Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2017., 23:09   #1
SQL FUNDAMENTALS 11G-ORACLE

Pozdrav,

S ciljem debljanja CV-a i nadanja bolje pozicije unutar firme, poceo sam uciti SQL sa nikakvim predznanjem u programiranju, ali sa naprednim znanjem Excela i poznavanja "informatickih tehnologija"
Itko polagao ovaj ispit na Oraclu...051 11g?
Poceo sam uciti za taj ispit i namjeravam do kraja godine ga poloziti pa me zanima jel se vama cinio tezak ispit i koliko ste realno ucili da ga polozite. Bilo kakva info je dobro dosla.
"Ja ucim iz ORACLE DATABASE 11g -SQL Fundamentals I -Student Guide".
Takoder namjeravam kupiti "practice exam" koji dode cca 100njak dolara? Hoce mi se isplatiti investicija ?
Eto, bilo kakva info je dobro dosla.

Ostaje dobro

Pozdrav
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 10:49   #2
SQL ti nije programiranje. PL/SQL jest.

sa bazom podataka ne možeš nikada promašiti, to će se uvijek koristiti ovako ili onako

A ovisno što zapravo hoćeš, neki papir ili ne, jer možeš naučit i preko besplatnih tutorijala to sve što će te ovi za 100 dolara naučit
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:14   #3
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
SQL ti nije programiranje. PL/SQL jest.

sa bazom podataka ne možeš nikada promašiti, to će se uvijek koristiti ovako ili onako

A ovisno što zapravo hoćeš, neki papir ili ne, jer možeš naučit i preko besplatnih tutorijala to sve što će te ovi za 100 dolara naučit
Možeš fulat, jer programiranje ne uključuje nužno i baze podataka. Kod nas je tržište takvo (op.a. jadno), pa ljudi steknu krivi dojam da je baza podataka temelj svega.
Za očekivati je da će OP ciljati isključivo db related poslove, pa valjda njegovi planovi imaju smisla.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:30   #4
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Možeš fulat, jer programiranje ne uključuje nužno i baze podataka. Kod nas je tržište takvo (op.a. jadno), pa ljudi steknu krivi dojam da je baza podataka temelj svega.
Za očekivati je da će OP ciljati isključivo db related poslove, pa valjda njegovi planovi imaju smisla.
naravno, to stoji, ne treba uvijek baza podataka, ali gdje treba će je uvijek biti, na to sam mislio, možda sam se malo krivo izrazio.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 19:44   #5
Pardon, da..programiranje tj. konkretno koristenje nekog programskog jezika mi je dugorocni cilj i nije jos u planovima. Trenutno, iskljucivo se orijentiram na baze pod.

Svrha mi je podebljat zivotopis i bit konkurentniji i polako se gurati na db related poslove unutar trenutne firme a trenutni plan ukljucuje polaganje i dobivanje certifikata od Oracle University.
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:18   #6
A zanimaju li tebe te baze? Jesi li možda samostalno instalirao ovo što spominješ i išao prčkati?

Pusti sad certifikat i ostalo...da li tebe to zanima?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 23:34   #7
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
SQL ti nije programiranje.
Structured Query Language nije programiranje?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 11:08   #8
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Structured Query Language nije programiranje?
naravno. to je jezik za manipulaciju podataka.
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 14:26   #9
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
naravno. to je jezik za manipulaciju podataka.
JE-BE-NO
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 16:00   #10
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
JE-BE-NO
?
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 16:56   #11
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
A zanimaju li tebe te baze? Jesi li možda samostalno instalirao ovo što spominješ i išao prčkati?

Pusti sad certifikat i ostalo...da li tebe to zanima?

Prije dva mjeseca sam instalirao 11g bazu podataka Oracla u kojoj vježbam svaki dan, zajedno sa knjigama i video tutorialima i mislim da mi ide poprilično dobro s obzirom da dosta stvari logički zaključim i prije nego što pročitam u knjizi ili sl.

