Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2004., 10:20   #41
moje viđenje

Sa stanovišta higijene i kontrole zabrana kolinja je sasvim u redu. Pogotovo ako se sjetite mnogih slučajeva trihineloze zadnjih godina.

Sa stanovišta humanijeg odnosa prema životinjama - ovo je opet u redu jer će sve svinje biti "humanije" ubijene. Pritom to ne znači da će ih se više mučiti za vrijeme tovljenja jerbo ih se i dalje smije uzgajati na isti način.

No sa stanovišta sveukupnog gledanja na problem ljudskog ponašanja prema životinjama - ovo je daleko od dovoljnog jer bi po mom mišljenju trebalo zabraniti kojekakve torture životinja. Ne samo svinja koje borave stisnute jedna uz drugu i bivaju pojedene u dobi dok su još djeca (odojci). Problem farmi pilića (pile je također dijete od kokoši i pijetla, dakle - ljudi i opet uglavnom jedu djecu) je još gori. Oni ne vide ni dnevnog svjetla, a prema njima se postupa gore nego prema paradajzu u nekom rasadniku. Potom i telad (opet djeca!) koja se brzo tove i ne dožive u svom kratkom životu baš nikakvu radost, pa ni onu bezbrižnog lutanja pašnjakom i žvakanja svježe trave. Hranilo ih se mesom zbog čega je i nastalo kravlje ludilo iako su biljojedi.. uglavnom - ove su gadarije toliko gadne da zakon kojim će se zabraniti kolinje predstavlja skoro pa nebitnu kap u moru problema.
Hvala na čitanju.
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 15:25   #42
Ljudi vi ste bedasti!!!

Prase se jednako kolje u dvorištu kao i u klaonici!

U čemu je razlika? Tu i tamo klaonica ima pištolj za ubijanje stoke sa kojim zabije klin u mozak prasetu ili kravi i onda ak pogodi, malo kraće traje, a ak promaši, umire u dvostrukoj agoniji!

Higijena?

O čemu pričate majku mu?

Kad sebi kolješ prase i spremaš meso, naravno da ga nebuš vukel po dreku nego budeš pazil na čistoću!

Kad ga daš u klaonicu, znaš da tamo radi hrpa neobrazovanih klošara kojima se jebe za higijenu, i koji nakon pišanja iza ugla ili na podu klaonice (gdje dave svinje) ne preu ruke prije pravljenja krvavica i kobasa!

Gadi mi se i sama pomisao da dam prase u kalonicu i da mi oni vrate obrađeno i okljašteno meso jer je čistoća postupka provedenog tamo upitna!!!

Ne kupujem salame i ostala industrijska sranja jer u njima neznam kaj je i kako su spremljene, osim kad moram!
Druga je stvar kad u restoranu jedeš termički obrađeno meso pa se eventualne klice ubiju temperaturom!

Što se tiče patnje životinje kod klanja.........jesteli ikada gledali kako se kolju pilići na pokretnoj traci?

Piliće se vješa na pokretnu traku i kako vise, tako su im glave ispružene i prilaze između dva noža u obliku tanjura koji im prepili vrat! Par metara dalje je vrela voda kroz koju prolaze da bi im perje omekšalo i lakše se skinulo.
Je li to humano?
Ako neki od pilića digne glavu kad dođe do noža, transporter ga ŽIVOG provuče kroz par metara kipuće vode i tako se živ skuha i ugiba!!!

A svima su vam fini bataci, krilca i prsa, a nitko ne pita na kojem su drvetu izrasli!!!!!!

Bedaci!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 08:52   #43
Quote:
Ljudi vi ste bedasti!!!
jasno, uz čast iznimkama
slažem se runner,

ja čak uopće ne jedem te industrijske proizvode, i da mi zabrane kolinje umro bih od gladi
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 11:57   #44
Quote:
ROAD RUNNER kaže:
Ljudi vi ste bedasti!!!

Prase se jednako kolje u dvorištu kao i u klaonici!

U čemu je razlika? Tu i tamo klaonica ima pištolj za ubijanje stoke sa kojim zabije klin u mozak prasetu ili kravi i onda ak pogodi, malo kraće traje, a ak promaši, umire u dvostrukoj agoniji!

