Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 23:45   #61
Quote:
Debunked kaže: Pogledaj post
Velika prepreka koja nam stoji na putu jest suosjecanje sa cudovistima! Za iscupati iz sebe ovo ogranicenje potrebna je duboka svijest o tome da u kontaktima izmedju dvije vrste uvijek stoji otvoreno pitanje opstanka: ili mi ili oni.
Apsolutno tocno. Nas najveci problem je sto mi osjecamo gadenje u nanosenju bola drugom ljudskom bicu. Zato prvo i treba shvatiti da se nema posla sa ljudskim bicem.

Nakon toga je puno lakse.

U idealnom slucaju psihopate treba izolirati od ljudskog drustva, a u nuzdi djelovati prvi, jer za reakciju mozda nece biti vremena.

Vidim da ti zaista imas iskustva s psihopatama.
Alan_SP is offline  
Old 23.09.2009., 23:53   #62
Quote:
Petro kaže: Pogledaj post
Psihopatija kao pojam je, još i sada, nedefinirana terminološli
Vidis, ne bih se slozio s time. Ako znas engleski mozes procitati ovaj link.
Alan_SP is offline  
Old 23.09.2009., 23:56   #63
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ne bih rekao da je takvih puno.
Prema wikipediji 10% populacije. Nije to malo, cak sto vise, to je jako puno. Zavisi koji izvor pogledas, ali u svakom slucaju, dovoljno da se covjek zamisli.
Alan_SP is offline  
Old 24.09.2009., 00:01   #64
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
izgledaju moćno dok misle da imaju oružje u ruci
A to misle sve do trenutka kada se moraju suočiti sa realnim životnim situacijama.

Quote:
colour kaže: Pogledaj post
moje je mišljenje.... pogledaj ga ravno u oči
Slažem se da je to najbolje ako osoba ima snage za tako nešto.

Quote:
colour kaže: Pogledaj post
za kloniranje i iznošenje privatluka kao protuudar
ignoriranje ih "napaljuje"

To sam predložio onima koji se ne mogu suzdržati, a voljeli bi im vratiti na neki način. Pa neka vide onda ljudi tko je tko

Quote:
colour kaže: Pogledaj post
simpa mi izgledaš, ali ne vidiš dobro, ova tema već služi tom, od samog početka, sorry ako te to žalosti.
Ja sam ti već veilki dečko, tako da me više ne žaloste neke stvari Zato što vidim neke stvari reagiram na način, da sugeriram da se to prestane raditi i u buduće
ashwinikumaras is offline  
Old 24.09.2009., 00:14   #65
Quote:
Petro kaže: Pogledaj post
Postavljena tema je preširoka. Psihopatija kao pojam je, još i sada, nedefinirana terminološli ali suštinski su se stvorili određeni okviri u koje bi svrstali osbe koje bi odgovarale predodžbi. Uglavnom bi se moglo reći da se radi o osobama koje su bez duše. Ali kako se pojam duše, osobito na našim prostorima, veže isključivo za religioznost - tu nastaje još, dodatni problem u shvaćanju suštine stvari....

slažem se da je tema preširoka, ali pokušala sam obuhvatiti što šire područje ovog velikog problema, i na taj način istražiti gdje se sve uvukla psihopatija. no ispalo je kako je ispalo. tema je postigla u nešto više od 24 sata -1000 čitanja! to već puno govori i potvrđuje važnost ove teme.
da, istina je da može doći do odstupanja u definiranju pojmova zbog različitih kuteva gledanja na istu stvar, što zapravo i jest osnovni problem u međuljudskim odnosima. i zato, ću jos jednom naglasiti tvoj dio u kojem kažeš da su to ljudi bez duše - odnosno emocija.
__________________
endless
luiz is offline  
Old 24.09.2009., 00:18   #66
Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
Vidis, ne bih se slozio s time. Ako znas engleski mozes procitati ovaj link.
Znam što govorim jer sam u toj struci - po zanimanu in.
Petro is offline  
Old 24.09.2009., 00:27   #67
nasumce odabrano: http://www.galaksija.com/planeta/psi...i_politika.htm


izdvajam:

