Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2014., 08:58   #21
Quote:
danny junior kaže: Pogledaj post
A kao što rekoh ja još uvjek volim više sebe nego druge, pa ako netko dobije manje ja ču dobiti više, a i ako država ne smanji troškove, ovo če sve otići dovraga pa nečeš dobijati na kraju više ništa.
Ipak u potpunosti te razumijem, no postoji već tema o plaćama saborskih zastupnika,
pa izvoliš tamo podastrijeti svoj doprinos u vidu velikodušne podrške,
kako bi se iste koji kroje nebulozne zakone oplelo po džepu.
Ostalo ne bih replicirao jer očito raspravu pratiš iz krive perspektive.

Možda niste upoznati o problemu "zelenog ugovora" gdje je jamčena plaća
tri i pol prosječna mjesečna dohotka, stambeno zbrinjavanje i školovanje,
koji samo država nije ispoštivala.
U interesu države kako bi se izbjegao bankrot, takva tužba je odbijena,
a onima koji su ispoštovali ugovor, na račun su sjeli računi za sudski postupak.
Ovaj Zakon o braniteljima se ni na koji način ne može tako nazvati,
jer i ovaj puta najmanje se govori o njima.

Kako bi otklonio buduće nesporazume navodim pojašnjenje pojmova:

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata.

Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:
– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili
– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

Pitanje slijedi: - Zašto je dovoljno napisati Dragovoljac kako bi se shvatio pojam,
a uz branitelj se mora navesti i prefiks - Hrvatski?
Postoji li nekakav drugi "branitelj" u Domovinskom ratu koji nije Hrvatski?
__________________
tomisličak is offline  
Old 02.05.2014., 10:24   #22
Fred uspješno provodi dodjeljene zadatke jer treba si kupiti novog Audija, sebi Marasu i ekipi.
A danas čitam u novinama da njihov partner Pupovac traži retrogradnu isplatu mirovina za "izbjegle" srbe.
Koalicija košta i nema ništa džabe..
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Old 02.05.2014., 10:27   #23
pretjerane su te braniteljske povlastice i mirovine
Adelholzener is offline  
Old 02.05.2014., 12:16   #24
jesu i ja isto to kažem, mislim preko 30 hiljada branitelja iz drugog svetskog rata još uvijek prima mirovinu i živi u stanovima i kućama koje je država otela nekome da bi dala njima...
štampar is offline  
Old 02.05.2014., 12:41   #25
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
pretjerane su te braniteljske povlastice i mirovine
Možeš li navesti jednu braniteljsku povlasticu,
svejedno da li po trenutnom ili novom zakonu o braniteljima?
__________________
tomisličak is offline  
Old 02.05.2014., 12:44   #26
Quote:
tomisličak kaže: Pogledaj post
Možeš li navesti jednu braniteljsku povlasticu,
svejedno da li po trenutnom ili novom zakonu o braniteljima?
ma gubis vrijeme, ne misli on tako ali nije lako izbaciti iz sustava desetljeca indoktrinacije i vjere kako neistomisljenike treba bar na goli otok ako vec ne mozes u jamu.
7nationarmy is offline  
Old 02.05.2014., 12:47   #27
Quote:
štampar kaže: Pogledaj post
jesu i ja isto to kažem, mislim preko 30 hiljada branitelja iz drugog svetskog rata još uvijek prima mirovinu i živi u stanovima i kućama koje je država otela nekome da bi dala njima...
Do 2003. primatelja prvoboračkih mirovina je bilo preko 71 000, 2010. preko 47 000 i mislim daje sad brojka negdje oko 30 000.

Braniteljskih mirovina je negdje oko 70 000 i to je broj koji je narastao, bilo je daleko manje, od toga je negdje 15 000 obiteljska mirovina (iza umrlih i nestalih).

Quote:
tomislačak Neće.
To bi već bilo prilično nezakonito, čime vi se to opravdalo?


