Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2006., 23:41   #1
Unhappy Trihotilomanija (čupanje kose) - opća tema

Ciao ljudi!
Evo ne znam gdje da nadjem odgovor, a jako me muci jer zelim pomoci jednoj dragoj osobi koja ima problem..
Naime, ona vec godinama cupa kosu (ne pola vlasišta od muke, vec vlas po vlas)..djeluje kao da to radi nesvjesno- pr. dok gleda tv, razgovara itd. , ali mi je objasnila da je toga potpuno svjesna iako si ne može pomoci da s time prestane.
Na neki joj nacim pase dok to radi, dok ju kasnije muci osjecaj griznje savjesti i osjecaj slabosti..dovela se do toga da je mjestimice potpuno celava..
inace djeluje kao vrlo jaka, sposobna osoba, nosila se s velikim problemima u zivotu(los brak, bolest, problemi unutar obitelji i na poslu..), ali ovo mi je grozno gledati..imate li kakav savjet ili objasnjenje?
postoji li u psihologiji/ psihijatriji kakva definicija ii sire objasnjenje ovoga..
Sorry, malo sam udavila za prvi put
tnx unaprijed
fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 00:11   #2
Trihotilomanija:
Ne znam o tome puno, ali imas nesto o tome ovdje
http://encyclopedia.thefreedictionar...richotilomania
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 00:26   #3
Quote:
fluffy kaže:
Ciao ljudi!
Evo ne znam gdje da nadjem odgovor, a jako me muci jer zelim pomoci jednoj dragoj osobi koja ima problem..
Naime, ona vec godinama cupa kosu (ne pola vlasišta od muke, vec vlas po vlas)..djeluje kao da to radi nesvjesno- pr. dok gleda tv, razgovara itd. , ali mi je objasnila da je toga potpuno svjesna iako si ne može pomoci da s time prestane.
Na neki joj nacim pase dok to radi, dok ju kasnije muci osjecaj griznje savjesti i osjecaj slabosti..dovela se do toga da je mjestimice potpuno celava..
inace djeluje kao vrlo jaka, sposobna osoba, nosila se s velikim problemima u zivotu(los brak, bolest, problemi unutar obitelji i na poslu..), ali ovo mi je grozno gledati..imate li kakav savjet ili objasnjenje?
postoji li u psihologiji/ psihijatriji kakva definicija ii sire objasnjenje ovoga..
Sorry, malo sam udavila za prvi put
tnx unaprijed
problem nastaje (uglavnom u pubertetu) zbog osjećaja nemogućnosti ispunjavanja očekivanja okoline (roditelji, učitelji) ili svojih vlastitih (opet, nametnutih od okoline)
često se problem riješi sam od sebe kad osoba postigne očekivano ili postane svjesna da ta očekivanja nisu bitna ili od "životne važnosti"
ali, isto tako ...često osoba podsvjesno upada iz jednog u drugi potpuno isti odnos velika očekivanja <-> mala performansa ....pa se sve zakomplicira i postane samo sebi uzrok i posljedica

