Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2017., 18:01   #61
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Ako živiš sa njima, odseljavanje će ti pomoć više nego bilo koja filozofija ili vjerovanje.
Buduci ne znamo tocno koje je psihicko stanje i je li tako nesto uopce moguce ne znam ima li smisla davati takve savjete.

A nije da je neka razlika niti kada zivis sa vlastitom obitelji sto se mogucnosti zivciranja tice.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 03.12.2017., 18:06   #62
Dakle po to j nekoj logici (samo komentiramo pošto se lik ističe i pita, pita, ne dajemo savjete, nikako..ni u živo a kamoli virtualno)
živi s obitelji, dakle katoličanstvo je naj primjerenije.

Istočnjačke metafizike ionako nemožeš shvatiti kao azijac, pa to kaže sam Lama na nekom mjestu.

Utjecaj budizma na evropljane je vidljiv u ezoterijama 19. st., i tu imamo filozofiju volje (što je zanimljivo) ili skroz neke bajke hibride i preteču new agea.
Fantasist is offline  
Old 03.12.2017., 18:07   #63
S druge strane ako je napredna duša, što sigurno i jest, onda je takve uvjete odabrao radi napredovanja na vrhunske razine. Ostanak je možda teži put ali s potencijalno vrijednim nagradama. Svatko si je odabrao poseban put.
LLSkylights is offline  
Old 03.12.2017., 18:18   #64
Pitanje svih pitanja, koji je krajnji cilj duhovnosti.
Napredni ako djeluju onda logično da to ide kroz posredno.
Fantasist is offline  
Old 03.12.2017., 19:50   #65
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Buduci ne znamo tocno koje je psihicko stanje i je li tako nesto uopce moguce ne znam ima li smisla davati takve savjete.

A nije da je neka razlika niti kada zivis sa vlastitom obitelji sto se mogucnosti zivciranja tice.
Ne bi puno pomoglo da živim sam, možda bi čak i odmoglo. Nisu samo loše stvari u pitanju, tipa svađe koje sam napomenio. Ima tu i dosta drugih lijepih stvari pa kad se oduzmu svi plusevi i minusi, mislim da je čak za mene bolje da ne živim sam. Imam svoju sobu - dosta prostranu i veliku, i u njoj svoj mir i to je moj mali hram. U njemu se mogu posvetiti duhovnom životu i tu mi nitko ne stvara probleme.
Talking Heads is offline  
Old 03.12.2017., 21:23   #66
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Istočnjačke metafizike ionako nemožeš shvatiti kao azijac, pa to kaže sam Lama na nekom mjestu.
To je ne bas razumna tvrdnja koju on doduse mora rec da bi bio divan i korektan.

Ta Budizam je autohton samo u Indiji, a danas ga ima svugdje drugdje vise. Nije nastao ni na njegovom Tibetu vec prenosen tisucu do dvije godina kasnije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 03.12.2017., 21:43   #67
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To je ne bas razumna tvrdnja koju on doduse mora rec da bi bio divan i korektan.

Ta Budizam je autohton samo u Indiji, a danas ga ima svugdje drugdje vise. Nije nastao ni na njegovom Tibetu vec prenosen tisucu do dvije godina kasnije.
Dakle on kaže (ima orginal citat negdje) nešto u smislu budite pravi kršćani, jer sve duhovnosti se svode na isto, čemu tražiti nešto van svoje kulture i rase.

Misli se na Azijce. Iaako antropološki gledano to je diskutabilno zbog seoba naroda, no u suštini u toj tezi se misli...da smo nastali na grčkoj i rimskoj civilizaciji.

Naravno da na dubljoj razini svi ljudi su slični (kultura i rasa tu može biti tzv. karma), zapravo valja proučavati sve religije i vjere, filozofije i td.

Recimo zanimljiva je i kritika (svećenika) krščana u svezi budizma, dakle oni pozitivnim navode visok moral i sve ostalo u svezi toga što budizam zastupa, međutim to što nema boga njima nikako ne odgovara itd.

