Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2003., 14:44   #21
Jelda da je mracno dobar ove godine? Mozda zbog suse?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2003., 14:49   #22
Verice,

3 tjedna na toplom, nema druge .
Ne znam da li je metoda kiseljenja u vreci dobra za rezano zelje. Zato je racunam par glavica da cu rezat kad se zakiseli. Kad mi treba, obicno prerezem glavicu na pola, polovicu vratim u vrecu i rezem - nije bas ko da je orginalno rezano zelje, a nije bogme ni lose.

Krckavo, zuto, njam njam. Kad sam prvu glavicu ove godine izvadila, pola su je sam tak pojeli, jedva je za sarmu ostalo.

Ipak kad se kiseli u vreci, treba povremeno provjeravati sta se dogada - mora biti dobro zatvoreno i po mogucnosti bez zraka.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2003., 17:44   #23
ove godine sam kiselila repu a ne kupus

kuspus kiselim u plastičnoj kaci
stavljam i rezano zelje i nekoliko cijelih glavica
dodajem i malo kukuruza i malo dunja
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 09:05   #24
Dunja?

Zasto dunja?

Nisam jos cula da se u kupus stavlja dunje, a kukuruz vise ne stavljam zato sto mi ga je zao (kupus mi nije puno bolji, a kukuruz moram baciti...)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 14:10   #25
od dunja kiselo zelje ima posebno dobar ukus
ne stavi se puno, samo par kriški

po svakom redu zelja bacim par zrna kukuruza i onda zelje dobije onu lijepu boju
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 14:14   #26
Hm, baš me razočaralo to što kupus mora stajati na toplom

Imam mali stan, miris kiselog kupusa ne podnosim, pa nema šanse da ga držim u stanu.

A zna li tko možda što stavljaju u ovaj kiseli kupus kojeg ima za kupiti u dućanima i na placu - jel' to samo sol i voda ili možda dodaju i kakve konzervanse?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 17:14   #27
Quote:
Na njega stavis nesto tesko da ga drzi pritisnutim (ako je manja posuda, stavis tanjur i na njega neku teglu od 2 l s vodom). Nakon 21 dan, viola: kiseli kupus.
moji su stavljali na bacvicu s kupusom par tezih kamena. Zapravo prilicno teskih.

I nisu drzali kupus na toplome. Bila je to jedna soba u kuci u kojoj se nije grijalo ( doduse zidovi su bili topli od grijanja prostorija do - ali u samoj sobi bas i nije bilo toplo ).
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 19:27   #28
verica, moja mama isto nije drzala na toplom taj kupus...a ipak je uvijek bil mljac..bil je u garazi pored auta
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 19:29   #29
e, da i mislim, ne treba ti konzervans, jer je konzervans sol
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 19:32   #30
Hm, mama mi je rekla da su oni držali kupus na balkonu - ali dok je bilo toplo . Ali ne bih se ja previše pouzdala u njene savjete - mislim da su moji starci amateri u kiseljenju kupusa nikad im nije dobro ispao.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2003., 21:35   #31
Mislim da se ovdje radi o dvije tehnike kiseljenja zelja.

Jedna je tradicionalna, sa bacvom, gazama, pritiskom, kamenjem, oberi pjenu itd - o toj neznam nis, pa ni uvjet toplo/hladno.

Instant tehnika "kiseljenja u vreci" koju i sama prakticiram zahtjeva toplo, barem je takvo moje visegodisnje iskustvo.

A kvaliteta zelja je ista, koliko mi je poznato.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2003., 09:06   #32
Ok, ima jedno dosta dobro biokemijsko objasnjenje, ali ajmo pojednostaviti:

Ako je malim zivotinjicama koje obicni kupus pretvaraju u kiseli zima, kupus se nece skiseliti. Bar prvih 3 tjedna mora biti na toplome (pri cemu toplo ne znaci 30 celzica, nego znaci da ne moze stajati vani na zimi). NAravno da ove nase zime u Zagrebu ovih zadnjih godina nisu problematicne (kupusu ce biti skroz super vani na +15, ali NECE na +2 ili 3)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2004., 20:04   #33
kiseli kupus