moguća rješenja;
- psihološko vođenje u re-postavljanju prioriteta
- promjena okoline u drugačije ( ne neminovno i manje) zahtjevnu
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2006., 12:16   #4
Ono sto je malo neobicno je sto se ovdje radio o zeni 50-ih godina, ne djetetu u pubertetu sto se navodi kao najcesca pojava..
meni to djeluje kao mnogo nagomilanih problema koji su potisnuti da bi se odreagiralo snazno i jako, a ustvari nije izbacen stres, gnjev, tuga vezana uz njih...pa se ispoljavaju kroz ovakvo, autodestruktivno ponasanje...mozda?
fluffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 15:56   #5
Hm, odakle da pocnem?
Preporucam stranice www.trich.org i www.trichotillomania.co.uk za bolje objasnjenje.
Nemam bas vremena a i explorer mi strajka pa samo ukratko-
Imam 25 godina, zavrsavam faks, stanje u obitelji super (ako zanemarim
bratove pubertetske ispade ), u sretnoj vezi... dakle, nema nekih
vecih problema. A opet, imam trichotillomaniu. Tijekom godina neznanja
putem googlea sam otkrila da nisam jedina, ima nas puno-btw., ima
super forum na ovom drugom linku, i puno toga sad mi je jasnije.
Trichotillomania nema veze s autodestruktivnim ponasanjima- moglo
bi se reci da je najslicnija OCD-u ali i tu postoje velike razlike -cupanje kod trichotillomaie nije bolno-tocnije, na neki nacin je ugodno, dakle nema
veze sa samokaznjavanjem. Lijeka nema, ali moze se lijeciti, tj. osoba
moze nauciti zivjeti s tim i dobiti odredjeni stupanj kontrole nad tim pa i imati opet normalnu kosu.
Fluffy ako imas jos pitanja, samo pitaj na pm ili na topicu
Svojoj dragoj osobi najbolje ces pomoci ako ju uputis da se sto vise informira o trichotillomaniji, ako zna engleski takodjer ima dobra knjiga dr. Freda Penzela: Hair Pulling Problem, mislim da kosta oko 250kn, moze se naruciti u Algoritmu.
Nadam se da sam bar malo pomogla
annice is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 17:29   #6
Probja se ošišati na nulu i nemoj nositi pincetu sobom, sigurno će pomoći za početak odvikavanja.
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2006., 23:46   #7
eee, nisam ni znala da to postoji ... pa ja to imam! prije sam puno više čupala kosu - jednom čak na jednom mjestu nisam imala kose pa sam se češljala na drugu stranu, onda je stalo, kosa narasla i sad je opet počelo, ali ne u tolikoj mjeri kao prije. a pošto mi se to već prije dogodilo, nastojim se kontrolirati da ne ostanem opet bez kose ... o joj...
__________________
savršenstvo je samo u našim glavama ...
icy_smiley_face is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 00:28   #8
Quote:
fluffy kaže:
Ciao ljudi!
Evo ne znam gdje da nadjem odgovor, a jako me muci jer zelim pomoci jednoj dragoj osobi koja ima problem..
Naime, ona vec godinama cupa kosu (ne pola vlasišta od muke, vec vlas po vlas)..djeluje kao da to radi nesvjesno- pr. dok gleda tv, razgovara itd. , ali mi je objasnila da je toga potpuno svjesna iako si ne može pomoci da s time prestane.
Na neki joj nacim pase dok to radi, dok ju kasnije muci osjecaj griznje savjesti i osjecaj slabosti..dovela se do toga da je mjestimice potpuno celava..
inace djeluje kao vrlo jaka, sposobna osoba, nosila se s velikim problemima u zivotu(los brak, bolest, problemi unutar obitelji i na poslu..), ali ovo mi je grozno gledati..imate li kakav savjet ili objasnjenje?
postoji li u psihologiji/ psihijatriji kakva definicija ii sire objasnjenje ovoga..
Sorry, malo sam udavila za prvi put
tnx unaprijed
Pa daj...sto to govoris ovdje...Najvise ces joj pomoci ako je odvedes kod ljekara...A ovdje ce samo doci do zajebancija...Ti joj pomozi..uputi je..jednostavno..I to nije mali problem..
__________________
Zvao sam je Emili
-ParadoX- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 23:57   #9
tek toliko...ja sam jeko emocionalno nestablna,,,,citajuci sve ovo bolujem od aktivne agresivnosti,i nesvjesno si cupam kosu..ne znam sto cu na rubu sam neki dan sam probala prerezat zile,,,jednostavno nemogu vise,,,niko mi nezeli pomoc a ja se emocionalno rusim
na rubu_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 14:23   #10
hvala ti na savjetu nisam niti znala da je to cupkanje neki hajmo reci poremecaj, bolje mi je prespavala sam al pokusavam se sredit, nekako iz korjena promjenit....i hvala na lijepim savjetima, rjetko ko danas mari za druge i puno mi znaci kada netko mi pokusa pomoc...onom decku gore u nekom aspektu imas prvo al eto nisu svi borci ko ti da se uspiju izborit za sebe...
na rubu_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 22:41   #11
moja frendica ima isti problem, također ga je svjesna ali ništa ne poduzima po tom pitanju. s vremena na vrijeme spomene da je previše kose počupala,i to je to.ode kod frizera,stavi umetke i onda čupa njih.iako je njih malo teže počupati, trudi se i uspijeva. zanimljiva pojava.
ana 555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 13:22   #12
Evo da malo podignem topic za one koje muci isti problem da ga lakse nadju pa nekome pomogne kad vidi da nije sam

