Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2015., 16:24   #61
a ogoljenoj površini nije problem biljka , već nedostatak tla u koje bi se drveće zakorijenilo. ako imaš dovoljno duboko tlo, posadi borove i pusti prirodu da odradi svoje. tlo vrlo lako erodira,a jako sporo nastaje.... iako treba i krenuti odnekud, pa makar s grmljem i niskim raslinjem. za koju tisuću godina možda ćemo imati i visoku šumu. bura nije toliki problem jer je drveće raslo po otocima puno prije nas. mi smo drveće posjekli,a erozija je kasnije učinila svoje i sad nemas u što sadit drveće... jbg
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 16:42   #62
Jebemu miša, ljudi sade drveće po pustinji a nama je problem zasadit drvo na Pagu?



__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 19:23   #63
heheeh...
koliko je dubok profil tla na pagu, a koliko u pustinji? da smo bogati kao uae, qatar i slični posudili bi "malo" zemlje, no u ovoj situaciji to je sanak pusti....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 01:47   #64
U svakom slucaju zanimljivi i poticajni videi sto znaci da se svasta moze poduzeti i postici samo kada se hoce. Nije uopce sve toliko niti u novcu, uz dobru volju i zelju za promjenom mnoge povrsine (koje bi trebalo) u Hr mogli bi s vremenom dovesti u red i mi sami. (Samo svega toga treba biti svjestan)

Vezano uz vjetar, ima brojnih primjera gdje stabla rastu u raznim surovim vremenskim uvjetima, tako da vjerojatno nije niti vjetar toliki problem sto se Paga tice. Kroz par desetljeca zasigurno bi se vec vidjeli i neki pocetni konkretni rezultati.

Drvo je od prirode i u brojnim slucajevima moze se nositi s uvjetima koje priroda sama sebi i zadaje.
Drugi je problem kad mi ljudi sami totalno izmijenimo stanisne/ekoloske uvjete pa je teze izvrsiti neku obnovu.
Ima u prirodi puno primjera gdje stabla opstaju u raznoraznim "teskim" uvjetima jer su se prilagodila na stanisne prilike. (ovisno o tlu, oborinama, klimi,..)
Ne znam tocno koliko je drvece u mladoj dobi osjetljivo na snazan vjetar (a i ovisi od vrste do vrste), no opet, ne bih rekao da je toliki problem, dok preraste neku kriticnu dob ono ce se svojim rastom prilagoditi na eventualne vjetrovite uvjete. Kao sto kaze Makyme, nedostatak tla ili oskudno tlo je problem ondje, a i posolica bi mogla praviti stete, ali definitivno nista od toga nije nerjesiv problem i mogli bi ostvariti odredene pozitivne pomake, zna se koje vrste uspjevaju lakse u takvim uvjetima i od toga se moze poci za pocetak.
No ja nisam strucnjak i prihvacam cinjenicu da mozda grijesim, tako da ta sva pitanja stoje otvorena.

Evo kako izgledaju odnosno rastu neka stabla koja su pod konstantnim ili cestim udarima vjetra.



__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 12:18   #65
U redu je imati prizor za neki umjetnički bijenale,ali ovako gledati što je vjetar učinio na niz prostora,nije osobito privlačno.
Nama preostaje da pronađemo način kako zaštiti sadnice od udara vjetra.

Ne znam koliko ovo može pomoći da sačuvamo uspravnost sadnice.. pred naletima naše bure.
__________________
Theros, trygos, polemos.
"Ljeto, jesen, rat."
Alemanskillen is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:24   #66
vjetar nije toliki problem. u staroj šumi rub šume igra važnu ulogu upravo u sprječevanju udara vjetra. nakrivljena stabla karakteristična su za biljne zajednice planinskih "vrhova" iznad 1500m nv. tu je vjetar jedan od glavnih faktora koji uzrokuju specifičan izgled stabala.
neam pretjerano iskustva s podizanjem sastojina na kršu no mislim da posađene sadnice ne bi bile nakrivljene ako bi ih sadili na otocima ili uz obalu. pošto su trenutne šume manje više normalnog izgleda. pretpostavljam da bi i ove nove rasle normalno. no uvijek se može prvo formirati rub oko sastojine s raznim vrstama kako bi se smanjio utjecaj vjetra. i dalje smatram da je najveći problem za podizanje novih šuma po otocima nedostatak tla,( ako isključimo ljudske interese).