Quote:
psihopatija ima i neke osobine "zaraznog" oboljenja, tako da će i normalni ljudi moći u sebi prepoznati neke "simptome" karakteristične za taj poremećaj. Naravno, ovdje se ne radi o prenosu "uzročnika", nego određenih ‘simptoma’ u smislu karakternih crta, osobina, načina razmišljanja i ponašanja, od strane psihopata na normalne ljude......
ovdje se moći naći objašnjenje kako je lako potpasti pod utjecaj psihopate koji normalnu osobu želi napraviti ludom, kako je navela Precious X


Quote:
Klasični psihopata odlikuje se - potpunim odsustvom savjesti - kao jedne važne osobine koju posjeduju normalni ljudi. On će se služiti svim sredstvima da ostvari svoje ciljeve. Radi se o ljudima koji su većinom - po samoj svojoj suštini – zli. Normalnim ljudima savjest na neki način služi kao kočnica, tako da će oni većinu svojih postupaka ‘vagati’, težeći tome da ne povrijede druge prilikom ostvarenja svojih ciljeva. Međutim, nemajući savjest u sklopu svog bića, psihopata se nalazi u jednoj situaciji u kojoj on ima veliku ‘prednost’ nad normalnim čovjekom.
Quote:
Međutim, "oni su neodgovorni," "rušilački nastrojeni" i slično.

Veliku konfuziju pravi to što psihopate imaju dosta osobina koje mnogi normalni ljudi smatraju poželjnim ili zavidnim. Na primjer, oni često ostavljaju utisak jednog nevjerovatno čvrstog samo-pouzdanja. U mnogim slučajevima ispoljavaju jednu "nadprirodnu magnetičnu privlačnost za pripadnike suprotnog pola".
savršeno

Quote:
On čini bizarne i samo-destruktivne stvari zato što je potpuno imun na konsekvence koje bi normalnog čovjeka ispunile osjećanjima srama ili griže savjesti. Ono što bi drugi u tom smislu smatrali katastrofom, za njega predstavlja samo jednu malu nezgodu ili "čistu sitnicu".
Quote:
Oni mogu biti briljantni, mogu da pišu naučne radove, mogu da IMITIRAJU riječi pune emocija (veoma su uspješni glumci), međutim, vremenom postaje sve jasnije i jasnije da te njihove riječi nisu u skladu s njihovim ponašanjem.
Quote:
Ukratko, psihopata je – predator ili grabljivac. On se kamuflira uz pomoć jedne "maske trezvenosti," a onda slično grabljivim životinjama tiho i neprimjetno prati svoju žrtvu, izdvaja je iz stada, približava joj se i krši njen otpor.
nema smisla da izdvajam ostalo, mislim da je link interesantan, a ovo što jesam izdvojila (samo iz jednog manjeg dijela) savršeno opisuje osobu koju sam spominjala, pretpostavljam da tekst linka nije potpun niti idealan, no ostala sam zapanjena pročitanim, al' ok, sve je to tu negdje oko nas, važno je prepoznat da nešto nije u redu, a lijepo je i naći potvrdu vlastitih promišljanja

sorry na dužini, ali ako pomogne....
__________________
:)
colour is offline  
Old 24.09.2009., 00:34   #68
Quote:
ashwinikumaras kaže: Pogledaj post
A to misle sve do trenutka kada se moraju suočiti sa realnim životnim situacijama.
da. ali mogu učinit mnogo štete "razvlačeći" tu svoju umišljenu i "suočenu" moć, stoga je prepoznavanje vrlo vrijedno


Quote:
Slažem se da je to najbolje ako osoba ima snage za tako nešto.
moguće da u početku nema, no nakon određenog vremena, povrati se od šoka i odluči ne biti "žrtva"



