Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2007., 10:19   #1
Biti roditelj ubojice

Javnost,osobito mediji bave se iscrpno,prikazom
života nekog ubojice,secirajući život ubojice,stvarajući slike roditelja,dovlačeći ih pred kamere,tumačeći njihove izjave(a koje su mahom davane u stanju šoka)kako im odgovara,odnosno da bude čim bombastičnije.
Već dulje vrijeme,zaokuplja me ta tema,osobito nakon jednog TV intervjua sa susjedom jednog ubojice,koji je poradi 5min svoje osobne slave i važnosti,mlatio(moram upotrijebiti tu riječ,jer njegova samovažnost,bila je evidentna) svoje viđenje i procjene stvarnosti,koji su bili samo odraz njegovog viđenja,
jer slučajno osobno poznajem obitelj i ubojicu i to dugi niz godina.
Majka ubojice,koja je doživjela moždani udar,koja se s činjenicom da joj je dijete postalo ubojica,kao i sa reakcijom okoline,reakcijom obitelji žrtve,nikako psihološki ne nosi,od nikoga nema ni pomoći ni razumijevanje.
Obzirom da je otac djeteta(sina ubojice)već umro,ostala je sama,sada i polupokretna, na brigu srodnicima,zatvorena u svom strašnom svijetu boli,nevjerice,drugom riječi na rubu ludila.
Ona svoje dijete nije odgajala da postane ubojica,po prirodi je miroljubiva osoba,a i sin je bio takav,do trenutka ubojstva.

Nebih se upuštala u vještačenje uzroka ubojstva samog,o tome su riječ imali stručnjaci.
Pitanje,koje mene kao roditelja i čovjeka muči je:
Obzirom,da nema garancije da u nekom trenutku nečije dijete,uprkos najboljem odgoju ipak postane ubojica,kako živjeti i preživjeti s takvim,
strašnim činom svog djeteta,a uz to još biti pod pritiskom i osudom okoline u kojoj živiš?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 14:37   #2
Teško ti je vidjeti kad tvoje dijete nadne, udari se, ozlijedi na neki način. A kako li ti je tek teško kad napravi tako golemi (metaforički) pad za cijeli život?

Mislim da mu treba pomoći, treba pomoći nositi njegov i svoj križ. A vjerujem da nije lako, osobito uz okolinu, mentalitet i prilike današnjice. Novinari i oni koji se za takve izdaju su novinarstvo pretvorili u prostituciju svega i svačega samo sa ciljem da zarade na tiraži, ne gledajući koga i kako "prodaju". I to često pod okriljem "prava na informiranost". A gdje je tu pravo na diskreciju, pravo na privatnost, pravo na sebe?
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 14:38   #3
niti djeca biraju roditelje , niti roditelji djecu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:19   #4
U jednom trenutku zivota djeca odrastu i roditelji prestaju biti odgovorni za njihove postupke........
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 17:48   #5
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
U jednom trenutku zivota djeca odrastu i roditelji prestaju biti odgovorni za njihove postupke........
Osim ako imaš kćer poput Mary Bell, koja je ubijala sa 10 godina.

http://www.crimelibrary.com/notoriou...l/index_1.html

Ne znam što bih učinila. Ne znam kako bih nosila teret da moje najdraže čini ono što mi je najmržje. Strašan teret, grozan križ.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 21:30   #6
Ne znam.
Ne mogu čak ni pretpostaviti na koji bi način mogla ponjeti taj križ.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 23:51   #7
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
U jednom trenutku zivota djeca odrastu i roditelji prestaju biti odgovorni za njihove postupke........
Kada bi barem bilo tako jednostavno.
Dijete ti postane punoljetno,opereš ruke kao Poncie Pilat,kažeš sama sebi:
skidam svaku odgovornost,osječaje i misli.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 10:23   #8
Pa naravno da nije jednostavno. Kad sam pisala onaj post stavila sam se u poziciju svoje mame. Ne može ona danas biti odgovorna za moje postupke.

