Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2013., 12:43   #1
Kupnja kuće ili stana na moru - neisplativo i promašeno

Baš gledam malo na njuškalu cijene kuća i stanova, prvi red do mora i zaključujem da je sve debelo precjenjeno.

http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl...evance&page=11

Ako uzmemo u obzir da ključ u ruke košta 600 eura/m2 i zemljište maximalno 200 eura/m2, svi ti oglasi su daleko, daleko precjenjeni.

obično od 1/2 do 2/3 tražene cijene.

Sad dolazimo do još jedne stvari, vi dadnete milijun za stan ili dva milijuna za neku manju kuću od 150m2, ostavlja se pitanje šta nije bolje ta 2 milijuna oročit i dobit na godinu 50 000 kn kamata i za te pare ić na pravi godišnji odmor u hotel s 5 zvjezdica, vidjet svijeta, jest najfiniju hranu i vratit se doma zadovoljan.
A šta imamo od toga jer smo kupili neki kućerak od 2 milijuna na jadranu: plaža na kojoj se najćešće još neko kupa od ostalih lokalaca, barke od barbi koji love ribu sparkirane blizu, Sam moraš na nekom otoku kuhat ili jest sendviće, nema najčešće ni dućana, smeće moraš nosit možda u gepeku do kontejnera za odvoz..

A ako dođe u budućnosti porez na imovinu ti svi koji cijene svoje kuće 10 miliona kuna su pečeni, oni će onda reć je moja kuća ne vrijedi toliko, jer kad bi plaćali porez na kuću od 10 000 000 kn onda bi ih to izašlo 100 000 kn što je apsurd, za tu lovu možeš ić na bahame i guštat.

Dakle što možemo očekivati od ovakvih nebuloznih cijena u budućnosti, definitivno ispuhavanje cijena na pola, sad još imaju ljufta dok nema poreza.

Niko nije glup dati 2 miliona, pa čak ni 1 milion za neki stančić na moru kad može s tim parama il oročiti ili čak ni da ne oroči može cijeli život svake godine mijenjat destinaciju a ne bit zakopan na jednom mjestu.

strani nisu toliko glupi da to kupuju, a u zadnje vrijeme ni da plaćaju najam od 50 eura / danu.
Dakel propast slijedi za građevinare i dalamtince koji bi se htjeli obogatit na babovini koja do maloprije nije vrijedila ništa.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 12:51   #2
Sve što si napisao je teoretski točno ali u praksi netko ne vjeruje bankama, netko želi intimu, netko ne voli gužve ni letenje avionom, netko planira i zarađivati na tome...

Ne vjerujem u značajniji pad cijena
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 12:57   #3
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
Sad dolazimo do još jedne stvari, vi dadnete milijun za stan ili dva milijuna za neku manju kuću od 150m2, ostavlja se pitanje šta nije bolje ta 2 milijuna oročit i dobit na godinu 50 000 kn kamata i za te pare ić na pravi godišnji odmor u hotel s 5 zvjezdica, vidjet svijeta, jest najfiniju hranu i vratit se doma zadovoljan.
Vječna dilema Imala sam je i ja neko vrijeme al me mm preduhitrio s kućom koju je naslijedio, naravno da me to ne sprečava da idem i na druga mjesta.
Inače si u pravu, kuća je obaveza koju ak tamo ne živiš, koristiš jednom godišnje na mjesec dana a ostalo vrijeme je prazna ak je ne iznajmljuješ. S druge pak strane uvijek imaš kam otići i osjećat se slobodno jer je tvoje. U tvojoj dilemi ja bi išla u hotele.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:04   #4
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Sve što si napisao je teoretski točno ali u praksi netko ne vjeruje bankama, netko želi intimu, netko ne voli gužve ni letenje avionom, netko planira i zarađivati na tome...

Ne vjerujem u značajniji pad cijena
Kad dođe i ako dođe porez na imovinu, pada cijena pola bez problema.

Ako tome koji danas cijeni kuću 10 miliona procjene da vrijedi 5 miliona i na to plaća porez, onda više neće moći prodavati kupcu priču da vrijedi 10 miliona.

