Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2009., 14:02   #81
hm........

....budemo vidjeli kako će se odvijati sitka....

hvala na pomoći......

salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 14:31   #82
Quote:
salvador kaže: Pogledaj post
hm........


Nema hm... Svejedno na čiji tekući se isplaćuje plaća. To nikoga neće zanimati. Rješenje o ovrsi dostavit će se poslodavcu kojem će se zabraniti prijenos dijela plaće. Ako on to ne bi učinio porezna uprava će se naplatit od samog poslodavca. To se tako radi, a kako će biti u konkretnom slučaju, ne znam.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 15:01   #83
Treba im se javiti, dio otpisati, dio dogovoriti način isplate, kad tad će sjesti i progonit ga kao kriminalca što u krajnjoj liniji i jest.
mehrpreiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 15:43   #84
Quote:
salvador kaže: Pogledaj post
...jako puno hvala.....razumijem, ali polovično...ali vidim da "netko" zna sa ovakvim peripetijama..

njegov je obrt u mirovanju... od prije 3 dana...nije plaćao porez oko 2,5 godine...hm...mirovinsko i zdrastveno još nije odjavio.......:
Meni ovaj dio nije jasan nikako.
Što radi ta porezna
(valjda ne dira nogometaše)

meni se kao obrtniku dogodi suša preko ljeta i kašnjenje naplate usluga. I onda se nakupe recimo 2-4 mjeseca neplaćenih dugovanja prema državi. E tu me cimne porezna samo tako. Odem kod njih, pokažem sve relevantne papire i predočim im dinamiku svojih poslova i prihoda, prisegnem svim živima i mrtvima da ću to vratit do Nove godine ili najkasnije mjesec dana nakon toga. I napravim to, inače...

Zadnje uređivanje Zimska : 09.09.2009. at 15:51. Reason: tu
Zimska is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 16:07   #85
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Nema hm... Svejedno na čiji tekući se isplaćuje plaća. To nikoga neće zanimati. Rješenje o ovrsi dostavit će se poslodavcu kojem će se zabraniti prijenos dijela plaće. Ako on to ne bi učinio porezna uprava će se naplatit od samog poslodavca. To se tako radi, a kako će biti u konkretnom slučaju, ne znam.

..za državu on trenutno nema poslodavca...tako da...
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 16:09   #86
Quote:
mehrpreiss kaže: Pogledaj post
Treba im se javiti, dio otpisati, dio dogovoriti način isplate, kad tad će sjesti i progonit ga kao kriminalca što u krajnjoj liniji i jest.

hahhaha....upravo tako.......samo što su "kriminalci" pola HNL-a...hahahhaha.....
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 16:10   #87
Quote:
Zimska kaže: Pogledaj post
Meni ovaj dio nije jasan nikako.
Što radi ta porezna
(valjda ne dira nogometaše)

meni se kao obrtniku dogodi suša preko ljeta i kašnjenje naplate usluga. I onda se nakupe recimo 2-4 mjeseca neplaćenih dugovanja prema državi. E tu me cimne porezna samo tako. Odem kod njih, pokažem sve relevantne papire i predočim im dinamiku svojih poslova i prihoda, prisegnem svim živima i mrtvima da ću to vratit do Nove godine ili najkasnije mjesec dana nakon toga. I napravim to, inače...

to su dva različita "svijeta"...zakon o sportu konkretno vezano uz ovakve slučajeve ne postoji....

salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 19:31   #88
Quote:
salvador kaže: Pogledaj post
to su dva različita "svijeta"...zakon o sportu konkretno vezano uz ovakve slučajeve ne postoji....


jel tip ima registrirani obrt ? onda valjda za njega važi ono što važi za sve obrtnike? Znači plaćaš doprinose svaki mjesec ili ih plaćaš unaprijed ako ti je dinamika prihoda takva, porez plaćaš na kraju (ili plaćaš avansno isto svakog mjeseca), a plaćaš i pdv kvartalno (ili kako se dogovoriš). Imati samostalni obrt a dvije i pol godine ne plaćati ništa od toga može samo ...
neću dalje.
Zimska is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 20:06   #89
Kao obrtnik, svom privatnom i vlastitom imovinom odgovara za sve dugove.

