Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2011., 15:26   #1
Stoma: kolostoma, ileostoma, urostoma, traheostoma...

Pozdrav, da li ima ovdje forumaša koji sami imaju ili imaju bližnje kojima je ugrađena kolostoma?
Vrlo sam blizu zbog prirode svoje bolesti da budem potencijalni kandidat, pa me zanimaju iskustva.

Isto tako, zanima me kako uopće teče operacija crijeva, sam oporavak, iskustva ljudi koji su eventualno to prošli, jer sam do sada svaki puta za dlaku izbjegla taj dio, a kada sam vidjela da su ljudi koji sa mnom leže na odjelu jedno 3x stariji od mene, uopće nisam imala volju niti pitati kako su proživjeli operaciju.

Svaki savjet je dobrodošao, hvala
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 22:49   #2
Kolostoma

Pozdrav Noklice,
kolostomu imam skoro tri godine, a dobio sam je sa 36 godina zbog tumora na debelom crijevu. Što se tiče operacije crijeva, ona je dosta teška jer te režu i sa prednje i sa stražnje strane jer moraju odstraniti anus. Prvih par dana nakon operacije su teški, ali s vremenom ti počinju vaditi raznorazne cjevčice i sonde iz tijela i svakim danom je sve bolje. Za cca 2 tjedna ideš kući. Ono na što ćeš morati obratiti pažnju je prehrana prva dva-tri mjeseca da ne bi došlo do zaplitaja crijeva, Ja sam operiran na Merkuru i tamo sam dobio popis namirnica koje smiješ, a koje nipošto nesmiješ jesti.
Isto tako još ćeš u bolnici dobiti sve savjete vezane za vrečice za stomu i kako ćeš ih nabavljati i koristiti. Ništa strašno, vrlo su jednostavne za uporabu.
Što se tiče života sa stomom,vjeruj da se ne trebaš ništa bojati. S vremenom ćeš raditi sve ono što si radila i ranije. Ja živim potpuno isto kao i prije, trčim, vozim bicikl, idem u teretanu, kupam se u moru, imam obitelj i prijatelje. Svi koji me poznaju znaju da imam stomu i toga se ne sramim, u krajnjem slučaju spasila mi je život.
Nadam se da sam ti pomogao bar malo.
Sretno!!!
ticho is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 23:37   #3
Noklice, sorry ako sam off topic, koja je to priroda posla, tj. koji je to posao?
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 13:30   #4
Quote:
winnerica kaže: Pogledaj post
Noklice, sorry ako sam off topic, koja je to priroda posla, tj. koji je to posao?
mislis priroda moje bolesti? Bolujem od divertikuloze crijeva, ali posto sam totalno van dobne granice sto se bolesti tice, ono sto zabrinjava je i kolicina divertikla koja je napala moje debelo crijevo (zahvaceno je cijelo crijevo osim zadnjih 20cm), a i situacija sa svakom novom upalom. Gotovo da vise ne prolazi dan da mene ne boli trbuh, upale su vec postale pis of kejk, nevezane i za prehranu, ali vjerojatnije je da me muci i stil zivota jer imam stresan i puno sjedeci posao sto dodatno otezava rad mojim crijevima.

Uglavnom ticho, jos sam htjela pitati kako je sada sa prehranom? Da li se kad se dobije stoma i dalje mora paziti na svaki uneseni zalogaj ili cu moci u zivotu pojesti i nesto peceno i s rostilja, sarmu i takve slatke, meni toliko prezeljne delicije koje su mi sad samo utopija.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 18:07   #5
Bok, noklice
što se tiče prehrane prva dva-tri mjeseca sam stvarno pazio da jedem samo dopuštene namirnice, a onda sam polako počeo experimentirati sa raznom vrstom hrane. Sad jedem stvarno sve i to u ogromnim količinama, stoma radi bezprijekorno, jedino mi bolove u crijevima stvara kikiriki, pa ga izbjegavam.
Ono što bi ti želio reći je to da će tebi, s obzirom na tvoju dijagnozu, vjerovatno napraviti ileostomu, jer ako sam dobro razumio tvoje debelo crijevo je u vrlo lošem stanju, a kakva je prehrana u tom slučaju to ne znam. Možda bi odgovore mogla pronaći na nekom sajtu raznoraznih udruga osoba sa stomama npr. www.ostomates.org ( na engl.) ili www. ilco.hr .
Puno sreće!!!
ticho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 00:41   #6
Trajna stoma