Zbog novog posla unutar banke dobio sam interes za svim ovim i dubljim uplitanjem u analitike, baze itd. Nešto što me nažalost u 5godina faksa nijedan profesor ili kolegij nije uspio zainteresirati. ( ekonomija)


Da, zanimaju me i htio bih i graditi karijeru prema tome. A s obzirom da mi radimo na Oracle tehnologijama smatrao sam da će mi to pomoći kod prijava na natječaje ali također da imam neki papir koji dokazuje da sam nekog vraga i položio
naberius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 10:44   #12
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
naravno. to je jezik za manipulaciju podataka.
I nemreš v njemu napisati program, odnosno seriju instrukcija koje računalo upućuju da nekaj napravi z podacima?

http://wiki.postgresql.org/wiki/Mandelbrot_set

SQL jest programski jezik, Turing kompletan, kaj se v računalnim znanostima smatra kriterijem programskog jezika.

Lupila si ili lupil veliku glupost, a laik bi na osnovu tega mogel dojti do krivog zaključka. Nemoj više.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 11.03.2017. at 10:56.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 13:09   #13
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
I nemreš v njemu napisati program, odnosno seriju instrukcija koje računalo upućuju da nekaj napravi z podacima?

http://wiki.postgresql.org/wiki/Mandelbrot_set

SQL jest programski jezik, Turing kompletan, kaj se v računalnim znanostima smatra kriterijem programskog jezika.

Lupila si ili lupil veliku glupost, a laik bi na osnovu tega mogel dojti do krivog zaključka. Nemoj više.
e pa dobro da si tako nešto napisao...da, program ne možeš, instrukcije možeš zadati, dakle najviše može biti skripta. sql se ne kompajlira, tako da s tog gledišta ne može biti programski jezik. ostalo su sve nabadanja i naklapanja pojedinca kako se tko zaljubio u sql.

to što se nešto smatra s nečijeg pogleda ne znači da je točno i prihvaćeno od svih. to se jednostavno moralo tako.

kad frajer sa sql "programiranjem" napravi isto što i drugi s javom, c#,c++ možemo se vratiti na ovu raspravu
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 19:16   #14
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
e pa dobro da si tako nešto napisao...da, program ne možeš, instrukcije možeš zadati, dakle najviše može biti skripta. sql se ne kompajlira, tako da s tog gledišta ne može biti programski jezik. ostalo su sve nabadanja i naklapanja pojedinca kako se tko zaljubio u sql.

to što se nešto smatra s nečijeg pogleda ne znači da je točno i prihvaćeno od svih. to se jednostavno moralo tako.

kad frajer sa sql "programiranjem" napravi isto što i drugi s javom, c#,c++ možemo se vratiti na ovu raspravu
Živiš u zabludi...kako funkcionira asembler? Zar se strojni kod kompajlira?

I što je DBMS? Zar on u svojim servisima ne sadrži i kompajler? Meni se uvijek činilo da sadrži ako je u stanju od nekoliko naizgled različitih SQL upita složiti isti upit na procesorskoj razini.

Daj malo se uputi u rad DBMS-a prije lupetanja.

Annatar vs. Vekkica 1:0
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 21:03   #15
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Živiš u zabludi...kako funkcionira asembler? Zar se strojni kod kompajlira?

I što je DBMS? Zar on u svojim servisima ne sadrži i kompajler? Meni se uvijek činilo da sadrži ako je u stanju od nekoliko naizgled različitih SQL upita složiti isti upit na procesorskoj razini.

Daj malo se uputi u rad DBMS-a prije lupetanja.

