Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2017., 17:49   #321
Usporedba Ludens Zagor Biblioteke i Libellus Zagor Kolor Biblioteke. Ako netko ima dodati još neke podatke uz ove, slobodno.





ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 00:49   #322
Čini mi se da je ovo s Libellusom u boji bolji deal. Jest da je skuplji, ali češće izlazi i u boji je. Jedino što nisam baš fan da se nastavljaju, umjesto da zaokruže sve priče u jednoj knjizi. Btw. koji su formati Libellusa i Ludensa?
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 04:17   #323
Da li jos uvijek radi udruga ljubitelja stripa - klub u Radnickoj cesti? Hvala!
Private spice is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 13:40   #324
@Nick7

Ludens Biblioteka format: 155x217 (veći od A5)
Libellus Biblioteka format: 178x248
Republica ima 1cm veći od Libellusa, ali mislim da su sličice identične, samo je kod Talijana više bijelog papira sastrane.

Nick7, isto mislim da je Libellus bolji deal, prvenstveno zbog češćeg ritma izlaženja. Da i Ludens knjiga ima sličan ritam, ili bar 6 knjiga godišnje, onda bi se moglo govoriti o nekoj dilemi između ta 2.

Kod Libellus knjiga bi bilo super da su zaokružene priče, ali opet u pogledu marketinga, nekako ih razumijem. Lakše će se prodati knjige koje se nastavljaju, nego da je jedna cijela, zaokružena priča, pa se možda onda neke ne bi niti prodale (koje možda imaju "lošiju" priču).

Problem sljedeći kod Libellusa je naklada. Krenulo se dobro na početku, sa nakladom od 1200 komada. Tako je išlo prvih 6 knjiga. Zatim je naklada smanjena na 800 kom. (knjige 7-10), potom na 500 kom. (knjige 11-20), da bi od knjige 21 krenulo se sa svega nakladom od 400 komada.

Kako su se ljudi na forumima nabrijavali na broj 23 koji je trebao uskoro izaći, prema pričama koje sam čuo, preprodavači su tu vidjeli svoju šansu. Knjiga 23 je ova (mislim da će onda svima biti jasno):



Upravo je to Zagor koji svaki fan mora imati. I od kojeg prema mnogima kreće zapravo to "zlatno razdoblje" Zagora. Ali upravo kod tog broja se dogodilo da ja jako brzo rasprodan. Čak su neki kupili po 3-4 primjerka, a ako je vjerovat, neki su kupili po 10, jedan lik i po 20 komada.

Ubrzo nakon toga taj broj se našao na aukcijama za 700 kn tražena roba i rijetka. Iako je prošlo možda 3 godine samo otkada je ta knjiga izašla, već sad lagano poprima status legendarnog stripa "Zlatna Serija 13: Nasilje u Darkvudu", koji se kreće oko 400-500 eura. Za nekih 10 godina bi ova knjiga 23 mogla imati cijenu oko 2000 kn, ako ne i više.

U tom je problem, što neki kupe i više primjerka, a naklada je manja. Zato u Libellusu savjetuju da je nabolje knjige rezervirati u striparnicama ili negdje gdje se već prodaju. Jer ako nisi redovit na forumima i ne pratiš situaciju, lako je moguće da nešto propustiš.

Vidim komentare ljudi koji kažu da je to bezobrazluk koji kupe više knjiga pa na njima zarađuju, ali to je sve legalno, ne možeš to spriječit

Zato, uz ova saznanja, da sam krećem u dilemu što da skupljam od ovih knjiga, ne bi znao. Da sam se vratio čitanju Zagora tamo 2011. i da sam znao da će Libellus raditi ove knjige, vjerojatno bi se za njega odlučio i redovito uzimao, rezervirao si svaku knjigu kad bi izlazila da ne bi ostao bez nje. Ovako mislim da će se teško moći skupiti sve tko krene danas kupovati, a zeznuto to što se nastavljaju.

Recimo, Mister No od Libellusa ima cjelovite priče, nisam kupio niti jednu knjigu dosad, ali u budućnosti sigurno hoću, jer znam da onda u toj knjizi imam cijelu priču te knjige naravano variraju po broju stranica, što ovisi naravno o tome koliko koja pustolovina traje.

-
-

@Private spice - nemam pojma o ovome, možda ti netko drugi zna pa napiše
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 14:45   #325
@ReemCP

Još jedna super opservacija .
Žao mi je čuti kako je broj printanih primjeraka počeo sve više i više opadati. Biti će teže doći do određenih knjiga ako se ovako nastavi.

