Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2018., 11:08   #361
Nikad nisam slikala RAW jer ne znam ništa naknadno mijenjati. Nemam ni Photoshop, jednostavno nemam vremena za čitanje svega što je potrebno, fotkanje mi je nešto usput, a opet mi puno znači. Jedanput sam otvorila Digital Photo Professional i zatvorila ga. Moje slike se uredno pojavljuju na jednom portalu, modificiram ih samo u alatu Windowsa 10 za slike, dugi mi hvale oko i filing, samo eto nemam ni vremena ni mogućnosti proučavati tehničku stranu fotografije... Kad slikam vani, fotić i ja dišemo kao jedno, često me i iznenadi, npr. tek kad dođem doma i pogledam na velikom ekranu što sam snimila, vidim da je još bolje od mene skužio što sam htjela. Ali čim je osvjetljenje slabije, u raskoraku smo... On ne zna što želim, a ja ga ne znam natjerati da me iznenadi. Kao da pričam o nekom konju
Hvala vam svima na trudu. Poduzet ću nešto.
Ne znam imam li full frame ili crop, di se to vidi?
Imam 50-ku 1.8 (Canon), ali strašno mi se teško naviknuti na nju jer mi tako malo stane u kadar u usporedbi s onim što sam navikla. Kupila sam je prije mjesec dana na Njuškalu za 400 kn. Npr. kad slikam djecu, moram se odmahnut od njih više metara, a inače kad ih slikam s kit-objektivom 18-55, prilazim im jako blizu i izoštrim lice kako bi pozadina bila mutna i to bude OK.

I ovo: kako ja mogu isprobati paše li mi neki objektiv ili ne...? Kupim ga, on dođe poštom, i dobio si što si dobio, više nema nazad.

P.S. Je li ova slika s koncerta u Av-u ili Tv-u?

Zadnje uređivanje MarijaZD : 29.01.2018. at 11:26.
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 18:59   #362
Fotka s koncerta je na ručnim postavkama (manual, M), kao što sam i bio savjetovao za takve prilike. Kad fotkaš djecu, odnosno bilo koji portret, nemoj im se približavati već koristi veći zoom s većim otvorom objektiva. Razlog je izobličenje lica - na manjim žarišnim duljinama lica izgledaju nakaradno.

Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 21:30   #363
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Ne znam imam li full frame ili crop, di se to vidi?
Imam 50-ku 1.8 (Canon), ali strašno mi se teško naviknuti na nju jer mi tako malo stane u kadar u usporedbi s onim što sam navikla. Kupila sam je prije mjesec dana na Njuškalu za 400 kn. Npr. kad slikam djecu, moram se odmahnut od njih više metara, a inače kad ih slikam s kit-objektivom 18-55, prilazim im jako blizu i izoštrim lice kako bi pozadina bila mutna i to bude OK.
50D je crop. A vidi se u specifikacijama aparata gdje piše da je senzot APS-C.

Po meni misim da bi trebala investirati u novi objektiv. Samo je pitanje koja su ti novčana ograničenja.
A možda čak i neki blic.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 17:21   #364
Rekla je da blic nije mogućnost i kužim ak je neko obiteljsko okupljanje da ne želiš da drugi vide da fotkaš i sl.
Al objektiv bi trebala. fiksni uobičajeno imaju veće blende. Pogledaj recimo Canon EF-S 24mm f/2.8 ako ti je 50ka dovoljno svjetlosno jaka, ovo će biti između nje i kita... Provjeri tako da na totiću na 50ki prebaciš na AV mod i staviš blendu na 2.8 takva će ti bit na toj 24ki. Al on je dovoljno širok (isto moš provjerit širinu tako da staviš kit objektiv između 35 i 18 negdje na 24mm.

Ako ti se svidi svjetlosna jačina (isprobaj na 50ki ako je imaš il moš posudit) te širina (koju isprobaš na 18-55 kitu) vjerojatno će ti se svidit i 24. Jer je jači svjetlosno od kita a ima i bolju oštrinu.

Ali također pazi da manjom blendom dobivaš plići dof. (više zamućenu pozadinu i manje toga u fokusu)

Ako ga netko ima koga znaš najbolje da ga isprobaš prvo... Također vidim da u Canosi ima neki Youngnuo 35mm f/2. To je još šira blenda, skoro na granici s 50kom 1.8 - samo jedna stopa manje, ali čini mi se da je i nešto gori oštrinom na rubovima... Al ne znam ni jel ti to dovoljno široko... Probaj si na kitu kolko bi to bilo...

