Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2013., 17:07   #201
Pozdrav svima!

Ljudi moji...mislio sam da samo ja prolazim ovu agoniju čekanja, ali vidim da i drugi čekate i da to traje. I traje. I traje. Samo ću reći da sam 02.07. dao kaparu i da dan danas još ovu priču nisam završio. Išao sam u realizaciju preko Zagrebačke banke.

Nažalost, moja bankarica koja je obrađivala kredit bila je na godišnjem 3 tjedna i u tom periodu se sve usporilo, ali do tada sve je bilo obavljeno izuzetno brzo. Kolegica koja ju je zamjenila je totalno užasna i neprofesionalna bila. Nije mrdnula prstom. Samo da vam napomenem da je banka svoj kredit isplatila prije 10 dana a da mi je kredit od banke odobren odmah bio. Krajem 07. mjeseca sam znao da mi je kredit odobren.

U ta 3 tjedna osim bilježnika i dr. nismo ništa riješili jer ova što ju je mijenjala...ma koma živa. Što se tiče dokumentacije nije ništa nedostajalo...sve smo imali. Prije 10 dana je APN-u poslano sve i dan danas nema još ugovora od njih. Ja se stvarno pitam kada oni misle poslat ugovor i koliko će još njima trebat da isplate novac. Radi 11.800€ ja u stan ne mogu uselit. Prodavatelj je već jako nervozan.

Uglavnom, sve skupa se užasno užasno puno odužilo i daj Bože da više nikad ne budem morao dizat kredit. Užasno sporo sve ide. Košta me vremena, novaca i živaca.

Pozdrav iz Broda i nadam se da će se netko javiti da je ovo realizirao jer stvarno da se čovjek propuca koliko traje.
Crofna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 17:49   #202
da stvarno je agonija evo mi jos uvijek cekamo da nam banka dobije potvrdu od apn-a , sad je ispalo da je odobreno 27.8 a poslano 02.09 a gdje jos tek sve ostalo sto nas ceka, punih dva mjeseca cekanja i cekanja...nadam se da cemo se svi uselit uskoro i zaboravit na sve ovo..

jel ima jos neko preko rba da mu toliko traje ?
Lopsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 21:40   #203
Quote:
Room130 kaže: Pogledaj post
Jamac u POS plus programu? To nisam čuo da itko traži. Naime, u POS plusu moraš dat 15% učešća tako da im je nekretnina dovoljna jer teško da će cijena past za više od 15%, a k tome, ako i padne, opet je banka zaštićena jer dodatnih 10-20% cijene je financirano od APNa a oni su tek drugi u redu pa će prije oni spušiti.... Banka je totalno zaštićena samom hipotekom pa ne vidim potrebe za jamcem.

Konkretno, npr. nekretnina 100 000 EUR.

15 000 daješ ti u kešu
15 000 daje APN

Banka daje 70.000 EUR kredita za stan koji je plaćen 100.000 EUR.

Ako ne platiš kredit, banka će uzeti stan, i malo je vjerojatno da neće dobiti 70.000 EUR za stan koji si ti platio 100.000 EUR. Pogotvo što se radi o stanovima cijene max 1400 eur po kvadratu, gdje bi 30% niža cijena značila cijenu manju od 1000 EUR po kvadratu.

Dakle, jamci su nepotrebni.
Životno traži npr. Erste samo zato da dodatno zaradi.
Procjenu nekretnine manje više ne traži niti jedna banka za stanove u POS plus programu
Kamata je trenutno 5,15%, ali je promjenjiva, vezana za NRS iliti nacionalnu referentnu stopu, koja je nova stopa, nema povijesnog praćenja iste jer je izašlo tek 3-4 NRS promjena, teška je za predvidjeti što se kretanja tiče... Uglavnom, ako NRS poraste, porasti će vam i kamata na kredit, a porast kamate za 1 postotni poen će vam značajno uvećati ratu (unesite u kalkulator kredit sa 5,15% i sa 6,15% pa vidite razliku)

Uglavnom, ni po čemu privlačna ponuda.
pa zašto onda skoro sve banke(ne samo erste)traže životno osig??zaba,splitska,itd.to mi je prvi uvjet da idem u kredit.jer je to oko300kn više za davat mjesečno.a stambene štedionice koje i ne traže životno pak naplaćuju smješno visoke naknade za kredit(hpb štedionica 1%,pa to mi je 600eura,wustenrot ima zakamufliranih 2.5% koji se kakti uračunava u kredit.wtf ??a žena mi na početku složila priču kak nema naknade .??a kad poslala izračun ups.sve piše.
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 21:47   #204
Quote:
TheZ kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto se svi groze tih naknada u štedionicama...

