Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 13:32   #11141
Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
haha, moj stan košta 600 000€ i istinabog spada u srednju klasu stanovanja (može i puno skuplje, jeftinije je već s neke strane problematično i moraš u nečem raditi kompromis (ili sat vremena na posao ili živopisno okruženje i sl.), al promašio si cijelu skalu za usporedbe ako želiš pričat o ovoj temi
Cifre su totalno nebitne u cijeloj priči, uzmi samo omjer, dovoljno je da shvati svatko s imalo mozga i razumijevanja za ovu temu.

Ako si se došla pohvalit koliko ti košta stan - bravo za tebe.

Svejedno, omjer je dobar, računaj da si uzela stan od 700k eura, recimo.

Quote:
Malo ti je naivna računica. Sumnjam da uopće postoji ekonomski kontekst na Zapadu u kojem ti je ovo odnos plaća i cijena nekretnina, to su hrvatske fore. Ima gradova gdje će te stanovanje doći toliko (kod nas su to realne cifre), ali 2500€ je u takvim gradovima smiješno mizerna plaća za skupinu o kojoj ja govorim, i nisu to nikakvi menadžeri, nego najobičniji VSS poslovi s 10-15 godina staža. Tu početak realističnog prije počinje na oko 3500 i penje se prema gore, tako da taj par sad već ima 7000€, i to prije nego što dobije doplatke za djecu (u Europi to nije socijala nego dobivaju svi), porezne olakšice na kredit (skroz nezanemariva količina love) te kojekakve bonuse i ine mudrolije koje uopće nisu tako rijetke. Njihov realističniji mjesečni budžet je bliži 8000€, a kredit od 500 000€, za što možeš doslovno svagdje kupit sasvim OK stan (u rasponu od tog da ti u najskupljim gradovima bude prihvatljiv stan do tog da ti u jeftinijim gradovima to bude palača) s ovdašnjim kamatama daje na trideset godina ratu od cca 1800€. Kako ja živila samo u brutalno skupim gradovima ne mogu ni zamislit koliko tek para ima ekipa koja ima dobre poslove, a živi negdje gdje su nekretnine komparativno bagatela, nama je uvijek bez obzira na primanja najveća stavka stanovanje.
Ja ti objašnjavam kontekst, ne egzaktne brojke, samo što ti to očito ne možeš razumjeti.

U matematičkom kontekstu je svejedno - primanja 1600, stan 100k ili primanja 8000, stan 500k. Omjer je isti.

Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Al čisto za ilustraciju, nedavno sam na Facebooku čitala raspravu, par se misli preselit u Stockholm, imaju ponuđene poslove koji im daju oko 70 000sek (znači to je taman kao nešto u ovom mom primjeru) neto, i sad oni pitaju oće moći od tog živit normalno. Rasprava manje više identična raspravama na ovom forumu, ekipa koja ima više od tog ne može ni u snu zamislit kako bi ovi to uspjeli, ekipa koja ima manje misli da su ovi milijarderi.
Al sukus rasprave se sveo na to da ovi dolaze iz nekog siromašnijeg konteksta pa misle da će ih ta ponuda učiniti bogatima. Realnost je da se, ako se usele u iole bolji kvart, neće po ekonomskom standardu ni najmanje razlikovat ni od kog oko sebe, a istina je da će im, kako cijene nekretnina stalno rastu, bit i bitno gore nego njima koji su tu odavna pa sjede na hrpi kapitala.
Ali je meni iz siromašne Hrvatske opet nevjerojatno cinično cvilit javno da ti 8000€ mjesečno nije dosta da imaš normalan život di god ti bio
Naravno, sa 8000 eura mjesečno ne možeš pratiti životni stil Wall Streeta ili Dana Bilzeriana, ali 99,99% svijeta, vrlo vjerojatno možeš.
rocker1987 is offline  
Old 21.07.2017., 13:44   #11142
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Ne ne u zg imam stan za mamu i tamo sam. Ako to racunam (godisnhje rezije) onda je ljetovanje skupo ko Svetog Petra kajgana.

Put su nam isto troskovi mali jer je auto hibridan, nije nas i do izlaska iz Schengena smijemo tanktati na karticu od firme gdje muz radi. A po hrvatskoj ide malo gorivo malo struja ovisi gdje se mozemo pristekati.


