Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2018., 14:54   #1
Pomoć nepoznatoj osobi

samo da provjerim jesam ja luda ili su svi ostali oko mene ludi....

jutros idem na posao....stavljam stvari u auto i na ulici vidim ženu koja jedva hoda....ljulja se na obje strane....gledam ju neko vrijeme.....ostavim stvari u autu i odem do nje....mlađa žena, nekih 30tak godina....uredna, u ruci drži novčanik i vrećicu iz ljekarne s lijekovima unutra.....pitam ju......jel vama dobro???

ona jedva odgovori.....pa baš i ne.....ja ju naslonim na prvi parkirani auto i kažem joj da pričeka....odjurim u dvorište po auto....spustim se ulicom na rikverc do nje....nekako ju uguram na zadnji sic....žena ni sjediti ne može ravno....ali ne smrdi na alkohol....i odjurim s njom na hitnu

i zakasnim na posao

ok, nije problem, rekla sam zašto.....ali komentari koje sam dobila....

da jesam ja normalna, nepoznatu osobu uzeti u auto.....šta da je ovo, šta da je ono????

ne znam.....ja se pitam....a šta da je nisam uzela pa da je umrla recimo na ulici....jel bi to išlo na moju dušu??

nemam pojma šta da mislim....

ne znam šta je s njom.....u hitnoj su istrčali van s kolicima i preuzeli ju jer joj je vidno bilo loše....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 15:49   #2
ja mislim da si postupila dobro i humano. njena obitelj ti sigurno može zahvaliti.

gledajući na youtubu kako snimaju kojekakve prank situacije u tom smislu, baš sam se bio pitao jesu li ljudi svjesni da time snižavaju šanse da netko nekome pomogne u pravoj nevolji. mislim da svi koji to vide idući put će pomisliti da ih netko zeza na skrivenoj kameri i radije će se samo maknuti.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 15:52   #3
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
ja mislim da si postupila dobro i humano. njena obitelj ti sigurno može zahvaliti.

gledajući na youtubu kako snimaju kojekakve prank situacije u tom smislu, baš sam se bio pitao jesu li ljudi svjesni da time snižavaju šanse da netko nekome pomogne u pravoj nevolji.
ma ne treba mi nitko zahvaljivati....ja vjerojatno ne bi noćima spavala da sam je ostavila tamo....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 09:04   #4
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
nemam pojma šta da mislim....
O ovome ne treba ništa više misliti. Pomogla si osobi u nevolji i vjerojatno je spasila.
Sad kreni svojim životom dalje i kad ponovo naletiš na osobu kojoj je potreba pomoć, pomogni joj.

Pomaganje drugima bi trebalo biti default stanje svake osobe, ne treba oko toga raditi drame i provoditi razne studije.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 09:24   #5
Quote:
ONeill kaže: Pogledaj post
O ovome ne treba ništa više misliti. Pomogla si osobi u nevolji i vjerojatno je spasila.
Sad kreni svojim životom dalje i kad ponovo naletiš na osobu kojoj je potreba pomoć, pomogni joj.

Pomaganje drugima bi trebalo biti default stanje svake osobe, ne treba oko toga raditi drame i provoditi razne studije.
ne radim ja studije.....nego sam šokirana komentarima....osim mog muža, svi drugi su rekli da to ne bi napravili jer "nikad ne znaš tko je to i na što je spreman"....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 10:50   #6
Dobro si učinila, tu nema dileme. Pusti ove koji su tako strašno pametni, učinila si ono što je normalno i humano.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:34   #7
Dobro si napravila, jasno. I jasno je da te pucao adrenalin.

Kad razmislis hladne glave, a to pod adrenalinom ne mozes, zapravo bi bilo bolje odmah pozvati hitnu (i ostati uz osobu,jasno) iz dva razloga.

Bolje za stradalu osobu: Strucnu pasku bi dobila brze nego ovako, a vjerojatno bi ekipa hitne (ako imaju doktora sa sobom) vec na putu mogla dogovoriti s odjelom koji ju treba primiti. Ti joj u autu nisi mogla pomoci ni na koji nacin.

