Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2017., 14:10   #41
Isuse, dajte ne dramite s javnim sektorom, ovdje se o tome ne radi.

Nema javnih/državnih/"naših" firmi u ovom slučaju, naravno da kad ih ima da je situacija potpuno drugačija i da se drugačije tretira i procesuira.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 14:14   #42
Quote:
Freek kaže: Pogledaj post
Naravno da nećeš besplatno, al neće ni za 10X cijenu od mogućih ponuda
Pa to se vidi iz aviona
ali ako sam ja angazirao tog i tog cijena je ta i ta. mozda je netko drugi jeftiniji ali ja zelim konzalting tog i tog.

isto kad ides privatno doktoru. ides ciljano kod nekog jer je dobar makar bio 10x skuplji nego neki drugi.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 15:00   #43
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ali ako sam ja angazirao tog i tog cijena je ta i ta. mozda je netko drugi jeftiniji ali ja zelim konzalting tog i tog.

isto kad ides privatno doktoru. ides ciljano kod nekog jer je dobar makar bio 10x skuplji nego neki drugi.
Lažne fakture se lako otkriju, pitaj Google
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 15:04   #44
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ali ako sam ja angazirao tog i tog cijena je ta i ta. mozda je netko drugi jeftiniji ali ja zelim konzalting tog i tog.

isto kad ides privatno doktoru. ides ciljano kod nekog jer je dobar makar bio 10x skuplji nego neki drugi.
nije uopce cijena kriticna, jezgra problema je prevara kao takva.
najnoviji primjer iz novina u kojem se izvlaci novac iz firmi je stvar ciste, dogovorene prevare. naruci se studija i plati ogromne novce, a u studiji je kopirano par powerpoint prezentacija i mozda pokoji vic. isprva drzava mozda i nije ostecena ali ako je to tako okrenimo pilu naopako i postavimo pitanje: zasto doticne firme nisu u knjigovodstvu zabiljezile stavku "dali smo firmi xy 1xxxxxxxx0 kn, jer su nam prekrasni i drago nam je sto zive u istoj drzavi s nama"? ocito da taj iskreni motiv nije realan i podoban, pa se islo na fingiranje posla. dakle, kriminal.
po svemu sudeci u ovoj drzavi vise se nije za zafrkavati sa takvim stvarima, bar ne na amaterski nacin jer prije godinu se polovili one likove iz juzne amerike, prije par mjeseci kineze, a sad su dosli i do domacih mafioza koje bi izvlacile novce iz firmi. neki puta se izvlace novci jer je u pitanju ilegalno pranje novaca, neki puta je lazno knjigovođenje da bi se platilo manje poreza, a neki puta osobna pokvarenost direktora ili odgovornih.
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 15:06   #45
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
po svemu sudeci u ovoj drzavi vise se nije za zafrkavati sa takvim stvarima, bar ne na amaterski nacin jer prije godinu se polovili one likove iz juzne amerike, prije par mjeseci kineze, a sad su dosli i do domacih mafioza koje bi izvlacile novce iz firmi. neki puta se izvlace novci jer je u pitanju ilegalno pranje novaca, neki puta je lazno knjigovođenje da bi se platilo manje poreza, a neki puta osobna pokvarenost direktora ili odgovornih.
I koliko je od njih osuđeno?

Je li, osim Klemma*, itko ikad za takvo nešto osuđen, ili su to sve samo predstavice za javnost?


* - je li uopće Klemm osuđen?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 15:13   #46
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
I koliko je od njih osuđeno?

Je li, osim Klemma*, itko ikad za takvo nešto osuđen, ili su to sve samo predstavice za javnost?