A zamiali tek uzasa, @znatizeljni, kad budem u ZG mozda se ako bude jos toplo odem 'bacit' u lokalnu sodericu(!) iz djetinjstva.
Bez 5 zvjezdica *****
Ljigavo.
Sarrazin is offline  
Old 21.07.2017., 14:43   #11143
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ja ti objašnjavam kontekst, ne egzaktne brojke, samo što ti to očito ne možeš razumjeti..
Još bi čovjek možda shvatio kako si se ti osjetio prozvan da nije direktno iznad mog odgovora bio citiran post na koji sam odgovarala

A ovo s brojkama ti nije istina iz golog razloga što nije isto ako tebi nakon što si platio stan ostane 1000 ili 7000€ čak i ako je omjer isti.
Zato što je kupovna moć ovih 7000€ bitno veća od 1000€. S ovih 7000 ćeš ić na Bahame, s ovih 1000 nećeš.
mistylis is offline  
Old 22.07.2017., 14:27   #11144
Evo stavila sam na papir svoje troškove u prošlih 6 mjeseci i ako procjenim to na 1 godinu bilo bi to mjesečno otprilike ovako:
(ne živim u Zagrebu!)
2000kn - stambeni kredit (stan sam kupila i uz ušteđevinu od 20% vrijednosti stana otprilike... )
600kn - gorivo
(parkinge ne plaćam, odnosno to je zanemariv iznos, možda 15-ak kn mjesečno...)
600kn - osiguranje, tehnički, servis/gume/ popravak/porez ... (već što treba, auto relativno nov, i ne treba još veće popravke...)
70kn - dopunsko zdravstveno osiguranje
150kn - životno osiguranje (a ujedno i štednja)
800kn - režije
200kn - tel/internet/mobitel
500kn - kozmetika i higijena
500kn - odjeća/obuća
500kn - kave, poneki izlazak u kino/kazalište, restoran... poneka knjiga i/ili članarina za knjižnicu
1200kn - hrana + sredstva za čišćenje doma i pranje (okvirno, ponekad potrošim više, ali onda obično potrošim manje na kozmetiku ili odjeću... )
60kn - bankarski troškovi
1200kn - ostali troškovi stanovanja/uređaja, popravci, izvanredni troškovi, putovanja i sve ostalo... nemam velike rodbine, ne idem na svadbe
(ono što ostaje, tj. ne potrošim od tog iznosa - ide u štednju, pa kad dođe neki veći trošak, imam ušteđevinu...)

__________________
= 8400kn

(ako/kad bude potrebno mogu uštedjeti na kozmetici, odjeći i kavama/izlascima... na to trošim cc 1500kn mjesečno... ili ako želim uštedjeti za neki luksuz i sl, također "štedim" na tome... odnosno samo se stavim u realnije okvire... )

Zarađujem cca 8500kn, ( uključeno i putni troškovi koje dobivam i ostali bonusi na plaću....). Preciznije, lani mi je prosječni mjesečni prihod bio 8550kn, ove godine isto ne očekujem manje...

I smatram da živim normalno.
tessaa is offline  
Old 24.07.2017., 17:50   #11145
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Kako vama nije jasno da ja to sve skupa ne dozivljavam nimalo 'isposnicki', jer mi uglavnom nikad nista ne treba i dobro mi je i sretna sam gdje god me stavis? : ne zna:
Većina ljudi su žrtve scarcity mentaliteta, tj. žive s implicitnom vjerom u to da je više bolje, da su sretniji oni koji troše više, i da je trošenje ispod svojih mogućnosti “žrtvovanje”.
To je istina za DR Kongo, njima bi malo više potrošnje znatno povećalo kvalitetu života, ali nije istina za zapadnjačku srednju klasu.
Svejedno, ljudi u to vjeruju iz jednostavnog razloga što svi drugi oko njih u to vjeruju i što im svaki dan televizija ulijeva u glavu da moraju imati sve veće kuće, sve veće SUV-ove i sve egzotičnije odmore, jer to je za uspješne, sretne i ispunjene ljude.
Naravno, vrlo je lako povjerovati u takve stvari, jer i njihovi prirodni nagoni (zavist, želja za statusom) ljude usmjeravaju prema tome.

