Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2009., 13:58   #21
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
dobro nije podvala! ali opet mi smo sunije, a ti tražiš od nas da komentarišemo pojavu koje ipka mi ne poznajemo dovoljno. Mi o šijama znamo onoliko koliko smo pročitali iz knjiga, međutim mi šijitski islam ne živimo i samim tim ne shvatamo dovoljno.

u doba diferenciranja šija i sunija politika je bila dio vjere dio religije
odvajanje bilo kojeg aspekta društvenog života od islama je muslimanima tada bio stran, a pokušaji da se to učini danas izazivjau konfuziju.
elem, skulristička ideologija je, mnogi muslimanski mislioci smtrju nekompatibilna islamu jer je islam prije svega način života pa tek onda sve ostalo tj religija politika itd itd.

razlike postoje, ali se one nekad minimaliziraju a nekad se naglašavjau ali su one evidentne. počev od ooblika molitve pa do recimo institucije imama koje sunije ne poznaju. kada se govori o šijama i sunijama bolje je govoriti o sličnostima nego o razlikama.

Kad je u pitanju pokret ili sekta ili dio islama kojoj je osnivač Muhammed ibn Abdulvehab tj., kako u većini enciklopedija stoji, vehabitima ta tema izaziva dosta kontroverzi.
Šije i sunije su muslimani i vehabiti su muslimani ali ne radi se o jednom te istom.
Mnogi danas vehabite svrstavaju među sunije i oni koegzistijrau među sunijama, međutim ono što ih odvaja od sunije je odbacivanje nekih načela koje se generalno sunije pridržavaju pa neki učenjaci smatraju da oni nisu sunije.

što se tiče djelatnosti " ni kurvi ni podložnica" tu nemam neki suvisao komentar osim da je taj pokret rezultat prodiranja sekularističke ideologije u islam tj. oni su rezultat zbunjenosti koje sekularizam izaziva kao i odstupanja o islamskih načela koji danas mnogi muslimani ne slijede.
npr. Imovina žene je prema praksi Poslanika a.s. je samo ženina. Poslanikova prva žena bila je bogata udovica, a Poslanik nije raspolagao sa njenom imovinom.
prenosiioci hadisa su zabilježili slučaj Alije r.a. i Fatime r.a. koja Aliju nije dala dozvolu za drugu ženu i na tome je ostalo
Objasni mi ovo boldano molim te.
__________________
Nekim jajima prosto nije suđeno da ikada postanu kajgana. T.Pančić
njetočkanezvanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 23:07   #22
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
autorici je namjera bila ocrniti islam.
Takvih knjiga (a i autora) ima koliko hoćeš. U ovo vrijeme globalne povezanosti, kroz razmjenu iskustava i dujalog, ljudi saznaju više nego što ih je mogao naučiti lokalni svećenik prije 20, 30 godina. Mnoge informacije brže putuju i tako stvari dolaze na vidjelo, pa se islam sve više pokazuje kao pozitivan. I i u skladu sa tim ukazuje se potreba da se ta vjera što više ocrni kako bi što manje ljudi prepoznalo istinu. U tom cilju se i pravi toliko mnogo takve literature. Naravno, to ne znači da crnih primjera nema u islamskom svijetu; i često veoma teškog položaja žena... ali najčešće se to stanje održava zbog tradicije i lokalnih običaja, a ne zbog vjere. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 23:41   #23
Joj, nedavno sam čitao 'U Afganistan Bog dolazi još samo plakati'. Literarno prilično loša knjiga, al događaji koje opisuje strašni su. A istina je da u pojedinim islamskim zemljama dosta žena takve stvari prihvaća kao normalne. Zato se i postavlja pitanje koliko trenutno ima smisla nametati neku vrstu demokracije koju zapravo tamo ni ne žele. Vjerojatno treba pustiti da taj duh još dozrije.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 23:51   #24
Quote:
Hlebyn kaže:
Ali, ovdje sam krenuo od arninog pitanja kako to da u Iranu smrtna kazna zahvaća i maloljetnike, i to dječake od 15 godina, a djevojčice već od 9. Kako dijete od 9 godina može zaslužiti smrtnu kaznu? I zašto tako drastična razlika po spolovima?
Ma ne treba hodati po Iranu Iraku evo ima takvih bolesnika i kod nas samih..!!!