ana 555- jesi li sigurna da tvoja frednica ne poduzima nista po tom pitanju?
Trichotillomaniu cesto prati osjecaj srami i nelagode pa je o problemu tesko pricati. Iako se vec dugo borim s tim, jos uvijek mi nije svejedno pricati s nekim o tome.

Btw., sofi, imas pm
annice is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:41   #13
Ja sma to imao kao klinac, dobro možda ne baš to (vjerojantoi mladjiod 6godina, s cetiri pet pana dalje,vise godina, tj. mnogo godina)

Vrtio bih kosu na nacin da se napravi čvor, manje ili veci, a cvor se ponekad ne bi dao razvrndjati (znao sam napraviti bas onako tvrd cvor ),i onda se pramen morao iscupati. Al mislim,nije mi se vidjelo to na tjemenu, nisam cupao do te mjere da bi neka mjesta bila celava

I dandanas mi to znaci doci, kad sam blizu 30, al sad imam kratku kosu pa ne ide

Mislim da je uzrok tome isto što i uzrok pušenju, neko potiskivanje (potiskivanje osjećaja). JEr radi se oistoj stvari skoro,o petljanju s rukama, iak su kod pusenja ukljucena i usta. I isto, razlika je utom kajje ucigaretama nikotin pa eto stvarai tu ovisnost.

A i ovo cupanje ili vrcenje ose (da, ja sma zapravo primarno vrtio kosu, okokaziprsta onako, dok se ne napravi cvor),je na neki nacin ugodno na dodir, tako da se i tu stvara ovisnost. A onda i raspetljavaš čvor, toje isto dobro :zubo

