Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2024., 21:41   #1
Uvođenje vojnog roka u 2024. godini

Quote:
Anušić je potvrdio i da još nisu definirane sve pojedinosti za vojni rok.

"Detalji se još usuglašavaju. Načelnik glavnog stožera sada je Tihomir Kundid koji je preuzeo aktivnosti i operativno organiziranje vojnoga roka od bivšeg načelnika stožera, admirala Hranje", pojasnio je.

"U ovome se trenutku dovršava prijedlog o provođenju obveznog vojnog roka. Mogu reći da će vojni rok trajati tri mjeseca, da će biti obavezan, da će ostaviti mogućnost priziva savjesti koji je ustavna kategorija, i da će se svakako popularizirati poziv u vojsku", objasnio je.

"Ročnici će u ta tri mjeseca naučiti sve što treba sadržavati temeljna vojna izobrazba, sve što vojska i Oružarne snage kao disciplina mogu naučiti osobu".

"Priziv savjeti i civilno služenje vojnoga roka - da, bit će puno duže nego tri mjeseca, ići će se na popuralizaciju vojne obuke tijekom ta tri mjeseca. Prošli tjedan pokrenuli smo povećanje naknade za one koji odsluže vojni rok sa 750 na 900 eura".

"Određene benefite imat će oni koji odluže obvezni vojni rok u cijelosti", rekao je te dodao da će se vojni rok moći i izbjeći opravdanim zdravstvenim problemima.

"Određivanje vojnog roka neće biti labavo, ali neće biti niti rigorozno kako neki možda misle", objasnio je.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---837339.html

Čisto da imamo temu o ovome.

Što mislite, kakva će biti kvaliteta toga i ima li uopće smisla uvoditi sve na ovaj način i vojni rok općenito?
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 15:10   #2
Koji muk...
Ali da si otvorio temu oko imenovanja na neku visoku dužnost eto odma tri stranice.
__________________
Fakultetski obrazovani krkan.
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 16:03   #3
a tek o rafi , ju botu..
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 16:06   #4
Tih 900 e, jel se to odnosi na one koji odsluže sadašnji dragovoljni vojni rok ili i na one koji će jednom odslužiti obavezni?

Ne znam za vas, ali ako je riječ o isključivo dragovoljnom, to mi se čini mala svota.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 16:55   #5
Već vidim ˝priziv savjesti˝ 90% a 10% bude uzelo 900E kad odgule tih tri mjeseca i otišlo u prvu kladionicu

Ja sam ZA tri mjeseca obuke a ne slaganja kreveta i čišćenja vojarne
I ako je obavezno onda idu SVI a doslovno svi imaju negdje ˝vezu˝ tak da mislim da već sad se može nači obrazac ˝priziv savjesti˝ u nardonim novinama
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 17:17   #6
@Davorček možda bi trebalo krenuti s ovima što imaju iskaznice stranačke mladeži, posebno "državotvorne" stranke.
gusarSneretve is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 17:23   #7
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Što mislite, kakva će biti kvaliteta toga i ima li uopće smisla uvoditi sve na ovaj način i vojni rok općenito?
Smisla ima jedino ako se osmisli konkretna pričuva. Dakle sustav, postrojbe, kak ko i kada i zašto.

Sve šta možeš u tri mjeseca je eventualno provest nekakvu kombiniranu temeljnu i specijaliziranu obuku za pješaštvo, kojoj bi ciljevi bili da 1) sudionici kompetentno u zadnjem mjesecu mogu provest borbeni dril https://www.youtube.com/watch?v=rEYokpdB4iY i 2) da dobiju ratni raspored gdje i kad i kako se javit na poziv, i 3) da ih se diže barem jedan vikend godišnje jedno 10 godina nakon odsluženja.

Sve ostale specijalnosti, vozači, tenkisti, topnici, veza, zaboravi, to je za aktivnu vojsku. Postrojavanja, strojevi koraci, klesanje hrvatskog čovjeka svest na minimum jer nemaš puno vremena u 3 mjeseca ak kaniš nešto konkretno napravit a ne Jugoslavensku Narodnu Austro-Ugarsku opet.

Problem je kod nas šta rukovodstvo očito nema pojma o smislu i svrsi jer im je priziv savjesti problem. A kad je vojni rok 3 mjeseca to uopće nije problem jer sa 3-mjesečnim vojnim rokom ne možeš popunjavat djelatne postrojbe i dić sad dodatne 3 brigade jer imaš ročnike. Apsurd.

