Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2014., 05:27   #121
meni je mučno jedino kad se vozim avionom, ne znam zašto
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 11:15   #122
Meni dok se vozim autom, avionom nikad problema sa mucninom ali je problem dok ja vozim ili me neko vozi na neku planinu gdje su krivine nije problem u krivinama nego gledanju od gore prema dole meni se jedanput skoro noge oduzele dok sam vozio tako, kao da imam neki strah od visine...
deklok is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 13:01   #123
mučnina tijekom putovanja

Ej ekipa. Evo ovako, možda je glupa tema, međutim činjenica je da imam problem s gore navedenim. Naime, taj problem vučem još iz osnovne kad bih tu i tamo znao sa školom ići na ljetne praznike i to busom. Konkretno kao djeca,svako je putovanje bio pomor u smislu da kad jednom nekome bude slabo,svima bude ili većini. Tako sam i ja postao slab i dan danas ne podnosim vožnje po zavojima, sjedenje odostraga bilo u autu,autobusu,brodu. Recimo mučninu isto znam osjetiti i dok se vozim po Zagrebu ujutro dok su gužve. Svako putovanje mi je psihička priprema od po par dana. U zadnje vrijeme sam skužio da odlazak na moje putovanje diktira prvenstveno put kojim se ide. Ako je autocesta još nekako. Inače nikako. Isto tako najveći problem mi predstavlja nelagoda i bespomoćnost u slučajevima kad me napadne ta mučnina,neki strah osjećam od mogućeg povraćanja. Neugodno mi je pred samim sobom, a kamoli ljudima oko mene. Evo, sada sam trebao ići curi u Mostar, međutim nisam mogao jer je strah naprosto prevladao. Sada idući vikend bih trebao ići u Trsat i na samu pomisao putovanja se stresem. Koristio sam te narukvice neke dok sam bio mali, međutim ništa nije pomoglo. Koristim i Dramine i one za sada pomažu, međutim ja taj strah od putovanja ne mogu nikako pobjediti. Samo sam jednom povraćao baš tijekom putovanja, a svaki daljnji put bi mi želudac bio u nosu. Evo ekipa,ako imate kakva iskustva, savjete pomozite.
otorinol is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 14:22   #124
ja se isto ponekad znam ispovracat ako put traje nekoliko sati. Kazu da je za to dobar djumbir, ali nisam ga probao.
ciaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 15:54   #125
Nemoj jest i pit prije puta, drmni malo vode i dvopeka ako baš moraš; planiraj noćne vožnje i spavanje/drijemanje ako možeš; nemoj čitat u vožnji; probaj vlak.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 22:28   #126
uzmi nešto za smirenje. jer ako ti je to psih. prirode, neće ti baš pomoći druge stvari.
a Dramine ti pomažu?
ja bih na tvom mjestu uzela uz to 1 normabel i trebalo bi biti u redu.
e sad, možeš li doći do njega, to ne znam.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 22:43   #127
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
uzmi nešto za smirenje. jer ako ti je to psih. prirode, neće ti baš pomoći druge stvari.
a Dramine ti pomažu?
ja bih na tvom mjestu uzela uz to 1 normabel i trebalo bi biti u redu.
e sad, možeš li doći do njega, to ne znam.
A Dramine sam koristio i uspavale su me svaki put,medutim ne bih se bas volio naviknut na njih.
otorinol is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 00:10   #128
Quote:
Ana Jacqueline kaže: Pogledaj post
Nedavno sam u apoteci vidjela neku narukvicu protiv mučnine u vožnji (nažalost ne znam sad naziv te narukvice). Na moj upit da li ima nekih povratnih informacija, u apoteci su rekli da nemaju povratnih informacija da li narukvica stvarno djeluje. Donedavno nije bilo te narukvice u apotekama, barem ne ovdje kod mene.
Quote:
Ana Jacqueline kaže: Pogledaj post
Pronađoh preko Googla. U pitanju je ACU-LIFE Motion Sickness Relief Band.

Pronađoh i ovo:

Quote:
ACU-STRAP - narukvica protiv mučnine

Acu-strap koristi znanost akupresure da olakša jutarnju mučninu, mučninu kod putovanja, nakon anestezije ili kemoterapije. Djeluje pritiskom na Nei-Kuan akupresurnu točku na oba zapešća. Da biste našli tu točku postavite tri srednja prsta na unutarnju stranu zapešća tako da treći prst bude na pregibu zapešća. Nei-Kuan točka je iza vašeg prvog prsta između dviju tetiva zapešća (sl. A i B), gdje je i pozicija za gumb.
Trake se moraju nositi na oba zapešća da bi bile efikasne. Može potrajati do 5 min dok ne počnu djelovati, a djelovanje traje dok se nose. Djelovanje se može pojačati ako se prstima pritiska direktno na gumb. Acu-Strap se može prati u toploj vodi s blagim deterdžentom do 5 puta. Kad trake više ne naliježu čvrsto uz zapešće, treba ih zamijeniti.