pozdrav svima . Prije 2 godine oboljela sam od tumora na debelom crijevu , odstranjen mi je rektum i 36 cm debelog crijeva i stavljena mi je trajna stoma. Jedva sam se pomirila stim da cu tu stomu morati nositi cijeli zivot .Iako je proslo vec 2 god. od operacije ta stoma me ponekad strasno zivcira. Ako neko ima isto takav problem voljela bi znati kako se nosi stim. Hvala!
synderela is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 15:34   #7
Stoma: kolostoma, ileostoma, urostoma, traheostoma...

Nisam video na Podforumu ZDRAVLJE nista oko stoma osobima kao i njihovim problemima ili opcenito ....nadam se da ce se sa vrijemenom javiti osobe i dati malo o sebi kao i razlog zasto su imali ostomiji operaciju.

Mislim da bi tema bila namjerena osobima koje su prosle kroz procese,operacije i imaju iskustva sa time a ne za osobe koje prenasaju pisano o istome a one same ne znadu kako je i sta je proci i zivjeti sa istim...to jest sa stoma.

Bilo bi dobro kao iskustvo kao i izmjene savjeta....sa obzirom da se ZDRAVLJE prati po cijelom svijetu,vjerujem da ima mnogo osoba, a biti ce i onih koji su zainteresirani.

Osobno znadem da ima losih dana i noci kao i mnogo problema isto kao i imamo ponekada dobre dane,ima i dogodjaja kada se poslije smijemo ali nije smjesno kada se dogodi recimo u 3 sati ujutro,ili putem a jos nisi niti blizu automobila.

Ja sam samo 9/10 mjeseca poslije operacije a prosao sam mnogo toga a smatram se dobro pripremljenim i nacitanim kao i na YOUTUBE primjere.

Pro-googlao sam vecinu zemalja da vidim koliko osoba je sa stoma.

Sa obzirom da zivim u Australiji, stanovnistvo 23 miliona, kod nas ima oko 40.000 stoma osoba.

Hrvatska ima oko 7000 stoma osoba, znadem preko rodbine(jer je osoba sa stoma koja je veoma bolesna siri se rak) da su isti uslovi kao i kod nas za dobivanja potreba.

Znadem i video sam proizvode da su isti po cijelom svijetu.......jedino veliki dio svjeta ukoliko uspiju operaciju ostavljeni su bez potrebnih vrecica za skupljanje stolice ili mokrace.

Mislim da nas iseljenika ima mnogo po svijetu svugdje,neki blize Hrvatskoj dok neki veoma daleko kao Ja....ALI nas udruzuje sve STOMA.

Isto za osobe koje nisu imali a mozda ce imati u buducnosti jedno je vidjeti vrecicu u katalogu a drugo kako je uzivo kada se koristi.

Znadem da ce trebati vremena da osobe koje jesu Ostomiji/Stoma da nalete na ovaj novi PDF,dotle cu ja probati prikazati pojedine slucajeve koje pokriva tema,isto kao i linkove.

Stoma je grcka rijec za “otvor/usta”

Definicija: ostomiji je operacija koja stvara i otvara s područja unutar tijela prema van.

Za primjer:
Kolostomiju i ileostomy stvara otvaranja prema vanjskom dijelu trbuha /stoma kako bi se omogućilo stolica proći.

Urostomy stvara otvor na trbuhu/stoma kako bi se omogućio novi način da prođe urina.

Traheostomijske stvara otvor kroz vrata kako bi se omogućilo alternativni način disanja.