Annatar vs. Vekkica 1:0
ok, evo predajem se, sql se kompajlira a začas će i onaj tko zna HTML počet pričat da programira

neka, kada frajer dođe i kaže svom poslodavcu da programira u sql-u...

ja mu prvi nebi dao posao ako ne kuži razliku, a vi kako hoćete, shvaćajte teoriju kak vam odgovara i drugi kak vam nameću
Vekkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 23:22   #16
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
e pa dobro da si tako nešto napisao...da, program ne možeš, instrukcije možeš zadati, dakle najviše može biti skripta. sql se ne kompajlira, tako da s tog gledišta ne može biti programski jezik.
Zadavanje instrukcija je po definiciji akt programiranja.

Kompilacija nije kriterij je li neki jezik programski ili nije.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 01:03   #17
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
ok, evo predajem se...
I bolje;

https://docs.oracle.com/cd/B19306_01...7/pc_06sql.htm

Quote:
This chapter helps you to understand and apply the basic techniques of embedded SQL programming.
Možda još nešto i naučiš iz svega toga. Laku noć...
__________________
“ teško je nama šta bi tili bit ljudi parimo nenormalni, ludi al’ smo oni šta se bore i kad je najgore dio smo faune i flore imamo ljubav i more”
z3r01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 08:57   #18
Quote:
z3r01 kaže: Pogledaj post
I bolje;

https://docs.oracle.com/cd/B19306_01...7/pc_06sql.htm



Možda još nešto i naučiš iz svega toga. Laku noć...
Nisi boldao prvu riječ, embedded.

Sql moraš uglaviti nekamo, jer ne možeš s njim graditi strukturu programa. Npr. nemaš main funkcije, nemaš razne if-ove, nemaš petlji. Bez toga se baš mnogo ne može napraviti.

Teoretski, u sql select naredbi možeš napraviti malo složeniju logiku od čistog čitanja podataka iz tablice, ali sretno onome tko će to održavati.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 09:14   #19
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Zadavanje instrukcija je po definiciji akt programiranja.

Kompilacija nije kriterij je li neki jezik programski ili nije.
Je li sql statement = instruction?

Poanta sql-a je da ljudi koji ne kuže što se događa s tehnologijom ispod haube mogu na jeziku sličnom engleskom pretraživati podatke.
Oracle ima program Oracle Academy kojim širi sql u srednje škole i na fakultete, među učenicima i studentima koji nisu IT.
U mojoj firmi neki ljudi koji ne rade IT već uredski posao, preko sql developera postavljaju jednostavnije upite u bazu.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 09:38   #20
Quote:
Vekkica kaže: Pogledaj post
ok, evo predajem se, sql se kompajlira a začas će i onaj tko zna HTML počet pričat da programira

neka, kada frajer dođe i kaže svom poslodavcu da programira u sql-u...

ja mu prvi nebi dao posao ako ne kuži razliku, a vi kako hoćete, shvaćajte teoriju kak vam odgovara i drugi kak vam nameću
O tome je li nešto programski jezik može se filozofirati beskonačno.

Meni kao programeru je bitno da konačni rezultat bude program kojeg mogu pokrenuti i program kojem mogu pristupiti, a za korisnika programa program mora imati neku upotrebljivost.

HTML sam po sebi može se pokrenuti u browseru, ali bez css-a ne izgleda lijepo, bez javascripta nezna ništa napraviti, ali da može stajati sam, može.
Hoće li korisnici reći da je to dovoljno ili će tražiti da to na nešto liči pa će trebati css, a možda će htjeti da se ne refresha za svaki klik, pa će trebati i javascritpa. Trenutno HTML bez css-a i javascripta nije potpuni potpuni programski jezik, a i nešto na serveru dobro dođe kako bi aplikacija korisniku te aplikacije imala neki smisao.

Je li SQL programski jezik? Pa većina nema instaliran sql developer, tak da krajnjem korisniku select naredba ne znači mnogo, jer ne može kliknuti na ikonu i da se nešto dogodi samo od tog select-a. sql ne može definirati svoje procedure/funkcije, nema početak i kraj programa, ne zna čitati datoteke ili ispisati na ekran.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.