* - je li uopće Klemm osuđen?
ne radim osobnu arhivu osuđenih pa ne znam, uostalom, u novinama objave kad nekog uhapse, suđenja osim politickim kapitalcima se bas i ne prenose. no kako god, dam se kladiti da nikom nije svejedno kad po njega dođu s maricom, taman ga kasnije i pustili. na kraju krajeva, nije na policiji da određuje tko je kriv nego na sudu. policija samo reagira u smislu privođenja osnovanih sumnjivaca
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:05   #47
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
nije uopce cijena kriticna, jezgra problema je prevara kao takva.
najnoviji primjer iz novina u kojem se izvlaci novac iz firmi je stvar ciste, dogovorene prevare. naruci se studija i plati ogromne novce, a u studiji je kopirano par powerpoint prezentacija i mozda pokoji vic. isprva drzava mozda i nije ostecena ali ako je to tako okrenimo pilu naopako i postavimo pitanje: zasto doticne firme nisu u knjigovodstvu zabiljezile stavku "dali smo firmi xy 1xxxxxxxx0 kn, jer su nam prekrasni i drago nam je sto zive u istoj drzavi s nama"? ocito da taj iskreni motiv nije realan i podoban, pa se islo na fingiranje posla. dakle, kriminal.
po svemu sudeci u ovoj drzavi vise se nije za zafrkavati sa takvim stvarima, bar ne na amaterski nacin jer prije godinu se polovili one likove iz juzne amerike, prije par mjeseci kineze, a sad su dosli i do domacih mafioza koje bi izvlacile novce iz firmi. neki puta se izvlace novci jer je u pitanju ilegalno pranje novaca, neki puta je lazno knjigovođenje da bi se platilo manje poreza, a neki puta osobna pokvarenost direktora ili odgovornih.
da ali sto ako studija zavrsava sa par slideova powerpointa i nekim grafom? i ako mi netko za to plati milijun kuna? nek plati - meni super. hocu reci to je tesko dokazivo ako pricamo o tkvz fiktivnim fakturama za konzalting i studije. pa evo i konzalting svjetska firma accenture (bivsi artur andersen) ti posalje ekipu u firmu da pogledaju tvoj proces, i to onda rezultira da ti oni daju svoje misljenje kao izvjestaj i powerpoint. znaci par stranica teksta, neka sugestija i bok. eventualno se ponude da ti implementiraju i prate ucinak kromjena. a platis sve to veliku lovu. eto...

kriminal je kada se kasnije direktor nadje sa direktorom konzalting firme i podijeli lovu. a kriminal nije tkvz fiktivne studije sto se pise po novinama. jer ako studija rezultira jednim komadom A4 papira ona je i dalje valjana.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:12   #48
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
da ali sto ako studija zavrsava sa par slideova powerpointa i nekim grafom? i ako mi netko za to plati milijun kuna? nek plati - meni super. hocu reci to je tesko dokazivo ako pricamo o tkvz fiktivnim fakturama za konzalting i studije. pa evo i konzalting svjetska firma accenture (bivsi artur andersen) ti posalje ekipu u firmu da pogledaju tvoj proces, i to onda rezultira da ti oni daju svoje misljenje kao izvjestaj i powerpoint. znaci par stranica teksta, neka sugestija i bok. eventualno se ponude da ti implementiraju i prate ucinak kromjena. a platis sve to veliku lovu. eto...

kriminal je kada se kasnije direktor nadje sa direktorom konzalting firme i podijeli lovu. a kriminal nije tkvz fiktivne studije sto se pise po novinama. jer ako studija rezultira jednim komadom A4 papira ona je i dalje valjana.
mislim da je ova rasprava prilicno teska i nategnuta iz jednostavnog razloga sto ne znamo detalje. vjerojatno da ih znamo ne bi se imali oko cega raspravljati.osim toga, kao sto sam kazes konzultantske usluge na slican nacin funkcioniraju svugdje u svijetu i cisto sumnjam da bi nasa policija isla cackat po takvom necem bez dojave . a ako je netko dojavio onda se vjerojatno osjecao i ostecenim; to je vec povod za raskapanje po govnima

..nije to neki argument ali da je konzultantska firma s renomeom izdala papir vjerojatno to nitko i ne bi gledao, ali ako to radi priuceni seljo onda nesto smrdi
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:16   #49
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Isuse, dajte ne dramite s javnim sektorom, ovdje se o tome ne radi.

