Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2005., 23:52   #21
Quote:
Saharun kaže:
Prva lista: 1. 500 druga: 1. 300 treća: 1. 100
2. 250 2. 150 2. 50
3. 166 3. 100 3. 33
4. 125 4. 75 4. 25
5. 100 5. 60 5. 20
6. 83 6. 50
7. 71
8. 62
9. 54
10. 50
11. 45

četvrta: 1. 50 peta: 1. 50
2. 25 2. 25

Ako se bira 11 vijećnika onda je redosljed:
1.prva
2.druga
3.prva
4.prva
5.druga
6.prva
7.treča
8.druga
9.prva
10.prva
11.druga.

Plastično?
Malo se poremetilo kada sam poslao post.

Treba broj glasova svake liste podijeliti sa 1,2,3.... do onog broja vijećnika koji se bira i onda napravit redosljed dobijenih rezultata. Prvih, u ovom slučaju 11, su izabrani vijećnici.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 00:13   #22
Quote:
Akcija2 kaže:
Abacus?
Ne znas sto je to? To ti je vrlo jednostavan (egipatski, ako se ne varam) uredjaj za racunanje, znas ga sigurno - izgleda poput ljestvi a na svakoj 'preckici' se nalaze kuglice koje mogu klizati s jedne strane na drugu.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 00:36   #23
Bajki Bajki, pa ti TO koristiš svaki dan, a ne znaš ni kak se zove.
__________________
I Love U
Vuco is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 10:59   #24
Quote:
Saharun kaže:
Malo se poremetilo kada sam poslao post.

Treba broj glasova svake liste podijeliti sa 1,2,3.... do onog broja vijećnika koji se bira i onda napravit redosljed dobijenih rezultata. Prvih, u ovom slučaju 11, su izabrani vijećnici.

Hvala Saharun, čini mi se da sam konačno shvatila
__________________
kući
Akcija2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 11:04   #25
Kakvo konstruktivno jutro

Sad znam računati po dontu, a znam i što je abacus

Eh što su ti prijatelji
__________________
kući
Akcija2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 11:40   #26
Quote:
Akcija2 kaže:
Hvala Saharun, čini mi se da sam konačno shvatila