Nego moram reći kako sam iznimno razočaran ponašanjem određenih pojedinaca, vezano za kupovinu više brojeva određenih popularnijih nastavaka, a imajući u vidu da će ih onda jednog dana prodati za poštene novce. Zbilja ne razumijem mentalni sklop takvih ljudi, no svakom njegovo pravo.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 15:23   #326
Hvala Nick7 htio sam da malo vidiš (prije nego posjetiš striparnice ili se uopće odlučiš koje ćeš izdanje), htio sam da vidiš malo kakvo je stanje, pa da ti možda bude lakše odlučiti što da uzmeš. Ili sam ti sad samo još više otežao dilemu, sorry

A žalosno je to, to bi se vjerojatno sprječilo da je naklada veća. Po mišljenju mnogih forumaša, od tog broja 23 se trebalo krenuti sa većom nakladom i nastaviti, jer kako smo pisali, prema mnogima od tog broja počinje to "zlatno doba" Zagora, a završava tzv. "naivno".

Jedan dečko (prema profilu iz Njemačke, Bremena), komentirao je na Libellus forumu za knjigu 23 tada:

Quote:
Znaci nema vise ove knjige nigdje za naruciti. moja greska je izgleda sto uvijek cekam vise knjiga pa onda narucim.
ali koliko vidim dosta sitnih klosara narucuju vise komada pa onda to kasnije skuplje preprodavaju. Želio bi im poručiti da mogu
ćune da mi se nasislaju, banda nekulturna.
Također ću citirati jedan komentar sa s.com:

Quote:
"Zahvaljujući ovom koji je 20-ak brojeva knjige 23 kupio zbog preprodaje (a on sasvim sigurno nije jedini koji se vodi istom logikom i koji je to napravio), koje će pak na aukcijama dosezati gadno visoke cijene, 20-ak (i tako moguće po nekoliko puta) kolekcionara će odustati od LL kolor Zagora, pa će posljedično tome naklada edicije sa sadašnjih 400 pasti na 300 primjeraka, a cijena skočiti na 250 kn, s dvomjesečnim popustom 200 kn.

I tako će se dodatno zaoštriti spirala sve manjih naklada i sve viših cijena, i u konačnici ćemo svi nahebati."

Mislim, slatko je veseliti se svakom broju i hvaliti savršeno izdanje, ali pretpostavljam da netko može mrtav hladan kupiti pola tiraža (zašto ne, 200 komada) i ugroziti cijelu kolekciju.

Ja sam svoj primjerak osigurao na vrijeme (prednarudžbom, nazovimo), isto je sigurno napravilo i puno drugih kolekcionara. Ali vjerujte da postoji i određen broj ljudi koji ne idu na forume i koji nisu informirani da je izašao #23 i da će istog ubrzo nestati. Možda njih nema puno, 10-20%, ali to je taj višak koji sužava spiralu. Oni neće kupiti taj strip, nasmijat će se cijeni od 500kn na aukcijama i odustati od kupovine narednih brojeva.
Gledao sam malo taj broj 23, prodaje se po 500-600-700 kn, kako na kojem mjestu. Kako vrijeme ide, bit će još skuplji. Reklamiraju ga u oglasima kao "jako tražena roba", "rijedak", "jako dobro očuvan i nečitan". Naravno da je to sve istina, a nije ni čudno ako znamo ove stvari.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 19:33   #327
Hehe, ma nemaš beda, dileme nema . Odlučih riskirati i ići na Libellus verziju pa di puklo da puklo. Strpljiv sam čovjek, pa kada krenem, ako treba vrebat ću na taj broj do smrti XD. Gamad preprodavačka neće vidjeti ni kintu više od prave vrijednosti stripa, a nadam se da će po toj filozofiji ići i ostali. Jedino tako će im se moći stati na kraj. Jer kao što si linkao jedan od ovih odgovora, ako će broj printanih brojeva biti sve manji i manji, što sprječava nekoga da pokupuje 50% i više primjeraka pa nabija svoje cijene. Nadam se da ne došlo do toga.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 00:06   #328
Mislim da si dobro odabrao što se tiče izbora knjiga, nadam se da će ih što više biti dostupnih

Evo, u striparnici skab612 imaju dosta knjiga u ponudi: http://skab612.com/index.php?site=po...ja&oznaka=ZGKB

Vidjet ćeš na tom linku pri dnu, ove najnovije što su izašle (knjige 47 i 48), odmah po izlasku, prva ta 2 mjeseca su po 156kn. Onda ti kasnije idu po uobičajnih 195kn.