Ukoliko pogledamo to je veoma privatna stvar,sa kojom se osoba ne osjeca ugodno,za mene manje vise znadu sve osobe koje znadem iz svih strana zivota da sam 2011(bio je 70 godisnji poklon) ostao bez desnoga bugrega radi raka na ureteru,poslije 3 mjeseca sam bio kazan da imam rak na mokracnom mjehuru,prolazio sam kroz terapiju BCG 6 mjeseci i imao cistoscopijske operacije mjehura, ali veoma brzo je bila odluka za radikalnu operaciju,vadjenje mjehura,prostate kao i limpnih zljezda u Studenom 2012,bio je poklon za 71 rodjendan....o ostatku drugi puta.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 06:53   #8
tema spojena s postojećom
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 12:13   #9
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
tema spojena s postojećom
Molim vas, gdje je ta već postojeća tema? Pokušavam kliknuti, ali ne otvara se nikakav novi link.
riadria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 22:40   #10
Kako zivijeti s stomom?

Jako sam zbunjena i trebam pomoc!
Polako me hvata panika, jer moram odlucit; Imati trajnu stomu ili odabrati drugu opciju "pauch opcija".
Naime, imam kronicni ulcerozni kolitis, 70 cm odrezanog debelog crijeva, crijeva mi nisu spojena i na tanko crijevo imam stomu.
Zanima me, koliko vas ljudi, cure i decki imate trajnu stomu kako zivite s trajnom stomom i kako ste to prihvatili?
Jer ja, sam se odlucila na pauch opciju i cak sam spremna podnjeti opet bolove i prolaziti sve ispocetka.
Ali iskreno, malo me je strah.
Ne znam sto da radim.
Jos da minimalno trpim jake bolove, nakon paucha, neznam. Ne znam ni sama sto da radim, pa sam pokrenula temu, da mi bar malo pomognete.
Molim Vas za savjet, jer dosta ljudi su mi rekli da normalno zive s trajnom stomom i da je to sve u glavi i da si sve to moras lijepo posloziti.
Sto da radim? Sto da odlucim?
Doktori se slazu s drugom opcijom, jer sam mlada osoba i da nisam bas zasluzila da imam trajno stomu.
Samo naravno, postoji problem.
Moram spasiti zadnji dio debelog crijeva, kojeg bi spojili na tanko, ali on je jako bolestan.
I izgleda da mora van i da bi onda mozda pokusali napraviti pauch!
Dajte mi koji savjet. Mislim da cu poceti vristati od muke i jada!
Hvala svim dobrim ljudima koji me budete savjetovali!
I admini... Oprostite, ako nisam smijela svrstati ovdje ovu temu.. Neznam gdje da ju stavim.
Annaoo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 15:37   #11
Ne znam puno o toj temi, samo sam ti htjela reci da se drzis i budes hrabra

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
mateichh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 15:53   #12
Quote:
mateichh kaže: Pogledaj post
Ne znam puno o toj temi, samo sam ti htjela reci da se drzis i budes hrabra

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
Hvala na lijepim rijecima jer se osjecam pre depresivno;
Annaoo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 22:51   #13
Ne znam u kojoj bolnici te vode, no kod operacije UCa se u pravilu vadi cijelo debelo crijevo, formira se pouch od tkiva tankog crijeva, a podlozno upali ostaje cca 4cm rektuma na koji treba paziti. Kako sam ti rekao, poslusaj savjete lijecnika, idi na pouch, daj godinu dana tijelu da sve dodje na svoje. Uvijek ti kasnije mogu staviti ileostomu, ako ces imati velike probleme. Meni je u prvoj operaciji odstranjeno kompletno debelo crijevo, formiran pouch i stavljena privremena stoma kako stolica nebi opterecivala pouch i rektum dok ne zarastu. U drugoj operaciji je stoma "potopljena", te je pouch dobio svoju funkciju. Razmak izmedju operacija je bio 9 tjedana, a na bolovanju sam proveo tocno 4 mjeseca za sve skupa. Ako ti pouch nije jos formiran, cekaju te 2 operacije, formiranje poucha i na koncu finalno zatvaranje stome.

