Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2009., 23:34   #21
Ako sam spoznao Boga,spoznao sam Tao.
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:35   #22
opet neke istočnjačke "legende"...
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:47   #23
"napreduj, sine moj, sine Sunca! veseli se u svojoj snazi, kao ratnik, kao mladozenja. uzivaj u zadovoljstvu na zemlji i u svakom predjelu uma. uvijek se kreci od grubog prema suptilnom, od prostog ka finom. pobijedi svaku odbojnost u sebi, svladaj svaku averziju, asimiliraj sav otrov. jer je jedino to korisno. zato stalno nastoj spoznati sto je bolno i prodri u to, jer uz bol dolazi istinsko zadovoljstvo. oni koji izbjegavaju fizicki ili dusevni bol ostaju mali ljudi i u njima nema vrline. budi ipak pazljiv i nemoj upasti u onu jeres koja pravi od bola i samozrtvovanja, da se tako kaze, mito za pokvarenog boga, da bi osigurala neko buduce zadovoljstvo u jednom zamisljenom poslije-zivotu. s druge strane, nemoj se bojati da razoris svoje komplekse, misleci s uzasom da ces time izgubiti snagu stvaranja radosti jer neces moci vise razlikovati te komplekse."
aleister crowley
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:48   #24
Quote:
lola7 kaže: Pogledaj post
Ako sam spoznao Boga,spoznao sam Tao.
Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
opet neke istočnjačke "legende"...


dobar pokusaj ali ne...
necu dat valjan razlog da se zatvori ova tema.
nek se brisu ovakvi postovi moderatorice jer taktika ne pali.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:56   #25
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
"napreduj, sine moj, sine Sunca! veseli se u svojoj snazi, kao ratnik, kao mladozenja. uzivaj u zadovoljstvu na zemlji i u svakom predjelu uma. uvijek se kreci od grubog prema suptilnom, od prostog ka finom. pobijedi svaku odbojnost u sebi, svladaj svaku averziju, asimiliraj sav otrov. jer je jedino to korisno. zato stalno nastoj spoznati sto je bolno i prodri u to, jer uz bol dolazi istinsko zadovoljstvo. oni koji izbjegavaju fizicki ili dusevni bol ostaju mali ljudi i u njima nema vrline. budi ipak pazljiv i nemoj upasti u onu jeres koja pravi od bola i samozrtvovanja, da se tako kaze, mito za pokvarenog boga, da bi osigurala neko buduce zadovoljstvo u jednom zamisljenom poslije-zivotu. s druge strane, nemoj se bojati da razoris svoje komplekse, misleci s uzasom da ces time izgubiti snagu stvaranja radosti jer neces moci vise razlikovati te komplekse."
aleister crowley

ovo mi se svidja...
pogotovo ovo podebljano.

sto se tice ovog podebljanog...
moze li se to odnosit i na osvetu?
moze li nas odbojnost prema sebi tjerati da ponizavamo druge kako bi se mi osjetili jacima?
sto je to "nisko" sto radimo drugima da bi zadovoljili svoj ego?



dok god su u "nama" niske strasti i kompleksi,nikad "necemo" pustiti druge da budu bolji od "nas".
a u tome Taoa nema.


odlican tekst.


vidim da si u Crowleyevim tekstovima nasla Tao.pa slobodno iznesi jos svojih citata i primjera.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 09.01.2009. at 00:01.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 00:36   #26
Quote:
lola7 kaže: Pogledaj post
Ako sam spoznao Boga,spoznao sam Tao.
"sine moj, naucio si da je nebo unutar tebe. u suglasnosti sa svojom istinskom voljom nauci i ovo u vezi sa paklom robova koji se klanjaju svojim robovskim bogovima. taj je pakao istinsko muciliste. ovi ljudi sebe ogranicavaju, a volja im je podijeljena. zaista su sluge grijeha. a stradavaju zato sto nisu ljubavlju sjedinjeni sa cijelom kozmosom i sto ne opazaju ljepotu vec ruznocu i deformiranost. posto nisu sjedinjeni u razumijevanju svemira, zamisljaju samo tamu i zbrku i gledaju u njoj zlo. prestraseni, oni, kao i manihejci, vide podjelu cak i u jednom. ne radi se o podjeli koju znamo kao vjestinu da bi se postigla ljubav. oni znaju samo za podjelu koja postoji radi mrznje. razmnozavanjem i nadovezivanjem sukoba na sukob, slabost i zavist; ovo sve zavrsava u grozotama bezdana. ovakvim gospodarima pripadaju crna braca koji nastoje svojim vjesticarstvom da se utvrde u podjeli. cak ni u ovome nema pravog zla. ljubav pobjedjuje sve."
aleister crowley

