Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2017., 15:34   #1
Cool Hvali ljubav, no drž se realnog konteksta!

https://www.bitno.net/kolumne/kristo...vise-od-njega/

Kad ti kažu da nikoga ne smiješ ljubiti više od Bogova nije li to zapravo umanjenje slobode koja je dana (sic?) i guranje ljubavi u jedan kontekst?

Biramo li mi ono(g) što ćemo voljeti i trudimo se da to isto volimo?

Ne bi li ljubav trebala biti spontana; ovako je to kao ugovorna bračna ljubav...?

Sve mi to ide u pravcu prazne, sterilne autoceste jer lako je voljeti svijet ali teško vlastitog konkretnog susjeda Jožu(pogotovo onog iz pakla).

Kontekst nevidljivog sadržaja kojeg volimo, samu ljubav lišava onoga što nam se ne sviđa jer bogovi nisu kao konkretni ljudi puni mana.
U realnom svijetu, zbilja je takva da nedostaci izjedaju ljubav ko hrđa metal, ko crv drvo...pa ostaje samo navika.

Ovdje se ništa ne propušta slučaju; usmjeriš li svoju ljubav u nekakvi ideal, nastaje kult koji se brani od nesavršenosti ovog svijeta a tebe usmjerava tamo gdje želi.

Kako je voljeti idealno savršeno biće više od konkretnih ljudi koji su takvi kakvi su...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:01   #2
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
https://www.bitno.net/kolumne/kristo...vise-od-njega/

Kad ti kažu da nikoga ne smiješ ljubiti više od Bogova nije li to zapravo umanjenje slobode koja je dana (sic?) i guranje ljubavi u jedan kontekst?
Ti to ozbiljno?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:06   #3
@Nermuth

Ima žena koje su zaljubljene u imaginarna Krista a muževe uopće ne vole i tako budu u braku 40 godina dok ne otegnu.Dakle njima pomaže to da održe brak preko te fantazije,zaljubljenost koju nemaju prema suprugu imaju u toga Krista.
Naravno suprug hebe okolo druge žene a što drugo kad ova ima svoju ljubav, a ova koje se daje Kristu misli da je on tutlek koji će njoj ostati vjeran.Prevara ide na prevaru !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:01   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kad ti kažu da nikoga ne smiješ ljubiti više od Bogova nije li to zapravo umanjenje slobode koja je dana (sic?) i guranje ljubavi u jedan kontekst?
To zvuči kao logičan stav za one koji ljude odvajaju od Boga.
Na drugoj strani, ako je Bog u svima nama, kada u svakoj osobi vidimo Boga, kada znamo da smo svi povezani, da su njihove vrijednosti i naše vrijednosti, njihove misli naše misli, onda svaku osobu možemo voljeti kao Boga, jer je Bog u svakoj osobi.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 12:19   #5
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
To zvuči kao logičan stav za one koji ljude odvajaju od Boga.
Na drugoj strani, ako je Bog u svima nama, kada u svakoj osobi vidimo Boga, kada znamo da smo svi povezani, da su njihove vrijednosti i naše vrijednosti, njihove misli naše misli, onda svaku osobu možemo voljeti kao Boga, jer je Bog u svakoj osobi.
Mislim da ta koncepcija koju spominješ nije u igri, već da se emocije usmjeravaju na nebo gdje stoluje bog sa bijelom bradom koji te voli ali i pokazuje da nisi mali bog.

Emocije mogu biti okidači (kao i opasnost) ako se ne usmjeravaju tamo gdje treba pa vrludaju amo-tamo pa često pokupe ono što odvaja od stada.
Naputak govori da treba voljeti savršene bogove ali ne govori da voliš samog sebe, nesavršenog i punog mana.

Tu nastaje kurcnšlus...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 14:53   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
https://www.bitno.net/kolumne/kristo...vise-od-njega/

Kad ti kažu da nikoga ne smiješ ljubiti više od Bogova nije li to zapravo umanjenje slobode koja je dana (sic?) i guranje ljubavi u jedan kontekst?

