Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Pogledaj rezultate ankete: Šta bi se dogodilo ako Ferrari poslije 2021 izađe iz F1?
Sve bi bilo kao po starom, F1 bi to preživjela 31 41.33%
Polagani raspad i umiranje F1 kroz koju godinu 27 36.00%
Totalna transformacija natjecanja u nešto treće 17 22.67%
Glasovatelji: 75. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2018., 11:15   #2941
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
Ali ni blizu recimo Schumacheru.
Kako ga je onda uspeo pobediti 2006?
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 11:52   #2942
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Kako ga je onda uspeo pobediti 2006?
Jer je imao bolji auto tokom godine a i da Schumiju nije crknuo Ferrari u Japanu on bi osvojio naslov, njegova vožnja u posljednoj utrci te godine u Brazilu je nešto najbolje što sam ikad vidio od jednog vozača, vozio je kao opsjednut.
__________________
Mad Max
Locksley2020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:02   #2943
Imali su manje-vise jednake aute sto se videlo na prvoj trci kada je Alonso jedva pobedio Sumija. Sumiju je crko motor u Japanu ali je i Alonsu dve trke ranije u Monci isto crko motor i to zato sto je bio nepravedno kaznjen jer je kao smetao Masi u kvalama. Karma
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:11   #2944
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Kako ga je onda uspeo pobediti 2006?
A kako je Bušu uspelo pobediti Keza pred 2 godine

Jel to znači da je Buš bolji od Keza?
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 12:23   #2945
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
A kako je Bušu uspelo pobediti Keza pred 2 godine

Jel to znači da je Buš bolji od Keza?
Pa te godine je bio bolji.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 21:26   #2946
Quote:
Locksley2020 kaže: Pogledaj post
Jer je imao bolji auto tokom godine a i da Schumiju nije crknuo Ferrari u Japanu on bi osvojio naslov, njegova vožnja u posljednoj utrci te godine u Brazilu je nešto najbolje što sam ikad vidio od jednog vozača, vozio je kao opsjednut.


Malo si ti onda utrka gledao...
4season is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 12:51   #2947
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Normalno da hoce , vec se na sljedecoj normalnoj stazi biti brdo preticanja, nazalost Melbourne je kao i Hungaroring i Monaco staza izuzetno teska za tako nesto !( Osim ako se ne zoves Daniel Riciardo) koji iz nekoga razloga ima veci ability za preticanje od ostalih.
Nisam video da je uspeo preteci Kimija.

Inace najavljuje se pad preticanja jer su bolidi postali brzi i jos vise zavise od aerodinamike.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 21:21   #2948
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post
Nisam video da je uspeo preteci Kimija.

Inace najavljuje se pad preticanja jer su bolidi postali brzi i jos vise zavise od aerodinamike.
Upravo suprotno Hamilton je izjavio da mu je bilo lakse biti u firungu nego lani!!
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 23:06   #2949
Vidim da ovdje neki ne razumiju bit utrkivanja, utrkivanje sto je najzalosnije ne razumije niti kompletno vodstvo formule 1 vec godinama, kao prvo bolidi postaju sve tezi i tezi sto samo po sebi po svim zakonim fizike nije dobro, Lotus 25 od Jim Clarka je sa svim tekucinama tezio 425kg u vrijeme kada nije bilo karbonskih vlakana ,titana i sl egzoticnih materijala u upotrebi!, to je bio svrhoishodni stroj,dakle jedna od najvecih mana je visak kila.
Drugi veliki razlog zasto su preticanja teska je izuzetno kratak put kocenja,kocenje sa suludih brzina traje gotovo treptaj oka i ostavlja jako malo mjesta vozacima da ucine nesto vise u tom podrucju( jedino nove i mekse gume im omogucuju preticanje na kocenju)

Treca velika mana je generiranje previse downforcea sto samo po sebi nije lose ali mana te filozofije je ta sto i bolid iza generira previse downforcea koji je dobiven na krivi nacin preko krila i zakrilaca , ta komplicirana aerodinamicka struktura onemogucava bolidu iza da se priblizi zato sto aerodinamicka rijesenja funkcioniraju samo onda kada je cisti neturbulentni zrak ispred bolida!.