Bolje za tebe (malo egoizma): Izbjegavas hrpu potencijalnih sranja koja ti se u takvoj avanturi mogu dogoditi.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 15:15   #8
Tema je odlična, ali mislim da bolje odgovara pdf-u Društvene znanosti. Teška srce je premještam sa 'svog' pdf-a Svijet oko nas, jer mislim da će biti posjećenija.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 16:18   #9
Fermina, hvala ti ko sestri!

Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
samo da provjerim jesam ja luda ili su svi ostali oko mene ludi....

jutros idem na posao....stavljam stvari u auto i na ulici vidim ženu koja jedva hoda....ljulja se na obje strane....gledam ju neko vrijeme.....ostavim stvari u autu i odem do nje....mlađa žena, nekih 30tak godina....uredna, u ruci drži novčanik i vrećicu iz ljekarne s lijekovima unutra.....pitam ju......jel vama dobro???

ona jedva odgovori.....pa baš i ne.....ja ju naslonim na prvi parkirani auto i kažem joj da pričeka....odjurim u dvorište po auto....spustim se ulicom na rikverc do nje....nekako ju uguram na zadnji sic....žena ni sjediti ne može ravno....ali ne smrdi na alkohol....i odjurim s njom na hitnu

i zakasnim na posao

ok, nije problem, rekla sam zašto.....ali komentari koje sam dobila....

da jesam ja normalna, nepoznatu osobu uzeti u auto.....šta da je ovo, šta da je ono????

ne znam.....ja se pitam....a šta da je nisam uzela pa da je umrla recimo na ulici....jel bi to išlo na moju dušu??

nemam pojma šta da mislim....

ne znam šta je s njom.....u hitnoj su istrčali van s kolicima i preuzeli ju jer joj je vidno bilo loše....
Bez pitanja, postupio bih isto kao i ti, u sličnoj situaciji. No, nažalost, ne čudi me ni reakcija tvojih kolega. Breme ovog vremena...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 20:22   #10
Bravo, svaka cast na tom sto si napravila!
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 10:03   #11
Prije je bilo drukčije, sada isključivo ovisi o tome kakvu procjenu napravim o osobi. Ukoliko nemam mogućnost napraviti zadovoljavajuću procjenu, onda ću uvijek izabrati indiferenciju. Jer i ja, a i ljudi koje sam upoznao u životu, su mnogo više puta izvukli kraći kraj pokušavajući pomoći drugima. Neki su sebe potpuno uništili. Jako bitna je i kultura u svemu ovomu, a prevladavajuća kultura na Zapadu a i time u Hrvatskoj je individualiziam.

I razmišljao sam o ovomu, kao što inače razmišljam kada se bavim hipotetičkim situacijama, u najekstremnijim terminima.
Uzmi na primjer, silovanje. Hodam kući i vidim silovanje u tijeku. Muškarac je fizički jak, cura se opire.
Dali da pomognem?
Ako pomognem, izlažem se opasnosti.Što ako je naoružan s nožem, i spreman ga koristiti? Možda je znatno fizički jači od mene.
Ali to je sekundarno, barem meni.
Meni je bitno kakva je osoba ta žrtva silovanja, i o tome ovisi dali ću djelovati. Osobi koju cijenim ću bez razmišljanja pomoći, kukavica nisam.
Što ako je ta cura, starinskim žargonom, niskog morala? Pa jedan seks više manje, u današnjem vremenu seks-pozitive, ništa posebno.
Kako se odnosi prema drugima? Jeli pomaže drugima? Jel umišljena, arogantna, dali bi me odbila nakon što sazna da ne vozim skupi auto?
Za nju sigurno neću riskirat svoje dobrostanje, naprotiv, uopće me nije ni briga.

A što ako je dobra osoba? Kakav je njezin odgoj i moral? Što ako će imati doživotne traume?
Što ako je ona pomagala drugima, a sada kada njoj treba pomoć, ja sam samo prošao i okrenuo glavu?