Pa nije valjda problem uložiti max. 1000 € sada da bi uzeo fiksnu kamatu i zaštitio ratu na sljedećih 30 godina da poraste.
Ako ti dignu kamatu 1 - 2 % uzet će ti 10 - 20 000 € kroz tih 30 godina, tak da je ovo početno ulaganje nula kolko ti mogu uzet...
Još nisam čuo nekog da mu je kredit otišao u povoljnije uvjete tak da je zaštita kamate najmanje što si možete napraviti...
a zakaj bi ih plaćal ,ak ne moraš.pa to je kvadrat stana i više.meni su te naknade bolesno velike.
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 22:01   #205
Quote:
gradojev kaže: Pogledaj post
a zakaj bi ih plaćal ,ak ne moraš.pa to je kvadrat stana i više.meni su te naknade bolesno velike.
Zato što ćeš platiti 1000 eura naknade na 100.000 eura kredita, a uštediti 4500 eura na kamati tokom otplate kredita. (uspredivši tvojih 5,15% sa 4,9 u prvoj stambenoj štedionici).

Dakle, opcija sa OTP kreditom je skuplja za 3500 eura, i to u idealnom slučaju da kamata ostane 5,15%, što je malo vjerojatno.
Room130 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 23:55   #206
Quote:
Room130 kaže: Pogledaj post
Zato što ćeš platiti 1000 eura naknade na 100.000 eura kredita, a uštediti 4500 eura na kamati tokom otplate kredita. (uspredivši tvojih 5,15% sa 4,9 u prvoj stambenoj štedionici).

Dakle, opcija sa OTP kreditom je skuplja za 3500 eura, i to u idealnom slučaju da kamata ostane 5,15%, što je malo vjerojatno.
da,samo što i psš stambena traži životno osiguranje,a to mi nikak ne paše
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 08:04   #207
Quote:
gradojev kaže: Pogledaj post
da,samo što i psš stambena traži životno osiguranje,a to mi nikak ne paše
Ne traži, ja imam kredit u PSŠ.

Traži osiguranje stana i osiguranje od nezgode, a to ti traži i tvoj OTP.
Room130 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 09:02   #208
PSŠ ne traži životno osiguranje, traže samo da potpišeš ugovor s njima o štednji, ali nema obveze uplaćivanja tj. dobrovoljno je.
Moj slučaj još čeka odobrenje APN-a.
__________________
kao mrva iz džepa truni se lako život protekli....
kockicacroatia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 09:27   #209
Quote:
mradovan kaže: Pogledaj post
Jučer sam ipak uspio dobiti ljude u APN-u, pa su mi ljubazno objasnili da je direktor morao hitno u Split na sastanak, pa da moram čekati do ponedjeljka. Usput, na moju zamolbu da mi ugovor pošalju mailom da ga pogledam rekli su da ne mogu jer im ne radi mail pošto su dobili virus .

Kasnije sam zvao ured direktora gdje mi je gospođa ljubazno uz izprike obećala da će stvar biti gotova u ponedjeljak, ali i ona smatra da je sasvim normalno da osoba koja ima brdo obaveza i često je odsutna je jedina ovlaštena za potpisivanje takvih dokumenata, bez obzira na svoja dva pomoćnika.
I jesi konačno dobio ugovore??? Ili i dalje čekaš ko i mi ostali?
TheZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 15:33   #210
Evo i mi se pridružujemo u kolonu pred APNom. Danas je banka isplatila svoj dio i sad čekamo.
Room130 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 17:15   #211
Quote:
Room130 kaže: Pogledaj post
Ne traži, ja imam kredit u PSŠ.

Traži osiguranje stana i osiguranje od nezgode, a to ti traži i tvoj OTP.
a svugdje napisali da treba.a onda ću svratit kod njih.možda preživim tih 1%,samo da ne mijenjam banku.
bdw.sad vidla da imaju neku akciju za zelene kredite,kamata 4.5%.pa to bolje od ovog pos+a
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 17:37   #212
Quote:
Room130 kaže: Pogledaj post
Ne traži, ja imam kredit u PSŠ.

Traži osiguranje stana i osiguranje od nezgode, a to ti traži i tvoj OTP.
a kaj je to osig.od nezgode??
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 19:09   #213
Quote:
gradojev kaže: Pogledaj post
a kaj je to osig.od nezgode??
To je polica koja ti treba ukoliko ne daj Bože pogineš uslijed nesretnog slučaja (nezgode) ili u slučaju trajnog invaliditeta. To je polica s kojom banka sebe osigurava jer ako ti se to dogodi oni će se naplatiti s te police. Ti od te police nemaš ništa jer polica nema štedni dio što znači da je plaćaš i ako ti se ništa ne dogodi nikome ništa. Plaćaš je dok kredit ne otplatiš.

