Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 14:38   #261
čudna stvar se dogodila, stavio kvocara na ignore, a on opet iskrsnuo

uzmimo situaciju gdje pada kuna, a hrvatski poljorivrednici odjedanput postaju "konkurentni" i počinju proizvoditi kvalitetne proizvode..

doduše, već ih ima konurentnih i sa kvalitetnim proizvodima, ali zanemarimo takve nebitnosti...

dakle, Hrvati počinju proizvoditi tone i tone jabuka naprimjer po 1.5 eura kila i pršuta i kulena po 30 eura kila... kuna padne na 0.1 euro...

nama kila jabuka 20 kuna , kulen i pršut 300kn . Plaća 10% veća netto, recimo 5500 kn umjesto 5000. Benzin 15 kuna... Škoda rapid active 150 000 kn. Suzuki swift 120 000 kn Što si mi ne možemo priuštiti ima tko si može priuštiti ... tko zna, možda bi i struju počeli izvoziti?

Zadnje uređivanje Kaidos : 18.10.2017. at 15:47.
Kaidos is offline  
Old 18.10.2017., 15:20   #262
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Svi proizvodi koje se izvozi (a pored svih teškoća izvoz nam niej zanemariv) postali bi konkurentniji a izvozniku donosili veći profit, koji bi mogao ulagati u daljnju proizvodnju ili biti još jetnijiji u izvozu i stjecati nove konzumente.
No tečaj ne pogoduje samo izvoznicima, Daleko više pogodovao bi proizvodnji za domaće ptržište , jer bi domaći proizvodi postali konkurentniji u odnosu na uvozne, koji su sada konkurentniji.

Tako bi velik broj naših proizvođača postao konkurentniji a proizvodi koji i sada pronalaze kupca(kvalitetom i cijenom) još dostupniji u odnosu na uvozne.
Deprecijacijom i smanjem tečaja za 10 % kroz 2-3 godine, više bi pogodovao proizvođačima koji su usmjereni na domaće tržište, nego što bi imao efekta u izvozu.

Moglo bi tada biti na poilicama Lidla i drugih ino lanaca hrpa uvoznih proizvoda ali bi kupac birao kvalitenije i jeftinije domaće proizvode.
A to onda generira niz pozivnih efekata u domaćoj proizvodnji, od više profita do otvaranja brojnih radnih mjesta.
Ma tko bi mogao na domaćem tržištu konkurirati Ledu ili Podravci, kad su iako skuplji , zbog kvalitete izbor kupca.
Dovoljno je usporediti uvozni i ledov-Podravkin smrznuti program da uvidiš da uvozno smeće nebi imalo ni upola prođu kao što je zbog manje cijene, iako lošije kvalitete, ima sada.
1. rečenica - u mom proizvodu osim znanja i rada svi ostali inputi su iz "uvoza". Znači bili bi skuplji. I u izvoznoj cijeni došao bi na isto ili tu negdje.

2. rečenica - svatko si može sam izračunati koliki postotak u mjesečnom proračunu domaćinstva čine "uvozni", a koliko domaći proizvodi. Pri tome treba računati sve one proizvode s nekom "amortizacijom", tipa, automobili, kompjutori, mobiteli, televizori, mašine ove-one... koji bi svi postali skuplji. Plus gorivo, grijanje i niz drugih sličnih stvari....

3. Općenito - tko god svoju računicu bazira na "domaćem trištu" unaprijed je osuđen na propast - tržište od 4 mil ljudi danas, u globaliziranom svijetu, ne opravdava niti jednu proizvodnju ničega....

4. a. U Ledo, Podravka, i sl. programu (posebice smrznutom) je apsolutno sve osim rada "uvozno" - znači da ne bi mogli baš bitno pojeftiniti.
4. b. Ledo i Podravka su u stvari primjer kako domaći brend može egzistirati usprkos nešto višoj cijeni, ako ulaže i potiče "image" brenda!

Općenito - naš je najveći problem što većina proizvođača domaćih proizvoda uopće niti ne pokušava proboj na neka tržišta izvan ex-Yu (uvjetno rečeno).... Jer to podrazumijeva neke aktivnosti za koje oni, ovako ekipirani po političkoj podobnosti, apsolutno nisu sposobni...

