Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2006., 06:29   #1
Bye-Bye Sumska u Brckom

Da se zahvalim jos jednom nasem Bosnjaku Dodiku, koji ili dobre trave pusi one iz Sabca , ili je roden drogiran.Njegovim izjavama kako ''sumska''obican entitet ima pravo na otcjepljenje ,doveo je do sah-mata sto se tice Brckog, i prirodne smrti, koja je samo zakonski formirana.

Bravo Dodik, samo nastavi tako


Ah, da

Supervizorica za Brčko Susan Johnson izdala je danas Nalog kojim se ukida primjena entitetskih zakona na području Brčko distrikta i proglašava prestanak pravnog značaja međuentiteske granice na području Brčko district

aj nalog proistekao je iz konačne Arbitražne odluke koja predviđa ukidanje međuentitetske granice i donošenje jedinstvenih zakona Distrikta na cijelom tom području i on će zamijeniti postojeće entitetske zakone.

"Sve dok ne budu doneseni novi zakoni Distrikta kojima će biti zamijenjeni ukinuti entitetski zakoni, postojeći zakoni Distrikta, države i Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine koji se primjenjuju u Distriktu, dovoljni su da reguliraju oblasti djelovanja obuhvaćene entitetskim zakonima koje ovaj nalog ukida", priopćeno je iz Ureda supervizorice Johnson.

Entitetski zakoni navedeni u Aneksu ovog naloga supervizorice bit će odmah preuzeti kao zakoni Brčko distrikta i primjenjivat će
se na cijelom području Distrikta. Ovi zakoni ostat će na snazi sve dok ne budu izmijenjeni ili ukinuti od strane Skupštine Brčko distrikta
 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 06:33   #2
Sto znaci ovako sad

Zakon se moze izmjeniti,ako skupstina distrikta vecinom bude rekla hej idemo mi u Sumsku.Samo jebe cinjenica da Bosnjacke stranke imaju skoro 45%+ u toj skupstini, Hrvati cine 15%+ a ostatak Srbi

Sumnjam da ce 45% Bosnjaka reci hajmo u Sumsku
Sto znaci da Dodik, moze objesiti ''macku od rep'' Brcko.

Hvala Dodik.Samo ti tako nastavi

 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 11:58   #3
ja mislim da bošnjaci po pitanju brčkog griješe.
poznato je da je u daytonu izetbegović jako zapeo za brčko, a tuđman s druge strane bio je prilično nezainteresiran.
e sad zašto?
alija je mislio, ako srbi ne dobiju brčko, ne mogu se otcijepiti od bih, jer je banjaluka u okruženju.
franjo je, međutim, valjda jer je bio povjesničar, imao posve drugu logiku. srbima svakako treba ostavit koridor, kad jednog dana bude novi sukob, da mogu bježat.
to je otprilike recept primjenjen i za srbe u "krajini", koji su prije oluje okruženi sa svih strana, ostavljena su im samo dva koridora, preko dvora i preko mjesta srb da bježe. i onda je franjo ponavljao: "svim građanima hrvatske srpske nacionalnosti na okupiranim područjima jamčim sva građanska i ostala prava, bla, bla, bla ALI kad budete bježali imate tu koridor kojim ćete ić svi u jednu državu."
povijest će pokazati koji je recept za srpsko pitanje učinkovitiji.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 12:09   #4
Opet se muslimani zanose glupostima. To apsolutno nista ne znaci. Srbi, u gradu Brckom su vecina, a to, sto kad se gleda opstina Brcko pa se dobijaju drugaciji podaci je lazna slika, posto su Brckom pripojeni dijelovi opstine koji su bili u Federaciji, pa ispade da je Brcko multietnicko.
Srbi u samom gradu Brckom su vecina, drze vecinu lokala, privrede u gradu Brckom...Bosnjaci su marginalni po tom pitanju. Tako, da u slucaju rat, zauzimanje Brckog bi bilo najmanji problem.
Pa i Hrvatska je presjecena kod Neuma, pa sta? Zna se, ciji je Neum. Hrvatski. E tako je i sa Brckom, jer su Srbi vecina u gradu, i drze vecinu privrede u Brckom. I telefonske usluge idu preko telekoma srpske, struja.. sve.
Srba u Brckom ima isto kao i nakon rata, samo sto su Brckom pripojeni dijelovi koji su bili u Federaciji, pa se stvorila lazna slika multietnicnosti. A sad Srba u Brckom ima mnogo vise nego prije rata a ekonomski su mnogo mocniji nego prije rata. Spojeno je u Brcko, hrvatska opstina Ravno Brcko, i muslimanska Maoca.