Isto tako i onaj koji traži 2 miliona će ako će morati plaćati 20 000 , ahtjet će plaćati 10000 kn , morat će mu se stan procjeniti na milion da bi plaćao 10000 kn godišnji porez, a onda neće moć varat kupca jer će vidjet u poreznoj koliko je stvarna procjenjena vrijednost tog stana.

A da ne govorimo da ako će platit netko 10-20000 kn poreza a od najma zaraditi toliko, da neće imat nikakvog profita, jer već sad po ovim cjenama najma od 50eura stranci rađe idu na jeftinije destinaije grčku, tursku, cipar..
Ako i malo naši povise zbog poreza cijenu najma mislim da će se prepoloviti broj dolazaka.

Također neće ostati ništa novca za zamjenu starog namještaja i dr potrošne stvari, dakle ta "investicija" postaje gubitak.
Pa onda dolazimo do toga da je bolje kad se razmisli niti ne ulaziti u to nego jednostavno za tj novac vidjet svijeta i ne zacimentirat se na mjestu, aovi koji imaju nekretninu oni će je morat se rješavat pošto - poto.

Kažem još imaju "kisika" da traže cijene dok nema poreza, kad dođe porez pečeni su. Nek mole Boga da neće doć još 5-6 godina, jer možda im naleti koji naivac da to kupi po tim cijenama iako sumnjam, stranci dobro znaju pravu vrijednost i gdje šta mogu i za koliko dobiti, ovi naši mogu možda jedino nekom našem prodavat muda pod bubrege iako ih sve manje ima para.

A građevinarci će morat isto tako smanjit apetite i to za pola.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:06   #5
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Vječna dilema Imala sam je i ja neko vrijeme al me mm preduhitrio s kućom koju je naslijedio, naravno da me to ne sprečava da idem i na druga mjesta.
Inače si u pravu, kuća je obaveza koju ak tamo ne živiš, koristiš jednom godišnje na mjesec dana a ostalo vrijeme je prazna ak je ne iznajmljuješ. S druge pak strane uvijek imaš kam otići i osjećat se slobodno jer je tvoje. U tvojoj dilemi ja bi išla u hotele.
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
Baš gledam malo na njuškalu cijene kuća i stanova, prvi red do mora i zaključujem da je sve debelo precjenjeno.

http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl...evance&page=11

Ako uzmemo u obzir da ključ u ruke košta 600 eura/m2 i zemljište maximalno 200 eura/m2, svi ti oglasi su daleko, daleko precjenjeni.

obično od 1/2 do 2/3 tražene cijene.

Sad dolazimo do još jedne stvari, vi dadnete milijun za stan ili dva milijuna za neku manju kuću od 150m2, ostavlja se pitanje šta nije bolje ta 2 milijuna oročit i dobit na godinu 50 000 kn kamata i za te pare ić na pravi godišnji odmor u hotel s 5 zvjezdica, vidjet svijeta, jest najfiniju hranu i vratit se doma zadovoljan.
A šta imamo od toga jer smo kupili neki kućerak od 2 milijuna na jadranu: plaža na kojoj se najćešće još neko kupa od ostalih lokalaca, barke od barbi koji love ribu sparkirane blizu, Sam moraš na nekom otoku kuhat ili jest sendviće, nema najčešće ni dućana, smeće moraš nosit možda u gepeku do kontejnera za odvoz..

A ako dođe u budućnosti porez na imovinu ti svi koji cijene svoje kuće 10 miliona kuna su pečeni, oni će onda reć je moja kuća ne vrijedi toliko, jer kad bi plaćali porez na kuću od 10 000 000 kn onda bi ih to izašlo 100 000 kn što je apsurd, za tu lovu možeš ić na bahame i guštat.

Dakle što možemo očekivati od ovakvih nebuloznih cijena u budućnosti, definitivno ispuhavanje cijena na pola, sad još imaju ljufta dok nema poreza.

