Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2008., 17:46   #161
[QUOTE=Ymir;16983429]Ljudi kroz stoljeća mijenjaju narodnost, ali genetika ostaje ista, osim ako ne dođe do mutacije. Nijedan gentičar ne govori o "slavenskim genima" jer zna da to ne postoji.QUOTE]

To naravno ne dolazi kod mene u pitanje...samo sam htio naglasiti taj autohtoni dinarski genotip koji je danas još prisutan u Hrvata u većinskoj mjeri, jer mnogi će se zaletiti i tumačiti smiješnu priču, kako su proto Hrvati došli u 7. st. na ovo područje i potamanili stanovništvo koje je ovdje prije živjelo itd, itd...ovi podaci to više nego demantiraju...
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 09.11.2008., 17:54   #162
[QUOTE=Hero_87;16983998]
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Ljudi kroz stoljeća mijenjaju narodnost, ali genetika ostaje ista, osim ako ne dođe do mutacije. Nijedan gentičar ne govori o "slavenskim genima" jer zna da to ne postoji.QUOTE]

To naravno ne dolazi kod mene u pitanje...samo sam htio naglasiti taj autohtoni dinarski genotip koji je danas još prisutan u Hrvata u većinskoj mjeri, jer mnogi će se zaletiti i tumačiti smiješnu priču, kako su proto Hrvati došli u 7. st. na ovo područje i potamanili stanovništvo koje je ovdje prije živjelo itd, itd...ovi podaci to više nego demantiraju...
Naravno. Oni tu ostali, nitko ih nije tamanio. Ni Hrvati ni Iliri kao ni Rimljani.
Ymir is offline  
Old 14.11.2008., 10:27   #163
Tamanili su ih ali su ih i asimilirali. I tako su mnogi postali Hrvati, nažalost sudeći po nekim prijašnjim postovima, nekim je žao što su Hrvati po nacionalnosti, a ne slaveni... Ymiru žao mi te je
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 14.11.2008., 13:26   #164
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Tamanili su ih ali su ih i asimilirali. I tako su mnogi postali Hrvati, nažalost sudeći po nekim prijašnjim postovima, nekim je žao što su Hrvati po nacionalnosti, a ne slaveni... Ymiru žao mi te je
Upravo to. Šteta što nismo Marsovci.
Ymir is offline  
Old 02.12.2008., 18:52   #165
Krv s Mljeta otkrit će podrijetlo Hrvata - istraživanje ministarstva znanosti provodi se na Odisejevu otoku
Opasne Misli is offline  
Old 02.12.2008., 19:03   #166
Naravno kada su svi Hrvati s Mljeta. Ovim naslovom ekipa iz Slobodne i dalje pokazuje da su glupani.
Ymir is offline  
Old 02.12.2008., 22:05   #167
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Tamanili su ih ali su ih i asimilirali. I tako su mnogi postali Hrvati, nažalost sudeći po nekim prijašnjim postovima, nekim je žao što su Hrvati po nacionalnosti, a ne slaveni... Ymiru žao mi te je
koja je ovo smiješna teza? kakava je to slavenska nacionalnost? saveni su kulturnolingvistička skupina, a ne nacionalnost.
većina hrvata potjeće od naroda koji su na ovom području živjeli prije 7. stoljeća, no narod koji se zvao hrvati, koji je pripadao slavenskoj skupini, i koji je asimilirao ove prethodne je došao tada.
divizija is offline  
Old 02.12.2008., 23:27   #168
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Naravno kada su svi Hrvati s Mljeta. Ovim naslovom ekipa iz Slobodne i dalje pokazuje da su glupani.
Valjda misle kao na izolirano područje...
Opasne Misli is offline  
Old 03.12.2008., 22:19   #169
šta hrvati genetski ne potječu sa perzijskog poluotoka ili tako nešto, uglavom negdje iz geografskog područja starog svijeta
freeze is offline  
Old 04.12.2008., 01:23   #170
Quote:
freeze kaže: Pogledaj post
šta hrvati genetski ne potječu sa perzijskog poluotoka ili tako nešto, uglavom negdje iz geografskog područja starog svijeta
ma koliko ti to zelio - ne. procitaj topic, ne budi lijen.
p.s. perzijski poluotok? mislis na arapski?
T1950 is offline  
Old 04.12.2008., 12:09   #171
Ja sam slaven...da li to onda znaci da nisam Hrvat ??? Sha jedno iskljucuje drugo ???
Zli is offline  
Old 04.12.2008., 15:42   #172
Quote:
Zli kaže: Pogledaj post
Ja sam slaven...da li to onda znaci da nisam Hrvat ??? Sha jedno iskljucuje drugo ???
Naravno da ne,ali kao i sve druge segmente društva čak je i povijest Hrvata zahvatilo turbofolk promišljanje,pa ljude ne zanima ono što je bilo,već pokušavaju "dokazati" ono što bi oni htjeli da je bilo.
boogyman is offline  
Old 04.12.2008., 15:46   #173
Quote:
freeze kaže: Pogledaj post
šta hrvati genetski ne potječu sa perzijskog poluotoka ili tako nešto, uglavom negdje iz geografskog područja starog svijeta
Je,je i od tamo smo se pegazima zaputili u Ameriku,pa smo malo stali na balkanu da se odmorimo i u tom trenutku one pičke iliri nam pokrali pegaze i odletjeli nekud snjima.
Kako nisu znali upravljati tim božanskim životinjama,do danas više nitko nije čuo za njih.
boogyman is offline  
Old 05.12.2008., 18:41   #174
Quote:
Zli kaže: Pogledaj post
Ja sam slaven...da li to onda znaci da nisam Hrvat ??? Sha jedno iskljucuje drugo ???
Da,ideološko slavenstvo isključuje hrvatstvo. Lingvističko ne isključuje
Gluskab is offline  
Old 06.12.2008., 06:39   #175
Još jednom - citat!