(manihejci su pristalice religiozne filozofije...izucavao perzijanac manes)
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 19:17   #27
Gledaj, ali ga ne možeš vidjeti.
On je bez oblika.

Slušaj, ali ga ne možeš ćuti.
On je bez zvuka.

Hvataj, ali ga ne možeš dohvatiti.
On je bez tijela.

To trojstvo je nerazdvojivo i čini jedno.
Otkriven nije svijetao,
sakriven nije taman.
Beskarajan, bestjelesan, ne može ga se imenovati.
Ideja bez sadržaja.
Da bi ga našao, moraš sebe izgubiti.
U susretu mu ne vidiš početak.
U slijeđenju mu ne vidiš kraj.

Učvršćen u Taou postaješ majstor života,
spoznaješ prapočetak svih stvari.
Tao povezuje prošlost i budućnost.

Lao Tze
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 02:18   #28
"Tao is God,according to the Chinese,who translate Gospel John 1:1thus:"In the beginning was the Tao,and the Tao was with God,and Tao was God".According to the English translation of the Bible,Logos is God.And acording to the original Greek version of the Bible,Logos is God.The word Logos generally conotes life,creation,light,power,wisdom,love,healing,spir it,force,knowledge,logic,
rational,reality,and method.The Chinese word Tao has the same connotations as
the word Logos.That is why the word Tao was used in the Chinese Biblical translation.
The ancient masters did not evision Tao as an old man who,seated abouve the clouds,struck people with a bolt of lightning when they transgressed.Since Tao is life,light....,it is everything and everywhere.Since Tao is omnipresent,it is in you and me as long we are alive;therefore,God can be experienced in our daily living.
Mankind¨s concern since the beginning has been and is that of survival.To survive one must learn to understand oneself,one¨s needs,one¨s functions,and one¨s goals.Mankind is prone to experiment.Experimenting wisely with knowledge and understanding of cause and effect of progress.Without awareness mankind faces sickness,desease and oftentimes sudden death.Subconsiously we all realize sickness is a road to death.No one wants or cares to be ill in any degree however small,for to suffer discomfort or pain detracts from the joy of living.To suffer is to die a thousand deaths.".....

The great Tao
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 02:43   #29
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
"sine moj, naucio si da je nebo unutar tebe. u suglasnosti sa svojom istinskom voljom nauci i ovo u vezi sa paklom robova koji se klanjaju svojim robovskim bogovima. taj je pakao istinsko muciliste. ovi ljudi sebe ogranicavaju, a volja im je podijeljena. zaista su sluge grijeha. a stradavaju zato sto nisu ljubavlju sjedinjeni sa cijelom kozmosom i sto ne opazaju ljepotu vec ruznocu i deformiranost. posto nisu sjedinjeni u razumijevanju svemira, zamisljaju samo tamu i zbrku i gledaju u njoj zlo. prestraseni, oni, kao i manihejci, vide podjelu cak i u jednom. ne radi se o podjeli koju znamo kao vjestinu da bi se postigla ljubav. oni znaju samo za podjelu koja postoji radi mrznje. razmnozavanjem i nadovezivanjem sukoba na sukob, slabost i zavist; ovo sve zavrsava u grozotama bezdana. ovakvim gospodarima pripadaju crna braca koji nastoje svojim vjesticarstvom da se utvrde u podjeli. cak ni u ovome nema pravog zla. ljubav pobjedjuje sve."
aleister crowley

(manihejci su pristalice religiozne filozofije...izucavao perzijanac manes)
http://farm3.static.flickr.com/2346/...2d0ce1.jpg?v=0
lola7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 17:05   #30
Quote:
legi0nar kaže: Pogledaj post

Gdje ti prepoznavaš tu mudrost? Živiš li zajedno s njom i je li dio tebe?