(Izvor)
Prošle godine sam, prije odlaska na jedno putovanje, nabavila ove narukvice. Ali se ipak nisam usudila ići samo sa tim narukvicama. Kao i uvijek, uzela sam Rodavan tablete protiv mučnine, a narukvice kao neko pomoćno sredstvo.

I ove godine isto tako, opet se nisam usudila samo narukvice nositi.

S obzirom da mi se i na kraćim relacijama muči, možda da prvo tu sa narukvicama pokušam, da vidim da li stvarno pomaže.

Ranije se dešavalo da sam prije putovanja uvijek bila u frci, na spomen samog putovanja muka mi dođe.

Onda sam odlučila promijeniti to, pa već neko vrijeme unaprijed uopšte ne razmišljam o samom toku putovanja, pa tako prije i tokom putovanja sam totalno opuštena.

Jedino da se još nekako ubijedim da narukvice same pomažu, te da nema potrebe za tim tabletama protiv mučnine.
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 11:25   #129
na kojem principu djeluju te tablete protiv mučnine?
ja sam kao dijete uvijek imala mučnine i na kraćim relacijama, i nakon toga 25 godina ništa. čak sam i čitala tijekom vožnje.
a onda, pod utjecajem raznih stresnih životnih okolnosti, te mučnine su se vratile nakon 25 g.!
pa onda očito tu postoji neka psihološka komponenta. ili bar kod mene. zato me i zanima na što zapravo djeluju te tablete, ili što se uopće smatra uzrokom tih mučnina.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 02:39   #130
tablete djeluju uspavljujuće
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 19:54   #131
Zanima me da li netko ima problem s mučninom u vožnji kao i ja ili je moja situacija ozbiljnija i specifičnija.

Nekoć nisam imala problema s vožnjom, vozili su me autima često. Što familija što prijatelji. Ali kako sam odselila iz rodnog mjesta na studij jednostavno se godinama nisam skoro ništa vozila autom i valjda se odvikla pa su počele mučnine u vožnji.
Mislim da je to došlo i u slično vrijeme kako mi je počeo slabiti vid. Sad imam malu - dioptriju i astigmatizam. Pretpostavljam da je i to utjecalo.
Mučnina je klasična, smetaju me zavoji, naglo brzanje ili kočenje i sl. trenutci kada u vožnji djeluje sila.

Ali ono što je kod mene specifično je da mi vrlo brzo kada počne mučnija počnu trnuti mišići lica. Ako je vožnja malko duža, cca 1h, toliko se stegnu da imam grimasu, ne mogu ni pričati normalno. Izgledam skroz debilno, usne mi se skupe i ispupče. I kada stanemo s vožnjom treba vremena da se sve vrati u normalu (cca 20ak min)

Dramine pomažu ali djelomično, skoro nikada potpuno. Ako sam, nedobog, mamurna, dramine ne pomažu uopće.

Nigdje na internetu ne nalazim ovakav sindrom.
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 20:35   #132
Quote:
Nanook kaže: Pogledaj post
Zanima me da li netko ima problem s mučninom u vožnji kao i ja ili je moja situacija ozbiljnija i specifičnija.

Nekoć nisam imala problema s vožnjom, vozili su me autima često. Što familija što prijatelji. Ali kako sam odselila iz rodnog mjesta na studij jednostavno se godinama nisam skoro ništa vozila autom i valjda se odvikla pa su počele mučnine u vožnji.
Mislim da je to došlo i u slično vrijeme kako mi je počeo slabiti vid. Sad imam malu - dioptriju i astigmatizam. Pretpostavljam da je i to utjecalo.
Mučnina je klasična, smetaju me zavoji, naglo brzanje ili kočenje i sl. trenutci kada u vožnji djeluje sila.

Ali ono što je kod mene specifično je da mi vrlo brzo kada počne mučnija počnu trnuti mišići lica. Ako je vožnja malko duža, cca 1h, toliko se stegnu da imam grimasu, ne mogu ni pričati normalno. Izgledam skroz debilno, usne mi se skupe i ispupče. I kada stanemo s vožnjom treba vremena da se sve vrati u normalu (cca 20ak min)

Dramine pomažu ali djelomično, skoro nikada potpuno. Ako sam, nedobog, mamurna, dramine ne pomažu uopće.

Nigdje na internetu ne nalazim ovakav sindrom.
Bilo bi mudro otići na pregled te TA,ENG u SUVAG.
Nakon detaljnog pregleda i obrade stvari će biti jasnije.

Btw, slikaj se prije vožnje i nakon vožnje, iskusnom će kliničaru ta opisivana transformacija lica biti od pomoći.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 20:54   #133
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Bilo bi mudro otići na pregled te TA,ENG u SUVAG.
Nakon detaljnog pregleda i obrade stvari će biti jasnije.

