Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2017., 20:24   #1
Europa želi jače povezivanje država u jugoistočnoj Europi

NOVA JUGOSLAVIJA: HAHN NAJAVLJUJE STVARANJE BALKANSKOG TRŽIŠTA NA SUMMITU U TRSTU
Europski povjerenik za proširenje Johannes Hahn najavio je da će čelnici država zapadnog Balkana na summitu u Trstu potvrditi osnivanje regionalnog ekonomskog područja i istaknuo da to nije suprotno ideji njihova integriranja u EU.
Predstavnici sedam zemalja EU-a, uključujući Hrvatsku, i šest zemalja zapadnog Balkana u srijedu poslije podne će na 4. summitu Berlinskog procesa u Trstu razgovarati o jačanju suradnje i veza u regiji kako bi ona brže napredovala prema članstvu u EU.
Uoči sastanka na vrhu održan je poslovni forum na kojem je Hahn rekao da će regionalni čelnici potvrditi uspostavu zajedničkog ekonomskog područja.
“To znači stvaranje područja od oko dvadeset milijuna ljudi gde će konačno postojati slobodan protok roba i usluga”, rekao je europski povjerenik.


Pa kako je ovo moguće?
Europa nas gura na Balkan, a mi hoćemo premjestiti državu sjevernije.

Šalu na stranu: zašto se toliko grozite jugoistočne europe, umjesto da od toga prostora izvučemo najveću korist za nas?

Mislite li da možemo i trebamo profitirati od ekonomske i političke suradnje u regiji?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 21:23   #2
To ne ukljucuje nas. Mi smo clanica Europske Unije i kao takva moramo imati carine sa drzavama ne-clanicama. Ne mozemo se niti teoretski ukljuciti u nekakvu zajednicku balkansku ekonomsku uniju jer se to direktno kosi sa clanstvom u EU. O ovoj inicijativu se vec duze vrijeme govori, to je vec aktualno dosta vremena, i Vucic je o tome govorio u dosta navrata, i rijec je o povezivanju svih preostalih balkanskih drzava koje nisu clanice EU, dakle Srbije, BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Albanije. Hrvatska u tu pricu ne spada. Mi smo dio zajednickog trzista sa slobodnim protokom ljudi, roba i usluga od 500 milijuna ljudi, a oni neka si slobodno stvaraju trziste od 20 milijuna ljudi. Ionako te drzave nece u EU jos 15 godina, ako i uopce.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 21:35   #3
Meni bi biolo najbitnije da imamo na čelu RH političare koji će radititi u interesu nacije, a ako već imamo marionetsku vlast, onda je besmisleno uopće pričati što i kako, biti će kako gazda u briselu kaže.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 21:42   #4
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Meni bi biolo najbitnije da imamo na čelu RH političare koji će radititi u interesu nacije, a ako već imamo marionetsku vlast, onda je besmisleno uopće pričati što i kako, biti će kako gazda u briselu kaže.
Upravo tako.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:01   #5
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
To ne ukljucuje nas. Mi smo clanica Europske Unije i kao takva moramo imati carine sa drzavama ne-clanicama. Ne mozemo se niti teoretski ukljuciti u nekakvu zajednicku balkansku ekonomsku uniju jer se to direktno kosi sa clanstvom u EU. O ovoj inicijativu se vec duze vrijeme govori, to je vec aktualno dosta vremena, i Vucic je o tome govorio u dosta navrata, i rijec je o povezivanju svih preostalih balkanskih drzava koje nisu clanice EU, dakle Srbije, BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Albanije. Hrvatska u tu pricu ne spada. Mi smo dio zajednickog trzista sa slobodnim protokom ljudi, roba i usluga od 500 milijuna ljudi, a oni neka si slobodno stvaraju trziste od 20 milijuna ljudi. Ionako te drzave nece u EU jos 15 godina, ako i uopce.
Upravo iz tog razloga se i stvara ta ekonomska zajednica 6 država Zapadnog Balkana (u taj termin više ne spadaju ni Hrvatska ni Slovenija, za Brisel i EU terminologiju Zapadni Balkan su samo nečlanice EU s prostora JI Europe).