Higijena?

O čemu pričate majku mu?

Kad sebi kolješ prase i spremaš meso, naravno da ga nebuš vukel po dreku nego budeš pazil na čistoću!

Kad ga daš u klaonicu, znaš da tamo radi hrpa neobrazovanih klošara kojima se jebe za higijenu, i koji nakon pišanja iza ugla ili na podu klaonice (gdje dave svinje) ne preu ruke prije pravljenja krvavica i kobasa!

Gadi mi se i sama pomisao da dam prase u kalonicu i da mi oni vrate obrađeno i okljašteno meso jer je čistoća postupka provedenog tamo upitna!!!

Ne kupujem salame i ostala industrijska sranja jer u njima neznam kaj je i kako su spremljene, osim kad moram!
Druga je stvar kad u restoranu jedeš termički obrađeno meso pa se eventualne klice ubiju temperaturom!

Što se tiče patnje životinje kod klanja.........jesteli ikada gledali kako se kolju pilići na pokretnoj traci?

Piliće se vješa na pokretnu traku i kako vise, tako su im glave ispružene i prilaze između dva noža u obliku tanjura koji im prepili vrat! Par metara dalje je vrela voda kroz koju prolaze da bi im perje omekšalo i lakše se skinulo.
Je li to humano?
Ako neki od pilića digne glavu kad dođe do noža, transporter ga ŽIVOG provuče kroz par metara kipuće vode i tako se živ skuha i ugiba!!!

A svima su vam fini bataci, krilca i prsa, a nitko ne pita na kojem su drvetu izrasli!!!!!!

Bedaci!
Pitanje je u mogucnosti kontrole. Cak i nase klaonice su lose. Na potrucju ove velicine evropski standard bi bio 2-3. Ovako je sve skupa tesko kontrolirat a s obzirom na sirenje bolestina normalno da se eu brine.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 12:37   #45
Quote:
Pitanje je u mogucnosti kontrole. Cak i nase klaonice su lose. Na potrucju ove velicine evropski standard bi bio 2-3. Ovako je sve skupa tesko kontrolirat a s obzirom na sirenje bolestina normalno da se eu brine.
da, samo što se boleštine najčešće i javljaju na velikim farmama pri masovnom uzgoju
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 13:57   #46
Govorili su uglednici da je vegetarijanstvo jedini civilizirani način ljudske ishrane i s tim se slažem!

Slažem se i s tim da su friški kremenadli (pod tim mislim stvarno friški) spektakularni!

Kako spojit to dvoje?
NIKAKO!
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 16:08   #47
Quote:
dizzy_boy kaže:
Govorili su uglednici da je vegetarijanstvo jedini civilizirani način ljudske ishrane i s tim se slažem!

Slažem se i s tim da su friški kremenadli (pod tim mislim stvarno friški) spektakularni!

Kako spojit to dvoje?
NIKAKO!
Podjela (osnovna škola):

Biljojedi -preživači itd...ne sjećam se
Mesojedi- jedu samo meso-divlje živine, krvoloci
Svejedi- spoj prve i druge vrste- tu spada čovjek

Birajte koje ste od to troje, ja za sebe znam i čvrsto osajem pri tome
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 13:43   #48
Quote:
ROAD RUNNER kaže:
Ljudi vi ste bedasti!!!

Prase se jednako kolje u dvorištu kao i u klaonici!

U čemu je razlika? Tu i tamo klaonica ima pištolj za ubijanje stoke sa kojim zabije klin u mozak prasetu ili kravi i onda ak pogodi, malo kraće traje, a ak promaši, umire u dvostrukoj agoniji!

Higijena?

O čemu pričate majku mu?

Kad sebi kolješ prase i spremaš meso, naravno da ga nebuš vukel po dreku nego budeš pazil na čistoću!

Kad ga daš u klaonicu, znaš da tamo radi hrpa neobrazovanih klošara kojima se jebe za higijenu, i koji nakon pišanja iza ugla ili na podu klaonice (gdje dave svinje) ne preu ruke prije pravljenja krvavica i kobasa!

Gadi mi se i sama pomisao da dam prase u kalonicu i da mi oni vrate obrađeno i okljašteno meso jer je čistoća postupka provedenog tamo upitna!!!