Moja odluka je na kraju ipak indiferencija, jer ne bi mogao sebi oprostiti u slučaju gdje ja nastradam pokušavajući pomoći,a cura bude kalibra Ave Karabatić.

I to nosi sa sobom drugi kraj mača, a to je da ni ja ne očekujem pomoć od nikoga.
GustiSok is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 15:00   #12
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
da jesam ja normalna, nepoznatu osobu uzeti u auto.....šta da je ovo, šta da je ono????

ne znam.....ja se pitam....a šta da je nisam uzela pa da je umrla recimo na ulici....jel bi to išlo na moju dušu??

nemam pojma šta da mislim....
Možda su neki od njih bili iskreno zabrinuti za tebe jer se horori dešavaju po svijetu. Dobro si postupila jer si dobro procijenila situaciju. Kako si opisala ženu, to bi bilo teško dobro odglumiti.
Tortoises is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 15:50   #13
Zašto si to napravila?
Da odgovornost ne padne na tebe ili da ona ne nastrada?

Drugi ljudi imaju drugi način. Ne pomognu jer će joj ionako netko pomoći kad se sruši na cestu. A ona ne želi pitati pomoć, to je pre-glupa ideja, pitati pomoć.

Bolje se klatiti po ulici da dokaže sebi kako je jaka i može ona sama pa da netko osjeća grižnju savjesti, zakasni na posao i stavi se u poziciju obrane ispred kolega.

Mislim, nije ni loše, u biti je svojom sebičnošću potakla tvoju a sve maskirano pod "snaga" i "altruizam".

Edit: Ja sam vrlo snažni altruist
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:06   #14
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Zašto si to napravila?
Da odgovornost ne padne na tebe ili da ona ne nastrada?

Drugi ljudi imaju drugi način. Ne pomognu jer će joj ionako netko pomoći kad se sruši na cestu. A ona ne želi pitati pomoć, to je pre-glupa ideja, pitati pomoć.

Bolje se klatiti po ulici da dokaže sebi kako je jaka i može ona sama pa da netko osjeća grižnju savjesti, zakasni na posao i stavi se u poziciju obrane ispred kolega.

Mislim, nije ni loše, u biti je svojom sebičnošću potakla tvoju a sve maskirano pod "snaga" i "altruizam".

Edit: Ja sam vrlo snažni altruist
Nisam razumio tvoj post. Što točno hoćeš reći?

Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
samo da provjerim jesam ja luda ili su svi ostali oko mene ludi....

jutros idem na posao....stavljam stvari u auto i na ulici vidim ženu koja jedva hoda....ljulja se na obje strane....gledam ju neko vrijeme.....ostavim stvari u autu i odem do nje....mlađa žena, nekih 30tak godina....uredna, u ruci drži novčanik i vrećicu iz ljekarne s lijekovima unutra.....pitam ju......jel vama dobro???

ona jedva odgovori.....pa baš i ne.....ja ju naslonim na prvi parkirani auto i kažem joj da pričeka....odjurim u dvorište po auto....spustim se ulicom na rikverc do nje....nekako ju uguram na zadnji sic....žena ni sjediti ne može ravno....ali ne smrdi na alkohol....i odjurim s njom na hitnu

i zakasnim na posao

ok, nije problem, rekla sam zašto.....ali komentari koje sam dobila....

da jesam ja normalna, nepoznatu osobu uzeti u auto.....šta da je ovo, šta da je ono????

ne znam.....ja se pitam....a šta da je nisam uzela pa da je umrla recimo na ulici....jel bi to išlo na moju dušu??

nemam pojma šta da mislim....