Treba određena količina mudrosti da bi se uvidjelo da je to bullshit, i da vodi u eskalaciju bez kraja, da uzrokuje nezadovoljstvo i stres bez kraja, i da već sada po svim objektivnim i povijesnim kriterijima žive u nevjerojatnom materijalnom obilju.
JPK is offline  
Old 26.07.2017., 13:29   #11146
Vodim dnevnu potrošnju u excel tablici otkad sam se zaposlio prije 2 godine i to izgleda otprilike ovako:

2200 kn - stanarina (uskoro ću imati svoj stan ali će otprilike isto toliko biti za ratu kredita)
600 kn - režije (struja, voda, mobitel, internet)
70 - dopunsko zdravstveno
50 - šišanje
500 - odjeća (volim poneke markirane stvari, dalo bi se uštedit na tome)
1500 kn - hrana (25 kn ručak u firmi, drugi obrok kuham ili fast food, jednom tjedno jedem vani - max. 100 kn)
150 kn - higijena (kupke, šamponi, paste za zube, parfemi - ok kupim parfem jednom godišnje ali košta 600 kn pa je to 50 kn/mjesečno)
200 kn - prijevoz (nemam auto, živim u centru i skoro svi prijatelji voze, ali tu i tamo neki taxi i posjete starcima za praznike u drugi grad)
500 kn - "kave", ok uglavnom to bude piva-dvije iza posla ili navečer
1000 kn - izlasci (tu mislim na one prave izlaske gdje ostavim 400-700 kn na šanku)

sav "extra" novac trošim uglavnom na elektroniku (vrhunski smartphone svake 4 godine, laptop, tablet), dobar sat, sunčane naočale, hobiji...jednom u 2-3 mjeseca pođem sa ekipom na izlet od par dana koji u prosjeku dođe 2000 kn, i uz to jedan tjedan kvalitetnog godišnjeg - oko 7000 kn

Ovo sve nabrojeno u zadnjem odlomku izađe još nekih 2-3000 kn/mjesečno

Potrošnja u kunama po mjesecima počevši od rujna 2015.(početak zaposlenja):

8945, 7724, 7017, 6894, 9089, 7453, 6934, 8044, 8463, 8628, 8527, 7213, 13354, 9472, 12811, 11113, 10304, 20310, 9238, 8571, 8375, 8076

Prosjek: 9389 kn

Trenutno zarađujem 7700 kn, s tim da je prvih godinu dana u firmi plaća bila 6500 kn...Odradim otprilike 150 prekovremenih godišnje (zakonom sam ograničen na 180, inače bi radio više, ali ne dopuštaju) što je još nekih 8000 kn, znači mjesečni prosjek nekih 8400 kn

Zahvaljujući samoj ušteđevini od prije i još nekoj zaradi sa strane sam trenutno na pozitivnoj nuli...nemam minus i ne idem nikada u minus, ali da sam budala jesam i zato je bilo otvaranje ove moje teme na forumu "Što sa sobom nakon faksa"

Osobno smatram da je potrebno 12.000 kn+ za živjeti normalno u Hrvatskoj - znam da se neki osjećaju da žive normalno i sa puno manje, ali to onda znači puno odricanja a to onda nije normalan život
Happy Psycho is offline  
Old 26.07.2017., 15:24   #11147
Trošiš 20% prihoda na kave i izlaske, a uz to imaš neprimjereno velik izdatak za odjeću (oko 7%).
Na to još trošiš dva mjesečna prihoda na godišnji i putovanja.
A višak ulažeš u vrhunski smartphone svake 4 godine, laptop, tablet, dobar sat, sunčane naočale, hobije

To je život pijanog milijardera, a ne normalan život.
pero21 is offline  
Old 26.07.2017., 15:58   #11148
Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
Trošiš 20% prihoda na kave i izlaske, a uz to imaš neprimjereno velik izdatak za odjeću (oko 7%).
Na to još trošiš dva mjesečna prihoda na godišnji i putovanja.
A višak ulažeš u vrhunski smartphone svake 4 godine, laptop, tablet, dobar sat, sunčane naočale, hobije

To je život pijanog milijardera, a ne normalan život.
Ma nije to problem... nego što on ni nema višak, nego (ako sam dobro shvatila) - troši ušteđevinu da bi bio na "pozitivnoj" nuli ... zarađuje 8400kn, a troši 9400kn...

tessaa is offline  
Old 26.07.2017., 16:08   #11149
Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
Trošiš 20% prihoda na kave i izlaske, a uz to imaš neprimjereno velik izdatak za odjeću (oko 7%).
Na to još trošiš dva mjesečna prihoda na godišnji i putovanja.
A višak ulažeš u vrhunski smartphone svake 4 godine, laptop, tablet, dobar sat, sunčane naočale, hobije

To je život pijanog milijardera, a ne normalan život.
A koji su po tebi normalni postotci za pojedine kategorije?

