Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2008., 12:00   #21
ja znan da je meni bilo bolje 89, u 8.30 pocinje skola u 11.30 zavrsava. lito, skola gotova, slaja svaki dan po jedan i niko srtniji od mene i jos kad bi dobija 10 DEM i u duty free shop po mars cokoladice ko bozic

nisan zna sta je inflacija, devalvacija, BDP, gospodarstvo ekonomija, kapitalizam, socijalizam, komunizam ...

izgleda da tvorac ove teme ne zna puno vise o ovim pojmovima nego ja onda, DEM:€=1:1 zakon i onda jos radi ozbiljne analize na toj premisi pa dodaje ratu kredita za stan ... ma bravo

odma na zacetku padas a di je jos hiperinflacija, ratna razaranja, poginuli u tom ratu, zatrovanost minama, ratni invalidi, velika razlika potencijanog naspram ostvarenog BDPa... a ti jos govoris o 5 godina poslijeratnog vrimena a od onda je proslo jos 6 god

lopovi sve pokrali a u jugi su svi bili dobri i poslusni i niko nije nista ukra ( ja san ukra 2 cokoladice u ducanu sram me bilo)

sta se tice teze da je sistem u jugi bija dobar sa ljudske strane to spomenite mom susjedu koji je bija mucen zbog "vile velibita" (neki cak spominju eletrosokove) i nikad se od toga nije oporavija ni fizicki ni psihicki

malo ozbiljniji ucenik srednje ekonomske moze ovo sve srusit s jednon rukon vezanon iza ledja
ijnek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 12:22   #22
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
94-te je tvoja plaća bila više nego duplo veća od prosječne, a danas je znatno ispod prosjeka. Očito ti se financijska situacija znatno srozala. Većina mladih ljudi koje znam slijedila je drukčiju putanju i od prosječnih i ispodprosječnih plaća došla do plaća znatno iznad prosjeka.

.
One koje ja znam žive još lošije od mene,jer sa sličnom plaćom još imaju i djecu.
Nije se meni ništa srozalo..nego gazde u mojoj firmi polako obezvrijeđuju cijenu rada kao i drugdje uostalom a to što nekakvi manageri marketinga i njima slični imaju ogromne plaće za snimanje reklama koje sad može napravit na kompu svaki klinac to treba pitat nekog drugog.
draš1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 12:37   #23
Quote:
draš1 kaže: Pogledaj post
One koje ja znam žive još lošije od mene,jer sa sličnom plaćom još imaju i djecu.
Nije se meni ništa srozalo..nego gazde u mojoj firmi polako obezvrijeđuju cijenu rada kao i drugdje uostalom a to što nekakvi manageri marketinga i njima slični imaju ogromne plaće za snimanje reklama koje sad može napravit na kompu svaki klinac to treba pitat nekog drugog.
Misliš li da su statistike po kojim je u zadnjih 15 godina prosječna plaća u HR porasla 4 puta bazirane samo na plaćama managera marketinga?

Ako si svo to vrijeme proveo u istoj firmi koja je očito u teškoj banani, onda je krivica samo na tebi što nisi na vrijeme digao sidro. Npr. prije 10 godina.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 16:12   #24
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Misliš li da su statistike po kojim je u zadnjih 15 godina prosječna plaća u HR porasla 4 puta bazirane samo na plaćama managera marketinga?


.
nažalost, dobar dio toga rasta rezultat je nestanka nekoliko stotina tisuća "loših" radnih mjesta.
drugim riječima, ako želite povećati prosječnu plaću u varaždinskoj županiji za 500 kn, najlakši i najbrži način je - zatvoriti Varteks.
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 16:44   #25
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
nažalost, dobar dio toga rasta rezultat je nestanka nekoliko stotina tisuća "loših" radnih mjesta.
drugim riječima, ako želite povećati prosječnu plaću u varaždinskoj županiji za 500 kn, najlakši i najbrži način je - zatvoriti Varteks.
Pa to i jest dobar način dizanja plaća: zamjena nerentabilnih poslova nečim isplativijim. Sam broj zaposlenih danas čak je i veći nego prije 15 godina.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 22:27   #26
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
nažalost, dobar dio toga rasta rezultat je nestanka nekoliko stotina tisuća "loših" radnih mjesta.
drugim riječima, ako želite povećati prosječnu plaću u varaždinskoj županiji za 500 kn, najlakši i najbrži način je - zatvoriti Varteks.
Ne, Varteks moramo držati na životu što dulje, što više iz proračuna kanalizirati u Varaždin uz zadržavanje minimalnih plaća radnicima. A u Kninu će umjesto Tvika i Kningipsa će biti otvorena tvornica klanfi, jedina u svijetu i biti će financirana po uspješnom modelu Varteksa. Nakon toga oslovljavat će mo se sa "druže i drugarice" a ime zemlje promijeniti u SRH.
To što naše Vlade nemaju pojma ( i jako ih zabole) kako otvoriti nova radna mjesta ne znači da postojeća nerentabilna poduzeća treba silom održavati. Potjenkinova sela koja su postojala 90ih polako ali sigurno se ruše. Ovo razdoblje je samo razdoblje osvještavanja da shvatimo u kojim smo govnima, ali to još uvijek ne kužimo jer smo naučeni na Vođu i takvi smo na izborima. Koje smo ovce vidi se po reakcijama na poskupljenje naftnih derivata, jedino mi ko oni psi u autima klimamo glavom: ja, ja svuda poskupilo...Broj mobitela nam je u EU najveći po glavi (uhu) stanovnika, ima se.....Stanmdard preko BDP per capita se ne uspoređuje, a pogotovo ne kada su ostali parametri bitno različiti (kao građanske slobode). Takve usporedbe ostavi Novoj TV jer zvuči bombastično. I dobro bi se prodalo.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 01:15   #27
ja ništa ne kuzim osim sto uspoređujete 1989 i 2001 do sada.

ja to računam malo seljački naprimjer ..... po cijeni kruha se variran znači nekad je kg kruha bila 2 dinara a plača 200 a danas kruh 1 euro a plača 330e
i po tome ja vidim razliku ovo je primjer naravno jeasm u pravu???
ivanzlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 19:42   #28
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
morao sam se javiti na ovu temu pošto je nevjerovatno sa kojom lakoćom se ovdje pišu gluposti. nevjerovatno je o čemu dan danas još neki ljudi razmišljaju! da li se u tu slike Hrvatske u 80 im godinama prošlog stoljeća uklapaju i slike hiperinflacija?! valjda je svakome jasno kako je hiperinflacija isključivo posljedica gospodarskog i političkog rasula u određenoj zemlji, a ne prosperiteta i dugoročno održivog razvoja i na tom pojmu završava ova rasprava. svakako pogledati što su u istom vremenskom razdoblju napravile zapadne zemlje.

da li je to ona 1989 godina, kada je čuveni Ante Marković trčao u Washington kod tadašnjeg predsjednika George H. W. Busha i molio istog za novi financijski kako to Ameri vole reći aid package, a sa druge strane je "napredna" Jugoslavija bila spremna provesti temeljite reforme, još jednu devalvaciju dinara, zamrzavanje plaća, oštro rezanje javne potrošnje i eliminaciju odnosno privatizaciju državnih poduzeća?!

btw. 2005. godine je GDP dosegnuo razinu iz 1989. godine, a 1990. je Hrvatska imala GDP od 25.6 milijardi $ ili ti 5.400 $ po glavi stanovnika, dokle je danas preko 55 milijardi $ ili 12.500 $ po glavi stanovnika. što se tiče stanova, mogu samo reći kako su to najobičnije gluposti i koliko je sve to zajedno bilo održivo smo vidjeli kada se cijela ekonomija raspala u komadiće. nekim ljudima je očito u nedostatku znanja i sposobnosti da nešto naprave danas draže i milije kukati za trulom Jugoslavijom koja se i raspala zato što je bila trula izvana i iznutra.

inače u proizvodnju se je prestalo ulagati još početkom 80 ih godina, što se jako dobro moglo vidjeti prilikom privatizacija hrvatskih poduzeća koja su sva odreda imala zastarijelu tehnologiju i izgubljena tržišta. najvećim dijelom se izvozilo u bivši SSSR i to je bio tkz. kompenzacijski izvoz. oni su nama nešto prodali, pa smo mi njima za istu sumu nešto prodali. raspadom SSSR je sve to propalo i naša poduzeća su izgubila tržište.

sve je bilo na trulim temeljima, jer da nije bilo onda bi i opstalo. čak štoviše, kopirale bi nas jedna austrija ili finska. to što je za neke vrhunac da im država besplatno da stan više govori o njima samima nego o današnjoj državi.