ostao sam ti duzan neke odgovore pa cu pocet sa ovim.
mudrost je u nama.
ljudi nose u sebi sve sto trebaju ali iz nekog razloga vecina toga ipak ostane nedostupna tokom zivota.sve se to naravno moze "nuciti" i covjek to donekle shvati ali za pravi osjecaj moras posjedovat puno toga.izmedju ostaloga i intuiciju.ekstra senzibilnim ljudima je puno lakse doci do nekakvog prosvijetljenja,do spoznaje i dizanja duha na visu razinu zato sto osjete puno vise od normalnih ljudi.konkretno,osjetim cesto tudje emocije i znam sto osoba misli,osjecam opasnost i slicne.osjecam i povezanost sa prirodom.
a sve to je vrlo bitno u postizanju mirnoce.kada si svjestan svojih sposobnosti,kada postignes ravnotezu unutar sebe i shvatis zivot onakvim kakav zaista jest,shvatis da ti nitko nista ne moze jer u krajnjem slucaju niti ti smrt nije kazna,a kamoli nesto puno manje od toga.naravno,sve pod uvjetom da si korektan,fer i posten,pravedan i prijateljski nastrojen.
naucis balansirat svoje emocije,naucis biti prazan kada moras biti prazan i emotivno vezan onda kada je to potrebno.naucis upravljati ljudima i onda te ne dira ovo o cemu je Rille pisao.nema ega,ne postoje drugi ljudi koji te ugrozavaju.postojis ti,ono sto zelis ucinit i razlog iz kojeg to cinis.u takvim trenutcima lako odbacis svakoga tko ti je nepotreban ili "manje vrijedan"(pod uvjetom da si realan).da ti idem sve to opisivati,tesko je jer za neke emocije i razmisljanja ne postoje rijeci.to moras osjetit i moras iskusit sam.

eto,danas je postalo moderno prozivat se duhovnim,poznavateljem ovoga i onoga,pa se u obijesti ljudi trude objasnjavati nesto sto se jedino moze osjetit,nadju se pametovat,diskriminirat i postavljati na mjesto koje ne zasluzuju a niti znaju od kuda dolaze niti znaju kuda idu.vrijeme je takvo da su frustracije i nezadovoljstva prozele drustvo u kojem zivimo,sve je manje vise "potroseno" pa ajmo se uhvatit lazne duhovnosti,u tome ce uvijek biti mjesta.


istinska duhovnost je ona koja dolazi iz covjeka dok je neki vanjski faktori samo mogu potaknuti.to ne mozes nauciti iz knjiga od nikakvih filozofa,sotonista,magova,svecenika niti bilo koga petog.samo mozes na primjeru vidjet istinske duhovne vrijednosti prenesene na papir.no one ipak nemaju vrijednost ako se ne osjecaju.


s vremenom ti mozda odgovorim na jos neka pitanja,vidjet cu koliko shvacas i "osjecas",koliko "vjerujes" i koliko "znas".
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 20:16   #31
jedna osoba odgovara: TAO predstavlja sve, TAI KI je vlastiti rad s kojim se postiže TAO. jedna osoba odgovara: TAO je kao nula TAI KI je kao dva. jedna osoba odgovara: TAI KI je prvi pokazatelj TAO-a. jedna osoba odgovara: TAO je posvuda, TAI KI je kad ga izvodimo. jedna osoba odgovara: TAO je zvuk, TAI KI je glas. jedna osoba odgovara:TAI KI je pokret TAO-a. jedna osoba odgovara: TAO je kao jaje, TAI KI je kao kokoš. jedna osoba odgovara: TAO je stalan, TAI KI je promjena. jedna osoba odgovara: TAI KI je prikaz zvuka i oblika TAO-a
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 17:36   #32
Leonida. ovaj zadnji post zvuči ko da sam ga ja napisal >_>
zanimljivo da i ti tak gledaš na to.