U SNK web ponudi nisam vidio da ih imaju, ali treba ih pitat ako budeš išao tamo. Ja sam bio u travnju ove godine u SNK, našao sam tamo dosta stripova što mi fale, a recimo nisu bili u web ponudi, tako da se isplati pitat.

Ono što je kod Libellusa dobro, što su ljudi koji rade ozbiljni, imaju komunikaciju sa fanovima i to je ok. Rekli su da što god su započeli sa izdavanjem, nema odustajanja nego tjeraju to do kraja, tako da ta Zagor Kolor Biblioteka ima budućnost i kontinuitet izlaženja.

Dok sam vidio komentare u vezi Ludens knjige, da nitko ne zna hoće li se to nastaviti ili jednog dana ta edicija ugasiti. Komunikacija nažalost ne postoji sa Ludens-om, navodno nitko ne odgovara na mail upite tako da su ljudi malo s te strane razočarani.

Iako Ludens je meni super za ova kiosk izdanja, stvarno su redoviti sa tim izdanjima, rado kupujem i ostale junake koje izdaju.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:24   #329
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
Ostalo još:
Maxi - fale 2 komada od ukupno 27
LUDMX 24: Helingenovo nasljeđe
LUDMX 26: Nova Verybadova ludost
Novji su Maxiji, pa vjerujem da ću ih naći.
Išao danas u grad, pa usput išao kupit onaj novi redovni broj Zagor 261: Pod južnim nebom. I slučajno pogledah gore gdje drže ostale stripove, kad ono novi komplet paket, LUDMX 26: Nova Verybadova ludost i još jedan redovni broj koji mi isto fali, oba za 26 kn baš imam sreće



Rekao sam da vjerujem da ću ga naći, ali nisam se nadao tako brzo. Naravno da sam odmah kupio bez razmišljanja. Sad od Maxija mi fali samo taj LUDMX 24: Helingenovo nasljeđe. To je onaj jedini "lažni" Maxi o kome smo pričali.

Vjerujem da ću i njega negdje naći, ali da ga slučajno uopće ne nađem, kroz koju godinu će ga Ludens objaviti u redovnoj seriji (orginali 601-605).

Također bi rekao ostalima koji skupljaju, znači nakon Kolorca 2: Guthrumov Povratak, sad se na kiosku pojavio i Kolor 3: Prošlost Jimmyja Gitare pa eto prilika dobra za one kojima fali.

Još sam vidio da se pojavio i ovaj najnoviji Maxi od ove zime, LUDMX 27: Meta: Bat Batterton. Razmišljam, Ludens je sigurno izbacio opet ove Maxi u prodaju, jer najnoviji Maxi 28 koji je najavljen za ožujak (a još ga nema), vjerojatno je zato u međuvremenu stavio ove dok se čeka taj 28.

Za taj Maxi 28 koji je trebao biti u ožujku, navodno Talijani kasne sa slanjem materijala, zato još nije kod nas izašao.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 20:53   #330
Quote:
Nick7 kaže: Pogledaj post
Imao sam frenda u djetinjstvu koju je pošteno izravnao svaku stranicu zajedno s koricama .
Ovo si me podsjetio na jednog lika, gdje sam vidio kako je on svoje korice/hrbat izravnao, zaista je napravio dobar posao radi se o Zagoru iz Zlatne Serije, a komentirao je da hrbat se zagrije peglom ili fenom, izravna, te potom stavi 5-6 debelih knjiga (neki teret) i ostavi neko vrijeme, za bolji učinak isti proces ponoviti par puta.





ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 05:19   #331
Sorry što upadam kao padobranac na ovu temu...čitao sam ko klinac hrpe Zagorovih romana i sad ugledah ovaj zadnji post forumaša ReemCP-a i prva dva stripa iz zlatne kolekcije...zar se ovaj drugi strip zapravo ne zove ''Pobuna trapera'' a ovaj prvi ''Čuveni gospodin Smith''?
chago1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 06:03   #332
Aha, sad sam malo prolistao temu i mislim da kužim o čemu se radi. Slobodna Dalmacija je samo reprintala te neke stare stripove ilitiga romane kako se kaže u mom kraju i objavila ih pod drugačijim naslovom (iako ne kužim zašto su mijenjali naslove). Valjda sam dobro skužio.

Što se tiče Zagora, najupečatljivija epizoda mi je ''Rat'' jer sam ko klinac oduvijek htio vidjeti pravi rat između indijanaca i američke vojske. Uvijek se nešto kuhalo između njih i čekao sam kada će zapravo zaratiti. Pročitao sam epizodu prije te i pisalo je ''nastavlja se'' a naslov sljedeće epizode je glasio velikim slovima ''RAT''. Jedva sam čekao da izađe taj nastavak ali nažalost ili nasreću do velikog rata nije došlo. Zagor je naravno u zadnji čas spriječio zlog Mortimera da posvađa indijance i vojsku.