A joj kako ti lijepo zboriš,ali ja bih svejedno volio da mi netko prstom pokaže nešto što je nastalo u ovoj državi a da se može prodati kao što vlada već godinama prodaje (i živi od toga) sve ono čega nema,jer nije sagrađeno za vrijeme bivše države.Mislim da bi svi tanko srali.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 19:55   #29
par-nepar i nestashice cemo opet dozivjeti,i nije to bila stvar loshe ekonomije u jugi,vec loshe ekonomske situacije u svijetu
no,meni nije jasno kako neki il ne zele ili stvarno ne mogu skuziti ono shto se prica
1989:
1. velika vecina ljudi su dobili stanove na korishtenje koje su,kao da su privatno vlasnishtvo,bili nasljedni
2. vanjski dug je bio 20 milijardi $ na 24 milijuna stanovnika (cca),procijenite kolko je moglo otpadati na hrvatsku
3. izvoz (dakle,ne republike) je bio nekoliko puta povoljniji nego danas,nemjerljivo puta bolji
4. BDP je bio veci onda nego 2001,a recimo da je slicno ko danas
5. izvozili smo visoku tehnologiju (centrale),tekstil,namjeshtaj,hranu

dakle,bili smo manje kreditno optereceni,ma koliko broz molio amere za kredite,sad se trzishno josh skuplje zaduzujemo
evo primjer pametnih hadezejovaca kako da smanje toboz vanjski dug
zaduze se kod banaka u hrvatskoj koje su u vlasnishtvu stranih banaka
na taj nacin se zaduze "kod kuce",al se u biti zaduze vani,samo po nepovoljnijim kamatama,vrijednosti novca,nego da su se direktno vani zaduzili
onda,ako pridodash ondashnju prosjecnu placu sa cijenom kolko bi te stan koshtao danas da dignesh kredit,dodjesh do neugodnog zakljucka da si onda imao veca primanja,vecu placu nego sada
iz jednostavne cinjenice shto si imao stan,a nisi ga placao

a kako nam je sada:
1. stan malo tko ima,a tko ima gushi se u kreditima i nishta mu ne ostaje od place,a ko nema placa stanarinu opet jako,jako skupo
2. vanjski dug je koliko? 40 milijardi$ na 4,5 milijuna stanovnika? fakat vishe ne pratim koliki je
3. izvoz je smijeshan kad ne bi bio tragican,a imali smo priliku u izvoz strpat i bivshe bratske republike (slovenci jesu)
4. kada bi se u BDP uracunala i vrijednost novca 89 i sada,pitanje je kolko je sada isti BDP kao i onda
5. ne izvozimo visoku tehnologiju,ne izvozimo tekstil,ne izvozimo namjeshtaj,ne izvozimo hranu,sve to uvozimo,pa josh i vishe

dakle,kvaliteta zivot onda:
svi su radili, i radio si bez problema do kraja radnog vijeka u istoj firmi
mogao si mijenjat,al to se cinilo toliko nepotrebnim da se rijetko konzumiralo
dobio si stan,pa te niti to nije mucilo niti si imao problema sa tim
treca bitna stvar je osobna i nema veze sa politikom,a radi se o ljubavi
eto formule za srecu

danas mnogi ne rade,ko radi nije siguran na poslu,rade i vishe nego prije (moglo bi se sad ovdje uracunati prekovremeni koji se ne placaju,pa da se vidi kolko je doista realna placa danas....puno manja nego shto sluzbeno je!!!!!!!!!)
nemash za stan,ili ako imash uzeo si kredit koji jedva otplacujesh,a cije otplacivanje direktno ovisi o gore navedenom nesigurnom poslu,ako ne odesh u stecaj il bog te pita shto
i treca stvar je opet ljubav
al jebo ljubav ako nigdje ne radish i ako si podstanar il zivish sa starcima,tvojim il njezinim

zato,razmislite duplo prije no shto kakvu glupost opet kazete
ma,troduplo
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 19:58   #30
i josh neshto
ako ne racunamo sve tajkune i lopove koji su popljackali hrvatsku i hrvate,svi koji neshto imaju (vikendice i sl) imaju to iz doba juge,iz doba 80-tih najvishe
od onda stanka,zero,nish,nula
velim,ako izbacish kriminalce,tajkune
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 21:38   #31
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
par-nepar i nestashice cemo opet dozivjeti,i nije to bila stvar loshe ekonomije u jugi,vec loshe ekonomske situacije u svijetu
no,meni nije jasno kako neki il ne zele ili stvarno ne mogu skuziti ono shto se prica
1989:
1. velika vecina ljudi su dobili stanove na korishtenje koje su,kao da su privatno vlasnishtvo,bili nasljedni
2. vanjski dug je bio 20 milijardi $ na 24 milijuna stanovnika (cca),procijenite kolko je moglo otpadati na hrvatsku
3. izvoz (dakle,ne republike) je bio nekoliko puta povoljniji nego danas,nemjerljivo puta bolji
4. BDP je bio veci onda nego 2001,a recimo da je slicno ko danas
5. izvozili smo visoku tehnologiju (centrale),tekstil,namjeshtaj,hranu
Hajdemo redom:

1. To o stanovima jednostavno nije istina. Stanove su dobili neki, a neki su uplaćivali i po 20-30 godina i nisu dobili službene stanove. Moje stričevi i tetke su 1990. imali ukupno oko 60 godina staža i nitko od njih nije dobio stan. Baš me zanima tko bi danas pristao na to da uplaćuje stan, a da će ga možda dobiti za 3 ili 5 ili možda 25 godina. A bilo je i doslovno ljudi koji su uplaćivali 40 godina - pa otišli u mirovinu bez da su dobili stan (to se vrtilo po novinama kao afere).

2. A struktura duga? A inflacija? Nemanje duga ti ne znači puno - osim da nemaš ideju što ulagati. Izuzetak je Norveška i drugi izvoznici nafte.

3. Izvoz je bio lagan, jer je postojao istok koji je gutao sve. Zadnja kvaliteta koju je proizvodila Jugoplastika se odlično prodavala na Istoku. No, sada taj isti istok kupuje na svjetskom tržištu i zna što je kvaliteta - a ionako te plastične i ine proizvode više ne možemo proizvoditi jer imamo preskupu radnu snagu. Imam prijatelja koji je puno putovao po bivšem sovjetskom bloku - i detaljno mi je pričao kako je bilo tamo. Jedna od priča mu je bila: ogromni red pred trgovinom za kupnju doslovno - čarapa. E, pa lako ti je takvima izvozit.

4. BDP je uništio rat. S okupacijom trećine teritorija je malo teško proizvoditi.

5. I danas izvozimo visoku tehnologiju. Ima softverskih kompanija koje izvoze gotovo 100% prozvodnje. A glede tekstila - naša minimalna plaća je dosta veća nego prosječna plaća u toj industriji. Da izvozimo tekstil (izuzimam skupe stvari tipa dalmatinskog veštita) trebali bi imati plaću u toj branši ispod 100 €. Ti zaista želiš da ljudi u Hrvatskoj rade za toliko?

Objektivno, u socijalizmu su relativno bolje živjeli ljudi koji danas imaju najniža primanja: radnici na traci i u tekstilnoj industriji - dijelom radi toga što još nije bio nastupio globalizam, a dijelom i radi toga što su plaće bile u nekim dogovorenim suodnosima.