Zadnje uređivanje Fantasist : 03.12.2017. at 21:56.
Fantasist is offline  
Old 03.12.2017., 22:00   #68
Ma glupost. Krscanstvo je bliskoistocno, dakle azijsko, a ne europsko. Budizam je Indijski, a ne istocnoazijski. I jedni i drugi smo preuzeli. Postojao je i helenizirani grko-budizam na sjeveru Indo-regije (Pakistan, Afganistan) prije dolaska Islama.

Sto krscani mogu zamjerati budizmu su jednako zamjerale i teisticke hindu sekte, nema veze sa nekom toboznjom istok-zapad dihotomijom.

To sto prica nema dakle nikakve povijesne logike, samo politicka korektnost.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 03.12.2017., 22:22   #69
Židovi, kršćani, muslimani..imaju jedan izvor ili abrahamski.
Dakle teza je da se tu radi o 'programu' koji je malo različit od indijskog a onda i kineskog, ili japanskog, odnosno azijskih vjera.

Lama vjerojatno ne misli na to... već da mu ne dolaze turisti vjernici, u težnji za čudnim iskustvima...što je recimo čest motiv onima koji traže nove vjere za sebe..možda Sagalu brojanica mijenja život ili Madoni crvena traka, ili Geru koji je posao tibetanac..međutim to sve nije relevantno pošto ti ljudi ne žive povučenim životom, naprotiv.
Sumjam da tu ima neke 'ezoterije' a onda sve skupa i nema smisla.
Imao si i rockere 70tih godina koji su pušili i pili, droge također, i kao dolazili po iskustvo i nadahnuće u aziju...da možda su i našli nešto ali ne i ono što su zagubili putem u svom životu.
Fantasist is offline  
Old 04.12.2017., 17:23   #70
@TalkingHead

Oprosti, jes li ti siguran da si dovoljno informiran o svim različitim vrstama i podvrstama religija koje postoje? Mislim da bi te prava za tebe trebala srcem povući, samo da još možda nisi naišao na nju...

Znam da u 1.postu navodiš kršćanstvo, budizam i jogu kao jedine izbora, ali otkud ti to i zašto? Možda bi ti baš nešto sedmo super leglo a još i ne znaš da postoji

Npr. ja sam baš neki dan otkrila da postoji grana kršćana koji vjeruju samo u "red letter bible" - isključivo u Isusove riječi u Bibliji. Nisam time postala krščanka nit ne mislim, ali mi je super saznanje da nisam jedini luđak koji se čudi nekim stvarima u ovom našoj lokalnoj verziji katolicizma.
Eto to samo kao primjer čega sve ima :-)
Dagmar is offline  
Old 04.12.2017., 18:02   #71
Pa mislim da znam osnove svake poznatije duhovnosti i religije. Na temelju toga sam suzio izbor na Budizam, Kršćanstvo i Yogu. Najviše me privlači Budizam. Ovih dana sam skinuo dosta knjiga o Budizmu preko neta i torrenta i već sam ih počeo snimati (pržit) na dvd-ove. Tako da je moj konačni odabir najvjerojatnije Budizam. Ali 100%-tnu garanciju za to ipak još ne mogu dati.
Talking Heads is offline  
Old 04.12.2017., 18:20   #72
Ti bi nešto ali ne znaš što.

Što tražiš od određene religije? U jednom postu si napisao da je tvoj konačni odabir jedino kršćanstvo,sada napišeš Budizam ali si i dalje klimav i bit će ti konfuzno.

Ja mislim da je ipak bolje da se ne deklariraš kao vjernik za jednu određenu religiju nego da se isključivo vodiš onime što osjećaš u tome trenutku.
Možda glupo zvuči ali ako će ti u jednom trenutku prijati da ideš na mise i moliš se Isusu, pa drugi dan dođe ti da meditiraš i OM chantaš-go for it.

