Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2010., 11:41   #41
Ima li pravo na OB odrasla osoba (ima par godina staža), koja je u času smrti oca potpuno radno nespsobna? (naravno i medicinsku dokumentaciju koja to potvrđuje)
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 22:26   #42
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Ima li pravo na OB odrasla osoba (ima par godina staža), koja je u času smrti oca potpuno radno nespsobna? (naravno i medicinsku dokumentaciju koja to potvrđuje)
Citirat cu ZOMO, jer ce biti jasno sto se moze, a sto ne:
Kada je rijec o djetetu umrlog osiguranika, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu u slucaju:

ako je nastupila opća nesposobnost za rad, do dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, tada ima pravo na obiteljsku mirovinu za sve vrijeme dok takva nesposobnost traje

- ako je opća nesposobnost za rad nastupila nakon dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, a prije smrti osiguranika ili korisnika prava ima pravo na obiteljsku mirovinu ako ga je umrli uzdržavao do svoje smrti
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 21:01   #43
Mirovinsko (obiteljsko) osiguranje

Ispričavam se na temi ako je već bila...

Zanima me sljedeće.
Otac mi je umro još prije osnovne škole i majka je stoga primala cca 1800 kn obiteljske mirovine (ili kako se to već zove) za mene i brata (svak posebno) tijekom redovnog školovanja.
E, sad me zanima, ako sljedeće godine upišem redovni fakultet, znači da ću opet dobivati mirovinu jer sam redovni student, a ne znam jel će mirovina iznositi isto kao i prije i kolika "odstupanja" smiju biti ako bi se kojim slučajem smanjivala i jel primam tu mirovinu samo tijekom godine kad traje fakultet (recimo od 10.-5. mjeseca) ili dobivam i ostale mjesece kad ne traje fakultet (ljetni dio 5.-10.mjeseca)?

Zahvaljujem se unaprijed na odgovoru!
Bluefox24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 23:31   #44
obiteljsku mirovinu primaš dokle god se redovno školuješ, ali ako godinu pauziraš pa onda upišeš faks kao redovan student mislim da gubiš pravo na mirovinu.
visina mirovine se ne mijenja zbog toga što ideš na faks( a ne u školu srednju ili osnovnu).
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 23:46   #45
Ne gubim... teta iz mirovinskog je mami rekla da se nakon srednje škole prekida mirovina, ali ako upišem faks (kad god) ponovno se aktivira ako sam redovan student, znači ne i izvanredan.

Ma najbitnije mi je da mirovina ostane ista (1800kn) i da se dobiva i tijekom cijele godine (to je manje važno, ali svejedno korisno).

Thanks..
Bluefox24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:03   #46
Pravo na penziju?

ovakav je slucaj! nakon smrti osiguratelja moj prijatelj je dobio pravo na njegovu penziju tokom studija tj skolovanja. upisao je falkutet bez placanja, al nije zavrsio u roku tri god vec produzio i sad od ove god placa fax. da li on i dalje ima pravo na penziju?? i da li ima neki rok zbog te penzije u kojem je trebao zavrsiti fax?? inace ima 22 god
zeta-123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:21   #47
dok ima status redovnog studenta ima pravo na mirovinu. potpuno nebitno jel plaća fax ili ne plaća, bitno je da je redovni student
seljo123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:36   #48
molim vas ako netko zna smeta li ako posaljem potvrdu o redovitom skolovanju poslije 30.9? Naime na faxu mi je upis tek pocetkom 10.mj,a na potvrdi pise da se mora dostaviti do 30.9

ne mogu se sjetiti sto je prosle godine pisalo na potvrdi,ali pretpostavljam isto (a takoder mi je upis bio pocetkom 10.mj). Zvala sam ih na telefon, nitko se ne javlja
annie018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:38   #49
Ne smeta. Moguce da ti obustave isplatu pa ti onda kasnije isplate zaostatke.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:43   #50
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ali ako godinu pauziraš pa onda upišeš faks kao redovan student mislim da gubiš pravo na mirovinu.
otkud to? apsolutno netočna informacija.