Zadnje uređivanje Vojky : 21.06.2008. at 22:35.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 21:43   #32
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
A joj kako ti lijepo zboriš,ali ja bih svejedno volio da mi netko prstom pokaže nešto što je nastalo u ovoj državi a da se može prodati kao što vlada već godinama prodaje (i živi od toga) sve ono čega nema,jer nije sagrađeno za vrijeme bivše države.Mislim da bi svi tanko srali.
Da, bivša država je radila autoceste za popizdit.

Telefon se tada sigurno dobivao za jedan dinar (ono da si morao platiti po 2000 DEM, šestomjesečnu plaću, da bi dobio priključak koji bi onda bio vlasništvo PTT-a se valjda ljudima pričinjalo).

Ulagali su u obrazovanje tako ogromne novce, da smo 2001. dočekali s punih 7% visokošlovanih (da, da, da, naše školstvo je bilo odlično).

Nije istina da su politički zatvorili TMZ (Tvornicu motora Zagreb) jer su po planskoj podjeli motore radili Slovenci, valjda su motori tipa Švrće bajka.

I da - nikada im se nisu omakle greške, recimo gubitaši.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 22:54   #33
Vojky,ne pricaj gluposti i bedastoce (a ja i ti cemo se josh obracunati zbog tvog bahatluka,samo mi se josh ne da)
1.
stanove je dobila velika vecina,ali nisu istina svi dobili
prvo,stanova se gradilo 20.000 godishnje u 80-tima
23.000x10x3.5=805.000 dusha udomljeno u 10 godina
a prinova u tih 10 goda je bilo 200.000 (manje)
shto ce reci da je 605.000 dusha udomljeno koji do tada nisu imali stanove
a shto kaze da je od 4.150.000 stanovnika 81 godine 540.000 udomljeno u narednih 9 godina, 13%
za dublju analizu neam dovoljno podataka

2.
opet pricash gluposti,al bar te ide
ulaganja je vishe bilo u 80-tima nego sada
pogledaj koliko je toga propalo od tvornica i devastirano
primjer jugoturbine,80-tima moderna tvornica,sa jednim dijelom malo starijeg dijela
u 2000-tima sve ostalo kao u 80-tima,dakle shto je onda bilo moderno sad je jako zastarjelo,a shto je onda bilo malo starije sad je turbo zastarjelo
reci mi samo neko ulaganje u samostalnoj hrvatskoj?
i molim te,ne spominji shopping centre jer njih ne smatram nikakvim ulaganjima
u 80-tima se itekako ulagalo i ti bi to trebao znat,ako si imalo gledao svijet oko sebe
tolko mlad nisi
3.
jebala te jugoplastika,kad moram bit prost
ja sam ti nabrojao izvoz visoke tehnologije (hidrocentrale,od temelja do krova),nabrojao sam ti tekstil,kvalitetan,namjeshtaj,kvalitetan,hrana,kva litetna
i to shot ti pricam se izvozilo i na zapad
4.
hahahahahahahaha
to bi bilo tocno da je na tom okupiranom podrucju i bila proizvodnja
but nije,to podrucje je bilo proizvodno free podrucje,ono bez njega,zato tu pricu o ratu okaci macku o rep
dodushe,naravno da ima rat utjecaja,al ne toliko koliko neki oce prikazati zeleci zamazati oci ljudima
i ocito josh uvijek uspijevaju
brao za njih
5.
reci mi prihod od tog izvoza tih kompanija i tog softwarea
u kojim je to kolicinama?
daj ne laprdaj,ne znash pojma o IT industriji
a shto se tice tekstila,nesh vjerujesh kolka je placa krojacima u londonu,pa opet ljudi izvoze i prodaju
mosh li dokucit zashto?
a?

u socijalizmu su svi bolje zivjeli
i josh nesh,poshto to ocito nisi uvidio,pa da ti nacrtam
da li se danas placa prekovremeno?
NE
pa onda da li je prosjecna placa REALNA prosjecna placa?
naravno da NE
dakle,realna prosjecna placa je dosta niza od statisticke pa je i time ne manja razlika,nego veca izmedju 89 i sada
jasno u ciju korist
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 02:35   #34
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
1.
stanove je dobila velika vecina,ali nisu istina svi dobili...

I koji ja quac imam od toga budući nisam dobio stan, a plaćali ga i starci ija!!!??? Pa protiv tih idiotarija tipa uravnilovke sam se i borio....

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
2.
opet pricash gluposti,al bar te ide
ulaganja je vishe bilo u 80-tima nego sada...
U ta doba u Moskvi su postojali profesionalni tjerači golubova. Nije bilo nezaposlenih (a, ljudi tjrali golubove), nema konkurencije, država subvencionira...Razlikuj ineres zbog profita i interes zbog socpropagande...


Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
3.
jebala te jugoplastika,kad moram bit prost
ja sam ti nabrojao izvoz visoke tehnologije (hidrocentrale,od temelja do krova),nabrojao sam ti tekstil,kvalitetan,namjeshtaj,kvalitetan,hrana,kva litetna
i to shot ti pricam se izvozilo i na zapad
Daj se malo interesiraj što se izvozi, recimo Spačva, izgradnja energetskih postrojenja u Kanadi... Samo što je to danas profit naših firmi i nema se razloga socpropagandom država kur.it zbog toga, ona samo ubire...

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
4.
hahahahahahahaha
to bi bilo tocno da je na tom okupiranom podrucju i bila proizvodnja
but nije,to podrucje je bilo proizvodno free podrucje,ono bez njega,zato tu pricu o ratu okaci macku o rep
dodushe,naravno da ima rat utjecaja,al ne toliko koliko neki oce prikazati zeleci zamazati oci ljudima
i ocito josh uvijek uspijevaju
brao za njih
Ma, da svi znamo da Borovo ima proizvodnju u Bugarskoj, a da je Peruča u Zanzibaru....


Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
5.
reci mi prihod od tog izvoza tih kompanija i tog softwarea
u kojim je to kolicinama?
daj ne laprdaj,ne znash pojma o IT industriji
a shto se tice tekstila,nesh vjerujesh kolka je placa krojacima u londonu,pa opet ljudi izvoze i prodaju
mosh li dokucit zashto?
a?
Je li ti hoćeš dokazati neprofitabilnost ili nepostojanje nekih djelatnosti. Mislim, razlika je ključna...
WTF London??? Ma daj oma Armani ili Gucci...šta ću se zaje.avat sa londonpapcima...


Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
u socijalizmu su svi bolje zivjeli
i josh nesh,poshto to ocito nisi uvidio,pa da ti nacrtam
da li se danas placa prekovremeno?
NE
pa onda da li je prosjecna placa REALNA prosjecna placa?
naravno da NE
dakle,realna prosjecna placa je dosta niza od statisticke pa je i time ne manja razlika,nego veca izmedju 89 i sada
jasno u ciju korist
Ti si možda bolje živio u socijalizmu, ja ne. Ne plaćaju ti prekovremeno? Pa odi CK SKH i traži drugarsku samokritiku inokosnog kombinata!! Sada ti je socijalizam mila majka samo zato što nemaš muda prijavit firmu da ti ne plaća... Ni meni nisu plaćali dok nisam napisao par lijepih dopisa...i bio siguran da neću otić u bajbokanu zbog verbalnog delikta i podrivanja samoupravnog socijalizma... Prije je bila uravnilovka tako da su ljudi mogli živjeti koliko toliko, danas se sam moraš boriti za ono što ti pripada....
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 11:35   #35
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
1. velika vecina ljudi su dobili stanove na korishtenje koje su,kao da su privatno vlasnishtvo,bili nasljedni
2. vanjski dug je bio 20 milijardi $ na 24 milijuna stanovnika (cca),procijenite kolko je moglo otpadati na hrvatsku
3. izvoz (dakle,ne republike) je bio nekoliko puta povoljniji nego danas,nemjerljivo puta bolji
4. BDP je bio veci onda nego 2001,a recimo da je slicno ko danas
5. izvozili smo visoku tehnologiju (centrale),tekstil,namjeshtaj,hranu
1. lažeš kao u uvijek do sada. nikakva većina ljudi nije dobila stanove. moj otac, majka kao niti jedan od njezinih šestero braće i sesstara nisu dobili nikakve stanove. dobili smo jedino i isključivo to da plaćamo ogromne poreze zato što smo se usudili izdiči iznad prosjeka tadašnje države.
2.već sam ti napisao što tebe briga koliko je dužan agrokor, ina ili tvoj susjed? što si toliko opterećen drugim ljudima, gledaj sebe, a mani se drugih.
3. da bio je povoljniji zato što se masa robe išla na tržište bivšeg sssr-a. raspadom te tvorevine raspala su se i tržišta za naše tvrtke koja se nisu mogla prebaciti na puno zahtjevnija zapadna tržišta. ne preko noći i ne bez velikih ulaganja.
4. pa mi smo u 2008 godini. koji kurac si zapeo za 2001. danas smo 50% iznad bdp socijalističke republike hrvatske. znaš neki od nas ne stoje na mjestu kao ti, pa onda više nismo u 1989 i 2001 nego smo u 2001.
5. ma izvozio si moju kobasicu a ne visoku tehmologiju. na primjerima tri ili četri tvrtke reći kako si izvozio visoku tehnologiju je presmiješno da bi se uzelo u obzir.