Quote:
To sam predložio onima koji se ne mogu suzdržati, a voljeli bi im vratiti na neki način. Pa neka vide onda ljudi tko je tko
jest, "vraćanje" nije rješenje, postaješ isti kao oni



Quote:
Ja sam ti već veilki dečko, tako da me više ne žaloste neke stvari Zato što vidim neke stvari reagiram na način, da sugeriram da se to prestane raditi i u buduće
super
__________________
:)
colour is offline  
Old 24.09.2009., 01:03   #69
Ako nekoga zanima na CinestarTv-u je poceo Americki Psiho 2
nobie is offline  
Old 24.09.2009., 03:03   #70
Već spomenuto "umrežavanje", odnosno širenje negativne energije kojom psihopati djeluju na druge osobe ima konkretnu podlogu na neurobiološkoj razini. To je, u osnovi, korisni mehanizam socijalnih odnosa u čoporu. Uobičajena komunikacija između članova u svrhu međusobnog obavještavanja o događajima u okolini i ukazivanje na vlastite intencije. tako je i u ljudskom čoporu, samo što mi ne kriještimo da bismo upozorili na leoparda niti čeprkamo buhe da bi pokazali svoju naklonost.

i kod životinja i kod ljudi postoje mnogostruki, širom moždanih struktura, sustavi zrcalnih neurona, kojima se iščitavaju emotivne reakcije drugih, njihove namjere, percipira socijalni kontekst i time stvara osnova za prepoznavanje o čemu se radi. ta događanja se preko zrcalnih neurona prenose u druge dijelove mozga i osoba ih počinje doživljavati upravo onakve kakve je osjetio i onaj nasuprot njoj. dakle, dolazi do ugođenosti, rezonancije istovrsnih osjećaja, odnosno onih koje druga osoba daje do znanja svojim riječima, mimikom, gestama, mirisom. isto raspoloženje preuzima i slijedeći član društva, te se istovjetna emotivna tenzija proteže kroz cijeli niz osoba.

ako se radi o sličnoj interesnoj grupi, nastaje mreža međusobnih odnosa snažno obojena emotivnom napetošću. psihopati u tome itekako znaju modus ostvarenja svojih ciljeva. budući da rijetko reagiraju spontano (obično su nekontrolirani samo kad "osjećaju" bijes, uvriijeđenost, nemir zbog sumnjičavosti), njihov verbalni i neverbalni govor shvaćen je upravo onako kako se oni žele prikazati, te se takve lažno predstavljene informacije, koje se intuicijom ipak osjete kao neobične, šire dalje od člana do člana. kao što se huliganskim hordama od jednog do drugog širi agresivni impuls napada na rivale. ili neizmjerni strah, nesigurnost i zbunjenost kao kod neke svima još nepoznate opasnosti.

dakle, umjesto primarne empatije, suosjećanja, razumijevanja, nježnosti, utjehe koju jedno ljudsko biće pokazuje drugom, međusobno se prenosi negativna, loša energija ugroženosti i nesklada, i još se dalje širi, umrežena bezosjećajnošću onih koje je strah prekinuti tu mrežu, ili je i sami potiču dodajući vlastiti jad.

imanentno ljudskom biću je da bude sposoban osjećati tuđu bol i biti ga spreman barem suosjećajno utješiti, ako ga već ne može potpuno razumjeti.