Ugledati se pod hitno na Indy Car , pod broj jedan uvesti celicne kocnice umjesto karbonskih i smanjiti dimenzije istih ( produziti zaustavni put sa cca 200kmh za jedno 20metara .

Drugo treba generirati downforce samo putem podnice,makniti ,zabraniti i smanjiti krila na bolidima maksimalno.

Amen!
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 00:56   #2950
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno Hamilton je izjavio da mu je bilo lakse biti u firungu nego lani!!


Ni jedan pokusaj preticanja jer mu se nije mogao pribliziti
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 12:29   #2951
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post


Ni jedan pokusaj preticanja jer mu se nije mogao pribliziti
1.Hvala,sretan i blagoslovljen Uskrs svima koji ga slave.
2. Citaj s razumjevanjem,a ako ne uspijes,pogledaj utrke u prvoj polovici prosle sezone ,te usporedi s ovim sto je Mario upisao,pa ces vidjeti koliko je promasen
tvoj upis.
__________________
Stara narodna kaze;"daj covjeku moc ili pare pa ces vidjeti kakav je".
dakako is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 13:22   #2952
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje neki ne razumiju bit utrkivanja, utrkivanje sto je najzalosnije ne razumije niti kompletno vodstvo formule 1 vec godinama, kao prvo bolidi postaju sve tezi i tezi sto samo po sebi po svim zakonim fizike nije dobro, Lotus 25 od Jim Clarka je sa svim tekucinama tezio 425kg u vrijeme kada nije bilo karbonskih vlakana ,titana i sl egzoticnih materijala u upotrebi!, to je bio svrhoishodni stroj,dakle jedna od najvecih mana je visak kila.
Nek si ga objasnio Roki, nece tebi nitko govoriti kak utrkivanje treba izgledati.


Koliko si pogledao F1 utrka u kojima je taj Lotus sudjelovao?



Jedino s cime se slazem je vracanje celicnih diskova, vjerojatno zato sto si do tog prijedlogao dosao citajuci moje stare postove.

Ovo ostalo - megaLOL.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 15:57   #2953
Quote:
dakako kaže: Pogledaj post
2. Citaj s razumjevanjem,a ako ne uspijes,pogledaj utrke u prvoj polovici prosle sezone ,te usporedi s ovim sto je Mario upisao,pa ces vidjeti koliko je promasen
tvoj upis.


Samo 5 preticanja je bilo na trci i svi pricaju kako je jos teze preticati ja ne znam sta ti i Mario pokusavate dokazati. Kaze Mario Hamilton je izjavio da mu je bilo lakse biti u firungu nego lani a Ham se nije mogao pribliziti Fetelu ALO jel si ti gledao trku?!

Srecan Uskrs
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 19:37   #2954
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Nek si ga objasnio Roki, nece tebi nitko govoriti kak utrkivanje treba izgledati.


Koliko si pogledao F1 utrka u kojima je taj Lotus sudjelovao?



Jedino s cime se slazem je vracanje celicnih diskova, vjerojatno zato sto si do tog prijedlogao dosao citajuci moje stare postove.

Ovo ostalo - megaLOL.
Ne citas sa razumijevanjem po obicaju, Lotus 25 je spomenut samo zbog tezine koja je u vremenu dok nine bilo nikakvih superlaganih egzoticnih materijala bila 300kg manja nego danas ,utrkivanje i Jim Clark nemaju sa tim veze i apsolutno je nebitno dali sam pogledao koju utrku ili nisam, samo pokusavam docarati krivi smjer kojim je razvoj bolida otisao,ja sam jednostavno fan fikozofije Gordona Muraya.

Ovo ostalo je jasno za kocnice i nemam pojma da si ti ista o tome ikada pisao, isim toga nebitno jer je tvoje tehnicko znanje irelevantno .