Vijeće Kantonalnog suda u Zenici oglasilo je 30-godišnjeg Smajila Abdurahmanovića iz Zavidovića krivim za ubistvo sugrađanina Velida Zahirovića (41) i nepravomoćno ga osudilo na kaznu zatvora u trajanju od 18 godina, prenosi ZEDA. On je Zahirovića ubio nakon što mu je u nekoliko navrata odbio dozvoliti da oženi njegovu 9 godina staru kćerku.

http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahr...anak/091202100
__________________
Covjek je najsavrsenije bice na svijetu a moze ga napravit svaka budala.!
vavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 00:06   #25
Quote:
vavi kaže: Pogledaj post
Ma ne treba hodati po Iranu Iraku evo ima takvih bolesnika i kod nas samih..!!!

Vijeće Kantonalnog suda u Zenici oglasilo je 30-godišnjeg Smajila Abdurahmanovića iz Zavidovića krivim za ubistvo sugrađanina Velida Zahirovića (41) i nepravomoćno ga osudilo na kaznu zatvora u trajanju od 18 godina, prenosi ZEDA. On je Zahirovića ubio nakon što mu je u nekoliko navrata odbio dozvoliti da oženi njegovu 9 godina staru kćerku.

http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahr...anak/091202100
Ovde sa radi o jednom čovjeku, koji ja za svoje djelo dobija 18 godina zatvora. To bitno drugačija stvar od toga da je smrtna kazna da 9-godišnjakinje dozvoljena zakonom.
JATION is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 04:32   #26
Bit ću iskren, nisam mnogo čitao te knjige što spominjete ali sam puno odo i vidio. Mislim da je gdin.Aganor dao veoma loš primjer spomenuvši Dubai za kriminal. Pogledajte druge islamske zemlje i njihov kriminal. Ukrast će vam crno ispod noktiju.
Jedanput me iznenadilo u Jordanu slobodno ponašanje mladih djevojaka, bile su prekrivene cijele osim lica i otvoreno su mi se nudile na ulici dok nije bilo nikoga, a mnogo sam čuo od jedne Egipčanke koja je emigrirala u Ameriku.
I u jednoj sam stvari siguran ma ljutili se vi ili ne ja ću reći da u islamskim zemljama da nije te sile i represije pedeset posto stanovništva bi već odavno pobjegli na zapad, večini mladih su uzor zapadnjaci, satelitski tanjuri su okrenuti prema zapadu i večina mladih djevojaka iz islamskog zemalja sanja da se uda za zapadnjaka.
leji is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 10:05   #27
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I i u skladu sa tim ukazuje se potreba da se ta vjera što više ocrni kako bi što manje ljudi prepoznalo istinu. U tom cilju se i pravi toliko mnogo takve literature. Naravno, to ne znači da crnih primjera nema u islamskom svijetu; i često veoma teškog položaja žena... ali najčešće se to stanje održava zbog tradicije i lokalnih običaja, a ne zbog vjere. Pozdrav
I sad si ti protiv da te žene opisuju i bore se za svoj položaj jer to automatski ocrnjuje islam. Pa im je rješenje da šute i pate?
Možda i jest tako da je stanje loše zbog tradicije i lokalnih običaja, ali budi iskren: je li se islam ikad aktivno zalagao, zalaže li se danas da se ti lokalni običaji ukinu?

Ne! Upravo suprotno. Gdje god je negdje postojala tradicija nepovoljna za žene, recimo prekrivanje lica u predislamskoj Perziji, islam je bio više nego sretan da te prakse proširi po cijelom svom prostoru utjecaja. Isto tako ne stoji da je islam samo poboljšao položaj žena na arapskom poluotoku. Tamo su u 6. st. n. e. živjele razne zajednice, u nekima od njih su žene imale puno više prava nego što imaju danas.

I još nešto, čak i kad neka praksa nepovoljna za žene nije u skladu s islamom, lokalno stanovništvo misli da jest i da se ta praksa bazira na Koranu, a rijetko kad se neki klerik digne pa kaže da to nije tako. Radije šuti i podržava.

