim prema histogramu.
kako mislis da se ne mogu oslonit na automatski rad aparata, kako je slika bez filtera ispala savrseno eksponirana, skini je i pogledaj histogram.

nadam se da danas nisi u zurbi pa da svoje tvrdnje mozes potvrditi fotkama...
__________________
klikk
brda1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 14:24   #59


18 sekundi eksp.



18 sekundi eksp.



8 sekundi eksp.

Btw lijepe fotke Acheron.

Zadnje uređivanje Eldarion : 05.03.2011. at 15:06.
Eldarion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 14:58   #60
Quote:
brda1986 kaže: Pogledaj post
kako mislis da se ne mogu oslonit na automatski rad aparata, kako je slika bez filtera ispala savrseno eksponirana, skini je i pogledaj histogram.

nadam se da danas nisi u zurbi pa da svoje tvrdnje mozes potvrditi fotkama...
Vjerojatno nisi procitao moju cijelu recenicu koja se odnosi na namjestanje ekspozicije po faktoru filtera ND 10. Ne mislim na automatski rad fotoaparata bez filtera ND 10, nego na automatski rad fotoaparata sa filterom ND 10, kao sto sam gore i napisao.

Ovo nije tema sa kojom se prvi put susrecem, a poznato mi je da svaki fotoaparat ne moze automatski izracunati ekspoziciju po faktoru filtera, recimo ND 10. U tvom slucaju, fotoaparat ti je izracunao pretamnu sliku (ND 10). U mom slucaju, fotoaparat je sam izracunao ekspoziciju po faktoru filtera ND 10. Tu fotografiju nisam obradio, nisam posvjetlio, nego sam cropom izbacio suvišne detalje i dodao kontrasta.

Nije bitno gdje, u zatvorenom prostoru ili vani, ja dobijem dobro eksponiranu fotografiju sa automatskom ekspozicijom na filteru ND 10.

To nije nista novo, nista posebno. To mozes uzeti kao informaciju ili odbaciti. Nemam ambiciju dokazivati to sto pisem.

Ako imas mogucnosti, stavi svoj filter ND 10 na neki drugi fotoaparat i usporedi razliku sa svojim.
Frodo. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.