Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2011., 08:44   #1
Udana, a samohrana majka?

dakle, na koji način dokazati da je žena sa sklopljenim brakom, radi sile prilika ostala sama sa djecom, sama ih podiže, odgaja, skrbi za njih, itd. samohrana? muž je na drugoj adresi, u drugoj županiji, nikada nije niti bio na istoj adresi na kojoj su žena i djeca, te radi na terenu, dolazi kući na 48 sati mjesečno ( ne stigne mu se oprat i osušit roba koju donese sa terena), plaća koju zaradi zajedno sa terenskim dodatkom ostaje upravo tamo gdje radi jer si sam plaća smještaj i hranu, prijevoz na gradilište i natrag, te sve drugo što mu treba. dakle, nismo niti u ekonomskoj zajednici, jer da bi bili u njoj trebali bi "dijelit" taj silni novac, a koji k.... da podijelimo kad mi nakon mjesec dana terena nema za dofurat ni žvake????
svi su pametni, socijalno osvješteni, srdačni, a nitko ne zna dati odgovor na jedno potpuno normalno pitanje iz života i stvarnosti malih ljudi koji isto moraju živjeti pod ovim nebom.
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 16:39   #2
Kriteriji za samohranost:
1.drugi roditelj je preminuo ili nestao te proglašen umrlim.
2. Nakon prestanka braka ili vanbračne zajednice, drugi roditelj je npr. u zatvoru, na dugotrajnom liječenju ili mu je oduzeto roditeljsko pravo... pa ne može uzdržavati dijete.

Obzirom da si u braku, institut samohrane majke je pravno nemogući.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:07   #3
što je onda ta žena? ako sama brine i skrbi o djeci, a nije samohrana? dakle po vjenčanom listu ima k.... od ovce jer je potpisala brak, jer u RH nema članka koji ju štiti?
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:36   #4
Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
dakle, na koji način dokazati da je žena sa sklopljenim brakom (...)
muž je na drugoj adresi, u drugoj županiji, te radi na terenu, dolazi kući na 48 sati mjesečno , plaća koju zaradi zajedno sa terenskim dodatkom ostaje upravo tamo gdje radi jer si sam plaća smještaj i hranu, prijevoz na gradilište i natrag, te sve drugo što mu treba.
dakle, nismo niti u ekonomskoj zajednici, jer da bi bili u njoj trebali bi "dijelit" taj silni novac, a koji k.... da podijelimo kad mi nakon mjesec dana terena nema za dofurat ni žvake????
Žao mi je što su financijske prilike tako loše, ali ovdje nema govora o tome da je žena samohrana majka.
Brak postoji, nitko ga ne negira. Suprug zarađuje. Međutim, zarađeno nije dovoljno da prehrani obitelj.
Sorry, količina novca koja muž zarađuje a koja tebe ne zadovoljava nije razlog da se smatraš samohranim roditeljem.
croshtula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:54   #5
zanemaruje se bitan dio pitanja, a to je kako definirati zajedničko kućanstvo i zajednicu koja u ovome slučaju ne postoji? brak kao institucija je po svemu sudeći izričito i samo na papiru, dakle, teorija i praksa nemaju dodirnih točaka. u svim formularima se postavlja pitanje zajedničkog kućanstva, a par rubrika dalje status roditelja (brak, izvanbračno ili samohrano).
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 13:52   #6
Moram priznat da ne shvaćam. muž ti radi u drugoj županiji i kući dolazi povremeno. da li se vi smatrate supružnicima, da li namjeravate prekinuti brak, odnosno da li je to samo brak na papiru pa se više ne smatrate zajednicom.

ili je samo problem u tome što on ne zarađuje dovoljno? bilo kako bilo ne može udana žena biti samohrana majka pa makar suprug uopće ne bio zaposlen.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 15:19   #7
kakav može biti brak u kojem se supružnici viđaju rijeđe negoli zagrepčanec vidi kosoricu na ulici?? jel to "moderan" brak, ili to postaje izričito "brak na papiru"? koja institucija prihvaća upravo taj brak na papiru?? da li će to prihvatit ženska na šalteru za dječji doplatak ili bilo tko?
suprugova primanja nisu primarni dio cijele priče kada nismo dio kućanstva, zajedničkog troška života, itd. tko smatra sam sebe za osobu koja zarađuje dovoljno? ja sebe ne, jer nisam dio onog famoznog državnog prosjeka niti potrošačke košarice. raskid braka ne dolazi u obzir jer se ne slažem sa olakim shvaćanjem ljudi koji stupe u brak pa se ubrzo rastaju ( to je sasvim druga tema i nije joj mjesto ovdje ).
zanima me koliko je sposobnih žena u ovoj zemlji koje su u stanju brinuti same o svemu, od odgoja, podizanja, itd. svega što je sastavni dio žene i majke. koje nemaju roditelje blizu sebe da ih potpomognu u bilo kojoj situaciji i na bilo koji način dok im muževi nisu pri ruci (npr. žene pomoraca, terenaca koji rade u drugim državama, gradovima,...). jer samo takva žena može točno razumjet moje pitanje, a da kasnije ne postavi bizarno pitanje o rastavi braka ili tomu slično.
par postova dalje je ženskica postavila jedno sasvim ugodno pitanje za znalce socijalnog prava, no vidim da joj nitko nije odgovorio ništa suvislo, dapače, nije joj ništa napisano!
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 16:53   #8
Sori, al meni je ovaj tvoj topic (pretpostavljam da se radi o tebi) više za pdf ŽuD ili psihologija, nego za pravo.
Kakve veze ima koliko brak vremenski traje ako su odnosi loši ili ih radi neviđanja nema.

