Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2014., 01:50   #261
U Hrvatskoj ima na 100 tine mjesta gdje možeš iskrcati diverzantsku grupu i voditi gerilski rat. Neposredno nakon ofanzivnih akcija u Bljesku i Oluji slijedilo je čisćenje terena. Na sreću pa se večina talibana povukla na vrijeme. No scenariji je mogao biti i bitno drugačiji. Kordun je ne jednom u povijesti dušu dao za takve akcije.
Ova vozila trebaju imati ulogu koja je bila namjenjena recimo LOV Torpedu u OSRH (HV). Izviđanja, protudiverzanska djelovanja, transport pod lakom vatrom i šrapnelima i MEDEVAC. Također, dio će zasigurno i sasvim suvislo koristiti Spec policija. Mislim da je prošlo vrijema BTR-ova i onih M86 exJNA.
Nema više ni LOV-a ni BRMD2 očito. Dakle postoji praznina koju će ova vozila popuniti.
Neki ovdje ismijavaju situaciju sa nekakvim kvazi policijskim deložacijama.
Na njihovu sreću,očito nisu doživjeli "prevoženje " Banijskim i Kordunskim maglovitim praskozorjima u PUH ovim i Pinzevima do i sa položaja. Di te svaka zračnica može izbušiti kao bebu.
Zato su i ova vozila potrebna, k tome , kao donacija itekako su dobrodošla. Druga je stvar koliko i kako će se opremiti.
Sigurno da ne će sva biti korištena. Ako bude i 50% od doniranih , bit će i više no dooljno. Ostatak za rezervne djelove.
Sigurno je i k tome, da ćemo u sklopu UN/NATO peacekeeping operacija biti angažirani po Svijetu. I tu će dio ovih vozila naći svoju ulogu.

Sve u svemu, nije loše. Druga stvar što ima ljudi koji nikad i s ničim nisu zadovoljini ili vide samo negativne strane. Takvima ni donacija u vidu F-16 ili slično ne bi bila dovoljna. Valjda se očekuje da Ameri doniraju M1A1 sa gorivom , mazivom , posadom i lož uljem za 50 godina. I tada bi se našli kritičari. Kritika nije loša sama po sebi. Ali kada je nekonstruktivna i svodi se na bezidejno pljuvanje, raspravi nema smisla.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:48   #262
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Mislim da je prošlo vrijema BTR-ova i onih M86 exJNA.
Nema više ni LOV-a ni BRMD2 očito. Dakle postoji praznina koju će ova vozila popuniti.
BTR sa svojom prohodnošću i KPV-om mi se čini kudikamo boljim borbenim vozilom od MRAP-a. Iako to nije ista kategorija jer BTR je po namjeni sličniji Patriji (iako znatno stariji), dok je MRAP...
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:58   #263
Quote:
dok je MRAP
..vozilo za okupaciju ili kontrolu osvojenog područja sa asimetričnim prijetnjama pješaštvu manjim kalibrima i eksplozivnim improvizacijama. Je li ga moguće koristiti za još nešto? Sigurno je... Ima li boljih za to još nešto? Ima. Ima li mukto? Neznam...recite...
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:24   #264
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
..vozilo za okupaciju ili kontrolu osvojenog područja sa asimetričnim prijetnjama pješaštvu manjim kalibrima i eksplozivnim improvizacijama. Je li ga moguće koristiti za još nešto? Sigurno je... Ima li boljih za to još nešto? Ima. Ima li mukto? Neznam...recite...
danas i zadnje pleme ima svoju zalihu rpg-ova
pa sad, tko zeli biti u necemu teskom i visokom kao mrap...
a ovo kako je opisano, to u konacnici najblize zvuci pojmu nasilnih demonstracija i studentica s molotovim koktelima i pokoje puske/pistolja
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:46   #265
Ti bi ovo

za isti posao?
I ja bi radije sjedio u ovome nego u MRAP-u. Ali vidiš...ni ameri ne sjede u tome nego u mrapu. Pa vratimo se malo na zemlju...
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:50   #266
ja bi nesto sto je prilagodeno situaciji
a ako bas ne trazim previse, rado bi ostao pri tome ziv i sto je vise moguce zdrav

za to mi nekako u sliku bas i ne ulazi ideja sjedenja u necemu teskom, sporom i visokom, sa slabasnim oklopom
radije onda biram nesto lakse i brze, pa i prohodnije i nije uvjet da je gusjenicar
otud i onaj komentar prije o 110-ki
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:18   #267
Ma bravo pokupili smo mi svu pamet svijeta