Niko nije glup dati 2 miliona, pa čak ni 1 milion za neki stančić na moru kad može s tim parama il oročiti ili čak ni da ne oroči može cijeli život svake godine mijenjat destinaciju a ne bit zakopan na jednom mjestu.

strani nisu toliko glupi da to kupuju, a u zadnje vrijeme ni da plaćaju najam od 50 eura / danu.
Dakel propast slijedi za građevinare i dalamtince koji bi se htjeli obogatit na babovini koja do maloprije nije vrijedila ništa.
i koja je svrha ovog posta ???
ako nećeš kupit kuću, nemoj ,nitko te ne tjera,tj. tko hoće kupit kuću na moru kupit će je a tko ne želi neće, i što ti sebi umišljaš pa ćeš nekome određivati šta će napraviti sa svojim novcem, gdje će ići i kako će razmišljati ? osim toga Krk, Rab,Poreč, Opatija su u Dalmaciji ?
vlaj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:20   #6
Quote:
vlaj1 kaže: Pogledaj post
i koja je svrha ovog posta ???
ako nećeš kupit kuću, nemoj ,nitko te ne tjera,tj. tko hoće kupit kuću na moru kupit će je a tko ne želi neće, i što ti sebi umišljaš pa ćeš nekome određivati šta će napraviti sa svojim novcem, gdje će ići i kako će razmišljati ? osim toga Krk, Rab,Poreč, Opatija su u Dalmaciji ?
svrha je da se odredi da li ima uopće pozitivnih strana kupovanja nekretnina na jadranu po izraženim cijenama i što slijedi u budućnosti s time.

Ja ne određujem što da tko napravi sa svojim novcem (svako koji ga je stekao a ne dobio na poklon , zna što da s njim radi), nego da ukažem na možebitni slijed stvari i uputiti možebitne kupce da razmisle o isplativosti svega tj. zaštite svog kapitala od gubitka.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:25   #7
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
Kad dođe i ako dođe porez na imovinu, pada cijena pola bez problema.
Pasti će cijene neatraktivnih nekretnina. Isto tako pasti će i najam jeftinih apartmana. Moj frend iznajmljuje vilu po 1000 eura/dan i nema problema sa bukingom, štoviše gosti kažu da im je to jeftino (u biti i jest glede na uloženo) i njegovi gosti neće pobjeći u Tursku. I uopće nije blizu mora.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:26   #8
Quote:
vlaj1 kaže: Pogledaj post
osim toga Krk, Rab,Poreč, Opatija su u Dalmaciji ?
Hoćeš reći da su tamo nekretnine jeftinije? Moš mislit.
Osim što nemaju ništa za ponudit od ljepota (za razliku od Dalmacije), digli su cijene duplo više od Dalmacije.
Tyaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:27   #9
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
svrha je da se odredi da li ima uopće pozitivnih strana kupovanja nekretnina na jadranu po izraženim cijenama i što slijedi u budućnosti s time.

Ja ne određujem što da tko napravi sa svojim novcem (svako koji ga je stekao a ne dobio na poklon , zna što da s njim radi), nego da ukažem na možebitni slijed stvari i uputiti možebitne kupce da razmisle o isplativosti svega tj. zaštite svog kapitala od gubitka.
dakle opet pitanje : A tko si ti da ćeš nekome nešto ukazivati ? ljudi su debili pa neznaju šta da rade sa svojim novcem ? opet pitanje, umislio si da si financijski savjetnik ? mislim bez uvrede , to mi nije namjera ali ako si već umislio da ćeš nekom dijeliti savjete onda bi morao znati najosonvnije osnove ekonomije , a to je tržište.
vlaj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:31   #10
Quote:
Tyaa kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da su tamo nekretnine jeftinije? Moš mislit.
Osim što nemaju ništa za ponudit od ljepota (za razliku od Dalmacije), digli su cijene duplo više od Dalmacije.
krivo shvaćeno,dotični otvarač posta je spomenio samo Dalmaciju a ne ja i stavio link na kojemu ima najviše Kvarnera i Istre
vlaj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:31   #11
Meni je razumljivo da netko u npr. Dubrovniku, Opatiji, Splitu ili Rovinju cijeni nekretninu na milionske iznose ali fakat ne razumijem ljude koji recimo prodaju građevinsko zemljište na nekom otoku bez pitke vode i infrastrukture za po 200-300 eura po kvadratu. Baš sam gledao neki dan neke oglase čisto iz znatiželje. Ono, kupiš zemljište za 300000 eura i što onda? Izračunajte koliko bi koštala gradnja kuće na otoku koji je povezan sa kopnom sa par trajekata dnevno. Kad zbrojiš sve troškove takva kuća ne bi došla ispod 800 eura po kvadratu jer svaki k moraš dovest sa kopna a radnike koji bi to radili masno platit. I na kraju imaš kuću koja je niš posebno i gdje svaki k moraš dovlačiti sa kopna.
Kerefek76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:32   #12
Quote:
vlaj1 kaže: Pogledaj post
dakle opet pitanje : A tko si ti da ćeš nekome nešto ukazivati ? ljudi su debili pa neznaju šta da rade sa svojim novcem ? opet pitanje, umislio si da si financijski savjetnik ? mislim bez uvrede , to mi nije namjera ali ako si već umislio da ćeš nekom dijeliti savjete onda bi morao znati najosonvnije osnove ekonomije , a to je tržište.
Ne bih se čudi da ne znaju, ima puno onih koji s jedne strne nešto prodaju, pa s druge strane žele negdje uložiti, pa da im odluka ne bi bila pogrešna, ja samo ukazujem na to.