A ono, dobar savjet je, kome je to jedini problem, mislim najveci, osisajte se na krace, pace vam biti tesko ili nemoguce cupati , pa cete se lagano odviknuti toga.
A ako zeite rijesiti uzrok, pozabavite se malo sa svojim osjecajima, naucite ih prepoznavati i, ne znam kako se to kaze, emotion management, upravljati s njima.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:44   #14
Sad puštam brke pa ih frčem. To je društveno prihvatljivo u kraju odakle ja dolazim, a i lijepo izgleda
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 22:18   #15
Quote:
goranbo kaze:A ono, dobar savjet je, kome je to jedini problem, mislim najveci, osisajte se na krace, pace vam biti tesko ili nemoguce cupati , pa cete se lagano odviknuti toga.
A ako zeite rijesiti uzrok, pozabavite se malo sa svojim osjecajima, naucite ih prepoznavati i, ne znam kako se to kaze, emotion management, upravljati s njima.
Hvala na pokušaju pomoći
Ali, šišanje ne pomaze uvijek-meni čupanje ide vrlo uspješno i kad je kosa samo centimetar duga -s time da mi je najveći problem kako pustiti kosu da bude duga, ne želim kratku i rijetku
A osjećaji kod mene s tim baš i nemaju previše veze...
annice is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 15:39   #16
mislila sam da sam jedina koja ima ovaj problem, osjecala sam se uzasno. vec godinu i pol cupkam kosu. sve je pocelo od snaznog pritiska koji je vrsen na mene i kojeg se jos uvijek ne mogu rijesit. prohodala sam s deckom u toku studiranja treče godine i onda je on poceo nakon 7 mjeseci pricati o tome kako bi se trebali ozenit, to je bilo lane u 6 mjesecu. meni su stizali ispitni rokovi i to mi je bilo prioritetno,a on to nije razumio. s druge strane mama nije razumjela moju vezu i ideju da se bilo kada ozenimo. bila sam u uzasnoj psihickoj situaciji. s deckom sam prekinula ove godine u proljece, s mamom jos uvijek ne nalazim najbolju komunikaciju, sad se decko zeli pomirit nakon 6 mjeseci. uglavnom, od tada do danas sam pocupala podosta kose, osjecam kako mi raste nova i tjesim se da ce mi se makar u potpunosti kosa obnovit. kao ono kad djetetu naraste nova. i dalje ju cupam, sad vec osjetim kako mi je prerijetka i voljela bih imati dugu kosu. pokusavam se rijesiti te napasti pod idejom da mi je to tik kao da grizem usta, ali tesko je. pomogli ste mi puno s time sto znam da nisam sama na svijetu i da se moze iznaci rjesenje. nije da bih ja odjednom dugu kosu, znam da ju ne mogu imati, ja bih sebe, onu staru koja ne cupa kosu kad joj se nakupe problemi
__________________
Qod licet Iovi non licet bovi...
zeljka101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 15:44   #17
i dodala bih da ima istine u tome da se javlja kao posljedica pritiska okoline, moji su uvijek od mene nesto ocekivali i od ranog puberteta nosim taj kriz da se uvijek ocekuje jos nesto. jednostavno je tako. sretna je okolnost sto sam bila kapacitet da mogu pokrivati skolu, pa sam dogurala dokle jesam. ali sto bi bilo da nisam takva? ponekad se pitam bi li me itko volio? odnosno, da li bi me moja obitelj prihvatila drugaciju? nisam nikako mislila bjezati od obveze da zavrsim fakultet, samo sam htjela uci u zajednicu s covjekom kojeg sam voljela jednom, kad se dogovorimo da je to svima shodno. nije me se razumjelo. dajkle, pritisak, pozeljno i nepozeljno, pitanje da li je zaista samo moj zivot takav, jel istina da se bas preko mojih leda prebijaju glupost za gluposcu. da li mene netko uopce stvarno voli?
__________________
Qod licet Iovi non licet bovi...
zeljka101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 21:42   #18
imam trihotilomaniju od 12.godine.čupam obrve i trepavice.mama je uočila to čim sam počela,nije shvaća.krila sam od 15.god sve do ima godinu dana.ubrzo punim 26. mama je nedavno opet shvatila da nisam uspjela prestati proglasila me ludom.sada ne spominjemo to situacija je u priliku ok. ja sam dobro ponekad čupnem koju obrvu.sumnjam da ću izdržati ovaj put.bila sam kod psihologa par puta i potpuno se razočarala.nakon par posjeta kazala da nema potrebe da više dolazim.ako tko ima kakvih pitanja ili jednostavno želi podijeliti istu sudbinu neka mi pošalje sms.
sydney is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 12:39   #19
Ja sam mislio da to jedini radim, btw prije nekih 2.g bezveze išupao jednu vlas i onda sve češće kad sam nervozan , kad učim itd ali ja još grizem onaj korijen od vlasi , također mi je bilo rupa po kosi, probao sam se šišat na kratko par puta ali kad naraste opet isto , dali netko zna kako se moze odviknut od toga jer ono gore ništa ne razumijem.
 
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 23:00   #20
danas sam napokon bila kod psihijatra dijagnosticirane mi socijalna fobija i naravno trihotilomanija. propisani lijekovi: seroxat 20 mg prvi tjedan pola tablete nakon toga jedna,te xanax 0.25 mg 3 puta dnevno po jedna tableta. ne nadam se trenutnom izlječenju,čupanje je svedeno na najmanju moguću mjeru no više me brinu napadi panike prečesto lupanje srca u svakodnevnim situacijama..čitala sam da ovi lijekovi uistinu jako brzo pomažu..pa držite fige
sydney is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.