Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 11:59   #2861
Kao što rekoh, da li će te tražiti TZ i/ili KD ovisi o referentu.

Od svih stvari oko kojih referenti mogu gnjaviti, ova dva obrasca su potpuno bezazlena i jednostavna za riješiti.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:13   #2862
Ma sve pet samo je jadno da niti radnici na poreznoj ne znaju što trebaju, a što ne tražiti.
A tek obrazac OKFŠ koji bi još trebao poslati poštom njima u današnje doba emaila i Interneta neću niti komentirati...
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:28   #2863
Ja mislim da je OKFŠ zavjera kako bi neki odvjetnici mogli zarađivati na naplati usluga kod utjerivanja dugova.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 15:10   #2864
Ja već 5 godina radim i nisam vidio tog referenta, niti znam tko je... Jedini kontakt s poreznom je gospođa na protololu kojoj ja ili netko koga pošljem samo ostavi PO-SD i to je to...
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 15:15   #2865
Imao si sreće s referentom koji te "obrađuje".
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 16:09   #2866
Pozdrav,

Jel se u PO-SD obrazac upisuju i uplaćene kamate ili samo "Osnovni iznosi"?
Hvala.
ShortCutter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 18:38   #2867
Quote:
ShortCutter kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Jel se u PO-SD obrazac upisuju i uplaćene kamate ili samo "Osnovni iznosi"?
Hvala.
Misliš na pasivne kamate koje ti banka pripisuje na žiro-račun?
To ne upisuješ. Upisuješ samo iznose iz redovnih primitaka (po izdanim računima).
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 18:55   #2868
A što je sa ulaznim računima, to nismo dužni voditi? KPR je samo izlazni promet.
pecamribe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 19:23   #2869
pozdrav svima, ovo je moja situacija, nadam se da će me netko znati savjetovati

od 1.1. 2016. svaki mjesec redovito na autorski ugovor surađujem sa stranom firmom i preko njih dobijem između 2500 i 3000 EUR bruto, ovisno o tome koliko je posla bilo. cijelu ovu godinu ispunjavala sam JOPPD obrazac i svaki mjesec uredno plaćala porez + prirez. sad, s novim nametima na autorske, razmišljam o otvaranju paušalnog obrta. ja bih onda spadala u onaj najveći rang, 230 000 kuna po novom. ako sam dobro shvatila kolege, to znači da mjesečno ne smijem zaraditi više od cca 19 100 kuna bruto, odnosno oko 2500 EUR, je li tako? na to plaćam koliko točno fiksno mjesečnih troškova? uzmite pritom u obzir da sam stalno zaposlena u hrvatskoj. ako ja svaki mjesec zaradim recimo 19 000 bruto s paušalnim obrtom, platim tih 1000 i nešto kuna fiksnih davanja, smijem li ja s ostatkom novca slobodno raspolagati? hvala unaprijed na odgovoru

dosad sam mjesečno davala između 3 i 4 tisuće kuna poreza i prireza, sad bi trebalo biti i malo više s mirovinskim, pa me zanima isplatili mi se paušal više...
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:07   #2870
Quote:
pecamribe kaže: Pogledaj post
A što je sa ulaznim računima, to nismo dužni voditi? KPR je samo izlazni promet.
Kao paušalci ne moramo, iako si ja na primjer vodim KPI (knjigu primitaka i izdataka), radi pregleda troškova, za sebe.

@mirnish: imaš stranicu, dvije prije ove tablicu s razredima ukupnih primitaka i troškova za paušalni obrt uz stalno zaposlenje po novom pravilniku. U biti da, ako nećeš prijeći ukupnih 230.000 kuna, bilo bi ti jeftinije.
I da, sa svim što ti ostane nakon što poplatiš obveze (porez, prirez, doprinosi, drugi parafiskalni nameti), raspolažeš kako hoćeš.
Samo si provjeri da li tvoja djelatnost može biti u paušalu.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:35   #2871
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
@mirnish: imaš stranicu, dvije prije ove tablicu s razredima ukupnih primitaka i troškova za paušalni obrt uz stalno zaposlenje po novom pravilniku. U biti da, ako nećeš prijeći ukupnih 230.000 kuna, bilo bi ti jeftinije.
I da, sa svim što ti ostane nakon što poplatiš obveze (porez, prirez, doprinosi, drugi parafiskalni nameti), raspolažeš kako hoćeš.
Samo si provjeri da li tvoja djelatnost može biti u paušalu.