Ne kupujem salame i ostala industrijska sranja jer u njima neznam kaj je i kako su spremljene, osim kad moram!
Druga je stvar kad u restoranu jedeš termički obrađeno meso pa se eventualne klice ubiju temperaturom!

Što se tiče patnje životinje kod klanja.........jesteli ikada gledali kako se kolju pilići na pokretnoj traci?

Piliće se vješa na pokretnu traku i kako vise, tako su im glave ispružene i prilaze između dva noža u obliku tanjura koji im prepili vrat! Par metara dalje je vrela voda kroz koju prolaze da bi im perje omekšalo i lakše se skinulo.
Je li to humano?
Ako neki od pilića digne glavu kad dođe do noža, transporter ga ŽIVOG provuče kroz par metara kipuće vode i tako se živ skuha i ugiba!!!

A svima su vam fini bataci, krilca i prsa, a nitko ne pita na kojem su drvetu izrasli!!!!!!

Bedaci!





Dolje zapad!
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2004., 13:44   #49
Quote:
Vitez kaže:
Za svinjski armagedon i češnjak.
Ja sam za tune i cesnjak!
Delfino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 18:17   #50
Quote:
ROAD RUNNER kaže: Pogledaj post
Podjela (osnovna škola):

Biljojedi -preživači itd...ne sjećam se
Mesojedi- jedu samo meso-divlje živine, krvoloci
Svejedi- spoj prve i druge vrste- tu spada čovjek

Birajte koje ste od to troje, ja za sebe znam i čvrsto osajem pri tome
Biljojedi jedu samo biljke- to je tocno.

Svejedi jedu i jedno i drugo - dakle meso i bilje.

Međutim mesojedi također jedu biljke. Naime vuk pojede zeludac od srne, a u zeludcu se nalaze brojne trave koje je srna netom jela. Dakle, mesojedi ustvari ne postoje .
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 19:35   #51
Quote:
Havayoth kaže: Pogledaj post
Međutim mesojedi također jedu biljke. Naime vuk pojede zeludac od srne, a u zeludcu se nalaze brojne trave koje je srna netom jela. Dakle, mesojedi ustvari ne postoje .
Onda ne postoje ni biljojedi, kad pojedu kukce ili neke ostatke životinja zajedno s biljem kojim se hrene
winner is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 20:48   #52
Quote:
winner kaže: Pogledaj post
Onda ne postoje ni biljojedi, kad pojedu kukce ili neke ostatke životinja zajedno s biljem kojim se hrene
Mislim da je to slucajno. Smatram da vukovi namjerno jedu zeludac radi djelomicno probavljenih trava. Zato ako hranis psima traba dodavat povrce u hranu - jer nemaju prilike obarat srnu. Ta ne lovi srna muhe.
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 20:56   #53
Evo čitam Fiolićevi pajceki oboljevaju od kuge,a meso fino ide po mesnicama pa vi sad kupujte

Inače kad se onim pištoljem svinja upuca to je jedan kulturan način svinjokolje i ja bi to uveo pod obavezno,a ne da se svinja dere da se čuje kilometrima.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 21:16   #54
Quote:
mudrica kaže: Pogledaj post

koliko je meni poznato, posljednjih 5-6 godina trihineloza je već promijenila običaje u slavoniji i bez usklađivanja s eu. gotovo svi nose uzorke na pregled.
Da mi je znati kojemu idiotu je teško dati 70kn za pregled mesa?
Nisu valjda tolko zaostali?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 21:29   #55
Quote:
mudrica kaže: Pogledaj post
ovo sam već više puta čula, ali mi nitko nije znao odgovoriti konkretno - što će biti zabranjeno:
općenito ubijanje životinja u seoskim domaćinstvima (sd),
ubijanje svinja u sd,
ubijanje životinja (svinja) radi prerade mesa u sd,
prerada mesa u vlastitom aranžmanu?

što od toga, nešto drugo ili sve skupa?

