Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2014., 15:16   #21
nije to ništa lik na blogu veli oko 200
on je prevoditelj za lagunu i čita samo na engl
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 16:01   #22
Pitanje i dalje stoji. Ili su knjige 40 str max ili ne radi ništa drugo osim čita knjige. Ne znam kako je to fizički izvedivo.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 17:08   #23
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Pitanje i dalje stoji. Ili su knjige 40 str max ili ne radi ništa drugo osim čita knjige. Ne znam kako je to fizički izvedivo.
Moguće da čita brže od većine.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 19:43   #24
Ne čita ko mašina. Da brže čita to bi mu uštedilo nekih 30-40 % max vremena. Što i dalje znači da sve čime se bavi, preko čitave godine, je čitanje knjiga. To nema nikakvog smisla.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 21:20   #25
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ove godine? Svaka 2.7 dana jedna knjiga pročitana? To novele od po 20 str ili?
to uopće nije problem, ja sam ovo ljeto kada nisam učio za ispite čitao skoro knjigu dnevno tijekom kojih 14 dana, knjige su bile u rasponu od 100 do 350 strana.

A kada učim za jednostavnije ispite onda čitam jednu svaka tri-četiri dana.

Ne vidim u čemu je problem.

edit: dnevno izdvajam 3-8 sati za čitanje, ovisi o knjizi i planiranom danu
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 22:24   #26
Aha, ali nisi imao drugih obaveza. Računala sam na to da ako si čovjek uzme cca četiri sata dnevno za napraviti objed, spremiti po stanu i oprati sebe, a ostalo na neki posao, učenje, šetanje ili druženje, onda mu ostane 3-4 h max. za čitanje.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 07:40   #27
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ove godine? Svaka 2.7 dana jedna knjiga pročitana? To novele od po 20 str ili?
ne kazem da nije bila koja novela ali 2/3 toga su knjige od 200-400 str. Uglavnom citam beletristiku, volim citat, imam vremena i to je to
nana_du is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 11:48   #28
Quote:
SilvrBckGorilla kaže: Pogledaj post
to uopće nije problem, ja sam ovo ljeto kada nisam učio za ispite čitao skoro knjigu dnevno tijekom kojih 14 dana, knjige su bile u rasponu od 100 do 350 strana.

A kada učim za jednostavnije ispite onda čitam jednu svaka tri-četiri dana.

Ne vidim u čemu je problem.
Meni je isto to prilično problematično. Imam osjećaj da ljudi koji toliko čitaju ili ''čitaju'' zapravo samo izgovaraju napisane rečenice štiva bez ikakve suvisle primjene na životni okoliš.

Možda je samo važno reći: Čitam! ili Čitam puno! Čitam svaki dan jednu knjigu!.

Ja kad čitam knjigu, primjerice, od 100 stranica, maksimalno joj dopuštam da me svakom rečenicom potakne na neki drugi, meni dosad, neobjavljeni/neotkriveni dio svijeta. Mogu ja nju slistit' za 3 sata, a mogu joj ustupiti i vrijeme od 3 dana i doslovno živjeti s njom i pustiti joj da me kvalitetno nosi kroz svoje brzace, upija mene i ja upijam nju.

Dopuštam, svakako, da ima sto ljudi i dvjesto ćudi.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 14:01   #29
Ne treba se čuditi ovima kaj čitaju stotinjak knjiga godišnje, i to ne ljubića i krimića, posebno ak su u pitanju studenti. Ne traži svaka knjiga istu razinu koncentracije, tj. ima lakših i težih knjiga. Tko voli čitati, naći će vremena.
Da manje visim po netu čitala bih više.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 17:33   #30
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Meni je isto to prilično problematično. Imam osjećaj da ljudi koji toliko čitaju ili ''čitaju'' zapravo samo izgovaraju napisane rečenice štiva bez ikakve suvisle primjene na životni okoliš.

Možda je samo važno reći: Čitam! ili Čitam puno! Čitam svaki dan jednu knjigu!.

Ja kad čitam knjigu, primjerice, od 100 stranica, maksimalno joj dopuštam da me svakom rečenicom potakne na neki drugi, meni dosad, neobjavljeni/neotkriveni dio svijeta. Mogu ja nju slistit' za 3 sata, a mogu joj ustupiti i vrijeme od 3 dana i doslovno živjeti s njom i pustiti joj da me kvalitetno nosi kroz svoje brzace, upija mene i ja upijam nju.

Dopuštam, svakako, da ima sto ljudi i dvjesto ćudi.
Također i ja, potpuno mi je nejasno kad mi netko kaže da pročita knjigu Dostojevskog u jedan dan, meni je normalno pročitati neke odlomke, pa čak i poglavlja letimično više puta, ponekad i nakon takvog čitanja imam osjećaj da joj nisam posvetio potpunu pažnju.