Nego da vas pitam što mislite o tim suprotnostima.
Neko vrijeme sam proučavao Ying-Yang simbol. tak, privlačio me užasno i bio mi je nešto najbliže savršenstvu.
i tak sam razmišljao o tome, kaj je sve savršeno? došo sam do prirode. u prirodi je sve uravnoteženo i zbog toga funkcionira u apsolutnome skladu i harmoniji. nema dobra i zla, nema lijepog i ružnog, nema kaosa i reda. to jednostavno JE.

i kada pogledaš ying yang kao simbol, vidiš 2 suprotne strane, no one nisu odijeljene, one svaka u sebi sadrži dio druge.
i mi ljudi isto, u sebi imamo i dobro i zlo. nekad se bojimo to prihvatiti, no tako stvari stoje.
i ljudi se užasno boje zla u sebi, i kaosa. svih tih "negativnih stvari"
no ako pogledaš bolje, pretjerano dobro nije baš korisno, a ni pretjeran red.

zato sam ja došao do neke ajmo reč, teorije ravnoteže. kolko si dobar, tolko si i zao, kolko si radišan, tolko si i lijen, kolko radiš na duhu, tolko i na tijelu. jednostavno dođeš do te neke točke ravnoteže u kojoj ti više nije važno dal postoji dobro il zlo, dal postoji kaos ili red.

onda to jednostavno jest.
nema zavaravanja, vidiš sve stvari onakvima kakve jesu, oslobodiš se glupih pravila i postojiš u skladu.

i kaj je najbolje, kad pokušavaš doseći tu ravnotežu, sve što moraš raditi je.. ništa.
(ovi koji znaju malo o taoizmu znaju na kaj mislim )
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 00:18   #33
Quote:
apollo. kaže: Pogledaj post

sve što moraš raditi je.. ništa.

(ovi koji znaju malo o taoizmu znaju na kaj mislim )
ne_djelovanje je djelovanje
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2009., 18:46   #34
Quote:
apollo. kaže: Pogledaj post
Leonida. ovaj zadnji post zvuči ko da sam ga ja napisal >_>
zanimljivo da i ti tak gledaš na to.

Nego da vas pitam što mislite o tim suprotnostima.
Neko vrijeme sam proučavao Ying-Yang simbol. tak, privlačio me užasno i bio mi je nešto najbliže savršenstvu.
i tak sam razmišljao o tome, kaj je sve savršeno? došo sam do prirode. u prirodi je sve uravnoteženo i zbog toga funkcionira u apsolutnome skladu i harmoniji. nema dobra i zla, nema lijepog i ružnog, nema kaosa i reda. to jednostavno JE.

i kada pogledaš ying yang kao simbol, vidiš 2 suprotne strane, no one nisu odijeljene, one svaka u sebi sadrži dio druge.
i mi ljudi isto, u sebi imamo i dobro i zlo. nekad se bojimo to prihvatiti, no tako stvari stoje.
i ljudi se užasno boje zla u sebi, i kaosa. svih tih "negativnih stvari"
no ako pogledaš bolje, pretjerano dobro nije baš korisno, a ni pretjeran red.

zato sam ja došao do neke ajmo reč, teorije ravnoteže. kolko si dobar, tolko si i zao, kolko si radišan, tolko si i lijen, kolko radiš na duhu, tolko i na tijelu. jednostavno dođeš do te neke točke ravnoteže u kojoj ti više nije važno dal postoji dobro il zlo, dal postoji kaos ili red.

onda to jednostavno jest.
nema zavaravanja, vidiš sve stvari onakvima kakve jesu, oslobodiš se glupih pravila i postojiš u skladu.

i kaj je najbolje, kad pokušavaš doseći tu ravnotežu, sve što moraš raditi je.. ništa.
(ovi koji znaju malo o taoizmu znaju na kaj mislim )

Dvoje ljudi koji gledaju isto drvo,vide ga slicno. I to je moguce.


Ravnoteza,harmonija,sklad,yin-yang.
Definitvno razmisljamo slicno jer yin i yang jest najblize savrsenstvu jer je savsrenstvo ravnoteza.
Krajnja suprotnost apsolutnom jest apsolutno a relativno je onaj spektar izmedu ta dva kraja,balans.
Na zalost i taj simbol yina i yanga se shvaca toliko doslovno da se nikad izmedu ne vide ostale razine. Izmedu bijele boje i crnog nistavila postoji citav spektar boja.
Simbol Taoa jest yin i yang jer to je temelj toga shvacanja, ali niti jedna kula se ne sastoji samo od temelja.