EU ne zna što bi s tim državama od kojih je jedna stalno na rubu raspada, jedna ne zna gdje joj je južna granica, a na toj južnoj granici zapravo završava jedna od dvije albanske države iz te šesteročlane grupe, ona koju se u dokumentima EU vodi s asteriskom i fustnotom o rezoluciji UN, onda je tu zemlja koja se već 25 godina službeno vodi kao FYROM, pa novopečeni NATO član u kojem Rusi pokušavaju srušit vlast.
Što reć kad u toj kašeti brokava Albanija ispada najnormalnija čiji premijer je danas prošetao nove Adidas tenisice u kombinaciji s tamnim odijelom. Fashion statement.

Briselu treba nekakva aktivnost da se vidi da je EU još vanjskopolitički aktivna pa nešto pokušavaju na exYU prostoru, ali taj Berlinski proces kao leteći cirkus ide okolo po najvećim državama Unije, a rezultat nikakav.
__________________
De Coubertin: Nije važno pobijediti, važno je sudjelovati
Milanović: Nije važno sudjelovati, važno je izgubiti
watrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:25   #6
Ha, ha, ha!
Toliko muke da se ode iz Jugoslavije, a sad par samarcina EU birokrata i evo probnih balona za javnost u kome se puk obavjestava da se ide u novu uniju sa Srbijom i drugarima, iz ekonomskih razloga, zbog trzista od 20 miliona ljudi i sl. sranja.
E Franjo, okreces li se u grobu. Cak ni Franjo koji je radio za tko zna koga sve, ovo ne bi ocekivao.
Ovo je prvi korak. Kad se procjeni da se grla ne bune, obznanit ce se dalji koraci.
Najcudnije mi je da Srbija pristaje i treci put ulazit u zajednicu sa drzavama koje su je uvijek nastojale unistit, etnicki ocistit i unistit Srbe i sl. a Srbi su im uvijek bili krivi za sve.
Povijest treba proucavat i ne pristat na ovo. Ako treba izgradit zidove i nemat nista jedni sa drugima, jer ce opet zavrsit u moru krvi.
Medjutim, korumpirani nesposobni balkanski politicari ucinit ce sve da se ulizu EU birokraciji i SADu, dakle moze se ocekivat donosenje najgorih i najopasnijih odluka. Ipak je vec dvadesetak godina mira na Balkanu, a to je nedopustivo puno.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:33   #7
Odma sutra Hrvatska ide u ovo....malo ozbiljnosti ekipa.
Ovo je dizanje Vucicevog ega da ga ne boli odjebavanje iz EU
a da ga kao drze blizu da ga Rusi ne love...

Sta proizvore te super drzave da im netreba carina..
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:45   #8
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Ha, ha, ha!
Toliko muke da se ode iz Jugoslavije, a sad par samarcina EU birokrata i evo probnih balona za javnost u kome se puk obavjestava da se ide u novu uniju sa Srbijom i drugarima, iz ekonomskih razloga, zbog trzista od 20 miliona ljudi i sl. sranja.
E Franjo, okreces li se u grobu. Cak ni Franjo koji je radio za tko zna koga sve, ovo ne bi ocekivao.
Ovo je prvi korak. Kad se procjeni da se grla ne bune, obznanit ce se dalji koraci.
Najcudnije mi je da Srbija pristaje i treci put ulazit u zajednicu sa drzavama koje su je uvijek nastojale unistit, etnicki ocistit i unistit Srbe i sl. a Srbi su im uvijek bili krivi za sve.
Povijest treba proucavat i ne pristat na ovo. Ako treba izgradit zidove i nemat nista jedni sa drugima, jer ce opet zavrsit u moru krvi.
Medjutim, korumpirani nesposobni balkanski politicari ucinit ce sve da se ulizu EU birokraciji i SADu, dakle moze se ocekivat donosenje najgorih i najopasnijih odluka. Ipak je vec dvadesetak godina mira na Balkanu, a to je nedopustivo puno.
Ej majstore, jel ti znas citat? To se NE ODNOSI na nas. To je spajanje preostalog dijela europskog kontinenta koji nije integriran u Europsku Uniju i za kojeg Unija ne zna sto bi s njim. Ako se i dogodi nekakva "nova Jugoslavija", to ce biti bez nas. Mi vise ne spadamo tamo, na nas se vise ne odnosi termin "zapadni Balkan", termin uz kojeg smo se vezali jos od 2000. godine i zagrebackog summita pa sve do ulaska u Europsku Uniju 2013. Taj vlak je prosao.