Nema javnih/državnih/"naših" firmi u ovom slučaju, naravno da kad ih ima da je situacija potpuno drugačija i da se drugačije tretira i procesuira.
U pitanju su privatne firme, a oštećene su na ovako sličan način:
http://zadarski.slobodnadalmacija.hr...-nauta-lamjane

Optužnicom Županijskog državnog odvjetništva (ŽDO) iz 2015. godine Špinderk, Fain i Žaknić kao odgovorne osobe u Nauta Lamjani i Texou terete se da su zloporabili svoj položaj, te iz imovine ugljanskog škvera isplaćivali novčana sredstva na ime nepostojećih usluga i radova čime su pribavili nepripadajuću imovinsku korist, a škveru pričinili materijalnu štetu veću od milijun kuna.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 17:44   #50
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post

..nije to neki argument ali da je konzultantska firma s renomeom izdala papir vjerojatno to nitko i ne bi gledao, ali ako to radi priuceni seljo onda nesto smrdi
aha, znači tu smo.

Gospoda ne mogu biti lopovi, ali seljaci zato mogu
Što nisi odmah tako napisao/la.
Uostalom, da se i tome izaći na kraj, dobro je znati
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 20:06   #51
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
aha, znači tu smo.

Gospoda ne mogu biti lopovi, ali seljaci zato mogu
Što nisi odmah tako napisao/la.
Uostalom, da se i tome izaći na kraj, dobro je znati
znas, cak se i po ovom trenutnom, zastarjelom skolskom programu u prvim razredima vjezbalo citanje s razumijevanjem.

nigdje nisam rekao da gospoda ne mogu biti lopovi (dapace, analize pokazuju da je novcano gledano kriminal bijelih ovratnika daleko najveci od svih ostalih vrsta kriminalaca).
ideja je bila reci da ce prije sumnju u kriminal sa konzultantskim uslugama pobuditi novopeceni "strucnjak" nego strucnjaci sa višegodišnjim iskustvom.
...komplekse treba liječiti negdje drugdje, a ne na forumu pa ce i rasprave biti smislenije i ugodnije
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 21:34   #52
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
znas.......komplekse .........
Nisi, rekao/la si točno to što sam napisao, samo na uvijen i politički korektan način.

Slažem se s tobom da će Jozo doo pobuditi veću sumnju nego npr. Deloitte, al to ne mijenja suštinu.

Za komplexe ne brini
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 00:48   #53
Mislim da se ovdje radi o tome da privatne tvrtke preko kojih se izvlacio novac nisu placale PDV na te takture i zavrsile u poreznom dugu / blokadi, dok su firme koje su slale novac taj neplaceni PDV uredno prebijale sa svojom poreznom obvezom. Znaci drzava je ostecena za minimalno 25%

Jedino tako im se isplati vaditi novac za manje od ~33% koliko iznosi trosak vadjenja novca leganim putem(porez na dobit, porez na dividendu + ZG prirez)

Ako je ovo slucaj, podrzavam istragu. Ako je slucaj ista drugo, ODJEBITE bando. Dok god tvrtke nisu u poreznom dugu, uredno uplacuju poreze, place i parafiskalne namete, ono sto cu ja raditi sa ostatkom love, kolko cu trosit, kome cu placati ne tice vas se ni najmanje.

Zasto se prvo ne istrazi poslovanje drzavnih tvrtki za koje svi skupa saniramo gubitke da bi si direktori isplacivali bonuse i zaposljavali rodbinu i prijatelje u "nasim" tvrtkama jer drzava smo svi mi, a ako je tvrtka drzavna onda to valjda znaci da je "nasa" i ne vidim zasto bi itko pljackao "nase" tvrtke u korist sebe i svojih. Ako cemo krenut radit reda ajmo po redu... a ne od kraja popisa. Necemo valjda poceti sa istragama kako poduzetnici trose SVOJ novac da bi im mogli oduzimati imovinsku korist, naplacivati kazne i davati uhljebima u drzavnim firmama i drzavnoj upravi.
Forumskaluda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 16:11   #54
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Isuse, dajte ne dramite s javnim sektorom, ovdje se o tome ne radi.

Nema javnih/državnih/"naših" firmi u ovom slučaju, naravno da kad ih ima da je situacija potpuno drugačija i da se drugačije tretira i procesuira.
Tak je - u mojoj glavi "Izvlacenje novca" je izbjegavanje placanja poreza kroz porezne oaze sto spada u zakon o pranju novca.

Dakle naplatis se u HR, otvoris racun u Panami i tamo ti tvoja firma 2 naplati konzultacije par miljona. To prikazes kao trosak i ne moras platiti porez na dobit na tu cifru. Otvoris racun u Svici, vajeras pare iz Paname tamo (oni ne pitaju) i uzmes kod njih debitnu karticu.