Quote:
dakle,bili smo manje kreditno optereceni,ma koliko broz molio amere za kredite,sad se trzishno josh skuplje zaduzujemo
evo primjer pametnih hadezejovaca kako da smanje toboz vanjski dug
zaduze se kod banaka u hrvatskoj koje su u vlasnishtvu stranih banaka
na taj nacin se zaduze "kod kuce",al se u biti zaduze vani,samo po nepovoljnijim kamatama,vrijednosti novca,nego da su se direktno vani zaduzili
onda,ako pridodash ondashnju prosjecnu placu sa cijenom kolko bi te stan koshtao danas da dignesh kredit,dodjesh do neugodnog zakljucka da si onda imao veca primanja,vecu placu nego sada
iz jednostavne cinjenice shto si imao stan,a nisi ga placao
ovih dana smo se kreditno zadužili preko domaćih banaka zato što je kredit bio jeftiniji, odnosno novac je bio jeftiniji. pa ne očekuješ valjda da se u današnjim vremenima kreditne krize i otežanog načina kreditiranja postignu uvjjeti kakvi su se postigli prije tri godine?

Quote:
kako nam je sada:
1. stan malo tko ima,a tko ima gushi se u kreditima i nishta mu ne ostaje od place,a ko nema placa stanarinu opet jako,jako skupo
2. vanjski dug je koliko? 40 milijardi$ na 4,5 milijuna stanovnika? fakat vishe ne pratim koliki je
3. izvoz je smijeshan kad ne bi bio tragican,a imali smo priliku u izvoz strpat i bivshe bratske republike (slovenci jesu)
4. kada bi se u BDP uracunala i vrijednost novca 89 i sada,pitanje je kolko je sada isti BDP kao i onda
5. ne izvozimo visoku tehnologiju,ne izvozimo tekstil,ne izvozimo namjeshtaj,ne izvozimo hranu,sve to uvozimo,pa josh i vishe
dakle,kvaliteta zivot onda:
svi su radili, i radio si bez problema do kraja radnog vijeka u istoj firmi
mogao si mijenjat,al to se cinilo toliko nepotrebnim da se rijetko konzumiralo
dobio si stan,pa te niti to nije mucilo niti si imao problema sa tim
treca bitna stvar je osobna i nema veze sa politikom,a radi se o ljubavi
eto formule za srecu[/QUOTE]

stanove kupuju mladi i nemožeš dobiti kredit koji ti prelati 1/3 plaće. u obzir se uzima i plaća supružnika. u jednoj njemačkoj vlasništvo nad nekretninom ima 30% nijemaca. pogledaj koliko ih im u nizozemskoj. tamo su ljudi kao materijalisti a nekim slučajem ne pate od posjedovanja nekretnine, automobila i ostalih materijalih sranja kao ti koji si teška odvratna komunistička svinja.

Quote:
zato,razmislite duplo prije no shto kakvu glupost opet kazete
ma,troduplo
da zato razmisli troduplo


Quote:
1.
stanove je dobila velika vecina,ali nisu istina svi dobili
prvo,stanova se gradilo 20.000 godishnje u 80-tima
23.000x10x3.5=805.000 dusha udomljeno u 10 godina
a prinova u tih 10 goda je bilo 200.000 (manje)
shto ce reci da je 605.000 dusha udomljeno koji do tada nisu imali stanove
a shto kaze da je od 4.150.000 stanovnika 81 godine 540.000 udomljeno u narednih 9 godina, 13%
za dublju analizu neam dovoljno podataka
tvoju matematiku bi trebali uzeti i ostali razvijeni zapadni svijet. padnem u komu kada pročitam tvoje debilne brojeve. daj link u kojem se vidi kako se gradilo i besplatno davalo 20000 stanova godišnje.

kako to izgleda za današnju državu? neka država gradi stanove i neka prosječna cijena kvadrata gradnje košta 1.500eura što znači za neki prosječan stan 500.000 kuna x 20.000 = 8 milijardi kuna ili 8% proračuna ili 3% gdp-a. što bi imali nakon toga? za par godina kreditni slom kao što smo imali u bivšoj smrdoslaviji i hiperinflaciju. makni državu i smanji udjel države u gospodarskoj aktivnosti. to rade sve razvijene zemlje, jugosmrdija to nije radila i što je imala? imala je napredak za razliku od irske, švedske, austrije, belgije ili švicarske.

Quote:
2.
opet pricash gluposti,al bar te ide
ulaganja je vishe bilo u 80-tima nego sada
pogledaj koliko je toga propalo od tvornica i devastirano
primjer jugoturbine,80-tima moderna tvornica,sa jednim dijelom malo starijeg dijela
ne ti opet LAŽEŠ. realna ulaganja u industriju su stala 1980 ih godina. to dobro vidimo na tome u kojem su nam stanju poduzeća bila 1990 godine.

jugoturbina jugonostalgičaru?

Proizvodni program Društva obuhvaćao je proizvodnju energetskih strojeva i uređaja većinom dizel motora za brodske namjene po Švicarskoj licenci Sulzer, njihove dijelove,sklopove i opremu, zatim klizne ležajeve svih veličina i namjena, rashladnike, pumpe, spojke,reduktore i drugu opremu za dizel motore. Osim proizvodnje obavljane su usluge strojne i toplinske obrade, montaže, servisiranje i remont. Proizvodnja je najvećim dijelom biti orijentirana na izravni izvoz ili izvoz kroz domaću brodogradnju. Društvo je bilo organizirana u tri proizvodna profitna centra (proizvodnja motora, proizvodnja kliznih ležajeva i profitni centar Slunj) s četiri službe i to: nabava, prodaja, tehnička služba te financijsko-ekonomska i kadrovska služba.

U veljači 1992. računovodstvenoj službi Društva dostavljen je popis 105 dioničara, odnosno bivših zaposlenika Jugoturbine-Tvornice dizel motora, od kojih 42 dioničara nije uplatilo niti jedan obrok, a za 63 dioničara nije bilo moguće obustavama iz plaće naplatiti preostale obroke. Jugoturbina-Tvornica dizel motora je sa 63 dioničara ugovore o kupnji dionica Društva svela na otplaćeni broj dionica, a 137 neotplaćenih dionica je povučeno.

Na tržištu proizvodnje brodskih diesel motora nastale su velike promjene koje Društvo nije moglo pratiti, te je postalo nekonkurentno prema inozemnim proizvođačima koji su na promjene uglavnom reagirali uvođenjem novih tehnologija i smanjivanjem troškova proizvodnje na sve moguće načine. Zbog velike konkurencije došlo je do značajnog pada cijena brodskih motora na svjetskom tržištu, pri čemu je naročito značajan pad cijena njihovih pričuvnih dijelova.