Vracanje Max mehanickog gripa i micanje suvisnih krila u povecanje zazstavnog puta je jedini nacin da vidimo nekakva normalna preticanja bez pomoci drs-a na suhoj stazi konfiguracije kao Melbourne!.

Stvar je u biti jesnostavna , imate prednje i zadnje krilo ,obadva krila smiju imati max 2-3 elementa , zakrilca ,bargeboardsi i sl zabranjeni i to je to!, celicne kocnice i to je to.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 20:11   #2955
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Ne citas sa razumijevanjem po obicaju, Lotus 25 je spomenut samo zbog tezine koja je u vremenu dok nine bilo nikakvih superlaganih egzoticnih materijala bila 300kg manja nego danas ,utrkivanje i Jim Clark nemaju sa tim veze i apsolutno je nebitno dali sam pogledao koju utrku ili nisam, samo pokusavam docarati krivi smjer kojim je razvoj bolida otisao,ja sam jednostavno fan fikozofije Gordona Muraya.
Ovo ostalo je jasno za kocnice i nemam pojma da si ti ista o tome ikada pisao, isim toga nebitno jer je tvoje tehnicko znanje irelevantno .
Vracanje Max mehanickog gripa i micanje suvisnih krila u povecanje zazstavnog puta je jedini nacin da vidimo nekakva normalna preticanja bez pomoci drs-a na suhoj stazi konfiguracije kao Melbourne!.
Stvar je u biti jesnostavna , imate prednje i zadnje krilo ,obadva krila smiju imati max 2-3 elementa , zakrilca ,bargeboardsi i sl zabranjeni i to je to!, celicne kocnice i to je to.
Namjerno si izostavio dio o snazi, gumama ... koji je imao taj auto u usporedbi s današnjim ili ?
U cijeloj tvojoj priči o esenciji utrkivanja danas, masa auta je najmanji problem.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 20:24   #2956
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Namjerno si izostavio dio o snazi, gumama ... koji je imao taj auto u usporedbi s današnjim ili ?
U cijeloj tvojoj priči o esenciji utrkivanja danas, masa auta je najmanji problem.
Masa je u utkivanju jedan od velikih problema!,taj Lotus je imao motor od 1.5l koji je bio tezi od danasnje base jedinice Mercedesa ili Ferrarija ( base znaci bez elektro gluposti ,goli motor sa klipovima,ventilia,radilicom )

I uopce mi nije bila namjera usporedivati stroj od prije 40g sa ovim danas , poanta je da je cjjela koncepcija odavno promasena .

Pogledaj Indy Car i vidi o cemu govorim!, naravno u pravu si tezina nije problem zbog snage koja danas postoji,tezina je problem zbog drugih stvari!
Npr Kubica je rekao da je danasnji Williams kamion u usporedbi sa onim sto je on vozio , jendostavno je puno inertniji i slabije reagira na vozacke impute e pa frendu zato je tezina problem.

Naravno ni Indy Car nije bajan po to pitanju ali za razliku od f1 tamo su ljudi koji ocigledno znaju sto rade iako imaju milijardu puta manji budget .
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 22:12   #2957
Quote:
mario550 kaže: Pogledaj post
Masa je u utkivanju jedan od velikih problema!,taj Lotus je imao motor od 1.5l koji je bio tezi od danasnje base jedinice Mercedesa ili Ferrarija ( base znaci bez elektro gluposti ,goli motor sa klipovima,ventilia,radilicom )

I uopce mi nije bila namjera usporedivati stroj od prije 40g sa ovim danas , poanta je da je cjjela koncepcija odavno promasena .

Pogledaj Indy Car i vidi o cemu govorim!, naravno u pravu si tezina nije problem zbog snage koja danas postoji,tezina je problem zbog drugih stvari!
Npr Kubica je rekao da je danasnji Williams kamion u usporedbi sa onim sto je on vozio , jendostavno je puno inertniji i slabije reagira na vozacke impute e pa frendu zato je tezina problem.

