Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2009., 22:43   #1
Hrvatski ''fantasy''?

jel imamo mi pisce fantastike ?

koje knjige mi možete dati na preporuku?
__________________
... Sve što trebaš učiniti je odlučiti što uraditi s vremenom koje ti je dano..
Zaboravljeni pisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 10:17   #2
Norma C. Rey – Prodor
s.t.o.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 10:50   #3
Quote:
Zaboravljeni pisac kaže: Pogledaj post
jel imamo mi pisce fantastike ?

koje knjige mi možete dati na preporuku?
Zvjezdana Odobašić: "Čudesna krljušt" ---> jako dobro
Milena Benini: "Kaos" ---> vjerojatno najbolji domaći fantasy roman, ali za sad dostupan samo u nastavcima u starim brojevima "Future"
Razni autori: "Zmajev zlatni svitak" - zbirka hrvatskog fantasya - fora
Vanja Spirin: "Junačke zgode Junker'sa i Vaillanta" ---> genijalno
Vanja Spirin: "Blago bogova" ----> odlično
Vanja Spirin: "Treći nos" -----> bezveze
Branimir Čakić: "Vanian", "Arbov prolaz" ---> šrot, šrot, neopisivo loše
Norma C. Ray: "Prodor" ---> šrot, loše, bez trunke ideja

Zoran Krušvar: "Izvršitelji nauma Gospodnjeg" ---> to sam ja napisao pa neću govorit kakvo je

ima još:
??: "Lucifer s gorske zvijezde" ---> nisam čitao
??: "Stijena zmajeva" ili "Kamen zmajeva" ili tako nešto ---> isto nisam čitao

I onda ima nekih knjiga za klince tipa Harry Potter koje Žarko Milenić pod pseudonimom piše... al to je za klince.

Ima još par naslova kojih se sad ne mogu sjetiti.

Inače je domaći fantasy redovito zastupljen u Istrakonskim, Sferakonskim zbirkama te zbirkama Festivala Fantastične Književnosti, a i u časopisu "Ubiq".
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 12:11   #4
Thumbs up

Quote:
Branimir Čakić: "Vanian", "Arbov prolaz" ---> šrot, šrot, neopisivo loše
sjećam se te knjige, nikada je neću zaboraviti... pročitah i

Inače najbolja stvar koju sam ikada pročitala :lolčina:...
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 21:08   #5
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Zvjezdana Odobašić: "Čudesna krljušt" ---> jako dobro
Milena Benini: "Kaos" ---> vjerojatno najbolji domaći fantasy roman, ali za sad dostupan samo u nastavcima u starim brojevima "Future"
Razni autori: "Zmajev zlatni svitak" - zbirka hrvatskog fantasya - fora
Vanja Spirin: "Junačke zgode Junker'sa i Vaillanta" ---> genijalno
Vanja Spirin: "Blago bogova" ----> odlično
Vanja Spirin: "Treći nos" -----> bezveze
Branimir Čakić: "Vanian", "Arbov prolaz" ---> šrot, šrot, neopisivo loše
Norma C. Ray: "Prodor" ---> šrot, loše, bez trunke ideja

Zoran Krušvar: "Izvršitelji nauma Gospodnjeg" ---> to sam ja napisao pa neću govorit kakvo je

ima još:
??: "Lucifer s gorske zvijezde" ---> nisam čitao
??: "Stijena zmajeva" ili "Kamen zmajeva" ili tako nešto ---> isto nisam čitao

I onda ima nekih knjiga za klince tipa Harry Potter koje Žarko Milenić pod pseudonimom piše... al to je za klince.

Ima još par naslova kojih se sad ne mogu sjetiti.

Inače je domaći fantasy redovito zastupljen u Istrakonskim, Sferakonskim zbirkama te zbirkama Festivala Fantastične Književnosti, a i u časopisu "Ubiq".
a svoj nisi preporučio, a ?
Schyzm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 01:29   #6
Quote:
Schyzm kaže: Pogledaj post
a svoj nisi preporučio, a ?
Uredno sam ga naveo, ali nije moje da mu komentiram kvalitetu
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:18   #7
Milena Benini je na svom blogu pisala fantasy roman "Svećenica mjeseca" u nastavcima, svaki novi nastavak je izlazio četvrtkom, a kad je završila roman, stavila je kompletnu .pdf verziju koja se može downloadati s njenog bloga: http://milerama.nosf.net/svecenica-mjeseca/

Meni se roman jako svidio, svaki četvrtak sam otvarala njen blog čak i prije svog vlastitog maila Pisat će i nastavak, ne znam točno kad.
__________________
Lady of the Lake Scrolls
niniane is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 12:59   #8
Čekam da Milena izađe na papiru, ne *ebem monitor ni 1/2 posto.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 00:39   #9
Zaboravili ste Olivera Franića i njegovu Araton sagu.
ibs is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 01:18   #10
Quote:
ibs kaže: Pogledaj post
Zaboravili ste Olivera Franića i njegovu Araton sagu.
Postapokaliptični SF.

Nije fantasy.

Ali budući da je jako dosadno i razvučeno, većina čitatelja odustane prije nego što pročita dovoljno teksta da bi shvatili kako se radi o SF-u, a ne o fantasyu.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 01:26   #11
Cool

Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Postapokaliptični SF.

Nije fantasy.