Slažem se da trošim previše, ali to je tako samo u zadnje 2 godine otkako sam počeo raditi, nisam starcima na grbači i živim samostalno bez duga i minusa tako da ja opet ne bi to tako dramatično prikazao kao ti...

Vrhunski smartphone svakih nekoliko godina? Pa što je to luskuz? Kupio sam prvi smartphone prije 6 godina (Iphone 4s kad je tek izašao) i platio ga uz ugovor (50 kn mjesečne pretplate) 2200 kn...ako je to enormni iznos koji netko sa 5 godina fakulteta sebi ne bi trebao priuštiti onda jebem ja takav vaš "normalan" život (suosjećam s ljudima koji žive od 500 kn socijalne pomoći, i nastojim pomoći takvima kad god mogu, ali to ne znači da ja trebam sebi ostaviti 500 kn i pokušati tako živjeti)...sljedeći mobitel mi je Iphone 7 kupljen prije pola godine i plaćen 5000 kn - ok, puno više od onh 2200, ali služit će me idućih 5 godina i opet sam manje potrošio nego netko tko svakih godinu dana troši 1000-1500 kn na mobitel i govori meni da sam budala što sam dao 5000...

Laptopa imao 2 u životu - prvi dobio za potrebe studiranja i trajao mi 6 godina, nakon toga kupio sam Lenovo od 8000 kn i evo traje mi već 4 godine bez ikakve mane i imati ću ga sve dok ne crkne

Tablet kupio polovni od 1000 kn, sunčane naočale dvoje u životu, prve plaćene 1200 kn prije 7 godina, druge ove godine za 700 kn...jedino za sat sam dao "luksuzan" iznos od 2000€ ali satovi su mi hobi i uvijek ga mogu prodati za istu cijenu tako da mi je to kao neki oblik ulaganja

Što se tiče izlazaka, jako sam svjestan toga da je to veliki iznos, ali budući da sam single, jedina alternativa tome mi je biti zatvoren sam u stanu i čitati knjige/gledati filmove a nisam vuk samotnjak po prirodi...sport me ne zanima, a još nisam pronašao adekvatan društveni hobi koji bi to zamijenio...tako da ako imaš neku ideju slobodno reci

Društvo nam neće nikada napredovati baš iz razloga što ljudi smatraju da ako imaju za pokriti troškove stanovanja i hrane da žive "normalnim" životom...ja sam ovdje iznio svoje mišljenje, i naravno da se ne moraju svi slagati s njime
Happy Psycho is offline  
Old 26.07.2017., 16:15   #11150
Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Ma nije to problem... nego što on ni nema višak, nego (ako sam dobro shvatila) - troši ušteđevinu da bi bio na "pozitivnoj" nuli ... zarađuje 8400kn, a troši 9400kn...

pa koliko sam vidio iz tvog posta - nemaš ni ti nekog viška (možda nekih 100-150 kn)

Kako sam napisao ranije, svjestan sam svoje pretjerane potrošnje, uživao sam 2 godine, nabavio sve potrebno što mi treba (mobitel, laptop, sat...) i sa sljedećim mjesecom okrećem ploču i počinjem štedjeti i bolje raspolagati novcem...ali napominjem - to onda više nije NORMALAN ŽIVOT, nego život pun odricanja, živciranja i lošeg mentalnog zdravlja jer sebi ne priuštiš stvari koje želiš i koje te uveseljavaju
Happy Psycho is offline  
Old 26.07.2017., 16:19   #11151
Mislim da su oni shvatili da ti svake 4 godine obnoviš sve navedeno iz čistog hira... sad kad si napisao jasnije, očito je da nije baš tako... Ja ne smatram da živiš "nenormalno", ali bi možda bilo dobro da ipak (pošto očito vodiš detaljnu evidenciju i stalo ti je do potrošnje) staneš na loptu i pokušaš svesti potrošnju na neki stabilni iznos, recimo 7000kn, pa tih 700 ostaviš na računu ili negdje sa strane. Pogotovo s obzirom da planiraš ulaganje u vlastitu nekretninu... Imati par rata kredita sa strane ili neki fond za slučaj da ti prihodi padnu ili ih ne daj Bože izgubiš na neko vrijeme, puno znači. Sam kažeš da na nekim stvarima možeš malo uštedjeti bez da se osjetiš zakinuto. Vidim da si se raspojasao zadnje vrijeme (nadam se da je u ovih 20000 ubrojeno nešto korisno ) pa ne bi bilo dobro da se zaigraš i prijeđe ti u naviku, a štednja se ocijedi... Iz plusa u minus se uđe tako lako, ali obrnuto je muka ježeva