Troškovi proizvodnje diesel motora u Društvu premašuju cijenu diesel motora na svjetskom tržištu, te ova proizvodnja stvara uglavnom gubitke. Pad tečaja američkog dolara (poslovi u brodogradnji ugovaraju se u USD) također je utjecao na nepovoljne rezultate poslovanja.Društvo je sve teže osiguravalo kontinuiranu zaposlenost, a time i stabilno poslovanje. Narudžbe s nekada tradicionalnog tržišta bivšeg Sovjetskog Saveza gotovo su obustavljene, te se Društvo uglavnom orijentiralo na tržište domaće brodogradnje.Tehnološki nivo proizvodnje diesel motora u Društvu nije pratio suvremena kretanja, te je za postizanje rentabilnosti ove proizvodnje nužna nabavka i uvođenje novih proizvodnih sredstava (visokoproduktivnih strojeva, informatičke opreme i slično)
.

sada ti i dalje seri o visokoj tehnologiji i ostalim sranjima kojima su ti punili glavu i sks-u.
Noach is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.06.2008., 12:09   #36
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
I koji ja quac imam od toga budući nisam dobio stan, a plaćali ga i starci ija!!!??? Pa protiv tih idiotarija tipa uravnilovke sam se i borio....
di si se ti borio?!?
slushaj,stanarsko pravo je bilo nasljedno
ako ne razumijesh taj pojam,meni je tebe zao
ma,lazem,nije,al i dalje ne razumijesh
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
U ta doba u Moskvi su postojali profesionalni tjerači golubova. Nije bilo nezaposlenih (a, ljudi tjrali golubove), nema konkurencije, država subvencionira...Razlikuj ineres zbog profita i interes zbog socpropagande...
jel mi pricamo o rusiji ili hrvatskoj u ono doba?
ovdje tako neshto nije bilo,daj se fokusiraj na temu
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Daj se malo interesiraj što se izvozi, recimo Spačva, izgradnja energetskih postrojenja u Kanadi... Samo što je to danas profit naših firmi i nema se razloga socpropagandom država kur.it zbog toga, ona samo ubire...
prvo,drzava se qrci (vish,ne trea ti u,kuish? ma,jok ) i za manje stvari
koliko je toga bilo spomenuto bilo i dnevniku,bilo na javnim istupima predstavnika vlade,a da je u biti vishe bilo smijeshno,nego cak i jadno
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Ma, da svi znamo da Borovo ima proizvodnju u Bugarskoj, a da je Peruča u Zanzibaru....
propali smo i zbog peruce i zbog borova
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Je li ti hoćeš dokazati neprofitabilnost ili nepostojanje nekih djelatnosti. Mislim, razlika je ključna...
WTF London??? Ma daj oma Armani ili Gucci...šta ću se zaje.avat sa londonpapcima...
seljaku,london kroji najskuplja odijela
potpuno rucna obrada svega,svakog detalja
armani ima proizvodnju u kini,btw
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Ti si možda bolje živio u socijalizmu, ja ne. Ne plaćaju ti prekovremeno? Pa odi CK SKH i traži drugarsku samokritiku inokosnog kombinata!! Sada ti je socijalizam mila majka samo zato što nemaš muda prijavit firmu da ti ne plaća... Ni meni nisu plaćali dok nisam napisao par lijepih dopisa...i bio siguran da neću otić u bajbokanu zbog verbalnog delikta i podrivanja samoupravnog socijalizma... Prije je bila uravnilovka tako da su ljudi mogli živjeti koliko toliko, danas se sam moraš boriti za ono što ti pripada....
ne,ja sam tada "loshije" zivio ako se uzme u obzir moj polozaj na ljestvici u drushtvu
meni bi se placa sada svela na vishu nego shto bi imao onda (ukljucen stan,naravno)
ali onda su ljudi bili sretniji i svi su ljepshe zivjeli
nisi imao izrazito bogatih,a svi su mogli raditi
ovakvih klasnih razlika kakvih danas imamo tada je bila samo u pricama za plashenje zloceste male djece


i josh jedna stvar
broj onih koji u ono doba nisu imali stan je kud i kamo manji,za red velicine od broja ljudi koji danas placaju podstanarstvo
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 12:47   #37
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
slushaj,stanarsko pravo je bilo nasljedno
ako ne razumijesh taj pojam,meni je tebe zao
ma,lazem,nije,al i dalje ne razumijeshjel mi pricamo o rusiji ili hrvatskoj u ono doba?
Ako ti odgovara nasljedno stanarsko pravo, pa odi u kibuc u Izraelu...To samo pokazuje "čiste" račune gdje je sve bilo "naše", a koristili su ga samo neki. Kao što su u Rusiji izmišljali radna mjesta, tako su i u bivšoj YU izmišljali radna mjesta da bi statistički smanjili nezaposlenost.

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
ovdje tako neshto nije bilo,daj se fokusiraj na temuprvo,drzava se qrci (vish,ne trea ti u,kuish? ma,jok ) i za manje stvari
koliko je toga bilo spomenuto bilo i dnevniku,bilo na javnim istupima predstavnika vlade,a da je u biti vishe bilo smijeshno,nego cak i jadno
Vidi se odakle skupljaš (polu)informacije, nije potrebno naglašavati odakle.

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
propali smo i zbog peruce i zbog borovaseljaku,london kroji najskuplja odijela
potpuno rucna obrada svega,svakog detalja
armani ima proizvodnju u kini,btw
Pismen si, pa pogledaj što je sve bilo uništeno..
Taj tip London, neka velka faca??

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
ne,ja sam tada "loshije" zivio ako se uzme u obzir moj polozaj na ljestvici u drushtvu
meni bi se placa sada svela na vishu nego shto bi imao onda (ukljucen stan,naravno)
... i u čemu je onda problem???


Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
ali onda su ljudi bili sretniji i svi su ljepshe zivjeli
nisi imao izrazito bogatih,a svi su mogli raditi
ovakvih klasnih razlika kakvih danas imamo tada je bila samo u pricama za plashenje zloceste male djece
Bit će da si se grdno narazgovarao ( bar sa 4% od 4 mil stanovnika) kad znaš da su svi bili sretniji i ljepše živjeli...Daj mi objasni tu ekonomsku komparaciju tranzicijskih zemalja: je li se ljepše i sretnije živi u Bugarskoj ili Hrvatskoj?
Pojmovi ljepši i sretniji su u okviru BDP, PPP-a, ili čega, oprosti zaboravio sam...
I vidiš da to plašenje male djece radi jer si još uvijek u grču od tih priča. Među ljudima postoje razlike koje uzrokuju i razlike u njihovim primanjima. Nije to upitno, upitna je socijala koja nije riješena (tj. od minimalne plaće bi se trebalo moći živjeti).

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
i josh jedna stvar
broj onih koji u ono doba nisu imali stan je kud i kamo manji,za red velicine od broja ljudi koji danas placaju podstanarstvo
Broj stanovnika je tu negdje, izgrađeno je dosta stanova, što, ukralo i odnjelo stanove???