ne znam šta je s njom.....u hitnoj su istrčali van s kolicima i preuzeli ju jer joj je vidno bilo loše....
Bez ikakve dvojbe postupila si najljudskije moguće!
A kolege što su se čudili tome nisu vrijedni komentara..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:08   #15
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Nisam razumio tvoj post. Što točno hoćeš reći?
Hajmo prije romana ovako- što nisi razumio? Ili možda bolje- kako si pročitao moj post?
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:10   #16
Quote:
Verdadera kaže: Pogledaj post
Hajmo prije romana ovako- što nisi razumio? Ili možda bolje- kako si pročitao moj post?
Nisam razumio jel to kriviš i ženu kojoj je trebala pomoć i ženu koja je pomogla? Tako mi je zvučalo.. Da su sebične obje? Ili sam krivo shvatio?
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:17   #17
Krivim?
Ne.
Nema to veze s autoricom koja je otvorila temu o moralnom okrivljivanju, ona je samo dio sebičnog skupa. Baš poput mene. Dakle, da, sebične su obje kao i čitava ekipa koja je komentirala, kako ovdje tako i na poslu.

Tema postavljena na ovaj način je besmislena i ne ulazi niti jedan promil u društvenu znanost a nedao bog da tkogod spomene tu ružnu riječ od koje se svi križaju i "puj, nisam to ja".

Ali,
Bravo autorice, da je barem više ljudi poput tebe svijet bi bio ljepše mjesto
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:21   #18
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Nisam razumio tvoj post. Što točno hoćeš reći?
Hoće reć da je čin pomaganja jednako sebičan kao i čin ne-pomaganja, relativizirajući na taj način sebičnost do točke na kojoj sebičnost više nema nikakvo značenje osim "ljudi djeluju". Vrhunac mlaćenja prazne slame.

Quote:
GustiSok kaže: Pogledaj post
Prije je bilo drukčije, sada isključivo ovisi o tome kakvu procjenu napravim o osobi. Ukoliko nemam mogućnost napraviti zadovoljavajuću procjenu, onda ću uvijek izabrati indiferenciju. Jer i ja, a i ljudi koje sam upoznao u životu, su mnogo više puta izvukli kraći kraj pokušavajući pomoći drugima. Neki su sebe potpuno uništili. Jako bitna je i kultura u svemu ovomu, a prevladavajuća kultura na Zapadu a i time u Hrvatskoj je individualiziam.

I razmišljao sam o ovomu, kao što inače razmišljam kada se bavim hipotetičkim situacijama, u najekstremnijim terminima.
Uzmi na primjer, silovanje. Hodam kući i vidim silovanje u tijeku. Muškarac je fizički jak, cura se opire.
Dali da pomognem?
Ako pomognem, izlažem se opasnosti.Što ako je naoružan s nožem, i spreman ga koristiti? Možda je znatno fizički jači od mene.
Ali to je sekundarno, barem meni.
Meni je bitno kakva je osoba ta žrtva silovanja, i o tome ovisi dali ću djelovati. Osobi koju cijenim ću bez razmišljanja pomoći, kukavica nisam.
Što ako je ta cura, starinskim žargonom, niskog morala? Pa jedan seks više manje, u današnjem vremenu seks-pozitive, ništa posebno.
Kako se odnosi prema drugima? Jeli pomaže drugima? Jel umišljena, arogantna, dali bi me odbila nakon što sazna da ne vozim skupi auto?
Za nju sigurno neću riskirat svoje dobrostanje, naprotiv, uopće me nije ni briga.

A što ako je dobra osoba? Kakav je njezin odgoj i moral? Što ako će imati doživotne traume?
Što ako je ona pomagala drugima, a sada kada njoj treba pomoć, ja sam samo prošao i okrenuo glavu?

Moja odluka je na kraju ipak indiferencija, jer ne bi mogao sebi oprostiti u slučaju gdje ja nastradam pokušavajući pomoći,a cura bude kalibra Ave Karabatić.

I to nosi sa sobom drugi kraj mača, a to je da ni ja ne očekujem pomoć od nikoga.
Joj daj molim te.

Em je ovo obična racionalizacija, em bi ti itekako očekivao tuđu pomoć. Ajmo se ne zajebavat.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:26   #19
Razmišljanje i jest mlaćenje prazne slame zapravo.
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 16:28   #20
Nema veze, ajde..
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.