Vidim da si nadopunio i da ti je ovo nekako i plan... ali s obzirom na visinu primanja, ako budeš dobro raspoređivao mislim da ne bi trebao osjećati neko veliko odricanje, bar dok se ne upariš (ni onda ako budeš pametno birao )
Realno... 200 kn manje na šanku nećeš baš osjetit... dobro hoće tvoja glava ujutro a riješi se tako da umjesto 700kn poneseš 500 pa kad više nema nema neka drugi vrte runde, isto vrijedi i sa majicom za svaki dan iz Tom Tailora ili Lidla/New Yorkera (npr)... ili tenisicama za 1000kn i onima za 400... Skupi se tu lijepa cifra kad malo pripaziš, a da nisi ni svjestan da dio novca doslovno bacaš u vjetar pod izlikom "ja se neću odricati, živcirati"... Zapravo se uopće ne odričeš, amo se ne razbacuješ.

Kad si uštedio na 4 vikenda 800kn na bocama Jacka i 500kn na paru tenisica itd, bez po muke odeš na taj izlet i izludiraš se za 2000 kn i ne razmišljaš hoće li ti doteći za kredit ili režije...
tiluriumm is offline  
Old 26.07.2017., 16:21   #11152

Happy Psycho Ha, gle... nije to sve što si nabrojao luksuz, ali očito je da trošiš (trenutno) više nego što zarađuješ (trenutno).
Znači, za tvoj pojam normalnog života treba više od 8400 koje zarađuješ. Pa imaš 2 mogućnosti: povećati prihode ili smanjiti rashode.
Planiraš kupiti stan... ok, bit će ti rata ista kao i sad najamnina (i kod mene je slično, uostalom...)... ali stan treba opremiti... i to košta... ako i za opremu stana razmišljaš o kreditu, 2200kn ti neće biti dovoljno za ratu na 15 godina... prije na 25 ili 30....
Pa onda pričuva... pa servis ovog i onog... klime recimo...


(edit: nemam viška, da... ali imam i svoj stan i svoj auto - a i njega možda planiraš kupiti?? , a imam i neko malo životno osiguranje koje plaćam... a imam i ušteđevine, jer ni tih 8400kn ne trošim SVAKI mjesec... ako si dobro čitao... )
tessaa is offline  
Old 26.07.2017., 16:24   #11153
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
...
Društvo nam neće nikada napredovati baš iz razloga što ljudi smatraju da ako imaju za pokriti troškove stanovanja i hrane da žive "normalnim" životom...ja sam ovdje iznio svoje mišljenje, i naravno da se ne moraju svi slagati s njime
Upravo suprotno, društvo nam ne napreduje zato što ljudi koji imaju 7k prihoda, kupuju mobitel od 5 kHRK (koji se btw i u puno naprednijim društvima smatra luksuznim). Sat od 2k€ neću ni komentirati.

Možemo filozofirati do sutra što je normalno što nije, ali činjenica je da se valja pokriti koliko ti je pokrivač dug, a tebi je barem 20% prekratak svaki mjesec, a da razliku moraš od nekuda nadoknaditi, pa dok imaš ušteđevine ili ulete starci, prekovremeni i slično - OK; no kad to presuši biti će bolno promijeniti mentalni sklop.
pero21 is offline  
Old 26.07.2017., 16:27   #11154
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
...i sa sljedećim mjesecom okrećem ploču i počinjem štedjeti i bolje raspolagati novcem...ali napominjem - to onda više nije NORMALAN ŽIVOT, nego život pun odricanja, živciranja i lošeg mentalnog zdravlja jer sebi ne priuštiš stvari koje želiš i koje te uveseljavaju
Ha ha... za početak pokušaj maknuti iz života jedan mjesečni izlazak gdje na šanku ostaviš 700kn... vjeruj mi, tvoje mentalno zdravlje neće biti ugroženo...