Hrvati nisu južni Slaveni


- Genetika je dokazala da su se narodi kroz povijest jako miješali, ali su ipak ostali dominantni markeri. Gdje smo se mi to u povijesti susreli s današnjim Nijemcima još nije jasno, kao i to zašto mi Hrvati imamo samo 10 posto prakeltskog faktora, a Nijemci čak 38 posto hrvatskog dinarskog faktora? Zanimljivo je da niti Srbi nisu južni Slaveni, već spadaju u skupinu Sibiraca. S druge strane, Mađari, za koje se to nikad ne bi reklo prema kulturi, su genetički - Slaveni.
Na tribini Matice hrvatske Čakovec nedavnom je gostovao prof. dr. Ivan Biondić iz Zagreba. Tema tribine bila je: "Etnogeneza Hrvata: između znanosti i ideologije". U svojem je izlaganju dr. Biondić, a na temelju otkrića biogenetike izrekao mnogo toga što je u direktnoj suprotnosti s našim uobičajenim spoznajama o porijeklu Hrvata. To je i razlog što što smo ga zamolili da pojasni što je to u najnovije vrijeme otkrila genetička znanost.
- Možete li ukratko sažeti što to donose nove spoznaje uz pomoć biogenetike o porijeklu Hrvata?
- Biogenetika je doista u zadnjih nekoliko godina otkrila mnogo toga što zapanjuje i nas znanstvenike. Ukratko, biogenetika, a to znači stroga znanstvena istraživanja koja se mogu provjeravati, dokazala su da Hrvati nisu Južni Slaveni! Ta će spoznaja tek za godinu ili dvije doći do ušiju svih kojih se to tiče. Drugim riječima, ako vam sad neki profesor ili nastavnik ili akademik kaže da su Hrvati Južni Slaveni, možete ga slobodno optužiti da je - rasist. Probajte, naime, na primjer Njemcima reći da su recimo - Rusi, ili recite Francuzima da su recimo Šveđani, pa ćete vidjeti što će vam odgovoriti. Iz istog razloga ne može se više tvrditi da su Hrvati Južni Slaveni, kao što to piše u svim udžbenicima naše povijesti i u Hrvatskoj enciklopediji.
- Na čemu temeljite takve spoznaje?
- Te su spoznaje temeljene na znanstvenim istraživanjima više skupina svjetskih genetičara koji su napravili takozvanu gensku tablicu za sve narode svijeta i genetičko stablo čovjeka. Konkretno, temeljni izvor za spoznaje o kojima govorim su radovi Zoe H. Rossera i čak 87 koautora iz 2000. godine, što je objavljeno u American Journal of Human Genetics broj 67 na stranicama 1526-1543, kao i spoznaje skupine znanstvenika objavljene u časopisu Science 2000. godine. Zatim, na temelju radova P. A. Underhilla iz 2001. godine, kao i drugih autora i izvora koji se bave otkrićima genetike. Od hrvatskih autora tim se otkrićima bavi dr. Primorac kao genetičar, a kao povjesničar Andrija-Željko Lovrić i drugi.
- Što je genetika otkrila kad je riječ o Hrvatima?