Zadnje uređivanje Makyme : 25.11.2015. at 19:31.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 15:02   #67
Rod Paulownia je po mnogocemu zanimljiv, nije trenutno bit ulaziti u taj cijeli dio, ali ono zasto ju ovdje spominjem je interesantna informacija, a to je podatak koji sam danas procitao i koji kaze da je paulovnija "ekoloski div" jer ima cak i do 10 puta vecu sposobnost apsorpcije ugljikova dioksida od drugih vrsta. Znao sam da je znacajna i po tom pitanju i ima logike, ali je i veci rekorder na tom polju nego sto sam mislio. Evo cisto informativni podatak koji je dobro znati kada je rijec o ovakvoj temi. Jedno drvo stvori ogromne kolicine kisika, procitajte si malo podatke, ako koga zanima.
Prava je tvornica.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 21:42   #68
Sve je ovo vise manje ovdje vec i receno no evo jos jedan poticajan i zgodan tekst, a i sve to stoji pa eto neka bude i na forumu, mozda se veci broj ljudi osvijesti.

9 razloga zbog kojih je važno posaditi drvo!

"Da li ste ikad pomislili (poželeli) da posadite drvo? Ako jeste, vreme je da to i uradite. Ako ste to već uradili, zašto ne biste opet?! Ako ste od onih koji nikada u životu nisu ni pomislili na to, ovaj tekst će vas, nadam se, ubediti da promenite mišljenje, i pridružite se onima koji su ovaj svet učinili lepšim na jedinstven i prelep način. Sadnja drveta (drveća) je jedan od najlepših i najplemenitijih gestova koje čovek može učiniti prema prirodi, drugim ljudima i samom sebi. Postoji više razloga zbog kojih je dobro posaditi drvo, i ja iskreno verujem da većina čitalaca zna za sve njih, ali i pored toga, nije loše pomenuti one najvažnije…

1. Drveće proizvodi kiseonik. Svako biće na planeti, udiše kiseonik, i bez njega, život kakav znamo ne bi bio moguć. Planeta bez drveća je planeta bez kiseonika, a planeta bez kiseonika je planeta bez ljudi.

2. Drveće upija ugljen dioksid. Ljudi izdišu, drveće udiše. Ta veza je nešto što održava ovaj svet u savršenom skladu.

3. Drveće sprečava eroziju. Klizišta mogu da budu veoma opasna po živote i imovinu ljudi, a ne postoji bolji način da se klizišta spreče nego da se kritična područja prekriju šumom.

4. Drveće prečišćava zemljište. Drveće apsorbuje štetne supstance i hemikalije iz zemljišta i ponaša se kao filter, prečišćavajući tako zemlju, čineći je pogodnom za uzgajanje i rast drugih biljaka.

5. Drveće nam obezbeđuje hlad u toku vrelih letnjih dana. Svako ko je doživeo da se nađe na plus 40 stepeni celzijusa, bez ijednog zaklona oko sebe, zna koliko je hlad drveta ili šume poželjan u tom trenutku.

6. Drveće prigušuje buku. Da, verovatno već i sami znate, drveće je svemoguće Ono čak prigušuje i buku, koja se takođe smatra vidom velikog zagađenja životne sredine, a koje je naročito izraženo poslednjih decenija, sa razvojem tehnologije.

7. Drveće je dom, sklonište i zaštita za mnoge životinje. Ono im takođe predstavlja i nepresušan izvor hrane.

8. Drveće štiti od jakih vetrova. Dobro je poznato da drvoredi i šume mogu zaštititi cela naselja i gradove od udara jakih vetrova, tako što prave živi zid i sprečavaju vetrove da dostignu maksimalnu snagu.