A ameri su takvi glupaci da to svijet nije vidio,ma kaj oni znaju o ratovanju..oni nemaju pojma o pravljenju vozila kad nas nisu pitali da im mi objasnimo.
Zamisli oni se voze u tim Mrapovima i ne bune se,ali ne hrvtaskoj guzici to ne valja bolji joj je FAP ili Tam 110

Ma nama ne treba ništa dati/pokloniti nas treba nabiti nogom u guzicu i reči nam da za nas nema ništa i da si kupujemo sami ...mislim da se ne bi vozili ni na biciklu..

E da ne bi bilo ni Patria da nije NATO-a jer to smo morali kupiti.

Nama sutra da poklone F22 mi bi mu našli mane kakvi smo.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:21   #268
kopriva, ameri imaju svega, za razlicite prigode i situacije
nije bas da se samo s mrapovima vozikaju po bijelom svijetu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:25   #269
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
kopriva, ameri imaju svega, za razlicite prigode i situacije
nije bas da se samo s mrapovima vozikaju po bijelom svijetu
Naravno da oni imaju svega,ali mi nemamo ništa.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 13:33   #270
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Ma bravo pokupili smo mi svu pamet svijeta

A ameri su takvi glupaci da to svijet nije vidio,ma kaj oni znaju o ratovanju..oni nemaju pojma o pravljenju vozila kad nas nisu pitali da im mi objasnimo.
Zamisli oni se voze u tim Mrapovima i ne bune se,ali ne hrvtaskoj guzici to ne valja bolji joj je FAP ili Tam 110

Ma nama ne treba ništa dati/pokloniti nas treba nabiti nogom u guzicu i reči nam da za nas nema ništa i da si kupujemo sami ...mislim da se ne bi vozili ni na biciklu..

E da ne bi bilo ni Patria da nije NATO-a jer to smo morali kupiti.

Nama sutra da poklone F22 mi bi mu našli mane kakvi smo.
Drugi puta neka dobro razmisle prije nego nam oni izvana u politiku forsiraju nevladine udruge, feminizirane političare, obožavatelje regiona, ljude koji gledaju rasturiti vojsku - a onda neka se bune... jer kolko se sjećam, nekad smo imali ljude u politici koji su željeli jaku i moderniziranu vojsku... i to ne samo kao mrtvo slovo na papiru (dogovarali su Pythone za HRZ)...

Treba nabit nogom u guzicu cjelokupnu našu političku elitu a ne RH!
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:17   #271
Hrvati su jako nezahvalan narod i samo traze mane a ne vide vrline.Ja mislim da ce nam MRAP-ovi dobro doc
david335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 14:53   #272
Kad nemaš ništa sve dobro dođe. Amerikancima nije to što nam poklanjaju palo s neba. Koštalo ih je to preko 4% BDPa kojeg daju za obranu, a Hrvati ne žele ni 1.5%.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:00   #273
rpg može uništiti mrap?
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:07   #274
naravno
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:13   #275
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
naravno
nije mi baš jasno, izdrži nagaznu minu...valjda tenkovsku a rpg ga zdimi?
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:20   #276
rpg ti uvali minu usmjerenog djelovanja, kumulativnu
to znaci da propali samo rupicu i onda sve ono jebeno kroz to ude u prostor
mina je cista eksplozija i to se moze odbijati/deflektirati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:20   #277
Quote:
Mahun kaže: Pogledaj post
nije mi baš jasno, izdrži nagaznu minu...valjda tenkovsku a rpg ga zdimi?
Izdrži minu/IED u smislu da posada ima velike šanse za preživljavanje. Samo vozilo je nakon toga za otpis...
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:23   #278
Ma to je kuku...bolje 110
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:28   #279
http://www.youtube.com/watch?feature...4tuKyHjjQ#t=24

ovaj bi preživio i rpg...
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 15:29   #280
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Izdrži minu/IED u smislu da posada ima velike šanse za preživljavanje. Samo vozilo je nakon toga za otpis...
ma jasno da je za otpis...
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.