Eto, nadam se da sam malčice pomogao?...
__________________
Potpis
gold bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 21:19   #365
Kad ne zna što zna nek si kupi Tamron autofokusni 18-50/2,8,sa njenim znanjem manualni objektif ne bi ni pod razno preporučil,pogotovo ak fotič nema ulov fokusa (samookidanje kad pogodi točku fokusa),ovak ima i raspon i blendu i af za male nofce sve to , za male nofce za po kuči i oko nje bu vrtila milimetražu za koju bu mislila da joj je dovoljna, a blenda f2,8 i luster sa klasičnom 60w žaruljom tj. 700 lumena (led žarulja) te fotičevih iso 800 daju dovoljnu brzinu okidanja, jedino ak mora iti na canon fotić canon objektif sa blendom f1,7 jer je i tih 800 isoa na canonu veliki problem.....
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 08:58   #366
Gledajući napisane komentare

Quote:
Nikad nisam slikala RAW jer ne znam ništa naknadno mijenjati.
nemam vremena za čitanje svega što je potrebno,
nemam ni vremena ni mogućnosti proučavati tehničku stranu fotografije
tek kad dođem doma i pogledam na velikom ekranu što sam snimila, vidim da je još bolje od mene skužio što sam htjela
ja ga ne znam natjerati da me iznenadi
...prije svega se u fotografiji treba potruditi nešto naučiti. Pucanje love u novu opremu za koju niti znaš što kupuješ niti zašto, s nadom da će "aparat napraviti svoje" mi se ne čini baš previše pametno.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 11:06   #367
Ej, ali to je canon ,sa njim fotkaju profesionalci ,canon može sve fotkati najbolje, za fotkanje sa dslr-om i ne koristiti raw format u nekom od "pasmater" modu sa naučenim što se uopče za što i kako sa ćime koristi nego samo u program modu (molim sve ovo raditi obrnuto proporcionalno), to je preporuka da se kupi skupa canon oprema i ne koristi mobitel za ozbiljnije fotkanje da bi fotke ispale kako se zamisli sarkazam na skupu canon opremu za početnike=jer canon koriste profesionalci i samo canon daje takve fotke
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 18:27   #368
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Ej, ali to je canon ,sa njim fotkaju profesionalci ,canon može sve fotkati najbolje, za fotkanje sa dslr-om i ne koristiti raw format u nekom od "pasmater" modu sa naučenim što se uopče za što i kako sa ćime koristi nego samo u program modu (molim sve ovo raditi obrnuto proporcionalno), to je preporuka da se kupi skupa canon oprema i ne koristi mobitel za ozbiljnije fotkanje da bi fotke ispale kako se zamisli sarkazam na skupu canon opremu za početnike=jer canon koriste profesionalci i samo canon daje takve fotke
Pa naravno! Ti ko da ne znaš, kad ti imaš Canon i kad ljudi vide da piše Canon, ma ti možeš slikat iz ruke bez viewfindera, ma mi korisnici Canona smo ti sinkronizirani s fotićem. Nije to Pentax da moraš gledat šta slikaš. Okineš pa kako Bog da, taka je slika xD

Ok, malo se sprdam i na svoj račun (iako imam Canona čist iz praktičnih razloga - objektivi)

Ženi ne treba fotić za profesionalnu fotografiju al voli da bude viđen i da ima fotić. I šta sad. Ak oće po mraku a slika joj je zrnata - veća blenda. Ako još ne valja, odustani od fotoaparata. Jer ako DSLR-om i objektivom s velikom blendom ne možeš uslikat dobru fotku, vjeruj mi, nećeš s ničim.

I izađi iz auto moda, koristi malo Av, Tv, ručno štelaj iso i vidi kak ti paše

I izvlačit slike iz raw-a može svaka budala. Za početak si skineš neki program za to, imaš histagram. Gledaš da ti i slika bude ok boja i da ti histagram bude ok a ne da mu fali puno do jednog kraja a na drugom probija u nebo i tjt.
__________________
Potpis
gold bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 09:27   #369
Jedno pitanje.Kčeri samobečao kupit fotič i nakon vaganja odluka je pala na Nikon P900.Trenutno je na akciji 4200 kn.Ima još par dobrih od 3000-4000 kn ali nekako mi se taj sviđa
Brljator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2018., 17:52   #370
Pozdrav!
Da li bi mi netko mogao preporučiti neku dobru knjigu o DSLR fotografiji?
shmajser is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2018., 12:14   #371
Pozdrav,

Postoji li mogućnost izoštravanja fotografije s bilo kojim programom koji se može nabaviti bilo free bilo na crno?
Žao mi je zbog glupog pitanja, jasno mi je da to može napraviti profesionalac, ali ja sam totalni amater i trebam samo jednu fotografiju izoštriti da mogu pročitati što piše na njoj.