upoznata sam s tom tablicom, no nije mi baš najjasnija, općenito imam sto pitanja o paušalu, a nemam koga pitati jel postoji negdje neko savjetovanje il nešto, negdje gdje netko uistinu barata svim informacijama?
kad otvaram paušal, jel odmah prijavljujem neki porezni razred, ili se to gleda na kraju godine? kako onda znam koliko mjesečno platiti i koliko ne smijem prijeći zaradom?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:36   #2872
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, ovo je moja situacija, nadam se da će me netko znati savjetovati

od 1.1. 2016. svaki mjesec redovito na autorski ugovor surađujem sa stranom firmom i preko njih dobijem između 2500 i 3000 EUR bruto, ovisno o tome koliko je posla bilo. cijelu ovu godinu ispunjavala sam JOPPD obrazac i svaki mjesec uredno plaćala porez + prirez. sad, s novim nametima na autorske, razmišljam o otvaranju paušalnog obrta. ja bih onda spadala u onaj najveći rang, 230 000 kuna po novom. ako sam dobro shvatila kolege, to znači da mjesečno ne smijem zaraditi više od cca 19 100 kuna bruto, odnosno oko 2500 EUR, je li tako? na to plaćam koliko točno fiksno mjesečnih troškova? uzmite pritom u obzir da sam stalno zaposlena u hrvatskoj. ako ja svaki mjesec zaradim recimo 19 000 bruto s paušalnim obrtom, platim tih 1000 i nešto kuna fiksnih davanja, smijem li ja s ostatkom novca slobodno raspolagati? hvala unaprijed na odgovoru

dosad sam mjesečno davala između 3 i 4 tisuće kuna poreza i prireza, sad bi trebalo biti i malo više s mirovinskim, pa me zanima isplatili mi se paušal više...
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2768

Evo tu je post gdje sam navela ukupna godišnja davanja za paušal uz radni odnos.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:39   #2873
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2768

Evo tu je post gdje sam navela ukupna godišnja davanja za paušal uz radni odnos.
znam tu tablicu, hvala ja bih po zaradi spadala u najviši razred, no nitko to ne može 100 % znat dok se ne zaključi godina...jel to znači da se svi ti nameti plaćaju samo krajem godine, ili svaki mjesec? ako je svaki mjesec, pa kako zna netko koliko da mi naplati? npr, ako otvorim paušal sad u veljači, a prva plaća sjedne u ožujku
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:43   #2874
Google :-) Kako otvoriti obrt :-)
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:44   #2875
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
upoznata sam s tom tablicom, no nije mi baš najjasnija, općenito imam sto pitanja o paušalu, a nemam koga pitati jel postoji negdje neko savjetovanje il nešto, negdje gdje netko uistinu barata svim informacijama?
kad otvaram paušal, jel odmah prijavljujem neki porezni razred, ili se to gleda na kraju godine? kako onda znam koliko mjesečno platiti i koliko ne smijem prijeći zaradom?
Šta ti nije jasno u tablici ? Doprinose plaćaš na godišnjoj razini, a iznos poreza s prirezom podijeli s 4 i toliko se plaća tromjesečno.
Znači za 230 tisuća godišnje platiš ukupno nešto ispod 11 tisuća kn !

Da, odmah kažeš da te stave u najveći razred, mada će i oni sami vidjeti nakon 3 mjeseca, pa će ti onda poslati rješenje...porez plaćaš tromjesečno, imaš komorski doprinos 156 kn tromjesečno no prvu godinu ne plaćaš, i troškove banke. Eventualno ako radiš s EU firmom trebat ćeš pdv broj i predavati ZP i PDV obrazac, imaš i o tome objašnjeno par stranica ranije. Smiješ mjesečno prijeći nije problem, bitno je da ne probiješ godišnji limit kako bi i naredne godine mogla ostati u paušalu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:47   #2876
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
znam tu tablicu, hvala ja bih po zaradi spadala u najviši razred, no nitko to ne može 100 % znat dok se ne zaključi godina...jel to znači da se svi ti nameti plaćaju samo krajem godine, ili svaki mjesec? ako je svaki mjesec, pa kako zna netko koliko da mi naplati? npr, ako otvorim paušal sad u veljači, a prva plaća sjedne u ožujku
Nećeš odmah dobiti rješenje, oni će vidjeti koliko si primila u 3 mjeseca i prema tome odrediti najviši razred, i takvo rješenje ćeš dobiti i tek onda počinješ plaćati, ja sam prve godine otvorila u 1mj a rješenje dobila u 10mj tek, tako da...oko toga ne trebaš brinuti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:49   #2877
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Šta ti nije jasno u tablici ? Doprinose plaćaš na godišnjoj razini, a iznos poreza s prirezom podijeli s 4 i toliko se plaća tromjesečno.
Znači za 230 tisuća godišnje platiš ukupno nešto ispod 11 tisuća kn !