Mi vise nismo "western Balkans", to su sada ove preostale poluraspadnute drzave za koje Europe ne zna sto bi napravila s njima, pa je najbolje da ih se veze u nekakvu ekonomsku uniju. Jer u EU u takvom stanju u kakvom jesu (da jedna od njih ne zna koje su joj granice, druga je permanentno vec 20 godina na rubu raspada, treca na rubu gradjanskog rata a ni sama ne zna koje joj je ime, cetvrta vodi borbu s Rusima oko NATO-a, peta postoji samo zahvaljujuci americkoj vojnoj bazi itd...). I sto onda najbolje napraviti - pa staviti nekakav zajednicki termin, nekakvo zajednicko trziste, pa nek si onda trguju medjusobno, mozda kroz trgovinu zaborave za silne medjuetnicke probleme i sukobe koje imaju.

Hrvatska (a od prije jos i Slovenija) sa tim podrucjem vise nemaju veze. To je hvala bogu iza nas, nema vise niti "zapadnog Balkana" niti nikakve zajednicke asocijacije s tim prostorom. Mi sada, ako uopce pratis sto se dogadja, intenzivno radimo na povezivanju sa drzavama Visegradske skupine, dakle sa drzavama clanicama Europske Unije koje pripadaju srednjoj Europi, kako bi se stvorio bedem od Baltika do Jadrana i Crnog mora. Ako pogledas kartu na linku ispod, vidjet ces da u to nisu ukljucene upravo ove drzave koje bi trebale tvoriti nekakvu "balkansku ekonomsku uniju", a ta nasa inicijativa ima veliku potporu Amerike, koju je eksplicitno izrazio americki predsjednik na nedavnom summitu u Poljskoj, te o cemu je i razgovarao u cetiri oka sa predsjednicom.

http://www.hrsvijet.net/index.php/vi...ive-triju-mora

https://www.hkv.hr/vijesti/svijet/27...riju-mora.html

Mi smo sada srednja Europa, a "Balkan" podrazumijeva BiH, Srbiju, Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju i Albaniju. Drugim rijecima, sve redom poluraspadnute drzave koje nece uci u EU nikada. A medju svima njima, jos najnormalnija ispada Albanija, sto pak reci na to.

Tako da, nazalost svim jugonostalgicarima moram saopciti losu vijest. Prerano su se poveselili. Hrvatska ne ide nigdje na Balkan, Hrvatska je cvrsto u Europskoj Uniji, i u skorom savezu sa drzavama srednje Europe, vracamo se tamo gdje smo oduvijek stoljecima i pripadali.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 23:47   #9
Našao jedan video iz jedne susjedne države koja bi trebala biti dio te nove Juge, pogledajte video https://www.youtube.com/watch?v=XHgjoNQgjqc, iz ovog vidite, da sve te države idu po istim logičkom slijedu.

Dakle, sve što strani gremij tražei od RH, imamo u svim državama kojima vladaju ti isti strani gremiji. Sve je identične.

EPS ,ako se ne varam to je njihov HEP, dakle nismo samo mi prisiljeni prodati HEP.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:19   #10
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Ej majstore, jel ti znas citat? To se NE ODNOSI na nas. To je spajanje preostalog dijela europskog kontinenta koji nije integriran u Europsku Uniju i za kojeg Unija ne zna sto bi s njim. Ako se i dogodi nekakva "nova Jugoslavija", to ce biti bez nas. Mi vise ne spadamo tamo, na nas se vise ne odnosi termin "zapadni Balkan", termin uz kojeg smo se vezali jos od 2000. godine i zagrebackog summita pa sve do ulaska u Europsku Uniju 2013. Taj vlak je prosao.