Zaključno, ja sam apsolutno za uvođenje EUR kao domaćeg platežnog sredstva, jer meni kao malom poduzetniku i izvozniku to bitno olakšava život i svaku kalkulaciju (ako ništa drugo).
gromukoprive is offline  
Old 18.10.2017., 15:41   #263
glavni problem sa idejom uvođenja eura (osim gubitka fiskalne, da, fiskalne suverenosti) jest da nakon što smo zadnjih 15 godina GUBILI na tečaju kune, sad kad je došlo vrijeme da na njemu zaradimo, mi to nikako ne želimo učiniti
Kaidos is offline  
Old 18.10.2017., 16:16   #264
Quote:
gromukoprive kaže: Pogledaj post
1. rečenica - u mom proizvodu osim znanja i rada svi ostali inputi su iz "uvoza". Znači bili bi skuplji. I u izvoznoj cijeni došao bi na isto ili tu negdje.
Suditi po jednoj lasti apsolutno je promašeno.
Možda u je tvom proizvodu sve uvozno, no ipak ti ostaje rad , za koji bi dobila više kuna a platila iste poreze, davanja ,komunalije i niz toga što koriustiš uda bi negdje mogao nešto proizvesti.
Pa ako se i baviš informatikom (što se voli isticati kao rad i pamet) ne radiš to u grmićku, nego u nekom uerdu za koji plaćaš najamninu, vjerovatno u kunama ili ti nemože ući u troškove
Quote:
2. rečenica - svatko si može sam izračunati koliki postotak u mjesečnom proračunu domaćinstva čine "uvozni", a koliko domaći proizvodi. Pri tome treba računati sve one proizvode s nekom "amortizacijom", tipa, automobili, kompjutori, mobiteli, televizori, mašine ove-one... koji bi svi postali skuplji. Plus gorivo, grijanje i niz drugih sličnih stvari....
Točno da si svatko može izračunati koliko je u njegovom porizvodu uvoznog impuata a po nekim procjenama u ukupnoj domaćoj proizvodnji ima oko 20% uvoznog imputa(Darinko Bago, predsjednik udruge izvoznika HR.)
3. Općenito - tko god svoju računicu bazira na "domaćem trištu" unaprijed je osuđen na propast - tržište od 4 mil ljudi danas, u globaliziranom svijetu, ne opravdava niti jednu proizvodnju ničega....

Quote:
4. a. U Ledo, Podravka, i sl. programu (posebice smrznutom) je apsolutno sve osim rada "uvozno" - znači da ne bi mogli baš bitno pojeftiniti.
4. b. Ledo i Podravka su u stvari primjer kako domaći brend može egzistirati usprkos nešto višoj cijeni, ako ulaže i potiče "image" brenda!
Nije baš tako a nekad kad je domaća proizvodnja tih artikala bila konkurentnija , bilo je i više.
Uprpastili smo poljoprivredu i nemožeš očekivati da je smrznuti grašak samo iz domaće proizvodnje.
Slabljenje kune omogućilo bi da se polj. revitalizira, Slavonija ne iseljava a u smrznutoj vrećici Leda ili Podravke nađe više domaćeg imputa, koji bi proizveli oni koji se sada iseljavaju.
Quote:
Općenito - naš je najveći problem što većina proizvođača domaćih proizvoda uopće niti ne pokušava proboj na neka tržišta izvan ex-Yu (uvjetno rečeno).... Jer to podrazumijeva neke aktivnosti za koje oni, ovako ekipirani po političkoj podobnosti, apsolutno nisu sposobni...
Ne pokušavaju jer su svjesni da zbog nekonkurentnosti nemaju što tražiti na ino tržištu i to je tragedija za jedno gospodarstvo.
Slažem se da je tome uvelike kriva politika koja nije dovoljno štititila domaću proizvodnju, nego neracionalnim ponašanjemi precijenjenom kunom pogodovala uvoznicima i stranim proizvodima.

Quote:
Zaključno, ja sam apsolutno za uvođenje EUR kao domaćeg platežnog sredstva, jer meni kao malom poduzetniku i izvozniku to bitno olakšava život i svaku kalkulaciju (ako ništa drugo).
Društvo mora gledati interese većine a ne neke jedinke ili interesne skupine.
To smo radili do sada i doveli se sa čelnog na posljednje mjesto među tranzicijskim zemljama.