Lijepo je razgovarati sa osobom čija ekspresija nužno uzrokuje vrijeđanje sugovornika što potiče od impresionističkog stava prema realnosti uz skučen vokabular i upitno obrazovanje.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 12:52   #38
Quote:
Noach kaže:
1. lažeš kao u uvijek do sada. nikakva većina ljudi nije dobila stanove. moj otac, majka kao niti jedan od njezinih šestero braće i sesstara nisu dobili nikakve stanove. dobili smo jedino i isključivo to da plaćamo ogromne poreze zato što smo se usudili izdiči iznad prosjeka tadašnje države.
ma,koliko to mozda tebi sada cudno zazvuci,i ma koliko tebi tvoji sve znacili u zivotu,postojalo je 4miljuna i josh nesh sitno stanovnika hrvatske
rekao sam da nisu svi,ali velika vecina jest
ja znam da u mom razredu,u kojoj je bilo 30 ucenika,da su svi bili stambeno zbrinuti
a bilo je i siromashnih i manje siromashnih
primjer jedne obitelji
prvo su zivjeli u malenom fakat stanu,dobili drugo dijete i krenuli uzlazno na listi za stanove
kad im je starije dijete napunilo 12 god dobili su lijep velik stan
a bili su pri dnu ljestvice,mama cistacica a tata najobicniji radnik
dakle,nisi dobio stan sa 18,ali si osnivanjem obitelji i rodjenjem djeteta napredovao na listi i dobijao stan
nadalje,ako si bio mladi strucnjak,pa makar bio samac,opet si dobio sigurno stan
dakle,sa zavrshenim fakultetom
ja ti to jamcim jer ja to znam
a lazljivac si ti
Quote:
Noach kaže:
2.već sam ti napisao što tebe briga koliko je dužan agrokor, ina ili tvoj susjed? što si toliko opterećen drugim ljudima, gledaj sebe, a mani se drugih.
susjeda mi zao,al nije moj problem,no agrokor i ina mogu vrlo lako postat moj problem
no najveci proizvodjac vanjskog duga je drzava,a to mi je najveci problem
ah da,oni proizvode unutarnji dug,a onda se banke zaduzuju kod svojih vlasnika vani po josh nepovoljnijim uvjetima
nesh ti politike rjeshavanja vanjskog duga drzave
Quote:
Noach kaže:
3. da bio je povoljniji zato što se masa robe išla na tržište bivšeg sssr-a. raspadom te tvorevine raspala su se i tržišta za naše tvrtke koja se nisu mogla prebaciti na puno zahtjevnija zapadna tržišta. ne preko noći i ne bez velikih ulaganja.
ja ne vidim da je sloveniji pao izvoz,dapace
kuzish li ti to?
Quote:
Noach kaže:
4. pa mi smo u 2008 godini. koji kurac si zapeo za 2001. danas smo 50% iznad bdp socijalističke republike hrvatske. znaš neki od nas ne stoje na mjestu kao ti, pa onda više nismo u 1989 i 2001 nego smo u 2001.
daj mi te brojke
ja sam nashao da je 2001 BDP bio na 40% BDPa iz 1989
po tebi smo onda danas 4x vecim BDPom nego 2001?
yeah,right
Quote:
Noach kaže:
5. ma izvozio si moju kobasicu a ne visoku tehmologiju. na primjerima tri ili četri tvrtke reći kako si izvozio visoku tehnologiju je presmiješno da bi se uzelo u obzir.
centrala elektricne energije se ne gradi ne znam koliko godishnje
nije to proizvodnja kruha
zato je to bio velik izvoz visoke tehnologije
Quote:
Noach kaže:
ovih dana smo se kreditno zadužili preko domaćih banaka zato što je kredit bio jeftiniji, odnosno novac je bio jeftiniji. pa ne očekuješ valjda da se u današnjim vremenima kreditne krize i otežanog načina kreditiranja postignu uvjjeti kakvi su se postigli prije tri godine?:rofl:
nije istina,potpuna laz i izmishljotina
prvo,domacih banaka nemash,to je vec valjda svima jasno,but tebi,ocito
drugo,"domaca banka" nema dovoljno kapitala,novca,pa taj novac uzima iz domicilne banke koja je vani
sada se u lancu nalaze dvije banke,"domaca" i domicilna
treba obje nahranit
kada bi malo duze razmishljao siguran sam da bi to i sam uvidio
pa makar vec tad bili u EU-u
Quote:
Noach kaže:
stanove kupuju mladi i nemožeš dobiti kredit koji ti prelati 1/3 plaće. u obzir se uzima i plaća supružnika. u jednoj njemačkoj vlasništvo nad nekretninom ima 30% nijemaca. pogledaj koliko ih im u nizozemskoj. tamo su ljudi kao materijalisti a nekim slučajem ne pate od posjedovanja nekretnine, automobila i ostalih materijalih sranja kao ti koji si teška odvratna komunistička svinja.
ali si potpisao da ti mogu sjesti na cijelu placu,a ne samo 1/3 tvoje place :rolleyes:
dakle,ocesh reci da smo u onoj hrvatskoj bili u boljem polozaju od njemacke?
kewl :D
a za ove uvrde o komunistickim svinjama....bash si jadan kad si bespomocan
Quote:
Noach kaže:
da zato razmisli troduplo:lol:
zipa ti sam gebis ne ispadne ;)
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
tvoju matematiku bi trebali uzeti i ostali razvijeni zapadni svijet. padnem u komu kada pročitam tvoje debilne brojeve. daj link u kojem se vidi kako se gradilo i besplatno davalo 20000 stanova godišnje.
nije 20.000 vec sam rekao 23.000
al,oprosti,eto imash pravo
krivo sam napisao
dakle
http://www.glas-slavonije.hr/rubrika..._VIJESTI=63742
shto ce reci
30.000x20x3.5=2,100.000 dusha u 20 godina :)
a prirast stanovnika je bio 300.000 dusha :mig:
dakle,zbrinuto je u tih 20 godina 1,800.000 dusha
kewl :D
http://www.hcjz.hr/pr.php?id=12396&rnd=
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
kako to izgleda za današnju državu? neka država gradi stanove i neka prosječna cijena kvadrata gradnje košta 1.500eura što znači za neki prosječan stan 500.000 kuna x 20.000 = 8 milijardi kuna ili 8% proračuna ili 3% gdp-a. što bi imali nakon toga? za par godina kreditni slom kao što smo imali u bivšoj smrdoslaviji i hiperinflaciju. makni državu i smanji udjel države u gospodarskoj aktivnosti. to rade sve razvijene zemlje, jugosmrdija to nije radila i što je imala? imala je napredak za razliku od irske, švedske, austrije, belgije ili švicarske.:lol:
prvo,nije istina da cijena kvadrata koshta 1.500 eura
prvo,previsoka zarada na stanogradnji je unazad 15 godina digla i cijene zemljishta,jer su i prodavaci zemljishta htjeli uci u to kolo
cijena i sa tako skupim zemljishtem (a ne bi bilo da nije bilo previsoke cijene stanova) je 500 eura
dakle,podijeli svoje brojke barem sa 3
a kolko se meni cini,sada ljudi nemaju stanove,nemaju vikendice (sve iz onog doba),nemaju nishta,a kreditni slom nam se blizi 10x gori od onog
i onda je najveci neprijatelj bila inflacija koja je jela rate kredita,da su to rijeshili ne bi imali toliko problema
al eto
i raspitaj se di je irska bila 89,a di je bila jugoslavija,il kak ju ti pametno nazivash smrdoslavija
jebote,nabroji mi samo neshto novo shto se napravilo u samostalnoj hrvatskoj od 91 od industrije
a ja cu ti nabrojati koliko toga je kvalitetnog i propalo zbog pljacke,a shto je bilo prije 91
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
ne ti opet LAŽEŠ. realna ulaganja u industriju su stala 1980 ih godina. to dobro vidimo na tome u kojem su nam stanju poduzeća bila 1990 godine.
jugoturbina jugonostalgičaru? :lol:
jugoturbina joj je bila ime
i shto je vishe hrvatska samostalna to sam ja vishe jugonostalgicar,tocno
i imam zashto bit
bar nisu ovoliko krali i nije bilo ovoliko sirotinje i gladnih
a bit ce nam josh gore
glavno da su sebi dignuli placu za 3.500 kn,koliko je prosjecna placa,da jadni ne osjete inflaciju koju cesh ti tek osjetiti
i svi mi ostali

a da se vratim na jugoturbinu,u 80-tima je uvela u proizvodnju CNC strojeve
cak ih je uvela i u srednju tehnicku shkolu kako bi shkolovala kadar
gdje tako neshto imash danas?!? :kava:
u hrvatskoj mislim :rolleyes:
Quote:
Noach kaže:
Proizvodni program Društva obuhvaćao je proizvodnju energetskih strojeva i uređaja većinom dizel motora za brodske namjene po Švicarskoj licenci Sulzer, njihove dijelove,sklopove i opremu, zatim klizne ležajeve svih veličina i namjena, rashladnike, pumpe, spojke,reduktore i drugu opremu za dizel motore. Osim proizvodnje obavljane su usluge strojne i toplinske obrade, montaže, servisiranje i remont. Proizvodnja je najvećim dijelom biti orijentirana na izravni izvoz ili izvoz kroz domaću brodogradnju. Društvo je bilo organizirana u tri proizvodna profitna centra (proizvodnja motora, proizvodnja kliznih ležajeva i profitni centar Slunj) s četiri službe i to: nabava, prodaja, tehnička služba te financijsko-ekonomska i kadrovska služba.
U veljači 1992. računovodstvenoj službi Društva dostavljen je popis 105 dioničara, odnosno bivših zaposlenika Jugoturbine-Tvornice dizel motora, od kojih 42 dioničara nije uplatilo niti jedan obrok, a za 63 dioničara nije bilo moguće obustavama iz plaće naplatiti preostale obroke. Jugoturbina-Tvornica dizel motora je sa 63 dioničara ugovore o kupnji dionica Društva svela na otplaćeni broj dionica, a 137 neotplaćenih dionica je povučeno.

