Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2008., 14:39   #41
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
odgovaralo mi je nasljedno stanarsko pravo
volio bih ga ponovo tu imat
a ti odi u PM
(imash tam nesh)
Izuzetan argument teze: prije su svi bili sretniji

Pa što nisi na proslavi u Sisku?

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
kad bi se vidjelo ocima,a ne mozgom,josh bih ti povjerovao u ovo da vidishtjaupravo je to i upitno
ko je prije krao nije mogao previshe krast
sad su se toliko nakrali da su proizveli veliki broj siromashnih
to ti je zakon o ocuvanju energije
ako nekom dodash,drugom morash oduzet
Toliko godina, a vjeruje u Robina Hooda? Nitko nije proizveo siromašne, siromašni smo bili. A sada kada je sve na nekim ekonomskim osnovama, to se i vidi. Loša socekonomska sitacija u HR se nemre opravdati samo lopovlucima.

Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
pogledaj broj stanova i stanovnika,bit ce ti jasno
mosh mislit
I onda taj kvocijent usporedim sa 1990g? I oduzmenm ono što je bilo srušeno?

:
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
kad nit neam potrebe jer sami sebe najbolje vrijedjate

U strahu su velike oči, strah od priča o klasnim razlikama. I sad smo na vi? Ili misliš da sam u množini zbog velikih očiju?
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 18:25   #42
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
....
4.
hahahahahahahaha
to bi bilo tocno da je na tom okupiranom podrucju i bila proizvodnja
but nije,to podrucje je bilo proizvodno free podrucje,ono bez njega,zato tu pricu o ratu okaci macku o rep
dodushe,naravno da ima rat utjecaja,al ne toliko koliko neki oce prikazati zeleci zamazati oci ljudima
i ocito josh uvijek uspijevaju
brao za njih
...
Majke mi mile, ti nisi sav svoj. Šta ti lupetaš?
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 18:46   #43
Ha, ha, Lepi se ne javlja!!! Ma kažem vam da je otišao na proslavu pucnja prve puške u Sisku 40neke!!!
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 19:38   #44
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Hajdemo redom:

1. To o stanovima jednostavno nije istina. Stanove su dobili neki, a neki su uplaćivali i po 20-30 godina i nisu dobili službene stanove. Moje stričevi i tetke su 1990. imali ukupno oko 60 godina staža i nitko od njih nije dobio stan. Baš me zanima tko bi danas pristao na to da uplaćuje stan, a da će ga možda dobiti za 3 ili 5 ili možda 25 godina. A bilo je i doslovno ljudi koji su uplaćivali 40 godina - pa otišli u mirovinu bez da su dobili stan (to se vrtilo po novinama kao afere).
da,neki su dobili stanove, neki kredite (koje su morali vraćati ako nisu bili te sreće da ih inflacija pojede) a neki nisu dobili ništa iako su cijeli život plaćali stambeni doprinos od 4% plaće.
inače, ta ideja da svi plaćaju a samo neki dobivaju nije tako nepopularna, primjenjivala ju je i vlada RH sa doprinosom od 2 % za stambeno zbrinjavanje invalida domovinskog rata

