Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 18:59   #1
Rat za vojarne rujan-listopad 1991.

Zanimaju me sve informacije o bitkama za vojarne koje su prethodile ratu. Ako netko zna neke knjige ili internet stranice gdje se mogu naći informacije bio bih vrlo zahvalan.Unaprije hvala.
duci2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 23:23   #2
primjer
Quote:
sauruss kaže: Pogledaj post
Na sutrašnji dan prije 18 godina, 14. rujna 1991., pripadnici Zbora narodne garde (ZNG) i policijskih snaga iz Metkovića, Opuzena, Ploča i općine Gradac među prvima u Hrvatskoj zauzeli su skladište bivše jugoarmije u Malim Barama kod Ploča.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 21:27   #3
Evo kako je to izgledalo u Bjelovaru: -video-

Eksplozija u Barutani



Pa Varaždin: -video-
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
PitajTatu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 16:19   #4
Što je s vojarnama u Istri?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 23:31   #5
Quote:
PitajTatu kaže: Pogledaj post
Evo kako je to izgledalo u Bjelovaru: -video-

Eksplozija u Barutani



Pa Varaždin: -video-
Sviđa mi se da su dijelom ostavili sve kak je izgledalo, a dijelom uredili prostor kao zapravo jedan veliki spomenik...
Spomen-ploče našim poginulim ratnicima - ti su ljudi u trenutku eksplozije bili pred / u samoj barutani? Ili su poginuli ranije tijekom pokušaja osvajanja?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 22:23   #6
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Sviđa mi se da su dijelom ostavili sve kak je izgledalo, a dijelom uredili prostor kao zapravo jedan veliki spomenik...
Spomen-ploče našim poginulim ratnicima - ti su ljudi u trenutku eksplozije bili pred / u samoj barutani? Ili su poginuli ranije tijekom pokušaja osvajanja?


Evo ima i ovdje dobra snimka sto se događalo tih dana u bjelovaru;pa ako nekoga zanima ima sta gledati

http://www.youtube.com/watch?v=S0z2ci12YAM



Bilo bi zanimljivo ako ima ovdje sudionika tih dogadaja pa da ispricaju ponesto.
Pozdrav!
hrd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 23:07   #7
Gen.Ademi priča kako je zauzimanje vojarni spasilo Šibenik i Hrvatsku u trenutku kad je Mladić razbio obranu i došao na magistralu i šibenski most. I da ga topovi sa Žirja nisu potjerali zbog kratkog dometa nego jedni drugi topovi.
Koja smo država i narod.Živi ljudi nikako doći na naslovnice novina,a stvarali su povijest ,sudjelovali u događajima a uviek netko drugi priča priču koju ne poznaje.prokletstvo i gotovo.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Šibe...9/Default.aspx
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 16:49   #8
Quote:
duci2107 kaže: Pogledaj post
Zanimaju me sve informacije o bitkama za vojarne koje su prethodile ratu. Ako netko zna neke knjige ili internet stranice gdje se mogu naći informacije bio bih vrlo zahvalan.Unaprije hvala.
Kad pomislim na vojarne, prvo mi na pamet padne Varaždinska. Uglavnom zato što je zarobljena jako važna tehnika (32. varaždinski korpus):

74 tenka T-55
nešto amfibijskih tenkova PT-76 i inženjerijskih sredstava
48 borbenih vozila pješaštva BVP M-80
18 BOV-a s PZO naoružanjem
6 samohodnih haubica Gvozdika
4 višecijevna lansera raketa Oganj

+

bezbroj topova, haubica, minobacača i pješačkog naoružanja.

U Bjelovaru je zarobljeno:

Quote:
75 tenkova T-55, tri laka tenka PT 76, devet haubica 122 mm, četiri višecjevna bacača raketa “Plamen”, 77 borbenih vozila pješaštva M-80, a iz vojnog skladišta na “Logoru” cjelokupno naoružanje TO općina bjelovarske regije koje je bilo oduzeto, naoružanje i oprema 1. partizanske brigade 28. partizanske divizije (između ostalog oko 1.300 automatskih pušaka, puškomitraljeza i mitraljeza), te oko 100 kamiona raznih namjena i dr

Za detalje vidi:
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Što je s vojarnama u Istri?
Ako misliš na mornaricu, komšije su tu sve odvukli za Boku.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 09:36   #9
Smile Oslobođenje vojarne u Križevcima i skladišta oružja i streljiva u Širokom Brezju