Ali budući da je jako dosadno i razvučeno, većina čitatelja odustane prije nego što pročita dovoljno teksta da bi shvatili kako se radi o SF-u, a ne o fantasyu.
Daj čovjeku malo kredita, pisao je to, koliko dugo, zamalo dvadeset godina, pa nije ni čudo što je dugačko, a nije baš tako ni dosadno. Probio sam se kroz prve dvije knjige, pa hvatam odmor sa romanom citiranoga (ha, našao ga jučer kod nas, bio u krivoj sekciji) ali planiram se vratiti Aratonu.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 09:42   #12
Quote:
Deckard29 kaže: Pogledaj post
Daj čovjeku malo kredita, pisao je to, koliko dugo, zamalo dvadeset godina, pa nije ni čudo što je dugačko, a nije baš tako ni dosadno. Probio sam se kroz prve dvije knjige, pa hvatam odmor sa romanom citiranoga (ha, našao ga jučer kod nas, bio u krivoj sekciji) ali planiram se vratiti Aratonu.
Sad verojatno idem u OT, ali - čemu ovakav mazohizam? Ja prije nego idem čitati neku knjigu uvijek imam nešto što mi potakne na to (dobar autor, pohvala prijatelja koji ima sličan gušt...), ali čak i tako svako toliko naiđem na nešto dosadno, pa nakon 1-2- glave bacim u kut, zašto da se mučim, život je prekratak da pročitam sve dobre knjige.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 10:02   #13
Cool

Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Sad verojatno idem u OT, ali - čemu ovakav mazohizam? Ja prije nego idem čitati neku knjigu uvijek imam nešto što mi potakne na to (dobar autor, pohvala prijatelja koji ima sličan gušt...), ali čak i tako svako toliko naiđem na nešto dosadno, pa nakon 1-2- glave bacim u kut, zašto da se mučim, život je prekratak da pročitam sve dobre knjige.
Pa, naravno, svatko tako radi, ali reći da je rad loš nije baš pametna preporuka, možda se čovjeku svidi. Reci jednostavno da knjiga ide pod drugi žanr, ima sličnosti sa fantasyem, uzmi je, pokušaj čitati i ako ti odgovara, odlično. Meni se knjiga osobno sviđa, ima okus i miris Conana, a ako je netko navikao na Hobite i slične stvari onda neka zna na čemu je. Dugačak je, ali nema praznog hoda, radnja stalno ide i akcija je temeljena na nekim principima izvedivosti, likovi su solidni, mislim, nije tako loša trilogija. Ustvari, govorim o prva dva dijela, treći je na redu za čitanje.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 12:28   #14
čuj, mislim da je riječ o dosta lošoj knjizi, ali kako nije fantasy ne bih na ovom topicu o tome. Ako želiš, možeš otvoriti poseban topic pa tamo možemo raspravljati o "Aratonu"
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 13:01   #15
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
čuj, mislim da je riječ o dosta lošoj knjizi, ali kako nije fantasy ne bih na ovom topicu o tome. Ako želiš, možeš otvoriti poseban topic pa tamo možemo raspravljati o "Aratonu"
Ne bih baš otvarao temu, neki ga moji prijatelji čitaju i zajedno se javljamo na forume, a kako neki nisu došli do konačnog pojašnjenja u knjizi već im se kosa digla na glavi što se otkriva o čemu je riječ, pa bolje mir. Bolje je nekako blaže preporuči ili preusmjeri na drugi žanr, ovako ispada dosta oštro, kao meni se ne sviđa i knjiga je zato loša.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 18:01   #16
pa loša mi je iz nekih razloga, naravno. Ali ne navodim ih ovdje jer nije topic za to.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 19:33   #17
Neka klinka je napisasla Hrvatski fantasy roman,jel se sjeća tko imena?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 21:50   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Neka klinka je napisasla Hrvatski fantasy roman,jel se sjeća tko imena?
Zvjezdana Odobašić: "Čudesna krljušt". Pisala ga je u dobi od 16 godina. Što će reći da je gorespomenuti Franić svoj "Araton" pisao duže nego što je Odobašićka bila živa kad je napisala svoj roman. Unatoč tome, Zvjezdanin roman je (po mom mišljenju) puno bolji.

Ali nije ona jedina.

Adrijana Radošević napisala je fantasy roman "Mač" dok je bila u osmom razredu. Roman djeluje ko da ga je pisala cura iz osmog razreda, ali jako talentirana cura. Ista ta Radoševićka je sa 16 godina napisala roman "Martyrdom", koji djeluje ko da ga je pisala cura sa 16 godina, samo je u međuvremenu onaj silni talent negdje nestao. Plus je plagijat Martinove "Pjesme sudnjeg dana".

Neki dan sam imao literarnu radionicu sa srednjoškolcima, u grupi od 13 polaznika bilo je bar osam napisanih ili skoro napisanih romana. Ta današnja mladež, to ti piše ko blesavo!
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 22:58   #19
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Neki dan sam imao literarnu radionicu sa srednjoškolcima, u grupi od 13 polaznika bilo je bar osam napisanih ili skoro napisanih romana. Ta današnja mladež, to ti piše ko blesavo!
A koliko je od toga bilo relativno originalno? Mislim, da nema utjecaja od strane medija, već viđenog ili pročitanog, da je netko pošteno sjeo i zapisao originalnu ideju?
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 00:13   #20
Quote:
Deckard29 kaže: Pogledaj post
A koliko je od toga bilo relativno originalno? Mislim, da nema utjecaja od strane medija, već viđenog ili pročitanog, da je netko pošteno sjeo i zapisao originalnu ideju?
pa, to mi je bio prvi susret s tom grupom, tako da nisam čitao te njihove romane... ali iz iskustava s drugim radovima od ekipe tog uzrasta, obično budu JAKO pod utjecajem već viđenog, a valjda nedovoljno samosvjesni da idu ciljano pokušati biti originalni.

Na svu sreću, postoje izuzeci.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:06.