Naravno da je odgoj bitan, ali nisam se htjela upetljavati u sjebane obiteljske odnose, nego sam čisto gledala iz kuta jedne normalne obitelji u kojoj se djecu odgaja, a ne prepušta slučaju.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 21:29   #9
Gdje ste baš Mary Bell našli kao primjer, stara joj je bila prostitutka i Mary je podvodila od njene četvrte godine, par puta ju je pokušala i zadavit/utopit', po meni je više kriva stara za ono što se dogodilo nego Mary koja je imala jedanaest godina kad je to učinila.
Nisu uvijek roditelji krivi, ne mora biti roditelj kriv ako mu se dijete na primjer ne zna nosit sa pritiskom pa razvije ovisnost i onda ubije nekoga da bi mu uzeo novac i to potrošio na kocku/drogu ili ako mu se dijete zbog nekog glupost razloga napije i pod utjecajem alkohola vozi i ubije nekog. Ali kada se radi o onim psihopatima/serijskim ubojicama (koji povlače najviše zanimanja i zgražanja) najčešće su roditelji krivi jer su si zlostavljali tu svoju djecu godinama, ne treba ih žaliti uopće.
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 17:06   #10
Psihopatnost ima nasljedne komponente.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 13:23   #11
Ima li ikakvih slučajeva da je ubica imao normalno djetinjstvo (bez zlostavljanja, silovanja, nevoljenja...)?

Ima ovaj film gdje klinac od rođenja pravi sranja i na kraju pobije pola škole, ćaću i sestru http://www.imdb.com/title/tt1242460/

a mati ga ipak i dalje posjećuje u zatvoru
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 17:23   #12
Ono pitanje da li mogu postati ubojice oni koji su imali normalno djetinjstvo, to se valjda odnosi na psihopate i serijske ubojice? Ima i toga ali vrlo rijetko. Dennis Rader ti je primjer, i Richard Cottingham. Ima eventualno Ted Bundy. Ali opet ni njegovo djetinjstvo nije bilo savršeno. Mama ga je rodila sa šesnaest godina i posvojili su ga djed i baka. Djed mu je navodno bio jako strog. Mislio je da su mu djed i baka pravi roditelji sve dok nije napunio trinaest godina i našao papire o posvojenju, napisao je da se osjećao "kao da je udario zid od cigle".
Ima i jedan kanadski serijski ubojica, Alan Legere, isto nema podataka da je bio zlostavljan kao dijete, ali opet gotovo da uopće nema podataka o njegovom djetinjstvu, osim kad je rođen i gdje je išao u školu, pa je moguće da samo nije zabilježeno.
Većina serijskih ubojica bila je zlostavljana u djetinjstvu, ili od strane roditelja ili drugih ljudi, ili oboje. John Wayne Gacy, Donald Gaskins, Jeffrey Dahmer, Arthur Shawcross, Vinko Pintarić, Metod Trobec, Albert Fish, Joseph Kallinger, Richard Ramirez, Pedro Lopez, Robert Berdella, Peter Kutren, Derrick Todd Lee, Carl Panzram...
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 19:03   #13
A obični ubojice?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 23:42   #14
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A obični ubojice?
misliš slučajni, tipa u prometu illi?
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 01:13   #15
Oni koji ubiju samo jednom al ne slucajno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 20:10   #16
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Psihopatnost ima nasljedne komponente.
Strucnjaci se jos uvik "svadaju" oko uzroka psihopatije.
Nema jednostavnog odgovora na to pitanje.
Pretpostavlja se da se radi o nature nurture kombinaciji.
Koliki udio gena, koliki okoline -oko toga se teoreticari prepucavaju.
Cinjenica je da gen za psihopatiju nije otkriven, kao sto je cinjenica i da nisu svi serijali imali zlostavljacku podlogu.

Ali to sto je netko psihopat ionako ne znaci da ce postati ubojica.
Vecina psihopata nece nikad pociniti ubojstvo.
A veliku vecinu ubojstava ne pocinjavaju psihopati.
Statisticki vecina ubojstava su ubojstva iz strasti (u ljutnji, ljubomori, bijesu) koje odraduju nepsihopatne jedinke.