Mi vise nismo "western Balkans", to su sada ove preostale poluraspadnute drzave za koje Europe ne zna sto bi napravila s njima, pa je najbolje da ih se veze u nekakvu ekonomsku uniju. Jer u EU u takvom stanju u kakvom jesu (da jedna od njih ne zna koje su joj granice, druga je permanentno vec 20 godina na rubu raspada, treca na rubu gradjanskog rata a ni sama ne zna koje joj je ime, cetvrta vodi borbu s Rusima oko NATO-a, peta postoji samo zahvaljujuci americkoj vojnoj bazi itd...). I sto onda najbolje napraviti - pa staviti nekakav zajednicki termin, nekakvo zajednicko trziste, pa nek si onda trguju medjusobno, mozda kroz trgovinu zaborave za silne medjuetnicke probleme i sukobe koje imaju.

Hrvatska (a od prije jos i Slovenija) sa tim podrucjem vise nemaju veze. To je hvala bogu iza nas, nema vise niti "zapadnog Balkana" niti nikakve zajednicke asocijacije s tim prostorom. Mi sada, ako uopce pratis sto se dogadja, intenzivno radimo na povezivanju sa drzavama Visegradske skupine, dakle sa drzavama clanicama Europske Unije koje pripadaju srednjoj Europi, kako bi se stvorio bedem od Baltika do Jadrana i Crnog mora. Ako pogledas kartu na linku ispod, vidjet ces da u to nisu ukljucene upravo ove drzave koje bi trebale tvoriti nekakvu "balkansku ekonomsku uniju", a ta nasa inicijativa ima veliku potporu Amerike, koju je eksplicitno izrazio americki predsjednik na nedavnom summitu u Poljskoj, te o cemu je i razgovarao u cetiri oka sa predsjednicom.

http://www.hrsvijet.net/index.php/vi...ive-triju-mora

https://www.hkv.hr/vijesti/svijet/27...riju-mora.html

Mi smo sada srednja Europa, a "Balkan" podrazumijeva BiH, Srbiju, Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju i Albaniju. Drugim rijecima, sve redom poluraspadnute drzave koje nece uci u EU nikada. A medju svima njima, jos najnormalnija ispada Albanija, sto pak reci na to.

Tako da, nazalost svim jugonostalgicarima moram saopciti losu vijest. Prerano su se poveselili. Hrvatska ne ide nigdje na Balkan, Hrvatska je cvrsto u Europskoj Uniji, i u skorom savezu sa drzavama srednje Europe, vracamo se tamo gdje smo oduvijek stoljecima i pripadali.

Za jugonostalgičare brutalno, ali istinito.

To da je Albanija u toj ekipi politički najstabilnija država je sasvim dovoljan podatak o "kvaliteti" tog prostora.

Iako će još dosta vremena proći da društvenopolitički radnici koji se u RH prodaju pod novinare (zapravo su dnovinari) i redom su ovisnici o regionu prihvate to da Hrvatska ne spada u taj prostor niti u definiciju Zapadnog Balkana kako ga vidi EU.

I danas je u Dnevniku 3 HRTa novinar u prilogu spomenuo da je jedina članica EU s prostora Zapadnog Balkana - Hrvatska. Petar Vlahov je u Temi dana isto bio kriminalan.

Da EU dijeli to mišljenje (a ne dijeli), danas u Trstu ne bi bila Slovenija kao što nije bila ni Mađarska ni Grčka.
Iako se ni HR ni SLO više ne promatraju kao zapadnobalkanski prostor.
__________________
De Coubertin: Nije važno pobijediti, važno je sudjelovati
Milanović: Nije važno sudjelovati, važno je izgubiti
watrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:22   #11
mi ne spadamo u to. to je za države koje tek pregovaraju o članstvu! ne može HR kao članica EU imati povlaštene carine s ostatkom Balkana!!
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 00:27   #12
Ja smatram da je Jugoslavija i to vec prva bila nevjerovatna pogreska i da je trebalo ostavit balkanske narode da se utope u vecim okolnim zemljama i budu asimilirani a ne im davat drzave jer su ocito nesposobni za imat svoju drzavu.
I ove drzavice koje danas postoje nisu sposobne prezivjet same i normalno se razvijat, bez stalnog zaduzivanja koje u konacnici vodi u bakrot i propast drzave.
Ipak bojim se da ce EU i SAD primorati silom sve te drzavice opet na neki oblik ujedinjenja, sad i sa Albanijom koja sama zeli unistiti barem 3 okolne drzave.
Nema ni jedna od banana drzavica svoj suverenitet i mogucnost odbiti nametnute direktive, jer sama bez novih zaduzenja ne bi mogla prezivjeti mjesec dana i to je zalosna stvarnost na Balkanu.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 03:29   #13
http://m.dw.com/hr/eu-ima-jasne-i-is...anu/a-39654104