Kako tacno ukiseliti kupus ??Da li uspjeh zavisi od preciznih mjera soli i vode? Ja bih to odprilike ,izrendala ,dodala soli, vode i cekaj.
Kad je mama kiselila uvijek sam bila ubjedjena da se kupus pokvario. Nisi mogao uc u kuci prvih par dana dok ga ne izbaci na terasu.
Da li je obavezna limunska kiselina ?
Kiselim prvi put pa molim detaljne upute ako neko zna.
Hvala
zlatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2004., 02:15   #34
ma kakva limunska kiselina?????
soliš od oka, ne mogu ti točan omjer reći jer nemam pojma koliko kila zelja ja kiselim. stavljaš osim soli papar u zrnu, koji lovorov list, ja mećem i cijele paprike svježe. netko stavlja dunju. bitno je da je pod teretom. ne znam u čemu kiseliš. ako u kanti ili kaci - stavi neku dasku i potovari kamenom.
ovo što kažeš da smrdi - to je skroz normalno. kiselo zelje ima vrlo neugodan miris dok se ne opere.
postoje i neke fore s kiseljenjem u vodi, to ne smrdi toliko, ali mi je puno ukusnije ovo "na suho".
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2004., 13:23   #35
Hvala ti punooo...Jedva cekam da napravim podvarak :klap:
Znaci sve izrendam ,posolim ali mi nije jasno koliko i kad dodajes vodu.
Ili uopste je ne dodajes kazes na suho?
Koliko to sve treba da stoji dok se ne ukiseli?
Ovo sa paprikama je super ideja, pa cu jednu sa paprikama jednu samo sa kupusom (teglu).
zlatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2004., 18:18   #36
ja ti ne preporucujem da rendas, solis i polivas vodom

nego fino ocistis glavice, izvadis korijenje.. u tu rupu od korijea stavis soli... poslazes u kacu.. dolijes vodom da prekrijes kupus.. (stavis sta jos zelis, ja stavim kukuruza) stavis nesto tesko... drzis dva dana na toplom.. i onda prebacis na hladnije.. (meni je dva dana u kuhinji, i kasnije ide na terasu..) kupus sazrije za nekih 20tak dana..mozda malo vise.. zavisi ot goda jel vani puno hladno il malo hladno..etc..etc..
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2004., 10:40   #37
Quote:
zlatana kaže:
Hvala ti punooo...Jedva cekam da napravim podvarak :klap:
Znaci sve izrendam ,posolim ali mi nije jasno koliko i kad dodajes vodu.
Ili uopste je ne dodajes kazes na suho?
Koliko to sve treba da stoji dok se ne ukiseli?
Ovo sa paprikama je super ideja, pa cu jednu sa paprikama jednu samo sa kupusom (teglu).
Moja mama kiseli nariban i posoljen bez dodatka vode - kad se pritisne on sam pusti svoju vodu. Ona ga ustvari upiza (stavi na njega nesto tesko) i tako se kiseli. Bude odlican. Mislim da ona ima neku mjeru koliko soli na kilo kupusa ali ja ne znam. Mogu pitat ako te zanima.
TriviA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2004., 14:21   #38
U mojoj obitelji postoji dugogodišnja tradicija kiseljenja kupusa.
Moj stari je inače "vrhunski autoritet " za kiseljenje istog. Svake godine se ukiseli 30-40 kg, od čega pojedemo 7-8 kg, a ostalo se baci jer je trulo
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2004., 15:11   #39
Quote:
grogo bolger kaže:
Svake godine se ukiseli 30-40 kg, od čega pojedemo 7-8 kg, a ostalo se baci jer je trulo
Jeee...sad mi je lakse,mislila sam da smo mi jedini cudaci koji svake godine ponove tu gresku
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 08:36   #40
Quote:
ovo što kažeš da smrdi - to je skroz normalno. kiselo zelje ima vrlo neugodan miris dok se ne opere.
Uuuu. Ti nešto pogrešno radiš.... Ja svoj kupus mogu jesti iz kace, bez da ga operem... na salatu

Ovako...

1. Kupus narežeš (ako ga baš moraš ribati, ne presitno). Ja ostavim nekoliko glavica čitavo, za sarmu.

2. Pripremiš si 2% soli i papra u zrnu (ne 2%!

3. Složiš kupus, dodajući pomalo sol.

4. Dobro nabiješ i dodaš vode (ne previše/jaaako malo jer kupus pusti vodu...)

5. Staviš teret na kupus i kacu staviš negdje gdje nije ni prehladno niti pretoplo. 15-20 stupnjeva.

6. Idući dan pogledaš jel imaš višak ili manjak vode. Ukloni/dodaj po potrebi.

7. Nakon 10-14 dana, kupus bi trebao "zakuhati" što ćeš prepoznati po mirisu i po pjeni koja se stvorila na površini.

8. Očisti pjenu i stavi kacu na hladno (ja ju držim na balkonu).

Ja kupus jedem sve do travnja i ništa se ne pokvari....
Sretno....
daz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.