Poslano sa mog D2303 koristeći Tapatalk
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 14:56   #14
A znam Chvembo... Znam da si mi sve objasnio samo panika me hvata... Sve to tako sporo ide. Vodim se na Rebru... Slusam savjete. Ali sve je to kod mene tako sporo da me to lagano izluduje. Moram spasit taj dio rektuma sad sam u toj fazi. Poludit cu od previse razmisljanja pa ono... Mucim se...
Mucenje! Ubija me to cekanje
Annaoo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2021., 19:39   #15
Stoma i vrećica u fazi kemoterapija nakon odstranjivanja mokraćnog mjehura

Pozdrav svima,

Mami je izvadjen mjehur zbog uklanjanja karcinoma i sada imam sistem stome i vrecice. Prije tjedan dana je krenula na kemoterapije i poceo se pojavljivati problem da namontirana vrecica moze izdrzati niti sat vremena, a da ne procuri. Izgleda da kemija koju tijelo izbaci rastopi odmah ljepilo. Sveskupa se stabilizira nakon 3 dana, ali tokom tih tri dana nakon terapije je opca katastrofa.

Da li je netko imao slicnu situaciju ili zna na koji nacin (ili koja sredstva) koristiti za ljepljenje vrecice za kozhu u fazi kemoterapije, a da se to ljepilo ne razgradi tako brzo.

Hvala i lijepi pozdrav.
Bergmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2021., 07:15   #16
Moja mama je nakon onkološke operacije isto, mada srećom privremeno cca 6mj,imala nefrostomu.
Možda u startu nije dobro namještena, najbolje javiti se u hitnu urološku ambulantu.

Poslano sa mog JNY-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2021., 09:24   #17
treba samo pokušavati dok se ne nađe rješenje. Znam da je kod bake trajalo to nekih godinu dana dok nisu u domu skužili kako se radi sa tim.

Sve potrebno nabavljaju u dućanu na okretištu na Remizi. Mene su slali jednom jer im je hitno nešto trebalo i prodavačica tamo je bila vrlo susretljiva i voljna pomoći.
crosstown spinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2021., 22:47   #18
Nisam sigurna da li je princip isti kao i kod stome za debelo crijevo ali ako je sistem pločice i vrećice, dosta dobar savjet je da pločicu prije postavljanja ugrijete fenom te kad ju postavite i pričvrstite još dodatno oblijepite onom ljepljivom trakom koja se kupi u ljekarni na kolut. Sretno !
__________________
They said carrots would be good for my eyes, they lied!
ZekoslavaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2021., 22:32   #19
Stoma - kupanje na moru

Svekar ima stomu skoro godinu dana (rak debelog crijeva) , a jako voli kupanje u moru. Zbog stome ne zeli ici na more jer misli da se nece moci kupati.

Zanima me postoji li nesto za kupiti/naruciti i sl.. da kupanje u moru bude sigurno i ok?

Svagdje citam da se sa stomom moze normalno kupati, no njemu se i pri tusiranju odljepljuje.
Suprug i ja bi da idu na more, no prvo moramo naci rješenje za taj problem odljepljivanja.

Jel imao tko takav problem?
__________________
<3
individualka10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2021., 22:57   #20
Moja mama ima stomu jedno 4 mjeseca i isto se stalno odjepljuje i nije bas najsretnija s tim svim, ali krenula je srecom na kupanje i nije joj vise tako strasno ko sta joj se cinilo.

Puno cesce mijenja nego sto su kao preporuke, bas iz tog razloga jer se odjepljuje, ali prihvatila je to kao cinjenicu, da su u biti preporuke krive, jer bi ljudima onda morali dati vise materijala.

Mozda ga je sram te stome, znam da moju mamu je isto bilo, pa se taj sram i mijesa s neugodom sta ti je to stalno na tijelu, ali iznenadit ce se koliko je to zapravo rasireno.

Mojoj mami je pomoglo gledanje iskustava drugih ljudi po youtubeu, mozda bi i njemu.

Nije stoma sama po sebi grozna i to odjepljivanje, vec mi se cini da je to vise kao da ne zele gledati sebe kako su "propali" i sad moraju imati taj dosadni dodatak, koji usto i smrdi.

A da drzi u moru, visoke kupace, pa kad izadje nek promijeni.

Neka ode na more, pomoci ce mu, vidim da moju mamu more bas digne, da joj malo snage.

Glupi rak
georgieann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:56.