Na tržištu proizvodnje brodskih diesel motora nastale su velike promjene koje Društvo nije moglo pratiti, te je postalo nekonkurentno prema inozemnim proizvođačima koji su na promjene uglavnom reagirali uvođenjem novih tehnologija i smanjivanjem troškova proizvodnje na sve moguće načine. Zbog velike konkurencije došlo je do značajnog pada cijena brodskih motora na svjetskom tržištu, pri čemu je naročito značajan pad cijena njihovih pričuvnih dijelova.

Troškovi proizvodnje diesel motora u Društvu premašuju cijenu diesel motora na svjetskom tržištu, te ova proizvodnja stvara uglavnom gubitke. Pad tečaja američkog dolara (poslovi u brodogradnji ugovaraju se u USD) također je utjecao na nepovoljne rezultate poslovanja.Društvo je sve teže osiguravalo kontinuiranu zaposlenost, a time i stabilno poslovanje. Narudžbe s nekada tradicionalnog tržišta bivšeg Sovjetskog Saveza gotovo su obustavljene, te se Društvo uglavnom orijentiralo na tržište domaće brodogradnje.Tehnološki nivo proizvodnje diesel motora u Društvu nije pratio suvremena kretanja, te je za postizanje rentabilnosti ove proizvodnje nužna nabavka i uvođenje novih proizvodnih sredstava (visokoproduktivnih strojeva, informatičke opreme i slično)
.

sada ti i dalje seri o visokoj tehnologiji i ostalim sranjima kojima su ti punili glavu i sks-u.
procitaj o kojoj se godini radi
o godini pljacke,manipulacije i zamracenja
ja ti pricam o CNC strojevima,pricam ti o njihoj gradnji elektricnih centrala u svijetu,shto predstavlja dan danas jedan od najzahtjevnijih tehnickih projekata
a ti trabunjaj shto osh
lako laprdat,shto ti zorno pokazujesh
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 13:02   #39
Quote:
draz kaže:
Ako ti odgovara nasljedno stanarsko pravo, pa odi u kibuc u Izraelu...To samo pokazuje "čiste" račune gdje je sve bilo "naše", a koristili su ga samo neki. Kao što su u Rusiji izmišljali radna mjesta, tako su i u bivšoj YU izmišljali radna mjesta da bi statistički smanjili nezaposlenost.
odgovaralo mi je nasljedno stanarsko pravo
volio bih ga ponovo tu imat
a ti odi u PM
(imash tam nesh)
Quote:
draz kaže:



Vidi se odakle skupljaš (polu)informacije, nije potrebno naglašavati odakle.
kad bi se vidjelo ocima,a ne mozgom,josh bih ti povjerovao u ovo da vidish
Quote:
draz kaže:



Pismen si, pa pogledaj što je sve bilo uništeno..
Taj tip London, neka velka faca??
tja
Quote:
draz kaže:


... i u čemu je onda problem???




Bit će da si se grdno narazgovarao ( bar sa 4% od 4 mil stanovnika) kad znaš da su svi bili sretniji i ljepše živjeli...Daj mi objasni tu ekonomsku komparaciju tranzicijskih zemalja: je li se ljepše i sretnije živi u Bugarskoj ili Hrvatskoj?
Pojmovi ljepši i sretniji su u okviru BDP, PPP-a, ili čega, oprosti zaboravio sam...
I vidiš da to plašenje male djece radi jer si još uvijek u grču od tih priča. Među ljudima postoje razlike koje uzrokuju i razlike u njihovim primanjima. Nije to upitno, upitna je socijala koja nije riješena (tj. od minimalne plaće bi se trebalo moći živjeti).
upravo je to i upitno
ko je prije krao nije mogao previshe krast
sad su se toliko nakrali da su proizveli veliki broj siromashnih
to ti je zakon o ocuvanju energije
ako nekom dodash,drugom morash oduzet
Quote:
draz kaže:



Broj stanovnika je tu negdje, izgrađeno je dosta stanova, što, ukralo i odnjelo stanove???
pogledaj broj stanova i stanovnika,bit ce ti jasno
mosh mislit
Quote:
draz kaže:

Lijepo je razgovarati sa osobom čija ekspresija nužno uzrokuje vrijeđanje sugovornika što potiče od impresionističkog stava prema realnosti uz skučen vokabular i upitno obrazovanje.

aj kad ti to velish
pogledaj gore ko je koga vrijedjao
ja nikoga
kad nit neam potrebe jer sami sebe najbolje vrijedjate
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 13:51   #40
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
ma,koliko to mozda tebi sada cudno zazvuci,i ma koliko tebi tvoji sve znacili u zivotu,postojalo je 4miljuna i josh nesh sitno stanovnika hrvatske
rekao sam da nisu svi,ali velika vecina jest
ja znam da u mom razredu,u kojoj je bilo 30 ucenika,da su svi bili stambeno zbrinuti
a bilo je i siromashnih i manje siromashnih
primjer jedne obitelji
prvo su zivjeli u malenom fakat stanu,dobili drugo dijete i krenuli uzlazno na listi za stanove
gledaj tvoje jugokomunističke pričice ostavi za svoje doma ukućane pošto one nikako nisu relevantne za forumsku raspravu. ja sam ti lijepo napisao kako su stanove dobivali samo podobni. podobna stoka koja je lizala jaja komunističkoj gamadi u vrhu. svi ostali su dobili pičku materinu a svake godine se uredno izdvajalo za gradnju.

Quote:
dakle,sa zavrshenim fakultetom
ja ti to jamcim jer ja to znam
a lazljivac si tisusjeda mi zao,al nije moj problem,no agrokor i ina mogu vrlo lako postat moj problem
Quote:
no najveci proizvodjac vanjskog duga je drzava,a to mi je najveci problem
ah da,oni proizvode unutarnji dug,a onda se banke zaduzuju kod svojih vlasnika vani po josh nepovoljnijim uvjetima
nesh ti politike rjeshavanja vanjskog duga drzave
ponavljam ti da ne sereš i ne pišeš ono u što se ne razumiješ. država je samo u tvojoj glavi glavni generator vanjskog dugga. država u ukupnom vanjskom dugu sudjeluje sa 20%. dakle te svoje lažovske komunističke spikice si ostavi za sastanak saveza komunista hrvatske.

Quote:
ja ne vidim da je sloveniji pao izvoz,dapace
uspoređivati sloveniju sa hrvatskom koja je imala preko 200 milijardi kuna ratnih šteta je više nego maloumno i u razini najvećih komunističkih diletanata. ti se doista u apsolutno ništa ne razumiješ ali se ne prestaješ sramotiti. dobro da hrvatsku nisi usporedio sa mađarskom.

Quote:
kuzish li ti to?daj mi te brojke
ja sam nashao da je 2001 BDP bio na 40% BDPa iz 1989
po tebi smo onda danas 4x vecim BDPom nego 2001?
već sam ti napisao kako su te brojke koje prezentiraš LAŽNE. što ti čovjek sve treba crtati da bi shvatio?