Naravno ni Indy Car nije bajan po to pitanju ali za razliku od f1 tamo su ljudi koji ocigledno znaju sto rade iako imaju milijardu puta manji budget .
Ja ti ponavljam, tih 100ak kg više u autu od vremena kad je Kubica vozio F1 nije presudno za dinamička svojstva današnje f1, inače bismo imali sporija auta u svim segmentima utrke.
Dali ih je teže voziti, to je vrlo vjerojatno.
el Torro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 01:28   #2958
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Ja ti ponavljam, tih 100ak kg više u autu od vremena kad je Kubica vozio F1 nije presudno za dinamička svojstva današnje f1, inače bismo imali sporija auta u svim segmentima utrke.
Dali ih je teže voziti, to je vrlo vjerojatno.
Tako je presudne su druge stvari, sire gume , veci difuzori, vise krilaca itd, umjestonda smanje masu ukidanjem tih gluposti , pojednostave motor i pojednostave kocnice vodstvo f1 ide u sasvim suorotnome smjeru, opa sad sam se sjetio, 1983-1988 su postojali turbo motori, gume su bile velike, snaga je bila slicna , dimenzije motora slicne ali su bolidi ovisili o vozacu puno vise nego danas i nisu patili od problema prljavog zraka + vidi vraga bili su i laksi i istodobno tezi za voziti!, razumijes sto ti ja govorim??.

Kljuc je u jednostavnosti , ti su bolidi bili jednostavni kao sto je danasnji Indy Car jednostavan, dajte mi ogroman difuzor i maknite krilca , pojednostavite maksimalno aerodinamiku.

Da ti docaram !,tih godina nije bilo fucking sanse da bolid koji je brzi sekindu, dvije po krugu nemoze proci ispred na stazama koji su konfigurirane kao Melbourne a nisu imali Drs i sl pomagala, jednostavno nije bilo jebene sanse , kao sto danas u Indiju nema sanse da netko ostane ispred sa pola sekunde sporijim bolidom a kamo li sa sekundu - dvije sporijim bolidom.

Ja ne govorim da su onda utrke bile zanimljvije , govorim koji je recept za pretjecanja.

Danas je moguce u Melbourneu proci nekoga jedino ako imas potpuno nove gume po mogucnosti mekse a ovaj ispred stare raspadnute gume i ako koristis drs !, tek se onda moze donekle anulirati prljavi zrak je gume daju taj dodatni grip + ovaj sa starim gumama ima znacajno duzi zaustavni put ( vidis zaustavni put je ta caka koju trazimo)

Sto puta ponavljam produziti zaustavni put + pojednostaviti aerodinamiku, bolidi neka ostanu siroki masivni sa Halo sustavom, kompkiciranim motorima i svime ostalim , treba uciniti samo dvije jebeno jednostavne stvari!

Pa kaj je toliko tesko uvesti standardne kocnice od celika i maknuti kompliciranu aerodinamiku?, sto znaci komplicirana aerodinamika?
Pogledaj o koliko se elemenata sastoji prednje i zadnje krilo na Manselovom Williamsu iz 1992 pa pogledaj od koliko se elemenata sastoje ta krila danas , zatim pogledaj nepotrebne kerefeke oko sasije bolida od usmjerivaca zraka do raznih zakrilaca i sl.

Pogledaj ovogodisnji Ferrari , ima jebene rupe cak i na retrovizorima, na svakom milimetru bolida je neko krilce , usmjerivac , deflektor i kojesta e tu je sinek problem.

Turbo motori , siroke gume i ogroman downforce nisu problem nego nacin na koji se on generira , problem su ta strujanja zraka oko bolida koja su svake godine sve kompleksnija , bolid iza je jednostavno u banani jer je i on jednako koncipiran i ovisan o cistom zraku jer inace se dogada poznata Kimijeva izreka " I dont have frond end" i tu je prica gotova !.

Samo vozacke bravure tipa Daniel Ricciardo ponekad skrse pravilo ali to je jako rijetko, sve se svelo na Drs ( ali samo na nekim stazama ili na undercut i overcut pokusaje i to je to.

Jebem ti ja F1 u kojem Max Vestappen nemre preci Alonsa u Mclarenu u debelo brzem Red Bullu, nemre mu se niti pribliziti!.