I "najkaoticniji" Kaos sadrzava svoj Red. Sve sto je naizgled nasumicno ima svoj slijed dogadaja.
Naravno da apsolutno dobro donosi zlo. Zamisli svijet u kojem nema pravde (ovaj nas ali,dobro…), zamisli da se narod ne brani od agresora (jer lose se borit) ili da ne stitis svoje voljene od ubojice (jer je zlo ubit). Ponekad i krajnje zlo kao sto je ubojstvo donosi vise dobra nego zla.

Sve si ovo vrlo dobro napisao.

Eto, dozivio sam da se to shvacanje yin yanga sastoji od doslovnog shvacanja koje na kraju zavrsi u jednoj od dvije krajnosti. Dozivio sam da se omalozava Sun Zi (i to od osobe koja se hvali svojim poznavanjem Taoa), Wu Dang, Qui Ming sve u nastojanju da se dokaze kako je bas misljenje osobe koja ga predstavlja pravo. Iako nisam citao Minga niti nastojao prodrijeti u duhovnost planine Dang, siguran sam da u omalovazavanju spomenutog Minga ili poznavanja "vjestina" sa Danga (niti njihovih djela ili ljudi koji su ih citali), Taoa nema.

Ako mistika egzistira bez realnosti, ona zapravo samo prezivljava do slijedeceg trenutka kada nam zatreba realnost. Isto tako ako posjedujemo realnost a zaboravljamo da nam mistika jamci siguran Put, ona opstaje samo do slijedeceg trenutka u kojem se gubimo.
Lao Tze lijepo objasnjava odnose, Sun Zi (Sun Tzu) odlicno pokazuje primjenu ali to je sve nedovoljno ako vidimo Tao samo kao slova. Potrebno je poznavati bit.

Prepoznao sam Tao (ali ga nisam imenovao) prije nego li sam dosao do njega u "slovima" a sad nastojim spoznati ljude koji su ga spoznali davno.


Vidim da si novi (iako imam dojam da sam te vec na forumu citao) pa te pozdravljam. I ne zaboravi, Tao nije nešto sto posjedujes, posjedujes samo spoznaju o istom.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 00:19   #35
iskreno, ne tražim Tao. pročitah Siddarthu i već od tamo znam da se sva učenja trebaju odbaciti ako istinski želiš nešto naučiti.
zen nas baš tjera da vlastitim iskustvom (i smjernicama učitelja) dosegnemo prosvjetljenje.

no to je druga priča.
nov ovdje, jesam. o taoizmu i budizmu znam samo osnove. što zbog nedostatka literature, što zbog nedostatka vremena, al ne mislim da sam i izgubio previše. (baš ono kaj je Siddartha reko, da se trebaju odbaciti učenja ustvari lol)
a ovo što sam pročitao o taoizmu sam sve već i sam znao..
došao sam do toga vlastitim razmišljanjima >_>
(najluđi filing na svijetu je kad onak zaključiš neke stvari pa ih kasnije pročitaš u knjigama nekih mudraca ^^ )

i točno kažeš, ying-yang
to jest osnova, i imam ju. i dalje gradim na njoj
I iskustvo mi govori da ljudi općenito previše kompliciraju, pa ne vide kaj im je pred nosom.
ja kad sam vidio ying yang, i kako sam ga proučavao, vidio sam ravnotežu, prirodu, mir.
mislim da je to samo znak koji nam treba služiti kao vodilja, a ne da je u njemu zapisana cijela filozofija..

i da. kod taoizma sam čital samo o Lao Tze-u i o Chuang Tzu-u.
ovo ostalo nisam baš ni gledao ustvari jer na prvi spomen uvođenja religije u to sam odustao >.<
ne volim religije. ograničavaju

I da. nekak me intrigira to. Probaj opisati taj Tao koji si spoznao. Jer ovo kaj sam čital o njemu me ustvari podsjeća na bitak.

