Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2007., 13:06   #1
Genetsko podrijetlo Hrvata

postoji vise teorija o genetskom podrijetlu hrvata a to su:
slavenska (najkoristenija,ali po meni neistinita jer smo samo po jeziku slicni slavenima)
iranska (najdokazanija)
gotsko-germanska (takoder dosta dokazana)
bugarska (besmislice)
turska (besmislice)
ilirska (za ovu nisan bas siguran)

po vama koja je istinita?
po meni su istinite ili iranska ili gotsko-germanska
josip_st3 is offline  
Old 23.10.2007., 17:59   #2
kakve veze imaju hrvati sa germanima...tj nijemcima??
daj jedan dokaz....osim sto su bili pod okupacijom austrije dosta dugo,pa pokupili ponesto od kulture i arhitekture...isuse boze..

vidis....nekada davno,kada su se sloveni poceli siriti ka zapadu,istovremeno su i njemci poceli ici na istok....srecu se i pocinje borba za prevlast europm ta dva velika naroda..

tada su nastala ta dva naziva...sloveni su bili ljudi sa jedne strane i koji su se razmeli medjusobnno...mogli su da slove medjusobno...isti jezik,isto pismo...sloviti-govoriti...
sa druge germani ili njemci...ljudi koje nisu mogli razumijeti stoga bili kao njemi...njemci...tako ostade taj naziv..
stoga..malo se raspitaj kada pises nesto...koliko to ima zbilje u tome.....

to da ima ilirske krvi...vjerojatno..kada smo se naselili ovdje,zatekli smo ilire...starosjedioce....i naravno da je doslo do mjesanja stanovnistva...ali ne u tolikoj mjeri...jer su oni uglavnom bjezali od slovena...i sakrili se na koncu u planine danasnje albanije....posto se zna da su albanci zapravo iliri...
to je dokazano jezikom..koji je vrlo slican ruminskom...a posto su rumuni starosjedioci.dacani...tako su znaci i albanci...vjerojatno iliri...

e sad ako ukazujes na slicnost hrvata i ilira..tj albanaca....nevjerujem

inace hrvati su se mjesali i sa avarima...koji su boravili u istocnom dijelu balkana i sa kojima su zajedno sa srbima...sa kojima su zajedno dosli ovdje..napadali vizantiju
visa_sila is offline  
Old 23.10.2007., 19:03   #3
A zna li itko mozda kojem klanu od onih Sykesovih "sedam Evinih kceri" pripada vecina Hrvata?

Inace, ja mislim da smo miks Slavena i populacije koja je stigla iz podrucja danasnjeg Irana. Koliko se sjecam, neka istrazivanja haplotipova su tako nesto sugerirala.
goblena is offline  
Old 24.10.2007., 10:11   #4
Iskreno, zaboli me kita.

Evo kakav utjecaj imaju blesavi tv dokumnetarci na našu mladu generaciju.
Sinbad is offline  
Old 24.10.2007., 12:07   #5
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
k

tada su nastala ta dva naziva...sloveni su bili ljudi sa jedne strane i koji su se razmeli medjusobnno...mogli su da slove medjusobno...isti jezik,isto pismo...sloviti-govoriti...
sa druge germani ili njemci...ljudi koje nisu mogli razumijeti stoga bili kao njemi...njemci...tako ostade taj naziv..
stoga..malo se raspitaj kada pises nesto...koliko to ima zbilje u tome.....
E ovo mi je interesantno. Nikad nisam razmisljao na ovakav nacin, da li je to nesto detaljnije istrazeno ili si ovo samo izvukao iz rijeci.
Eto bas pogledah i recimo i na poljskom su njemci niemci. Nikad na taj nacin nisam razmisljao, a niti sam negdje ucio ili procitao.
Ima li tko mozda malo detaljni o tome nekakav link ili slicno.
Mr.No is offline  
Old 24.10.2007., 17:56   #6
i na ruskom u na ceskom...uvijek su nemeci...kao nemi..nerazumljivi,jer je jezik totalno drugaciji od sviju nasih gdje se mi manje vise razumijemo..

procitala sam......ali neznam gdje....cim se sjetim saljem ili link ili naziv knjige...ali ovo je manje vise povijesna cinjenica...nije onak..jezicko lepetanje...
visa_sila is offline  
Old 24.10.2007., 22:12   #7
Neznam negdje sam pročitao neku novu analizu da stanovništvo koje živi na području dalmacije i hercegovine ima u najvećoj mjeri zastupljen starosjedilački gen koji u hercegovini dostiže čak 85%, slavenski geni su prisutni u znatno manjem postotku za razliku od stanovništva SZ hrvatske i slavonije kod kojih je slavenski gen najzastupljeniji.