Vidiš tržište određuje cijenu, ali očito je da ovo kod nas nema veze s tržištem jer sve stoji na mrtvoj točki, a cijene i dalje u nebesima. Tržište upravo nema veze s ovime jer nema ga šta pokrenuti, nema poreza koji bi pokrenuli te što drže basnoslovne cifre. Jer oni s jedne strane nisu u financjskoj moći održavati te nekretnine i plaćati porez, a s druge strane žele masnoo zaraditi na njima, toga nema nigdje u razvijenim državama, pa zato to nema veze s tržištem , osim možda s našim pojmom tržišta.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:33   #13
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Meni je razumljivo da netko u npr. Dubrovniku, Opatiji, Splitu ili Rovinju cijeni nekretninu na milionske iznose ali fakat ne razumijem ljude koji recimo prodaju građevinsko zemljište na nekom otoku bez pitke vode i infrastrukture za po 200-300 eura po kvadratu. Baš sam gledao neki dan neke oglase čisto iz znatiželje. Ono, kupiš zemljište za 300000 eura i što onda? Izračunajte koliko bi koštala gradnja kuće na otoku koji je povezan sa kopnom sa par trajekata dnevno. Kad zbrojiš sve troškove takva kuća ne bi došla ispod 800 eura po kvadratu jer svaki k moraš dovest sa kopna a radnike koji bi to radili masno platit. I na kraju imaš kuću koja je niš posebno i gdje svaki k moraš dovlačiti sa kopna.
opet i tebi pitanje isto kao i za otvarača ovog posta ? što ti imaš koga razumijevat i brinut brigu kako je tko potrošio svoj novac ? ako netko želi sagradit kuću na marsu nek je gradi, njegov novac njegove želje.
vlaj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:36   #14
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
Ne bih se čudi da ne znaju, ima puno onih koji s jedne strne nešto prodaju, pa s druge strane žele negdje uložiti, pa da im odluka ne bi bila pogrešna, ja samo ukazujem na to.

Vidiš tržište određuje cijenu, ali očito je da ovo kod nas nema veze s tržištem jer sve stoji na mrtvoj točki, a cijene i dalje u nebesima. Tržište upravo nema veze s ovime jer nema ga šta pokrenuti, nema poreza koji bi pokrenuli te što drže basnoslovne cifre. Jer oni s jedne strane nisu u financjskoj moći održavati te nekretnine i plaćati porez, a s druge strane žele manso zaraditi na njima, toga nema nigdje u razvijenim državama, pa zato to nema veze s tržištem , osim možda s našim pojmom tržišta.
Ne bih rekao da je to samo kod nas, nigdje nećeš dobiti nekretninu za siću. I u Španjolskoj ima brdo neprodanih ne stanova ili zgrada nego cijelih naselja pa opet cijena nije bitno pala. U stvari jest nešto pala ali to je još uvijek nedovoljno da bi privuklo kupce.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:37   #15
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
Ne bih se čudi da ne znaju, ima puno onih koji s jedne strne nešto prodaju, pa s druge strane žele negdje uložiti, pa da im odluka ne bi bila pogrešna, ja samo ukazujem na to.