Život sa 8400kn nije život pun odricanja, vjeruj mi...

Edit: tiluriumm ti je dobro napisao/napisala...
tessaa is offline  
Old 26.07.2017., 16:39   #11155
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Društvo nam neće nikada napredovati baš iz razloga što ljudi smatraju da ako imaju za pokriti troškove stanovanja i hrane da žive "normalnim" životom...ja sam ovdje iznio svoje mišljenje, i naravno da se ne moraju svi slagati s njime
Pa nije napredak ako trošiš novac koji nemaš
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 26.07.2017., 17:09   #11156
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Mislim da su oni shvatili da ti svake 4 godine obnoviš sve navedeno iz čistog hira... sad kad si napisao jasnije, očito je da nije baš tako... Ja ne smatram da živiš "nenormalno", ali bi možda bilo dobro da ipak (pošto očito vodiš detaljnu evidenciju i stalo ti je do potrošnje) staneš na loptu i pokušaš svesti potrošnju na neki stabilni iznos, recimo 7000kn, pa tih 700 ostaviš na računu ili negdje sa strane. Pogotovo s obzirom da planiraš ulaganje u vlastitu nekretninu... Imati par rata kredita sa strane ili neki fond za slučaj da ti prihodi padnu ili ih ne daj Bože izgubiš na neko vrijeme, puno znači. Sam kažeš da na nekim stvarima možeš malo uštedjeti bez da se osjetiš zakinuto. Vidim da si se raspojasao zadnje vrijeme (nadam se da je u ovih 20000 ubrojeno nešto korisno) pa ne bi bilo dobro da se zaigraš i prijeđe ti u naviku, a štednja se ocijedi... Iz plusa u minus se uđe tako lako, ali obrnuto je muka ježeva

Vidim da si nadopunio i da ti je ovo nekako i plan... ali s obzirom na visinu primanja, ako budeš dobro raspoređivao mislim da ne bi trebao osjećati neko veliko odricanje, bar dok se ne upariš (ni onda ako budeš pametno birao)
Realno... 200 kn manje na šanku nećeš baš osjetit... dobro hoće tvoja glava ujutro a riješi se tako da umjesto 700kn poneseš 500 pa kad više nema nema neka drugi vrte runde, isto vrijedi i sa majicom za svaki dan iz Tom Tailora ili Lidla/New Yorkera (npr)... ili tenisicama za 1000kn i onima za 400... Skupi se tu lijepa cifra kad malo pripaziš, a da nisi ni svjestan da dio novca doslovno bacaš u vjetar pod izlikom "ja se neću odricati, živcirati"... Zapravo se uopće ne odričeš, amo se ne razbacuješ.

Kad si uštedio na 4 vikenda 800kn na bocama Jacka i 500kn na paru tenisica itd, bez po muke odeš na taj izlet i izludiraš se za 2000 kn i ne razmišljaš hoće li ti doteći za kredit ili režije...
Sve lijepo napisano, stvarno nemam što za komentirati...mjesec kad je bilo tih 20.000 je kada se kupio gore i dolje spomenuti sat tako da se to neće ponoviti

Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post

Happy Psycho Ha, gle... nije to sve što si nabrojao luksuz, ali očito je da trošiš (trenutno) više nego što zarađuješ (trenutno).
Znači, za tvoj pojam normalnog života treba više od 8400 koje zarađuješ. Pa imaš 2 mogućnosti: povećati prihode ili smanjiti rashode.
Planiraš kupiti stan... ok, bit će ti rata ista kao i sad najamnina (i kod mene je slično, uostalom...)... ali stan treba opremiti... i to košta... ako i za opremu stana razmišljaš o kreditu, 2200kn ti neće biti dovoljno za ratu na 15 godina... prije na 25 ili 30....
Pa onda pričuva... pa servis ovog i onog... klime recimo...

(edit: nemam viška, da... ali imam i svoj stan i svoj auto - a i njega možda planiraš kupiti??, a imam i neko malo životno osiguranje koje plaćam... a imam i ušteđevine, jer ni tih 8400kn ne trošim SVAKI mjesec... ako si dobro čitao...)
što se tiče stana, kupit ću djelomično ili skroz opremljen stan (barem kuhinja i kupaonica da su tip-top) tako da za uređenje računam max. 5000€, a stan kupujem preko beskamatnog kredita od staraca, znači neće mi dati lovu nego posuditi ali ću ratu i rok otplate moći sam odrediti pa ću svakako naštimati da bude u rangu sadašnje mjesečne stanarine...