Uvođenje eura još više bi naštetilo gospodarstvu i isključilo svaku mogućnost da mu se pomogne monetarnom politikom , koja je jedna od jačih poluga kojom se pogoduje uspješnosti gospodarstva.
Monetarna politika niej samo tečaj, nego niz drugih instrumenata, poput kreditne politike, dostupnosti novca i dr kojom se pomaže da gospodarstvo bude profitno i konkurentno.
Bilo je za očekivati da će Agrokor kad - tad posrnuti jer se kreditnop zaduživao daleko nepovoljnije i teže nego njegova koinkurencija.
I sad kad je to postalo bjelodano svi se tome čude kao pura dreku.
Samo je pitanje vremena kad će se isto desiti Plodinama, Tomyju i dr. našim firmama koje se na tržištu natječu sa inostranim.
#kocar# is offline  
Old 18.10.2017., 18:35   #265
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Neznam od kuda ti taj podatak o prosjećnoj plaći jer se to iz podataka Eurostata ne vidi

http://ec.europa.eu/eurostat/statist...abour_costs/hr

neda mi se suviše širiti debatu o Estoniji , jer smo to prožvakali i ustanovili da je jednba od uspješnijih tranzicijskih zemalja ali još uvijek jako daleko od razvijenih sjevrezapadnih zemalja EU.
Ono što me kod Estonije najviše smeta su drakonske mjere koje su upotrijebili da izađu iz krize.
Država se ne vodi na isti način kao firma i takve mejre su neprihvatljive za socijalnu zemlju.
Estonija je danas zemlja koja je potpuni vazal Europskoj Uniji i po tome smo im vrlo slični. To im je i prednost i mana. S time da je Estonija zemlja di će kad EU raste, Estonija rasti dosta više i dosta jače, a kad EU ekonomski pada Estonija kolabira. Tak je bar bilo do sada. Čak mislim da im BDP i ne raste toliko, ali zaposlenost i plaće im definitivno idu u skladu s time, a plaće su dostupne na estonskom DZS-u:
https://www.stat.ee/stat-average-mon...wages-salaries
1242 eura bruto=994 eura (993.8)
https://www.calkoo.com/en/salary-calculator

Quote:
Točno da je nastao u suradnji sa šveđanima i pravilnije je to nazvati švedsko.estonskom firmom.
Uostalom Skype je kupio Microsoft, tako da tu nema više nikakvog estonskog kapitala i dividende ubire Bili-
Oke to za Microsoft stoji.
Ispravak (nebitnog) navoda, na Skypeu su radili Danac, Šveđanin i 3 Estonca. Skype je prava skandinavska firma.
Estonci se uglavnom smatraju Skandinavcima, ali ih gore takvima ne doživljavaju, ko što nas nitko od Slovenije nadalje ne smatra srednjom Europom.
Realno Estonci su stvarno Skandinavija. Po apsolutno svemu. U bliže vrijeme vjerojatno ih neće stić sa plaćama, ali ne bi se začudio da za 20 godina razlika bude vrlo mala.



Quote:
Slažem se da ih finci sve manje vole, što je normalno jer im otimaju radna mjesta i sve će ih manje voliti ako i se i dalje budu iseljavali u Finsku i Švedsku.
https://www.stat.ee/65186&parent_id=39113

Od 2016. migracijska bilanca im je i pozitivna . Čak su interesantni što su vjerojatno jedina zemlja na svijetu gdje više žena iseljava od muških. Još za takav slučaj nisam čuo.
A problem im je što većina doseljenika su muškarci
Uglavnom sad im odlazi po par tisuća ljudi na godinu što je normalna brojka čak i za Njemačku (u odnosu na broj stanovnika govorim naravno).
Ukupno sam negdje vidio da se radi od oko 100 000 ljudi što je 7-8% stanovništva. Nije malo, ali 30% bi bilo da ih je otišlo 400 000, što je skoro veličina Tallinna i to se nije dogodilo naravno.

Quote:
Nije jedina ali je najbliža , sa sličnim jezikom, što im daje prednost nad Litvom i Latvijom.
To ti kao kad su se bosanci za vrijeme Juge masovno doseljavali u Hrvatsku jer je jezik vrlo sličan
Ovdje te moram ispraviti jer si napisao da Estonci idu u Švedsku. Daleko od tog da ih tamo nema uopće, ali debela većina ih ide u Finsku, a onda u VB. Ostale zemlje su u nebitnim količinama. Slično kao što kod nas ljudi u debeloj većini idu u Njemačku, mali ali vidljiv dio u Irsku, a ostalo je dosta "nebitno" makar normalno da postoji.