Quote:
annie018 kaže: Pogledaj post
molim vas ako netko zna smeta li ako posaljem potvrdu o redovitom skolovanju poslije 30.9? Naime na faxu mi je upis tek pocetkom 10.mj,a na potvrdi pise da se mora dostaviti do 30.9

ne mogu se sjetiti sto je prosle godine pisalo na potvrdi,ali pretpostavljam isto (a takoder mi je upis bio pocetkom 10.mj). Zvala sam ih na telefon, nitko se ne javlja
nešto krivo piše...

daj opet pročitaj... piše li OD 30.9 ili DO 30.9?

mislim da baš na faksu nemreš ovjeriti prije 1.10 tj. kad je zadnji rok za upis.

btw ako zakasniš nije bed.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:45   #51
Do 30.09., uobicajna forma.
.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:49   #52
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Do 30.09., uobicajna forma.
.
ma totalno je krivo.
to vrijedi za srednju školu.

točno se sjećam što mi je pisalo prošle i pretprošle i pretpretprošle godine na potvrdi koju sam trebala ovjeriti na fakultetu...POSLIJE ili OD 30.9.

mislim da je čak bilo da trebam ovjeriti u razdoblju od 1.10-15.10.

u nedjelju ću dobiti potvrdu za ovu godinu... baš me zanima šta će pisati pa javim ovdje....

ali to mi totalno smrdi i nema smisla da treba ovjeriti prije 30.9 jer tad još niti nije upis praktički.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:51   #53
da da pise potvrdu dostaviti do kraja ovog mjeseca.
Sad sam nasla kopiju potvrde od prosle godine..moglo se dostaviti do 15.10 ://
annie018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:53   #54
Tako je meni dolazilo dok sam studirala...do 30.09., sto je, naravno, nemoguce. Onda ne isplate jedan mjesec mirovinu, pa iduci dobijem zaostatke. Mozda se nesto i promijenilo zadnjih godina.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 10:54   #55
Hvala vam svima na odgovorima! Zvala sam njih i pitala. rekli su da se moze poslati pocetkom 10mj i to cim prije,a ako slucajno referada ne bude radila ili da se iz bilo kojeg drugog razloga ne moze odmah poslati potvrda, treba njima u mirovinsko pismeno javiti da ste u nemogucnosti poslati potvrdu i da cete poslati cim budete mogli. eto to su mi rekli! pozz
annie018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 18:35   #56
Ako slučajno ne pošaljemo potvrdu do 30.9. jer čemo dobiti isplačenu mirovinu za 1o mjesec ili čemo tek kasnije dobiti zaostatke?!Hvala na odgovoru
Danni_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:45   #57
ovako...trebam jednu malu pomoc....tj frendica me zamolila da pitam... ona prima obiteljsku mirovinu od oba roditelja, zavrsila je skolu srednju..i prima sad mirovinu,, ustanovljeno joj je da je nesposobna za rad i ima skrbnika....i sad nju zanima .. iduce godine se udaje pa ju je strah ako se uda ..da li gubi obiteljsku mirovinu ili joj ostaje....to ju jako muci...pa je mene zamolila da se raspitam...hvala unaprijed..i da li postoji kakva prepreka toj udaji ..radi skrbnika....hvala unaprijed!
bjelovarcanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 09:19   #58
Quote:
bjelovarcanka kaže: Pogledaj post
ovako...trebam jednu malu pomoc....tj frendica me zamolila da pitam... ona prima obiteljsku mirovinu od oba roditelja, zavrsila je skolu srednju..i prima sad mirovinu,, ustanovljeno joj je da je nesposobna za rad i ima skrbnika....i sad nju zanima .. iduce godine se udaje pa ju je strah ako se uda ..da li gubi obiteljsku mirovinu ili joj ostaje....to ju jako muci...pa je mene zamolila da se raspitam...hvala unaprijed..i da li postoji kakva prepreka toj udaji ..radi skrbnika....hvala unaprijed!
šta piše u rješenju o postavljanju skrbnika, radi čega joj je sve dodijeljen skrbnik.. Ima točno navedeno. Ako tu nisu statusna pitanja, onda za udaju ne treba dozvolu skrbnika.
Ako obiteljsku mirovinu prima zbog opće nesposobnosti za rad, stupanjem u brak neće izgubiti to pravo. Znači ona će mirovinu primati dok god nadležne institucije smatraju da postoji opća nesposobnost za rad.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 09:24   #59
Meni se čini da je može izgubiti samo kad bi bila muževa.S obzirom da nije udovica onda je nemoguće.
Olujana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 09:54   #60
Quote:
Olujana kaže: Pogledaj post
Meni se čini da je može izgubiti samo kad bi bila muževa.S obzirom da nije udovica onda je nemoguće.
nije nemoguće, postoje uvjeti za udovicu i djecu. Zakonski kada djeca primaju obiteljsku mirovinu stupanjem u brak ju gube, ali ako postoji opća nesposobnost za rad, neće ju izgubiti.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:37.