Ne bavim se genetikom ali su mi rezultati te analize jako zanimljivi prije svega zato jer budući da su hrvati došli na ove prostore (a znamo da nisu bili starosjedioci) , a dalmacija se smatra centrom "hrvatstva" u periodu rane hrvatske države,a ljudi koji tamo žive imaju u najvećoj mjeri prisutnost starosjedilačkih gena , pa je sad pitanje koje su nam "gene" Hrvati donijeli?
Ako su Hrvati bili slaveni onda je činjenica da na sjeveru prevladavaju slavenski geni ,a na jugu starosjedilački kontradiktorna jer po tome bi ispalo da su se hrvati koji su došli asimilirali među lokalno stanovništvo koje je preuzelo njihovo ime, a ne obrnuto ?!

Molim ako mi neko tko je kompetentan objasni ovo
Matach is offline  
Old 24.10.2007., 22:21   #8
Quote:
postoji vise teorija o genetskom podrijetlu hrvata a to su:
slavenska (najkoristenija,ali po meni neistinita jer smo samo po jeziku slicni slavenima)
iranska (najdokazanija)
gotsko-germanska (takoder dosta dokazana)
bugarska (besmislice)
turska (besmislice)
ilirska (za ovu nisan bas siguran)

po vama koja je istinita?
po meni su istinite ili iranska ili gotsko-germanska
Samo je jedna istinita, a to je slavenska. Naime ti si odbacio jezik kao argument, a to i je jedini argument jer ne postoji genetsko porijeklo naroda ( ako pod tim podrazumijevamo određenu populaciju s vlastitom kulturum u najširem smislu). "Genetski narod" su obične floskule. Da bi postojalo "genetsko porijeklo naroda" treba postojati i "narodni geni" po kojima bi se to porijeklo moglo odrediti, a znamo da ne postoji. Time je narodnost određena genima. Što bi onda u konkretnom smislu značila "narodnost"? To bi značilo da je netko Hrvat jer ima "hrvatske gene" ili "slavenske gene" koje ga čine Hrvatom ili Slavenom. To bi značilo da bi npr. četvrta generacija Hrvata u Čileu trebala znati hrvatski, a da u životu nije čula ni riječ hrvatskog. Znači, njemu bi znanje hrvatskog jezika trebalo biti genetski urođeno.Apsurdno. Iranska i germanska ni na koji način nisu dokazane jer nemaju čvrsto uporište u stvarnosti, a svaki argument je nategnut. Ako si tako uvjerne u iransku i germansku daj neki argument osim da iznosiš "da ti misliš" jer ja tako mogu tvrditi da su Hrvati Japanci ili Marsovci.
Ymir is offline  
Old 24.10.2007., 22:28   #9
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
to da ima ilirske krvi...vjerojatno..kada smo se naselili ovdje,zatekli smo ilire...starosjedioce....i naravno da je doslo do mjesanja stanovnistva...ali ne u tolikoj mjeri...jer su oni uglavnom bjezali od slovena...i sakrili se na koncu u planine danasnje albanije....posto se zna da su albanci zapravo iliri...
to je dokazano jezikom..koji je vrlo slican ruminskom...a posto su rumuni starosjedioci.dacani...tako su znaci i albanci...vjerojatno iliri...

e sad ako ukazujes na slicnost hrvata i ilira..tj albanaca....nevjerujem
Izgleda da ni jedan narod ovih prostora nije imun na mitove pa tako ni Albanci. Ne može se govoriti o Alabancima kao Ilirima i pozivati se na jezik jer taj jezik nije isti osim ako ti imaš neka saznanja da jesu pa bih volio da daš neki konkretni primjer, a da nisu dvije ili tri riječi. Rumunjski jezik je romanski i sličnije francuskom nego alabanskom, a nedaj bože ilirskom o kojem se ovako i onako malo zna. Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
Ymir is offline  
Old 24.10.2007., 23:00   #10
Quote:
josip_st3 kaže: Pogledaj post
postoji vise teorija o genetskom podrijetlu hrvata a to su:
slavenska (najkoristenija,ali po meni neistinita jer smo samo po jeziku slicni slavenima)
iranska (najdokazanija)
gotsko-germanska (takoder dosta dokazana)
bugarska (besmislice)
turska (besmislice)
ilirska (za ovu nisan bas siguran)
po vama koja je istinita?
po meni su istinite ili iranska ili gotsko-germanska
Već sam pisao o ovome u neposrednoj blizini, pa da se ne ponavljam, evo link :

tema "Gensko porijeklo Hrvata"

ili iz iste teme samo izdvojene replike na naznačeno u ovoj temi :