I mislim da si pogriješio oko jezične barijere. Točno za Fince i Estonce, jezik im je dosta sličan (makar ni približno ne isti, nije razlika kao bosanski i hrvatski nego kao da dalmatinac priča sa Slovencem).
Ne znam koliko švedskih firmi odlazi u Estoniju, ali švedski je naspram estonskog jednako sličan koliko naspram litvanskog i latvijskog. Potpuno različiti jezici.
Do blizine bi moglo biti. Mislim da nije nikome dvojbeno da to da je Estonija bliža Skandinaviji ima utjecaja na to koliko su jači od Litve i Latvije.
Al jebi ga, mi Zagorci smo na sat i pol od Austrije, a na 20 minuta (neki i na 2 minute) od Slovenije pa smo 5. najsiromašnija županija zemlje.
Treba nekad znat iskoristit geografski položaj.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 18.10.2017., 20:29   #266
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
čudna stvar se dogodila, stavio kvocara na ignore, a on opet iskrsnuo

uzmimo situaciju gdje pada kuna, a hrvatski poljorivrednici odjedanput postaju "konkurentni" i počinju proizvoditi kvalitetne proizvode..

doduše, već ih ima konurentnih i sa kvalitetnim proizvodima, ali zanemarimo takve nebitnosti...

dakle, Hrvati počinju proizvoditi tone i tone jabuka naprimjer po 1.5 eura kila i pršuta i kulena po 30 eura kila... kuna padne na 0.1 euro...

nama kila jabuka 20 kuna , kulen i pršut 300kn . Plaća 10% veća netto, recimo 5500 kn umjesto 5000. Benzin 15 kuna... Škoda rapid active 150 000 kn. Suzuki swift 120 000 kn Što si mi ne možemo priuštiti ima tko si može priuštiti ... tko zna, možda bi i struju počeli izvoziti?
Maštarijama malog Ivice se ne bavim, samo argumentima

što se tiće ignore liste, nisam primijetio a siguran sam da nisam ni puno izgubio
#kocar# is offline  
Old 18.10.2017., 20:38   #267
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Estonija je danas zemlja koja je potpuni vazal Europskoj Uniji i po tome smo im vrlo slični. To im je i prednost i mana. S time da je Estonija zemlja di će kad EU raste, Estonija rasti dosta više i dosta jače, a kad EU ekonomski pada Estonija kolabira. Tak je bar bilo do sada. Čak mislim da im BDP i ne raste toliko, ali zaposlenost i plaće im definitivno idu u skladu s time, a plaće su dostupne na estonskom DZS-u:
https://www.stat.ee/stat-average-mon...wages-salaries
1242 eura bruto=994 eura (993.8)
https://www.calkoo.com/en/salary-calculator
Nismo baš isti vazali, kod nas gospodarstvo zna padati i kad u EU raste

Što se tiče izvora, za neke usporedbe teško se možemo osloniti na domicilne SZ.
Daleko bolje je koristiti Eurostat , koji podatke za sve zemlje EU mjeri istim metrom (metodologijom)


Quote:
Oke to za Microsoft stoji.
Ispravak (nebitnog) navoda, na Skypeu su radili Danac, Šveđanin i 3 Estonca. Skype je prava skandinavska firma.
Estonci se uglavnom smatraju Skandinavcima, ali ih gore takvima ne doživljavaju, ko što nas nitko od Slovenije nadalje ne smatra srednjom Europom.
Realno Estonci su stvarno Skandinavija. Po apsolutno svemu. U bliže vrijeme vjerojatno ih neće stić sa plaćama, ali ne bi se začudio da za 20 godina razlika bude vrlo mala.
Uzevši u obzir tko je sada vlasnik , može biti samo multinacionalna a ne skandinavsa.
Znamo tko je vlasnik Microsofta