A i priziv savjesti se lako riješi. Nećeš u borbeni sektor na 3 mjeseca ideš u Civilnu zaštitu na 9 mjeseci pa neće bit problema za sanirat terene nakon poplava, potresa ili požara. Ili 9 mjeseci u neborbeni sektor - kuhari, skladištari, sanitet, mest vojarne. Svi bi bili Rambo vrlo brzo.
Ferrando is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 17:32   #8
Quote:
Ferrando kaže: Pogledaj post
Smisla ima jedino ako se osmisli konkretna pričuva. Dakle sustav, postrojbe, kak ko i kada i zašto.

Sve šta možeš u tri mjeseca je eventualno provest nekakvu kombiniranu temeljnu i specijaliziranu obuku za pješaštvo, kojoj bi ciljevi bili da 1) sudionici kompetentno u zadnjem mjesecu mogu provest borbeni dril https://www.youtube.com/watch?v=rEYokpdB4iY i 2) da dobiju ratni raspored gdje i kad i kako se javit na poziv, i 3) da ih se diže barem jedan vikend godišnje jedno 10 godina nakon odsluženja.
Rukovanje osobnim oružjem (puška, pištolj)
Kretanje (topografija, taktika pojedinca)
Komunikacija
Zaštita (prva pomoć, NBKO, osobna zaštita)
Reakcije (izravna i neizravna paljba, zračni napad, eksplozivna sredstva, osvjetljavanje)
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 19:44   #9
Ok, može tri mjeseca ali to mora biti tri mjeseca prave vojske. Ustajanje bar u 6 ujutro, mobiteli u ormar, tjelovježba, teoretski dio, ručak, praktični dio, večera, uzmi mobitel, spavanje.

Jedan izlazak mjesečno. Nema posjeta i sličnih gluposti. Priziv savjesti objesite mačku o rep ili, kao što kaže Ferrando, sigurno će ti savjest biti jako zadovoljno što može 12 mjeseci, svaki vikend pomagati ljudima.

Tri mjeseca intenzivne vježbe može napraviti čuda.

Iako, da se mene pita, ja bih to riješio uvođenjem novog predmeta u 4. razredu srednje.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 20:04   #10
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ok, može tri mjeseca ali to mora biti tri mjeseca prave vojske. Ustajanje bar u 6 ujutro, mobiteli u ormar, tjelovježba, teoretski dio, ručak, praktični dio, večera, uzmi mobitel, spavanje.

Jedan izlazak mjesečno. Nema posjeta i sličnih gluposti. Priziv savjesti objesite mačku o rep ili, kao što kaže Ferrando, sigurno će ti savjest biti jako zadovoljno što može 12 mjeseci, svaki vikend pomagati ljudima.

Tri mjeseca intenzivne vježbe može napraviti čuda.

Iako, da se mene pita, ja bih to riješio uvođenjem novog predmeta u 4. razredu srednje.
Pe NEMREŠ ga samo tako "objesiti mačku o rep", jer ti to jasno piše u Ustavu Republike Hrvatske:
Quote:
Ustav Republike Hrvatske

III. TEMELJNE SLOBODE I PRAVA ČOVJEKA
I GRAĐANINA

2. Osobne i političke slobode i prava

Članak 47.

Vojna obveza i obrana Republike Hrvatske dužnost je svih za to sposobnih građana.

Dopušten je prigovor savjesti onima koji poradi svojih vjerskih ili moralnih nazora nisu pripravni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u oružanim snagama. Te su osobe obvezane ispunjavati druge dužnosti određene zakonom.
Dakle da ga i doslovno objesiš mačku o rep MORAŠ promijeniti Ustav Republike Hrvatske u kojem to o tome jasno stoji!
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 20:22   #11
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Pe NEMREŠ ga samo tako "objesiti mačku o rep", jer ti to jasno piše u Ustavu Republike Hrvatske:

Dakle da ga i doslovno objesiš mačku o rep MORAŠ promijeniti Ustav Republike Hrvatske u kojem to o tome jasno stoji!
vojničkih dužnosti u oružanim snagama

Dakle, ove druge dužnosti, recimo Civilna zaštita, čišćenje vojarna, čišćenje šuma i pravljenje protupožarnih puteva i sl.- u trajanju od bar 6 mj., bi se moglo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 20:23   #12
Quote:
gusarSneretve kaže: Pogledaj post
@Davorček možda bi trebalo krenuti s ovima što imaju iskaznice stranačke mladeži, posebno "državotvorne" stranke.
Njih bole leđa...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 21:17   #13
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
vojničkih dužnosti u oružanim snagama

Dakle, ove druge dužnosti, recimo Civilna zaštita, čišćenje vojarna, čišćenje šuma i pravljenje protupožarnih puteva i sl.- u trajanju od bar 6 mj., bi se moglo.
Ne vojničke dužnosti i ne u OS!