što je cilj - zabraniti obradu i konzumaciju mesa iz vlastitog uzgoja ili samo zabraniti obradu bez pregleda (na trihinelozu)?

koliko je meni poznato, posljednjih 5-6 godina trihineloza je već promijenila običaje u slavoniji i bez usklađivanja s eu. gotovo svi nose uzorke na pregled.
sva klanja ce se za pocetak morat obavljati isti dan znaci subota 11.11 svi kolju bez iznimke ...uz puno strozu vet. i sanitarnu inspekciju i valjda ce i mesar morat imat neki papir a ne bit komsija koji prikolje za rakojicu i sunkicu itd ...
al klanja ce bit !
u biti kak to biva kod nas na balkanu jos ce to ispast ko mini kirvaj vec vidim sve veterinare kako teturaju od rakije ...ma nece nas civilizirat jos 50 god
__________________
there is no satisfaction... whatever ..at any time ...there is only a queer divine ..dissatifaction a blessed
unrest that keeps us marching and makes us more alive than the others ...
Goachild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 19:01   #56
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Evo čitam Fiolićevi pajceki oboljevaju od kuge,a meso fino ide po mesnicama pa vi sad kupujte

Inače kad se onim pištoljem svinja upuca to je jedan kulturan način svinjokolje i ja bi to uveo pod obavezno,a ne da se svinja dere da se čuje kilometrima.

Da naravno humanije je kad se ne čuje!

Joj ljudi molim vas, naravno da ce biti klanja i običaja i gotovo ništa se neće promijeniti kad i uđemo u EU, jer nema toga ko će našem seljaku zabraniti klanje. Osobno jako volim meso i uopće me nije briga na koji je način kokoš, svinja ili krava završila svoj život, a opet sam biolog i volim životinje (ne samo jest). Pištolj za svine baš i nije neki spas jer se jako često događa da se mora hvatat tu istu svinju kasnije po svinjcu il dvorištu....i pomagat se nožem.
I ovo humano ubijanje je pomalo degutantan pojam...al necemo o tome.

Dok je svinja bit će i svinjokolje ma koliko mi trubili o tome!

e da, i ovo s kugom...pa ona nije opasna za ljude, radije bih jeo kužne svinje nego one našopane antibioticima i ko zna čim....veći je problem u lijekovima koji se nestrucno daju svinjama...
__________________
Semper ubi sub ubi!

Zadnje uređivanje pingo : 18.03.2007. at 19:02. Reason: dopuna
pingo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 00:19   #57
Potpuno podržavam vegetarijanstvo. I sam sam sekundarni vegetarijanac (jedem samo životinje koje se hrane biljnom hranom).
joc 60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 21:11   #58
Quote:
M3NT4L kaže: Pogledaj post
Da mi je znati kojemu idiotu je teško dati 70kn za pregled mesa?
Nisu valjda tolko zaostali?
u mom selu je pregled na trihinelu besplatan. e, da. ako se slucajno otkrije trihinela, drzava placa svinju koja se ubije.

Zadnje uređivanje teta-elza : 10.03.2009. at 21:11. Reason: dodavanje teksta
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:39   #59
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
u mom selu je pregled na trihinelu besplatan. e, da. ako se slucajno otkrije trihinela, drzava placa svinju koja se ubije.
Ako to nije dovoljno fer... onda zbilja čovjek jednostavno nema ispriku ne dati meso na analizu.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 16:24   #60
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako "zaklat" običaj, kao što je klanje svinja po našim dvorištima?

Za koju godinicu ulazimo u Europu, no tamo ne kolju svinje, kao mi već imaju organiziranu mesarsku industriju.

No kako će se onda gledati na te domače običaje klanja i sušenje mesnih proizvoda
u privatnom aranžmanu?

Možda će "mesna" policija šnjofom i svojim ušesima patrolirati ujeseni zimi po selima i tražiti skvičanje svinja.


Ako će to biti znak da smo se pridružili Europi, neka ga je....

Lako odu svinje, a običaji teško.
EU ne zabranjuje klanje svinja i priprema hrane ako se to isključivo radi za potrebe vlastitog domaćinstva. Vlasnik će moći klati određeni broj životinja,ali samo za potrebe svoga domaćinstva. Proizvodi za vlastite potrebe se ne smiju stavljati u promet, ne smiju se prodavati, niti se smiju darivati.
Rei68fma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.