Puno hvala
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 03:29   #372
Quote:
Unstatic kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Nisam pronašao bolji podforum pa pišem ovdje.
Dakle, ekspoziciju možemu na više načina korigirati. Mene zanima koji način je najpraktičniji za sljedeću situaciju:
Noć je, svjetli ulično svjetlo ili svjetleća reklama. Želim da za to svjetlo ili reklamu bude korektno izmjerena ekspozicija. Do sada sam radio na ovaj način:
Pređem u spot mjerenje ekspozicije, aktiviram AE/AF lock, "naciljam" objekt ( reklamu) , pritisnem okidač do pola, rekadriram i okinem do kraja. Ponekad ponovim i "naciljam" malo sa strane tj u malo manje osvjetljen dio i iz nekoliko pokušaja uglavnom dobijem što tražim.
Manualni rad mi se pokazao sporiji, exp. breketing često nedovoljan, korekcija exp. često nedovoljna.
Zanima me ima li netko praktičniji način?

Hvala svima.
Mislim da je za te uvijete najpraktičniji način manualni mod i manualni fokus, na svjetlomjeru otprilike vidiš gdje si sa exp. mada sa par snimaka već generalno za taj tip scene znaš gdje si sa postavkama. Govorim iz perspektive korisnika koji koristi relativno stare aparate, vjerujem da novi modeli aparata čiji senzori idu do velikih vrijednosti iso, imaju naprednije opcije za takve kadrove.
idosen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2018., 04:01   #373
Quote:
Cranesbill kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Postoji li mogućnost izoštravanja fotografije s bilo kojim programom koji se može nabaviti bilo free bilo na crno?
Žao mi je zbog glupog pitanja, jasno mi je da to može napraviti profesionalac, ali ja sam totalni amater i trebam samo jednu fotografiju izoštriti da mogu pročitati što piše na njoj.

Puno hvala
Hm, ja iz pitanja predpostavljam da treba nešto izrezati pa uvećati te iščitati tekst. Ako je tako onda možda pri resize probati sa raznim vrstama interpolacija pixela, ja mislim da to manje više može svaki program za obradu fotografija uključujući i ifranwiev.
idosen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 00:40   #374
Nedavno sam napokon odnijela na servis Zenit 12 i pokušala napraviti nekoliko fotografija, ali film je izašao kao da se ništa nije dogodilo. Totalni sam početnik u nedigitalnoj fotografiji i nemam pojma radim li ja nešto krivo ili je još uvijek stvar u fotoaparatu? Stavila sam jedini film koji sam našla taj dan, agfaphoto 200, mijenjala brzinu filma, vrijeme ekspozicije, osvjetljenje, ali na filmu ni traga...ičemu.
Nema poklopca na objektivu i onaj zastor unutra se otvori i zatvori sukladno vremenu ekspozicije.
Guglam već par dana i ne nalazim ništa. Noćas sam sanjala da se nešto vidjelo na tom filmu, toliko me frustrira.
Ima netko kakav savjet?
greenplastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 10:11   #375
"Nema poklopca na objektivu i onaj zastor unutra se otvori i zatvori sukladno vremenu ekspozicije."
Znači, fotić otvoriš, staviš prema svjetlu, okineš i fotić uredno propušta svjetlo.
Ili je transport ili je film.
Na razvijenom filmu uvijek onaj početni dio mora biti crni/neprozirni - onaj na početku filma koji nije bio u mraku.
Ako nije onda je ili nešto s filmom ili vjerojatnije je krivo razvijen (prije je fixiran nego razvijen pa dobiješ cijeli film prozirni).
Da je tranport u pitanju taj početak bi bio ok - film se u nekom trenu otkačio i prestao namatati tak da se fotkalo u prazno (obzirom da nema ništa gore čim je stavljen u aparat).
Ako nisi film dobro stavila se većinom na tim fotićima s ručnim premotavanjem kuži tako što se ona ručica za vraćanje filma (na fotiću iznad stavljenog filma) okreće kod premotavanja na sljedeću ekspoziciju (a i po otporu premotavanja koji mora biti veći nego kad nema filma unutra).
__________________
"Čovjek cijeli svoj život raste, a najviše raste kada se svjesno odriče prestrogih kriterija u ocjenjivanju drugih ljudi."
hrvoje_fila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 22:54   #376
Quote:
greenplastic kaže: Pogledaj post
Nedavno sam napokon odnijela na servis Zenit 12 i pokušala napraviti nekoliko fotografija, ali film je izašao kao da se ništa nije dogodilo. Totalni sam početnik u nedigitalnoj fotografiji i nemam pojma radim li ja nešto krivo ili je još uvijek stvar u fotoaparatu? Stavila sam jedini film koji sam našla taj dan, agfaphoto 200, mijenjala brzinu filma, vrijeme ekspozicije, osvjetljenje, ali na filmu ni traga...ičemu.
Nema poklopca na objektivu i onaj zastor unutra se otvori i zatvori sukladno vremenu ekspozicije.
Guglam već par dana i ne nalazim ništa. Noćas sam sanjala da se nešto vidjelo na tom filmu, toliko me frustrira.
Ima netko kakav savjet?
Totalni početnik? Prvo pitanje: Da li si premotala film natrag u kazetu i odnijela ga na razvijanje?
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 13:54   #377
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Totalni početnik? Prvo pitanje: Da li si premotala film natrag u kazetu i odnijela ga na razvijanje?
Hvala svima! Ovo je riješilo problem.
greenplastic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2018., 19:33   #378
Imam sramotno pitanje i sramotnu fotku za pokazati pa ću samo ostaviti link:
https://i.postimg.cc/pX9qTJ51/20181225-180702.jpg