što se štednje tiče, sve stoji to si rekla i to će se jako promijeniti kod mene idućih mjeseci

Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno, društvo nam ne napreduje zato što ljudi koji imaju 7k prihoda, kupuju mobitel od 5 kHRK (koji se btw i u puno naprednijim društvima smatra luksuznim). Sat od 2k€ neću ni komentirati.
ali ti tih 5000 kn za mobitel trebaš podijeliti na 5 godina koliko ga ja koristim što ispadne 83 kn/mjesečno...ja to ne smatram luksuzom (štedio sam za njega, ali isto tako sam ga mogao kupiti na rate i toliko plaćati svaki mjesec), znam da većina vlasnika Iphone-a ga mijenja svake godine jer im je cilj pokazat se s njim u društvu dok to kod mene ne igra ulogu - ja sam samo htio najkvalitetnije što se tada nudilo na tržištu, i toliko mi je zakrabuljen u debelu futrolu da se i ne zna koji je mobitel jer držim do svojih stvari koje kupim i nikada ništa nisam izgubio...

Što se sata od 2k€ tiče...Evo jedan primjer - Novi Rolex Daytona ima cijenu u trgovini od 10.500 €, ali lista čekanja je tolika da ga je praktički nemoguće dobiti (jer Rolex ima godišnju kvotu napravljenih primjeraka),a potražnja je tolika da se cijena već popela na 15.500€ samo par mjeseci nakon što je izbačen na tržište, i to čak i za polovne modele...to predstavlja dobit od 50% u samo par mjeseci!! Na podforumu "Gospodarstvo" smo pa mislim da znate što to znači - nikakve dionice/obveznice pa ni Bitcoini vam ne mogu donijeti toliku zaradu u tako kratkom vremenu...ja sam svoj sat shvatio kao investiciju i ne bih to više ni komentirao...

Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
Možemo filozofirati do sutra što je normalno što nije, ali činjenica je da se valja pokriti koliko ti je pokrivač dug, a tebi je barem 20% prekratak svaki mjesec, a da razliku moraš od nekuda nadoknaditi, pa dok imaš ušteđevine ili ulete starci, prekovremeni i slično - OK; no kad to presuši biti će bolno promijeniti mentalni sklop.
Ja u firmi imam ljude koji rade 5 ili više godina i imaju plaću manju od mene (ja radim 2 godine), prvi razlog je taj što su lošiji radnici od mene (nisam umišljen, to je mišljenje mog voditelja/direktora) a drugi taj što su zadovoljni onim što imaju (on ima nekih 6000 kn plaću, vozi nekakav autić na plin, dođe doma, izvali se na fotelju u stanu od 35 kvadrata i gleda utakmice po cijeli dan i sretan je u životu) i nemaju potrebu pitati povišicu i tako im plaća već godinama stoji ista...ALI, to onda stvara problem meni, jer kad ja pitam za povišicu, meni se kaže pa vidi njega jadnog radi za 6000 kn, možemo ti dati nešto ali ne možeš imati duplo od njega, iako više nego duplo doprinosim firmi od njega...Moja firma za moj rad dobija satnicu 35€, a moja satnica sa svim doprinosima je 9€, znači mogu me platiti puno više a da opet imaju zaradu ali to neće napraviti zbog takvih poput njega...i sad ti meni reci da mi kao država možemo napredovati dok ima onih koji tako razmišljaju poput toga koji ima plaću 6000 kn?

Quote:
tessaa kaže: Pogledaj post
Ha ha... za početak pokušaj maknuti iz života jedan mjesečni izlazak gdje na šanku ostaviš 700kn... vjeruj mi, tvoje mentalno zdravlje neće biti ugroženo...

Život sa 8400kn nije život pun odricanja, vjeruj mi...