Da, odmah kažeš da te stave u najveći razred, mada će i oni sami vidjeti nakon 3 mjeseca, pa će ti onda poslati rješenje...porez plaćaš tromjesečno, imaš komorski doprinos 156 kn tromjesečno no prvu godinu ne plaćaš, i troškove banke. Eventualno ako radiš s EU firmom trebat ćeš pdv broj i predavati ZP i PDV obrazac, imaš i o tome objašnjeno par stranica ranije. Smiješ mjesečno prijeći nije problem, bitno je da ne probiješ godišnji limit kako bi i naredne godine mogla ostati u paušalu.
e to nisam znala, ja sam mislila da paušalci svaki mjesec plaćaju neki fiksni iznos to me isto zanimalo, jel limit strogo 19 000 kn na mjesec, ili je 230 000 na razini godine, pa sve i da u mjesec dana zaradiš 200 000, a u ostala 3 mjeseca 30 000
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:52   #2878
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
e to nisam znala, ja sam mislila da paušalci svaki mjesec plaćaju neki fiksni iznos to me isto zanimalo, jel limit strogo 19 000 kn na mjesec, ili je 230 000 na razini godine, pa sve i da u mjesec dana zaradiš 200 000, a u ostala 3 mjeseca 30 000
Limit je na razini godine...ja kad sam otvorila sam u prva 3 mjeseca imala neke projekte veće i naplatila odmah polovicu limita, pa me zvala referentica iz porezne da ne zna šta će samnom jer kao ću probiti limit, ja sam joj rekla neću probiti limit stavite me u najveći razred, imala sam par projekata koji su gotovi i dalje će biti puno manja naplata.

Tražila je da joj to mailom pošaljem objašnjenje i nakon toga je stiglo rješenje za najviži razred i to je to,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:55   #2879
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Limit je na razini godine...ja kad sam otvorila sam u prva 3 mjeseca imala neke projekte veće i naplatila odmah polovicu limita, pa me zvala referentica iz porezne da ne zna šta će samnom jer kao ću probiti limit, ja sam joj rekla neću probiti limit stavite me u najveći razred, imala sam par projekata koji su gotovi i dalje će biti puno manja naplata.

Tražila je da joj to mailom pošaljem objašnjenje i nakon toga je stiglo rješenje za najviži razred i to je to,
kužim a s paušalnim mi se ne može desit da mi zbog zarade nabiju porez od 36 % kao ono što me možda čeka što sam vam pričala oko autorskih s kojima sad radim? onda mi se svakako isplati otvoriti obrt... koliko traje procedura? radim sa stranom firmom koja nam po obavljenom poslu izdaje tzv. self billing invoice, ne izdajem ja račun, jel bi to mogao biti problem? i jel smijem ovih dana otvoriti obrt, pa da mi već uplata sad iz siječnja što odradim u veljači spada pod njega?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:05   #2880
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
kužim a s paušalnim mi se ne može desit da mi zbog zarade nabiju porez od 36 % kao ono što me možda čeka što sam vam pričala oko autorskih s kojima sad radim? onda mi se svakako isplati otvoriti obrt... koliko traje procedura? radim sa stranom firmom koja nam po obavljenom poslu izdaje tzv. self billing invoice, ne izdajem ja račun, jel bi to mogao biti problem? i jel smijem ovih dana otvoriti obrt, pa da mi već uplata sad iz siječnja što odradim u veljači spada pod njega?
Smiješ procedura traje par dana, kad dobiješ papire imaš rok od 8 dana da prijaviš paušalno oporezivanje, na to pazi.

Nakon toga radiš žig i otvaraš žiro račun u banci i lova ti mora sjedat na taj žiro obrta.

Bez obzira na self billing ti moraš izdat račun prema našim propisima i voditi knjigu prometa, i onda samo do 15.01. svak godine predaješ PO-SD obrazac na poreznu u kojem navodiš promete po kvartalima, ono što je naplaćeno.

Ako primaš u valuti pa radiš konverziju, moraš dodatno predati objašnjenje jer će im se radi konverzije duplirat promet. No to možeš i da ti neki knjigovođa jednom godišnje odradi i gotovo.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.