Stožer je predlagao registre i to treba pod hitno i to sve registre, potrebno objaviti i registre partizana, udbaša, kosovaca, JNA, kadrova i ex-komunističkih funkcionera.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Old 02.05.2014., 12:58   #28
e kad bi mi još netko objasnio kako 70 g. nakon završetka rata ima još 30 000 "branitelja" iz istog...

naravno, partizani nisu tema, pametnjakovićima koji "pljuju" i koji bi oduzimali povlastice bi poručio, prvo pogledajte sebe i krenite od svojih...
štampar is offline  
Old 02.05.2014., 13:04   #29
Quote:
štampar kaže: Pogledaj post
e kad bi mi još netko objasnio kako 70 g. nakon završetka rata ima još 30 000 "branitelja" iz istog...

naravno, partizani nisu tema, pametnjakovićima koji "pljuju" i koji bi oduzimali povlastice bi poručio, prvo pogledajte sebe i krenite od svojih...
To su oni ratnici u pelenama. Baš me zanima do kad će primati tu mirovinu, vjerojatno još 20 godina.
Neko će se tad valjda zapitat, ljudi pa koliko je vama godina? 130?
DoggTagg is offline  
Old 02.05.2014., 13:12   #30
26 436.Partizanski sin pokupi partizansku obiteljsku mirovinu a prije nego napusti ovaj svijet "oženi" mladu ženu koja prima obiteljsku mirovinu pa i ona ulazi u mirovine sudionika NOR-a.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 02.05.2014., 13:24   #31
e da i ako može tko meni neukom objasniti kakave ja to povlastice kao branitelj, dragovoljac imam...
zaposlen sam odradim više sati no što me se plati, prekovremeni ne postoje za prekovremeni rad, dignuo kredit kao i drugi (sreća ne u švicarcima) i da ne nabrajam dalje...
pa eto savjetujte me koja ja to prava i povlastice imam a ne koristim ih, kad veće serete o oduzimanju istih
štampar is offline  
Old 02.05.2014., 15:17   #32
Žalosno je, ali ovoj vlasti ništa sveto nije!

Samo se vade na praznu kasu... ako nisu sposobni omogućiti ljudima da stvre nove vrijednosti, nek odstupe s vlast, ali neće odustati, jer rade u nečijem interesu!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 02.05.2014., 16:35   #33
Quote:
danny junior kaže: Pogledaj post
Tristo dana u rovu nije bio nitko 91 ja rat trajao 3-4 mj. intenzivno ,a i onda su bile smjene, i bile su 4 akicije po 3 - 4 dana, to su invaldske mirovine a ne za zasluge, ako misliš na dragovoljce. A kao što rekoh ja još uvjek volim više sebe nego druge, pa ako netko dobije manje ja ču dobiti više, a i ako država ne smanji troškove, ovo če sve otići dovraga pa nečeš dobijati na kraju više ništa.
Evo od danas imaš više, ovdje kod mene se ubio dragovoljac s jako dobrom mirovinom, ranjavan i s PTSP-om, otrovao se tabletama da tebi bude lakše i da imaš više.
Cisco Kid is offline  
Old 02.05.2014., 18:56   #34
Skrušeno priznajem, meni uopće nije jasno o čemu se ovdje radi ni kakve konkretne posljedice proizlaze ne samo za branitelje nego za sve koji mirovinu ostvaruju po posebnim propisima.

Kao prvo, naslov teme ne odgovara stvarnosti jer se ne radi o novom zakonu o pravima branitelja, nego novom Zakonu o mirovinskom osiguranju i njegovom čl. 80.