Da i ne spominjemo mogučnosti žena da se obrane u slučaju bračnog nasilja, kad je sve što se događa u kući privatna stvar, a muž se može rastaviti od žene tako da triput reče: rastavljam se. A žena? Šuti i trpi, tko ti je kriv što si žensko. Samo nemoj crnit islam.

A to je ta praksa koja ju najviše crni, što se postojanje problema nikad ne priznaje otvoreno, nego uvijek negira.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 10:06   #28
Quote:
leji kaže: Pogledaj post
Bit ću iskren, nisam mnogo čitao te knjige što spominjete ali sam puno odo i vidio. Mislim da je gdin.Aganor dao veoma loš primjer spomenuvši Dubai za kriminal. Pogledajte druge islamske zemlje i njihov kriminal. Ukrast će vam crno ispod noktiju.
Jedanput me iznenadilo u Jordanu slobodno ponašanje mladih djevojaka, bile su prekrivene cijele osim lica i otvoreno su mi se nudile na ulici dok nije bilo nikoga, a mnogo sam čuo od jedne Egipčanke koja je emigrirala u Ameriku.
I u jednoj sam stvari siguran ma ljutili se vi ili ne ja ću reći da u islamskim zemljama da nije te sile i represije pedeset posto stanovništva bi već odavno pobjegli na zapad, večini mladih su uzor zapadnjaci, satelitski tanjuri su okrenuti prema zapadu i večina mladih djevojaka iz islamskog zemalja sanja da se uda za zapadnjaka.
Jordan je mnogo liberarnija zemlja od većine na Bliskom istoku kao djelomično i Tunis. Ponašanje je bliže zapadnom niti su žene većinom zakrabuljene.
I što je važnije od toga ipak rade.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 12:33   #29
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Takvih knjiga (a i autora) ima koliko hoćeš. U ovo vrijeme globalne povezanosti, kroz razmjenu iskustava i dujalog, ljudi saznaju više nego što ih je mogao naučiti lokalni svećenik prije 20, 30 godina. Mnoge informacije brže putuju i tako stvari dolaze na vidjelo, pa se islam sve više pokazuje kao pozitivan.
IMO islam vrlo dobro manipulira to novo vrijeme informacija i mass medije za svoje stvari ... otud zakljucak da se islam "sve vise pokazuje kao pozitivan"



Quote:
I i u skladu sa tim ukazuje se potreba da se ta vjera što više ocrni kako bi što manje ljudi prepoznalo istinu. U tom cilju se i pravi toliko mnogo takve literature.
ne moze tebe nitko ocrniti ak se tim sam ne ocrnis


Quote:
Naravno, to ne znači da crnih primjera nema u islamskom svijetu; i često veoma teškog položaja žena...
pa upravo o tome i treba diskutirati


Quote:
ali najčešće se to stanje održava zbog tradicije i lokalnih običaja, a ne zbog vjere. Pozdrav
upravo to: najveci neprijatelji islama su oni koji u ime vjere zadovoljavaju svoje primitivne nagone i cine nepravdu i bogu i vjernicima


tome svemu najbolji je lijek - glasna artikulacija kroz dijalog
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 13:26   #30
nije samo islam, vec i zapad taj koji podcjenjuje zene u odnosu na muskarce, jos uvijek u velikom broju slucaja drzeci ovaj svijet 'muskim'


ali se na zapadu o tome barem govori, i stvari se mijenjaju
tek sada polako dolazi da je zena za isti posao jednako oplacena kao i muskarac EEK!!
zena ima izbor: podastrijeti se, ili se boriti za svoje mjesto u svijetu
komunizam je oslobodio zenu tih mracnih stega i emancipirao ju, svaka cast za to
dok u islamu ne samo da nema dijaloga (ili je to eventualno samo dijalog a la strogo kontroliran i unaprijed izfriziran), vec zena islama nema nikakav dignitet kroz slobodu izbora tj da ona odabere hoce li biti 'dostojanstvena' ili nece

ako je zapad razuzdan ... cekaj samo dok se islamski svijet oslobodi uzdi
koliko ce vode proteci dok se taj isti svije pronadje i ustalozi