Mislim, nije problem čitati brzo, samo koliko onda knjiga gubi na vrijednosti?
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 18:57   #31
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ne čita ko mašina. Da brže čita to bi mu uštedilo nekih 30-40 % max vremena.
Ovisi koliko brže čita. Netko tko čita 800 riječi u minuti stigne pročitat puno više toga od nekoga tko čita 180 riječi u minuti. Pitanje je i što čovjek čita, laganu beletristikicu čitat ćeš daleko brže nego nekakav nonfikšn u kojem je na svakoj stranici bar jedan pojam koji ti je potpuno nepoznat.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:36   #32
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ovisi koliko brže čita. Netko tko čita 800 riječi u minuti stigne pročitat puno više toga od nekoga tko čita 180 riječi u minuti. Pitanje je i što čovjek čita, laganu beletristikicu čitat ćeš daleko brže nego nekakav nonfikšn u kojem je na svakoj stranici bar jedan pojam koji ti je potpuno nepoznat.
Točno tako. Ja na primjer stvarno brzo čitam. Sjećam se da su nas nekoliko u osnovnoj školi čak slali na neka testiranja brzine čitanja je smo bili jako dobri u tome (to je bilo 80-ih, prije ere danas modernih tečajeva brzog čitanja, mapiranja i sl. ). Tako da laganiju literaturu mogu stvarno brzo pročitati, ali bez gubitaka u razumijevanju, dojmu, upijanju stila pisanja, i sl. Na primjer na godišnjem na plaži znam pročitati i po tri laganije knjige (npr. krimići, trileri) dnevno, 200-300 stranica svaka. Naravno, tom brzinom ih progutam ako su mi zanimljive, a ako nisu, oduži se to. Prema tome, u 10 dana godišnjeg se meni nakupi bar 20 pročitanih knjiga.

Zahtjevniju literaturu čitam sporije, a stručnu literaturu ovisi o težini - nekad mi za stranicu treba i sat vremena. Ali npr. baš su stručni tekstovi pokazatelj da u startu čitam brže od većine kolega jer kad prolazimo svi kroz neki tekst, ja s čitanjem završim prije njih. Dakle, to što netko čita brže po meni ne znači uvijek da automatski čita nekvalitetnije od onih koji čitaju sporije. Tako da mi i nije neobičan podatak da netko tko je prevoditelj, pa mu je čitanje na neki način dio posla, pročita 200 knjiga godišnje.
mik is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 23:31   #33
Nerealne su mi izjave koje čitam na ovoj temi. Pa moja baka koja je zadnjih 25 godina u penziji i faktički ništa ne radi osim što kuha ručak i čita knjige - pročita stotinjak godišnje. Znači ništa drugo ne radi.

Pročitao sam 21 ove godine.
okapoaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 00:13   #34
Složismo se prešutno da je stvar tek u načinu čitanja.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 07:26   #35
Quote:
okapoaN kaže: Pogledaj post
Nerealne su mi izjave koje čitam na ovoj temi. Pa moja baka koja je zadnjih 25 godina u penziji i faktički ništa ne radi osim što kuha ručak i čita knjige - pročita stotinjak godišnje. Znači ništa drugo ne radi.
malo mi je glupo da se imam bilo kome objasnjavat i opravdavat. Pitanje je bilo "koliko" i odgovorila sam. Nije istina da mi je to jedina preokupacija u zivotu.. radim, 8 sati dnevno kao i cijeli normalan svijet. Nisam od nekog tulumarenja i izlaženja, malo spavam a citanje volim i opusta me.
nana_du is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 09:19   #36
ja sam zimus studirala u otaliji i imala sam put od 14 sati min. znala sam i po 2-3-4 knjige procitati samo u tom putu...

ima nesto i u nacinu citanja, ali mislim jednostavno da je stvar preokupacije, prioriteta...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 10:07   #37
Držim se pravila brzog čitanja.
ionako se 90% teksta zaboravi u kratkom roku.
Možda bi trebalo pokrenuti pitanje, što ste od stvari koje ste čitali uopće upamtili.
Uobičajene stvari kao krimiće ili trilere preletim u sat dva kad ih nađem i imam vremena.
S time ako se neko poglavlje ponavlja,
ili je dozlaboga dosadno jednostavno ga zaobiđem i zbog toga se ne osjećam nikako zakinut, dapače,
otvara mi vrijeme za zanimljivije stvari. To mogu sa knjigama na hrvatskom.
Zadnje vrijeme pokušavam čitati samo na njemačkom ili engleskom, za što mi treba vremena jer moram imati i riječnik za riječi koje ne razumijem. Ali opet, kad vidim da krene u dosadu, preletim stranice i idem dalje.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 12:45   #38
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
ili je dozlaboga dosadno jednostavno ga zaobiđem i zbog toga se ne osjećam nikako zakinut, dapače,
otvara mi vrijeme za zanimljivije stvari.
:klap:
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 13:28   #39
Pa negdje knjiga ili dvije na mjesec. Nekih 15-ak knjiga godišnje. Imam dosta interesa i službenih obveza tako da ne stigne se toliko puno čitati. Najviše čitam preko ljeta. Čitanje zahtjeva koncentraciju i razumijevanje. Tu mislim na kvalitetniju literaturu.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 15:45   #40
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Držim se pravila brzog čitanja.
ionako se 90% teksta zaboravi u kratkom roku.
Možda bi trebalo pokrenuti pitanje, što ste od stvari koje ste čitali uopće upamtili.
Ne pamtim knjige tako da mogu recitirati odlomke. Ali pamtim meni interesantne stvari (to su one kad podignem pogled od knjige i razmišljam o pročitanom nekih 5-10 min) kojih se kasnije sjetim po potrebi. Ne vidim smisao čitanja ako istovremeno ne razvijam neke svoje misli.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:22.