Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2017., 11:07   #241
Evo, baš sam se jutros raspitala u Breyeru. Vele ovako: izabere se skupina namirnica na koju sumnjaš i onda ti testiraju IgE za to, i to košta 130 kn. Ako to ispadne pozitivno, dalje se testira za svaku namirnicu pojedinačno. Nisam pitala koliko to dođe.

U svakom slučaju, moja curica će sutra rano ujutro pedijatru (tada je manja gužva i brže je na redu, što mi odgovara obzirom na njene probavne probleme).
pinksky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:15   #242
Quote:
pinksky kaže: Pogledaj post
Evo, baš sam se jutros raspitala u Breyeru. Vele ovako: izabere se skupina namirnica na koju sumnjaš i onda ti testiraju IgE za to, i to košta 130 kn. Ako to ispadne pozitivno, dalje se testira za svaku namirnicu pojedinačno. Nisam pitala koliko to dođe.

U svakom slučaju, moja curica će sutra rano ujutro pedijatru (tada je manja gužva i brže je na redu, što mi odgovara obzirom na njene probavne probleme).
bolje je uzeti ukupni IgE tj. RIST:mig: - vidim na stranici da ga imaju. Specificnih ima mnogo skupina pocevsi od inhalacionih pa do prehrambenih skupina - a pojedinacno necu ni spominjat.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:21   #243
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
bolje je uzeti ukupni IgE tj. RIST:mig: - vidim na stranici da ga imaju. Specificnih ima mnogo skupina pocevsi od inhalacionih pa do prehrambenih skupina - a pojedinacno necu ni spominjat.
To je ovo?

Naime, ženska na pultu mi to uopće nije spomenula već je ispalo da mogu jedino testirati malu (ili sebe, koga već) na određenu skupinu namirnica. Jasno mi je da se dijele na nutritivne (pa onda postoji podjela dalje unutarnjih), inhalacione, itd.
pinksky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 12:50   #244
Quote:
pinksky kaže: Pogledaj post
To je ovo?

Naime, ženska na pultu mi to uopće nije spomenula već je ispalo da mogu jedino testirati malu (ili sebe, koga već) na određenu skupinu namirnica. Jasno mi je da se dijele na nutritivne (pa onda postoji podjela dalje unutarnjih), inhalacione, itd.
da, to je to
Nazovi ih i pitaj bas za RIST tj. za ukupni IgE.

A ovo sto je ona tebi ppreporucila je ovo:
http://breyer.hr/popis-alergena

Znaci tu na njhovom popisu je 7 skupina nutritivnih alergena, a prema svojim sumnjama ti bi trebala uzet najmanje 3 skupine a ni tada neces biti pametnija jer su to skupine a ne pojedinacne namirnice

Da ne bacas novce napravi samo RIST a ako on bude pozitivan onda neka ti pedijatrica da uputnicu za alergologa i on ce te dalje uputiti na RAST prema sumnjama. Alrgeni su jako skupi i placati to iz svog đepa je suludo - osim ako imas par tisuca kuna viska, a u međuvremenu odmah trazi pedijatricu da te naruci kod alergologa tako da smanjis vrijeme cekanja na pregled.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 13:53   #245
OK, hvala ti puno na savjetima, Wedding.

Uglavnom, sutra ću vidjeti i što će pedijatar (muško je ) reći pa ćemo (nadam se!) biti pametniji.
pinksky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 11:02   #246
Evo, bili jutros kod pedijatra. Rezime: poslao ju je od danas u vrtć, obzirom da inače ne pokazuje nikakve znakove bolesti i da joj se te smetnje javljaju svakih nekoliko dana.

Međutim, rekao je ovako: da i dalje ne smije piti mlijeko i da izbjegava hranu koja baš potiče otvaranje (tete u vrtiću i zdravstvena voditeljica već su dobili naputke). Također je rekao da pričekamo cca 7, 8 dana da se vidi hoće li se to smiriti, a ako bi problemi onda i dalje trajali trebamo uzeti uputnicu za gastroeterologa. Koje bi točno preglede kod njega prošla, ne znam. Nadam se samo ne nekakvu kolonoskopiju....