na zapadu jednoj 13-togodisnjakinji ne bi palo na pamet zavoditi ozenjenoga covjeka koji je kod njenoga oca u kuci na kosti ... sto se desilo mome znancu usred khartouma osamdesetih godina
njegova ga je YU firma kao inzinjera bila smjestila u jednu od rijetkih zidanih kuca u glavnom gradu sudana, koja je pripadala tamosnjem doktoru, sudanskom arapinu
kcerka vlasnika kuce, klinka, ma djetesce!!, pocela ga opsjedati i pokazivati mu svoje obrijane noge .. skoro ju je isamarao, em zato sto je klinka, em zato sto je znao da se nalazi u arapskoj zemlji (!!) ... mala ga je silom obasipala najskupljim muskim kozmetickim brandovima koji su na tone jos originalno upakovani iz londona (gdje joj je brat studirao) a koji su valjda pripadali njenome ocu i braci

eto, kad joj je tako objasnjeno da je s 9 godina vec zena ... EEK

danas je ona vjerojatno udana zena, sigurno vec i baka sa svojih 37 godina starosti EEK!!!!!!!!
mozda je i bila poslana u london da nesto studira, ali nikad nije imala prilike raditi taj posao i postati profesionalka u svojoj struci

u tim zemljama i kulturama nema teenagera i nema adolescencije
ili si dijete, ili si odrasla osoba
a to sto su, generalno, cure naprednije od djecaka - pa kad i jesu: fizioloski svakako
svugdje na svijetu

u svim islamskim zemljama, zemljama afrike, isto kao i AU aboridzani - u djevojcice cim spolni organi pocnu raditi i micari se, rasti i bujati - znaci da je osoba spremna za rasplod

prelaznoga perioda mladosti uopce nema
cim ti spolni organi pocnu raditi - ti si spreman za rasplod
koga briga za tvoju psihu ako jos nije formirana
ti si kanta da se u nju istresa !

Zadnje uređivanje todaytonight : 08.12.2009. at 13:50.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 03:58   #31
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
I sad si ti protiv da te žene opisuju i bore se za svoj položaj jer to automatski ocrnjuje islam. Pa im je rješenje da šute i pate?
Ne. Pokušaj naći i pročitaj moje postove na ovu temu (mrzi me sada tražiti linkove), uglavnom uvijek sam se zalagao za to i uvijek podsticao da se žene angažiraju na odbrani svojih prava. Prije svega, da bolje upoznaju svoju vjeru, jer je jedan od uzroka njihovog položaja i to što svoju vjeru ne poznaju temeljito, pa im je muški tumače. Kada bolje upoznaju svoju vjeru (ali i vide svijet, što danas nije teško!) znati će i izboriti za svoja prava, znati će kako da se bore.

Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Možda i jest tako da je stanje loše zbog tradicije i lokalnih običaja, ali budi iskren: je li se islam ikad aktivno zalagao, zalaže li se danas da se ti lokalni običaji ukinu?
Gle. Jeste se zalagao i zalaže se. Pogledaj recimo Intervjue Jusufa Islam, upravo o ovom problemu. On mnogo radi na tome, link. Ali, islam (da se razumijemo) nije nešto govotovo i uokvireno.. kao neka slika na zidu, ili kao nekakav priručnik- nego uvijek živa riječ i napor ka boljem. Kada pak postane učmao... kada ulema zaspi... onda se ne rješavaju bitni problemi, među kojima i ovaj tvoj. I uopće nije to mali problem, ja se sa tobom slažem. Mene recimo boli da su nam knjige pune naslova "islam i žena" ali u praksi često vidim, čak i u svom kraju, kako žena "rinta" za cijelu obitelj. No ipak, na drugoj strani, postoje mlade, moderne islamske porodice u kojima su supružnici obrazovani i uspješni i imaju veoma srećne brakove. Znam dosta takvih obitelji. Ti bi sigurno bila zadivljena kako srećno i sklado oni žive.

Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Da i ne spominjemo mogučnosti žena da se obrane u slučaju bračnog nasilja, kad je sve što se događa u kući privatna stvar, a muž se može rastaviti od žene tako da triput reče: rastavljam se. A žena? Šuti i trpi, tko ti je kriv što si žensko. Samo nemoj crnit islam. A to je ta praksa koja ju najviše crni, što se postojanje problema nikad ne priznaje otvoreno, nego uvijek negira.
Što dalje od civilizacije, to je taj problem o kojemu govoriš veći. Mislim da su muslimani od zapada imali mnogo toga naučiti u prošlom stoljeću, a današnja globalna povezanost (internet i ostali vidovi komunikacija) će neumitno uvjetovati da se krene na bolje. Među muslimanima koji žive na zapadu stvari se najbrže i najpozitivnije mijenjaju. Kako rekoh u poslednjih rečenici prethodnog pasusa, cijela vojska mladih njeguje ideal braćne sreće i ljubavi i imaju takve obitelji. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 04:11   #32
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
nije samo islam, vec i zapad taj koji podcjenjuje zene u odnosu na muskarce, jos uvijek u velikom broju slucaja drzeci ovaj svijet 'muskim' ali se na zapadu o tome barem govori, i stvari se mijenjaju. tek sada polako dolazi da je zena za isti posao jednako oplacena kao i muskarac EEK!!
Slažem se da je jedan od velikih problema taj što jako malo žena govori o svojim problemima. A slabo govori jer zaostala društva nemaju mehanizme da im to omogući. Do kada će to tako trajati, ja ne znam, ali znam da će se morati promijeniti. Jer pozicija žena nije samo teret za ženu samu, nego i teret za društvo u cjelini.


Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
dok u islamu ne samo da nema dijaloga (ili je to eventualno samo dijalog a la strogo kontroliran i unaprijed izfriziran), vec zena islama nema nikakav dignitet kroz slobodu izbora tj da ona odabere hoce li biti 'dostojanstvena' ili nece.
A tko to voli biti nedostojanstven, osim onaj tko na taj način želi lako dolaziti do novca, gubeći svoju čast? Nije valjda da se zalažeš da društvo nema kontrolu javnog morala? Po meni, uvijek mora postojati netko tko brine kuda društvo ide. A kada oni koji su zaduženi za brigu sve podrede osobnim interesima, tada društvo i srlja.

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
ako je zapad razuzdan ... cekaj samo dok se islamski svijet oslobodi uzdi koliko ce vode proteci dok se taj isti svije pronadje i ustalozi. u tim zemljama i kulturama nema teenagera i nema adolescencije; ili si dijete, ili si odrasla osoba. a to sto su, generalno, cure naprednije od djecaka - pa kad i jesu: fizioloski svakako svugdje na svijetu. u svim islamskim zemljama, zemljama afrike, isto kao i AU aboridzani - u djevojcice cim spolni organi pocnu raditi i micari se, rasti i bujati - znaci da je osoba spremna za rasplod. prelaznoga perioda mladosti uopce nema. cim ti spolni organi pocnu raditi - ti si spreman za rasplod. koga briga za tvoju psihu ako jos nije formirana. ti si kanta da se u nju istresa !
Joj kako užasno pišeš. Ne velim da tu nema istine (pogotovu ovo za adolescenciju) ali je doista teško i bolno za čitati to što pišeš. Pa nije čovjek samo meso, kosti, nervi i spolni organ, todaytonight. Postoji i duša! Uostalom, popravi nam ti prosjek. Zašto da ne i Sofiapolis.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 04:36   #33
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Takvih knjiga (a i autora) ima koliko hoćeš. U ovo vrijeme globalne povezanosti, kroz razmjenu iskustava i dujalog, ljudi saznaju više nego što ih je mogao naučiti lokalni svećenik prije 20, 30 godina. Mnoge informacije brže putuju i tako stvari dolaze na vidjelo, pa se islam sve više pokazuje kao pozitivan.
IMO islam vrlo dobro manipulira to novo vrijeme informacija i mass medije za svoje stvari ... otud zakljucak da se islam "sve vise pokazuje kao pozitivan"
Ne, ne! Griješiš. Pogrešne premise imaš, jer uvijek polaziš od sumnje, pa zato i griješiš. Svako ljudsko biće želi biti srećno i svatko da ima što manje problema. Tako i muslimani nisu roboti, već se i sami trude. Nemoj gledat uvijek negativno i sa sumnjom pa ćeš jasnije uvidjeti da mnogo muslimana želi istinske promjene na bolje (kao što i svi drugi žele). Nije mozak svakog muslimana zarobljen u apologetici.