Quote:
Atomski Ali kaže: Pogledaj post
Kad pomislim na vojarne, prvo mi na pamet padne Varaždinska. Uglavnom zato što je zarobljena jako važna tehnika (32. varaždinski korpus):
http://hrcak.srce.hr/20180
Oslobođenje vojarne u Križevcima i skladišta oružja i streljiva u Širokom Brezju

Zadnje uređivanje rezon@tor : 25.08.2015. at 09:17. Reason: citat
kczz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 10:05   #10
....ipak mislim da su najteze bitke bile za one vojarne jna koje su prakticno bile na samoj liniji...jedna od najtezih bitaka je bila za vojarnu i skladiste doljane kod daruvara...pa za vojarnu jna u petrinji...bjelovarske vojarne..vojarnu u otoccu...i gospicu....razlog tome je sto su u tim vojarnama zbog blizine bojisnice..kao i veceg udjela srba u mjestima gdje su bile te vojarne pa shodno tome lakse je u te objekte bilo ubacivati rezerviste i cetnicke dragovoljce...koji su uz dio fanaticnih oficira prizali zestoke otpore...samo u vojarni i skladistu kod doljana je bilo ubaceno stotinjak rezervista icetnika..isto kao i u vojarni u petrinji...i otoccu
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 18:11   #11
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
....ipak mislim da su najteze bitke bile za one vojarne jna koje su prakticno bile na samoj liniji...jedna od najtezih bitaka je bila za vojarnu i skladiste doljane kod daruvara...pa za vojarnu jna u petrinji...bjelovarske vojarne..vojarnu u otoccu...i gospicu....razlog tome je sto su u tim vojarnama zbog blizine bojisnice..kao i veceg udjela srba u mjestima gdje su bile te vojarne pa shodno tome lakse je u te objekte bilo ubacivati rezerviste i cetnicke dragovoljce...koji su uz dio fanaticnih oficira prizali zestoke otpore...samo u vojarni i skladistu kod doljana je bilo ubaceno stotinjak rezervista icetnika..isto kao i u vojarni u petrinji...i otoccu
učesnik sam ovoga boldanoga , Doljani , i nije bilo tako preteško. kada sam bio tamo nije bilo pješadijskog otpora . samo su avioni rakerirali vojarnu . ako znaš više , podjeli sa nama . možda nas niisu poslali na sam početak
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 14:12   #12
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
učesnik sam ovoga boldanoga , Doljani , i nije bilo tako preteško. kada sam bio tamo nije bilo pješadijskog otpora . samo su avioni rakerirali vojarnu . ako znaš više , podjeli sa nama . možda nas niisu poslali na sam početak
...bilo je zestokih borbi za doljane..sjeti se izlaska transportera i cetnika iz vojarne...gdje su zarobili neke civile i pripadnike zng-a i masakrirali..zatim bio ej ejdan neuspjesan napad na vojarnu gdje su se nasi morali povuci uz određene zrtve iz vojarne..tek dolaskom spec.jedinica mup-a poput omega iz bjelovara situacija se popravila...i koliko toliko napravio neki plan te urodilo padom vojarne i skaldista u doljanima..inace prije dolaska specijalaca iz 'omege' vojarnu su u blokadi tj mozemo reci u ne potpunoj blokadi 100% drzali su pripadnici NZ i ZNG-a...koji nisu bili bas dobro naoruzani a i organizacija blokade je dosta sepala..ovi iz vojarne mislimna cetnike i jna..imali su jedan koridor kroz sumu koja se naslanjala na vojarnu i s im koridorom su bili u vezi s okupiranim dijelom daruvarske opcine...cak je prije samog rata jna napravila inzinjerijom sumski put kroz tu sumu u duzini 2 kilometra..i sjedne i s druge strane u 7 mjesecu 1991 su ga minirali...tako da ej gotovo bilo nemoguce ga zauzet...pa su tim putem jna sluzila odvozeci oruzje cetnicima a dovozeci obrnuto dio rezervista i cetnika u vojarnu...i na koncu prije pada vojarne tim putem ih je i vecina pobjeglatj izvukla se...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 17:49   #13
Quote:
duci2107 kaže: Pogledaj post
Zanimaju me sve informacije o bitkama za vojarne koje su prethodile ratu. Ako netko zna neke knjige ili internet stranice gdje se mogu naći informacije bio bih vrlo zahvalan.Unaprije hvala.
Najprije je počeo rat.Srbi su uz pomoć JNA haračili Banovinom, Slavonijom istočnom i zapadnom, Pounjem i kad se vidjelo da policija i garda ne mogu izdržati pritisak br.1 je izdao zapovjed 14.09.91 da se blokiraju sve vojarne koje su se blokirati mogle.
Neki korpusi kao 9. kninski su se razvili u borbeni raspred još u kasno proljeće 91. i mogao si mu staviti soli na rep.U zapadnoj Slavoniji Banjalučki je forsirao traljavo Savu ali ipak.Na istoku Novosadski.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 17:54   #14
Mislim općenito na vojarne,jel bilo borbi i sl.?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 20:03   #15
Kasarne JNA, Istra - Rijeka