kod psihopata izostaje i jedna i druga komponenta.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Old 24.09.2009., 08:01   #71
Quote:
Debunked kaže: Pogledaj post
Velika prepreka koja nam stoji na putu jest suosjecanje sa cudovistima! Za iscupati iz sebe ovo ogranicenje potrebna je duboka svijest o tome da u kontaktima izmedju dvije vrste uvijek stoji otvoreno pitanje opstanka: ili mi ili oni. Ovo je jedina situacija u kojoj fraza stoji, cvrsto kao stijena! Potpuna osvjestenost da sugovornik ne osjeca nista, da ti je zivot ugrozen samim time sto si u njegovoj blizini, djeluje na popustanje svih kocnica.
Problem oko nedjelovanja radi suosjećanja ili emocija je riješiv, na način da se koristi zdrav razum u sinergiji s emocijama. Psihopati su superiorni nad večinom ljudi baš radi nedostatka emocija. Yoga kao i neke druge duhovne discipline stavljaju također intelekt ispred emocija, ali na način da osoba može paliti i gasiti emociju po svojoj slobodnoj volji. Ne može postojati više stanje svijesti ako nismo prevazišli robovanje emocijama i ako nismo u stanju sagledati stvarnost nevezani za emocije. Emocija nam smeta da sagledamo stvarnost na realan način. Dešava se to da procjenjujemo situaciju subjektivno uzimajući u obzir i neke modalitete koji nemaju praktičnu vrijednost i koji se oslanjaju na želje okoline i sl.
Psihopatija i povišena stanja svijesti su slična utoliko, što osoba koja manifestira svoju svijest iz viših čakri može bilo kada isključiti svoje emocije i percipirati svijet jedino putem intelekta. U tome stanju psihopat i takva osoba su jednaki po pitanju neimanja emocija. S time da psihopat uz neimanje emocija posjeduje neljudsko stanje svijesti i nema mogučnost ponovnog priključenja na emotivni dio svoga bića. To ga čini antiljudskim bićem i anihllatorom sveg ljudskog.
Kada bi ljudi poklanjali pozornost sebi, vježbali svoje biće i time podizali svjesnost onda ne bi bilo problema oko suočavanja sa takvim ljudima. Problem koji danas imamo je takav, zato što su ljudi izgubili ideju tko su i radi nepoznavanja svih slojeva svoga bića.

Mislim da je nedostakak emocija na niskoj evolutivnoj razini opasna, ali isto tako percepcija stvarnosti jedino, ili najviše kroz emocije bez podrške snažnog intelekta je također po meni opasna. Ako koristimo zdrav razum uz emocije, onda nemamo problema sa time da shvatimo što nam je činiti da spasimo sebe i svoje bližnje.

Dakle, osvješteniji narod ne bi imao problema suočavati se sa bilo kakvim nepoćudnim elementima društva, pa tako i sa psihopatima. Čak ako bi to značilo i borbu na život i smrt.

Zadnje uređivanje ashwinikumaras : 24.09.2009. at 08:21.
ashwinikumaras is offline  
Old 24.09.2009., 09:15   #72
Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
Prema wikipediji 10% populacije. Nije to malo, cak sto vise, to je jako puno. Zavisi koji izvor pogledas, ali u svakom slucaju, dovoljno da se covjek zamisli.
ako bi bilo tako, definitivno. iako sve ovisi o tome gdje povučeš prag. ako bi gledao blagu patologiju i devijaciju, i sam bih sebe svrstao u tu grupu, i rekao bih da puno više od tih 10% ima psihičke probleme. ako bi pak gledao one koji bi se kvalificirali za dg trajnog psihičkog oboljenja poput shizofrenije, 10% zvuči ipak jako puno. iako sam svjestan postojanja nekih ljudi koji bi mogli dobiti i dijagnozu kad bi ih temeljito pregledali. no isti se znaju kontrolirati i zakamuflirati
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 24.09.2009., 09:24   #73
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
kod psihopata izostaje i jedna i druga komponenta.
imam prijatelja kojem je mislim dijagnosticirana paranoidna shizofrenija (iako nisam 100% siguran jer to nikad nisam čuo od njega), no dečko je reguliran lijekovima i emotivan je. emocije nisu upitne kod njega, no nažalost njegova je volja destruirana u dobroj mjeri, jer je preosjetljiv pa nije sposoban funkcionirati u konvencionalnom načinu života. osim toga je i jako inertna osoba, što mu nikako ne koristi

družeći se s njime i poznajući još nekoliko ljudi sam shvatio nekoliko stvari:

- u takvu bolest ljude natjera veliki strah, osjećaj izoliranosti i usamljenosti
- za očekivati je visoku inteligenciju u takvih ljudi
- lijekovi im omogućuju (barem svakom onome kome srećom djeluju) da se vvrate u potpuno normalne okvire, u kojima funkcioniraju ovisno o tome u kakvom je stanju njihova ličnost (i kakva jest). no, to nije lijepo stanje za njih jer se u toj svijesti moraju suočiti sami sa sobom i sa svojom nezavidnom situacijom. mnogima je to toliko bolno da počnu izbjegavati lijekove, jer se u ludilu osjećaju bolje nego u normali. u normali ih sve stiže
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Old 24.09.2009., 10:26   #74
Emocije same po sebi mogu biti patološke. Cjelovita, zdrava osoba ima izbalansirane emocije koje su u harmoniji sa sviješću i razumom. Ako čovijek nema emocije - to je kao da cvijetu oduzmete boje.
Borba s psihopatima kod kojih je osim nedostatka emocija izražen i nedostatak svijesti često puta zna završiti tragično za jednu od sukobljenih strana. Dakle, potrebita je opreznost u interakciji.
Petro is offline  
Old 24.09.2009., 10:29   #75
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...&postcount=164
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Old 24.09.2009., 10:52   #76
Quote:
Petro kaže: Pogledaj post
Emocije same po sebi mogu biti patološke. Cjelovita, zdrava osoba ima izbalansirane emocije koje su u harmoniji sa sviješću i razumom.
Mislim da je to problem današnjice, taj nedostatak balansa. Jedna krajnost je percepcija stvarnosti bez emocije samo s razumom, tada nemamo uvid kako naša djela utjeću na našu okolinu i živa bića. A druga krajnost je percepcija stvarnosti kroz emocije bez razuma, tada nemamo uvid gdje nas naša djela mogu odvesti. Mi iz emotivnog stanja kreiramo svoju viziju stvarnosti i prilagođavamo činjenice kako to nama odgovara, bez obzira što naša djela mogu biti pogubna po nekog drugog ili nas same. Ali emotivna želja je jaka i mi to moramo napraviti. Psihopata zna gdje ga njegova djela mogu odvesti i drži se krilatice "cilj opravdava sredstvo", ali on ne percipira tuđu patnju. Tako ja vidim ukratko tu situaciju. Još kada dodamo tome i pojam svijesti onda to dobiva još jednu dimenziju koja malo komplicira materiju, na način da ta stanja postojanja dobivaju višeslojna znaćenja.

Po meni i jedna i druga situacija su loše po jedinke, a samim time i po ljudsko društvo.

Zadnje uređivanje ashwinikumaras : 24.09.2009. at 12:11.
ashwinikumaras is offline  
Old 24.09.2009., 12:06   #77
evo, na psihologiji se već dugo vodi diskusija jesu li one žene koje trpe lošu vezu zapravo i žrtve psihopatologije, u većem ili manjem obimu. što je to što tjera nekoga da ostane u nevaljaloj vezi godinama, usprkos emotivnom, pa i fizičkom maltretiranju, sumnjičenju, podređenosti, strahu od duševne okrutnosti i iskorištavanja? jesu li i takve osobe koje provode dugogodišnji teror nad onima koji bi im trebali biti najbliži, najbliskiji, oko koga se treba brinuti, a ne ih ugnjetavati svojom umišljenom veličinom, jesu li takve osobe također psihopatskih, ako ne teško neurotskih osobina ličnosti? prepoznajemo li ih u svojoj okolini? kakva su iskustva?