Molim.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 11:43   #27
To je metoda prema kojoj ti glasaš protiv nekoga tko ti se najviše gadi, da bi na kraju taj glas došao upravo tome. Naime, oni koji ti se gade malo manje od ostalih su autsajderi koji odmah ispadaju iz trke jer ne mogu priječi izborni prag.
Drugim riječima, zahvaljujući izbornim listama i Dontovoj metodi samo najveći smradovi mogu ostati u politici!
__________________
Probaj vidjeti drugu stranu, pa tek onda predloži rješenje
medion_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 11:52   #28
Quote:
medion_cro kaže:
To je metoda prema kojoj ti glasaš protiv nekoga tko ti se najviše gadi, da bi na kraju taj glas došao upravo tome. Naime, oni koji ti se gade malo manje od ostalih su autsajderi koji odmah ispadaju iz trke jer ne mogu priječi izborni prag.
Drugim riječima, zahvaljujući izbornim listama i Dontovoj metodi samo najveći smradovi mogu ostati u politici!
A čuj, neka metoda mora postojati. Prvo je Zakonom određen prag od 5% i obrada rezultata po Dontu.
Oni koji ne pređu prag, a takvih je u prosjeku 10-15%, njihovi glasovi se podjele među onima koji su prešli prag. Nije pošteno, ali je tako.
Da je niži prag, npr 3%, bilo bi poštenije i puno šarolikije. Uostalom vidiš sto se i sa ovakvim postotkom dešava. Koliranje sa svakim samo da bi osvojili vlast.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 12:57   #29
Quote:
Akcija2 kaže:
Hvala Saharun, čini mi se da sam konačno shvatila
Jel te boli kad nešto shvatiš i nešto naučiš?
.HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 14:49   #30
Quote:
Saharun kaže:
A čuj, neka metoda mora postojati. Prvo je Zakonom određen prag od 5% i obrada rezultata po Dontu.
Oni koji ne pređu prag, a takvih je u prosjeku 10-15%, njihovi glasovi se podjele među onima koji su prešli prag. Nije pošteno, ali je tako.
Da je niži prag, npr 3%, bilo bi poštenije i puno šarolikije. Uostalom vidiš sto se i sa ovakvim postotkom dešava. Koliranje sa svakim samo da bi osvojili vlast.
Još jedan detalj - u ukupan izračun postotka ulaze i nevažeći glasovi. Znači, ako je 100 tisuća ljudi izašlo na izbore, da bi stranka prešla prag, mora imati 5 tisuća glasova. Pri tome nije važno da je samo 90 tisuća važećih glasova....
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 18:09   #31
Quote:
Saharun kaže:
A čuj, neka metoda mora postojati. Prvo je Zakonom određen prag od 5% i obrada rezultata po Dontu.
Oni koji ne pređu prag, a takvih je u prosjeku 10-15%, njihovi glasovi se podjele među onima koji su prešli prag. Nije pošteno, ali je tako.
Da je niži prag, npr 3%, bilo bi poštenije i puno šarolikije. Uostalom vidiš sto se i sa ovakvim postotkom dešava. Koliranje sa svakim samo da bi osvojili vlast.
Da, neka metoda mora postojati, a to je, po meni, večinski sustav. Tamo ipak biraš zastupnika, a ne da ti ga postavi nekakav Račan ili sanader. Otpada i ta priča s izbornim pragom i raspodjelom glasova.
Najbolje od svega: nitko nije 100% siguran da će biti izabran. Valjda bi tako došli i do zastupnika koji misle svojom glavom, a ne samo da budu dizači ruke. Možda se nađe i netko moralno-politički "nepodoban", pa kaže koju kontra sveopčeg klijentelizma. I ta spika s "lijevima" i "desnima" postaje suvišna...
__________________
Probaj vidjeti drugu stranu, pa tek onda predloži rješenje
medion_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 21:44   #32
Quote:
medion_cro kaže:
Da, neka metoda mora postojati, a to je, po meni, večinski sustav. Tamo ipak biraš zastupnika, a ne da ti ga postavi nekakav Račan ili sanader. Otpada i ta priča s izbornim pragom i raspodjelom glasova.
Najbolje od svega: nitko nije 100% siguran da će biti izabran. Valjda bi tako došli i do zastupnika koji misle svojom glavom, a ne samo da budu dizači ruke. Možda se nađe i netko moralno-politički "nepodoban", pa kaže koju kontra sveopčeg klijentelizma. I ta spika s "lijevima" i "desnima" postaje suvišna...
Većinski da, ali mora biti u dva kruga. U izborima 92. i 95. za tada Zastupnički dom dio zastupnika biran je većinskim sustavom, ali u jednom krugu, što znači da su neki kandidati izabrani s minimalnim brojem glasova (recimo s 10 posto i s tek nekoliko glasova više od drugog po broju glasova.)
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2005., 23:12   #33
Quote:
BBlue kaže:
Još jedan detalj - u ukupan izračun postotka ulaze i nevažeći glasovi. Znači, ako je 100 tisuća ljudi izašlo na izbore, da bi stranka prešla prag, mora imati 5 tisuća glasova. Pri tome nije važno da je samo 90 tisuća važećih glasova....
To ne znam. Ali ako je tako, nije pošteno.

Glede većinskog sustava, i ja sam za, pa makar se biralo 50% zastupnika. Ali to ne odgovara političkoj eliti i jebi ga.
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 11:07   #34
Re: Dontova metoda

Quote:
Akcija2 kaže:
Ima li nekoga tko zna to objasniti u par rečenica?

Svi znamo koliko je važno poznavati tu metodu kad se na kraju izbora zbrajaju tih dva i po glasa na svakog trećeg pa na svakog četvrtog pa....

A ja nikako da to zapamtim... HELP! Pls
Tehnički nije teško doći do uputstva. No princip je ovakav. JADAN JE NAROD KOJI DOPUŠTA DA TAKVA METODA DJELUJE.
Jer, na ostale mehanizme selekcije, ona samo DODAJE UZURPACIJI VLASTI, iliti tiraniji birača pobjedničkih stranaka nad biračima poraženih ili onih koji nisu ni prošli pragove.

Doduše ta metoda čini više zločinstva što je tijelo malobrojnije.
Tako npr. u izborima za članove gradskih četvrti, ona je HDZ-v rezultat od 35% važećih glasova podigla na 55% osvojenog udjela u tijelu (tj. vlasti).
Dakle, ona UČINKOVITO PRERASPODJELJUJE MANDATE, nakon što je prvi dio tog posla odradio vještački odmjeren izborni prag.

U tijelima s više članova (npr. županijskim skupštinama) njezini se učinci manje vide ALI SU ISTI, odnosno idu na ruku stranci koja je dobila najveći udio među važečim glasovima birača.

ZATO, MISLIM, DA O TAKVOM INSTITUTU NE TREBA RASPRAVLJATI, VEĆ TREBA TRAŽITI NJEGOVO ZATIRANJE I ZABRANU.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.