Bit će kako gazde kažu.

http://m.dw.com/hr/što-eu-namjerava-...nom/a-39629297
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 07:00   #14
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Ha, ha, ha!
Toliko muke da se ode iz Jugoslavije, a sad par samarcina EU birokrata i evo probnih balona za javnost u kome se puk obavjestava da se ide u novu uniju sa Srbijom i drugarima, iz ekonomskih razloga, zbog trzista od 20 miliona ljudi i sl. sranja.
mamara je hohštapler, ali nije budala

https://www.youtube.com/watch?v=-Kmn8Xm9kgg
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 07:01   #15
Nova Vojna Krajina prema imigrantima. Vi se budale iscrpljujte i ginite da EU moze nastavit po starom.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 10:26   #16
To tržište je samo privremeno dok i druge države ne uđu u EU, kao što je bilo privremeno i za Hrvatsku dok nije ušla u EU. Za Srbiju i CG samo je pitanje vremena kad će u EU, dok za BIH i Makedoniju je to već malo kompliciranije.
Europa se voli igrati ujedinjavanja, ako nisi nužno u EU, privremeno ćeš biti u nekoj drugoj uniji.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 10:27   #17
Quote:
watrai kaže: Pogledaj post
Hrvatska ne spada u taj prostor
Što smo mi pomaknuli državu negdje drugdje?

Kako država može ne spadati u prostor na kojem jeste?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 10:33   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Što smo mi pomaknuli državu negdje drugdje?

Kako država može ne spadati u prostor na kojem jeste?
Na tvoju žalost, ni HR ni Slovenija nisu uključene u novi regijunaški projekt, koji već sabotiraju CG i Kosovo. Hahaha
Mala Rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 10:40   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Što smo mi pomaknuli državu negdje drugdje?

Kako država može ne spadati u prostor na kojem jeste?
Politički više ne spada, no problem za takve će nastati kad te države koje su trn u oku uđu u EU, jer ne možeš pobjeći iz EU na nešto još bolje. Ovako je samo odgoda problema kojeg imaju.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 11:01   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Što smo mi pomaknuli državu negdje drugdje?

Kako država može ne spadati u prostor na kojem jeste?
Vec ti je odgovoreno nekoliko puta, ali ne das se, ocito je čežnja za ponovnim povezivanjem sa ex-yu drzavama prejaka.

Mi POLITICKI vise ne spadamo u taj prostor, sve ove predlozene asocijacije i povezivanja koja bi se eventualno u buducnosti mogla dogoditi izmedju drzava "zapadnog Balkana" nas se ne ticu. A ne ticu nas se iz jednog vrlo jednostavnog razloga, a to je da je clanicama Europske Unije zabranjeno stvarati ekonomske unije sa drzavama neclanicama, jer prema njima moramo imati carine, za razliku od unutareuropskog prostora u kojem za sve drzave clanice vladaju isti bescarinski uvjeti. To se moze promijeniti jedino na razini cijele Europske Unije, pa da cijela Unija potpise neki sporazum sa "zapadnim Balkanom" kao sto to recimo ima potpisano sa Svicarskom i Norveskom. Ali to bi onda bilo na razini cijele Unije, a ne jedne od drzava clanica. Stoga, ova inicijativa je za Hrvatsku nebitna.

Ovo sto se pokusava izvesti je jedan pokusaj intergracije prostora koji je ostao izvan Europske Unije i koji ce vjerojatno ostati izvan Europske Unije u slijedecih 15-20 godina, ako uopce ikada udje u EU, pa ga se pokusava na neki nacin povezati, u okviru neke trgovinske unije, zajednickog trzista zemalja koje su ostale izvan EU i slicno.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.