danas bi 80 % mladih pristalo da za 200 kn mjesečno učestvuje u nagradnoj igri u kojoj se dijeli 10 stanova u cijeloj državi
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 19:53   #45
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
inače, ta ideja da svi plaćaju a samo neki dobivaju nije tako nepopularna, primjenjivala ju je i vlada RH sa doprinosom od 2 % za stambeno zbrinjavanje invalida domovinskog rata
danas bi 80 % mladih pristalo da za 200 kn mjesečno učestvuje u nagradnoj igri u kojoj se dijeli 10 stanova u cijeloj državi
Zbrinjavanje invalida domovinskog rata je socijalni problem "visoke razine", naime svi građani RH su "profitirali" pa mislim da je sukladno tome normalno snositi i dio financijske odgovornosti. To ne možeš poistovjetiti sa mladima, kako kažeš, jer to je konstanta (hm, nažalost, to je brojka u laganom padu) pa se snalaze kao i ostali. Čime su zadužili državu ako su mladi?
Ne kažem da zbrinjavanje prošlo u potpunosti OK, i ne kažem da mladi ne trebaju imati što prije riješenu stambenu situaciju, nego su ti mladi u istim govnima kao i ostali a svojom mladošću se nemaju razloga izdvajati kao branitelji. Mladih će biti i sutra i prekosutra, ali, mislim u ime svih, nadam se da je realni broj branitelja takakv kakav je i da neće nikada više rasti. A da ja imam mogućnosti kredita kakvi danas mladi imaju, mislim da bi uspio riješti stambenu situaciju (i ne kažem da je to lako).
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 16:44   #46
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
vidim da neki veličaju ovo danas istovremeno omalovažavajući socijalizam kakav smo imali prije 90-tih. Ja ću reći dojam iz moje perspektive čovjeka koji je oduvijek volio business, poduzetništvo i kapitalizam. Oba sistema su imala prednosti i mane, no mislim da je onaj bio bliži društvu zadovoljnih gdje se čovjek osjeća čovjek a ne nekakav kotačić u tuđem stroju.

Onda je bilo političkih 'nekorektnosti' (prema neistomišljenjcima), nije bilo bogatog sloja, bila je inflacija itd. Ali bilo je više jednakosti, zadovoljstva među ljudima, druženja, iskrenosti, radosti življenja. A bilo je i više sigurnosti na ulici.

Danas ima više novaca (samo nekima), ostali žive u siromaštvu i konstantnom pritisku radeći od jutra do sutra. I polako gube dah. Nema sigurnosti plaća, zaposlenja, nema sigurnosti na ulici, nema povjerenja u pravni sistem. Naravno da je dio toga uzrokovan promjenom ekonomije u svijetu, no mi smo očito preuzeli nejgore od toga (ili smo bili prisiljeni preuzeti). Dovoljno je otvoriti bilo koje novine da se padne u depresiju, nihilizam neperspektivnost. Sloboda je lijepa ali previše (ekonomske) slobode bez pravila ponašanja vodi u anarhiju gdje preživljavaju samo najbeskrupulozniji. Da ne spominjem kako privatni život i život dostojan čovjeka kao takav više ne postoji, sve se pretvorilo u nekakav trajni grč. To govorim iz perspektive uspješnog poduzetnika koji je recimo 'dobio ono o čemu je maštao'.

Da zaključim, ako usporedimo ta dva sistema i vremena, mislim da je socijalizam kakav ga znamo ovdje bio puno bliže idealnom društvu zadovoljnih nego što je to ovaj sistem danas. Uz pametne preinake mogli smo živjeti ljepše, punije, zadovoljnije. Mislim da nas ovaj sadašnji ekonomski sistem nikada neće odvesti do tih ciljeva. Moje viđenje budućnosti je mali bogati sloj poslušnika koji o ničemu ne odlučuju i velika većina naroda u nekoj vrsti neo-robovlasničkog sistema
Potpisujem oba posta cjenjenog Rolandusa...mislim da je tema malo promasena, ali ne u smjeru u kojem vecina nastoji poentirat, vec u tome da su krive godine uzete za usporedbu....trebalo bi eventualno, mozda, usporedjivat 60-te i 70-te sa 90-tima i 2000-ima...

i ne bih se zelio tu prepucavat sa statistikama i brojkama...jednostavno mi se ne da trosit vrijeme na to....

meni je moj caca jednom davno reko...sine, standard ti se mjeri s tim kaj je obicnom malom radnom covjeku u frizideru kad ga otvori...dal je nutra viski, francuski konjak i poneki liker ili domaca sljivovica...