E pa davne 1988g nije bilo nikakave sanse da recimo u Adelaideu Ligier ostane ispred Mclarena u direktnoj dvojbi, veliki problem imamo veliki
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 11:23   #2959
Quote:
dmw kaže: Pogledaj post


Samo 5 preticanja je bilo na trci i svi pricaju kako je jos teze preticati ja ne znam sta ti i Mario pokusavate dokazati. Kaze Mario Hamilton je izjavio da mu je bilo lakse biti u firungu nego lani a Ham se nije mogao pribliziti Fetelu ALO jel si ti gledao trku?!

Srecan Uskrs
Hvala!

Smajlici i bombasticni upisi tipa "jesi li gledao utrku" ti nece pomoci u razumjevanju necega i obrani neobranjivog.Vise bi ti pomoglo recimo da se skoncentriras kod citanja ili ako treba prislit se procitati 5 puta jedno te isto,pa ako i tada ne uspjevas,zamoliti nekoga u tvojoj blizini,kome vjerujes naravno, da ti on procita i prenese onako kako je sam stivo razumio.
Ono ako nista radi sebe,da se ne sramotis bez veze.


Uglavnom vise pretjecanja nego Australija 2017. To su cinjenice i tu se nema sta dokazivati. A evo ti i graf koji je kolega TBF1 ponudio,pa se iscudjuj do mile volje.
To sto ti neznas citati s razumjevanjem nije nicija krivica,doli majke prirode.Ali nije tragedija,opcije su ponudjene u gornjem dijelu posta. Al evo da ti pokusam na finjaka objasnit. Dakle prosle godine kada je Mercedes pokusao biti nekome u mjenjacu vrlo brzo bi dolazilo do pregrijavanje raznih komponenti na autu,te se merc redovito morao voziti na distanci,pogotovo u prvom dijelu sezone,dok su u drugom kolko toliko to uspjeli rijesiti. Ovoliko dugo voziti u zavjetrini nekog bolida prosle godine Mercedesovi vozaci mogli su samo sanjati,a izjava Hamiltona je isla upravo u tom smjeru i to nije nikakva izmisljotina Marija ili mene. Kako rekoh pogledaj malo utrke prosle sezone,pogotovu prvi dio,pa se javi.

Ti vjerovatno voznju u firungu shvacas iskljucivo voznjom kakvu je imao Vetel u Baku prije nego je poljubio zadnji kraj Hamiltona.

p.s. Ti si jedan od oni koji stvari shvacaju doslovno,ali bas u svemu. To obicno rezultira iskljucivoscu i konfrontacijom sa svojom okolinom. Nije sve crno-bijelo,ima izmedju sive i ostalih boja koliko hoces,samo treba olabavit(otvorit oci).
__________________
Stara narodna kaze;"daj covjeku moc ili pare pa ces vidjeti kakav je".
dakako is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 02.04.2018., 15:25   #2960
@dakako

Sta tamo spominje 15 preticanja a ja sam na vise mesta procito samo 5. Verovatno tamo racunaju i onu redaljku nad Maxom sto nisu prava preticanja. A mozda racunaju i preticanja na startu. A mozda su greskom dodali jedinicu ispred 5

Quote:
There were just five on-track overtakes following the first lap in Sunday's race as Sebastian Vettel beat Lewis Hamilton to victory thanks to a Virtual Safety Car.
http://www.skysports.com/f1/news/124...ays-ross-brawn

Quote:
Only five overtakes were completed in the season-opening race following the first lap
https://www.autosport.com/f1/news/13...tal-overtaking

Dalje

Quote:
Lewis Hamilton was one of several drivers who was frustrated by how hard he found it to follow another car closely after dropping behind Sebastian Vettel at the end of the race.
https://www.racefans.net/2018/03/26/...n-harder-year/

Tako da ona Mariova tvrdnja koju si ti tako zustro kreno braniti da je Hamilton izjavio da mu je bilo lakse biti u firungu nego lani pada u vodu.
dmw is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.