Morati će dogovoriti obročnu otplatu duga ili jednostavno nikad više u RH neće moći imati račun u banci, automobil, nekretnine na svoje ime jer će mu porezna to automatski blokirati.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 10:30   #90
Quote:
Zimska kaže: Pogledaj post

jel tip ima registrirani obrt ? onda valjda za njega važi ono što važi za sve obrtnike? Znači plaćaš doprinose svaki mjesec ili ih plaćaš unaprijed ako ti je dinamika prihoda takva, porez plaćaš na kraju (ili plaćaš avansno isto svakog mjeseca), a plaćaš i pdv kvartalno (ili kako se dogovoriš). Imati samostalni obrt a dvije i pol godine ne plaćati ništa od toga može samo ...
neću dalje.

..kažem ti da je kod sportaša priča neka druga...pa tako i kod tog mog frenda i pola HNL-a nitko to ne plaća..samostalni djelatnici........imo je obrt 5 godina, prve 2,5 je plaćao uredno, a onda 2,5 godine nije i sad ga je zatvorio.....
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 10:32   #91
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Kao obrtnik, svom privatnom i vlastitom imovinom odgovara za sve dugove.

Morati će dogovoriti obročnu otplatu duga ili jednostavno nikad više u RH neće moći imati račun u banci, automobil, nekretnine na svoje ime jer će mu porezna to automatski blokirati.
...upravo tako.........normalna stvar da ne može uzimati kredite i te sve stvari na sebe....

salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 16:35   #92
Odjava obrta i naplata duga

Pozdrav,

jedno konkretno pitanje: obrtnik trgovac uzeo robu, nije platio, mi ga ovršili , on prigovorio, sud traje li ga traje, on u međuvremenu odjavio obrt !?!

Kako naplatiti dug ? Zakon o obrtu nema nikaj pametnog glede toga ?! (nikaj novog).

Neki prijedlog !?

Thnx

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is online now  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 18.02.2010., 01:52   #93
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Naplatu doprinosa vrši porezna uprava Ministarstva financija.

Zastara nastupa istekom pet godina od dana kada je zastara počela teći.

Zastara počinje teći nakon isteka kalendarske godine u kojoj je trebalo obračunati doprinose. Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom tijela ovlaštenog za obračunavanje i naplatu doprinosa.

Apsolutni rok zastare prava na obračunavanje doprinosa nastupa deset godina nakon dana kada je zastara počela prvi put teći.

Sve jasno?
meni nije ništa jasno.
Da li apsolutni rok zastare znači da zastarijevaju potraživanja u svakom pogledu ilia samo ako država nije poduzela ništa da bi naplatila potraživanja? Konkretno, ako postoje ovrhe i blokade računa da li su potraživanja iz 1999. zastarjela ili ne?
glenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 14:48   #94
Obrt i naknada za komunalne usluge

poštovanje, tražim neke podatke o zastari i došao sam do skoro svih podataka koje me zanimaju (radi se o naknadi za komunalne usluge, koliko sam vidio, zastara je tri godine i vidim da u slučaju tužbe vjerovnika zastara se prekida itd.)

uglavnom, nigdje nisam našao podatak što ja trebam poduzeti da bih ostvario tu zastaru. da li trebam pisati kakav dopis vjerovniku ili otići nekamo dati zahtjev ili nešto treće?

radi se o komunalnom za bivši obrt koji sam imao par godina unatrag i nekoliko računa je ostalo neplaćeno, sada sam dobio opomenu sa karticom i skužio da ne samo da su mi ostali ti računi, nego me i terete za ove tri godine koliko je obrt zatvoren, a oni su nastavili računati komunalne usluge (mislim, kako to mogu, pa dobili su rješenje da je obrt zatvoren, bio je čak i komunalac na licu mjesta i sastavio zapisnik da ja više ne poslujem)

na istoj opomeni dobio sam i opomenu za uređenje voda pa vjerujem da i za to ima zastara (plus što su računali i za ove tri godine kao i komunalno)

uz to, rok za plaćanje je tekao od 20.04. 8 dana za plaćanje, a ja sam pismo dobio prekjučer, tj. 27. ga je poštar donio

nadalje, poslali su opomenu na adresu gdje sam živio u to vrijeme, ali ne prijavljen i na računu i opomeni meni stoji ta adresa, a ne ona koju sam naveo u osobnim podacima kada sam im davao podatke o obrtu i sebi, nego sam tu adresu dao za slanje računa, a oni su tu adresu upotrijebili kao moju (mislim, mogu li se praviti blesav i reć da ja nisam ta osoba, malo vjerovatno, ali u ovoj državi i s ovim zakonima nikad se ne zna)