Inače, da vas izvjestim o promjenama danas. Nažalost ili nasreću (ovisno kako se gleda) bez prijetnji nema ništa kod nas. Da pojasnim...znate kako sam napisao da se odužilo sve kod mene? Danas sam se našao s prodavateljom i agentom iz agencije gdje je prodavatelj bio nervozan jer lova od APN-a nije sjela.

Nakon sastanka nije prošlo sat vremena i zove mene agent da je bio u Zagrebačkoj banci i da je zaprijetio kako ću ja poslati mail upravi banke i žaliti se na neprofesionalnost banke i bankarice koja je moj predmet obrađivala. Ja se ne bih žalio ali ono što je iz te prijetnje proizašlo da je u roku pola sata riješeno sve.

Dakle, ja sam čekao 10 dana ugovore iz APN-a. Molio banku da provjere gdje zapelo i uvijek mi rečeno da su poslali mail APN-u i čekaju odgovor. Danas kada je ovaj digao frku odjednom su magično za pola sata došli do osobe u APN-u koja obrađuje kredit i gospođa je za pola sata riješila moje ugovore. Sutra APN šalje ugovore u banku, u Brodu su u petak. U petak moram ovjeriti još te ugovore i šaljem ih za Zagreb.

APN obećao isplatu sredstava na račun prodavatelja najkasnije utorak-srijeda. Dakle, da ovaj nije dignuo frku tko zna kada bi APN isplatio svoja sredstva...i nažalost je žalosno da kod nas ne može ništa proći bez nekih prijetnji.

Ja nažalost nisam taj tip i budem korektan i trpim, ali vidim iz ovog primjera da ne vrijedi šutit. Tako da eto...da nije dignuta frka ja bi čekao ugovore do kraja mjeseca najmanje. Ako ste došli do ove faze...borite se i ne čekajte jer tko zna kada ćete dočekati sve da se realizira. I moram naglasiti da je prodavatelj izuzetno korektan i dao mi ranije ključeve da se mogu useliti iako mu novac stoji u zraku. Za čovjeka imam sve pohvale.

Zadnje uređivanje Crofna : 11.09.2013. at 19:29.
Crofna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 19:21   #214
Crofna, smije li se znati gdje si kupio stan?
Ja na žalost nisam mogao preko POS+, jer od dogovorene kupoprodajne cijene banka uzima najveći dio od prodavatelja na ime duga, a zajam APN (APN uplaćuje novce samo prodavatelju) je veći od onog što treba isplatiti prodavatelju. Da sam dogovorio 1000-1500 eura veću cijenu mogao sam i preko APN, ovako ostaje preko stambene štedionice.
Sretno svima.
konansb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 19:24   #215
Kupio sam u zgradi kod bivšeg kina. Tamo u Mesićevoj ulici.
Crofna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 19:35   #216
Ok.Hvala na informaciji, poznanik jedan tamo ima stan, kaže da je super zadovoljan, ako ti šta znači, al već si se sigurno dobro raspitao. Sretno.
konansb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 20:44   #217
Mi bili danas na prezentaciji. Brzinski iznešena količina podataka.
Zgrada će imati sustav dizalica topline zrak - voda. (što god to značilo), meni laiku, bi to bilo kao neka sofisticirana vrsta klime koju svaki stan ima zasebno.
Nije bilo riječi o garažama, garažnom prostoru....
Cijena stana bi mogla biti oko 1083€.

Da li je bio još netko na prezentacijama i kakva su iskustva?
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 20:52   #218
Quote:
Crofna kaže: Pogledaj post
To je polica koja ti treba ukoliko ne daj Bože pogineš uslijed nesretnog slučaja (nezgode) ili u slučaju trajnog invaliditeta. To je polica s kojom banka sebe osigurava jer ako ti se to dogodi oni će se naplatiti s te police. Ti od te police nemaš ništa.
aha,to nije živ.osiguranje,nego osiguranje života loool
gradojev is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 21:17   #219
POs Klara

imate novih informacija s prezentacija koje su održane ovih dana?
Sputnik7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 21:56   #220
Prezentacija

Ja sam bila također danas. I nije me se nešto dojmilo.. Dio s ponudama banaka i kamatama od cca 5,5% mi je i dalje previsok. I ona kamata od 2% državi dok čekam da njihov kredit dođe na otplatu..
josipa.jopy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:25.