- Prema genskoj tablici biokemijske srodnosti 47 europskih naroda ono što upada u oči je to, da je gotovo svaka skupina odnosno ono što zovemo narod tijekom povijesti pomiješana sa drugim skupinama. Ovdje dakako ne govorim o kulturama, nego o genetici, konkretnije o takozvanim "markerima" u genetici, kojima su ustanovljene razlike među narodima.
Kad je riječ o Hrvatima, znanstveno je dokazano da Hrvati nisu Slaveni sa 71 posto, a da takozvanog slavenskog faktora odnosno markera EU-19, kojim se to utvrđuje, imaju samo 29 posto.
- Što su na kraju Hrvati?
- Prema genetičkim istraživanjima, Hrvati imaju čak 45 posto takozvanog genetskog markera Eu-7 koji je nazvan Dinarskim, oni su naime posebna skupina među europskim narodima. Zatim, imaju 10 posto prakeltske "krvi" odnosno markera koji je karakterističan za Kelte odnosno Prakelte (Eu-18), 2 posto markera HG-2, koji je nazvan sibirskim faktorom, 2 posto markera Eu-16 koji je nazvan avarskim faktorom. Hrvati također imaju 7 posto biokemijske srodnosti s Hamitima (faktor Eu-4), te 5 posto faktora HG-9, koji označava Semite.
- S kojim su narodima ili skupinom naroda Hrvati najsrodniji, ako se može tako reći?
- Na to genetika daje zanimljiv odgovor. Kako su Hrvati posebna skupina ili imaju svoj genetski "marker" Eu-7 kojega od svih naroda imaju najviše, može se pitati koji narodi imaju isti genetski marker i u kojem postotku.
Najviše srodnosti s Hrvatima, odnosno najviše takozvanog dinarskog markera Eu-7, što je za neke začuđujuće, imaju Nijemci, čak 38 posto, s tim da kod njih s 50 posto dominira prakeltski marker. Prema postotku, srodnost s Hrvatima pokazuju dalje: Laponci s 32 posto, Nizozemci s 22 posto, Poljaci s 21 posto, Albanci s 20 posto, Makedonci s 19 posto, Francuzi sa 17 posto, Ukrajinci sa 17 posto, Englezi sa 16 posto, Mađari s 11 posto, a srodnost s ostalim narodima je manja od 10 posto.
Ovdje dakako ne treba zaboraviti da Hrvati imaju 29 posto slavenskog markera, ali on nije dominantan, već 71 postotni neslavenski markeri s dominatnim Eu-7.
- Hrvatska historiografija i jezikoslovlje godinama i desetljećima govori o srodnosti Hrvata i Srba, barem su nas tako učili u školi. Koliko smo genetski srodni sa Srbima?
Prema istim istraživanjima dokazano je da su Srbi narod koji ima 84 posto neslavenskog i 16 posto slavenskog faktora. Od 84 posto neslavenskog faktora, njihov je dominantan faktor HG-2 s čak 49 posto, što je oznaka za sibirsku skupinu naroda. U tu skupinu naroda spadaju na primjer: Srbi, Bugari, Gruzijci, Gotlandi i Šveđani, a u njima srodnu podskupinu i američki indijanci, te Turci. Označavaju ih genski markeri HG-2, Eu-21 i Eu-22. To zapravo znači da niti Srbima ne smijemo reći da su Južni Slaveni.