Meni se cini, da su Srbi jedni od vlasnika i onog Italprojecta, sto drze 'Arizonu'.
http://www.italproject.ba/
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 12:34   #5
Quote:
ja mislim da bošnjaci po pitanju brčkog griješe.
Ne, bolje je nego sto smo imali, vjeruj mi najvecu gresku Posavine su ucinili Hrvati.Bosnjaka je bilo veoma malo u Bosanskom Brodu i Derventi, a da Franjo nije izdao 50 000 Hrvata tih krajeva, znas to je vase, niko vam ne brani.Znaci, zna se cija je greska, a


Quote:
poznato je da je u daytonu izetbegović jako zapeo za brčko, a tuđman s druge strane bio je prilično nezainteresiran.
Franjo je izdao masu Hrvata od Samca do Broda, Alijini vojnici su jedno vrijeme presjecali koridor, samo im nije bilo ljubazno uzvracena potpora, kada su to ucinili, pa su se par puta povlacili

Franjo je imao logiku prodaje Hrvatskih prostora, i uzimanju Drvara umjesto toga, sad nije nista dobio


Quote:
e sad zašto?
alija je mislio, ako srbi ne dobiju brčko, ne mogu se otcijepiti od bih, jer je banjaluka u okruženju.
Da je Franjo mislio 6/10/1992, bila bi drugacija prica, ostavi Aliju na miru


Quote:
franjo je, međutim, valjda jer je bio povjesničar, imao posve drugu logiku. srbima svakako treba ostavit koridor, kad jednog dana bude novi sukob, da mogu bježat.


povijest će pokazati koji je recept za srpsko pitanje učinkovitiji.


Bosnjacki, jer mi nemamo rezervne domaje, kao sto je Franjo prodao Hrvate Bos Posavine, ali jebi ga, nisu Bosnje krive za to.
 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 12:43   #6
Opet se muslimani zanose glupostima.


Quote:
To apsolutno nista ne znaci. Srbi, u gradu Brckom su vecina, a to, sto kad se gleda opstina Brcko pa se dobijaju drugaciji podaci je lazna slika, posto su Brckom pripojeni dijelovi opstine koji su bili u Federaciji, pa ispade da je Brcko multietnicko.
Vazno je da prije linija je bila 3 km od grada, a sad je u gradu.Bosnjaci drze i kontrolisuy naselja gradska gdje Srbi ne zive, i nema veze i da Srbende cine 90% stanovnistva, kao sto ne cine.Vazno je da su Bosnjaci izbili na Savu, vec sad drze koridor do Save, bez smetnje Srba, Srpskih popova, na potezu Suljagica Sokak-Kolobara


Quote:
Srbi u samom gradu Brckom su vecina, drze vecinu lokala, privrede u gradu Brckom...Bosnjaci su marginalni po tom pitanju. Tako, da u slucaju rat, zauzimanje Brckog bi bilo najmanji problem.
Bilo tako, vise nije.Srbi samo drze kljuceve delozacije, kada su prvi Bosnjaci 2001 useljavali u Klanac Brcanskih prvih 40 Bosnjaka, bilo je, drzi ne-daj, a sad nema Srbendi tamo


Pa i Hrvatska je presjecena kod Neuma, pa sta?

Sumska je entitet a Hrvatska je drzava.Vi nemate opciju za bjezanje, sem ako Hrvatska ne otvori sabirni kamp Jasenovac, pa tamo koridor pravite


Zna se, ciji je Neum. Hrvatski. E tako je i sa Brckom, jer su Srbi vecina u gradu, i drze vecinu privrede u Brckom. I telefonske usluge idu preko telekoma srpske, struja.. sve.


Bosnjacki, lijepo reci u 10 Brcanskih naselja, prosetaj ulicom, gdje zivi najmanje 15 000 Bosnjaka, ovo je Srbija i ako ostanes ziv, ja castim cime zelis

Dizdarusa,Omerbegovaca,Ivice,Meraje,Klanac,Brodusa ,Suljagica Sokak,Kolobara, 4 Jul i Rijeke.Cine 60% Grada Brckog i sva naselja su Bosnjacka danas, jedino u Kolobari, ima nesto Srba.Srbi su toliko jadni zive samo u Srpskoj Varosi, Grcicama i Es naselje, sto juznije idu, 100 metara, mogu batina pusiti


Srba u Brckom ima isto kao i nakon rata, samo sto su Brckom pripojeni dijelovi koji su bili u Federaciji, pa se stvorila lazna slika multietnicnosti. A sad Srba u Brckom ima mnogo vise nego prije rata a ekonomski su mnogo mocniji nego prije rata. Spojeno je u Brcko, hrvatska opstina Ravno Brcko, i muslimanska Maoca.