Quote:
https://www.stat.ee/65186&parent_id=39113

Od 2016. migracijska bilanca im je i pozitivna . Čak su interesantni što su vjerojatno jedina zemlja na svijetu gdje više žena iseljava od muških. Još za takav slučaj nisam čuo.
A problem im je što većina doseljenika su muškarci
Uglavnom sad im odlazi po par tisuća ljudi na godinu što je normalna brojka čak i za Njemačku (u odnosu na broj stanovnika govorim naravno).
Ukupno sam negdje vidio da se radi od oko 100 000 ljudi što je 7-8% stanovništva. Nije malo, ali 30% bi bilo da ih je otišlo 400 000, što je skoro veličina Tallinna i to se nije dogodilo naravno.
Pa od krize 2008 ih je i otišlo cca 400 tisuća, vidljivo je to iz popisa stanovništva , to smoprožvakali ,. neda mi se opet kopati po podacima



Ovdje te moram ispraviti jer si napisao da Estonci idu u Švedsku. Daleko od tog da ih tamo nema uopće, ali debela većina ih ide u Finsku, a onda u VB. Ostale zemlje su u nebitnim količinama. Slično kao što kod nas ljudi u debeloj većini idu u Njemačku, mali ali vidljiv dio u Irsku, a ostalo je dosta "nebitno" makar normalno da postoji.

Quote:
I mislim da si pogriješio oko jezične barijere. Točno za Fince i Estonce, jezik im je dosta sličan (makar ni približno ne isti, nije razlika kao bosanski i hrvatski nego kao da dalmatinac priča sa Slovencem).
Ne znam koliko švedskih firmi odlazi u Estoniju, ali švedski je naspram estonskog jednako sličan koliko naspram litvanskog i latvijskog. Potpuno različiti jezici.
Do blizine bi moglo biti. Mislim da nije nikome dvojbeno da to da je Estonija bliža Skandinaviji ima utjecaja na to koliko su jači od Litve i Latvije.
Al jebi ga, mi Zagorci smo na sat i pol od Austrije, a na 20 minuta (neki i na 2 minute) od Slovenije pa smo 5. najsiromašnija županija zemlje.
Treba nekad znat iskoristit geografski položaj.
Koliko se sječam napisao sam da je u Estoniju ušao skandinavski, švedski finski kapital a ne da su se estonci u Švedsku iseljavali kao u Finsku, Helsinki je od Talina udaljen tek 40-tak nm a to je cca 2 sata brzim trajektom.
Estonija ima brzorastuću privredu, dijelom zbog toga što veliki broj skandinavskih firmi otvaraju svoje podružnice u Estoniji, a i djelom zbog tranzita ruske nafte. Estonija je najbogatija od svih baltičkih zemalja

p.s.
ajmo mi o euru , ovako smo debelo u oftopiku

Zadnje uređivanje #kocar# : 18.10.2017. at 21:05.
#kocar# is offline  
Old 19.10.2017., 07:20   #268
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
glavni problem sa idejom uvođenja eura (osim gubitka fiskalne, da, fiskalne suverenosti) jest da nakon što smo zadnjih 15 godina GUBILI na tečaju kune, sad kad je došlo vrijeme da na njemu zaradimo, mi to nikako ne želimo učiniti
Iako si napisao da sam na tvojoj ignore listi, nisam to primijetio pa ću ti dati još nekoliko informacija, jer primjećujem da malo lutaš i brokaš monetarnu i fiskalnu politiku.
Uvođenjem eura nećemo izgubiti mogućnost da vodimo svoju fiskalnu poliutiku.
Kad bi u EU bila zajednička i fiskalna politika , nebi rekao jednu riječ protiv uvođenja eura, nažalost to nije tako.
I dalje ćemo samostalno određivati poreze, trošarine, namete na plaće, socijalnu i morovinsku politiku i sve ostalo što je u nadležnosti naših ministarstava na čelu sa min. finacija.
Izgubit ćemo monetarnu suvcerenost, nećemo moći utjecati na terčaj, kamtnu i krditnu politku, kontrolirati novac u opticaju, smanjit će se utjecaj na rad banaka, HNB će izgubiti mogućnost kreiranja novca i druge elemente kojima se bavi monetarna politka.
Koliko nam euro šteti , još sada već daleke 2012 i prije, među ostalim strućnjacima , upozoravao je akakdemik Baletić