...on je krajem 60-ih i dobrim djelom 70-ih imal nutra ono prvo, a osamdesetih i posle toga sve dok nije umro.....ono drugo...

napominjem bil je mali covjek ...ni poduzetnik, ni funkcionar....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 22:13   #47
i ček , kaj ak se ozenis , dobis djecu , a nikako da te izvuku u toj nagradnoj igri di su se djelili stanovi ? a lovu uplacujes uredno ?
zapravo znam kaj , onda se dogadaju scene iz onog filma Tesna koža



a kaj je najzesce, niste mogli nis kupiti kad bi ti trebao cijeli zivot valjda da ustedis za nesto svoje ,a krediti nisu postojali . ma prekrasna drzava .

doduse moji su se nsasli , zgradli su si sami kucu . to su teze mogli zabranit . al isto je trebalo dobit kredit , za materijal bar, zna se kak se to prije gradilo


al ovi truli yunostalgičari
treba na Kubu deportirat na par godina . pa nek uzivaju u stanarskom pravu.
Hrvoje xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 00:02   #48
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Majke mi mile, ti nisi sav svoj. Šta ti lupetaš?
shto lupetash ti?!?
pa kolko je to znacajne proizvodnje bilo na okupiranim podrucjima?
kolko znam,radi se o ekonomski i proizvodno najzaostalijim podrucjima RH
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 00:12   #49
da nije bilo idealno,naravno da nije
al da je malo ljudi dobijalo stanove,samo njih 10,e pa to je laz
ponavljam da su svi u mom razredu imali stanove
a masa njih nije bila bogata
bila su dva kriterija za dobijanje stana
ako si potreban kadar,najceshce dipl. ing.,pa si mogao dobit i manji jednosobni stan ili ako si imao familiju i djece
moji roditelji su dobili stan tek samnom,kao drugim djetetom
to im je donijelo dovoljno bodova da se pomaknu na ljestvici
da je bilo mucki oko tih ljestvica,jest
najgore je shto ih i danas ima,al na deset puta gorem mjestu,onom u bolnici,no nebitno
cinjenice govore sljedece
da se gradilo 23.000 stanova godishnje,spominje se cak brojka da se gradilo do 30.000 stanova godishnje u 70-ima i 80-ima
neko je te stanove dobio,a to nije bila jedna osoba,poput todorica danas,recimo
ili nekog biljeznika
dakle,zdravo razumski je u 20 godina izgradjeno recimo 460.000 stanova
neka su ih prosjecno dobivali roditelji sa jednim djetetom,to je 1.480.000 dusha stambeno zbrinuto u tih 20 godina
prinos stanovishtva u tih 20 godina je bio 300.000 dusha
znaci da je stambeno zbrinuto 1.180.000 dusha koji su zivjeli 1970
ili svih 1.480.000, ali tih novih 300.000 nije stambeno zbrinuto,uzmite kako hocete
brojke barem ne lazu
al naravno da je bilo i tada neposhtenja
al mi se ipak nekako cini da kud i kamo manje nego sada
i opet tu dolazi matematika
ako tada bogatash nije bio puno bogatiji od prosjecnog covjeka,onda se sveukupno bogatstvo ipak ravnomjernije dijelilo,taj bogatun ipak nije tak puno ukrao
bar ne kako danas
kad bogatashi imaju nekoliko tisuca puta vishe od obicnog covjeka
a da bi to imao,morao je nekome uzet,i to dosta,i to ne jednom
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 01:49   #50
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
i
a kaj je najzesce, niste mogli nis kupiti kad bi ti trebao cijeli zivot valjda da ustedis za nesto svoje ,a krediti nisu postojali . ma prekrasna drzava .
Postojali su krediti, neki su ih vraćali teško, a neki su kredite uzeli prije razdoblja inflacije i na kraju vraćali neki kikiriki... Tj. kredit su im stvarno vratili drugi, koji ga nisu uzeli.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 01:49   #51
Quote:
Hrvoje xyz kaže: Pogledaj post
i
a kaj je najzesce, niste mogli nis kupiti kad bi ti trebao cijeli zivot valjda da ustedis za nesto svoje ,a krediti nisu postojali . ma prekrasna drzava .
Postojali su krediti, neki su ih vraćali teško, a neki su kredite uzeli prije razdoblja inflacije i na kraju vraćali neki kikiriki... Tj. kredit su im stvarno vratili drugi, koji ga nisu uzeli.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 09:21   #52
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
branitelji. Mladih će biti i sutra i prekosutra, ali, mislim u ime svih, nadam se da je realni broj branitelja takakv kakav je i da neće nikada više rasti. A da ja imam mogućnosti kredita kakvi danas mladi imaju, mislim da bi uspio riješti stambenu situaciju (i ne kažem da je to lako).
A meni se cini da samo raste li ga raste evo ga vec na 500.000
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 09:24   #53
btw. stanarsko pravo je najgora svinjarija ikad smisljena.