Quote:
zanemaruje se bitan dio pitanja, a to je kako definirati zajedničko kućanstvo i zajednicu koja u ovome slučaju ne postoji?
Loš brak. Zadovoljena forma. Papirnati brak. U braku smo, ali živimo svoje živote... Ima naziva koliko želiš.

Pa netko može raditi u mjestu stanovanja, pa ga nema po cijele dane doma i ne daje novac u kuću. A netko može raditi na drugom kontinentu, redovito slati novac, a kad dođe kvalitetno provesti vrijeme sa obitelji?
Koja je tvoja situacija? Prvo to treba raščlaniti.

Institucije ne zanima kvaliteta tvog braka. Svatko si sam izabire i sreću i nesreću, sa ili bez bračnog partnera.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 18:15   #9
Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
kakav može biti brak u kojem se supružnici viđaju rijeđe negoli zagrepčanec vidi kosoricu na ulici?? jel to "moderan" brak, ili to postaje izričito "brak na papiru"? koja institucija prihvaća upravo taj brak na papiru?? da li će to prihvatit ženska na šalteru za dječji doplatak ili bilo tko?
Ako si u losem braku onda ga okoncaj. Ili ti bas zelis biti zrtva s obzirom da ti razvod i dalje ne dolazi u obzir?

Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
zanima me koliko je sposobnih žena u ovoj zemlji koje su u stanju brinuti same o svemu, od odgoja, podizanja, itd. svega što je sastavni dio žene i majke. koje nemaju roditelje blizu sebe da ih potpomognu u bilo kojoj situaciji i na bilo koji način dok im muževi nisu pri ruci (npr. žene pomoraca, terenaca koji rade u drugim državama, gradovima,...). jer samo takva žena može točno razumjet moje pitanje, a da kasnije ne postavi bizarno pitanje o rastavi braka ili tomu slično.
Svaka tebi cast na samostalnom odgoju, ali nije ti drzava ni drustvo za to krivo... Ne zelis promijeniti ono sto mozes, a ono sto ne mozes bas bi


Quote:
arkod kaže: Pogledaj post
par postova dalje je ženskica postavila jedno sasvim ugodno pitanje za znalce socijalnog prava, no vidim da joj nitko nije odgovorio ništa suvislo, dapače, nije joj ništa napisano!
Koje pitanje?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 08:54   #10
žrtva - niti slučajno, rješenje problema nije napravit od sebe ucviljenu glupačicu i brzo se rastat, kakve veze ima društvo sa odgojem djece? zato i jesu svi neodgojeni kolektivno kaj očekuju da im nekakvo društvo odgoji dijete (za odgoj su potrebni roditelji), kada postanu junkiji onda im mi plaćamo iz proračuna lječenje u "čenakolu" jer ih je društvo zahebalo. promjenit ne možeš tok života koji je takav kakav mora bit jer trenutno drugog izbora nema. trenutno je vrijeme kada se dobivaju otkazi, a ne daju.
i dalje me zanima konkretno pitanje, zašto se svuda traže članovi zajedničkog kućanstva, kada nakon toga stoji pitanje o braku. ako je zajedničko kućanstvo primarno pitanje zašto se nakon njega zahtjeva primanje oba roditelja itd.?
to kaj svi čitaju samo kaj ih zanima da se ufuraju u nekakav trač nema veze sa onim što je bitno.
navedena tema je ODVOJENI ŽIVOT U BRAKU.
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 12:25   #11
Gledaj, majka nije samohrana, jer i otac sudjeluje u prehranjivanju obitelji time što ostvaruje plaću. to što je situacija takva da to nije dovoljno za normalan život nije bitno.

niti rastava ne bi previše pomogla, jer pošto bi sud odredio alimentaciju, majka više nije samohrana. otac ima roditeljska prava-skrbi za djecu, emocionalno itd. znači ne možeš biti samohrana majka i gotovo.

Ako sud oca liši roditeljskih prava e onda ćeš biti samohrana majka.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 15:13   #12
napokon nešto pametniji odgovor (mali kiks sa emocionalnom skrbi ćemo zanemariti)!!! nego, zanima me još nešto; članak 99 obiteljskog zakona koji spominje jedino sprječenost jednog od roditelja za brigu o djeci. nema nigdje opisano kakva je sprječenost posrijedi.(?)
ja nisam samohrani roditelj, stavio sam se u ulogu svoje majke koja je bila žena terenca sa takvom situacijom doma i 2 male djece. nije imala pravo na dječji doplatak premda otac nije bio član zajedničkog kućanstva, a kad je predavala papire navodila je kako je udana i uredno sa tatinim prosjekom terenskog dodatka gubila pomoć.
arkod is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 15:42   #13
Lišen poslovne sposobnosti, roditeljskog prava, u zatvoru, na dugotrajnom i ozbiljnom liječenju.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.