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I i u skladu sa tim ukazuje se potreba da se ta vjera što više ocrni kako bi što manje ljudi prepoznalo istinu. U tom cilju se i pravi toliko mnogo takve literature.
Ne moze tebe nitko ocrniti ak se tim sam ne ocrnis
Ok, to jeste pričlično točno što veliš. Mnogi muslimani degradiraju islam i srozavaju ga na ideologiju koju svijet ne razumije, jer zapravo oni ne razumiju svijet. No ipak, postoje i mnogi moćni centri u svijetu koji ne vole islam, i koji ulažu ogromne napore, vrijeme i novce, kako bi što više ocrnili islam i tako makar ublažili njegovu ekspanziju. Ne mislim ekspanziju teritorijalno, već u srcima ljudi,,, a doista mnogi u svijetu otkrivaju ljepotu islama, uprkos hiljadama nedostataka mnogih muslimanskih društava. I žao im je zbog toga, no ne gube optimizam i sobom doprinose da se slika popravi.

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Naravno, to ne znači da crnih primjera nema u islamskom svijetu; i često veoma teškog položaja žena...
pa upravo o tome i treba diskutirati
Pa treba. Ja bih recimo bio jako srećan da u ovoj temi svi muslimani (sa našeg foruma) priđu samokritički a ne hvalospjevno. Lako je hvaliti "svoje", a mnogo teže uočiti stvarne uzroke problema. Veli se da je dijagnostika majka medicine. U tome je danas problem mnogih društava, ne samo muslimanskih. Nema dobre dijagnoze, nema jake i dobro organizirane oporbe vlastima i moćnim (u iskrivljenoj slici islama zabludjelim) dušebrižnicima.

Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
ali najčešće se to stanje održava zbog tradicije i lokalnih običaja, a ne zbog vjere. Pozdrav
Upravo to: najveci neprijatelji islama su oni koji u ime vjere zadovoljavaju svoje primitivne nagone i cine nepravdu i Bogu i vjernicima. Tome svemu najbolji je lijek - glasna artikulacija kroz dijalog
Je! Ovdje sam stopostotno suglsan sa tobom. Toliko da sam ga morao podcrtati crvenim. Uvijek sam tako mislio, pa me zato mnogo "mojih" ne voli i ne razumije.. Znaš kaj mi je fenomen. Da ti to vidiš a mnogo muslimana ne vide. Pa ono što sam ti u zadnjoj rečenici prošlog posta napisao, sad još ozbiljnije mislim.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:11   #34
Žalosno je što se muslimanski ekstremizam više povezuje sa islamom nego ta neka normalna, zdravorazumska sredina - poput Shadya. Svaka religija u svojoj srži ima pozitivne poruke, no kroz vrijeme se događa da se mnoga zla sakrivaju plaštom religije. I žalosno je što sam u dijalogu doživio da ti normalni vjernici često brane to zlo, jer je više ''njihovo'' - nego moje osobno odbijanje religija. Doživio sam da vjernici brane to zlo - putem te osnovne, pozitivne poruke, koja je zapravo suprotstavljena tom zlu.
Baš mi bude žao kad gledam smrtne kazne zbog toga jer osoba ne misli isto što i većina, kad vidim da djevojčica umre zato jer su joj članovi obitelji rezali klitoris... i još mi više bude žao kad vidim da se to opravdava sa Kuranom ili ne znam s čim.
A imam dojam da bi ti predstavnici zdravorazumskog islama mogli učiniti više po pitanju obuzdavanja ekstrema i nasilja.
kemal_is is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 17:11   #35
Pod tolikom represijom, dolazi do sve težih društvenih poremećaja. Što mislite, jednom kada dođe do oslobođenja, kako će im se društvo ponašati? Bi li se mogao dogoditi scenarij "psi s lanca"?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 17:20   #36
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pod tolikom represijom, dolazi do sve težih društvenih poremećaja. Što mislite, jednom kada dođe do oslobođenja, kako će im se društvo ponašati? Bi li se mogao dogoditi scenarij "psi s lanca"?
Nepojmiljivo mi je sve to, ljubav, pravda i ovo ono. Ja ti osjećem prstiće jer si bio gladan i krao, time se ostvaruje pravda i ljubav!?
Ramzes13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:10   #37
Quote:
Ramzes13 kaže: Pogledaj post
Nepojmiljivo mi je sve to, ljubav, pravda i ovo ono. Ja ti osjećem prstiće jer si bio gladan i krao, time se ostvaruje pravda i ljubav!?
Ne opravdavam zločine. Samo se pitam što će se dogoditi kada se naglo "pozapadnjače". Mislim da će biti teški raspašoj.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:17   #38
Pa već mi je pričao jedan prijatelj, kojemu je to pričao jedan prijatelj kojeg ja baš i ne poznam dobro, a radio je u Iranu - i tamo je radio takav posao zbog kojeg se često morao kretati u bogataškim krugovima. I kaže da je na van sve pokriveno, religiozno i ispravno, ali da kad se vrata vile zatvore - Sodoma i Gomora. Od alkohola, droge, raznih perverzarija u seksualnom smislu... ničeg ne fali.
kemal_is is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:30   #39
Quote:
kemal_is kaže: Pogledaj post
Pa već mi je pričao jedan prijatelj, kojemu je to pričao jedan prijatelj kojeg ja baš i ne poznam dobro, a radio je u Iranu - i tamo je radio takav posao zbog kojeg se često morao kretati u bogataškim krugovima. I kaže da je na van sve pokriveno, religiozno i ispravno, ali da kad se vrata vile zatvore - Sodoma i Gomora. Od alkohola, droge, raznih perverzarija u seksualnom smislu... ničeg ne fali.
Baš kao i u zemljama sa većinskim udjelom katolika.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 19:21   #40
Quote:
kemal_is kaže: Pogledaj post
Pa već mi je pričao jedan prijatelj, kojemu je to pričao jedan prijatelj kojeg ja baš i ne poznam dobro, a radio je u Iranu - i tamo je radio takav posao zbog kojeg se često morao kretati u bogataškim krugovima. I kaže da je na van sve pokriveno, religiozno i ispravno, ali da kad se vrata vile zatvore - Sodoma i Gomora. Od alkohola, droge, raznih perverzarija u seksualnom smislu... ničeg ne fali.
Ne samo u vrlo visokim krugovima. Dosta su noćni klubovi. Čak niti ne moraju biti zatvorenog tipa. Mlati se lova naveliko. Alkohola na sve strane, prostitucija, roblje, šmrče se bijelo, lamataju cice i kurci po plesnom podiju i oko šipki. Navodno su "najjače zabave" upravo u tako represivnim zemljama sa zločinačkim zakonima. Izuzeo bih samo Sjevernu Koreju, gdje samo najviši krugovi imaju novca za takvo što. Stanovništvo uglavnom skapava, a oni imalo bogatiji (ovo "bogat" uzmite vrlo relativno) pokušavaju od stare elektronike složiti odašiljače za pozive upomoć prema južnim susjedima ili dajbože prema nekom satelitu.

Kažem ja, to ispod sve ključa, a kad se legalizira, neće biti mjere, i dogodit će se identično sranje kao i u postsocijalističkim zemljama tipa Rusija, Rumunjska i ostale - državni vrh okupan mafijom koji tolerira raspašoj dokle god njima ide u džep, a kad ne ide, onda noge u beton u buć u more.

Njima se jednostavno ne smije dati da sami rješavaju situaciju, jer su za to nesposobni. Aktivisti su super, ali neće moći protiv nasilnih zločinaca. Posmicat će ih kao miševe. Treba im strogi međunarodni nadzor. Puno strožiji nego što je recimo bio u afričkim zemljama, ili u BiH nakon rata.
Svakako međunarodni, jer ako se Americi odriješe ruke, opet će najebati.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.