- Koji narodi spadaju u izvorne Slavene?
- U Europi su izvorni Slaveni (marker Eu-19) samo Rusi, Ukrajinci, Poljaci, Česi, ali sad slijedi iznenađenje, Letonci, Mađari i Kirgizi. Mađari imaju čak 60 posto slavenskog markera, što ih je tako pogodilo da su obavili više istraživanja da potvrde rezultate jer su bili, blago je reći, iznenađeni. No uvijek bi dobili isti rezultat.
- Prema genetskom stablu čovječanstva iz Y kromosoma, gdje bi se po povijesnom nizu svrstali Hrvati?
Znanost je definitivno dokazala je su ljudi odonosno hominidi, a govorimo o Homo sapiensu, potekli iz Afrike. Direktni potomci Homo sapiensa su pak današnji Bušmani odnosno Pigmeji u ravnoj liniji. Za nas je zanimljiva velika grana stabla koja se opet dijeli na Negroide (crne Afrikance) te neimenovanu granu. Ta neimenovana grana stabla zatim se dijeli na dvije grane od kojih je jedna grupa Pacific, a druga nema naziva. Ta manja grana bez naziva dijeli se pak na Euroazijce i Jafetide. Jafetidi se pak dijele na Semite i Praindoeuropljane, koji se pak granaju na Vedoarijce i Dinaroide. Dinaroidi su, rekli smo već, Hrvati-Dinarci.
Germani imaju 38 posto hrvatskog markera iako su oni dominantno Prakelti, ali ih zbog visokog postotka možemo svrstati u ovdje, te Rusini iz Galicije, a zanimljivo je i Tirenci iz Sardinije i Korzike. Gdje smo se mi to u povijesti susreli s današnjim Nijemcima još nije jasno, kao i to zašto mi Hrvati imamo 10 posto prakeltskog faktora, a Nijemci 38 posto hrvatskog dinarskog faktora.
U nama blisku skupinu koje zajedničkim imenom zovemo Vedoarijci, s kojom dijelimo zajedničko praindoevropsko porijeklo, spadaju narodi kao što su Gruzini na Kavkazu, narodi sjeveroistočnog Irana, Tadjikistana, Baludjistana i narodi jugozapadne Indije. Kao posebna skupina Vedoarijaca su u direktnoj liniji i Romi odnosno Cigani.
Zanimljivo je da bi se Slavonce odnosno Hrvate iz sjevernih krajeva po istom istraživanju moglo svrstati u skupinu Baltoslavena koji s Prakeltima dijele svoje porijeklo koje se zajednički naziva: Europeidi. Ti bi Hrvati bili srodniji sa Slovencima, Česima, Ukrajincima, Rusima, ukratko Slavenima.
- Da se nakon genetičke vratimo kulturnoj povijesti.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 06.12.2008., 10:06   #176
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
- Što su na kraju Hrvati?
- Prema genetičkim istraživanjima, Hrvati imaju čak 45 posto takozvanog genetskog markera Eu-7 koji je nazvan Dinarskim, oni su naime posebna skupina među europskim narodima. Zatim, imaju 10 posto prakeltske "krvi" odnosno markera koji je karakterističan za Kelte odnosno Prakelte (Eu-18), 2 posto markera HG-2, koji je nazvan sibirskim faktorom, 2 posto markera Eu-16 koji je nazvan avarskim faktorom. Hrvati također imaju 7 posto biokemijske srodnosti s Hamitima (faktor Eu-4), te 5 posto faktora HG-9, koji označava Semite.
Začuđujuće kako mnogi samo prelaze preko ovih podataka, te svom silom koriste samo lingvističke sličnosti, ne bi li nas stavili u južne slavene.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
- S kojim su narodima ili skupinom naroda Hrvati najsrodniji, ako se može tako reći?
- Na to genetika daje zanimljiv odgovor. Kako su Hrvati posebna skupina ili imaju svoj genetski "marker" Eu-7 kojega od svih naroda imaju najviše, može se pitati koji narodi imaju isti genetski marker i u kojem postotku.
Najviše srodnosti s Hrvatima, odnosno najviše takozvanog dinarskog markera Eu-7, što je za neke začuđujuće, imaju Nijemci, čak 38 posto, s tim da kod njih s 50 posto dominira prakeltski marker. Prema postotku, srodnost s Hrvatima pokazuju dalje: Laponci s 32 posto, Nizozemci s 22 posto, Poljaci s 21 posto, Albanci s 20 posto, Makedonci s 19 posto, Francuzi sa 17 posto, Ukrajinci sa 17 posto, Englezi sa 16 posto, Mađari s 11 posto, a srodnost s ostalim narodima je manja od 10 posto.
Ovdje dakako ne treba zaboraviti da Hrvati imaju 29 posto slavenskog markera, ali on nije dominantan, već 71 postotni neslavenski markeri s dominatnim Eu-7.
Ako pogledate slike (fizički izgled, a i ponašanje) bez ikakvog razmišljnja možete reći da smo mi Europljanji, a ne balkanci poput okolnih "slavena"