Btw, slikaj se prije vožnje i nakon vožnje, iskusnom će kliničaru ta opisivana transformacija lica biti od pomoći.
Definitivno hvala na savjetu. Razmišljala sam da se o tome posavjetujem s doktoricom ali sam i nekak' mislila da možda preuveličavam. Sad je vjerojatnije da ću otići na neki pregled. Samo... što je "TA,ENG u SUVAG."?

I je l' da idem prvo svojoj doktorici opće medicine da mi da uputnicu za nešto ili idem sama tražiti pretrage koje bi mogle nešto ustanoviti?

P.S. - googlala sam "TA,ENG u SUVAG", mislila sam da je to samo za klince. Naletila sam na to i ranije jer sam gledala kako utvrditi disleksiju kod odrasle osobe XD
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...

Zadnje uređivanje Nanook : 03.01.2016. at 21:10.
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 19:41   #134
Zbunjena glava | Znanstvenici objasnili mučninu na putu: evo kako zavaravamo mozak da misli da je otrovan

Putovanje u nama izaziva mučninu jer moderni prijevoz zavarava mozak da smo otrovani, tvrde neuroznanstvenici.

Boravak u automobilu, vlaku, na brodu ili u avionu šalje kontradiktorne signale mozgu koje izazivaju reakciju nalik onoj kakva se javlja kad je čovjek otrovan. Dr. Dean Burnett sa Sveučilišta Cardiff rekao je da se osjećaj mučnine javlja jer mozak misli da tijelo treba izbaciti toksine kroz povraćanje.

Zapravo se radi o tome da mišići mozgu šalju jednu informaciju (prema kojoj se tijelo ne kreće), a uši drugu (one osjećaju pokret u prijevoznom sredstvu). Dr. Burnett je rekao da tijelo još nije dovoljno evoluiralo da bi se nosilo s osjećajem vožnje prilikom čega se tijelo miče bez da samo proizvodi pokrete.

‘Kad smo u vozilu kao što je auto, vlak ili posebno brod, zapravo se fizički ne mičete. Mišići govore da su u stanju mirovanja. Sjedite li u brodu, promatrate statično okruženje pa ni oči ne dobivaju informaciju da se krećete. Međutim, tekućina u uhu poštuje zakone fizike, a ona se na neki način miče na sve strane jer se zapravo i vi mičete. Tako mozak prima kontradiktorne poruke. Od mišića i očiju dobiva poruke da su u stanju mirovanja, a senzori za ravnotežu šalju suprotne informacije. Kad to stavimo u kontekst evolucije, jedina stvar koja može uzrokovati takvo osjetilno neslaganje je neurotoksin ili otrov. Zato mozak misli da je otrovan, a prva stvar koju će u tom slučaju pokušati napraviti jest riješiti se otrova - povraćanjem.’

Objasnio je da čitanje u automobilu još pogoršava taj osjećaj mučnine jer su oči fokusirane na vrlo malen, statičan prostor i ni na koji način ne šalju mozgu poruku o kretanju.

Osjećaj mučnine po toj se logici može umanjiti gledanjem kroz prozor jer time ipak pokazujemo mozgu da se krećemo.

Pričajući o svojoj novoj knjizi ‘Mozak idiot: što vaša glava zapravo radi’, Burnett je za Daily Mail rekao da se s vremenom i godinama mozak prilagodi i uspješnije prepoznaje suptilne signale dok su djeca podložnija putnim mučninama jer im se mozak još uvijek razvija.

Još uvijek nemaju odgovor na pitanje zašto neki ljudi pate od mučnina tijekom putovanja, a neki ne, no postoji još neodgovorenih pitanja vezanih uz utjecaj modernog života na mozak. Primjerice, jet-leg je također reakcija mozga na dezorijentaciju koja se javlja prelaskom u drugu vremensku zonu i promjenu dana/noći.
__________________
Ellen Ripley
Ana Jacqueline is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2022., 00:34   #135
Uff nakon dugo vremena nisam išao svojim autom a u mladosti sam imao problema sa tim ali jedva sam preživio vožnju nagibnim od Zagreba do Drniša nisu pomogla ni dva Dramina kad sam išao u Zg popio sam pola tablete nakon 10tak min u vlaku i drugo pola na pola puta i bilo je ok..
Ali povratak je bio katastrofalan još nism ništa jeo, popijem pola tab u vlaku pri kretanju i sve ok ali kad je počela noć grozan osjećaj vani se ne vidi ništa a unutar od jakih svjetala sve djeluje nekako izokrenuto kao da se voziš u nekoj kapsuli nemaš u šta gedati kao da si u liftu...tu onda popijem još pola i nakon sat još 1 ukupno 2 za vožnju od oko 5h taman mi je zadnji pola h bilo loše ali sam bio blizu pa sam nekako izdurao trudio se fokusirati,žmiriri,disati ...inače morao bi još jedan popiti ne bi mogao izdržati do Splita a ne bi imao šta povratiti vec bi bjelilo vrilo bi se itd
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:12.