9. Drveće ulepšava okolinu. Svakako je lepše da vam pogled puca na nepregledne šume, nego na nepregledne divlje deponije otpada…

Šume su pluća planete. Svake godine Zemlja izgubi veliki deo svojih šuma, kako zbog požara, tako i zbog seče. I kao što pluća pušaća polako i nepovratno odumiru, tako i pluća planete nestaju sve brže i brže. Jedan od najboljih načina da sačuvamo našu plavu planetu jeste da svako od nas u toku svog života posadi bar jedno drvo. Tako ćete se zahvaliti prirodi jer vam je omogućila život, i tako ćete planetu sačuvati za buduće generacije."

izvor: avanturista.wordpress.com

__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 00:42   #69
Postotak površina pod šumama po državama u svijetu i promjena za razdoblje 1990-2015

http://data.worldbank.org/indicator/AG.LND.FRST.ZS
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2020., 20:52   #70
Stručnjaci: Amazona bi mogla postati izvor ugljičnog dioksida
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2020., 23:55   #71
Zapravo uništavanje šume dovodi do povećanja CO2 koliko vidim iz članka, krčenje i požari.
Kokanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2020., 08:50   #72
Što ti je psihoza....! Čiram naslov teme i vidim Sadnjom drveća protiv COVID 19 pa se pitam kakva je to sad nova teorija o drveću i koroni

A lično sam samo u zadnji mjesec dana posadio 2 trešnje i smokvu

Neki dan sam na BBC pogledao epizodu Ben Foglea u kojoj je prikazao ruskog naučnika koji je nastavio rad svog oca u Sibiru koji je dokazao opasno topljenje permafrosta. Tvrde da bi se radi toga mogle osloboditi katastrofalne količine ugljika. Teorija koju rus pokušava dokazati je da je drveće koje je čovjek posadio u Sibiru i koje se pritom proširilo uzrokuje većim akumuliranjem toplote u tlu i izazivanjem topljenja permafrosta. Rus na jednom oglednom području krči šumu i sije travu.

https://www.radiotimes.com/tv-progra...11-e2-siberia/
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 09:58   #73
Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Što ti je psihoza....! Čiram naslov teme i vidim Sadnjom drveća protiv COVID 19 pa se pitam kakva je to sad nova teorija o drveću i koroni
Zapravo sve živo na Zemlji je na neki način povezano, moglo bi se sigurno i tu naći neke veze, ali kamo sreće da su ljudi postali jednako osviješteni, zabrinuti i aktivirani radi klimatskih promjena koje će planetarni život kakav poznajemo učiniti nemogućim, koliko su u panici zbog jednog ne nešto jako smrtonosnog virusića.

Quote:
A lično sam samo u zadnji mjesec dana posadio 2 trešnje i smokvu
Bravo za tebe, ali niti blizu dovoljno da pokrije tvoj CO2 otisak, čak i ako jednoga dana uspiju izrasti. Ali bar ćeš se najesti trešanja i smokvi, eventualno, i pridonijeti lokalnom biotopu.

Quote:
Neki dan sam na BBC pogledao epizodu Ben Foglea u kojoj je prikazao ruskog naučnika koji je nastavio rad svog oca u Sibiru koji je dokazao opasno topljenje permafrosta. Tvrde da bi se radi toga mogle osloboditi katastrofalne količine ugljika. Teorija koju rus pokušava dokazati je da je drveće koje je čovjek posadio u Sibiru i koje se pritom proširilo uzrokuje većim akumuliranjem toplote u tlu i izazivanjem topljenja permafrosta. Rus na jednom oglednom području krči šumu i sije travu.

https://www.radiotimes.com/tv-progra...11-e2-siberia/
Metana, točnije... guglaj Natalia Shakhova.
Istina je da šuma drastično umanjuje površinski albedo gdje je prije bila smrznuta tundra - još jedan primjer kako je većina ljudi navikla na instant rješenja bez dubljeg razumijevanja problema.
Neki tako spekuliraju o kloniranju i razmnožavanju mamuta kao rješenju za regulaciju sub-arktičkih ekosistema.
UnsinkableSam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.