iz bliže okoline, na žalost, poznajem žene koje su dugo godina podnosile maltretiranje partnera, toliko obuzete nesigurnošću i strahom od neočekivanih udaraca, da se nisu čak usudiole poduzeti bilo kakve korake, samo da ga još više ne razjare i ne isprovociraju. na žalost, emotivno oštećenim osobama nije potreban nikakav razlog. oni ga izmišljaju sami, pomno prateći sve događaje i uzimajući ih kao povod za svoje lude eskapade. žrtve su toliko bile inertne da su ili odustajale od bilo kakvog angažmana za vlastiti spas, ili su pasivno čekale neki alternativni spiritus movens (ljubavnika, dobitak na lotu, bitan događaj u obitelji), da pasivno prijeđu iz situacije u situaciju. no, pri tome su obično toliko već iscrpljene da nemaju ideju kako dalje. i nanovo dopuštaju da ih se vodi.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Old 24.09.2009., 12:28   #78
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
Već spomenuto "umrežavanje", odnosno širenje negativne energije kojom psihopati djeluju na druge osobe ima konkretnu podlogu na neurobiološkoj........ ........kod psihopata izostaje i jedna i druga komponenta.
Quote:
ashwinikumaras kaže: Pogledaj post
Problem oko nedjelovanja radi suosjećanja ili emocija je riješiv, na način da se koristi zdrav razum u sinergiji s emocijama. Psihopati su superiorni nad večinom ljudi baš radi nedostatka emocija. Yoga kao i neke druge........ ........osvješteniji narod ne bi imao problema suočavati se sa bilo kakvim nepoćudnim elementima društva, pa tako i sa psihopatima. Čak ako bi to značilo i borbu na život i smrt.
Odrzavate ovu temu na zavidnoj razini. Hvala vam!

Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
...- lijekovi im omogućuju (barem svakom onome kome srećom djeluju) da se vvrate u potpuno normalne okvire, u kojima funkcioniraju ovisno o tome u kakvom je stanju njihova ličnost (i kakva jest). no, to nije lijepo stanje za njih jer se u toj svijesti moraju suočiti sami sa sobom i sa svojom nezavidnom situacijom. mnogima je to toliko bolno da počnu izbjegavati lijekove, jer se u ludilu osjećaju bolje nego u normali. u normali ih sve stiže
Post ti je potpuno offtopic. Pisi o psihopatiji...
Debunked is offline  
Old 24.09.2009., 12:40   #79
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
evo, na psihologiji se već dugo vodi diskusija jesu li one žene koje trpe lošu vezu zapravo i žrtve psihopatologije, u većem ili manjem obimu. što je to što tjera nekoga da ostane u nevaljaloj vezi godinama, usprkos emotivnom, pa i fizičkom maltretiranju, sumnjičenju, podređenosti, strahu od duševne okrutnosti i iskorištavanja? jesu li i takve osobe koje provode dugogodišnji teror nad onima koji bi im trebali biti najbliži, najbliskiji, oko koga se treba brinuti, a ne ih ugnjetavati svojom umišljenom veličinom, jesu li takve osobe također psihopatskih, ako ne teško neurotskih osobina ličnosti? prepoznajemo li ih u svojoj okolini? kakva su iskustva?
Kruze price da su takve osobe jako cesto imale roditelja psihopata; usmjeravale su svu ljubav prema njemu, a, naravno, nisu dobivale nikakav odgovor. Kasnije u zivotu pronadju takvog partnera da bi obavile nemogucu misiju. Sve nazalost opet proizlazi iz neznanja. Takve osobe, cini se, ne mogu biti psihopati same, jer bi zlostavljac platio glavom, udom ili necim drugim.
Debunked is offline  
Old 24.09.2009., 12:51   #80
Psihopati uvijek odabiru samo najseksi, najpametnije, opcenito najbolje pripadnice suprotnog spola. U prvom redu - vole izazov, a u drugom - nece se pojaviti u javnosti sa nekom koja im ne hrani defektni ego!

Lijepe i sposobne zene najcesce bivaju zlostavljane od strane fine i ugladjene gospode, vrlo visokog drustvenog statusa.

Opet su sociopati ti koji si ne postavljaju visoke kriterije; njima je bitno samo da zlostavljaju.
Debunked is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.