hvala unaprijed

p.s. kad već postavljam ovoliko pitanja, mogu još jedno, možda netko zna. ako nemam nikakve imovine, a dobijem rješenje o ovrsi, što se događa u tom slučaju? da li mi se to računa kao svojevrsni bankrot i dugovi nestaju ili me čekaju u zasjedi ako ikada u životu budem nešto imao ili moram prodati bubreg i dati im pare ili nešto treće?
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 15:19   #95
dok nisi odjavio obrt dužan si sve podmirit poslije toga nisi.Svakom radnjom vjerovnika zastara se prekida . Tu si pogledaj ali se nemoj iznenadit http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/11069.pdf. Ne boj se nećeš im pobjeć pogotovo sada kad je svima bitna svaka kuna.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 15:29   #96
to znači da sve račune koje su slali za datume nakon što sam ja zatvorio obrt (imam rješenje, a dobili su ga i oni), a to je negdje 2007 mogu otpisati? za onih par računa koji ulaze dok je obrt radio, nije bitno, ima ih možda samo 2-3, račune sam uglavnom plaćao na vrijeme i ostao sam dužan tih par računa za komunalno kada je već sve pošlo kvragu i njih nije problem platiti, ali oni su meni slali račune nakon što je obrt zatvoren i to na krivu adresu (mada je lik iz komunalnog bio nakon što sam ja zatvorio i to sve zabilježio), tamo nitko nije stanovao i računi su se vjerovatno vraćali, tek prije mjesec-dva je vlasnik išao preuređivati taj stan pa je valjda postavio sandučić i došla je ova lijepa čestitka
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 00:57   #97
Privatni obrt, odjava

Moj susjed je vlasnik tihog obrta, uredno registriran, radi u prostoru koji pripada našoj stambenoj zgradi. Davanja državi su mu velika, pa se on sad pita može li odjaviti obrt, skinuti reklamu, i naziv firme te nastaviti raditi u tom prostoru i nastaviti plaćati najam prostora našoj zgradi.
Ivančica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 16:25   #98
Ako sam dobro razumijela on bi radio "na crno" u vašoj zgradi i plaćao najam prostorije

Neka plaća najam, to može. Napravite ugovor s njim i eto. Ali možda bi bilo mudro da ne spominje da će nastaviti s obavljanjem neke djelatnosti za koju nema više obrt, to je "rad na crno" i kao takvo kažnjivo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:09   #99
Može odjaviti obrt i nastaviti raditi , ali samo na "crno".
Najam isto može nastaviti plaćati ali samo kao fizička osoba, a sada bi trebalo samo vidjeti kako to vaša zgrada može opravdati.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 12:01   #100
Obrt & ugovor o zakupu poslovnog prostora

Pozdrav.
Malo trčim pred rudo postavljajući ovdje pitanje bez prikupljanja svih relevantnih informacija, ali situacija je okvirno sljedeća..
Jedna autopraona nedaleko od mene se daje u najam. Trenutna situacija je grubo gledano ovakva: obrt glasi na jednog zaposlenika autopraone jer pravi vlasnik nije mogao registrirati na sebe. Sada pravi vlasnik prodaje posao,a ja razmišljam o preuzimanju.

Imam nekoliko nedoumica pa ću ih laički pokušati izložiti.

Mogu li ugovorom o ortakluku(nakon što vlasnika isplatim) postati, uz sadašnjeg zaposlenika(na kojeg glasi obrt) jedan od nosioca obrta?
S obzirom da je zaposlenik vlasnik obrta zanima me može li se ugovorom o ortakluku ili nekim drugim načinom jasno definirati odnos u kojem bi ja bio glavni i odgovorni.

Možda ćete me pitati zašto ne otvorim svoj obrt ili d.o.o.
To bi mi bilo najdraže, ali tu dolazimo do glavnog problema. prostor je od jedne firme koja bi u slučaju mjenjanja zakupca morala raspisati natječaj..trenutna najamnina je po mom mišljenju izuzetno fer..tko bi se i s kakvim iznosima javio na natječaj ne znam..dakle sadašnji iznos i ugovor o najmu postojećeg obrta i firme (vlasnika prostora) bi svakako volio zadržati.

Predmetni ugovor o zakupu poslovnog prostora imam u rukama, nigdje se ni jednim člankom ne definira rok trajanja ugovora..što to konkretno znači... Ukoliko ne kršim neke druge točke ugovora, kada i pod kojim uvjetima vlasnik prostora može prekinuti ugovor..?

Unaprijed hvala!
Flato is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:20.