( i fala na komplimentu, makar još stojim pri tome da se ne znam izražavat xD )
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 03:32   #36
zato jer je tao mistican, jedino se tako moze spoznati. do njega se ne moze doprijeti literaturom, a taj genijalni filing prepoznavanja opisala bih kao moment osvjescivanja. no tada nam rijeci vise nisu vazne. slazes li se?

taoizam ne postoji, vec je to upravo ogranicavanje o kojem pises, tj. pokusaj postavljanja okova i okvira. no da li je razlog takvoj ideji neznanje ili posljedica nasilne covjekove egoisticne prirode da podredi sve sebi?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 04:40   #37
Quote:
Leonida kaže: Pogledaj post
Na zalost........se shvaca toliko doslovno

Simbol Taoa jest yin i yang jer to je temelj toga shvacanja.......
nabacao si brdo toga u svom postu, no zadrzat cu se ovaj put samo na simbolici, jer ako vec kazes da se nesto shvaca "na zalost" doslovno, zasto tada upravo doslovno (krivo) tumacis tu simboliku?

jer simbol tao nije yin yang, vec kruznica, bas zbog svoje naravi.
a simbol koji opisujes je tai chi - svojstvo tao.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 12:28   #38
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
zato jer je tao mistican, jedino se tako moze spoznati. do njega se ne moze doprijeti literaturom, a taj genijalni filing prepoznavanja opisala bih kao moment osvjescivanja. no tada nam rijeci vise nisu vazne. slazes li se?

taoizam ne postoji, vec je to upravo ogranicavanje o kojem pises, tj. pokusaj postavljanja okova i okvira. no da li je razlog takvoj ideji neznanje ili posljedica nasilne covjekove egoisticne prirode da podredi sve sebi?
genijalni filing prepoznavanja? mda.
desilo mi se više puta, svaki put intenzivnije, jer svaki put je spoznaja bila snažnija.
neš najsličnije tome je baš ono "buđenje" iz Siddarthe..

nikad to nisam zval imenom. sam ono, trenutkom spoznaje ^^ tek tolko
jer ipak. klasifikacija stvari riječima je tu najviše zato da možeš iskustvo dočarati drugima.

hm. može biti da je razlog tom ljudskom ograničavanju strah.
jer kad imaš onak neke temelje, onda se uvijek nekud možeš vratiti.
al ovdje se traži da se sve odbaci, ostaneš sam, ogoljen, nemaš ništa.
i onda na tome gradiš dalje.

em je onak lakše, em je onak "sigurnije".
a svi znamo da si ljudi žele sve olakšat i da žele imat "sigurniji" život (dokaz za to su rutine >.< )
sam kaj stojiš na mjestu 99% vremena, al ajd. ljudi vole živjeti u zabludama
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 16:37   #39
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
nabacao si brdo toga u svom postu, no zadrzat cu se ovaj put samo na simbolici, jer ako vec kazes da se nesto shvaca "na zalost" doslovno, zasto tada upravo doslovno (krivo) tumacis tu simboliku?

jer simbol tao nije yin yang, vec kruznica, bas zbog svoje naravi.
a simbol koji opisujes je tai chi - svojstvo tao.
necemo tumacit simbole kako nama pase.
simbolika je jedina stvar koja se ne moze tumacit na nacin kako mi to zelimo.
slazes li se?
ili mozda ti to vidis drugacije pa bih volio vidjet sto ti imas napisat na temu simbola yin yanga.


Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
zato jer je tao mistican, jedino se tako moze spoznati. do njega se ne moze doprijeti literaturom, a taj genijalni filing prepoznavanja opisala bih kao moment osvjescivanja. no tada nam rijeci vise nisu vazne. slazes li se?

taoizam ne postoji, vec je to upravo ogranicavanje o kojem pises, tj. pokusaj postavljanja okova i okvira. no da li je razlog takvoj ideji neznanje ili posljedica nasilne covjekove egoisticne prirode da podredi sve sebi?

osvrt na ovo boldano.to je ono "doslovno"(krivo) shvacanje o kojem govorim.
Taoizam kao skupina "religijskih" i filozofskih ucenja i te kako postoji i nije nikakvo ogranicavanje.religijskih sam namjerno stavio pod navodnika jer sama rijec religija u Taou gubi svoj smisao.zbog uvrijezenog misljenja o religiji i religijskim ucenjima kao nedokazivim dogmama, koje pripadaju samo crkvi, koje prevladava ovdje,"osjecam" da je bilo potrebno.

postavljanje okova i okvira se ne dogadja u tekstovima,ucenjima,slikama i simbolima pa cak niti u "idejama",ono se dogadja u glavi svakog po na osob i dok se covjek toga ne rijesi nikada se ne moze smatrati slobodnim.
covjeku koji je slobodan ne smeta rijec,jer rijec ne sputava.