Zadnje uređivanje choupette : 07.08.2014. at 20:19.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 13:44   #17
Majka monstruma: Ako je ubio, neka plati!
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 00:28   #18
nadam se da to i misli.
pa da je o mom djetetu riječ, bilo bi me strah takvog bolesnika i manijaka.
*SpHeRe* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 14:03   #19
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A obični ubojice?
Nijh ima svakakvih. Neki od njih su bili zapostavljani i zlostavljani u djetinjstvu pa su se još u mladosti okrenuli kriminalu i to je eventualno rezultiralo ubojstvom. Drugi su imali sretno djetinjstvo ali su kasnije u životu upali u loše društvo i/ili upali u probleme i završili kao ubojice jer se nisu znali s time nositi, što ćeš. Obično se dijele u te dvije grupe.
Primjeri za ovo prvo: Gary Gilmore iz Texasa, zapostavljan kao dijete, otac ga je zlostavljao, u mladosti osuđivan radi krađa, na kraju je ubio dvoje ljudi u dva dana prilikom pljačke i bio osuđen na smrtnu kaznu, pogubljen 1977.
Dragan Marković, sin alkoholičara, delikvent odmalena, 1984. ubio djevojčicu Natašu Miletić i kasnije staricu Milojku Krasavčić zbog nekog novca.
Primjeri za ovo drugo: Petra i Tena iz Zagreba (prezimena nisu otkrivena), imale normalno djetinjstvo jedino su se jednoj razveli roditelji ali kao tinejdžerice upale u loše društvo i u doba od petnaest godina krajem 90-ih ubile taksista zbog nekoliko tisuća kuna.
Joso Gregurić iz Siska, pošten radnik, borio se u Domovinskom ratu. kćer mu je bila na kućnoj njezi tri godine, praktički vegetirala, na kraju ju je ubio kako bi joj skratio muke (otrovao ju tabletama i prerezao joj žile), osuđen na godinu dana zatvora.
Seada Šehić iz Maglaja, normalna cura i sve ali činilo se da su je puno hormoni prali tijekom trudnoće i bila je često nervozna. Radila je u nekoj trgovini. Dok je bila u petom mjesecu trudnoće tamo negdje 80-ih, iz banalnog razloga se naljutila na petnaestogodišnjeg Sabahudina Murtezanovića koji je tamo kupovao čokoladu, bacila nož na njega i ubila ga. Na pogrebu mu je bio cijeli Maglaj osim nje naravno.
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 14:12   #20
Quote:
Kornjačon kaže: Pogledaj post
Gdje ste baš Mary Bell našli kao primjer, stara joj je bila prostitutka i Mary je podvodila od njene četvrte godine, par puta ju je pokušala i zadavit/utopit', po meni je više kriva stara za ono što se dogodilo nego Mary koja je imala jedanaest godina kad je to učinila.
Nisu uvijek roditelji krivi, ne mora biti roditelj kriv ako mu se dijete na primjer ne zna nosit sa pritiskom pa razvije ovisnost i onda ubije nekoga da bi mu uzeo novac i to potrošio na kocku/drogu ili ako mu se dijete zbog nekog glupost razloga napije i pod utjecajem alkohola vozi i ubije nekog. Ali kada se radi o onim psihopatima/serijskim ubojicama (koji povlače najviše zanimanja i zgražanja) najčešće su roditelji krivi jer su si zlostavljali tu svoju djecu godinama, ne treba ih žaliti uopće.
Tako je. Ne žalim ih jer su krivi na ovaj ili onaj način. Krivi su ako su ga zlostavljali, a ako je takav rođen, krivi su jer nisu reagirali na ponašanja koja pokazuju takva djeca u ranoj dobi. Tko god ta ponašanja "ne vidi", laže sebe.
Kad dijete stuče mački glavu čekićem (stvarni događaj iz mog kvarta prije 20 g.) vodi ga se odmah psihijatru. Šokantno, ali istinito, većina roditelja ne bi tako postupila. Zatvaraju oči, pa čak i prikrivaju takve stvari. Jer naravno da nije njihovo zlato psihopat...
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:58.