Još mi se sviđa ona epizoda sa Zagorovim dvojnikom, pa onih par epizoda kad Zagor i Chico odu u grad (Sam protiv svih), pa epizode sa traperima i one njihove ''seoske olimpijade''...uglavnom Zagor je zakon. Više ga ne kupujem jer danas imam druge prioritete ali često znam izvaditi iz naftalina neki stari Zagorov roman i pročitat ga po stoti put..i uvijek bude zanimljiv...nadam se da i danas postoje klinci koji čitaju Zagora, Dylan Doga, Mister Noa, Texa iako sumnjam...
chago1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 09:53   #333
I ja sam ih prije zvao romani Dnevnik je za Zlatnu seriju radio svoje naslove, valjda je htio da zvuce mocno i upecatljivo, jer su mislili da ce to prodavati strip. A Slobodna i Ludens teze ipak orginalnim naslovima.

Taj "Rat" je prvi Zagor objavljen na nasim prostorima, onaj legendarni broj 13, ZS Nasilje u Darkvudu mislim da se radi o godini 1968.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 16:01   #334
ima li možda epizoda gdje se spominje američki Građanski rat?
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 20:11   #335
Quote:
Dionichar kaže: Pogledaj post
ima li možda epizoda gdje se spominje američki Građanski rat?
Ja ti ne znam točno, ali nedavno se na s.com raspravljalo o vremenu u kojem se zapravo događaju Zagorove avanture, pa je jedan od experta tamo za Zagora, forumaš King Warrior lijepo objasnio u postu:

Quote:
Poznato je da se Zagorove pustolovine odvijaju u prvoj polovini 19. vijeka, tačnije rečeno u periodu između 1830-1835, ukoliko na momenat ignorišemo Bosellija čije su avanture smještene nakon 1835. S vremena na vrijeme imamo uplitanje stvarnih događaja, ti nam služe kao putokaz u vremenskoj orijentaciji. USA predsjednik Andrew Jackson, potvrđeni akter epizoda „Dugo putovanje“ i „Čovjek na nišanu“, bio je čelnik države u periodu 1829-1937.

Dakle, s obzirom da se ipak radi o jednoj od najpoznatijih stvarnih ličnosti iz Zagorovih avantura, sasvim je u redu ukoliko njega koristimo kao glavnu orijentaciju da bi utvrdili vremenski period u kojem se događaju pustolovine Duha Sa Sjekirom. U maxiju "Saboteri" imamo jedan manji vremenski paradoks, mada se mora reći da se ovako nešto ne događa po prvi put u serijalu. Kanal Erie je građen 1817-1825, završen je nekoliko godina prije nego što je Jackson po prvi put izabran za predsjednika. Treba imati u vidu da u ovoj epziodi kanal još nije gotov, dakle moglo bi se reći da je pustolovina smještena tu negdje oko 1820. godine.
Ako ti ovo može pomoći, možda netko više zna pa ti napiše ovdje.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 23:56   #336
Hvala
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 01:05   #337
Nema na čemu

Izašla je najava na s.com i za Zagora, idući tjedan jedan extra i jedan redovni :klap:

Zagor Extra 275: Bijeli pakao

27.06.17. u snk
28.06.17. na kioscima



Zagor 262: Kamena šuma

29.06.17. u snk
30.06.17. na kioscima

ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:27   #338
Quote:
ReemCP kaže: Pogledaj post
USA predsjednik Andrew Jackson, potvrđeni akter epizoda „Dugo putovanje“ i „Čovjek na nišanu“, bio je čelnik države u periodu 1829-1937.
Bome dugovječan predsjednik.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 19:21   #339
Mora da je mislio na 1837., ja sam samo napravio copy/paste
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 13:25   #340
Izgleda da Talijani kreću sa novim serijalom Čika. Navodno prema info na s.com, Čiko će putovati kroz vrijeme u različitim povijesnim i vremenskim razdobljima. Svaki strip će biti u boji i biti će na 64 stranice.

Prvi broj novog Čiko mini serijala

#1
Scenarij: Tito Faraci
Crtež: Walter Venturi
Naslovnica: Walter Venturi
Kolor: Mad Cow



table:
http://www.sergiobonelli.it/resizer/...?1493305394000
http://www.sergiobonelli.it/resizer/...?1493305393000

izvor: solar, s.com
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.