Biramo li mi ono(g) što ćemo voljeti i trudimo se da to isto volimo?

Ne bi li ljubav trebala biti spontana; ovako je to kao ugovorna bračna ljubav...?

Sve mi to ide u pravcu prazne, sterilne autoceste jer lako je voljeti svijet ali teško vlastitog konkretnog susjeda Jožu(pogotovo onog iz pakla).

Kontekst nevidljivog sadržaja kojeg volimo, samu ljubav lišava onoga što nam se ne sviđa jer bogovi nisu kao konkretni ljudi puni mana.
U realnom svijetu, zbilja je takva da nedostaci izjedaju ljubav ko hrđa metal, ko crv drvo...pa ostaje samo navika.

Ovdje se ništa ne propušta slučaju; usmjeriš li svoju ljubav u nekakvi ideal, nastaje kult koji se brani od nesavršenosti ovog svijeta a tebe usmjerava tamo gdje želi.

Kako je voljeti idealno savršeno biće više od konkretnih ljudi koji su takvi kakvi su...?
Ne znam zbog čega preinačavanje u Bogove kad je riječ o Isusu, kršćanskoj ideji Boga?
Ak oni tak misle nek im bude, ionako si ne daju ništ dokazati.
Ljubav jest spontana , ne smije ti ju nitko određivati. To ispada kršenje slobodne volje, jedan od največih darova čovjeku od Boga.
Fuj popovske dogme.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 15:04   #7
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Ne znam zbog čega preinačavanje u Bogove kad je riječ o Isusu, kršćanskoj ideji Boga?
Ak oni tak misle nek im bude, ionako si ne daju ništ dokazati.
Ljubav jest spontana , ne smije ti ju nitko određivati. To ispada kršenje slobodne volje, jedan od največih darova čovjeku od Boga.
Fuj popovske dogme.
Zbog čega, zbog radosti i veselja plurala...

Bogovi se kod nas pišu malim slovima a bog velikim.
I na jeziku se vidi usmjerenost.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 16:55   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zbog čega, zbog radosti i veselja plurala...

Bogovi se kod nas pišu malim slovima a bog velikim.
I na jeziku se vidi usmjerenost.
Je, vidi se. I ti si u uvodnom postu stavila Bogove.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 17:15   #9
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Ne znam zbog čega preinačavanje u Bogove kad je riječ o Isusu, kršćanskoj ideji Boga?
Ak oni tak misle nek im bude, ionako si ne daju ništ dokazati.
Ljubav jest spontana , ne smije ti ju nitko određivati. To ispada kršenje slobodne volje, jedan od največih darova čovjeku od Boga.
Fuj popovske dogme.
Ti kao Golem Rambana pljujes na ljude koji popovima vjeruju u njihove interpretacije.Iskoristi ovaj dar !
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 17:32   #10
Moraš imati ljubav prema nečemu ili nekome da se opredijeliš za tu stranu, ali zapravo se radi o zadovoljavanju ovog ili onog.

Ako zadovoljiš boga mrkve imat ćeš mrkve, ako zadovoljiš Vrhovnu Božansku Osobu, zadovoljio si cijeli svemir
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 14:22   #11
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ti kao Golem Rambana pljujes na ljude koji popovima vjeruju u njihove interpretacije.Iskoristi ovaj dar !
Krivo si shvatio kao i obično. Aj čitaj ponovo.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 14:47   #12
kako bi mi itko umanjio slobodu pričom o nekakvim bogovima u čije postojanje ne vjerujem ?
otprilike, kao da tvrdiš da mi ljubav prema crvenkapici umanjuje slobodu. ili ljubav prema petru panu.

u sezoni stare blitve svašta prolazi kao tema.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 15:18   #13
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Krivo si shvatio kao i obično. Aj čitaj ponovo.
Znači ti nisi Rambov Golem? Imaš svoje mišljenje?
lol Oprosti ako sam krivo shvatio ja sam onako površno povukao paralelu a ti preduboko razmislio.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.