Ova odredba je preduvjet ozbiljne rasprave o ovoj temi, bez toga tapkamo u mraku. Otvorila sam temu na pdf-u Pravo: https://www.forum.hr/showthread.php?t=823644, ali ako netko zna (možda Casio ili Sivkić...?) kako će se konkretno odraziti ove promjene na korisnike tih mirovina, može i ovdje!
saurus is offline  
Old 02.05.2014., 19:26   #35
Quote:
tomisličak kaže: Pogledaj post
Neće.
Pogledaj čl. 80. st. 4. toč. 3.! Dakle, hoće.
Ono što me posebno zbunjuje su bitno različiti faktori preračuna za različite kategorije korisnika mirovina po posebnim propisima.
saurus is offline  
Old 02.05.2014., 19:52   #36
Quote:
Cisco Kid kaže: Pogledaj post
Evo od danas imaš više, ovdje kod mene se ubio dragovoljac s jako dobrom mirovinom, ranjavan i s PTSP-om, otrovao se tabletama da tebi bude lakše i da imaš više.
E Sokole...
Ja se još ne mogu oporaviti od Hulka. Još ni sad ne vjerujem.
Bitno da našem Junioru bude bolje jer će mu ostat više i onda će on biti sretan i debeo. Skoro ko Linić.
A koji se je ubio?

ONTOPIC: Pitala sam pravnika koji je inače bio u timu u Centru za branitelje. Kaže kako mu nije jasno baš najbolje što to sve skupa točno znači.
Ja čekam da nam Fred sve objasni.
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle

Zadnje uređivanje Cicka : 02.05.2014. at 19:59.
Cicka is offline  
Old 02.05.2014., 20:02   #37
Cicka, ovo sam pronašla (sa Legalisa). Ali nije mi jasno ni nakon toga.

Ispada da (kad se radi o braniteljima) se neće ništa promijeniti za one kojima je mirovina u cijelosti određena po posebnom propisu, nego samo za one kojima je dio određen po općem, a dio po posebnom propisu. Ali čemu, onda, svi oni silni faktori preračuna koji se navode u čl. 80. ZOMO? Čini mi se da je ipak u pitanju nešto drugo i da će se sve braniteljske mirovine "tehnički uskladiti", kako Matić kaže.
saurus is offline  
Old 02.05.2014., 20:17   #38
Onak kak meni to izgleda, to je jako podložno tumačenjima. I urađeno samo sa svrhom zamagljivanja situacije u kojoj se neće znati tko, što, gdje, kako i zašto, pa će se određenima mirovina po posebnom propisu moći odrediti i "proračunati" malo drugčije nego ostalima. Eto.
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Old 02.05.2014., 21:30   #39
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Kao prvo, naslov teme ne odgovara stvarnosti jer se ne radi o novom zakonu o pravima branitelja, nego novom Zakonu o mirovinskom osiguranju i njegovom čl. 80.
Zakon o mirovinskom osiguranju bio je uvertira
za promjenu Zakona o pravima branitelja,
koji je kako sam shvatio sramotno već izglasan u Saboru.
Promjene vezane uz isplatu mirovina stupa na snagu 01.01.2015.g.
I ova tema nije namijenjena samo uz mirovine,
Zakon se nalazi u prvom postu pa ga pročitajte.
__________________
tomisličak is offline  
Old 02.05.2014., 22:36   #40
Quote:
štampar kaže: Pogledaj post
e kad bi mi još netko objasnio kako 70 g. nakon završetka rata ima još 30 000 "branitelja" iz istog...

naravno, partizani nisu tema, pametnjakovićima koji "pljuju" i koji bi oduzimali povlastice bi poručio, prvo pogledajte sebe i krenite od svojih...
Pa lijepo. On dođe i kaže kako je od 1941. bio u partizanima. Onda netko 2009. otkrije Hudu jamu. Onda pitaju jednog od tih "prvoboraca" koji su "od četrsprve" gdje je bio 1945. kad su se događali svi ti zločini. Onda on dođe i mrtav-hladan kaže da o tome ne zna ništa jer je on tad bio gimnazijalac:

http://dalje.com/hr-hrvatska/ne-znam...zijalac/240384

Postavio sam pitanje o tome, čak sam i otvorio temu, ako je ovaj 1945. godine bio gimnazijalac, pa kad je onda ratovao? Da nije možda u Korejskom ili Vjetnamskom ratu? Naravno, odgovor nisam dobio.
marasovac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.