Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2015., 20:24   #801
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Naravno je da će vjernik otići liječniku, jer je učinkovitost crkve, molitve, (kao i vidovnjaka, duhovnjaka), jednaka = 0 (nuli), kod liječenja bolesti.
Ovisi kak gledaš, recimo neke crkve se bave "čudotvornim izlječenjima" i "egzorcizmom", a druge samo "egzorcizmom" (premda u tajnosti jer ne vole da se o tom javno, ono zvuči suludo u suvremeno doba), a recimo postoji i situacija "čudotvornog izlječenja" samom nečijom pojavom, primjerice zadnji pokojni papa je navodno (tvrdi Crkva) izlječio jednog bolesnika samo tako što mu je došao u bolnicu u posjetu.

Zato, ne bi ti se oni složili s tobom da je ravno "nuli".

Rasprave ti na ovoj temi nema, bilo bi vrlo nezahvaljno na daljinu baviti se nečijom psihom ili mu pak prepisivati lječničke recepte za koje je potrebna nadležnost stručne osobe. I dobro je tako jer bi u protivnom značilo da na temi ovdje prisustvuju, kako kažeš, vidovnjaci/duhovnjaci iliti čarobnjaci.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 22:23   #802
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Zelim jos jednom napomenuti kako je 'samoubojstvo grijeh' podjednaka sramotna i besmislena izjavao kao i cuda i egzorcizam s obzirom da se ne ulazi u srz i razlog zasto je neko to ucinio, jeli se toj osobi moglo pomoci ... itd, vec se klasicno religijski to odbacuje i slijeze ramenima...
Religije tumače kako tumače, niko nije rekao da imaju veze s Biblijom i niko nije rekao da su sposobne izlječivati a još manje uskrsavati ljude.
Također, apsurd je, primjerice, blagoslivljati ljude za vojne akcije ali ne i imati razumijevanja za nekog tko nikad ne bi presudio drugome ali sebi samom bi (oduzimanjem života). Zato je to specifikacija vanredna, zato što, barem ja ako ne i drugi ovdje, primjećujem da u Bibliji nigdje ne piše da "samoubojice neće uskrsnuti, ali zato ubojice oće, jer ovim prvima Bog neće oprostiti ali ovima drugima će oprostiti".

U prošlosti, bio je običaj da svećenici nisu dozvoljavali pokop samoubojice u prostoru groblja nego malo van njega, sa strane, što se kaže postrance da takav jedan pokojnik bude ukopan, pa čak ni misa se nije održavala za takvog jednog pokojnika, što asocira na 'neoprost', ali vremena se promijeniše i glupi običaj je ukinut, bar to ak niš drugo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 16:12   #803
Quote:
laroxely19 kaže: Pogledaj post
kakav je vaš svjetonazor o samoubojstvu?
Evo već sam prije o tome napisao post na filozofiji pa evo:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=308
Opsidijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 00:02   #804
Quote:
laroxely19 kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo,ubojstvo,abortus,eutanazija.......... ...sve je to protiv života samoga.Bez obzira što kaže Biblija,etika,kakav je vaš svjetonazor o samoubojstvu? Smatrate li da je život u našim rukama,pa ga imamo pravo uskratiti kad god želimo?I ako ne želimo živjeti i odlučimo se na samoubojstvo(bez obzira koje imali razloge)je li naš grijeh taj da naši bližnji pate zbog toga?
A što je život?

Pa život je obični nasilni čin nastao iz sebičnosti.

I sad idu ljudi da ublaže te činjenice raznim moraliziranjima i pravilima igre.

Nije korektno..


Nasilije nikad nećete uspjeti podvaliti pod ŽIVOT.

Život je odabir a gdje nema odabira nema života.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 01:07   #805
samoubojstvo/eutanazija su često uzrok depresije, mislim da je potrebno destigmatizirati neciju depresiju ili anxiety, jer to su na kraju krajeva psihicki problemi koji muce pojedinca i moramo imati vise razogovora i shvacati taj problem ozbiljan da bi spricavali daljni rast takve tuzne inividualne sudbine u koju jedini izlaz vide jest da prestanu zivjeti
BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 01:39   #806
Razni mogu biti razlozi da se netko ubije..Evo jedan se ubio jer je imao platiti milion kuna poreza nije imao i objesio se.
Imamo dužničko ropstvo krediti gdje ljudi godinama vraćaju kamatu i ubijaju se.
Drugi se ubio jer mu žena dala papir za razvod.
Treći se ubio jer mu mater bila luda nije htjela na lječenje ostala je u kući s njime a on se bacio s nebodera.