i tvrdnja da je Tao mistican je samo jedna krajnost.Tao bi trebao biti i realan i opipljiv kroz nase akcije i reakcije.Tao ima svoju krajnost u misticnom no ima i jednu u realnom.
dvije polovice istoga kruga luiz...


i jedan mali link sto se tice (ne)postojanja Taoizma i simbolu yina i yanga.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Taoizam
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 24.01.2009. at 17:10.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 17:00   #40
Quote:
apollo. kaže: Pogledaj post
iskreno, ne tražim Tao. pročitah Siddarthu i već od tamo znam da se sva učenja trebaju odbaciti ako istinski želiš nešto naučiti.
zen nas baš tjera da vlastitim iskustvom (i smjernicama učitelja) dosegnemo prosvjetljenje.

no to je druga priča.
nov ovdje, jesam. o taoizmu i budizmu znam samo osnove. što zbog nedostatka literature, što zbog nedostatka vremena, al ne mislim da sam i izgubio previše. (baš ono kaj je Siddartha reko, da se trebaju odbaciti učenja ustvari lol)
a ovo što sam pročitao o taoizmu sam sve već i sam znao..
došao sam do toga vlastitim razmišljanjima >_>
(najluđi filing na svijetu je kad onak zaključiš neke stvari pa ih kasnije pročitaš u knjigama nekih mudraca ^^ )

i točno kažeš, ying-yang
to jest osnova, i imam ju. i dalje gradim na njoj
I iskustvo mi govori da ljudi općenito previše kompliciraju, pa ne vide kaj im je pred nosom.
ja kad sam vidio ying yang, i kako sam ga proučavao, vidio sam ravnotežu, prirodu, mir.
mislim da je to samo znak koji nam treba služiti kao vodilja, a ne da je u njemu zapisana cijela filozofija..

i da. kod taoizma sam čital samo o Lao Tze-u i o Chuang Tzu-u.
ovo ostalo nisam baš ni gledao ustvari jer na prvi spomen uvođenja religije u to sam odustao >.<
ne volim religije. ograničavaju

I da. nekak me intrigira to. Probaj opisati taj Tao koji si spoznao. Jer ovo kaj sam čital o njemu me ustvari podsjeća na bitak.

( i fala na komplimentu, makar još stojim pri tome da se ne znam izražavat xD )

sto se tice religije.drugacije ti znacenje ima pojam religija u Europi od onog na istoku.na istoku se religijska ucenja ne smatraju zatvarajucim i ogranicavajucim i upravo to jest razlog zbog kojeg se zapad u modernim vremenima ogradjuje od pojma religija.
dok govorimo o tome svakom nasom rijecju unistavamo smisao jer rijeci ne mogu dati smisao ovoj temi ali mogu poblize odrediti cinjenice u nasoj komunikaciji.stoga je bilo cije izrazavanje o ovoj temi cesto nespretno.
drugi razlog je taj sto se danas knjige prevode na sluzbeni kineski jezik pa onda na engleski te se ponekad izgubi smisao nekog pojma zbog krivog prijevoda.Lao Tze (Lao Zi,Li Er,kako god ga zelis zvati) je rodjen i zivio u drzavi Honan sto je definitivno utjecalo na nacin njegovog pismenog izrazavanja.
manje vise svi znamo da Kina ima jako puno narjecja...


tako je,ljudi previse kompliciraju oko vrlo jednostavnih stvari "je-nije".u tome nema komplikacija.
cinjenica jest da simbol sluzi kao temelj ili pokusaj opis necega sto je nezahvalno nazvati filozofije ili religija pa necu Tao tako niti zvati,gubi se smisao.
kao sto si sam rekao Tao jednostavno JEST a simboli sluze tome da nam ukazu na ono sto JEST.


ne moze se opisati Tao.evo,pokusavaju vec dvije i pol tisuce godina i jos uvijek se sve manje vise svodi na individualnu spoznaju (osjecaj).kada bih i pokusao opisati,vjerujem da bi se izgubio u opisu vrlo brzo i otisao bih u jednu od onih krajnosti koje sam ranije spomenuo.
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.