Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2007., 14:07   #1
Question Cijene nekretnina (I)

U posljednje tri godine cijene nekretnina porasle su 36% - mislite li da će se rast nastaviti? Kupiti stan sada ili još malo pričekati?
lidija10 is offline  
Old 20.03.2007., 14:14   #2
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
U posljednje tri godine cijene nekretnina porasle su 36% - mislite li da će se rast nastaviti? Kupiti stan sada ili još malo pričekati?
Ako želiš biti popularna i ne sramotiti se pred frendovima kao podstanarka, moraš kupiti sad.
Gazda is offline  
Old 20.03.2007., 15:22   #3
Naime, primjetila sam da je ove godine ipak došlo do usporavanja rasta cijena jer se znatno povećala ponuda i iz tog razloga sam mišljenja da treba još malo pričekati. Kako je ovo vrlo "vruća" tema kojom se bave mnogi analitičari (koji često imaju potpuno oprečne stavove), baš me zanima na koji način razmišljaju "forumaši".


Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
U posljednje tri godine cijene nekretnina porasle su 36% - mislite li da će se rast nastaviti? Kupiti stan sada ili još malo pričekati?
lidija10 is offline  
Old 20.03.2007., 15:45   #4
Neće ići gore. ostati će ovakve i padati na mjestima gdje zaslužuju pad a ostati iste tamo gdje to zaista i vrijedi.
Nick Nolte is offline  
Old 20.03.2007., 15:50   #5
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Naime, primjetila sam da je ove godine ipak došlo do usporavanja rasta cijena jer se znatno povećala ponuda i iz tog razloga sam mišljenja da treba još malo pričekati. Kako je ovo vrlo "vruća" tema kojom se bave mnogi analitičari (koji često imaju potpuno oprečne stavove), baš me zanima na koji način razmišljaju "forumaši".
Bilo je vec nekoliko rasprava o tome pa potrazi malo. Ukratko: 30000 novih stanova na tzristu u sljedece tri godine (od kojih jedan dio otpada na jeftine Bandiceve), povecanje kamatnih stopa na kredite, cijene koje su dosle do granice neceg sto ljudi zele i mogu platiti, slaba perspektivnost hrvatske ekonomije odn. nizak rast BDP-a, sve bi to trebalo voditi dramaticnom hladjenju trzista i naravno padu cijena. Znam da ce sad mnogi zaurlat kako cijene mogu ici samo gore jer je tako to svugdje u svijetu, ali da to nije tocno mozemo vidjeti ovih dana u Americi.
zabotinski is offline  
Old 20.03.2007., 15:53   #6
cijene nece padati, ali ce sasvim sigurno prestat ovako sumanuto rast
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 20.03.2007., 15:54   #7
cijene će počet padat kad se u Večernajku napiše da cijene padaju, nikako drugačije
grogo bolger is offline  
Old 20.03.2007., 16:09   #8
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
cijene nece padati, ali ce sasvim sigurno prestat ovako sumanuto rast
Volim ovako argumentirana misljenja
zabotinski is offline  
Old 20.03.2007., 16:13   #9
U Istri se prije 2-3 godine skoro da i nije moglo kupiti normalan stan u već dovršenoj zgradi, jer je sve bilo rasprodano u izgradnji.

Sada ima brdo novih, useljivih zgrada, etažiranih, sa uporabnim dozvolama, stanovi prazni i čekaju na vlasnike - doista ne više na atraktivnim lokacijama (šta je to uopće atraktivna lokacija ?) - nego 1-3 km od mora .

Da li to nekog asocira na Zagreb u 2010-oj ili 2011-oj ?
 
Old 21.03.2007., 09:10   #10
Hvala na zanimljivom razmišljanju, osobito vezano na situaciju u Americi koja mi je nepoznata. Ali što je sa nesmanjenom domaćom potražnjom za stanovima u Zagrebu primjerice, pa kad se tome za par godina (kad uđemo u EU) pridruži inozemna?


Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Bilo je vec nekoliko rasprava o tome pa potrazi malo. Ukratko: 30000 novih stanova na tzristu u sljedece tri godine (od kojih jedan dio otpada na jeftine Bandiceve), povecanje kamatnih stopa na kredite, cijene koje su dosle do granice neceg sto ljudi zele i mogu platiti, slaba perspektivnost hrvatske ekonomije odn. nizak rast BDP-a, sve bi to trebalo voditi dramaticnom hladjenju trzista i naravno padu cijena. Znam da ce sad mnogi zaurlat kako cijene mogu ici samo gore jer je tako to svugdje u svijetu, ali da to nije tocno mozemo vidjeti ovih dana u Americi.
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 09:19   #11
Slažem se, isto sam primjetila i sa cijenama u Zagrebu, osobito na atraktivnim lokacijama - konačno je započela stagnacija, a u posljemenskoj zoni je moguće naći, doduše uz još uvijek visoku cijenu, stanove svih veličina (donedavno su to bili samo veliki stanovi preko 100 m2) koji se nude na sve više agencijskih stranica. Ali s obzirom na ograničenost slobodnih građevinskih zemljišta na atraktivnim lokacijama, mislim da će cijena ovih stanova i nadalje rasti tako da bi trebalo iskoristiti trenutnu stagnaciju. S druge strane upravo je povećana etalonska vrijednost građevnog zemljišta za POS-ove stanove, dakle i s te strane treba očekivati rast. Što vi mislite?


Quote:
Meggi kaže: Pogledaj post
U Istri se prije 2-3 godine skoro da i nije moglo kupiti normalan stan u već dovršenoj zgradi, jer je sve bilo rasprodano u izgradnji.

Sada ima brdo novih, useljivih zgrada, etažiranih, sa uporabnim dozvolama, stanovi prazni i čekaju na vlasnike - doista ne više na atraktivnim lokacijama (šta je to uopće atraktivna lokacija ?) - nego 1-3 km od mora .

Da li to nekog asocira na Zagreb u 2010-oj ili 2011-oj ?
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 09:23   #12
Rast cijena ipak će se, pretpostavljam,usporiti. Do značajnijeg pada ne vjerujem da će skoro doći. Kada sam pred godinu dana počela tražiti jednosoban stan u Rijeci, cijene u oglasima su bile od 50000-63000. Sada se kreću od 57000-74000.
mali008 is offline  
Old 21.03.2007., 09:45   #13
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
pa kad se tome za par godina (kad uđemo u EU) pridruži inozemna?


Da ilustriramo, evo fiktivni članak iz "Timesa" od 12. kolovoza 2012:

Quote:
Zapruđe the newest sun retreat for retirees

Thomas and Linda Wilson are just the latest in the line of British retirees that have chosen to swap the murky gloom of our winters for the sun and the warm climate of Zapruđe. As they sit on 3 sq ft balcony of their 8th floor flat in one of the famous "tin-can" buildings of Zapruđe, the Wilsons are relishing the fact that they are now able to buy property in Croatia without restrictions, since that country's entry in the EU...
Nego, linda, za koju agenciju nekretnina radiš? Frka malo, a?
Gazda is offline  
Old 21.03.2007., 09:51   #14
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post


Da ilustriramo, evo fiktivni članak iz "Timesa" od 12. kolovoza 2012:
najbolja slika onoga što nas čeka


Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Nego, linda, za koju agenciju nekretnina radiš? Frka malo, a?
i meni se čini da ispipava tržište; prvo nevino pitanje a onda udri po etalonima i ostalom
__________________
Geza: Tako kaže geza i geza kaže Istinu!
lesa is offline  
Old 21.03.2007., 09:55   #15
Stranci ne ću dolaziti u zagreb u velikom broju. To će biti više manje predstavnici stranih kompanije banaka itd. Oni više manje rentaju stanove a ne kupuju. Mislim da ih ima u zagrebu oko 2000. To je malo i zanemarivo.