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
- Hrvatska historiografija i jezikoslovlje godinama i desetljećima govori o srodnosti Hrvata i Srba, barem su nas tako učili u školi. Koliko smo genetski srodni sa Srbima?
Jedno veliko 0. Eto koliko, a to što mnogi žele biti srbi... e to je druga priča.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da bi se Slavonce odnosno Hrvate iz sjevernih krajeva po istom istraživanju moglo svrstati u skupinu Baltoslavena koji s Prakeltima dijele svoje porijeklo koje se zajednički naziva: Europeidi. Ti bi Hrvati bili srodniji sa Slovencima, Česima, Ukrajincima, Rusima, ukratko Slavenima.
Ja sam uvijek govorio da su slavonci slaveni kao što im i ime govori, taj njihov štokavski/štakavski govor,,, za mene su pravi Hrvati kajkavci, čakavci i cakavci(njih ima malo nažalost),jer su ponosni na to što su Hrvati, uvijek su bili, uvijek će bit, a ovi dotepenci ionako se sami svrstavaju u susjedstvo, po govoru, izgledu, manirama....
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 06.12.2008., 11:58   #177
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Začuđujuće kako mnogi samo prelaze preko ovih podataka, te svom silom koriste samo lingvističke sličnosti, ne bi li nas stavili u južne slavene.


Ako pogledate slike (fizički izgled, a i ponašanje) bez ikakvog razmišljnja možete reći da smo mi Europljanji, a ne balkanci poput okolnih "slavena"


Jedno veliko 0. Eto koliko, a to što mnogi žele biti srbi... e to je druga priča.