Uglavnom, sad je tom nekom prijelaznom razdoblju što se tiče prehrane i na promatranju. Probiotik i dalje uzima.
pinksky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 10:51   #247
Quote:
pinksky kaže: Pogledaj post
Evo, bili jutros kod pedijatra. Rezime: poslao ju je od danas u vrtć, obzirom da inače ne pokazuje nikakve znakove bolesti i da joj se te smetnje javljaju svakih nekoliko dana.

Međutim, rekao je ovako: da i dalje ne smije piti mlijeko i da izbjegava hranu koja baš potiče otvaranje (tete u vrtiću i zdravstvena voditeljica već su dobili naputke). Također je rekao da pričekamo cca 7, 8 dana da se vidi hoće li se to smiriti, a ako bi problemi onda i dalje trajali trebamo uzeti uputnicu za gastroeterologa. Koje bi točno preglede kod njega prošla, ne znam. Nadam se samo ne nekakvu kolonoskopiju....

Uglavnom, sad je tom nekom prijelaznom razdoblju što se tiče prehrane i na promatranju. Probiotik i dalje uzima.
ne kuzim tog pedijatra - umjesto da krene sa "jeftinijim" pretragama tipa RIST ili RAST za alergije a koje mozete obaviti u vrlo kratkom roku i velika je vjerojatnost da je upravo problem u nekoj od namirnica, on vas misli slati gastroenterologu kojeg cete cekat poduze - a on ce prvo popljuvat edijatra zato sto vas nije poslao obraditi testove na alergiju + garant slati prvo na pretrage na chronovu bolest (fekalni kalprotektin-uzorak stolice) ili krvni test na celijakiju (TtG) a tek onda ako ovisno o rezultatima na gastroskopiju ili kolonoskopiju. Makar sumnjam da cete biti upuceni na gastroskopiju zato sto djete ne povraca itd.

Iskreno ne znam sto bih rekla za vaseg pedijatra, uvijek posoji neka poredak pretraga koje se rade prve kako bi se iskljucila mogucnost postojanja "blazih" oboljenja a tek onda ako takve pretrage budu negativne krece se sa specijalnim i invazivnijim pretragama.

BTW: ja bih na tvom mjestu privatno napravila RIST tj. za ukupni IgE i ako on bude visok tada ga bacila pedijatru na nos.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 11:06   #248
I ja bi kao i Wedding napravila - privatno je to možda 150 kn ili tako nešto
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 17:01   #249
Moj unuk je dobio crijevnu virozu i sve bi to bilo pod normalno da se ne približava Božić sa svim svojim radostima, koje uključuje i kolače.
Molim savjet kakav kolač i od kojih namirnica mu mogu napraviti a da budemo "na dijeti", koje namirnice mogu koristiti a koje su isključene. Hvala
zdenkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 18:07   #250
nema više onih strogih smjernica prehrane kod crijevnih viroza. u takvim situacijama osobno uvijek izbacim šećer i mlijeko, pa bih tako u kolačima max smanjila šećer i prednost dala suhim kolačima i namirnicama poput rogača, kakaa, drugim vrstama brašna, jogurta.
do božića ima vremena i vjerojatno će se do tada oporaviti, pa bi možda bilo dobro da ga se do tada poštedi slatkiša.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 21:29   #251
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
.
do božića ima vremena i vjerojatno će se do tada oporaviti, pa bi možda bilo dobro da ga se do tada poštedi slatkiša.
To ćemo sigurno poštivati, samo ako potraje (doktorica je rekla mami da se ta viroza hoće vraćati ako se ne poštuje dijeta) onda ćemo morati "isfabricirati" neke keksiće
zdenkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.