"Gensko porijeklo Hrvata" ... t02
"Gensko porijeklo Hrvata" ... t03
"Gensko porijeklo Hrvata" ... t19
"Gensko porijeklo Hrvata" ... t21
Shwake is offline  
Old 24.10.2007., 23:00   #11
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Neznam negdje sam pročitao neku novu analizu da stanovništvo koje živi na području dalmacije i hercegovine ima u najvećoj mjeri zastupljen starosjedilački gen koji u hercegovini dostiže čak 85%, slavenski geni su prisutni u znatno manjem postotku za razliku od stanovništva SZ hrvatske i slavonije kod kojih je slavenski gen najzastupljeniji.

Ne bavim se genetikom ali su mi rezultati te analize jako zanimljivi prije svega zato jer budući da su hrvati došli na ove prostore (a znamo da nisu bili starosjedioci) , a dalmacija se smatra centrom "hrvatstva" u periodu rane hrvatske države,a ljudi koji tamo žive imaju u najvećoj mjeri prisutnost starosjedilačkih gena , pa je sad pitanje koje su nam "gene" Hrvati donijeli?
Ako su Hrvati bili slaveni onda je činjenica da na sjeveru prevladavaju slavenski geni ,a na jugu starosjedilački kontradiktorna jer po tome bi ispalo da su se hrvati koji su došli asimilirali među lokalno stanovništvo koje je preuzelo njihovo ime, a ne obrnuto ?!

Molim ako mi neko tko je kompetentan objasni ovo
Prvi se nalazi na problem kada se imenuju markeri. Naime, nije riječ o "slavenskim genima" već o markerima koji imaju i svoje ime,a u ovom slučaju je to marker haplogrupe R1a. To nije slavenski gen jer takvo nešto ne postoji ali zato je marker koji je najzastupljeniji kod današnjih Slavena. Taj marker se procjenjuje na starost od 15 000 godina. Tada nisu postojali Slaveni. Ali su nosioci tog markera naselili područja današnje istočne i srednje Europe u kojem boravi današnje slavensko stanovništvo. Pretpostavlja se da su nosioci toga markera bili PIE. Osim što je u najvećoj mjeri zastupljen kod slavenskih naroda taj marker nailazimo i u Indiji. Ako se koristimo teriminima "slavenski geni" ili "ilirski geni" to bi značilo da je dio Indijaca slavenskog porijekla što je besmisleno. Zanimljivo da je veliki postotak ispitanika središnje Azije ima taj marker. Kod 64% ispitanih Kirgiza nalazimo taj marker dok recimo kod Poljaka 60% ispitanika ima taj marker pa čak 23% ispitanika na Islandu. Značili to da je 23% Islanđanina slavenskog porijekla? Naravno da ne. Hrvati su zajedno sa Slavenima najvjerojatniej donjeli upravo taj maker kojeg ti nazivaš "slavenskim genom" ali to ne znači da ga tu nije bilo. Taj maker kojeg nazivaš slavenskim je tu bio i prije ali je sa Slavenima i time Hrvatima došlo do novog ulijeva tog markera na ovim prostorima. Također, varijantu tog "starosjediočka gena" nailazimo i u Skandinaviji pa nitko neće reći da su Hercegovci Skandinavci. Taj "starosjedilački gen" je markek haplogrupe I1b. Kod Hrvata nailazimo otprilke na jednak udio ta dva markera ali treba naglasiti da i na jedan i drugi maker nailazimo i u drugim krajevima Europe i Azije( kao što sam rekao Indija, Kirigistan).
Ymir is offline  
Old 24.10.2007., 23:40   #12
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
Rumunjski nogometni reprezentativci nose napisano ,,DACIA'' na trenerkama!
Kloki is offline  
Old 25.10.2007., 12:13   #13
Hvala Ymir na objašnjenju
Matach is offline  
Old 25.10.2007., 16:10   #14
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Neznam negdje sam pročitao neku novu analizu da stanovništvo koje živi na području dalmacije i hercegovine ima u najvećoj mjeri zastupljen starosjedilački gen koji u hercegovini dostiže čak 85%, slavenski geni su prisutni u znatno manjem postotku za razliku od stanovništva SZ hrvatske i slavonije kod kojih je slavenski gen najzastupljeniji.