Hrvatska je, s bruto domaćim proizvodom nešto većim od 19 milijardi dolara u 2000., po podacima HNB-a, ostvarila 80 posto BDP-a iz 1989.


Quote:
yeah,rightcentrala elektricne energije se ne gradi ne znam koliko godishnje
nije to proizvodnja kruha
na moje pitanje o udijelu izvoza te kako ti zoveš visoke tehnologije ti meni pišeš kako to nije proizvodnja kruha. bravo, to si isto tako naučio vjerovatno u sks.

Quote:
zato je to bio velik izvoz visoke tehnologijenije istina,potpuna laz i izmishljotina
prvo,domacih banaka nemash,to je vec valjda svima jasno,but tebi,ocito
drugo,"domaca banka" nema dovoljno kapitala,novca,pa taj novac uzima iz ..
ovdje se iz neznam kojeg razloga svađaš sam sa sobom i pišeš gluposti skačeš sa teme na temu a sve to u nedostatku argmenata i znanja.


Quote:
dakle
http://www.glas-slavonije.hr/rubrika..._VIJESTI=63742
shto ce reci
30.000x20x3.5=2,100.000 dusha u 20 godina
a prirast stanovnika je bio 300.000 dusha
dakle,zbrinuto je u tih 20 godina 1,800.000 dusha
kewl
dobro da nisi napisao kako je u 10 godina zbrinuto 4,5 milijuna hrvata
zato što je to bilo tako lijepo je i puknulo i svako malo smo imali devalvacije i hiperinflacije. na one šugave dinare su samo štancali nove nule. hiperinflacija je kako sam već pisao rezultat trule ekonomsko političke situacije u zemlji a nikako ne rezultat napretka. kužiš ti to ili ti se i to treba crtati?

Quote:
prvo,nije istina da cijena kvadrata koshta 1.500 eura
prvo,previsoka zarada na stanogradnji je unazad 15 godina digla i cijene zemljishta,jer su i prodavaci zemljishta htjeli uci u to kolo
ma nemoj. što država nema svoje zemljište neznalico jedna glupa? što je sve privatizirano? znači oni gore brojevi stoje. za taj tvoj maloumni plan nam treba svega 3% bdp-a. to što bi nakon toga imali bankrote kao što je imala šugava jugoslavija je neka druga priča. ali glavno da se takvim nesposobnjakovićima kao što si ti daje nešto besplatno. nitko ti nije kriv što si ti danas nesposoban i neobrazovan da nešto više napraviš od svojeg života. jedini i isključivi krivac si ti i ta smrdoslavija koja je na takav malouman način odgajala djecu.

Quote:
i raspitaj se di je irska bila 89,a di je bila jugoslavija,il kak ju ti pametno nazivash smrdoslavija
možda si mislio na irsku 80 godina, ali irska 90 ih je bila daleko daleko od te tvoje smrdoslavije. irska nije imala hiperinflacije i devalvacije kao hrvatska. irska je svoj razvoj gradila na zdravim temeljima. radu redu i disciplini a ne kao smrdoslavija na neradu i nedisciplini. prouči malo bolje stvari o kojima pišeš pa onda nećeš ispasti tako glup.

Quote:
jebote,nabroji mi samo neshto novo shto se napravilo u samostalnoj hrvatskoj od 91 od industrije
nešto novo? imaš končar koji je izbacio mnoštvo novih proizvoda, kao i jamnica, zvijezda, dukat, vindija, viro, podravka, i mnoge druge tvrtke. te tvrtke jesu iz bivše smrdoslavije ali da nisu uložili milijarde eura ne bi imale budućnost kao što je nisu imale mnoge druge tvrtke iz te šugave tvorevine.


Quote:
a ja cu ti nabrojati koliko toga je kvalitetnog i propalo zbog pljacke,a shto je bilo prije 91jugoturbina joj je bila ime
samo mi nemoj pisatii o jugoturbini i sličnima.

Quote:
i shto je vishe hrvatska samostalna to sam ja vishe jugonostalgicar,tocno
i imam zashto bit
uopće ne sumnjam da jesi zato se radi tebe i tebi sličnih koji ste u manjini poginuli branitelji okreću u grobu. oni dali živote da bi takvi kao ti bivši članovi sks danas plakali za tom šugavom tvorevinom.

Quote:
bar nisu ovoliko krali i nije bilo ovoliko sirotinje i gladnih
a bit ce nam josh gore
ne nisu krali, stoka sitnog zuba se vozila u fičekima a ovi se vozili u novim mercedesima. ne nije se kralo, naravno da se nije kralo zato je sve i propalo jel tako?


Quote:
glavno da su sebi dignuli placu za 3.500 kn,koliko je prosjecna placa,da jadni ne osjete inflaciju koju cesh ti tek osjetiti
i svi mi ostali
znaš oni koji ne traže od države nešto ništa neće osjetiti. taj tvoj mentalitet je iz bivše trule tvorevine i sa takvim mentalitetom nije ništa čudno da si nezadovoljan životom. i ja bi bio da mi se život svodi na sanjarije o besplatnim stanovnima i ostalim glupostima.


Quote:
a da se vratim na jugoturbinu,u 80-tima je uvela u proizvodnju CNC strojeve
cak ih je uvela i u srednju tehnicku shkolu kako bi shkolovala kadar
gdje tako neshto imash danas?!?
u hrvatskoj mislim procitaj o kojoj se godini radi
o godini pljacke,manipulacije i zamracenja
ja ti pricam o CNC strojevima,pricam ti o njihoj gradnji elektricnih centrala u svijetu,shto predstavlja dan danas jedan od najzahtjevnijih tehnickih projekata
a ti trabunjaj shto osh
lako laprdat,shto ti zorno pokazujesh
nevjerovatno koji si tu glupan. ja napišem ovo, Na tržištu proizvodnje brodskih diesel motora nastale su velike promjene koje Društvo nije moglo pratiti, te je postalo nekonkurentno prema inozemnim proizvođačima koji su na promjene uglavnom reagirali uvođenjem novih tehnologija i smanjivanjem troškova proizvodnje na sve moguće načine. Zbog velike konkurencije došlo je do značajnog pada cijena brodskih motora na svjetskom tržištu, pri čemu je naročito značajan pad cijena njihovih pričuvnih dijelova.

Troškovi proizvodnje diesel motora u Društvu premašuju cijenu diesel motora na svjetskom tržištu, te ova proizvodnja stvara uglavnom gubitke. Pad tečaja američkog dolara (poslovi u brodogradnji ugovaraju se u USD) također je utjecao na nepovoljne rezultate poslovanja.Društvo je sve teže osiguravalo kontinuiranu zaposlenost, a time i stabilno poslovanje. Narudžbe s nekada tradicionalnog tržišta bivšeg Sovjetskog Saveza gotovo su obustavljene, te se Društvo uglavnom orijentiralo na tržište domaće brodogradnje.Tehnološki nivo proizvodnje diesel motora u Društvu nije pratio suvremena kretanja, te je za postizanje rentabilnosti ove proizvodnje nužna nabavka i uvođenje novih proizvodnih sredstava (visokoproduktivnih strojeva, informatičke opreme i slično). a ti meni pišeš o tome kako je do 1992 sve bilo popljačakno. hajde uključi taj zakržljali mozak pa probaj nešto što pročitaš i shvatiti. lijepo ti piše kako je tvrtke ostala bez narudžbi iz trulog sssr-a i kako se orjentirala na domaće tržište koje nikako nije moglo zamjeniti tržišter sssr i normalno da je uz kako piše Tehnološki nivo proizvodnje diesel motora u Društvu nije pratio suvremena kretanja, te je za postizanje rentabilnosti ove proizvodnje nužna nabavka i uvođenje novih proizvodnih sredstava (visokoproduktivnih strojeva, informatičke opreme i slično). završilo u likvidaciji. znači tvrtka je bila u totalnom kurcu što ti očito odbijaš vidjeti. no to je tvoj problem jugići a ne moj.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.