S druge strane stranci iz EU će dolaziti polako i kupovati zemljište na moru ili u slavoniji te će ljudi od te iste zemlje kupovati stanove u zagrebu. To je to.
A ne nikako da bi neki bečanin ili englez došao tu kupiti stan.
demosten is offline  
Old 21.03.2007., 10:12   #16
Quote:
Meggi kaže: Pogledaj post
U Istri se prije 2-3 godine skoro da i nije moglo kupiti normalan stan u već dovršenoj zgradi, jer je sve bilo rasprodano u izgradnji.

Sada ima brdo novih, useljivih zgrada, etažiranih, sa uporabnim dozvolama, stanovi prazni i čekaju na vlasnike - doista ne više na atraktivnim lokacijama (šta je to uopće atraktivna lokacija ?) - nego 1-3 km od mora .

Da li to nekog asocira na Zagreb u 2010-oj ili 2011-oj ?
pa nije da ima tolika velika ponuda neprodanih stanova
ima možda jedino većih koji se najteže prodaju, oni manji se i dalje prodaju još u fazi gradnje

a i nisam primjetila da cijene ne rastu, možda ne toliko kao prije, ali još uvijek rastu
toncica is offline  
Old 21.03.2007., 10:33   #17
Slažem se, nisam niti mislila na strance koji bi se ovdje preselili već na potencijalna ulaganja stranaca u nekretnine zbog dosadašnjih visokih prinosa u branši i potencijalnog rasta cijena nakon ulaska u EU (primjerice u Mađarskoj je taj skok iznosio čak 80%).


Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Stranci ne ću dolaziti u zagreb u velikom broju. To će biti više manje predstavnici stranih kompanije banaka itd. Oni više manje rentaju stanove a ne kupuju. Mislim da ih ima u zagrebu oko 2000. To je malo i zanemarivo.

S druge strane stranci iz EU će dolaziti polako i kupovati zemljište na moru ili u slavoniji te će ljudi od te iste zemlje kupovati stanove u zagrebu. To je to.
A ne nikako da bi neki bečanin ili englez došao tu kupiti stan.
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 10:42   #18
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Slažem se, nisam niti mislila na strance koji bi se ovdje preselili već na potencijalna ulaganja stranaca u nekretnine zbog dosadašnjih visokih prinosa u branši i potencijalnog rasta cijena nakon ulaska u EU (primjerice u Mađarskoj je taj skok iznosio čak 80%).
I kolika je sad cijena stana u Budimpesti? Hajde reci. Vjerovatno znas.
Dusice draga, kad bi cijena nakon ulaska u EU skocila 80% dosegnuli bi cijene u Parizu.
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 10:45   #19
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Stranci ne ću dolaziti u zagreb u velikom broju. To će biti više manje predstavnici stranih kompanije banaka itd. Oni više manje rentaju stanove a ne kupuju. Mislim da ih ima u zagrebu oko 2000. To je malo i zanemarivo.

S druge strane stranci iz EU će dolaziti polako i kupovati zemljište na moru ili u slavoniji te će ljudi od te iste zemlje kupovati stanove u zagrebu. To je to.
A ne nikako da bi neki bečanin ili englez došao tu kupiti stan.
Zasto bi netko iz slavonije ili dalmacije kupovao stan u ZG ako tu ne misli raditi i zivjeti? Mislis kao inevsticiju (odn. kako neki kazu stednju ) Ili ce cijela HR doci zivjeti u ZG?
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 10:51   #20
Da su sve te silne nekretnine kod nas tak atraktivne, stranci (pri tom mislim baš na investitore) bi ih već pokupovali, budući da to već mogu - dovoljno im je osnovati firmu u hrvatskoj.
Gazda is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.