Edit: tiluriumm ti je dobro napisao/napisala...
Kako sam i rekao ranije, to ću promijeniti od sada, i vjerojatno će za početak taj jedan izlazak otpasti

Ne znam kakvo je to tvoje ljubavno/bračno stanje, ali nije isto kad imaš nekoga pa možeš subotu navečer provesti gledajući film ili u šetnji bez potrošene kune, a sasvim druga stvar kad si samac i preostaje ti jedino lupat glavom u zid - u tom slučaju treba misliti malo i na mentalno zdravlje
Happy Psycho is offline  
Old 26.07.2017., 17:22   #11157
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Što se sata od 2k€ tiče...Evo jedan primjer - Novi Rolex Daytona ima cijenu u trgovini od 10.500 €, ali lista čekanja je tolika da ga je praktički nemoguće dobiti (jer Rolex ima godišnju kvotu napravljenih primjeraka),a potražnja je tolika da se cijena već popela na 15.500€ samo par mjeseci nakon što je izbačen na tržište, i to čak i za polovne modele...to predstavlja dobit od 50% u samo par mjeseci!! Na podforumu "Gospodarstvo" smo pa mislim da znate što to znači - nikakve dionice/obveznice pa ni Bitcoini vam ne mogu donijeti toliku zaradu u tako kratkom vremenu...ja sam svoj sat shvatio kao investiciju i ne bih to više ni komentirao...
Dao si primjer za sat od 10.500 eura, koji je to model za 2000 tako dobra investicija?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Old 26.07.2017., 17:41   #11158
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Dao si primjer za sat od 10.500 eura, koji je to model za 2000 tako dobra investicija?
Ima primjera, ali nažalost ovaj moj nije taj primjer - ne smatram se iskusnim investitorom, da ću odmah ubosti taj model koji donosi 50% zarade, a i ne mora svaka investicija završiti u plusu...ovaj svoj sam kupio poprilično povoljno za taj rang sata tako da ga uvijek ako ništa mogu prodat za istu cijenu za koju je kupljen...

Evo link na jednu od stranica koja prati kretanje cijena satova i modele ako te interesira više o tome da ja ne kopam sada koji bi to bili modeli od 2000€ u koje se isplati ulagati (shvatio sam da nemam dovoljno dubok džep za ulaganje u satove tako da tražim drugi izvor ulaganja)

http://watchbase.com/
Happy Psycho is offline  
Old 27.07.2017., 00:24   #11159
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
Vrhunski smartphone svakih nekoliko godina? Pa što je to luskuz? Kupio sam prvi smartphone prije 6 godina (Iphone 4s kad je tek izašao) i platio ga uz ugovor (50 kn mjesečne pretplate) 2200 kn...ako je to enormni iznos koji netko sa 5 godina fakulteta sebi ne bi trebao priuštiti onda jebem ja takav vaš "normalan" život (suosjećam s ljudima koji žive od 500 kn socijalne pomoći, i nastojim pomoći takvima kad god mogu, ali to ne znači da ja trebam sebi ostaviti 500 kn i pokušati tako živjeti)...sljedeći mobitel mi je Iphone 7 kupljen prije pola godine i plaćen 5000 kn - ok, puno više od onh 2200, ali služit će me idućih 5 godina i opet sam manje potrošio nego netko tko svakih godinu dana troši 1000-1500 kn na mobitel i govori meni da sam budala što sam dao 5000...
Boldano - djeluješ razmaženo i bahato.

Sve ostalo - imaš krive prioritete.
Sarrazin is offline  
Old 27.07.2017., 00:52   #11160
Quote:
StephaneGnjecoi kaže: Pogledaj post
Boldano - djeluješ razmaženo i bahato.

Sve ostalo - imaš krive prioritete.
Znao sam da će tako ispasti i ispričavam se još jednom ako je to nekoga uvrijedilo, ali namjerno sam napisao tako jer stvarno se nemam više snage boriti i raspravljati sa ljudima koji žive sa roditeljima u 30-ima, imaju primanja oko 4000 kn i misle da im je super u životu...neki dan sam bio kod poznanika doma nekim poslom i njemu, osobi od 28 godina, mama reže odrezak na tanjuru (da se razumijemo, nema nikakvu bolest) i on je jedna od takvih osoba koja misli da je to "normalan" život i koja me izbaci iz takta

Druga stvar - a koji bi to po tebi morali biti prioriteti u mom životu? i zašto bi ti bio adekvatna osoba za određivati kome su koji prioriteti u životu? Nekome su prioritet djeca i odreći će se svega u životu za njihovo školovanje i dobrobit, dok nekome drugome su prioritet recimo putovanja i ne želi ni čuti za djecu...po meni su oboje u pravu, i od kuda nama pravo da određujemo čiji su prioriteti važniji?
Happy Psycho is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:33.