Ucis geografija, interes Hrvata je Brcko zajednicko, pa i samo si ukinuli opcinu Ravno.A i oni su vidjeli ljubav na prvi pogled.Svakom slucaju, vi nemate ni imovine, ni naselja, ni kuca za bjezaniju,mozda sem ako grad ne napravite ka Bijeljini

Quote:
Meni se cini, da su Srbi jedni od vlasnika i onog Italprojecta, sto drze 'Arizonu'.
lOOOOOOL, Cijeli prostor Arizone je prije rata bio pod kontrolom Bosnjaka i Hrvata, udaljen 30 kilometara od prvih Srpskih sela, ovo vase sto imate temo, mozete zaboraviti
 
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 18:11   #7
[QUOTE=husmilj]Ne, bolje je nego sto smo imali, vjeruj mi najvecu gresku Posavine su ucinili Hrvati.Bosnjaka je bilo veoma malo u Bosanskom Brodu i Derventi, a da Franjo nije izdao 50 000 Hrvata tih krajeva, znas to je vase, niko vam ne brani.Znaci, zna se cija je greska, a
Franjo je izdao masu Hrvata od Samca do Broda, Alijini vojnici su jedno vrijeme presjecali koridor, samo im nije bilo ljubazno uzvracena potpora, kada su to ucinili, pa su se par puta povlacili
Franjo je imao logiku prodaje Hrvatskih prostora, i uzimanju Drvara umjesto toga, sad nije nista dobio
Da je Franjo mislio 6/10/1992, bila bi drugacija prica, ostavi Aliju na miru

ajme niza gluposti.
kao prvo, jedini koji jesu branili posavinu bili su hrvati. hvo i hv su u jednom momentu bili došli do doboja. nikakve, ali baš nikakve akcije armije bih s juga nije bilo, jer je ista 1992. bila u opštoj bežaniji, sve dok se nije sjetila da bi mogla napast hrvate u srednjoj bosni. 6. 10. 1992. ti isti hrvati su se povukli pred nadolazećom srpskom ofanzivom "proboj koridora", što možda jest, a možda i nije bilo pametno, ali je nebitno za ovu raspravu.
u daytonu je upravo franjo tražio da se što veći dio posavine da federaciji, i nudio područje drvara i glamoča, međutim, alija je bio protiv toga kako bihaćko područje ne bi bilo odvojeno od ostatka federacije i , jelte, previše orjentirano na hrvatsku. o tom su i granić i hoolbruke pisali u svojim knjigama.
ono što franjo nije htio: presjeći srbima koridor. hrvatska u svojim vojnim operacijama nikada nije provodila potpuno okruživanje srba, već im je uvijek ostavljala jednu vezu da mogu svi skupa ljepo pobjeć i živjet u jednoj državi, što oduvijek žele. od "otkosa" 1991. do "oluje" 1995., pa i u nastavku operacije u zapadnoj bosni uvijek je primjenjivan isti princip-okružit srbe sa tri strane i ostavit jedan put kojim mogu bježat u majku srbiju.
potvrda za ovo može se naći u knjizi "stenogrami o podjeli bosne" koju su izdali tuđmanofobi gdje tuđman na sto mjesta ponavlja da treba tražiti što veći dio bosanske posavine, citiram: "od broda do orašja", ali isto tako da srbima ispod toga ostane koridor od doboja do brčkog. jer jebiga, nekuda moraju i ić u srbiju, zar ne? šta misliš kuda su prošli srbi iz onih sela koje atif onako junački popali u zapadnoj bosni? PREKO KORIDORA naravno.
naravno da bošnjaci nisu krivi što je posavina pala, ali jelte, nisu krivi ni što se uopće branila.
to uopće nije bila tema o kojoj sam raspravljao, već samo to je li srbima pametnije ostavit koridor ili nije. i da je hv 1995. ušla u banjaluku, i tamošnji bi srbi morali nekuda bježat.
srbima uvijek treba ostavit dovoljno širok koridor za put do beograda
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 12:49   #8
Pa jel po citavom gradu Brckom budu ogromne proslave kad pobjedi reprezantacije Srbije? Velike kolone vozila, srpske zastave?
I sta vi to drzite od privrede Brckom, kad sve Srbi i RS drze? RS drzi infrastrukturu (struju, telefon...) a Srbi privredu. A sto se tice Arizone, to je sada vlasnistvo Italprojecta, koji, koliko znam, Srbi drze, tako da ste i to izgubili.
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 12:59   #9
Jel ima neka muslimanska firma u Brckom? Oduzeli smo vam i Arizonu, preko Italprojecta. I ovo Srbi drze, kao i ostalo.