Gomila ljudi je uplaćivala doprinose a da nikad nista nisu dobili to se ne zove razvojna politika to se zove lutrija. sad je stanje jos gore dobrim dijelom jer ga je kreirala potpuno ista ekipa koja je kreirala i ono prvo.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 09:45   #54
kakva fuckin lutrija?!?!?
pa se ti kuzish shto u matematiku?
mislim,onu osnovnu,zbrajanje,mnozenje???
pogledaj kolko je stanova sagradjeno u 20 godina,kolko je to cca dusha,i kolki je prirast stanovnishtva bio u tih 20 godina
i sve ce ti bit jasno
jedino ako tvrdish da je 460.000 stanova zjapilo prazno,e kako bi samo pojedini dobitnici lutrije uselili unutra
svashta
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 09:56   #55
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
ako tada bogatash nije bio puno bogatiji od prosjecnog covjeka,onda se sveukupno bogatstvo ipak ravnomjernije dijelilo,taj bogatun ipak nije tak puno ukrao
bar ne kako danas
kad bogatashi imaju nekoliko tisuca puta vishe od obicnog covjeka
a da bi to imao,morao je nekome uzet,i to dosta,i to ne jednom
U to doba je bio barem jedan koji je koristio (jer je formalno sve bilo državno) barem par desetaka tisuća puta veću vrijednost od one koju su imali prosječni ljudi. A i neki oko njega su imali, kada bi npr. drug Bakarić išao vikendom u Sloveniju, na brzi vlak bi se kačio poseban vagon.

I da - bogataši su oni koji su nešto zaradili. Oni koji su ukrali su lopovi, neovisno o tome kako su do dobara stekli. Tu nema znaka jednakosti.

Jedan od razloga propasti socijalizma je to što nije omogućavao ljudima koji imaju znanja i poslovnih sposobnosti da se obogate, već su morali raditi unutar svojih koeficijenata u firmama, tj. uprosječiti se.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 10:03   #56
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
kakva fuckin lutrija?!?!?
pa se ti kuzish shto u matematiku?
mislim,onu osnovnu,zbrajanje,mnozenje???
pogledaj kolko je stanova sagradjeno u 20 godina,kolko je to cca dusha,i kolki je prirast stanovnishtva bio u tih 20 godina
i sve ce ti bit jasno
jedino ako tvrdish da je 460.000 stanova zjapilo prazno,e kako bi samo pojedini dobitnici lutrije uselili unutra
svashta

pa takva papane da su moji starci plaćali brdo doprinosa da bi dobili kurčinu je li ti treba crtati isto kao i dobar dio ekipe. platiš gomilu para iz svoje plaće i cekas da u CK odluče hoće li te izvući ili ne.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 26.06.2008., 10:09   #57
jim,to si ti tatu doma zovi papanom,jel ti jasno?
drugo,meni je zao shto tvoji starci nisu dobili stan
ma,lazem,boli me ona stvar
velika vecina ljudi je dobila stan,i tu nema spomena
a ako ti imash problema sa brojkama,to je tvoja stvar,ne morash zato vrijedjat