http://www.jutarnji.hr/vijesti/zvoni...-kune/1534953/

No naši Guverneri i ostala vrhuška ostala je slijepa i gluha i dozvolila visoku eurizaciju zemlje, bez obzira što je to bilo štetno po državnu finacijsku neovisnost, gospodarstvo i standard građana.
To se može ispraviti ali ne preko noći jer bi to izazvalo neželjene posljedice i kad bi to bio naum vladajuće strukture (a nije) mogao bi se sa minimalnim posljedicama provesti u 2-3 godine.
Neke sitne pomake u deeurizaciji inicirao je HNB (pogodovao je i slučaj franak) i danas se daleko više građana odlučuje da uzima kredite u kunama a HNB pritišće banke da moraju pružiti daleko više informacija kod odobravanju kredita građanima, omogućiti da se konverzija i prijevremena otplata kredita napravi i zvrši bez penalizacije i još nekoliko drugih "novosti" koje pogoduju korisnicima usluga banaka, koje se bez većih problema moglo uvesti od prvog dana kad smo uveli kunu.
Još je niz toga što se u monetarnioj politici radilo suprotno interesima države i gospodarstva, no nama monetranu poliutiku dirigira ECB ia mi smo bili poslušni izvršioci i branitelji interesa stranog kapitala.
Sad treba ići nešto raditi iako sam već nekoliko godina u penziji ali ne i mirovini, nedam se

p.s.
slušam na U mreži prvog prof. Ivanov i mogu samo reći da njezino mišljenje nije ništa kvalitetnije od bilo kojeg forumaša.
Kaže da će pozitivni efekti uzvođena eura biti veći od negativnih a onda nastavlja da će to pokazati analiza HNB koja još nije napravljebna, da ćemo imati cca 4 godine da provedemo niz reformi koje bi onda polučile pozitivne efekte uvođenjem eura i nastavlja sa nizom onog što bi se trebalo napraviti , kao smanjiti cijene koje su kod nas više nego u eurozoni, povećati BDP per capita i sl.
Pa dali ta žena živi u realnim okružanju ?

Pa godinam se pokušava provesti sve ono što je ona nabrojila i nismo uspjeli a sad bi se to trebalo napraviti do uvođenja eura i naravno bez da se mijenja dosadašnja ekonomska politika.
Takvo razmišljanje i stavove može imati samo stranački opredjeljena osoba ili ona koja živi u paralelnom svemiru.
Eto 27 godina pokušava se povećati BDP i to ide puževim korakom, nismo makli daleko od 90-tih a sad bi to uspjelo u sljedeć 4 godine.
Nismo u svo to vriejme proveli ni dio potrebnih reformi i sa čelnog mjesta najbolje tranzicijske zemlje pali na pretposljednje sa tendencijom da padnemo na posljednje.
I sad ta žena priča kako će se to napraviti u 4 godine

Zadnje uređivanje #kocar# : 19.10.2017. at 08:07.
#kocar# is offline  
Old 19.10.2017., 12:25   #269
Sada kad krene kampanja možemo očekivati eksponecijalnu pojavu komentara raznoraznih stručnjaka i ''stručnjaka'' o prednostima uvođenja Eura, sve obilato financirano iz proračuna, uz ignoriranje i opstruiranje suprotnih razmišljanja. Kampanja za ulazak u EU verzija 2.0.
deepwater is offline  
Old 19.10.2017., 21:12   #270
joj dajte ne paničarite, pa još nismo ni blizu da ispunjavamo uvjete
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 19.10.2017., 21:12   #271
a da se napravi referendum oko uvođenja eura?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 19.10.2017., 21:36   #272
Haha pa naravno da ćemo uvest euro. U ovoj državi obijesni i suludi dužnici sve diktiraju a njima bi to savršeno odgovaralo....
Samo me zanima oćemo onda raspustit HNB ili bar uvest prosječnu plaću guvernerskom vijeću HNB kad neće imat ni 10% prijašnje odgovornosti....
Fuj!!
manaus is offline  
Old 30.10.2017., 09:25   #273
Quote:
Plenković i Vujčić otkrit će strategiju za uvođenje eura
Premijer Plenković govorit će o strateškim smjernicama, koristima i troškovima uvođenja eura, a izlaganje o koristima i troškovima uvođenja eura u Hrvatskoj...
https://www.24sata.hr/news/plenkovic...je-eura-546157

da prevedemo na domaći jezik:

u cijenama: 1 euro = 1 kuna*

slučaj italije, cijene narasle 100%. a mi smo ipak zemlja "vrhunskih" "ekonomskih" "stručnjaka."