Pare ciste, porez neplacen, sve khm. "legalno"

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 00:09   #55
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ajmo još jednom, u dvije banalne rečenice, probati objasniti što se dogodilo zapravo:

nekoliko privatnih firmi je izdavalo račune za poslove koji nisu obavljeni drugoj privatnoj firmi. Svi su u sustavu PDV-a, dakle, na svaku od tih transakcija je plaćen porez. Tako prebačen novac na račun tih firmi su pojedinci u njima podizali (i na podizanje novca, bilo kao dobit, bilo na bilo koji drugi način je plaćen porez, i to ogroman!) i, za sada se pretpostavlja a USKOK ne može dokazati, vraćali nekome u prvoj privatnoj firmi, koja je oštećena.

Na stranu porezi. Naravno da je utaja poreza motiv (lovu "izvlace" od oporezivanja).

Poduzece se ne smije namjerno ostetiti. Nema veze sto ju je ostetio vlasnik.
Firma je jedna osoba, vlasnik je druga osoba koja ima ogranicenu odgovornost. To znaci da ne jamci za poslovanje svoje pravne osobe.
Stoga je nema sto namjerno ostecivati. Tocka...
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 00:30   #56
Btw, kod nas je uobicajno misljenje da su novci na racunu svoje firme nasi, dok obveze te iste firme nisu nase nego su samo obveze firme.

Nigdje u novinama i na televiziji ne govore da to nije bas tako i onda mnogi brze bolje otvore firmu pa se razocaraju. Navlakusa...
klapalo is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 02:10   #57
Dakle, sve u svemu, nitko ovdje ne zna tocno kako to funkcionira. U vrijeme dok je vladao Kutle, bilo je puno jednostavnije.
On je kupio bilo koju firmu, zaduzivao se na njezin racun visestruko, nego sto ona vrijedi, i onda ju pustio da propadne.
Popusile su banke.
Ovo sad je prilicno jednostavno. Ne postoji nacin prevare, ako u to nije ukljucena drzavna firma.
Dvije firma otvorene sa 10 kuna kapitala, u poslovnom svijetu, nitko ozbiljan nece uzeti u obzir.
Znaci, cim takve firme pocnu nakon par dana zonglirati milijunima, tu nesto smrdi.
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 14:19   #58
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Btw, kod nas je uobicajno misljenje da su novci na racunu svoje firme nasi, dok obveze te iste firme nisu nase nego su samo obveze firme.
Ali se novci s računa isplate kroz raznorazne "pozajmice" i sl, a obveze i dalje ostanu "frmine"
SwissChoco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 17:05   #59
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa plate oni poreze, samo što im je netko namjestio posao.

Sjećate se možda ono kad su bojali 3 puta tunele?

3 puta više posla za firmu, 3 puta to naplate, firma zaradi, plati poreze, svakako su profitirali.

Tko je na kraju u minusu? Pa proračun, tj novac koji su porezni obveznici uplatili u proračun.
Da, sjećam se kad su bojali 3 puta tunele,

ali se sjećam i da je "bespoštedna borba protiv korupcije" počela s tim da je Polančec kažnjen s 11 mjeseci zato što je "naručio nepotrebnu studiju". Zato mi nije jasno da nitko nije kažnjen, zapravo uopće niti gonjen (ako nisam nešto propustio), zato što je "naručio nepotrebno bojanje tunela".
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 13:45   #60
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Dakle, sve u svemu, nitko ovdje ne zna tocno kako to funkcionira. U vrijeme dok je vladao Kutle, bilo je puno jednostavnije.
On je kupio bilo koju firmu, zaduzivao se na njezin racun visestruko, nego sto ona vrijedi, i onda ju pustio da propadne.
Popusile su banke.
Ovo sad je prilicno jednostavno. Ne postoji nacin prevare, ako u to nije ukljucena drzavna firma.
Dvije firma otvorene sa 10 kuna kapitala, u poslovnom svijetu, nitko ozbiljan nece uzeti u obzir.
Znaci, cim takve firme pocnu nakon par dana zonglirati milijunima, tu nesto smrdi.
Kako će netko točno odgovoriti, kad ti nemaš pojma ni što pitaš.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.