Sokrat se ubio iz totalno nama nejasnih razloga kao neka vrsta slobode.

Na Masadi se Zeloti ubili međusobno jer ako nisi slobodni ne trebaju da žive.

Život je precjenjen po mome mišljenju a samoubIstvo je podcjenjeno.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 22:02   #807
Novi evangelizacijski dokumentarni film preveden na hrvatskom
Prije nego li završiš s čitanjem ovog teksta, jedan čovjek će dokrajčiti svoj život samoubojstvom jer smatra da nema drugi izbor. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, svake godine 800,000 ljudi učini suicid. Svakih 40 sekundi jedan život manje. To je više od 2000 ljudi svaki dan. Milijunima ljudi koji pate od depresije i beznađa, ''IZLAZ'' ukazuje na bolji put. Ovaj inspirirajući film svijetli silovitim svjetlom u tamu i nudi stvarnu nadu onima koji vjeruju da nada više ne postoji. Netko koga poznaješ možda tajno smišlja svoj izlaz.
https://www.youtube.com/watch?v=yfj9R0D3efY
__________________
"Izgubio sam moju evolucionističku vjeru dok me poučavao uvjerljivo najveći evolucionist 20.st. ...Car darvinovske evolucije je gol." Dr Felix Konotey-Ahulu (vodeći svjetski autoritet za anemiju srpastih stanica, profesor ljudske genetike) "Literalisti (kreacionisti) su apsolutno u pravu. Evolucija je religija." Prof.dr. Michael Ruse (ateist, filozof biologije)  
Luč is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 02:55   #808
Quote:
Luč kaže: Pogledaj post

Milijunima ljudi koji pate od depresije i beznađa,
Čuj, kolega, tim ljudima se prvo treba objasniti da je depresione pojava a ne bolest, i da je ta pojava zaokupirala ne milione već bilione ljudi na zemlji (to kad spomeneš depresivcima odmah im je lakše) i da ne postoji psihijatar a ni pilula koje će ih izliječiti od te nuspojave za koju se zna depresija je uzrokovana nevjerovanjem u Boga Stvoritelja. Da, to je taj razlog masovne ljudske depresije. Znaš, 90% vjernika na zemlji drži samo vanjski oblik obožavanja ali odrekli su se Božje sile na način da su se odrekli Božjeg imena. Sam reci, ako ti se neko odrekne imena, trebaš li ga žaliti? Poruči im, vratite se Božjem imenu pa će vas proći depresija. Amen.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:35   #809
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čuj, kolega, tim ljudima se prvo treba objasniti da je depresione pojava a ne bolest, i da je ta pojava zaokupirala ne milione već bilione ljudi na zemlji (to kad spomeneš depresivcima odmah im je lakše) i da ne postoji psihijatar a ni pilula koje će ih izliječiti od te nuspojave za koju se zna depresija je uzrokovana nevjerovanjem u Boga Stvoritelja. Da, to je taj razlog masovne ljudske depresije. Znaš, 90% vjernika na zemlji drži samo vanjski oblik obožavanja ali odrekli su se Božje sile na način da su se odrekli Božjeg imena. Sam reci, ako ti se neko odrekne imena, trebaš li ga žaliti? Poruči im, vratite se Božjem imenu pa će vas proći depresija. Amen.
Ček ček ha ???

Depresija uzrokovana nevjerovanjem u Boga, daj mi molim te reci ko ti je diler ima heb. dobru robu.
ExZenoXero is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 17:52   #810
Persu je to sa 'ček ček priček' , svima će ako ne sada biti jasno kad dođe Harmagedon, tam više ne bu ček ček...
Sjećate se prve svjetske materijalne krize s kraja 20.stoljeća? (u biti s početka 21.stoljeća), na žalost padali su malodušni ogorčeni strahom preuzeti... u Grčkoj, u to kratko vrijeme oko 2 tisuće ljudi je izvršilo samoubojstvo... a da su još samo malo pričekali oporavili bi se skupa s državom, jer Grčka dandanas postoji a gdje su oni...