Bog ti neće zamjerit Prava religija bi trebala biti Ljubav.
Lost-soul is offline  
Old 04.12.2017., 18:30   #73
Znam što bi. Budizam. Naravno da mi Bog neće zamjeriti jer On ne postoji. Suština Budizma je upravo to - Ljubav.
Talking Heads is offline  
Old 04.12.2017., 18:42   #74
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Znam što bi. Budizam. Naravno da mi Bog neće zamjeriti jer On ne postoji Suština Budizma je upravo to - Ljubav.
Onda katoličanstvo definitivno nije za tebe.

Ako ne vjeruješ u postojanje,dakle ti si trenutno ateist?
Lost-soul is offline  
Old 04.12.2017., 18:57   #75
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Znam što bi. Budizam. Naravno da mi Bog neće zamjeriti jer On ne postoji. Suština Budizma je upravo to - Ljubav.
Onda su yoge i kršćnstvo otpali? Je li to tvoj konačni odgovor?


Sad možeš posuditi knjigu "Jebe mi se terapija, najuzvišeniji duhovni put"
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Old 04.12.2017., 19:06   #76
Quote:
Lost-soul kaže: Pogledaj post
Onda katoličanstvo definitivno nije za tebe.

Ako ne vjeruješ u postojanje,dakle ti si trenutno ateist?
Ne vjerujem više u postojanje jednoga Boga koji je sve stvorio i koji svime upravlja. Ali vjerujem da postoje bića, na višem stupnju razvoja od čovjeka, koja obitavaju u drugim dimenzijama ili svjetovima (loke) - koje mi nazivamo anđelima, bogovima, polubogovima (poput nekih Hindu božanstava kao što su recimo Krišna, Šiva...)
Talking Heads is offline  
Old 04.12.2017., 19:14   #77
Quote:
Om Tat Sat kaže: Pogledaj post
Onda su yoge i kršćnstvo otpali? Je li to tvoj konačni odgovor?


Sad možeš posuditi knjigu "Jebe mi se terapija, najuzvišeniji duhovni put"
Kršćanstvo je sigurno otpalo. Od Yoge možda jedino budem prakticirao Mantra Yogu, ali samo dok ne postignem značajniji napredak u duhovnosti koju sam odabrao, tj. Budizmu. Tada mi to više neće trebati.
Hvala na preporuci, ali takve knjige me ne zanimaju.
Talking Heads is offline  
Old 04.12.2017., 19:33   #78
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Kršćanstvo je sigurno otpalo. Od Yoge možda jedino budem prakticirao Mantra Yogu, ali samo dok ne postignem značajniji napredak u duhovnosti koju sam odabrao, tj. Budizmu. Tada mi to više neće trebati.
Hvala na preporuci, ali takve knjige me ne zanimaju.
Samo pažljivo s mantra yogom ako si na terapiji. Možda samo chantanje om-a.

A tu knjigu je napisao frajer koji je dosta proučavao istočnu filozofiju. Pomalo je zen
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Old 04.12.2017., 20:41   #79
Čitao sam da velika većna bija mantri (Om je izuzetak) koje se koriste npr. u TM-u mogu izazvat dosta burne reakcije, tako da je kao početni dio standardne Ishta Devata mantre dobro ubaciti samo i jedino Om. Npr. Om Namah Shivaya, Om Namo Narayanaya, Om Namo Bhagavate Vasudevaya.
Talking Heads is offline  
Old 04.12.2017., 22:56   #80
Quote:
TalkingHead kaže: Pogledaj post
Čitao sam da velika većna bija mantri (Om je izuzetak) koje se koriste npr. u TM-u mogu izazvat dosta burne reakcije, tako da je kao početni dio standardne Ishta Devata mantre dobro ubaciti samo i jedino Om. Npr. Om Namah Shivaya, Om Namo Narayanaya, Om Namo Bhagavate Vasudevaya.
A ti si saznao koji je tvoj Ishta Devata? No ako si ateist to mi nema smisla..
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.