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim općenito na vojarne,jel bilo borbi i sl.?
upravo obrnuto - koliko sam vidio, jako se pazilo da nitko ne dira u JNA

isto
i u Zagrebu

Zadnje uređivanje istox : 25.08.2010. at 20:05. Reason: Pula - Rijeka - Zagreb
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 20:06   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim općenito na vojarne,jel bilo borbi i sl.?
Evo ti jedan filmić te teme iz Slavonskog Broda

http://video.google.com/videoplay?do...6611025438162#
bobac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 20:55   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim općenito na vojarne,jel bilo borbi i sl.?
Bilo je sa skoro svakom bitnijom vojarnom u Hrvatskoj.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 22:45   #18
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Bilo je sa skoro svakom bitnijom vojarnom u Hrvatskoj.
osim nazalost sa primjerice jastrebarskom jer su se supci prepali i sad slave dan grada da bi obiljezili veliku "pobjedu" i odlazak jna a pustili su preko 100 tenkova i ostalih vrsta oklopnjaka da odu a jna je jedva namakla dovoljno ljudi da ih odveze. da se krenulo u osvajanje palo bi nekoliko zrtava ali nagrada bi bila borbenih sredstava koliko je dao varazdinski korpus a to znaci da bi bili duplo jaci ujesen 1991 i bljesak se nebi odigrao 1995 vec puno ranije a pametnom upotrebom ko zna kako bi i oko vukovara bitka tekla
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 10:46   #19
...

Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
osim nazalost sa primjerice jastrebarskom jer su se supci prepali i sad slave dan grada da bi obiljezili veliku "pobjedu" i odlazak jna a pustili su preko 100 tenkova i ostalih vrsta oklopnjaka da odu a jna je jedva namakla dovoljno ljudi da ih odveze. da se krenulo u osvajanje palo bi nekoliko zrtava ali nagrada bi bila borbenih sredstava koliko je dao varazdinski korpus a to znaci da bi bili duplo jaci ujesen 1991 i bljesak se nebi odigrao 1995 vec puno ranije a pametnom upotrebom ko zna kako bi i oko vukovara bitka tekla
Ako se radi o jaskanskoj bojni, tad mogu reći ono što sam čuo od člana obitelji o istoj, a to je nešto tipa "stotinjak ljudi sa dvije zolje koji su blokirali vojarnu sa stotinjak tenkova". U to je vrijeme je imao visok čin u HV i može se reći da je poznavao jako dobro situaciju na zagrebačkom području.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 12:50   #20
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Ako se radi o jaskanskoj bojni, tad mogu reći ono što sam čuo od člana obitelji o istoj, a to je nešto tipa "stotinjak ljudi sa dvije zolje koji su blokirali vojarnu sa stotinjak tenkova". U to je vrijeme je imao visok čin u HV i može se reći da je poznavao jako dobro situaciju na zagrebačkom području.
mislite da su varazdinsku vojarnu rjesavali samo varazdinci bez materijalne i druge pomoci? jaskansku vojarnu se nije smjelo pustiti a kad su je vec pustili onda barem neka ne slave dan grada za tu obljetnicu jer su u drugim gradovima ljudi ginuli da bi koju pusku oteli jna.
znalo se jako dobro koliko je rocnika pobjeglo jer im se skupljala civilna odjeca i prevozilo ih se tako da se znalo dobro stanje u vojarni.
bila je zrela da padne ali su se neki na vlasti bojali da im kuca ne dobije granatu a i "bmw brigada" je bila sramota osim par pojedinaca.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.