@vojky,po tebi je todoric sposoban biznismen? ili luka rajic?
oni barem nisu unishtili ono shto su dotakli
ove druge bolje ne spominjat,jer su pounishtavali sve zivo shto su dotakli
no,sve je to u biti pljacka,velika pljacka
ne kuzim di ti tu vidish sposobnost?!?
bogatit se mosh i lopovlukom,znash
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 10:43   #58
a cekaj nije pljačka naplaćivati doprinose i zauzvrat ne dobiti apsolutno ništa to je svijetli primjer socijalističke redistribucije.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 11:28   #59
jim,ponavljam da nije niti ono bilo idealno
ali koliko ja vidim stvari
BDP je bio tu negdje koliko i sada,shto ako uracunash cijenu novca i inflaciju svjetsku realnu,ispada da je sada na 50% onoga shto je bilo onda (il shto ja znam koliko al puno manje,to istina)
vidim da je zaduzenost bila 4milijarde$,sada je koliko,40milijardi$?
vishe?
ne pratim vishe
znam da sada puno manje ljudi ima stanove u svom vlasnishtvu,i za njih su do grla u kreditima,znam da je onda vrlo malo ljudi ostalo bez stana
velim,nije idealno,al od te dvije neidealnosti,ona mi je draza,jebga
ponavljam,ja sad zivim bolje nego onda,placa mi je izvrsna,ne bi mogo i sa stanom imat onda bolje uvjete,ali meni to nije satisfakcija
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 14:53   #60
Pozdrav svima,

Ne zelim ulaziti u dugacke rasprave i prepucavanja, zelim istaknuti samo najbitnije stvari. I to one koje koje se ticu malih ljudi.

Nemam dovoljno godina da mogu suditi kako je bilo u 60 i 70-tima, ali za 80-te i 90-te o 00-te mogu reci sljedece:

Prvo:
80-te: ne sjecam se da sam ikada vidio penzionera da kopa po smecu
90-te: vidio sam ih tu i tamo, recimo 2-3 mjesecno.
00-te: vidim ih svaki dan bez izuzetka, i to vise puta

Drugo:
80-te: prosjaci po cestama su bilo gotovo nepostojeca pojava (ne racunam tu ekipu koja zabavlja ljude pa skuplja lovu)
90-te: bilo ih je dosta
00-te: ne mogu jedan semofor proci a da ih ne vidim
(ne racunam tu one koji rade biznis, a i tome se lako moze stat na kraj)

Trece:
O pravednosti dodjele stanova ne bih, ali apsolutno svi koje znam su dobili stanove. Neki prije, neki kasnije....
I jos jedna stvar, prosjecna cijena stana je 80-100k € (znaci rata kredita je cca 4500kn), objektivno receno rata je kakvih 80% prosjecne place. A kako neki vole reci harac za drustvene stanove bio je 4% place (ili cca 200kn).
Zanimljiva lutrija, nekako bi birao da mi uzimaju tih 4% za sansu 1/9 da cu dobiti stan

Cetvrto:
Dug drzave je daleko veci nego ranije.
20M$ na 24mil stanovnika = 833/po glavi exYu
40M$ na 4,5mil stanovnika =8888/po glavi HR

btw ako i priznamo 200M kn ratne stete to je puno. Zasto ne priznajem tu stetu, e pa zato sto svi vi antiYU nastrojeni propagirate da je sva tehnologija ionako bila zastarjela, ako je bila zastarjela onda nije mogla biti tolika steta.
Inace ta steta je mozda i veca ali ne odnosi se na industriju koja je unistena/opljackana. Odnosi se i na privatnu imovinu, koja btw jos uvijek nije obnovljena.

Dug je dug kako god ga mi nazvali, sve je ionako zakon spojenih posuda. Istina, nije me briga ako se susjed previse zaduzio ali znate li kad postaje moja briga. E pa onda kada mi kamata na moj kredit ide gore.

A sad pazi problema ako Agrokor propadne zbog kredita, cca 20-30000 ljudi bez posla dolazi na burzu.... ne moram dodatno objasnjavati koliki je to problem za drzavu.

Dakle sav taj kredit ovako ili onako opterecuje sve nas.

Peto:
Sigurnost posla, sigurnost na cesti, socijalna pravda/nepravda... sve su to bitne stvari ali nisu mjerljive pa ne zelim ulaziti u njih....

Pozdrav
__________________
o majke ti, nakon svih ovih pustih stranica imam instantan deficit mozga
Onaj koji luta. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.