Vidiš tržište određuje cijenu, ali očito je da ovo kod nas nema veze s tržištem jer sve stoji na mrtvoj točki, a cijene i dalje u nebesima. Tržište upravo nema veze s ovime jer nema ga šta pokrenuti, nema poreza koji bi pokrenuli te što drže basnoslovne cifre. Jer oni s jedne strane nisu u financjskoj moći održavati te nekretnine i plaćati porez, a s druge strane žele manso zaraditi na njima, toga nema nigdje u razvijenim državama, pa zato to nema veze s tržištem , osim možda s našim pojmom tržišta.
neznam, oprosti ali ti si iz nekog razloga uvjeren u svoju mesijansku dužnost nekom nešto ukazivati, ako će prodavatelj za garažu od 20 kvadrata tražit 1 000 000 eur neka traži ,koga briga, možda je ne proda a možda proda ,ako će netko tu garažu kupit za 1 000 000 eur nek je kupi, koga briga ?
vlaj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:41   #16
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pasti će cijene neatraktivnih nekretnina. Isto tako pasti će i najam jeftinih apartmana. Moj frend iznajmljuje vilu po 1000 eura/dan i nema problema sa bukingom, štoviše gosti kažu da im je to jeftino (u biti i jest glede na uloženo) i njegovi gosti neće pobjeći u Tursku. I uopće nije blizu mora.

A ako ih je u kući 20-eak još nekako su mogli progutat cijenu od 50eura/glavi, ali taj šta ima veliku vilu sigurno mora nakon 10 godina mijenjat namješta, parkete, kuhinju, wc, moš mislit kad ti navali krdo u vilu i sve uništi..
Ako tom krdu nešto prigovoriš, drugi put ti više ne budu došli.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 14:02   #17
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne bih rekao da je to samo kod nas, nigdje nećeš dobiti nekretninu za siću. I u Španjolskoj ima brdo neprodanih ne stanova ili zgrada nego cijelih naselja pa opet cijena nije bitno pala. U stvari jest nešto pala ali to je još uvijek nedovoljno da bi privuklo kupce.
neki bogatiji Španjolci si možda i mogu priuštiti neprodavanje, ali neće ni oni u nedogled moći, na ruku im ide i porez na nekretnine koji iznosi kolko, mislim 0,3-0,4%, što je još i prihvatljivo, budući da imaju duplo veći BDP od našeg. Linić nama želi uvest max porez, najviši u EU, a cijene nekretnina su u ogromom nesrazmjeru s platežnom moći pojedinca.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 14:34   #18
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
A ako ih je u kući 20-eak još nekako su mogli progutat cijenu od 50eura/glavi, ali taj šta ima veliku vilu sigurno mora nakon 10 godina mijenjat namješta, parkete, kuhinju, wc, moš mislit kad ti navali krdo u vilu i sve uništi..
Ako tom krdu nešto prigovoriš, drugi put ti više ne budu došli.

Imaš parove ili 2 para kojima je to sića. Ne možeš uspoređivati iz perspektive prosječnih primanja.

On topic.
U pravu si s temom. Kuću na moru ne treba uzimati ako ne misliš tamo živjeti barem 3 mjeseca u godini, bolje ići po hotelima i putovati. Ali, sto ljudi sto ćudi.
__________________
Tamburu mi prod’o Cigan slatkorečiv i prefrigan...
BozaPub is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 14:54   #19
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
Baš gledam malo na njuškalu cijene kuća i stanova, prvi red do mora i zaključujem da je sve debelo precjenjeno.

http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl...evance&page=11

Ako uzmemo u obzir da ključ u ruke košta 600 eura/m2 i zemljište maximalno 200 eura/m2, svi ti oglasi su daleko, daleko precjenjeni.

obično od 1/2 do 2/3 tražene cijene.
za prvi red do mora u manjem turističkom mjestu moraš biti strašno bogat pa to je bilo skupo i prije 40 godina.na otocima je nešto jeftinije.u biti bilo gdje u svijetu je uz more skupo čak je hrvatska među jeftinijim
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 14:54   #20
Kuca na moru je kao/luksuzan auto....mozda si mozes priusttiti kupnju,ali odrzavanje je upitno ako imas prosjecna primanja.....

Moj savjet...tko moze neka si priusti....super je osjecaj imati tako nesto...
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.