Ja sam uvijek govorio da su slavonci slaveni kao što im i ime govori, taj njihov štokavski/štakavski govor,,, za mene su pravi Hrvati kajkavci, čakavci i cakavci(njih ima malo nažalost),jer su ponosni na to što su Hrvati, uvijek su bili, uvijek će bit, a ovi dotepenci ionako se sami svrstavaju u susjedstvo, po govoru, izgledu, manirama....
Dali to znači,poštovani znanstveniče, da npr. Portugalci nisu Europljani,ili pak da su npr. europski Židovi to više od njih?
Što se tiče onih koji nešto "žele" biti,oni su jednako kvalitetni za ovakve rasprave poput vas koji nešto "ne želite" biti,ili tek "želite" biti nešto drugo.
Kajkavci su više Hrvati od slavonaca zato što govore narječjem manje sličnim onom "nepoćudnom",da bi ironija bila veća,Hrvatskom književnom!?
To što upravo u kajkavskom izričaju ima više riječi i termina sličnih i čak identičnih sa mnogim(ne samo Slovenskim) slavenskim jezicima(pogotovo zapadnoslavenskim), dakle više nego u čakavskom i štokavskom zajedno, to znanstvenik nije uspio primjetiti.
Isto tako, promaklo mi je da su Slavonci išta manje ponosni na svoje Hrvatstvo od ovih drugih,ako to uopće može biti ikakav kriterij.
A najviše me čude ova lingvistička razglabanja jednog od pretpostavljam teoretičara "pegazovskog dolaska Hrvata",pa niste li baš Vi oni koji se toga najviše grozite i tvrdite da jezik nema baš najmanje veze sa samim porijeklom nekog naroda?
boogyman is offline  
Old 06.12.2008., 16:38   #178
Zašto uopće komentirati ovaj intervju s Biondićem koji je napravljen prije oho godina. Staro ko Biblija.
Ymir is offline  
Old 06.12.2008., 19:30   #179
Quote:
boogyman kaže: Pogledaj post
Kajkavci su više Hrvati od slavonaca zato što govore narječjem manje sličnim onom "nepoćudnom",da bi ironija bila veća,Hrvatskom književnom!?
Kao što bi trebao znati kajkavski je trebao biti hrvatski književni/standardni jezik no gaj i ekipa tzv. iliri odlučili su se za štokavsko/štakavsko jer je tim narječjem govorila većina ljudi na području koji su htjeli pohrvatit. Reci mi zašto je onda bilo Kraljevina Dalmacija, Kraljevina Hrvatska i Slavonija spojena u jednu Hrvatsku?

Quote:
boogyman kaže: Pogledaj post
Isto tako, promaklo mi je da su Slavonci išta manje ponosni na svoje Hrvatstvo od ovih drugih,ako to uopće može biti ikakav kriterij.
To mora da su oni koji su bježali pred turcima od 16. st.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 07.12.2008., 17:30   #180
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Kao što bi trebao znati kajkavski je trebao biti hrvatski književni/standardni jezik no gaj i ekipa tzv. iliri odlučili su se za štokavsko/štakavsko jer je tim narječjem govorila većina ljudi na području koji su htjeli pohrvatit. Reci mi zašto je onda bilo Kraljevina Dalmacija, Kraljevina Hrvatska i Slavonija spojena u jednu Hrvatsku?


To mora da su oni koji su bježali pred turcima od 16. st.
Igrom povijesnih okolnosti,teoretski je i čakavsko narječje moglo biti izabrano za službeni književni jezik.
Naravno danas znamo da nije,već je to štokavica i to iz prilično praktičnih razloga za ono vrijeme.Gaj i ekipa,kako ih nazivaš su se odlučili za to iz jednostavnog razloga što je to hrvatsko narječje bilo najsličnije jezicima ili narječjima ostalih južnoslavenskih naroda.Kao što bi ti trebao znati,ti tzv Ilirci su također bili pod snažnim utjecajem panslavizma i jugoslavenstva.
Razne hrvatske pokrajine su tijekom vremena i promjena statusa okupiranih dijelova zemlje mijenjale i imena.Sjeverozap. hrvatska se počinje nazivati ,recimo isključivom Hrvatskom u vrijeme kad su dalmacija i slavonija bile okupirane od strane turaka(tzv ostaci ostataka hrvatske).
Prvi spomen imena hrvatskog,tj imena hrvati ne potječe sa područja sjeverozapada već juga zemlje.
I da,to dijelom jesu i oni koji su od 16. st bježali pred turcima ali i oni koji su krajem 20. stolječa branili i tebe i mene.
boogyman is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.