http://www.hotel-jelena.com/home.htm

http://www.brckogas.net/

http://www.rtvhit.com/onama.htm

BRCKO – Zamjenik gradonacelnika Brcko Distrikta Ivan Krndelj otvorio je juce novi tržni centar "Sloboprom", koji se nalazi u centru Brckog u zgradi bivše robne kuce.Savremeni tržni centar zauzima više od 8.000 metara kvadratnih poslovnog prostora i u njemu je smješteno oko 50 firmi ukljucujuci i francusku trgovacku kucu "Interex".Prema rijecima vlasnika "Sloboproma" Slobodana Curcica, sanacija tog tržnog centra je trajala godinu dana


BRČKO - Nekadašnja brčanska mesna industrija "Bimeks" od juče je u većinskom vlasništvu d.o.o. "Galameks", čiji je vlasnik Dragan Čičić.
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 13:14   #10
Nego...
53% hrvata u anketi je za ocuvanje policije republike srpske.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 13:22   #11
Quote:
balkanac kaže:
Nego...
53% hrvata u anketi je za ocuvanje policije republike srpske.
Ma ni u RS Hrvati nece da imaju nista sa Muslimanima. Posto obicni Hrvati u RS misle slicno kao i Srbi, padaju u vodu sve one muslimanske nebuloze. Ono svoje multietnicarstvo neka prodaju efendiji Cericu i Dnevnom Avazu.
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 13:54   #12
Ali vidi ovo Npr. telekom srpske pod RS ubraja i Brcko, u kome nudi ADSL, a BH telekom nesto ne pokriva podrucje Brckog hehe

http://www.teol.net/cms/view.php/474...c26f2b5869f6a4
amd.intel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 15:37   #13
Neće proći mnogo vremena, zapravo to je vrlo uskoro, kada će MZ priznati realnost, a to je faktičko stanje na terenu, da je Republika Srpska (samim tim i Brčko) država srpskoga naroda!

__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 15:42   #14
Quote:
GoTo kaže:
Neće proći mnogo vremena, zapravo to je vrlo uskoro, kada će MZ priznati realnost, a to je faktičko stanje na terenu, da je Republika Srpska (samim tim i Brčko) država srpskoga naroda!

Ja, iako naravno zelim takav rasplet, sam skeptican i cini mi se da bi to pouzrocilo nove probleme u regiji. Mislim da je najrealnije dejtonsko uredjenje ili eventualna federalizacija BiH.
Sada smo malo ekonomski ojacali i puno manje zavisni od MZ vjetrova.
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 15:53   #15
Quote:
balkanac kaže:
Ja, iako naravno zelim takav rasplet, sam skeptican i cini mi se da bi to pouzrocilo nove probleme u regiji. Mislim da je najrealnije dejtonsko uredjenje ili eventualna federalizacija BiH.
Sada smo malo ekonomski ojacali i puno manje zavisni od MZ vjetrova.
Hajde da pricamo o tome. Koji bi bili ti problemi nakon priznavanja?
Levak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 15:54   #16
Quote:
Levak kaže:
Hajde da pricamo o tome. Koji bi bili ti problemi nakon priznavanja?
Nezadovoljni muslimani, novi rat....
balkanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 15:57   #17
Quote:
balkanac kaže:
Nezadovoljni muslimani, novi rat....
Protiv koga bi to muslimani krenuli?

Da nije, možda, protiv Međunarodne zajednice!!?
__________________
Ko visoko leti, nisko zimi.
GoTo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2006., 20:26   #18
Ko je taj Brčko? Što je to Dodik?
__________________
minirat Tunel Učku i poslati sve u PM
meat katie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 16:06   #19
Oraško-Šamački džep je ipak vrlo mala teritorija, naspram one koja je izgubljena, zar ne? Inače se valjda ne bi ni nazivao džep A teritorije su se počele masovno gubiti kad su Slavonci prestali dolaziti, a zašto su prestali dolaziti je druga priča. No, ostaje činjenica da Posavina u najmanju ruku nije branjena kako treba.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 16:13   #20
Quote:
banderas kaže:
Oraško-Šamački džep je ipak vrlo mala teritorija, naspram one koja je izgubljena, zar ne? Inače se valjda ne bi ni nazivao džep A teritorije su se počele masovno gubiti kad su Slavonci prestali dolaziti, a zašto su prestali dolaziti je druga priča. No, ostaje činjenica da Posavina u najmanju ruku nije branjena kako treba.
Ma mislim, ni gradačački front nije bio ko front u Rusiji pa si za njihovo prolivanje krvi čuo i diviš mu se... Valjda ti je bitno samo dokazati da je HVO neka kukavičko-izdajničko-parazitska vojska....

Slavonaca je bilo svakakvih - onih koji su na početku stvarno ulili hrabrosti i samopouzdanja domicilnim ali i onih koji su bili zblenuti njihovom hrabrošću (kad se obrana konsolidirala) i zaricali se da više neće stupiti nogom u taj pakao.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.