Quote:
25%???? How about 100%!!!

The conversion was fixated at approximately 1,000 lire equaling .50 Euros.

Items that were going for 5,000 lire before the change, were easily going for 4.50 or 5.00 within a years time. So literally double what they were beforehand.
http://www.slowtalk.com/forum/showth...l=1#post732422

u plaćama: 1 euro = 14 kuna*

*privatizacija i legalizacija se rimuju sa pauperizacija. ne vidim zakaj bi euroizacija bila drugačija.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Old 30.10.2017., 09:32   #274
U DRUŠTVU GUVERNERA

[UŽIVO] Horda ministara predstavlja strategiju uvođenja eura; povratak Martine Dalić nakon operacije

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20171030
----------

Vlada stvarno želi uvođenje eura.
DJTcro is offline  
Old 30.10.2017., 09:49   #275
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
U DRUŠTVU GUVERNERA

[UŽIVO] Horda ministara predstavlja strategiju uvođenja eura; povratak Martine Dalić nakon operacije

https://www.tportal.hr/biznis/clanak...-foto-20171030
----------

Vlada stvarno želi uvođenje eura.

uvodjenjem eura pokriti ce minuse...
gradjanima i malim poduzetnicima staviti u dupe...
dobro je sto ljudi to jos ne znaju...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 30.10.2017., 10:10   #276
Domoljubi uvode strategiju da se rijese kune. Da ovo ljevica radi, vec bi se naveliko trubilo o svemu i svacemu.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
joj dajte ne paničarite, pa još nismo ni blizu da ispunjavamo uvjete
Hrvatska ekonomski nije ispunila sve uvjete za clanstvo u EU, pa se svejedno to dogodilo.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 30.10.2017., 10:13   #277
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Domoljubi uvode strategiju da se rijese kune. Da ovo ljevica radi, vec bi se naveliko trubilo o svemu i svacemu.



Hrvatska ekonomski nije ispunila sve uvjete za clanstvo u EU, pa se svejedno to dogodilo.
Koji su to bili "ekonomski uvijeti" a da nismo ispunili?

Ne kažem da su kriteriji bil isvakakvi, ali sve što se tražilo od nas doista jesmo ispunili.

Inače, podržavam uvođenje EURA 100%
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 30.10.2017., 10:22   #278
dakle, euro će sigurno uvesti.
prvo su me navukli na franak, onda sam prodao nekretninu i podmirio jedva polovicu naraslog duga, zatim sam platio konverziju u kune a sada će me dokrajčiti uvođenjem eura i novom konverzijom kredita.

tako da ste zicer da euro ide.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Old 30.10.2017., 10:22   #279
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koji su to bili "ekonomski uvijeti" a da nismo ispunili?

Ne kažem da su kriteriji bil isvakakvi, ali sve što se tražilo od nas doista jesmo ispunili.

Inače, podržavam uvođenje EURA 100%
Da se razumijemo ekonomski nebi trebala u EU biti ni Bugarska, Rumunjska i jos neke zemlje. Prevelike su razlike medju clanicama i svi pokazatelji govore da su uvijek jedne te iste zemlje na samom dnu prema svim ekonomskim parametrima. Koga to zadovoljava? Da ne govorimo da ni po pitanju pravosudja, Hrvatska ne ispunjava standarde EU.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 30.10.2017., 10:36   #280
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo ekonomski nebi trebala u EU biti ni Bugarska, Rumunjska i jos neke zemlje. Prevelike su razlike medju clanicama i svi pokazatelji govore da su uvijek jedne te iste zemlje na samom dnu prema svim ekonomskim parametrima. Koga to zadovoljava? Da ne govorimo da ni po pitanju pravosudja, Hrvatska ne ispunjava standarde EU.
Ja i ti pričamo o drugim stvarima.

Naravno da niti jedna postkomunistička zemlja se ne može mjeriti sa zemljama koje su 45 godina imale demokraciju i kapitalizam.

Češka je relativno najspremnija jer je najbolje provela tranziciju, ali čak je i ona daleko iz Zapada.

Ali ako govorimo o kriterijima koji su SLUŽBENO postavljeni, svi su ispunjeni, pogotovo u Hrvatskoj gdje je postojao snažni lobi protiv njezina ulaska na čelu s Velikom Britanijom.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.