Te su oslobođeni ako se pozovu na priziv savjesti.

Ali zato mogu to odraditi u nekoj drugoj Državnoj službi / ustanovi sukladno zakonu, kako je navedeno i kako su neki tada u tih nekoliko godina prije zamrzavanja služenja vojnog roka 2008. i odradili, recimo na nekim sudovima, općinama, gradovima, županijama na lokalnoj razini po mjestu stanovanja.
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 22:03   #14
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Pe NEMREŠ ga samo tako "objesiti mačku o rep", jer ti to jasno piše u Ustavu Republike Hrvatske:

Dakle da ga i doslovno objesiš mačku o rep MORAŠ promijeniti Ustav Republike Hrvatske u kojem to o tome jasno stoji!
Naravno, zato sam se nadopunio u nastavku. Onda nećeš 3 mjeseca učiti kako ubijati već ćeš 9 mjeseci učiti kako spašavati. Savjest će biti i više nego zadovoljna što to može napraviti
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 22:12   #15
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Naravno, zato sam se nadopunio u nastavku. Onda nećeš 3 mjeseca učiti kako ubijati već ćeš 9 mjeseci učiti kako spašavati. Savjest će biti i više nego zadovoljna što to može napraviti
Ha j... ga. Ovi neki su "spašavali" neriješene sudske spise na recimo Trgovačkom sudu u ZG ili obilazili razne mjesne odbore po vrletima Koprivničko-Križevačke županije!

Znam iz prve ruke, jer su to tako tada odradila mlađa braća od moje dvojice prijatelja, jednog iz ZG, a drugog iz KŽ!
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2024., 22:57   #16
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Ha j... ga. Ovi neki su "spašavali" neriješene sudske spise na recimo Trgovačkom sudu u ZG ili obilazili razne mjesne odbore po vrletima Koprivničko-Križevačke županije!

Znam iz prve ruke, jer su to tako tada odradila mlađa braća od moje dvojice prijatelja, jednog iz ZG, a drugog iz KŽ!
Znam i ja iz prve ruke da su neki obilazili škole zbog nečega jer je to upalo u rad za javno dobro

Ali jasnijim zakonima to se može spriječiti kao i reakcijom samih muškaraca na prisustvo takvih pederčića u društvu

I tu mislim na društvo na šanku u birtiji
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2024., 08:59   #17
Ovo je predizborni potez. Nema se tu o čemu pričati. Osobno sam pobornik vojnog roka, ali sada je to teško vratiti, i skupo. Imamo važnijih stvari za potrošiti novce. Vlada se raspušta i time će ovo u povijest.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 13:47   #18
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Rukovanje osobnim oružjem (puška, pištolj)
Kretanje (topografija, taktika pojedinca)
Komunikacija
Zaštita (prva pomoć, NBKO, osobna zaštita)
Reakcije (izravna i neizravna paljba, zračni napad, eksplozivna sredstva, osvjetljavanje)
This. Bolje išta nego ništa.
Big D Cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 17:11   #19
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Rukovanje osobnim oružjem (puška, pištolj)
Kretanje (topografija, taktika pojedinca)
Komunikacija
Zaštita (prva pomoć, NBKO, osobna zaštita)
Reakcije (izravna i neizravna paljba, zračni napad, eksplozivna sredstva, osvjetljavanje)
E to me zanima koje su na kraju zaštitne maske prošle? mlađi brat mi je bio u ABKO 2002 i pričao je da su testirali maske iz nekoliko država
Jel ostalo na tome ili i dalje jaše JNA maska od kojih je samo 10% bilo ispravno i nisu puštale
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2024., 17:55   #20
Quote:
gusarSneretve kaže: Pogledaj post
@Davorček možda bi trebalo krenuti s ovima što imaju iskaznice stranačke mladeži, posebno "državotvorne" stranke.
Naravno kao primjer drugima sinovi i kčeri guzonja u prve redove
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:59.