Ne bavim se genetikom ali su mi rezultati te analize jako zanimljivi prije svega zato jer budući da su hrvati došli na ove prostore (a znamo da nisu bili starosjedioci) , a dalmacija se smatra centrom "hrvatstva" u periodu rane hrvatske države,a ljudi koji tamo žive imaju u najvećoj mjeri prisutnost starosjedilačkih gena , pa je sad pitanje koje su nam "gene" Hrvati donijeli?
Ako su Hrvati bili slaveni onda je činjenica da na sjeveru prevladavaju slavenski geni ,a na jugu starosjedilački kontradiktorna jer po tome bi ispalo da su se hrvati koji su došli asimilirali među lokalno stanovništvo koje je preuzelo njihovo ime, a ne obrnuto ?!

Molim ako mi neko tko je kompetentan objasni ovo
sam otreba prihvatiti i da je vremenom došlo do pomjeranja stanovništva, odnosno migracija prema sjeveru, osobito u tursko vrijeme.
očito je da je i na jugu hrvatske preuzet slavenski jezik, međutim to ne mora značiti da su hrvati/slaveni bil ibroujniji od starosjedilaca. latini nisu nikad bili večina u rimskom carstvu pa je ono gotovo čitavo preuzelo latinski.
a kažu i da mađari imaju jako mnogo slavenskog i drugih nealtajskih gena, pa ipak svi mađarski pričaju.
divizija is offline  
Old 25.10.2007., 16:13   #15
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Izgleda da ni jedan narod ovih prostora nije imun na mitove pa tako ni Albanci. Ne može se govoriti o Alabancima kao Ilirima i pozivati se na jezik jer taj jezik nije isti osim ako ti imaš neka saznanja da jesu pa bih volio da daš neki konkretni primjer, a da nisu dvije ili tri riječi. Rumunjski jezik je romanski i sličnije francuskom nego alabanskom, a nedaj bože ilirskom o kojem se ovako i onako malo zna. Rumunji su Rumunji, a Dačani su Dačani.
albanci nisu iliri, ali su se od njih razvili. kao i rumunji od romanizianih dačana.
divizija is offline  
Old 25.10.2007., 17:44   #16
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
albanci nisu iliri, ali su se od njih razvili. kao i rumunji od romanizianih dačana.

dobro de...albanci su potomci ilira...kao rumuni potomci dacana
sto mislite...sto se auto dacia bas tako zove
visa_sila is offline  
Old 25.10.2007., 21:18   #17
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
albanci nisu iliri, ali su se od njih razvili. kao i rumunji od romanizianih dačana.
Ne znam što znači "razviti se od nekoga". Svi smo mi ljudi i vjerojatno smo se razvili male ksupine ljudi tako da je taj argument besmislen.
Ymir is offline  
Old 25.10.2007., 21:20   #18
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Hvala Ymir na objašnjenju
Nema problema. Inače ta istraživanja možeš naći na internetu u pdf formatu.
Ymir is offline  
Old 26.10.2007., 13:28   #19
Quote:
josip_st3 kaže: Pogledaj post
postoji vise teorija o genetskom podrijetlu hrvata a to su:
slavenska (najkoristenija,ali po meni neistinita jer smo samo po jeziku slicni slavenima)
iranska (najdokazanija)
gotsko-germanska (takoder dosta dokazana)
bugarska (besmislice)
turska (besmislice)
ilirska (za ovu nisan bas siguran)

po vama koja je istinita?
po meni su istinite ili iranska ili gotsko-germanska
Iranska je mit, a Slaveni nisu samo Srbi i Rusi,nego i civiliziraniji narodi Česi i Poljaci, pa se nemamo čega sramiti...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 26.10.2007., 17:07   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Iranska je mit, a Slaveni nisu samo Srbi i Rusi,nego i civiliziraniji narodi Česi i Poljaci, pa se nemamo čega sramiti...
Tesko da bi se covek i Rusa morao sramiti ... Njihov doprinos globalnoj civilizaciji veci je od svih ostalih slavenskih naroda zajedno, pa i "civiliziranijih" Ceha i Poljaka ...

A u vezi porekla - jedno je pitanje odakle dolazi ime Hrvati i kakvi su to ljudi nametnuli to ime onome sto ce postati danasnji stanovnici Hrvatske (i pitanje sta su jos uz to nametnuli), a drugo je pitanje koliko su Hrvati danas zaista potomci tih Hrvata, pa tko god da oni bili (Goti, Iranci, Bugari, etc.), a koliko potomci nekih drugih slavenskih plemena koja su samo u jednom istorijskom momentu primila (iz takvih ili drukcijih razloga) taj kolektivni identitet koji se okupio oko imena Hrvati?
Slovenin1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.