Zato, glavu gore i ne pentrajte se po visinama osim ak niste planinari.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 12:52   #811
Vjera (i religije) u Boga, prirodu, znanost, nešto..su svakako pozitivna stvar i za psihičke bolesti, pa i za depresiju, ali nisu svemoćni. Pa ni sama medicina kolikogod je napredovala nije svemoćna. Što će reći da sve to treba koristiti i 'iskoristiti' ako djeluje. Ali, nažalost, neke su depresije toliko duboke da neminovno završavaju samoubojstvom. Puno je tu faktora još uključeno, obiteljska situacija, socijalni status, tako da ništa od toga ne treba zanemariti.
Govoriti da 'vjera može sve' je po meni vrlo naivno. Ali može pomoći, nikad rekao suprotno.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 11:04   #812
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čuj, kolega, tim ljudima se prvo treba objasniti da je depresione pojava a ne bolest, i da je ta pojava zaokupirala ne milione već bilione ljudi na zemlji (to kad spomeneš depresivcima odmah im je lakše) i da ne postoji psihijatar a ni pilula koje će ih izliječiti od te nuspojave za koju se zna depresija je uzrokovana nevjerovanjem u Boga Stvoritelja. Da, to je taj razlog masovne ljudske depresije. Znaš, 90% vjernika na zemlji drži samo vanjski oblik obožavanja ali odrekli su se Božje sile na način da su se odrekli Božjeg imena. Sam reci, ako ti se neko odrekne imena, trebaš li ga žaliti? Poruči im, vratite se Božjem imenu pa će vas proći depresija. Amen.
Ja sam se u razdobljima teške depresije vrlo usrdno molila, ali bila je potrebna kombinacija farmakoterapije i psihoterapije da se iz takvoga stanja izvučem.
Svećenik koji bi vjerniku u depresiji rekao da samo mora vjerovati u Boga i moliti se umjesto da ga uputi psihijatru, po mom bi mišljenju bio katastrofalno loš svećenik i suodgovoran ako taj vjernik u budućnosti digne ruku na sebe.

Oprosti što sam ti probušila tvoj mjehurić sapunice.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 11:57   #813
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja sam se u razdobljima teške depresije vrlo usrdno molila, ali bila je potrebna kombinacija...
Rada. Molitve i rada. Ora et labora
Nema te kemije koja izvlači iz depresije, u određenom stadiju može pomoći, ali na duže staze radi više štete nego koristi.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:01   #814
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja sam se u razdobljima teške depresije vrlo usrdno molila, ali bila je potrebna kombinacija farmakoterapije i psihoterapije da se iz takvoga stanja izvučem.
Svećenik koji bi vjerniku u depresiji rekao da samo mora vjerovati u Boga i moliti se umjesto da ga uputi psihijatru, po mom bi mišljenju bio katastrofalno loš svećenik i suodgovoran ako taj vjernik u budućnosti digne ruku na sebe.

Oprosti što sam ti probušila tvoj mjehurić sapunice.
Da ali ne treba generalizirati;treba vidjeti ko je svečenik(duhovnik),koliko ima iskustva u vođenju takvih duša,koliko poznaje vjernika osobno,odnosno na kojem duhovnom stupnju taj vjernik.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:32   #815
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Rada. Molitve i rada. Ora et labora
Nema te kemije koja izvlači iz depresije, u određenom stadiju može pomoći, ali na duže staze radi više štete nego koristi.
Jesam, i molila i radila. Nisam ni dana bila na bolovanju ni kad mi je bilo strašno teško ustati iz kreveta i/ili istuširati se.

Samo nekoliko dana od početka uzimanja antidepresiva sam osjetila kako se taj crni zastor depresije polako razmiče i vraća se sve više svjetla u moj život.