Dakle, mislim da sam nešto poremetila na mobitelu i slike mi ispadaju užasno. Danju još koliko-toliko, ali noćna katastrofa je vidljiva na gornjoj slici (što je zgrozilo i mumiju u donjem lijevom dijelu). Boje su isprane, ovo sa svjetlima ne znam ni kako nazvati. Slikano je u auto modeu na Samsungu S8, u info piše ovo: f/1.7, 1/15, ISO200. Čačkala sam po pro modeu i u jednom trenutku mi je slika ispala baš dobro, ali bila sam pripita od kuhanog vina i rakije i sad nemam pojma što sam napravila, još sam je i slučajno obrisala.

Prije sam bila skroz zadovoljna noćnim slikama pa sam uvjerena da sam ja nešto zbrčkala. Molim da mi kažete kako da popravim!
__________________
Don't send me a winky face and then wonder why I show up at your house naked.
mpoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2018., 21:44   #379
Quote:
mpoo kaže: Pogledaj post
Imam sramotno pitanje i sramotnu fotku za pokazati pa ću samo ostaviti link:
https://i.postimg.cc/pX9qTJ51/20181225-180702.jpg

Dakle, mislim da sam nešto poremetila na mobitelu i slike mi ispadaju užasno. Danju još koliko-toliko, ali noćna katastrofa je vidljiva na gornjoj slici (što je zgrozilo i mumiju u donjem lijevom dijelu). Boje su isprane, ovo sa svjetlima ne znam ni kako nazvati. Slikano je u auto modeu na Samsungu S8, u info piše ovo: f/1.7, 1/15, ISO200. Čačkala sam po pro modeu i u jednom trenutku mi je slika ispala baš dobro, ali bila sam pripita od kuhanog vina i rakije i sad nemam pojma što sam napravila, još sam je i slučajno obrisala.

Prije sam bila skroz zadovoljna noćnim slikama pa sam uvjerena da sam ja nešto zbrčkala. Molim da mi kažete kako da popravim!
Po slici bi reko da si ubacila neki digitalni filter.
Barem to lici na analogne filtere ko “star effect” filteri(https://hoyafilterusa.com/how-star-filters-work/).
Jedino kaj prije nije bilo sa dvije zvijezdice, al tak svejedno poslje kuhanog vina i rakije ionako vidis duplo
Nepoznam menije kod mobitelova. Il nades di su ti filteri ili ak mozes meni vratit nazad na tvornicke postavke.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 01:11   #380
Nažalost, nije filter ni aplikacija, samo loša fotka.

Ova je među boljima, na ostalima su mi svjetla razmuljana uokolo, nisu tako oštre linije odsjaja. Malo sam čitala o shutter speed/aperture/ISO i u načelu kužim kako funkcionira. Kad isprobavam doma i povećavam jedno, a smanjujem drugo, slike mi ispadnu dobro, ali opet, doma nemam ulične lampe i reflektore, a kad sam vani, uvijek sam u društvu i s čašicom nečega u ruci pa mi nije baš zgodno eksperimentirati s postavkama.

Voljela bih da mi netko kaže - tu ti je problem u tomeitome, to treba biti veće/manje i onda će ti svjetla biti normalna, a ne sa zrakama preko pola fotke.
__________________
Don't send me a winky face and then wonder why I show up at your house naked.
mpoo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.