Bi li se usudio dijabetičaru reći mu inzulin na duže staze više šteti nego koristi i da će mu pomoći samo kombinacija molitve i rada?
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:38   #816
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Da ali ne treba generalizirati;treba vidjeti ko je svečenik(duhovnik),koliko ima iskustva u vođenju takvih duša,koliko poznaje vjernika osobno,odnosno na kojem duhovnom stupnju taj vjernik.
Ne generaliziram, evo ti konkretan slučaj: moj nećak u depresiji toliko očitoj da to primjećuje svaki laik, zbog toga ima teškoća s učenjem. Njegova majka ne priznaje depresiju, ne dopušta mu već započeto psihijatrijsko liječenje i šalje ga svećeniku s preko 50 godina svećeničkoga iskustva. Ovaj ga grdi da se ne trudi dovoljno i da mora više učiti. Nećak je u još goroj depresiji jer sad još sebe krivi za neuspjeh na studiju.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:53   #817
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ne generaliziram, evo ti konkretan slučaj: moj nećak u depresiji toliko očitoj da to primjećuje svaki laik, zbog toga ima teškoća s učenjem. Njegova majka ne priznaje depresiju, ne dopušta mu već započeto psihijatrijsko liječenje i šalje ga svećeniku s preko 50 godina svećeničkoga iskustva. Ovaj ga grdi da se ne trudi dovoljno i da mora više učiti. Nećak je u još goroj depresiji jer sad još sebe krivi za neuspjeh na studiju.
O Boze mili, ne znas ko je tu ludji, njegova mater ili svecenik. Depresija je psihicka bolest i sama rijec ti kaze da je lijece psihijatri, eventualno psiholozi ako lijekovi nisu potrebni.
Ja sam naletio na jednog dobrog svecenika prije par godina dok Sam Jos isao u Crkvu. Vidio je na ispovjedi da se previse brinem oko svojih 'grijeha', i da se pretjerano samoprijekoravam. Rekao mi je da covjek nije robot, I da se ne brinem oko tih sitnih prekrsaja jer mi to pogorsava psihicko stanje I samopouzdanje. Bolji odgovor ne bih dobio ni od psihijatra, ali Jos vise vrijedi kad ti to svecenik kaze.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:01   #818
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Jesam, i molila i radila. Nisam ni dana bila na bolovanju ni kad mi je bilo strašno teško ustati iz kreveta i/ili istuširati se.

Samo nekoliko dana od početka uzimanja antidepresiva sam osjetila kako se taj crni zastor depresije polako razmiče i vraća se sve više svjetla u moj život.
Rad je širok pojam. Podrazumijeva se fizički rad, u miru i u prirodi.
Antidepresivi (također širok pojam, ne znam koji lijek si koristila) maskiraju simptome, NE rješavaju uzrok problema. Ako te zanima, možemo i detaljnije o tome, postoje vrhunske studije o štetnosti i nuspojavama. Da se razumijemo, potrebno je mišljenje i NPS-a, da se vidi sa fiziološke strane što bi mogli biti uzroci depresije i sl (nasljedni faktor itd)...



Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Bi li se usudio dijabetičaru reći mu inzulin na duže staze više šteti nego koristi i da će mu pomoći samo kombinacija molitve i rada?
Da, uporaba inzulina na duže staze pravi više štete nego koristi. Sve u našem tijelu je stvoreno sa određenom funkcijom, i ako ne vrši tu funkciju, atrofira i odumire. Tako i pankreas.

Osnova izlječenja jeste promjena životnih navika, koje su dovele do pojave problema ili bolesti, a ne gutanje pilula.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:06   #819
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post

Sokrat se ubio iz totalno nama nejasnih razloga kao neka vrsta slobode.

Na Masadi se Zeloti ubili međusobno jer ako nisi slobodni ne trebaju da žive.

Život je precjenjen po mome mišljenju a samoubIstvo je podcjenjeno.
Sokrat.
Nakon tog bisera teško mi se je ne složiti s posljednjom rečenicom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:32   #820
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ne generaliziram, evo ti konkretan slučaj: moj nećak u depresiji toliko očitoj da to primjećuje svaki laik, zbog toga ima teškoća s učenjem. Njegova majka ne priznaje depresiju, ne dopušta mu već započeto psihijatrijsko liječenje i šalje ga svećeniku s preko 50 godina svećeničkoga iskustva. Ovaj ga grdi da se ne trudi dovoljno i da mora više učiti. Nećak je u još goroj depresiji jer sad još sebe krivi za neuspjeh na studiju.
ne bilo koji svećenik..ma makar on imao i 100 godina..idealni svećenik u ovom slučaju bi bio dipl. psiholog-svećenik,kojih nažalost u RH ima na prste izbrojiti,ali također da se naći recimo svećenika koji je introvert melankoličkog karaktera,redovnik(!?),ili karmeličanina,ili netko tko je osobno slično prolazio..opet s druge strane taj nećak,koliko živi vjerski život,koliko ide u dubinu sebe,jel proživljava egzistencijalne krize etc
sve u svemu duhovnost kod ovakvih stvari može jako jako puno pomoći,ali također i jako odmoći,izrasti u neku nastranu nezrelu duhovnost,odnosno još veći životni problem.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.